'Het loopt hier nu echt de spuigaten uit' SCHOONHEIDSPRIJS Ombudsman hekelt Zonnevylle Regio SUPER DE BOER oortbestaan iderdorpse iderenpartij onzeker Sportfondsen exploiteert sporthal in De Bloemerd Grote beurt voor gevel Albert Heijn tQENSPAG 13 JUNI 2001 i« ne: lERDORP» ERIC WENT t voortbestaan van de Lei- dorpse ouderenpartij JJ ngt aan een zijden draad- Raadslid A. Roeberding i) legt zijn politieke functie gin volgend jaar om ge- ;tn ïdheidsredenen neer e~ 3n; 1 opvolger heeft hij niet. „jRoeberding gaat nog door de gemeenteraadsverkie- gen, in maart 2002. Daar- keert hij het Leiderdorpse ,jcy neentehuis definitief de toe. „Artsen hebben mij yjD ngend aangeraden mijn ns 1 op een meer ontspannen vf jze in te vullen. Dat advies wf em ik ter harte. Natuurlijk M er nog steeds extra aan- pg. :ht nodig voor senioren, ^a|iar mijn gezondheid is op I moment net even belang- irban en ondersteuning, iet Leiderdorpse raadslid lindelijk opgebroken, et is gewoon te zwaar ge- lor rden, al dat vergaderen." nlens de commissieverga- 'igen krijgt hij weliswaar van twee burgerleden, ar dat is voor hem geen en geweest om al eerder terug te doen. aar ben ik te idealistisch jj )eze burgerleden, M. imp en Z. Ozkirim, zijn t van plan om Roeberding iks op te volgen. „Dat tven ze niet", aldus het trekkende raadslid. Roe- ding hoopt ruim voor de bezingen een kroonprins nden die zijn werk wel overnemen. „Maar ik heb een hard hoofd in. Het zal erg moeilijk worden." j.,j nton Roeberding kwam •998 in de Leiderdorpse leenteraad als enige ver- inwoordiger van nieuw er AOV/UNIE 55+. Vorig brak hij resoluut met de 55+, omdat hij het elle- 'nwerk in deze landelijke ïiilflü ^eu was* Sindsdien ft hij zich aangesloten bij Algemene Senioren Partij P). f-— luto vliegt |i brand URMONDDe auto van een 20- Cge inwoner van Warmond is Lgravond spontaan in brand Mogen op de Meerrustlaan in h woonplaats. Onder het rij- L merkte de man dat er rook «der de motorkap vandaan Lm. Daarna was er geen Lden meer aan. De brand eer bluste het vuur, maar de Po was niet meer te redden. Ictie voor lieuw Buitenzorg DWDORPSjelter komt zondag Ui in actie voor Nieuw Bui- i2org, de Leiderdorpse instel- gvoor meervoudig gehandi- )ten. Er is 's middags een [derrommelmarkt waar de ideren van de knutselclub neigen creaties verkopen, en zijn allerlei spelletjes te doen. zoekers kunnen bovendien estatiegeldflessen inleveren ór het goede doel. ITatergedichten' nge asielzoekers ierdorp Elf kinderen uit Leiderdorpse asielzoekers- itmm (AZC) bij Driegaten- g hebben gedichten ge- akt over water. De gedichten i afgedrukt op spandoeken briefkaarten en zijn dit ekeinde aan de buitenkant i de Winkelhof te zien. 'Wa- licht' is een kunsteducatief ject dat in opdracht van de ivincie is ontwikkeld. Het is van de vele activiteiten die aandacht moeten vestigen de Zuid-Hollandse Waterda- L Die zijn op 15,16 en 17 ju- nkelhof st vaders ierdorp - Messenwerpers, !n igen en vogelspinnen wor- R i zaterdag door de winke- a [vereniging Winkelhof inge- 15 om uit te vinden of Leider- pse vaders echt zo 'cool' zijn e' ze vaak beweren. Ook wor- n izij uitgenodigd een rijvaar- f leidstest te houden op een endigheidsbaan tussen ücelhof en het gemeente- s, en mogen zij met behulp _lde oriëntaalse danseres Ze- demonstreren hoe char- ïtze zijn. De verschillende tsen op 'coolheid' worden af 11.00 uur afgelegd. 'Uitspraak was onbehoorlijk' Onbehoorlijk. Zo kwalificeert de Nationale Ombudsman de uitspraak van burgemeester Zonnevylle dat hij de politie bij overlast niet meer naar de Bui tenhoflaan zal sturen, als bewo ners zich tegen de komst van een hangplek blijven verzetten. Zonnevylle deed deze uitspraak tijdens een bewonersbijeen komst, op 13 maart vorig jaar, waar de plaatsing van een jon- gerenontmoetingsplek aan de Buitenhoflaan ter discussie stond. 'Chantage' en 'een dreige ment dat alle perken te buiten gaat'. Dat vonden bewoners van de Buitenhoflaan van de woorden van de Leiderdorpse burgemeester. „Dit kan natuur lijk niet. Een burgemeester hoort voor onze veiligheid in te staan", vond een van hen. „Als je mensen uitnodigt om met el kaar te praten over problemen in de buurt, dan doe je dat niet op zo'n lompe manier", vond een ander. „Want de toon van het gesprek is dan natuurlijk al gezet." De Nationale Ombudsman is het met de bewoners eens. 'Hoewel de burgemeester met zijn opmerking slechts een fei telijke constatering heeft be oogd, wekken de bewoordingen toch een andere indruk. De in tensiteit van de discussie ver klaart wellicht het maken van een opmerking, zoals tijdens deze bijeenkomst geuit, maar rechtvaardigt deze niet', schrijft hij in zijn rapport. De gedraging is niet behoorlijk, luidt zijn slot conclusie, 'en dit geldt des te sterker indien een dergelijke opmerking door betrokkenen als drukmiddel ervaren of opge vat wordt'. Op 23 augustus vorig jaar, heeft de burgemeester zelf ook al afstand gedaan van zijn op merking. Dat deed hij naar aan leiding van vragen van gemeen teraadsleden. „Het is een onbe doeld misverstand", gaf hij toen aan. „Ik heb met deze op merking bedoeld te zeggen dat als het bestuur niet meer in staat is oplossingen te creëren, de politie ook niet meer bij machte zal zijn om op een gro tere stroom klachten te reage ren." Toch kaatste hij de bal ook naar de bewoners terug. „Als je als omwonenden zelf geen op lossing in de wijk accepteert, kan je ook niet van anderen blijven verwachten dat die wel met enthousiasme hun aandeel blijven leveren. De politie is er niet om een structureel pro bleem op te lossen: dat is aan het bestuur, in samenwerking met de burgers." Leo Kannerschool kampt met steeds langere wachtlijsten Profiel drinkmaaltijd diverse smaken blikje 250 ml 2.49 €1.13 Head Shoulders shampoo diverse varianten, flacon 300 ml 9.99 €4.53 New Wave styling diverse soorten £99 6.99 €3.17 Luiers verbeterde vochtopname en zachtere klittebandsluiting voordeelpak -2^27 24.99 €1134 Axe deodorant diverse geuren spray 150 ml 7.89 €358 Bij aankoop /V van 2 bussen v V naar keuze Aanbiedingen zijn geldig t/m 16 juni 2001 Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden Zolang de voor raad strekt Bel voor meer informotie 0528-222222. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Vervolg van voorpagina Tachtig kinderen staan op de wachtlijst van de Oegst- geestse Prof. Dr. Leo Kannerschool voor speciaal basis- en voortgezet onderwijs. „Al jaren kampen we met het probleem dat we te weinig kinderen kunnen plaatsen, maar het loopt nu de spuigaten uit", zegt directeur Peter Hooft. Vooral de oudere kinderen zijn hiervan de dupe. Volgens hem is het de hoogste tijd dat er een dependan ce voor speciaal voortgezet onderwijs bij komt in Leiden. OEGSTGEF.ST» NANCY UBERT De Leo Kannerschool is naast een onderwijsinstelling voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren (ZMOK) vooral een school voor leerlingen met een autistische stoornis. Ruim 180 kinderen volgen in de Leo Kan nerschool een leerprogramma dat is toegespitst op de zware individuele problematiek waar mee zij kampen. Ongeveer vijf tig leerlingen zijn 12 jaar of ou der en volgen aangepast voort gezet onderwijs. Het zouden er veel meer kunnen zijn, maar el ke meter van het schoolgebouw wordt al ten volle benut. „Er kan geen kip meer bij", aldus Hooft. „Voor de oudere kinderen met forse gedragsproblemen is in onze regio te weinig plaats", stelt hij. „Dus reizen cüe voor passend onderwijs naar Den Haag, Alphen of Haarlem. De eerste de beste vakbond voor kinderen zou hiertegen moeten protesteren. Deze leerlingen zijn al zo kwetsbaar en dan worden ze ook nog eens ge dwongen halve wereldreizen te maken." Ruim zes jaar geleden trok Hooft, samen met directeur Hanneke Adema van De Horst, de Leidse school voor speciaal basisonderwijs voor het eerst aan de bel bij de gemeentebe stuurders van Leiden en die van de omliggende gemeenten. „We roepen al jaren dat in deze regio de behoefte aan speciaal voortgezet onderwijs veel groter is dan het aanbod." Het is een landelijke tendens. Het aantal leerlingen dat wordt doorverwezen naar speciaal (basis)onderwijs neemt toe en de doorstroom naar andere on- dëiwijsvormen stagneert. „De overstap naar de gewone mid delbare school is al moeilijk te maken, maar naar onze mening is dat de laatste tijd nog lastiger geworden omdat deze sector eenvoudigweg niet voldoende is uitgerust om kinderen met gedragsproblematiek te bege leiden. Maar los van dit pro bleem, is er een belangrijke vraag te stellen. Wat ben je lie ver: apart op een gewone school of gewoon op een aparte school." Het is een feit dat het aantal kinderen met een stoornis 'uit het autistisch spectrum' toe neemt. Peter Hooft: „De weten schappers mogen met elkaar uitvechten hoe dat komt; ik houd me met de dagelijkse praktijk bezig. Autisten hebben een sterk gestructureerde om geving nodig. Alleen zo kun je hen bereiken. Wij bieden die speciale pedagogische aanpak. Doordat bij ons in de loop der jaren steeds meer accent is ge legd op de begeleiding van au tistische kinderen, is er minder ruimte voor kinderen met uit sluitend gedragsproblemen. Met een percentage van tien procent is die groep leerlingen inmiddels flink in de minder heid bij ons. Dat wil niet zeggen dat ze qua begeleiding en leer stof in de verdrukking komen. We zijn in staat uiteenlopende onderwijsarrangementen aan te bieden." Omdat een flink aantal kinde ren met een autistische stoornis wacht op een plaatsje in Leo Kannerschool, wordt op allerlei manieren geprobeerd het capa citeitsprobleem op te lossen. „Voor kinderen in de leeftijd van 16 tot en met 18 jaar die niet kunnen doorstromen naar andere scholen hebben we een leertraject ontworpen dat hen voorbereidt op de arbeids markt. Voor dit trainingsproject hebben we twee noodlokalen moeten inrichten. Elke vierkan te meter van ons schoolgebouw was al in gebruik. Dankzij dit nieuwe initiatief zijn weer een paar plaatsen vrijgekomen bij de afdeling voortgezet speciaal onderwijs, maar we zijn er na tuurlijk nog lang niet." Met het vinden van personeel heeft de directeur tot op heden, in tegenstelling tot andere on derwijsinstellingen, geen moei lijkheden gehad. „Wel heb ik last van een ander probleem: ik kom ruimte tekort. Geef mij een paar extra lokalen, en ik zorg voor de rest." In Leiden moet ook een school voor speciaal voortgezet onderwijs (VSO) komen, vindt Hooft. De nieuwe voorziening moet twee groepen leerlingen bedienen. Als de directeuren Hooft en Adema hun zin krij gen, kunnen kinderen uit Lei den en omliggende gemeenten dicht bij huis naar een VSO- ZMOK en slinkt de wachtlijst voor autistische kinderen die aangepast middelbaar onder wijs nodig hebben. „Vorig jaar hebben we een concreet plan ingediend voor dit project." De onderwijswethouders van de Leidse regio zijn het inmid dels met elkaar eens geworden dat er een extra voorziening moet komen. Volgens de Lei derdorpse wethouder Pauline Kolman, voorzitter van het por- tefeuilleoverleg, 'wijzen de neu zen dezelfde kant op'. Verder heeft zij nog geen concrete ont wikkelingen te melden. Zolang de Leo Kannerschool geen dependance kan openen, moeten veel kinderen lange rei zen maken om naar school te gaan, valt een groep leerlingen tussen het wal en het schip en zitten ouders met de handen in het haar. „Want je begrijpt wel dat dit droge verhaal over capa citeitsproblemen verregaande gevolgen heeft. Ik heb ouders gesproken die niet meer weten waar ze het zoeken moeten. Schrijnende situaties kom ik te gen. Als een kind op een gewo ne basisschool groep 8 moet overdoen omdat er geen plaats is in het middelbaar onderwijs, zou iedereen op zijn achterste benen staan. Maar over het kind dat een jaartje langer spe ciaal basisonderwijs moet vol gen omdat echt nergens anders VOORSCHOTEN - Leden van de Voorschotense CDA-fractie en een aantal jongeren uit de jeugdraad namen gistermiddag de verfroller ter hand om de graffiti op de gevel van de Albert Heijn-supermarkt aan de School straat over te schilderen. Het CDA stoort zich al geruime tijd aan de beledigende en racistische teksten op de muur. Op verzoeken om de volgekalkte gevel schoon te maken, gaf het Ahold-concem niet thuis. En dus be sloten de fractie en de jeugdraad het heft maar in eigen handen in te nemen. Afgesproken is dat op de plek van de graffiti een 'mooie versiering' zal komen. Foto: Dick Hogewoning De gemeente Leiderdorp wil het beheer van de nieuwe sporthal in de Bloemerd in handen geven van Sportfond sen Leiderdorp. Uit offertes blijkt dat deze organisatie dat aanzienlijk goedkoper kan dan een andere kandidaat, Opti- sport. Dat komt omdat Sport fondsen in Leiderdorp nu ook al zwembad De Does exploi teert. Zodoende kunnen de per soneels- en administratiekosten laag gehouden worden. Medio juni wordt de nieuwe sporthal in de Bloemerd in ge bruik genomen. De nieuwe sportvoorziening is ter vervan ging van sportzaal Op Dreef aan het Van Alphenplein. Ex ploitatie en beheer van deze sterk verouderde zaal was in handen van de Stichting Kanti ne Op Dreef, waarin de ver schillende gebruikers van de zaal vertegenwoordigd zijn. Nieuwe wet- en regelgeving vereisen echter een professio nelere aanpak. Bovendien biedt de nieuwe hal veel meer ge bruiksmogelijkheden dan Op Dreef, stelt de gemeente. Peter Hooft di recteur van de Leo Kanner school lacht wel, maar is ei genlijk niet zo blij. „Voor de oudere kinderen met forse ge dragsproblemen is in onze regio te weinig plaats." Foto: Dick Hogewoning plek is, wordt geen woord ge rept. Ik heb veertig ouders een brief moeten schrijven met de vreselijke strekking 'wij weten ook niet waar u met uw kind heen moet'. En iedereen blijft maar denken dat elk Nederland kind passend onderwijs ge niet." Ondertussen wordt op lande lijk niveau gewerkt aan het te kort aan leerlingplaatsen bin nen het ZMOK-onderwijs. Er wacht een omvangrijke opera tie op dat gebied. Scholen wor den geclusterd in een zoge noemd Regionaal' T-kpërtSé" Centrum (REC) zodat krachten worden gebundeld. De vraag is of de Wet op de Expertisecentra (WEC), als die al ongeschonden door de Tweede Kamer komt, het capaciteitsprobleem waar mee instellingen als de Oegst- geestse Kannerschool kampen, daadwerkelijk oplost. Peter Hooft ziet het somber in. „Straks plakt een indicatiecom missie een zwakke leerling een prijskaartje op de rug. Ouders mogen dan zelf beslissen waar ze dat geld gaan besteden. Bij een gewone of bij een speciale school. Los van de tijdrovende bureaucratische weg die ouders en kind moeten aflopen, maak ik me zorgen over de financie ring van net nieuwe systeem. Zonder voldoende middelen kan immers geen onderwijs op maat worden aangeboden."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15