'Eigen risico in zorg verplicht' Alle veemarkten sluiten definitief hun deuren Opnieuw dode door te heet bad Patiënten met kanker leven steeds langer GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 10 11 14 15 16 lël akkoord ebbestand President Bush in Spanje Probleem kindsoldaten onveranderd 'Tijdschriften VNU moet in delen verkocht' Zoekactie naar hondsdolle pup zonder resultaat 2 WEKEN IJSDAG 12 JUNI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 eharto in enhuis JNDAAG 18 PAGINA'S Jeal k, irief uiri iieb fur en Kunst lomie onland snland Zieprogramma's Dagblad Biënnale dompelt Venetië onder in videoprojecties en elektronisch geluid 'Voormalig Elisabeth wordt een monument' Warmond heeft tonnen extra nodig voor personeel Schooldirecteur Cees Beurze zoekt geluk in Baskenland NOVO holt al dertig jaar over het strand van Noordwijk chnische storing i maken krant Bij het maken van deze Et hebben zich vanmorgen ittjstige computerproblemen gedaan. Daardoor is de groot dat de krant te laat is jejprgd- Onze verontschuldi- en voor het ongemak. In- en is er per vandaag ook ïoudelijke verandering. 5te dagelijkse commen- [verhuist van pagina 2, Ge- van de Dag, naar pagina fjjnnenland. itest tegen en veehandel /arden - Enkele honder- [Friese veehandelaren zijn fafcchtend in een proteststoet leljr Leeuwarden getrokken. i ef die actie hielden ze het ver- |in de ochtendspits op. De laren reden naar de vee- ïallen, waar een manifes- infe tegen het beleid van land- ïinister Brinkhorst was. telt volgens de veehande- i te zware eisen aan de >1 en de veemarkten. zalem - Israël is akkoord an met de tekst van de ef George Tenet over de iarden om de naleving iet staakt-het-vuren met alestijnen te versterken. heeft een woordvoerder le Israëlische premier Sha- vanmorgen meegedeeld, eren zaten de onderhande- :n nog muurvast. Een Pa- reactie wordt vanmid- ncivVacht. .^5 Einde aan jarenlange handel in Leidse Groenoordhallen LEIDEN WIM KOEVOET De acht veemarkten in Nederland, waaronder de Leidse in de Groenoord hallen, sluiten definitief hun deuren. Ze zeggen niet aan de strenge eisen te kunnen voldoen die minister Brink horst van landbouw hen heeft opge legd na de mond- en klauwzeercrisis. De Groep Nederlandse Veemarkten (GNV) nam het besluit gistermiddag tijdens een telefonisch spoedberaad. Directeur André de Jong van de Groenoordhallen in Leiden zegt dat de veemarkten geen financiële mogelijk heden meer hebben de nieuwe maat regelen door te voeren. „Er is al voor miljoenen guldens geïnvesteerd en nu moeten we weer diep in de geldbuidel tasten. De enige zekerheid die je hebt, als je doorgaat, is dat je minder vee krijgt dan voor de sluiting van de vee markt. En je kunt er natuurlijk de don der op zeggen dat het niet bij deze maatregelen blijft en spoedig nieuwe investeringen zijn vereist." De Jong: „Het telefonische spoed overleg was eigenlijk bedoeld om na te gaan of er een basis is voor een geza menlijk verweer. Maar mijn persoon lijke mening is dat ook al haal je wat puntjes en komma's van die voorwaar den af, de onzekerheid over het voort bestaan van de veemarkt blijft. Zoveel moeite doen om het bedrijfsecono misch rond te krijgen terwijl de minis ter voor ons geen functie meer ziet, ondanks de miljoenen guldens die er al in zijn gestoken. Je kunt nu in plaats van met de minister in de slag gaan beter zeggen: koopt u ons maar uit." Door de sluiting zullen enkele hon derden banen bij de markten zelf ver dwijnen. Verder verliezen nog eens circa tweeduizend kleine zelfstandige veehandelaren hun werk. In Leiden lijkt het er op dat de gevolgen voor de werkgelegenheid beperkt blijven. De Jong: „De markt biedt aan veertien mensen werk.. Die willen we niet op straat zetten. Gelukkig kunnen we ver vangende werkzaamheden aanbie den." De veemarkten hebben het ver moeden dat minister Brinkhorst (land bouw) de gelegenheid heeft aangegre pen om het verschijnsel veemarkt uit te bannen. De Jong: „Ja, ik denk echt dat Brinkhorst van ons af wil. De maatregelen hebben niets meer met de bestrijding van de mkz-crisis te maken. Dit is gebruik maken van de si tuatie." Pagina Leiden: Nooit meer veemarkt in Groenoordhallen .10 6,7 of en Samenleving12 lrek van de Dag .11,13,14,15,16 .17 ta - De Indonesische president Soeharto is van- 101 gen opgenomen in een zie- n"1 luis in Jakarta. Volgens on- stigde berichten zou de S president, die afgelopen mj. agzijn 80ste verjaardag ie, in zijn huis in het cen- e\: ïvan Jakarta door een hart- Tet zijn getroffen. Van offici- ijde werden geen medede in gedaan over de toestand n Soeharto, die al een paar nden niet meer in het lan ibaar is verschenen. 1QÜ veel «flibo bijna op der vliegtuig - Het scheelde in april jgjaar maar dertig meter of Boeing 747 van British Air- |was bovenop een ander rstoestel geland. Dit staat g in het jongste rapport Be Britse Dienst van Onder- inaar Ongelukken in het ntverkeer, aldus Skynews en jBC.De toestellen hadden n vijfhonderd mensen aan 1. Een verkeersleider kon ts op het allerlaatste mo- St de piloten waarschuwen, rpport bestempelt het in- 's een van de ergste ge in van een 'nipte misser' in [eschiedenis van de Britse lart. nomische groei 1 flink af - De economische p in de landen van de euro- fe neemt duidelijk af. Dit ZOU de groei duidelijk be- ■n de ramingen van de Eu- 1e Centrale Bank - van 2 icent- uitkomen. Dat ptde Financial Times. De Je zakenkrant baseert zich [die voorspelling op uitla- ■nvan Europese onder- pinstituten. Die gaan uit een reële groei van minder "wee procent, a 7 Voorstel Borst voor nieuw stelsel Minister van volksgezondheid Borst wil voor iedereen een verplicht eigen risico van 220 gulden (100 euro). Ze denkt hiermee te bereiken dat mensen zuiniger zullen omgaan met de gezondheidszorg. Het voorstel is onder deel van het plan voor een nieuw stelsel van ziektekos tenverzekeringen, waarover een deel van het kabinet vandaag praat. DEN HAAG GPD De regering wil het huidige sys teem van ziekenfonds en parti culiere verzekering vervangen door een basisverzekering voor iedereen. Hoe de premieheffing er in dit nieuwe stelsel uit moet gaan zien, staat echter nog niet vast. „Er worden vele scenario's besproken", aldus een woord voerder van Borst, „maar het is nog volstrekt onduidelijk waar uiteindelijk voor gekozen wordt." De voorstellen van Borst vari eren van een ziekenfondspre mie die geheel afhankelijk is van het inkomen tot een pre mie die er geheel los van staat. De hoogte van de premie kan dan verschillen per verzeke ringsmaatschappij. De verzeke raars mogen van Borst concur reren met premie en service, maar zijn gebonden aan een Inspectie: Personeelsgebrek hoofdoorzaak MADRID - De Amerikaanse president George W. Bush is vandaag in Madrid aangekomen. Het is de eerste bestemming tijdens zijn eerste reis naar Europa sinds zijn aantreden. Bush en zijn vrouw Laura kwamen van ochtend tegen half tien aan en werden verwelkomd door de Spaanse minister van buitenlandse zaken Piqué. Zij vertrokken vanaf het vliegveld meteen naar het paleis van de Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sofia. De reis van Bush duurt zes dagen en voert hem na Spanje nog naar Brussel, het Zweedse Göteborg en de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Pagina 5: Cowboy Bush ontmoet gaucho Aznar Foto: Reuters/Paul Hanna LONDEN AFP De wereld telt op het ogenblik 300.000 kindsoldaten in 41 lan den. Op de Balkan en in Zuid- Amerika, waar conflicten ein digden, zijn het er minder ge worden, evenals in het Midden- Oosten. Maar in Azië, Afrika en het gebied van de Stille Oceaan meer. Dat staat in het jaarlijkse rap port van een groep mensen rechtenorganisaties, waaronder Amnesty International en Hu- man Rights Watch. Kindsoldaten zijn overigens geen verschijnsel dat is voorbe houden aan ontwikkelingslan den. Groot-Brittannië zowel als de VS bevinden zich aan de zij de van landen als Birma, Sudan en Afghanistan, die kinderen van onder de achttien jaar de strijd insturen. Groot-Brittannië recruteert soldaten vanaf zes tien jaar. De VS zetten soldaten van die leeftijd in tijdens de Golfoorlog, in Somalië en op de Balkan. De minimumleeftijd om aan een gewapend conflictte mogen deelnemen, bedraagt volgens de conventie voor de rechten van het kind achttien jaar. MIDDELBURG JACOB VAN DER MEULEN Voor de zesde keer binnen en kele jaren tijd is een bewoon ster van een zorginstelling over leden na een zogenaamd 'bad kamerincident'. Een 44-jarige meervoudig gehandicapte vrouw uit Middelburg overleed aan de verwondingen die zij opliep na een bad in gloeiend heet water. De Inspectie voor de Gezondheidszorg bevestigt dat personeelsgebrek in de zorg hoofdoorzaak van de ernstige ongevallen is. Het meest recente ongeval gebeurde daags voor Pinksteren in een woning van de stichting Arduin in Middelburg. Op het moment van het ongeval waren er twee personeelsleden aan wezig. De medewerker die de vrouw moest wassen, had het door een andere gehandicapte bevuilde bad eerst goed schoongemaakt met heet water. Doordat hij verzuimde daarna de thermostaat bij te stellen, kwam de gehandicapte vrouw in een te heet bad te zitten. De Inspectie voor de Gezond heidszorg is op de hoogte ge bracht van het ongeval. Afhan kelijk van de uitkomst van het politieonderzoek, zal de officier van justitie al dan niet besluiten tot strafrechtelijke vervolging. De inspectie scherpte drie jaar geleden de regels voor het baden van meervoudig gehan dicapten aan. Dat gebeurde na een analyse van tien ernstige, waarvan vijf dodelijke, ongèval- len. Bij het baden van gehandi capten die zich niet kunnen ui ten moest voortaan permanent een begeleider aanwezig zijn. Woordvoerder Van Wijk van de Inspectie voor de Gezondheids zorg geeft toe dat dit door per soneelsgebrek in de gezond heidssector niet altijd mogelijk is. „Maar daar gaan wij niet over. Het is de verantwoorde lijkheid van de instellingen om kwalitatieve zorg te verlenen." Keuringsinstelling KIWA zegt dat de incidenten onder meer kunnen worden voorkomen door de beveiliging van de wa tertappunten te verbeteren. Volgens KIWA-woordvoerder Derwort, gespecialiseerd in de keuring van waterinstallaties binnen instellingen, worden de badkamerincidenten veroor zaakt door een complex aan factoren. Een daarvan is de eis van de Gezondheidsraad uit 1986 dat de boilertemperatuur in instellingen tot boven de 60 graden moet worden afgesteld om legionella te voorkomen. Dat stelt hogere eisen aan het personeel, aldus Derwort. .An ders wordt het middel erger dan de kwaal." Volgens de KI WA kan ondanks het perso neelstekort de beveiliging van de kranen worden verbeterd. EINDHOVEN GPD 12 Patiënten met kanker leven steeds lan ger. Van alle kankerpatiënten leeft de helft meer dan vijf jaar na de vaststelling van de ziekte nog. De vraag naar zorg van de groep (ex-)kankerpatiënten neemt de komende jaren fors toe. Dat blijkt uit de meerjarencijfers van de zui delijke kankerregistratie. Het Integraal Kankercentrum Zuid (IKZ) presenteerde gisteren de meerja rencijfers tijdens een symposium in Eindhoven. Het IKZ 'vierde' 45 jaar kan kerregistratie. Daarbij werd met name stilgestaan bij de overlevingskansen van de 375.000 Nederlanders die kanker hebben of er ooit aan hebben geleden. Dat kankerpatiënten langer leven dan in voorgaande decennia is vooral te danken aan de vroege ontdekking van de ziekte en aan de verbeterde behande lingen. Maar de toegenomen overleving legt een zware druk op de gezondheids zorg. Want wie kanker heeft overleefd, moet vaak lang revalideren. De vroege opsporing van kanker en de verbeterde behandelwijzen hebben ge leid tot een jaarlijkse groei van vijf pro cent van 'overlevers'. Vroege diagnostiek is vooral van belang gebleken bij de be strijding van prostaatkanker en melano- men. Borst-, baarmoederhals-, eierstok- en schildklierkanker zijn vooral terugge drongen door een combinatie van vroegtijdige ontdekking en therapieën. Endeldarm-, dikkedarm-, zaadbal-, vulva- en jeugdkanker, alsmede de ziek te van Hogdkin en leukemie, hebben een verbeterde prognose door nieuwe behandelmethoden. Het aantal ouderen met kanker is de afgelopen decennia sterk toegenomen. Volgens de onderzoekers van het IKZ zet die trend zich voort, omdat de baby boomers (de naoorlogse geboortengolf) aan de vooravond van hun oude dag staan. De zorg voor ouderen met kanker is vaak complex, omdat deze patiënten veelal ook aan andere ziektes lijden. Tegenover de verbeterde (vroeg-) dia gnostiek en de therapieën die voor een verlenging van de levensduur zorgen, staat dat slechte leefgewoonten steeds vaker leiden tot ernstige vormen van kanker. Long- en strottenhoofdkanker nemen vooral toe bij vrouwen, die steeds vaker blijken te roken. Bij man nen nemen deze aandoeningen af, om dat het aantal rokende mannen ook te rugloopt. Tumoren waarbij een oorzake lijk verband bestaat met alcohol zijn duidelijk toegenomen. Zo wordt steeds vaker mond-, keel- en slokdarmkanker vastgesteld. Ook hebben de onderzoe kers een stijging van tumoren als gevolg van overdadige blootstelling aan zon licht waargenomen. NR. 42640 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN HET WOORD IS AAN Arnold H. Glasgow Rimpels zijn erfelijk: ouders krijgen ze van hun kinderen. verplicht basispakket aan zorg. Voor niet noodzakelijke zorg kunnen mensen zich dan bij verzekeren. Waar de keus ook op valt, het is niet de bedoeling dat mensen er financieel op achteruit gaan. Daarom zouden de belastingen in een volgende kabinetsperio de met 4 tot 5,5 miljard gulden verlaagd moeten worden. Bo vendien zouden verzekeraars een speciale vergoeding moe ten krijgen als ze veel dure (ou deren en gehandicapten) klan ten hebben. Verzekeringsmaatschappijen mogen straks niemand weige ren als klant. Het nieuwe stelsel zou pas na de Tweede-Kamer verkiezingen van volgend jaar moeten worden ingevoerd. HAARLEM PLOF VAN J POLEN Volgens de journalistenvak bond NVJ zal VNU Tijdschriften in delen moeten worden ver kocht, omdat het bedrijf geen koper voor alle 150 titels kan vinden. Daardoor dreigen titels met een laag rendement te wor den opgeheven. Dat zegt secre taris tijdschriften Y. Dankfort van de NVJ. De vakbond ver wacht op korte termijn geen ge volgen voor de werkgelegen heid omdat hierover garanties zijn gegeven door VNU. Op de lange duur sluit de NVJ ontsla gen echter niet uit. Volgens secretaris Y. Dank fort is een verkoop in delen aan de orde omdat VNU de afgelo pen maanden niet in staat is gebleken een goed bod te krij gen voor de hele tijdschriftendi visie. „Ze dachten dat kopers in de rij zouden staan, maar dat bleek toch anders", stelt Dank fort. Gisteren lekte een bod van het Amerikaanse Hearst uit. Dit zou 2,65 miljard gulden zijn en wordt in de financiële wereld als laag aangemerkt. VNU zette de 150 tijdschrif ten eind vorig jaar te koop om dat ze onvoldoende winst ople verden. Het concern verwacht meer rendement te krijgen uit activiteiten als marktonderzoek en bedrijfsinformatie. Om de zelfde reden zijn branchegeno ten volgens de secretaris nu niet bereid tegemoet te komen aan de financiële eisen van het Haarlemse bedrijf. „Want ook zij weten dat je elders op je in vesteringen meer rendement kan krijgen." Om toch geld te krijgen voor de recente overname van de Amerikaanse marktonderzoe ker AC Nielsen blijft er volgens de joumalistenbond voor de VNU niets anders over dan de tijdschriftengroep in delen te verkopen. Volgens de NVJ lo pen minder florerende titels bij zo'n transactie gevaar. „VNU was altijd een uitgeverij die de hele markt wilde dekken. Maar wanneer je wordt overgeno men. is het maar de vraag of de nieuwe eigenaar dat ook wil. Zo'n bedrijf heeft wellicht al ti tels in dezelfde sector. Op de langere termijn is het opheffen of samenvoegen van bladen dus niet uit te sluiten." vooruitblik 11723° 12721° "720° 30% 50% 70% ssssa# 30% 30% 20% DEN HAAG GPD De landelijke zoekactie naar een vermeende hondsdolle puppy uit Marokko heeft voor alsnog tot niets geleid. De Keu ringsdienst van Waren heeft wel al enkele Nederlanders ge sproken die in het voorjaar in Marokko op vakantie zijn ge weest, maar dat heeft geen pup opgeleverd. Vorige week sloeg de Keu ringsdienst groot alarm. Neder landse toeristen zouden dit voorjaar in Marokko mogelijk een hondje gekocht hebben dat hondsdol zou zijn. Een van de andere drie pups uit hetzelfde nest, die door vakantiegangers is meegenomen naar Frankrijk, bleek daar bij aankomst rabiës te hebben. De ziekte kan door beten worden overgebracht op de mens en is zonder tijdige be handeling uiteindelijk dodelijk. „We hebben contact gehad met vier mensen die in het voorjaar in Marokko zijn ge weest. Zij bevestigden dat het gebruikelijk is dat jonge pups op straat te koop worden aan geboden aan toeristen, maar ze hebben zelf geen dieren meege nomen", zegt woordvoerder Bert Hendriks van de Keurings dienst van Waren. De dienst raadt ten strengste af in het buitenland dieren te kopen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Telefoonnummer: (Y.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening «O.* Bij machtiging automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met 1 I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DK WMILD OM JB HUN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl I I I 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1