Een pak slaag voor een lantaarnpaal EEBBfflÊÊ <1 tr- i!" Duin Bollenstreek 'Van Wouwe verdien een waardig afscheid? Witte School vreest, extra uitstel herboir Aalsmeerders na bedreiging gepakt Politie takelt bejaarde van dak WOENSDAG 13 JUNI 2001 976 Maarten Dongelmans is er met een gekneusde elleboog en een dikke lip nog genadig vanaf gekomen noordwijk - Na een achtervol ging op de A44 heeft de politie twee Aalsmeerders van 19 en 20 jaar aangehouden wegens be dreiging met een vuurwapen, of iets wat daar op lijkt. De Aals meerders hadden daarvoor de provinciale weg N206 onveilig gemaakt door met hoge snel heid richting Noordwijk te rij den. Daarbij reden ze andere weggebruikers van de weg. Een 39-jarige Noordwijker toeterde naar hen om blijk te geven van zijn afkeuring. De Aalsmeerders pikten dat niet en zetten de achtervolging in, waarbij ze ook het 'vuurwapen' lieten zien. De Noordwijker reed daarop naar het politiebureau. De jongelui gingen er vandoor, maar zij werden op hun beurt door de gewaarschuwde politie nageze ten. Ter hoogte van Abbenes werden ze tot stilstand gedwon gen. sassinheim - De brandweer heeft gisteravond een 73-jarige Sassenheimse uit een lastig parket moeten bevrijden. De bejaarde vrouw had op het dak van haar schuur een trap ge plaatst om een klimplant beter te kunnen snoeien. Ze verloor haar evenwicht en smakte op het dak. De politie moest de vrouw voorzichtig van het dak takelen. De Sassenheimse werd met onbekend letsel overge bracht naar het LUMC. NOORDWUK ANTON DIEDRICH Maarten Dongelmans is zelf al weer een beetje gekalmeerd, maar zijn moeder Ada kan zich er nog behoorlijk over opwin den. Het is ook niet niks, als 's nachts je zoon opbelt met de mededeling 'niet schrikken mam, maar ik ben net in elkaar geslagen'. Dat telefoontje kreeg ze afgelopen weekeinde. Maar ten is er nog goed vanaf geko men, zegt hij zelf, met een ge kneusde elleboog, een dikke lip en wat schrammen. Hij had op weg naar huis gezien hoe jon gens bezig waren lantaarnpalen omver te trekken en op de weg te leggen. En hij had daar wat van gezegd. „Volgende keer doe ik dat toch weer", zegt de 23-ja- rige Noordwijker. „Zo zit ik in elkaar." Doden Maarten fietste vanaf De Grent naar huis, samen met een vriend. Het was kort na slui tingstijd, een uur of half drie, en ze hadden een 'aardig bakkie' op, vertelt hij. Op de Zeeweg, ter hoogte van de hockeyclub, zagen ze een lantaarnpaal dwars over de wég liggen. Zon der na te denken stapte Maar ten van zijn fiets en trok hij de lantaarnpaal de stoep op. „Als daar een taxi met tachtig aan komt scheuren en die knalt er op, dan vallen er doden, dacht ik", vertelt Maarten. Lantaarn paal weg, gevaar geweken. De vrienden fietsten verder. Maar bij de volgende lan taarnpaal begon de ellende. Daar hing een jongen aan, die bezig was ook deze paal om te knakken. Maarten vroeg hem waar hij mee bezig was, en voor hij het wist slingerde de jongen vanaf de overkant van de straat een stoeptegel naar z'n hoofd. „Die kwam met een flinke vaart aan", vertelt het slachtoffer. „Ik ben blij dat hij alleen mijn arm raakte." Maar de jongen was niet alleen. Twee anderen do ken op, gedrieën wilden ze Maarten best te lijf gaan. Ter wijl die achteruit liep en de meeste klappen ontweek, belde zijn vriend de politie. Dat was het teken voor de drie om weg te rennen, op de fietsen van Maarten en zijn vriend te sprin gen en er vandoor te gaan. Be halve een gekneusde elleboog, dikke lip en schrammen kostte het Maarten dus ook zijn fiets. En zijn bril, die in de schermut selingen van z'n hoofd werd ge slagen en onvindbaar bleek. Maarten doet redelijk onaan gedaan zijn relaas. „Maar hij was hels", zegt zijn moeder. „Ja, ik was echt in staat om een knuppel te kopen en huis te gaan houden", zegt Maarten. Hij grijnst wat ongemakkelijk. „Je zou bijna hopen dat iemand dat eens doet. Maar het kan niet, dat weet ik ook wel." Ada drukt haar zoon nog eens op het hart om volgende keer een straatje om te gaan en om de hoek de politie te bellen. „Als die ze bezig zien, dan zijn ze ook echt zuur." Maarten krabt even onder zijn mitella. „Als iemand eigen rechter gaat spelen, dan wordt het hier net Amerika", zegt Ada. .Allemaal een wapen op zak." „Was het maar een beetje meer Ameri ka", zegt Maarten. „Daar pakt de politie die gasten echt wel harder aan dan hier." Uitvalswegen De politie. Daar kan Maarten niet helemaal bij. „Het is toch te gek voor woorden dat ze niet patrouilleren op de uitvalswe gen vanaf de Grent, vrijdag na sluitingstijd. De politie zegt: we hebben maar vijf auto's. Dan zeg ik: fijn, dan kunnen jullie mijn veiligheid niet meer ga randeren. Moet ik het dan zelf doen? Zo'n kop had ik wel, op dat moment." Hij neemt een slok koffie en voegt er dan aan toe: „Maar de politie mdg en kan maar zo weinig. Ook al wil len ze wel." Maarten kent de jongens die hem te grazen hebben geno men niet persoonlijk, maar hij kent wel de verhalen. „Het zijn dezelfde types waar altijd herrie mee is", zegt hij. „Zien eruit als gabbers, of neo-nazi's, hoe zal ik het zeggen." Hij hoort wel eens wat als hij achter de bar staat bij het PopPodium in Join, zegt hij. „Het begint hier in Noordwijk een beetje de spui gaten uit te lopen - en meestal zijn het jongens uit dezelfde groep." Hij schudt zijn hoofd, vreest een beetje dat er een terreur ontstaat. „Op een gegeven mo ment gebeurt het gewoon dat niemand meer wat doet, wat durft. 'Waar is dat nou voor no dig', dat zou ik tegen iedereen zeggen, dat doe je gewoon als je een idioot in een lantaarnpaal ziet hangen. Ik snép ook niet waarom het moet, net als bus hokjes intrappen. Maar dat is hier in het weekend meer regel dan uitzondering." „Als je van herrie hoorde, dan was dat altijd op de Grent zelf', vervolgt hij. „Daar wordt nu goed gecontroleerd, daar zijn politie en grote portiers. Maar fiets je dan naar huis, dan krijg je in de Hoofdstraat weer klap pen. De politie staat honderd meter verderop, maar die kan niet om de hoek kijken." Ondersteboven Zelf zit hij vrij rustig onderuit op de bank te praten, zijn moe der is er duidelijk meer van on dersteboven. Die maakt zich zorgen over wat er had kunnen gebeuren. „Gelukkig was die vriend van jou een rustig type. Als dat ook een heethoofd was geweest.." Maarten: „Dan hadden we wel wat meer klappen kunnen uitdelen." Ada: „Ja, en gekregen!" Maarten: „Dat ook ja. Da's dan het risico." Rust Maarten is een rustige, maar geen kleine jongen. Hij werkt met verstandelijk gehandicap ten op de Willem van den Bergh in Noordwijk. Maar voor lopig even niet, hij moet rust houden van de dokter. „Met die arm kan hij geen volwassen mensen in bad stoppen", zegt zijn moeder. Voorlopig zit hij dus nog mi nimaal een week thuis. Maar hij zit niet zielig te zijn. „Ik ben heel erg gesterkt in de reacties die ik heb gekregen, van vrien den, van bekenden", zegt Maarten. „Goed, ik voel me niet lekker als ik over straat loop. En als ik weer langs die plek fiets, dan kijk ik wel even twee keer over mijn schouder. Zelfs op Berghpop liep ik nog ongemak kelijk rond, ook al kennen de meeste mensen mij daar heus wel. Maar ik probeer me niet bang te laten maken, en ik zal niet minder vaak even wat gaan drinken in het weekeinde." Ada: „En moeders gaat vrij dagavond weer rustig naar bed." Ze zucht nog eens diep. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 071 - 4071644 LEIDERDORP: AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 LISSE: AUTOBEDRIJF B. JOREN, HEEREWEG 178, TEL. 0252 - 414839 NOORDWIJK: B00T-RIALT0, VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 De Fiat Seicento Team hebben we nu wel heel compleet voor je aangekleed. Met een zomers open dakje, om te beginnen. En met een paar zonnige kleuren, waarbij je kunt kiezen uit diverse opvallende, warme lakkleuren (de bumpers zijn natuurlijk meegespoten). Bovendien heeft de Seicento Team standaard een speakerset voor je favoriete muziek onderweg naar het strand. En net zoals elke Seicento beschikt de zomerse Team-uitvoering over een pittige 1.1 multipoint injectiemotor met een 5-versnellingsbak. Al dat moois is al voor jou voor slechts f 17.895,-. Met, als je wilt, een financiering voor 0% rente over 36 maanden. Zonniger vind je ze niet deze zomer. FIAT SEICENTO TEAM STANDAARD MEK E" Open dak t/' Deelbare achterbank De nieuwste kleuren Speakerset Meegespoten bumpers Bestuurdersairbag sr Getint glas Voor de financiering geldt een aanbetaling van 25% van de nieuwwaarde. Max. kredietbedrag f 10.000,-. Financiering via Fidis Nederland B.V., toetsing bij het BKR te Tiel. Prijs incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken. De financieringsactie is geldig t/m 30 juni 2001. Gemiddeld brandstofverbruik volgens 1999/100/EU-norm: 6,0 ltr./100 km (16,7 km/ltrCO^-uitstoot: 143 g/km. Bart van der Plas van de Kat- wijkse Bouwmaatschappij heeft burgemeester Van Wouwe gis termiddag van zijn nieuwe huis 'afgeholpen', de vroegere DZH- dienstwoning aan de Cantine- weg in Katwijk. Van der Plas en Van Wouwe, die speciaal voor deze gelegenheid terugkwam van vakantie, tekenden daartoe bij de notaris de overdrachtspa pieren. Van der Plas betaalt Van Wouwe 600.000 gul den plus alle kosten die de burge meester in middels heeft ge maakt, zoals de kosten van een architect die een verbouwings plan voor het huis heeft ge maakt. Daarmee speelt Van Wouwe quitte met het huis aan de Cantineweg dat hij voor zes ton kocht en bij nader inzien, mede door de kostbare verbou wing, te duur vond worden. „Dat voor de burgemeester de aardigheid ervan af was, kan ik mij levendig voorstellen", zegt Van der Plas die de burge meester naar zijn zeggen 'zon der bijbedoelingen alleen maar wilde helpen'. „We zijn immers op de wereld om elkaar te hel pen. Je zag dat de burgemeester met het huis in zijn maag zat. Toen hij vroeg of ik hem ervan af wilde helpen, heb ik ja ge zegd. Het huis wordt toch wel weer verkocht. Dat risico wil ik best nemen." Van der Plas, die Van Wouwe kent van de Rotary, denkt dat hij met de aankoop van het huis een goede daad heeft ver richt. „Van Wouwe verdiént een waardig afscheid en zeker geen trap na. Ik denk dat Van Wou we blij is dat hij van dat huis is verlost. Van alle heisa erom heen zou ik ook de hik krijgen. Allereerst werd hij natuurlijk in 'Zes ton is absoluut geen koopje geweest' de beklaagdenbank gezet,ac! hij het huis min of meer cad S' had gekregen. Nou ik wil veel zeggen, maar dat hu met zes ton absoluut koopje geweest." |j Volgens Van der Plas mof woning van binnen en van ten voor tonnen worden o;111 knapt. „Zeker nadat er is kraakt, vernield en brand f sticht, waarbij onder mee hardhouten trap in vlamnn1111 opgegaan. Bovendien mo f allema s!c nieuw ll' dingenm voor "1 water a elektn vj worde;11" aangel >r Verder moet de gevel m !jf schoongemaakt en opni j"1 worden gevoegd. En ookdrei strating moet worden o haald en zo kan ik nog welfns doorgaan." 31 Dat projectontwikb ü1 Campri destijds 1,1 mi voor het huis betaalde, li Ij volgens Van der Plas doe ruimbemeten DZH-groi rondom de dienstwoning nodig waren voor de aanleg de Westerbaan. „De tuin bi Ho huis is daardoor in de tuiert tijd flink ingekrompen." 02 Van der Plas denkt dal ch Wouwe zich 'een beetje Ian vergist in wat er allemaal 1 lit kijken bij de aankoop van pl huis'. „Hij heeft bij mijn ac nooit eerder een huis gek if/ En door onkunde leek hij lits nu lelijk in de vingers te lbs den." Volgens Van der Pi aal burgemeester Van Wouw 1 weer naar zijn vakantieadinv teruggekeerd, nog steed'U zoek naar een woning. „Dilei begint voor hem te dringt je) september moet hij zijn de uit. Nee, voor de burgemt lari is het moeilijk een huis tt me den, net als voor iedere ai rij Katwijker." De vroegere DZH-dienstwoning aan de Cantineweg in Katwijk isdo L de burgemeester weer doorverkocht. Archieffoto: Dick Hogewoning J Projectontwikkelaar koopt 'omstreden' h NOORDWUK ANTON DIEDRICH De werkwijze van de gemeente Noordwijk rond de plannen voor de Witte School kost extra tijd en kan betekenen dat voor het nieuwe schooljaar nog niets is beslist. Dat vreest de mede zeggenschapsraad van de school, die elf maanden gele den afbrandde. De gemeente stelt een plan op voor het ge bied rond de school, waarin herbouw niet voorkomt. „Ie dereen weet hoe het eruit ziet als we herbouwen", zegt wet houder Van Bockhove. „Dit is een alternatief. De politiek moet die keuze kunnen krij gen." Secretaris H. van den Berg van de medezeggen schapsraad vreest dat de ge meente de besluitvorming on nodig rekt. Van den Berg zegt dat de Wit te School 'behoorlijk teleurge steld' is over de gang van zaken. „Om de paar maanden schre ven wij een brief aan de ge meente over de herbouw en vroegen we naar de stand van zaken. Steeds was het ant woord: maak je nou maar geen zorgen. Maar dat doen we dus wél." Vooral nu na elf maanden blijkt dat de gemeente inder daad doet wat de medezeggen schapsraad al vreesde: een plan maken voor andere bebouwing op het terrein. „Je moet toch weten wat de mogelijkheden zijn, voordat je een besluit neemt", zegt wethouder Van Bockhove. „In de omgeving van de Witte School kun je veel doen." Hij noemt als voorbeel den van zaken die wel meege nomen worden in het plan dat de bibliotheek verouderd idi dat de Willibrordmavo bit >v< kort niet meer als scho inl bouw nodig is. Daar huizf e K klassen van De Zeehonk, (i eet ter in het jaar afbrandde, ei De wethouder ontkent li Ho gemeente van plan is oi T Witte School achterwege co ten. „Daar hoefden wet tor geen tekening van te m 'hi Het besluit is niet genome rs raadscommissie moet wd de ten wat de alternatieven^ m Het gaat Van den Beij'be niet zozeer om de inhout ld de alternatieve plannen, 1 om het feit dat ze gemaak den. En vooral de tijd di kost. „Zeker vanwege t draagvlak dat herbouw i originele stijl heeft ondercltsti volking, zal dat altem 'T plan niet zonder meer w0rc aangenomen", zegt Van >n Berg. „Maar dan moet e eft een tweede plan komen, c jöi Witte School erbij, en evei 'tii nog wat andere dingen. E j&i klaar is, zitten we halve ik het najaar. En voor de insf ronde is geweest zijn we ard een half jaar verder." "e De medezeggenschapsi an ook teleurgesteld in de re jn die zij van de gemeente zegt Van den Berg. „Ka g keer hebben we aangei om constructief mee te dt over plannen voor die It1 Maar van dat aanbod he dr gemeente nog steeds get tAl bruik gemaakt." Die bere: y is er nog steeds, benadru! he den Berg. „Wij zijn ook a mr gen verdere ontwikkelinj ali Noordwijk. Maar we blip te' wel bij dat we de Witte 5 Bri terugwillen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18