f.idf.n Regio Woutertje Pieterse wil uitbreiden iet EK voor de Grootmeesters van de Grill Onderzoek nodig naar ligging gasleidingen Een tank vol gas, diesel of een leiding? 'Je moet een koe even kunnen voelen en zien Stel je eigen ploeg samen en win de Tour www.leidschdagblad.nl Commissie vergadering Leiden C' G 13 JUNI 2001 971 ngen beroofd mobieltje -Zijn mobieltje. Daar het de drie jongens om te toen zij gistermiddag op jammenschanspark een ^rige Voorschotenaar te- svamen. Die stapte van zijn aftoen zij hem aanspra ken van de drie griste hier- e mobiele telefoon uit de iczak van de jongen en be de hem met een mes toen rotesteerde. De Voorscho- ar heeft de politie een dui- c signalement kunnen ge- ran de hoofddader. itser mishandelt omobiliste N-Een onbekende fietser t gistermiddag een 32-jari- ïtomobiliste aan de Willem ivijgerlaan flink mishan- De vrouw wilde met haar ,de ventweg inrijden ter >te van de Van Riebeeck- lierbij versperde de fietser de weg. Toen ze hem ig de weg vrij te maken, hij met zijn fiets op de au- e Leidse stapte uit om ver tehalen, maar kreeg van itser een klap in haar ge- Ook trapte hij haar nog in uik, voordat hij in de rich- van de Irenestraat weg- straf voor tte' dealer iaag/leiden - Een 49-jari- •verzekeringsagent uit n die na zijn arbeidsonge- 11 theidsverklaring aan het |C en was geslagen, is gisteren de Haagse rechtbank ver- eld tot twee jaar cel, van acht maanden voor- delijk. De rechtbank ging ij aan het verzoek van de diging. De raadsman van denaar had aangevoerd n cliënt een 'nette' dealer Hij verkocht alleen coke raste klanten en geen hero- r zouden dus geen junks portiek hebben rondge- »n, luidde de redenering e advocaat. De rechtbank ste overeenkomstig de eis e officier van justitie. De klus is bijna geklaard. De brand is ge blust en de freesmachine wordt wegge- takeld. Foto: Mark La- mers LEIDEN HERMAN JOUSTRA Even is er grote opwinding. Daar op de hoek van de Geregracht en het Levendaal, slaan de vlammen metershoog uit een freesmachine. De chauffeur van het voer tuig is hem zojuist gesmeerd. Volgens een omstander onder het schreeuwen van een onheilspellend 'weg, weg, maak dat je weg komt.' Waarom hij dat heeft geroepen? Omdat de freesmachine op LPG rijdt, weet de omstander. In de tank zat wel voor een week gas. Met andere woorden: de chauf feur vreesde dat zijn machine uit elkaar zou ploffen. Dat is ongeveer om kwart voor één. Een paar minuten later wordt duidelijk dat die vrees in elk geval ongegrond is. De vlammen slaan weliswaar nog steeds uit de machine, maar de grote knal is uitgebleven. Het verhaal gaat nu dat de freesmachine, die in het kader van de grootscheepse ver- keersveranderingen van de Geregracht en omgeving was ingezet om de toplaag van het asfalt op het Levendaal te schaven, op diesel rijdt. Zegt een andere toeschouwer. Ook geen misselijk goedje volgens hem, maar toch een stuk minder gevaarlijk. Een gaslek? Welnee, de leidingen moeten min stens zestig centimeter onder het wegdek liggen, zegt hij. Dan arriveert de brandweer. En de politie zet het gebied rond de brandende freesma chine af met roodwitte linten. De nieuws gierigen kunnen daardoor niet dichterbij komen dan een meter of vijftig. Ondertus sen nemen brandweerlieden het branden de voertuig, dat inmiddels al aardig zwart geblakerd is, van drie kanten met een spuit onder handen. De vlammen blijven naar boven graaien, zij het iets minder hevig. Het verhaal gaat nu dat de freesmachine bij het schaven een gasleiding heeft ge raakt, die vlak onder het wegdek ligt. Daar bij zou de sluiting van de leiding zijn afge broken. En een leiding zonder sluiting valt niet af te sluiten, meent een toeschouwer. Ja, als ze een hoofdleiding afsluiten. Maar dan zit de hele buurt zonder gas, dus die optie is niet al te aantrekkelijk. Hij gaat nog verder. Natuurlijk kan de brandweer het vuur wel doven. Met schuim bijvoorbeeld. Maar ja, dan blijft het gas uit de kapotte leiding stromen. En dan kan de politie de hele buurt evacueren. Ook niet zo'n leuke oplossing. Dus beste men sen, de vlammen een beetje in toom hou den is de beste keuze. En dan is er nog een vraag die de toe schouwers bezighoudt: waar in 's hemels naam blijven de mensen van NUON? Ie mand met een scanner meldt dat het de politie maar niet lukt de juiste mensen aan de lijn te krijgen. Gelach en ongeloof. Klun gels zijn het, is de heersende mening. Als na dik een uur de vlammen nog steeds uit de machine slaan, ebt de belang stelling langzamerhand weg. Als je maar lang genoeg naar een flinke fik kijkt, krijgt het op een geven moment iets van een knappend haardvuurtje. Bijna geen mens die daar uur na uur naar blijft ldjken. Alles went, nietwaar? De gesprekken gaan over andere zaken. Of hij nog vrijdagavond met de lotto langskomt, vraagt de een aan de ander. Nee, dat wordt dit keer zaterdag. Langzamerhand verdwijnen de nieuws gierigen, die op het 'hoogtepunt' een me nigte hebben gevormd van pakweg een man of vijftig, weer een voor een. Ze keren uren later pas weer terug als de takelwagen in actie komt. VERVOLG VAN VOORPAGINA De gemeente overweegt om op korte termijn met een onder zoek te beginnen naar de lig ging van gasleidingen elders in de stad. De vraag daarbij is of er trajecten zijn waar de leidingen op onacceptabel geringe diepte liggen. Gisteren ging het mis bij werkzaamheden op de hoek van het Levendaal en de Gere gracht. Een freesmachine trok een gasleiding open die op slechts vijftien centimeter diep te lag. Wethouder Pechtold (milieu), die gisteren als loco-burge meester de openbare orde en veiligheid in de gaten hield: „Het ging op het Levendaal mis tijdens de herinrichtingswerk zaamheden, maar ook als er niet gewerkt wordt is een lei ding op vijftien centimeter diepte natuurlijk geen goede zaak." Volgens de richtlijnen zouden gasleidingen op zestig centimeter diepte moeten lig gen. Pechtold heeft forse kritiek op de Nuon, die volgens hem te lang nodig had om de gaslei ding af te sluiten. Bovendien vraagt hij zich af waarom de wegwerkers niet op de hoogte waren van de ligging van de lei ding en hoe het kon dat deze op slechts vijftien centimeter diepte lag. Nuon bleek vanmor gen niet in staat om antwoord op deze vragen te geven. Direct na het ongeluk op het Levendaal kwam een groot schalige operatie op gang. Brandweer, politie en gemeente overlegden tijdens de bestrij ding van de brand met een fors aantal organisaties. „Behalve met de Nuon is er contact ge legd met de milieudienst en het Hoogheemraadschap. Het met diesel verontreinigde bluswater is door het Hoogheemraad schap afgevoerd naar de riool waterzuiveringsinstallatie Zuid- -West", verklaarde officier van dienst Lippens van de brand weer. De Lorenzhof toonde zich bereid om de geëvacueerde mensen op te vangen, een mo gelijkheid waar slechts weini gen gebruik van maakten. Ook hadden de hulpverlenende diensten nachtopvang en een maaltijdvoorziening achter de hand voor het geval dat de ge- evacueerden ook 's avonds niet naar hun huizen konden terug keren. De laatste voorzieningen bleken achteraf niet nodig. Lippens vertelde gisteravond hoe de brandweer een in eerste instantie onblusbare brand aantrof. „We zagen een bran dende freesmachine maar we kregen het vuur niet uit. Uit on derzoek bleek al snel dat er een gasleiding was geraakt. Er was sprake van een beheersbare si tuatie. Het risico zat erin dat de freesmachine een tank had met 650 liter olie. We hebben de tank gekoeld en de brand ver der brandend gehouden om te voorkomen dat er gas zou ont snappen. Toen NUON eenmaal het lek had gedicht, was het met de brand snel voorbij. Om kwart over vier was er geen sprake meer van vuur en kon den we beginnen met het weg slepen van de freesmachine." ddermanprijs '•br Rozemond - De Amsterdamse jurist Rozemond ontvangt aan- de dinsdag in het Acade- 1(1 ibouw van de Universiteit ndeA.E.J. Modderman- Deze prijs wordt om de jaar uitgereikt aan juristen p loffelijke wijze' hebben Iragen aan de ontwikke- an de strafrechts we ten- ipen. Rozemond krijgt de roor zijn proefschrift rarderlijke rechtsvinding', "in 1999 verdedigde aan van Amsterdam. De Jüe bestaat uit een pen- f, en een geldbedrag, wordt 1968 uitgereikt door de e Leidse Faculteit der tsgeleerdheid verbonden Moddermanstichting. Boeren geloven niet in einde veemarkt LEIDEN/REGIO RUUD SEP De openbare basisschool Woutertje Pieterse wil uitbrei den met zes lokalen bij het bestaande gebouw aan de Houtlaan. Directeur P. Bosman maakt zijn borst al nat voor de discussie in de gemeenteraad en daarbuiten. Hij herinnert zich de deining destijds over de bouw van zijn school aan de rand van de Leidse Hout, het enige park van de stad van formaat, nog maar al te goed. Momen teel wordt uitgezocht of het uitbreidingsplan past in het bestemmingsplan. gen voor huisvesting en meubi lair ten behoeve van de open bare basisschool Woutertje Pie terse, heette het raadsvoorstel. Bosman moet lachen als hij dat hoort. „We zitten er al hoor, de toestemming voor dat krediet is als mosterd na de maaltijd." In het gebouw zijn vier groe pen tijdelijk ondergebracht. Gisteravond is de raadscom missie onderwijs akkoord ge gaan met een investering van zo'n halve ton in aanpassingen van het leegstaande schoolge bouw van het vroegere Agnes- college aan de Eijmerspoel- straat. Procedure spoedaanvra- Bosman heeft al zo'n vier jaar toestemming van zowel rijk als gemeente om zes nieuwe loka len te bouwen, maar tot dus verre moet Woutertje Pieterse zich behelpen met tussentijdse oplossingen. De school, die een tijd op drie plekken in de wijk was gehuisvest, wordt als het ware 'uit elkaar getrokken', zegt Bosman, en maakt daardoor veel extra kosten. „Denk aan een kopieerapparaat. Normaal gesproken is één zo'n ding vol doende, nu moet je er voor elke locatie één hebben. De locatie Agnes is ook weer een tijdelijke oplossing voor Woutertjer Pieterse. Volgens Bosman heeft het Bonaventura- college aan de nabijgelegen Mariënpoelstraat nieuwbouw- plannen aan de Eijmerspoel- straat. Zodra daarover besluit vorming op gang komt, weet Bosman, moet Woutertje Pie terse weer maken dat hij weg komt. In de raadscommissie onder wijs werd met geen woord ge rept over de uitbreidingsplan nen. „Het plan ligt uiterst ge voelig en ik denk ook niet dat iedereen precies weet hoe de vlag erbij hangt", zegt Bosman. Het WD-raadslid Hermans mopperde in de commissie. „Kinderen worden geboren. Grote kans dat ze vier jaar later naar school gaan. Dan is het raar dat wij hier spoedprocedu res moeten volgen." PvdA-wet houder Buijing hield de liberaal voor dat het probleem juist is dat niemand van tevoren weet naar welke school kinderen gaan. Volgens schooldirecteur Bos man zal de keuze die straks voorligt gaan tussen nieuw bouw aan de Houtlaan of een heel nieuw gebouw elders in de wijk. „Voor mij is dat geen keu ze", zegt Bosman resoluut. „Volgens mij staat juridisch ge zien niets uitbreiding van de school aan de rand van de Leid se Hout in de weg. Het zal een politieke discussie worden. En er liggen uitspraken van oud- wethouder Van Rij dat de Leid se Hout van verdere bebouwing moet worden gevrijwaard. Of dat inclusief of exclusief uit breiding van de school is, dat is dus de vraag." 'oor de barbecue: de Leid- lamander. Geen geroos- stuk amfibie maar een kip- ie omwikkeld met katen- en gemarineerd in een iale mix van kruiden. Als tukje vlees op het rooster n de kolen kromtrekt lijkt en beetje op zo'n kruip- t, vandaar de naam. wie de Salamander wil oberen moet toch eerst bij ïrij Rino Verberg aan de ilv lemmerstraat langs, want Poleij wil het geheim van narinade niet prijsgeven, geen goud. Begrijpelijk, met de Leidse Salaman- ïft het samenwerkings verband van slagerij Rino Ver berg en Poleij keurslagerijen vorig jaar de innovatieprijs ge wonnen op de Nederlandse barbecuekampioenschappen. De zilveren beker die in de zaak boven de karbonaadjes, de slavinken en de half-om it alf.uittroont, herinnert aan het succes van de grootmees ters van de grill. Evenals de zil veren schaal (èerste prijs nage recht NK barbecue 2000) en de gouden beker (overall kampi oen NK barbecue 2000). Dit jaar gooide de mkz-crisis roet in het eten en werden de kam pioenschappen afgeblazen. Maar het succes wordt mis- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 439 schien op grotere schaal gepro longeerd. Komende zondag worden de messen geslepen en de spiesen gekruist in een kookcompetitie waar de span ning zo hoog oploopt als de temperatuur van kolen onder de pill: De Europese Kampi oenschappen Barbecuen. In het Zwitserse Spiez (echt waar!) bij het meer van Thün krijgen slagersteams uit zo'n twintig landen een lapje gras van tien bij tien toegewezen waarop de eeuwenoude techniek van de outdoorcuisine op topniveau kan worden beoefend. Slagerij Verberg is uitgenodigd en Po leij gaat met zakenpartner Hans Groenink en zes teamle den barbecuen tussen de ber gen. Vergeet die landerigheid waar bij gezellig gekibbel over de ei gendomsrechten van een aan gebrande kippenpoot de enige vorm van competitie is. De EK barbecue is een strijd in serieu ze zaken: ingetogen en gedre ven. In het persbericht laat Po leij er geen twijfel over bestaan: „We willen niet alleen winnen, we kunnen ook winnen." Waarmee? Dat wil hij niet zeg gen. Net zoals de marinade waarin de Salamander moet weken geeft Poleij zijn nieuwe recepten niet prijs. Het enige dat hij wel kwijt wil is dat het diner uit een vijfgangenmenu (voor-, hoofd-, na-, en twee tussengerechten) zal bestaan. „Alles van de barbecue. Ook het toetje. We hebben het ge- De veemarkten gaan ondanks het einde van de mond- en klauwzeercrisis nooit meer open? Boeren in de regio kun nen het maar nauwelijks gelo ven. „Ik hoop dat het een on derdeel is van het spel dat de minister en de veemarktdirec teuren met elkaar spelen", laat de voorzitter van de WLTO-af- deling Jacobswoude Kees van Rijn weten. „Ik voorspel dat de veemarkten wel weer terugko men", vult zijn collega Theo van Leeuwen van de afdeling Zoeterwoude/Leiden aan. „Ik denk dat de markt onmisbaar is." Gisteren gooiden de directeu ren van de Nederlandse vee markten, waaronder André de Jong van de Leidse Groenoord- hallen, demonstratief de hand doek in de ring. Onder de nieuwste voorwaarden die landbouwminister Brinkhorst stelt aan de veemarkten, zien zij het niet zitten om de markten weer te starten. Voor dat besluit krijgen de veemarktdirecteuren alle steun. „De Jong heeft groot gelijk", vindt de Lissese vee handelaar Cees Duineveld. „De minster stelt dat een handelaar de koeien die hij niet heeft ver kocht, niet meer mee terug mag nemen naar huis. Die dieren moeten dus ter plekke worden afgemaakt. Maar dat is gewoon een onmogelijke zaak. Er is geen handelaar die onder die voorwaarden naar de markt komt." Voor de boeren zou het dicht blijven van de veemarkten een financiële ramp betekenen. Sinds de sluiting van de mark ten ruim drie maanden geleden in verband met de mkz-crisis, zijn de prijzen van koeien en kalveren gekelderd. Bij afwezig heid van een overzichtelijke markt neemt de macht van de afnemers sterk toe, zeker door dat die gedomineerd wordt door slechts een handvol grote spelers. Duineveld: „De prijs van kalveren is ten opzichte van vorig jaar gehalveerd, en koeien brengen zo'n 750 gulden min der op dan een jaar geleden. Ik snap eerlijk gezegd niet dat de veehouders zo rustig blijven." De verwachting dat de vee markten op termijn wel weer open zullen gaan, is onder meer ingegeven door het on aantrekkelijke van het alterna tief. „Zonder markt krijg je veel meer gesleep met dieren en krijg je veel meer kleine verza- melplaatsjes", voorspelt hande laar Martien van Smoorenburg uit Nieuwveen. Een virtuele veemarkt via internet is volgens hem geen volwaardig alterna tief. „Je moet een koe even voe len, even zien, even kijken of er niks aan mankeert. Daarom kunnen we niet zonder vee markt." 'Lekker handig!' Ruit kapot? Bel: 589 88 87 1 GLAS- EN SCHILDE AWER De medewerkers van slagerij Rino Verberg en Poleij keurslagerijen maken zich op voor het EK barbecuen. Foto: Henk Bouwman heel onder een thema gebracht dat tot in de puntjes wordt uit gewerkt. Tot aan de entourage aan toe." Vlees zit Poleij in het bloed. Al vanaf zijn zestiende. Hij is nu 29. Zijn grootouders gingen 65 jaar geleden al in de slagerij en nu heeft hij zelf twee zaken in 's Gravenzande en één in Den Haag. Maar traditie en erfopvolging hebben hem zeker geen purist gemaakt. Indoor barbecuen mag ook. „Er zijn zelfs speciale lavasteentjes voor gasbarbe- cues die het vlees die authen tieke smaak geven. Je kan voor de verandering buiten ook hout van vruchtenbomen ge bruiken in plaats van kolen. Geeft het vlees een aparte smaak." Heeft de meester verder nog tips? „Dep gemarineerd vlees voor je het roostert goed droog met keukenpapier. Strooi nooit van tevoren zout op vlees. Dan ver schijnt vocht en dat bemoeilijkt het bruin worden." En vooral, heren en dames amateurgril- lers: „Geef het vlees de tijd om bruin te worden. Voor goed barbecuen moet men lang zaam te werk gaan." PABLO CABENDA Ruimtelijke Ordening, Wonen en Verkeer Donderdag 14 juni om 20.00 uur in de B&W-kamer van het stadhuis. Agenda: - plan van aanpak i.h.k.v. Gemeenten: méér dan lokaal bestuur; - begrotingen gemeenschappelijke regelingen. Bart Rijsbergen, telefoon 071 - 516 50 29. Bestuursdienst

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11