Breken met de oude politieke cultuur slamitische uil heeft de ijdgeest iet mee Leefbaar Nederland begint opmars naar Binnenhof De lijsttrekker 530 ZATERDAG 9 JUNI 2001 Henk Westbroek viert de verkiezingsoverwinning van Leefbaar Utrecht. Foto: GPD/Marco Hofsté >9, Na de gemeenteraden moet nu ook de Tweede Kamer eraan geloven; Leefbaar Nederland komt eraan. De plaatselijke leefbaar partijen drukten al hun stempel, maar nu is de tijd rijp voor een landelijke partij. Dat is het oordeel van peetvaders als Henk Westbroek en Jan Nagel, die de afgelopen jaren menig bestuurder in Utrecht en Hilversum angst aanjoegen. Zondag wordt de nieuwe partij opgericht. Moeten de fracties op het Binnenhof zich zorgen maken? door Jaco van Lambalgen en Peet Vogels n Den Haag is het kwartetten over een nieuw kabinet al begonnen. PvdA en CDA onderhandelen in de media over een nieuw regeerak koord, Groen Links laat weten er he lemaal klaar voor te zijn en D66 vraagt zich wanhopig af welke stra tegie het moet verzinnen om in de kiezersgunst te blijven. Eén naam ontbreekt nog in het kwartetspel, namelijk die van Leefbaar Neder land. Terwijl die partij toch een fac tor van belang kan worden bij de verkiezingen in mei volgend jaar. Denken de oprichters. Afgaand op het succes van de lokale leefbaar partijen als Leefbaar Utrecht en Leefbaar Hilversum, gaan ze er van uit minstens tien zetels te halen. „Maar ik reken eigenlijk op zeker twintig zetels", zegt bestuurs lid Broos Schnetz. „We willen geen splinterpartij zijn. Als je niet groot genoeg bent, is je draagvlak te smal. En dan heb je niets te zoeken in de politiek." Met tien zetels zou de partij al een machtsfactor van belang zijn. Mis schien zelfs kunnen meeregeren? „Natuurlijk, natuurlijk", zegt Schnetz vol overtuiging. „Mits we niet teveel water bij de wijn moeten doen. Er is een aantal punten waar over we niet onderhandelen." De partij maakt zeker kans hoog te eindigen. Bij elkaar opgeteld halen de lokale partijen meer stemmen dan welke traditionele partij ook, zo bleek bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1998. De 'leefbaar-bewe ging die jaren geleden vooral opviel door het rebelse optreden van zan ger Henk Westbroek in Utrecht is een blijvertje. Inmiddels zijn er al meer dan 140 leefbaar partijen in Nederland. Geen verzamelpartij Leefbaar Nederland is weliswaar het vervolg op die lokale partijen, maar wil uitdrukkelijk geen verzamelpartij worden van lokale afdelingen. „De lokale leefbaar partijen kunnen geen lid worden van Leefbaar Nederland, alleen individuen kunnen zich aan sluiten", zegt Kay van de Linde, de campagneleider voor LN. Van de Linde, zoon van de bekende tv jour nalist Wibo van de Linde, heeft jaren in de Verenigde Staten gewerkt als campagnemedewerker van onder anderen de New Yorkse burgemees ter Guiliani. Van de Linde liet zich naar Neder land lokken omdat het idee van een nieuwe politieke beweging hem wel aansprak. In een lokaal boven een café in de Hilversumse binnenstad is Van de Linde druk bezig de campag ne op te zetten. Naast hem aan de muur hangen drie A4'tjes met de be langrijkste punten: 1. Fondsenwer ving, 2. Organisatie, 3. Zie 1. „Het loopt goed met de financiën", verze kert Van de Linde. Leefbaar Nederland moet alles zelf betalen, want als niet bestaande par tij kan het geen beroep doen op rijkssubsidie. Van de Linde is gepokt en gemazeld in de Amerikaanse ver kiezingscampagnes en zou dus als geen ander moeten weten hoe snel en efficiënt geld binnen te halen. In de praktijk zal dat echter moeilijker gaan, zo bezweert Van de Linde. „We willen niet gesponsord worden door bedrijven. We willen op geen enkele manier onze onafhankelijk heid verliezen. We gaan dus voor kleine giften van particulieren. Daar naast hebben we natuurlijk de con tributie." De invloed van de le den en de indivi duele kiezer is het bestaans recht van de partijen die ze vertellen wat ze moe ten doen. Wij willen de mensen be trekken bij het beleid. Alle andere partijen zeggen wel dat ze het willen, maar bewezen is dat ze het niet me nen." En de campagneleider heeft uitspra ken verzameld om dat te onderbou wen. Zo staat met een klik op de knop het artikel op zijn laptop waar in WD-voorman Dijkstal toegeeft dat het referendum alleen in het re geerakkoord is terechtgekomen om dat D66 dat wilde. Niet omdat de WD daarvoor is. „Dan zegje toch tegen je kiezers: jullie komen voor mij niet op de derde of vierde, maar zelfs op de tiende plaats?", meent Van de Linde. Beweging Bij Leefbaar Nederland staat de kie zer voorop. De partij is naar eigen zeggen meer een beweging dan een traditionele politieke partij. „Het gaat niet langer om links of rechts in de politiek, maar om oud tegen nieuw", zegt Jan Nagel, één van de oprichters. De partij wil vooral bre ken met de oude politieke cultuur. „Je ziet nooit een advertentie voor een burgemeesterspost. Dat komt omdat van te voren vast staat welke partij de burgemeester mag leveren. Daar willen wij van af. De kwaliteit van de kandidaat moet de doorslag geven voor een functie in het open baar bestuur, niet zijn lidmaatschap van een bepaalde partij." Neem Leefbaar Hilversum. Nagel stond, na een jarenlange carrière in de PvdA, aan de basis van de partij. Die werd acht jaar geleden opgericht uit onvrede over het Hilversumse verkeersbeleid. Twee verkiezingen later is Leefbaar Hilversum de groot ste partij in de gemeenteraad. Sinds kort is Nagel wethouder. „Dat betekent dat we meer zijn dan de protestpartij waarvoor we versle ten werden. Dat geldt ook voor Leefbaar Nederland, we zijn geen ouderenpartij als het AOV of de Boerenpartij van Boer Koekoek. We hebben een fatsoenlijk partijprogramma en vol doende mensen met poli Jan Nagel, een van de oprichters van Leefbaar Nederland: „Het gaat niet langer om links of rechts in de politiek, maar om oud tegen nieuw." Foto: GPD/Roland de Bruin tieke en bestuurlijke ervaring", zegt Nagel op zijn nieuwe werkkamer. Dat fatsoenlijk partijprogramma be staat voorlopig nog uit 25 punten die de oprichters in 1999 in sneltrein vaart op papier gezet hebben. Kern zijn de voorstellen die de kiezers het vertrouwen in de politiek terug moe ten geven. Zoals de invoering van een gekozen burgemeester en het regelmatig raadplegen van de kiezers over be langrijke actuele kwesties. „Of neem een voorstel als sport terug op straat. Voetballers als Cruyff en Rijkaard kunnen je vertellen dat ze het spelle tje op straat geleerd hebben. Het gaat ook in tegen de trend dat de projectontwikkelaars elk stukje groen in de stad willen volbouwen." Lijken de voorstellen voor bijvoor beeld het referendum en de gekozen burgemeester niet erg op die waar mee D66 ooit eens de politiek in stapte? „Misschien wel," geeft Nagel toe. „Maar als het hen in 35 jaar niet gelukt is die waar te maken, waarom zou een ander het dan niet doen?" De kiezers bepalen uiteindelijk wat er in het verkiezingsprogramma te recht komt. Behalve de oprichting van de partij is het kiezen van de programmacommissie een belang rijke gebeurtenis op het congres. Die commissie gaat het programma op stellen waarmee de partij de verkie zingen ingaat. „Alle leden mogen hun plannen insturen. Die worden bekeken en dan nodigt de commis sie je misschien uit om een concept te schrijven," legt Van de Linde uit. „Want bij ons gaat het anders. Wij zijn een nieuw experiment." „De meerderheid beslist, dat is bij andere partijen absoluut niet zo", betoogt Schnetz. „Daar zijn pro gramma's dictaten van fracties en het partijbestuur. Kijk, als er punten in komen als 'alle allochtonen het land uit' of 'weg met de belasting' dan is het mijn partij niet meer. Maar dat zal niet gebeuren", zegt Schnetz, vol vertrouwen. Jaloers De politieke nieuwkomer spreekt aan. De partij trekt kiezers uit alle windstreken. „Ik heb nog geen eigen analyse laten maken", zegt Van de Linde. „Maar ze komen van alle gro te partijen: PvdA, WD, CDA, en na tuurlijk D66." Je kan ook merken dat de bestaande partijen jaloers zijn op het concept. Alle drie de voorman nen van Leefbaar Nederland kunnen moeiteloos namen noemen van plaatselijke leefbaar partijtjes, die de laatste maanden zijn opgericht door lokale politici van WD, CDA of PvdA. „Die willen blijkbaar niet meer geassocieerd worden met de gevestigde partijen", zegt Nagel ver genoegd. De populariteit van de lokale leef baar partijen is niet alleen positief, zo heeft Van de Linde gemerkt. „De angst voor ons merk je ook op inter net," zegt hij. „Steeds vaker claimen lokale partijen de naam Leefbaar. Niet om een eigen leefbaar partij op te richten, maar om te voorkomen dat de lokale leefbaar partij zich op internet kan presenteren onder de eigen naam. Dat beschouw ik maar als een compliment, want de term leefbaar is blijkbaar een stérk merk." Paul Frissen, hoogleraar bestuurs kunde aan de Katholieke Universiteit Brabant, ziet de opkomst van Leef baar Nederland met interesse tege moet. „Ik heb een boek geschreven waarin ik het einde van de traditio nele politieke partijen heb voor speld. De toekomst is aan tijdelijke politieke bewegingen, zoals Leefbaar Nederland er één lijkt te zijn. Mijn kritiek is dat ze wel op de traditione le toer gaan, door in de volksverte genwoordiging plaats te nemen. Dat is niet de plaats waar de vernieuwing tot stand komt." Ook bij de media heeft de partij over belangstelling niet te klagen. „Wat mij wel verbaasd is dat politici en journalisten uit Den Haag zo graag willen weten wie onze lijsttrekker wordt", zegt Van de Linde. „Ze kun nen ons nu blijkbaar niet in een hokje plaatsen en dat vinden ze in Den Haag niet leuk. Maar wij doen het anders: wij maken eerst het pro gramma en zoeken daar de lijsttrek ker bij. Dat wordt pas begin volgend jaar." De partij in oprichting mag graag een beetje geheimzinnig doen over het nieuwe gezicht. „Natuurlijk is de lijsttrekker belangrijk", erkent Nagel, „maar wij zouden wel gek zijn om ons te vroeg op namen vast te leg gen." En hij onderstreept: „Er is nog met niemand over het lijsttrekker schap gesproken." Dat ziet collega-oprichter Schnetz in Utrecht even anders. „Er zijn op dit moment al gesprekken gaande. Het moet een aansprekend iemand zijn." Schnetz weigert een tipje van de sluier op te lichten. „Blijf maar speculeren", grijnst hij. Een onbekende partij heeft baat bij een bekend en aansprekend gezicht als lijsttrekker. Een hele rits namen - in elk geval in de media- inmiddels de revue ge passeerd, maar de ware lijkt er nog niet bij te zitten. Wie het in ieder geval niet zul len worden: De oprichters: Henk West broek: Is al fractievoorzitter van Leefbaar Utrecht. Jan Nagel: Is al wethouder voor Leefbaar Hilversum. Willem van Kooten: wil niet. Zakenman Harry Mens, die in het verleden nog primeerde Ka merlid voor de WDÏfe worden, heeft 'geen enkele politieke aspi ratie meer'. Publicist Pim Fortuyn, ook ge noemd: 'Ik heb sympathie voor het idee achter Leefbaar Neder land. Maar ik wil zelf geen lijst trekker worden. De partij heeft nog niet eens een programma. Bovendien vrees ik dat de bin ding, de onvrede met de huidige politiek, niet voldoende stevig is. De kans is groot dat de fractie vechtend uit elkaar valt." Dat heeft hij goed gezien, meent hoogleraar Frissen. „Zo'n partij loopt het risico politieke gelukzoekers aan te trekken. Dat heb je bij de ouderenpartijen ook gezien: dan gaan ze binnen een paar jaar aan interne ver deeldheid ten onder." 1

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1