Poëziemanifestatie is een blijvertje ÏÏKÏ| Cultuur Kunst De Toneeifabriek over dromen en spoken De kronieken van het dagelijks leven Q theaterkla Mondriaan Stichting keerde vorig jaar 35,6 miljoen uit WOENSDAG 13 JUNI 2001 Eilander centraal bij Oerol-festival Terschelling - Het thema van het culturele festival Oerol is dit jaar 'de eilander'. Van 15 tot en met 24 juni laten theatermakers en beeldende kunstenaars zich op Terschelling inspireren door de eilander en zijn verbonden heid met het eiland. Per dag zijn zo'n veertig voorstellingen te zien. Springtij zorgde er in het pinksterweekeinde voor dat het podium van toneelgezel schap De Appel voor een groot deel in het water kwam te lig gen. Ook de bekabeling liep schade op. Volgens Oerol- woordvoerster Tineke van den Polder is alles op tijd hersteld. Toneelprijs terug dankzij sponsor Amsterdam - Na twee jaar af wezigheid wordt de Toneelpu blieksprijs in ere hersteld. Alle toneelvoorstellingen in de grote en middelgrote zalen van Ne derland dingen mee naar de prijs. Het publiek bepaalt in twee stemrondes de winnende voorstelling. De bekendmaking vindt plaats tijdens de jaarlijke uitreildng van de belangrijkste toneelprijzen van Nederland (onder meer Theo d'Or en Louis d'Or) in juni. De winnen de toneelvoorstelling ontvangt 75.000 gulden plus 50.000 gul den aan advertentieruimte in NRC Handelsblad, de nieuwe sponsor van deze prijs. Werk Goudstikker op veiling middelburg - Het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg brengt morgen een schilderij onder de hamer van de joodse kunsthan delaar Jacques Goudstikker. Het gaat om een werk dat is toegeschreven aan David Te- niers de Jonge (1610-1690). Vol gens het Zeeuws Veilinghuis was het werk vrijwel zeker al verhandeld voordat de Duitse rijksmaarschalk Goering tijdens de Tweede Wereldoorlog de hand op kunstwerken van Goudstikker legde. Enkele jaren geleden kwam de collectie van Goudstikker in het nieuws om dat diens erfgenamen schilde rijen terugeisten van de Neder landse Staat. Alleen, op de verlaten kade, op deze zomermorgen Kijk ik in de richting van de ree, kijk ik naar het On begrensde Kijk ik, en zie met welgevallen hoe Klein, zwart en duidelijk, een pakketboot binnen vaart. Zo begint het ge dicht Ode van de Zee van de Portugese dichter Fer nando Pessoa (1888-1935). Het gedicht en zijn dichter stonden centraal op de vierde poëziemanifestatie die gisteravond op en rond de Koornbrug werd gehou den. LEIDEN COEN POLACK Het was geen zomermorgen, maar een niet onbehaaglijke lenteavond, er was geen verla ten kade, maar een propvolle Nieuwe Rijn en in plaats van pakketboten waren er de terras- boten van de aanpalende cafés, waar de wijn met flessen tege lijk werd ingeschonken. Dit me de omdat de organisatie specia le Portugese peulvruchten ser veerde. Deze zogenaamde tre mors zijn erg zout en worden in Portugal dan ook gebruikt om dranklust op te wekken. De ongeveer 1000 toehoor ders leerden overigens bij de inleiding dat Pessoa aan de drank is bezweken, maar dat mocht de stemming niet druk ken. Verder kwam bij de ope ning vooral de diversiteit de dichter aan bod. Pessoa was niet één dichter, maar vier tege lijk. Onder de namen Alvaro de Campos, Ricardo Reis en Alber to Caiero schreef hij werk dat onderling volledig van elkaar verschilde en ook nog eens sterk anders was dan het werk dat hij onder eigen naam uit bracht. Op de Koombrug was de ver snippering gisteravond nog groter: er waren zo'n vijftig mensen uitgenodigd om het werk van Pessoa en zijn alter ego's voor te dragen. Het vrije, onregelmatige dichtwerk van Alberto Caiero bracht sfeervolle ROTTERDAM GPD De Koombrug was het podium voor fado-zangeres Monica Triga. Foto: Mark Lamers meeslepende voordrachten met zeegeluiden en krijsende meeu wen op de achtergrond, terwijl de rijmende, metrische gedich ten die Pessoa onder eigen naam uitbracht door sommige sprekers zelfs op muziek waren gezet en werden gezongen. „Dat publiceren onder vier namen vind ik wel cool", zegt dichter Ilja Pfeiffer. Hij las gis teravond Pessoa's gedichten 'Nu dan, vandaag dat ik alleen ben' en Vandaag, de middag rustig en de hemel stil'. „Ik vind Pessoa's werk goed, maar ik zou het op sommige punten toch anders aanpakken", zegt Pfeijffer. „De woorden 'hart' en 'ziel' komen naar mijn smaak te vaak voor. Ik zou dat liever la ten voelen dan het letterlijk op te schrijven." Pfeijffer blijft ook liever onder eigen naam wer ken. „Eigenlijk ben ik ook Jules Deelder, maar zet dat maar niet in de krant." Pfeijffer had de smaak goed te pakken en begon AMSTERDAM De Mondriaan Stichting heeft vorig jaar ruim 35,6 miljoen gulden aan beeldende kunst, vormgeving en musea besteed. Dat is iets meer dan in het recordjaar 1999 toen de instelling 36 miljoen gul den uitkeerde. De stichting kreeg 1168 aanvragen voor geldelijke steun. De organisatie nam er 960 in behandeling, daarvan kre gen 713 aanvragers een bijdrage. Dat was het jaar daarvoor het geval bij 587 projecten. Het hoogste bedrag werd uitgekeerd aan presentaties in het buitenland. Ver der werden behoorlijke bedragen over gemaakt voor behoud van universitaire collecties (bijna 3 miljoen gulden), kunstprojecten in het onderwijs (2,5 miljoen) en initiatieven van kunstenaars (2,3 miljoen). Ruim 1,8 miljoen gulden ging naar de Kunst Koop Regeling waarmee kunstko pers een werk in termijnen zonder ver dere kosten kunnen afbetalen. In totaal In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dan sen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op an dere wijze actief zijn. Vandaag: De Toneeifabriek met 'De Seance'. Stel: je ziet het schoolplein van vroeger om je heen. Én dan ineens sta je in de huis kamer en zie je je moeder zoals ze nu is, een vrouw op leeftijd. Dat soort snelle overgangen in plaats, tijd en situatie zijn ken merkend voor dromen," zegt Germaine Kurstjens. „Óns stuk heeft dat ook. Het is een aan eenschakeling van droomscè- nes." In de Kaasmarktschool in Lei den repeteren de leden van De Toneeifabriek voor de uitvoe ring van 'De Seance', een stuk van Paul Feld op basis van twee werken van Kafka: 'Ame rika' en 'Die Verwandlung'. Het vertelt het verhaal van een meisje dat gevangen zit in haar dromen en wordt omringd door een gids en twee spoken. Het meisje zit in een zandcir- kel. Die cirkel verwijst naar haar kamer. Twee spoken tes ten haar. Ze nemen de gedaan te van haar ouders aan en doen alsof ze een baby is, een mollig jongetje. Het meisje protesteert en de ouders zeggen nu: o nee, het is een flinke jongen van 16. Het meisje schreeuwt dat ze een vrouw van 35 is en omdat ze zo schreeuwt, noemen ze haar een puber. Zo gaan de spoken te werk. Ze wisselen steeds van identiteit en nemen brokstukken uit het leven van het meisje om er nare dromen van te maken. „Het is een moeilijk stuk", zegt Gerfred Veldman, alias de gids. „Je kunt er verschillende inter pretaties aan geven. We begon nen open en bekeken wat voor associaties eenieder erbij had. Door intensieve samenwerking en improvisaties ontwikkelden we onze interpretatie. We hiel den een try-out voor een paar regisseurs en andere mensen met toneelervaring. Uit hun re actie maakten we op dat het helderder en luchtiger moest." „In de tekst is het niet zeker van wie de dromen zijn, van het meisje of van de gids", zegt Tessel Jonquière, die het meis je speelt. „Het publiek bij de try-out vond dat het de (ko men van het meisje waren. Op dat spoor zijn we toen verder gegaan. De gids creëert de droom voor het meisje, leidt haar rond en assisteert haar, maar kan ook ineens haar te genstander zijn." „Als hij haar tegenstander is", vult Germai ne aan, „houdt hij haar een Repetite in pyama van De Toneeifabriek. Foto: Henk Bouwman spiegel voor. Hij confronteert haar met gevoelens die anders verborgen blijven. In die zin helpt hij haar dus toch, ook al is hij haar tegenstander." Het stuk krijgt een sobere en scenering. Geen geluids- en lichteffecten, alleen een zand- cirkel als decor. Met een pruik of een hoed of door iets aan de kleding te veranderen (ze dra gen alle vier een pyjama), ma ken de spelers duidelijk dat ze een ander personage worden. Meer middelen gebruiken ze niet. „Het spel moet het doen", is het uitgangspunt. „Ik vraag veel van de spelers", zegt regis seur Marcel Boumans. „Eerst liet ik ze zelf uitwerken wat ze in het stuk zagen. Dat konden ze best. Het zijn vier intelligen te mensen met toneelervaring. Wél heb ik wat beelden aange dragen en nu zijn we in het stadium waarin ik de dingen scherper aanzet en ze help al les duidelijk vast te leggen." Toen de spelers in het begin bespraken wat het stuk hun deed, ging het gesprek al gauw over dromen. „Een droom voelt aan als werkelijkheid, hoe vreemd de dingen ook door el kaar lopen", zegt Gerfred. „Een tijd lang schreef ik mijn dro men 's nachts op. Alles leek vanzelfsprekend, maar als ik ze dan de volgende dag las, was ik stomverbaasd." Germaine kent wel van die spoken zoals ze ook in 'De Seance' voorkomen. „Dan droom je bijvoorbeeld dat je een spreekbeurt houdt en dat je broek afzakt. Je wilt hem te genhouden, maar dan blijkt zo'n kwelgeest hem toch weer naar beneden getrokken te hebben." Tessel maakt soms mee dat ze tijdens de droom weet dat ze droomt, maar er tóch niet kan uitstappen. „Het meisje dat niet uit de zandcirkel kan ont snappen, is voor mij een heel herkenbaar beeld." De Toneeifabriek met 'De Seance'. Vr 15, za 16, zo 17 ju ni, 20.30 uur, Microtheater Imperium. MAARTEN BAANDERS t zijn voordracht met „Goeden avond, mij naam is Fernando Ook andere sprekers raakten soms de weg kwijt in het werk van de Portugees. Cultuurwet houder Alexander Pechtold ver klaarde dat hij eigenlijk niets begreep van wat hij voorlas en dat hij Pessoa ook niet kende. Toch was zijn voordracht inge togen en gevoelig. „Een politi cus weet zijn intonatie te leg gen. Ik heb nu een bundel ge kregen, dus die komt op mijn nachtkastje. Pechtolds favoriete dichter blijkt Jules Deelder. „Die schrijft tenminste kort en krachtig." Uit zijn hoofd citeert de wethouder: „De werkelijk heid is een schaap met vier po ten." Organisator Ben Walenkamp van Stichting Tegen-Beeld was ondanks alle naamsverwarring buitengewoon tevreden over het verloop van de vierde mani festatie. „Er zijn weer meer be zoekers dan vorig jaar. Het komt door het weer en natuur lijk door Pessoa." Walenkamp kijkt vervolgens stralend over het publiek uit. „Deze manifes tatie is een blijvertje. Volgend jaar willen we iets gaan doen met een Griekse dichter. We kiezen gewoon iets wat we mooi vinden. En bij Pessoa speelde het ook mee dat hij morgen jarig zou zijn. Een mooiere 113de geboortedag is haast niet denkbaar." werden drieduizend contracten met particulieren gesloten. De 137 deelnemende galeries ver kochten in het kader van de regeling voor ruim 20,1 miljoen gulden kunst. Verder signaleerde de stichting dat de prijs van'het gemiddelde kunstwerk dat met de regeling, werd gekocht, toenam van zo'n 5000 naar 6500 gulden. Poetry International begint zaterdag Niet alleen de Poolse Nobel prijswinnaar Szymborska maar ook talrijke andere Mid den- en Oost-Europese dich ters staan dit jaar centraal tij dens de 32ste aflevering van Poetry International. Tijdens het gedichtenfestival dat ko mende zaterdag in de Rotter damse Schouwburg start, wordt onder meer aandacht besteed aan het werk van En- dre Kukorelly (Hongarije), Xhevahir Spahiu (Albanië) en Dane Zajc (Slovenië). Poetry International duurt tot vrij dag 22 juni. De inmiddels hoogbejaarde Wislawa Szymborska (1923) is zelf niet bij het Rotterdamse evenement. Zoals bekend leidt de Poolse grande dame van de poëzie een zeer terug getrokken leven. Szymbors- ka-kenner Gerard Rasch heeft voor Poetry International daarom een aantal dichters als Eva Gerlach, Frank Koe negracht (beiden uit Neder land), Shimon Adaf (Israël) en H.J. Pieterse (Zuid-Afrika) gevraagd haar werk te dui den. De centrale vraag tijdens het speciale Szymborska-pro- gramma volgende week dins dag: waarom spreken haar 'kronieken van het dagelijkse leven' zovelen aan? Het werk van andere au teurs uit Centraal- en Oost- Europa wordt diezelfde dag bekeken vanuit een historisch perspectief. Hoe maken dich ters het, zo'n tien jaar na de val van de Muur? Waar ze on der de communistische regi mes een min of meer vaste plek in de maatschappij inna men als dissidente stem of vertolker van een ideologie, moeten schrijvers nu mee in de (prille) markteconomie. Dat betekent: een ongekende vrijheid, maar ook een onbe kende strijd om inkomsten. Dichters uit onder andere Servië, Slovenië en Letland vertellen in de Rotterdamse Schouwburg over de sporen die de eigen nationale histo rie achterliet in hun werk. Meer historie, maar dan dichter bij huis, in het Cultu rele Hoofdstad-programma volgende week donderdag rond de Rotterdamse dichter J.H. Leopold (1865-1925). In de hommage aan de man die inmiddels geroemd wordt als één van 's lands grootsten, staat Leopolds relatie met de Maasstad centraal. Het be roemde werk 'Kinderpartij' wordt nieuw leven ingebla zen door acteur Ramsey Nasr en door een gefilmd inter view met de Rotterdamse Mientje Robbertson. Het was hèèr tiende verjaardag die Leopold aan het begin van de twintigste eeuw inspireerde tot het schrijven van het ge dicht. Naast historische terugblik ken is er tijdens deze 32ste af levering ook genoeg plaats voor hedendaagse poëzie. Bijzonder 21ste eeuws is de zogenoemde poetry slam vol gende week woensdag waar bij verschillende dichters el kaar in een aantal wedstrijd ronden met woorden te lijf gaan. Net als bij het bekende improvisatietheater bepaalt het publiek welke poëet wint. Ook is er, als variatie op de vele muzikale lounge-avon den, van zondag tot donder dag ook een late night poetry lounge, waar bezoekers kun nen luisteren naar een ge sprek tussen twee dichters. Ook de officieuze aftrap van het festival vindt plaats met optredens van een aantal dichters. Tussen de kramen van de antiquarische boeken markt in historisch Delfsha- ven kunnen bezoekers ko mende zaterdag luisteren naar enkele voordrachten. De officiële opening is dit jaar in handen van de 24 'dichtende auto's'. In samenwerking met andere kunstenaars laat per formance-artiest René Oey de hele festivalweek een parade van auto's rondrijden met verschillende woorden op het dak. Zo ontstaan iedere dag nieuwe gedichten. Op de openingsavond dienen de au to's van het project 'Traffic Talks' ook als vervoermiddel voor de optredende dichters. De organisatie van Poetry In ternationaal verwacht in to taal zo'n 4000 bezoekers. Poetry International Festi val, 16 t/m vrij. 22 juni, Rot terdamse Schouwburg. Kin derprogramma, RO Theater. www.poetry.nl k aa Het Thorbecke Voortgezet derwijs in Rotterdam begint mend schooljaar met havo/vwo theaterklas. Kind: t volgen daar vier dagen vaj week reguliere vakken er vijfde dag krijgen ze les in d muziek en toneelspelen, zijn volwaardige schoolvak mét de bijbehorende rapp cijfers en een eindexamen, school is de eerste in Nedeit die dit pakket aanbiedt. HE De lessen in dans, muzit;™ toneel worden verzorgd i vakleerkrachten van de Je r theaterschool Hofplein. De él deren komen voor de le jg naar de theaterschool. De ri terklas is bedoeld voor kind met talent en/of grote inte e in theater, muziek en dait™ kinderen hebben inmiddel; n ditie gedaan voor kon schooljaar, van wie er de: a zijn geslaagd. De bedoeling is dat zij nak< eindexamen zonder moeit" auditie kunnen doorstaan g een aanverwante hbo-0| ding. Thorbecke heeft al m dergelijk programma voorlti lingen die op topniveau s ten. Waarnemend rector 1 jj bers: „Wij stellen ons ten id om talent te herkennen e a ontwikkelen. Daar past det e terklas heel goed in.ie Ouders betalen per jaai gulden extra schoolgeld vot theaterklas. Directeur Len van de Jeugdtheaterschool plein, benadrukt dat de the klas niet uitsluitend is bed voor kinderen die verder v in een creatief vak. „Je woi dit soort lessen als indi aangesproken. Dat maakt j een stevig mens. Kinderen wikkelen een soort creatiet telligentie. Een commis van politie kan z'n beleid beter verkopen als hij lekl br z'n vel zit en zich goed prt teert. En stel je voor dat I v< dat had gekund. Dat had er een hoop problemen p scheeld." in Het idee voor theater als ei eus vak op school ontstond n de door opmerkingen van n: lingen van de Jeugdthuivi school Hofplein. „Een kind ie zuchtte aan het eind vaiai kerstvakantie: 'En nu ma ei weer naar schóól! Kondei ie daar ook maar dit soort di in doen'." Kom gerust waf dichterbij Elke BeoLab 8000 luidspreker! jj twee ingebouwde eindversterke Daarom noemen we dit een act|a, luidspreker, 10 De voordelen hiervan blijken wanneer u kritisch luistert. Hij k 15 zo luid of zo zacht spelen als uC en biedt een zo natuurlijke we3f_ gave als maar mogelijk is, of ui het subtiele effect van een kan* orkest of de impact van een stadionconcert wilt en/aren! m A LIFE LESS ORDINA BANG OLUFS» Botermarkt 25, Leiden. n Telefoon 071 512 26 69 M Lange Voort 11 A, Oegstc e' Telefoon 071 519 33 33 BANG &OLUFSEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16