KPN moet personeel geruststellen Fiscus laat jaar vakantie ongemoeid Economie yerknemer laat saaie kantine links liggen Kantoor als meccanowerkje Nederlandse vloot groeit vijfde opeenvolgde jaar Spaarvarken achter de wagen -IRDAG 9 JUNI 2001 ïiaal plan rond Topman Smits stuurt alle werknemers brief na stortvloed van geruchten iecht - FNV Bondgenoten iet de directie van de Lu- ibriek in Dordrecht een ipe-aickoord bereikt over iciaal plan voor de 230 lemers. De vestiging in het voorjaar van 2002 jn. Haust in Barendrecht, n9£ fabriek in Dordrecht wil :men, heeft mogelijk mensen nodig. Ook ver- 'n aantal medewerkers ;n vestiging in het Belgi- erentals. In het sociaal onder meer afgesproken Ie personeelsleden van Lu 7ijle sluiting minimaal twee irdige en passende ba- ijgen aangeboden. lord met b«ne stroom "wurg - Delta Nutsbedrij- ^5 Middelburg zegt ten op- {van haar Nederlandse De directie van KPN stuurt de 44.000 werknemers begin volgende week een brief waarin bestuursvoorzitter Paul Smits de positie van het telecombedrijf uitlegt. De brief dient om de werknemers gerust te stellen, nadat de afgelopen week een stortvloed van berichten is losgebarsten, waarin volgens KPN bedrijf ten onrechte de indruk wordt gewekt dat het concern er slecht voor staat. Berichten over Kamerleden die vragen hebben gesteld over een 'dreigend naderend faillisse ment van KPN' zijn de aanlei ding voor de brief, legt woord voerder Oudshoorn uit. „Er is de afgelopen dagen zoveel op de werknemers afgekomen en veel van die geruchten en be richten zijn soms zo tegenstrij dig en onzinnig dat we ons kunnen voorstellen dat de mensen even niet meer weten hoe het nou echt zit. Een faillis sement voor KPN, hoe halen ze het in hun hoofd!"' KPN is in een lastig parket verzeild geraakt door onrust over de torenhoge schuld van 56 miljard gulden. Nerveuze beleggers hebben de koers de afgelopen dagen met een derde gedreven en over de afgelopen twee weken zelfs met de helft. Volgens de directie is de onrust sterk overdreven. Ook volgens gezaghebbende analisten is KPN's schuldpositie niet uit zichtloos, omdat KPN voldoen de onderdelen bezit die te gelde kunnen worden gemaakt en met NTT Docomo een kapitaal krachtige partner heeft. KPN's marktpositie wordt zelfs als sterk beoordeeld. In Nederland is KPN marktleider, in Duitsland en België nummer drie. Door tijdige ingrepen in de kosten door het manage ment staat KPN er op belangrij ke punten beter voor dan zijn concurrenten en boekt per mo biele klant een hoger resultaat dan Vodafone/Libertel, France Telecom/Orange en British Te lecom. Maandag hebben de bonden rrenten, berekend naar .taande klantenbestand, ïtueel de meeste afne- groene stroom bin- ïaald te hebben. Met de ;lheid stroom uit wind en biomassa beweert le groene stroomklanten procent te kunnen be- Zo'n 37.200 van de huishoudens, bijna een die bij het Zeeuwse nuts- "zijn aangesloten rea- p positief op de half april ;erde campagne. Daarin roene stroom aangebo- ir dezelfde prijs als ge- stroom. boalheffing Europees burg - Er komt geeuver- Europese afvalheffing verwerking van afge- RFtelevisies, computers en ~>0, sten. Fabrikanten krijgen 01 verplichting om oude inische apparatuur te ";en. Deze apparatuur lan door de consument keiiers of gemeentelijke zijn ingeleverd. Daar- jebben de Europese mi- listers in Luxemburg nstemming bereikt. Het andse systeem van afval - en op een deel van de :ten, zoals televisies en apparaten, mag wel blij- a ojstaan. Lidstaten moeten producenten of impor- igelingen laten uitwer- laronder kan dus een leringsbijdrage vallen. ME mtwoordelijkheid voor Nf king komt bij de produ- :ELzolang zij oude appara- 3 J aar op milieuvriendelijke Bcyclen. ZWIJNDRECHT - Bouwcombinatie Grootint-De Verademing werkt in een grote hal aan het nieuwe hoofdkantoor van de transportonderneming Mammoet. Dat wordt als een grootschalig meccanowerkje in elkaar geschroefd om uiteindelijk per schip naar de bouw plaats in Schiedam te worden gebracht. Het gebouw dat al De Bolder is gedoopt krijgt de vorm van een meerpaal met tien verdiepingen. Foto: ANP/Ton Borsboom >AM SYLVIA MARMELSTEIN i< lerwetse, vaak sombere 0. ikantine verdwijnt. De andse werknemer is ver- raakt door de bloeien- (S(£iomie en wil lunchen in 5E^itine die minstens kan aan het grand café dat a ijn vrije tijd bezoekt. Veel l_el eelsrestaurants zijn lir i begonnen aan een me- 44|ose. „We willen goed :1 keuze en gezelligheid - zegt Willem Hollan- 07 ecteur van cateringbe- (mpass Group, irijf is met 1.500 restau- Ji.000 werknemers, een ^van 750 miljoen gulden -looo mensen die er dage- op a maaltijd nuttigen, 07 eider op het gebied van eelskantines. Sinds vijf en is het bedrijf druk be- alle Compass-perso- intines om te bouwen aantrekkelijker plek om hen. Een operatie die tot drie jaar in beslag nen. De verbouwingen zijn noodza kelijk omdat concurrenten op de loer liggen. En omdat de werknemer het personeelsres- taurant ander links laat liggen. Hollander: „Heeft de klant al leen maar de keus tussen een witte en een bruine boterham met kaas? Dan neemt hij net zo lief een broodtrommeltje mee van huis. Of hij haalt een Itali aans belegde ciabatta bij de broodjeszaak om de hoek.'' Ook benzinestations ontpop pen zich als concurrent van personeelskantines. „Ze heb ben vaak een flink assortiment sandwiches en salades." Sfeer is belangrijk voor de nieu we personeelsrestaurants. „Werknemers zijn een beetje verwend geraakt door de gun stige economie. In hun vrije tijd gaan ze steeds vaker uit eten in grand cafés die sfeervol zijn in gericht én toch niet al te duur. De werknemer vergelijkt zijn personeelsrestaurant daar nu mee. Hij wil daar ook in een ge zellige omgeving voor niet al te veel geld kunnen eten." Niet dat de huidige personeels kantines binnenkort allemaal zijn omgetoverd tot ware grand cafés. „Want hoe groter de ver andering, hoe meer de op drachtgever (het bedrijf dat het cateringbedrijf inhuurt, red.) daarvoor moet betalen. En niet ieder bedrijf wil dat", zegt Hol lander. Compass probeert het op een andere manier. Door een aantal kleine veranderingen door te voeren in personeels kantines kunnen we ze al veel aantrekkelijker maken. Dat kost geen cent extra." Compass neemt momenteel al le personeelsrestaurants onder de loep. „Zo ontdekken we dat bepaalde hoekjes nooit worden bezocht omdat de producten op een onlogische plek staan. Dat er bijvoorbeeld wel harin gen liggen, maar dat de uitjes en de witte broodjes niet in de buurt zijn. Of kopen klanten sommige producten nooit om dat er geen bordje bij staat met wat erin zit. En dat de fris drankautomaat nooit wordt be nut omdat er alleen te grote be kers van een halve liter naast staan", somt manager Eric Maurits op, die de verandering van de restaurants leidt. Ook wil Compass meer aan dacht besteden aan het assorti ment. „Vaak is het in een per soneelsrestaurant een gewoon te geworden om iedere week dezelfde producten in te kopen. Maar ze kunnen ook één dag in de week verschillende soorten broodjes aanbieden of naast de standaard tomatensoep een an dere soep maken", zegt Mau rits. Daarnaast worden de res taurants opgefleurd met allerlei decoraties op de tafels of aan de muren. De operatie moet niet alleen te vreden eters opleveren, maar ook tevreden opdrachtgevers. „Soms willen bedrijven de me nukeuze van hun werknemers sturen. Als een bedrijf bijvoor beeld wil dat de werknemers minder snacks eten, stellen we de frituurafdeling wat verdekt op. Door bijvoorbeeld eerst de gezondere producten aan te bieden. Maar de snacks moeten In de rij voor de kassa van de kantine. Volgens cateraar Compass kan het bedrijfsrestaurant met weinig middelen aantrekkelijker worden ge maakt. Foto: GPD/Roland de Bruin wel blijven bestaan. Anders wordt de klant weer ontevreden omdat hij geen keuze heeft." In bedrijven waar Compass de afgelopen maanden met de nieuwe indeling heeft geëxperi menteerd, is de proef goed be vallen. Ook Compass kan tevre den zijn. In de proeffestaurants geeft de werknemer per lunch gemiddeld een dubbeltje meer uit. In plaats van vier gulden besteedt hij vier gulden en een dubbeltje. Maurits: „Dat lijkt niks. Maar met 280.000 lun chende klanten per dag bete kent dat een omzetverbetering van 6,4 miljoen gulden per jaar." 1 ^nemer bepaalt wanneer hij zijn vakantie IWnt Dat is geen strijdpunt van een lastige H d maar de uitleg van de wettelijke regels (werkgeversorganisatie VNO-NCWzelf. verkgever zeggenschap wil houden over )hei stip van de vakantie, dan moet hij dat na- te lijk in de CAO of bij het aangaan van de overeenkomst regelen. 300 indermeer van belang bij collectieve va- wel Als de vakantieplanning niet vooraf is ge- der kan alleen van de wensen van de werkne- >rden afgeweken wanneer er 'gewichtige n' zijn die zich daartegen verzetten. Dat sU geval zijn bij ernstige verstoring van de licht ivoering. Bijvoorbeeld wanneer een klein zou moeten sluiten omdat de cruciale - mer die vrij wil hebben niet kan worden 'en. tantiegeld en de vakantiedagen waarvoor rjj niers begin vorige eeuw langdurig hebben - en, worden als een kostbaar goed be- Sinds 1 februari van dit jaar is in het lijk Wetboek de verjaringstermijn voor het en van vakantiedagen verlengd van twee f jaar. Dat wil zeggen dat pas vijfjaar na het kalenderjaar waarin de dagen zijn Kanh verdiend, het recht om deze dagen op te nemen, is verjaard. De dagen die dit jaar op de vakantie- kaart worden bijgeschreven, mogen dus op zijn vroegst op 1 januari 2007 worden weggestreept. Voordeel is ook dat de werknemer op die manier meer dagen kan sparen om er zo een langere tijd tussenuit te gaan. Volgens de nieuwe belastingre gels mag er voor vijftig weken - bijna een heel jaar! - vakantiedagen wor den gespaard. Bij een volledige werk week zijn dat er dus 250. Als er meer dagen op de vakantiekaart staan, moet de werkgever belasting inhou den over het tegoed aan vakantieda gen. De dagen die per 31 december vorig jaar waren opgebouwd, laat de fiscus ongemoeid. Die tijd kan bo venop die 250 dagen komen. Dat zijn de niet-gebruikte dagen van 1999 en 2000. Sinds februari van dit jaar is het voor werkgevers gemakkelijker geworden om vakan tiedagen af te kopen. Zeg maar in geld uit te be talen. Alle bovenwettelijke vakantiedagen mogen EIGEN BEURS Jos van Rijsingen worden afgekocht. 'Bovenwettelijk dagen' zijn de dagen uit het lopende jaar die boven het mini mum aantal van 20 (bij volledige werkweek) uitkomen en alle dagen uit voorgaande jaren die niet zijn op genomen. Een niet opgenomen va kantiedag die dit jaar onder het wet telijk regime valt, is volgend jaar bo venwettelijk geworden en mag dan alsnog worden uitbetaald. Afkopen kan alleen met instemming van beide partijen. Een en ander moet schriftelijk worden vastgelegd. Als de bovenwettelijke vakantieda gen in de CAO zijn vastgelegd, mo gen die komende drie jaar niet zo maar worden afgekocht. Dat mag al leen indien de CAO dat toestaat. Die overgangsregeling is gemaakt om vakbonden en werkgevers de tijd te geven in de CAO nieuwe afspraken te maken over de afkoop van deze da gen. Wanneer een werknemer tijdens zijn vakantie ziek wordt en dat tijdig meldt, worden de ziekte dagen in beginsel niet als vakantiedagen afge boekt. In de CAO of bij indiensttreding kan schriftelijk worden vastgelegd dat de eerste ziek tedagen wel van het vakantietegoed worden afge trokken. Maar dat mag nooit gebeuren met de vakantiedagen waar de werknemer wettelijk mi nimaal recht op heeft. Die houdt hij gewoon. Het opbouwen van vakantiedagen bij ziekte is weer een ander verhaal. Een vrouw die met zwangerschaps- en bevallingsverlof gaat, bouwt over die tijd gewoon vakantiedagen op. Bij ziekte is dat maar gedurende zes maanden het geval. Duurt de ziekte langer dan zes maanden, dan stopt de opbouw van vakantiedagen. Officieel is het zo dat zes maanden wordt teruggekeken. Als iemand na langdurige ziekte weer gaat werken, heeft hij recht op vakantieopbouw gedurende de laatste zes maanden. Een werknemer die op ba sis van arbeidstherapie weer aan de slag gaat - te genwoordig een veel voorkomend verschijnsel - geldt officieel als ziek. Dus iemand die een half jaar ziek thuis zat en daarna drie maanden ar- beidstherapeutisch heeft gewerkt, krijgt over de eerste drie ziektemaanden geen vakantiedagen. Behalve natuurlijk wanneer de werkgever zich soepel opstelt. een regulier overleg met de di rectie van KPN, waarin ook de situatie van het personeel aan de orde komt. De bonden wil len uitleg van de directie over de toekomst van het bedrijf. Volgens Peter Wiechmann van Abvakabo FNV neemt de be zorgdheid onder werknemers toe. „Ik krijg zo nu en dan tele foontjes van werknemers die vragen hoe het zit." Toch moet de bezorgdheid ook weer niet overdreven worden, meent de bestuurder. „Er bellen meer journalisten dan werknemers." Volgens Caroline Sarolea, voorzitter van de Centrale on dernemingsraad, heerst er geen onrust binnen het bedrijf, maar maken werknemers zich wel zorgen. „Er wordt over gespro ken, sommige mensen maken zich zorgen over de toekomst. Toch gaat het niet echt slecht met KPN." Volgens haar is het wachten op verdere informatie van de directie. KVNR. Landen als Duitsland, Engeland en Denemarken zijn een inhaalslag begonnen. Ver der is door de belastingherzie ning het investeren in de scheepsbouw minder aantrek kelijk geworden. „De staatsse cretaris heeft beloofd met een alternatief te komen. Daar wachten wij nog op." De vereniging van scheepsei genaren pleit andermaal voor het loslaten van de nationali- teitseis voor kapiteins op sche pen die onder de Nederlandse vlag varen. „Wij hebben in Ne derland niet genoeg mensen om de schepen te bemannen. Wij hebben er alles aan gedaan om de instroom te bevorderen en de uitstroom tegen te gaan, maar dat houdt ergens op", al dus Van Agtmaal. Om het overi ge personeelstekort op te lossen kijkt de redersvereniging even eens buiten de landsgrenzen. Het gaat daarbij niet alleen om de Filipijnen, maar vooral ook om Oost Europese landen zoals Rusland en Polen, met een rijke scheepvaarttraditie. Voor het vijfde achtereenvol gende jaar is de Nederlandse vloot gegroeid. Op 1 januari van dit jaar stonden 755 zeesche pen in het Nederlandse register ingeschreven. Dat heeft de Ko ninklijke Vereniging van Neder landse Reders (KVNR) gisteren bekendgemaakt. De redersvereniging tekent hierbij onmiddellijk aan dat de groei van het aantal schepen dat onder de Nederlandse vlag vaart, afneemt. Het aantal in Nederland geregistreerde sche pen nam vergeleken met het jaar 2000 toe met 34. In de jaren vanaf 1996 steeg dat aantal met gemiddeld 50 schepen per jaar. Het Nederlandse zeescheep- vaartbeleid dat in 1996 is inge voerd heeft hiermee zijn vruch ten afgeworpen. Door nieuwe regels werd het fiscaal aantrek kelijker schepen te bouwen en te varen. „Maar andere Europese lan den kopiëren dat beleid nu", zegt P. van Agtmaal van de ECONOMIE WIJZER Draagt het nieuwe belasting stelsel bij aan de aanhoudende malaise op de beurs? Je zou het voorzichtig gaan denken als je de jongste cijfers ziet over het Nederlandse spaargedrag die het CBS deze week openbaar maakte. Ons spaarvarken wordt flink vetgemest. In de eerste vier maanden van dit jaar stop ten we met z'n allen 17,5 mil jard gulden in de gleuf - twee keer zoveel als in heel 2000. In totaal hebben we nu een dikke 315 miljard gulden aan spaar geld. Het zou leuk zijn te weten waar al dat geld vandaan komt, maar jammer genoeg hangt er geen kaartje aan. Een deel zal onge twijfeld bestaan uit bescheiden voorraden zwart geld die buiten de inkomstenbelasting moesten blijven. Het nieuwe belasting systeem biedt inderdaad die mogelijkheid. Bovendien geeft het spaartegoeden een ultrazachte be handeling. Nu de overstap naar de euro duidelijk in zicht komt, is de tijd blijkbaar rijp om de poet uit de matras te halen. Het CBS komt met een paar andere verklaringen. Zo zou de kooplust zijn bekoeld door het hogere BTW-tarief, waar door er meer spaargeld over blijft. Ook groeiende onzeker heid over de economie zou de spaarzin bevorderen. De vierde verklaring spreekt het meest aan: de gewichten tussen sparen en beleggen zijn verhan gen. Vermeends nieuwe fiscale stelsel heeft sparen namelijk een krachtige impuls gegeven. Voorheen was koerswinst op beleggen helemaal belasting vrij, terwijl rente op spaargeld tot het inkomen werd berekend en progressief belast. Een 'rijke' spaarder die onder het toptarief van de inkomstenbelasting viel, betaalde tot zestig procent over zijn rente-inkomsten. Er was wel een vrije voet maar die be perkte zich tot duizend gulden. De huidige vrije voet voor ren te-inkomsten is ruim anderhalf keer zo hoog. Vergeleken bij beleggen in aan delen was sparen dus onaan trekkelijk. Nu ligt het omge keerd. In het huidige beurskli- maat wordt het sparen bevoor deeld. Vermeend heeft immers dat eigenaardige 'fictieve ren dement' bedacht, waarbij de fiscus ervan uitgaat dat de be legger of de spaarder hoe dan ook vier procent rendement haalt - dat vervolgens met der tig procent wordt belast. In de praktijk komt dit neer op een heffing van 1,2 procent op de inleg, ongeacht of er nu wel of geen sprake is van rendement. Als het rendement nul is, moet toch 1,2 procent worden afge- PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste dragen. De belegger teert dan dus in op zijn of haar vermo gen. Hoewel het lijkt alsof spa ren en beleggen gelijk worden behandeld - het tarief is immers gelijk - is dat in de praktijk niet het geval. Het punt is natuurlijk dat de spaarder in principe een vast rendement heeft en weinig moeite zal hebben die 1,2 pro cent belasting te betalen en nog een kleinigheid over te houden ook. Maar voor beleggers geldt die zekerheid niet. De fiscus houdt geen rekening meer met het hogere risico voor de beleg ger. De koerswinst op aandelen kan nul zijn of zelfs negatief. Dit komt in het huidige beurs- klimaat regelmatig voor. Even goed moet zo iemand doodleuk belasting betalen alsof er een positief rendement van vier procent werd behaald. De vraag komt op of Ver meends nieuwe belastingstelsel mensen ertoe aan zet op grote schaal beleggingen om te zetten in spaarte goeden. Dan zou de fiscus in feite verantwoordelijk zijn voor het inzak ken van de beurs. De terugval van de AEX begon vorig najaar. In het voor jaar trad een mager herstel op. Een ru we vergelijking met maatgeven de internationale beursindexen leert echter, dat koersdalingen vanaf het najaar 2000 vrij alge meen zijn. Hetzelfde geldt voor het ondermaatse herstel sinds dit voorjaar. De FTSE-100, de Stoxx-50, de Dow Jones en de Nasdaq vertonen in grote lijnen allemaal hetzelfde beeld. Alleen laat de Dow Jones sinds maart- april een krachtiger herstel zien dan de andere koersgemiddel- den. Het is waarschijnlijk dat de fiscus het Nederlandse gekwak- kel een graadje erger heeft ge maakt dan nodig was, maar de diepere oorzaak moet toch op het internationale plfji worden gezocht. Dat neemt met weg dat het verkeerd is voor de bin nenlandse economie als de overheid sparen aantrekkelijker maakt dan beleggen. Een ge zond beursklimaat is vitaal voor de financiering van bedrijven. Zonder dat kunnen ze geen risi codragend kapitaal aantrekken. Hoe kwetsbaar een bedrijfsle ven is dat op geleend geld moet draaien, hebben we in het ver leden kunnen zien. Op de kee per beschouwd heeft Vermeend de zekerheid voor de fiscus ver groot ten koste van de zeker heid van bedrijven. Dat getuigt niet van veel respect voor het economisch proces. Niet de overheid maar het bedrijfsleven is de motor van de economie. Een verstandige overheid spant een paard voor de wagen en niet een spaarvarken erachter.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9