VU-onderzoek: Power Plate werkt niet Binnenland 'Kijk wel uit datje niet helemaal alleen op een camping staat' Meester Ad moet nog veel leren Maxima moet voor huwelijk I Nederlandse nationaliteit hebben IATERDAG 9 JUNI 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Senioren gaan massaal in het voorseizoen met vakantie RECHT FLORIEN VAN REES ioren nemen het er tegenwoordig van: j zijn gezond, kapitaalkrachtig en heb- en alle tijd van de wereld. En dus cros- tn ze vele weken per jaar de hele wereld ver. De maanden mei en juni zijn favo- et: dan is het lekker rustig en op veel be- •mmingen nog niet te warm. iet (75) en Fiet (70) Terpstra uit De Meern pen op de fiets. Ze zijn onderweg van een jnping bij Winterswijk naar een natuur- :bied net over de grens in Duitsland. Daar jn flamingo's. „Het is lekker rustig hier en •erlijk weer", zeggen ze. „We blijven twee feken." De tijd aan zichzelf, gezond en redelijk ka pitaalkrachtig. Kortom, zo vrij als een vo geltje. De Terpstra's nemen het ervan. Per jaar zijn ze een week of tien tot twaalf op vakan tie. Soms met het vliegtuig met aansluitend de bus, maar meestal met de caravan. Overal in Europa zijn ze al geweest, Honga rije, Tsjechië, Slowakije, Spanje, Frankrijk, noem maar op. En in alle uithoeken van Nederland. Hoewel er ook veel in juli en augustus gaan, zijn de maanden mei en juni voor 55- plussers de favoriete vakantiemaanden. Jongeren en middelbaren zijn aan het werk, kleine kinderen zitten op school, op de vakantiebestemmingen is het al lekker weer en nog prettig rustig. Patricia Egelie van Travelunie (onder meer Holland International en Arke) noemt vier argumenten om in het voorjaar te gaan: „Het is dichter op de winter, het is nog niet zo heet, het is goedkoper en het is rusti ger." Een vroege vakantie heeft nog meer voor delen. Jacqueline Zwagemakers van de ou derenbond ANBO: „In het hoogseizoen is de hele straat leeg. Auto's weg, huizen leeg. Ouderen vinden dat geen prettig idee. Ze hebben liever dat iemand een oogje in het zeil houdt, dat er achterblijvers zijn als zij op pad zijn." Caravanner Terpstra noemt nóg twee voor delen van het voorseizoen: „De avonden zijn nu zo lekker lang. Na 21 juni worden ze alweer korter. En in het voorseizoen is ie dereen nog fris; in restaurants, op de cam pings en in winkeltjes, overal word je leuk geholpen. In september gaan we ook nog wel eens weg, dan merk je dat de mensen die met toeristen werken het een beetje zat zijn." De Terpstra's zijn lid van een seniorencara- vanclub. Zodoende zitten ze in Winterswijk met nog zeventien grijze echtparen. „De meesten kennen we. Dat is hartstikke ge zellig, we drinken samen koffie, maken een praatje. Toch heb je alle vrijheid om met z'n tweeën dingen te ondernemen." „Behalve gezelligheid, biedt met een groep reizen ook sociale veiligheid. Mocht er iets gebeuren, dan heb je bekenden om je heen die je kunnen helpen. We hebben meege maakt dat tijdens een reis een van de leden overleed. We hebben toen met z'n allen de vrouw begeleid, totdat de kinderen ter plekke waren." Nadelen zijn er volgens de Terpstra's niet aan reizen in het voorseizoen.Je moet al leen wel uitkijken dat je niet helemaal al leen op een camping staat, want daar is na tuurlijk niks aan. 'Lekker kalm' is het op 4-sterrencamping Le Paradis in St. Léonsur Vézère in de Dor- dogne in Frankrijk. De gasten die er zijn, zijn jong gepensioneerden en gezinnen met hele kleine kinderen. Dat maakt dat de sfeer heel anders is dan in het hoogseizoen, zegt mede-eigenaresse Ellen Kusters. ,,'s Zomers verzorgen we voor allerlei leef tijdscategorieën animatie. Nu niet, dat loont niet. Er is ook weinig behoefte aan: de hele kleintjes vermaken zich toch wel en ouderen zijn de hele dag op pad, die willen altijd van alles bezoeken. Zomergasten blij ven hele dagen op de camping, ouderen maken dagelijks een uitje, gaan naar kaste len, grotten en markten." Klein en grijs gaat goed samen, zegt Kus ters. „We krijgen geen klachten over baby gehuil. Bovendien, wie last heeft van ande ren, kan een rustiger plaats zoeken, 's Zo mers kan dat niet, maar nu zijn er genoeg lege plekken." HIEDAM SANDRA DON Tinden jullie het eng met al e camera's?", vraagt Ad Mel- Trt aan groep 3A van basis- ïool Sint Jan in Schiedam- JL|)St. De kinderen antwoorden „y Imondig 'nee'. Ze vinden het lemaal niet eng, maar juist TJeressant. Melkert kwam on- igs een uurtje les geven. Het l idiacircus dat de PvdA-frac- voorzitter in de Tweede Ka- f ir vergezelt, krijgt de volle fidacht van de kinderen, iaar nu gaan we aan het rk." Daarna wordt het stil in klas. ;en interview in de Volks- nt sprak Melkert de wens uit eens les te geven aan kinde van een jaar of zes, omdat 'zo'n fascinerende leeftijd De leerkrachten van de Sint ischool reageerden direct ■teen uitnodiging aan Mel- t. De politicus vond dat een [ontaan verzoek' en ging erop „Onderwijs is een fuhda- —j nteel iets in onze samenle- g, waarin we moeten inves- en. Ik wil mensen onder de ïdacht brengen wat er zoal scholen speelt en daarvoor iet ik het onderwijs zelf voe- en proeven", motiveert hij. ant pas als je zelf lesgeeft, aar je hoe zwaar dat is." ebben jullie iets om op te irijven?", vraagt meester Ad. kinderen moeten lachen. Juf ivan den Oever schiet te lp: ,,U moet de schriften in door de kinderen laten leien." „Nou, dan gaan we innen met rekenen", kon- de niet van zijn stuk te igen Melkert aan. „Ik zeg de en jullie schrijven de uit- ist op." De kinderen kijken jend om zich heen, want ze stagen niet wat het woord uit- Jnst betekent. „Jullie schrij- de antwoorden op", her- it Melkert zich snel. „3 plus leest hij voor. „Nee, dat is verbeteren de kinderen «ester direct. Juf Ria igt hem weer te hulp. „Het erbij 2." „Dit is wel een hele ivve methode", stamelt Mel kert. De PvdA'er, zichtbaar in zijn element, wil het aan het einde van de les toch nog even over politiek hebben. „Weten jullie iets van politiek?", vraagt hij aan de kinderen. Die hebben opvallend veel kennis. Zo weten zij wie de minister-president is en kennen ze de naam van de kroonprins. Alleen op de vraag waar Maxima vandaan komt, moeten ze het antwoord schul dig blijven. Wel menen ze Mel kert eens bij het Jeugdjournaal te hebben gezien. Na afloop van de les zijn er kinderen die hem om een handtekening vra gen. Een van de jongens, Be- nethon, denkt dat Melkert in een paleis woont. Die moet hem teleurstellen. Juffrouw Ria is erg te spreken over de lesgevende kwaliteiten van meester Ad. „Ik vind het heel erg leuk dat hij de uitda ging is aangegaan. Hij kan de kinderen erg goed aanspreken en heeft ze goed in de hand ge houden." Melkert: „Het is een hele opgave om voor de klas te staan. Ik heb een keer een korte stage gelopen bij een vmbo in Zwolle, maar dat is toch heel anders. Ik heb zelf ook twee kinderen die nog niet zo lang geleden hebben leren lezen en schrijven." Na de praktijkervaring heeft Melkert ook nog even tijd om de leerkrachten van de Sint Jan- school aan te horen. De rooms- katholieke basisschool heeft problemen, zoals veel scholen die kennen. „Zo hebben wij een te klein gebouw, oud school materiaal en veel kinderen van verschillende nationaliteiten", vertelt de schooldirecteur. Mel kert luistert aandachtig en wil alles weten over de probleem kinderen, de werkdruk van de docenten en de nieuwe metho den waar veel klachten over zijn. Of Melkert ook echt iets aan deze problemen kan en zal doen, is nog even afwachten. En de kinderen? Die vonden het leuk bij meester Ad, maar geven toch de voorkeur aan hun eigen juf. Ad Melkert kijkt toe hoe leerlingen een van zijn opdrachten uitwerken. Foto: ANP/Koen Suyk De kans dat de klacht tegen de snelle na turalisatie van Maxi ma wordt toegewe zen is zeer klein. Foto: ANP/Ro- bert Vos lAG HANS JACOBS trom kan mijn Letse vrien- niet net zo snel de Neder- Ise nationaliteit krijgen als üma Zorreguieta? De voor- rsbehandeling van de ver- de van de kroonprins is niet echtvaardigen", vindt de neegse hoofddocent Van >ff. Naturalisatie van de hu- Ijkspartner van het beoogde Itshoofd is geen noodzaak, pnt Van Hooff. Hij heeft over inelle naturalisatie van pma - die op 17 mei Neder- pse werd - dan ook een |ht ingediend bij de Com- pie Gelijke Behandeling »B). Hij wil dat de CGB uit lekt dat de voorkeursbehan- pg van Mdxima een wette- piet te rechtvaardigen vorm discriminatie is. De kans dat de klacht wordt toegewezen is nihil. De wet be handelt leden van het Konink lijk Huis nu eenmaal niet gelijk. Zo is het voor het huwelijk van Van Hooff geen wettelijke ver eiste dat zijn echtgenote de Ne derlandse nationaliteit heeft. Voor de huwelijkspartner van het beoogde staatshoofd be staat die voorwaarde volgens artikel 3 van de 'wet lidmaat schap Koninklijk Huis' wel. Ei genlijk zou Maxima een klacht kunnen indienen, omdat zij voor haar huwelijk met Willem- Alexander wordt gedwongen de Nederlandse nationaliteit aan te nemen. De 'wet op het Nederlander schap' staat de regering toe in bijzondere gevallen het Neder landerschap te verlenen, ook wanneer de betrokkene nog niet zo lang in Nederland woont. Dat is in het geval van Maxima ook gebeurd. Van on gelijke behandeling of discrimi natie zou sprake zijn als die mogelijkheid niet bestond, en Maxima toch een paspoort zou hebben gekregen. Buitenlandse sporters zijn ook wel eens snel ler aan een paspoort geholpen. De verloofde van Van Hooff is nog in afwachting van toestem ming om naar Nederland te ko men. De regels voor buitenlan ders verschillen ook naar land van afkomst, waarbij ingezete nen van de EU zich makkelijker in een ander EU-land kunnen vestigen dan bijvoorbeeld Oost- Europeanen. „Ik snap die pa pierwinkel wel, het is om schijnhuwelijken te voorko men", aldus Van Hooff, die met zijn protest vooral een signaal wil afgeven. AMSTERDAM KEES VAN DER LINDEN De Power Plate maakt zijn be loften niet waar. Dat blijkt uit wetenschappelijk onderzoek van de Vrije Universiteit Am sterdam. Onderzoeksleider Pe ter Hollander: „Je valt er niet van af en je krijgt er ook geen spieren van." Het enige resul taat van de vibratieplaat is te vinden in de kassa's van de sportscholen, aldus het VU-on- derzoeksteam. Hollander is als fysioloog ver bonden aan de faculteit bewe gingswetenschappen. Met twee studenten deed hij onderzoek naar de vrijwel identieke Duitse versie van de Nederlandse Po wer Plate, de Galileo. De twee apparaten onderscheiden zich niet wezenlijk van elkaar, aldus Hollander. Het onderzoeks team volgde gedurende enkele weken de verrichtingen van en kele gezonde vrijwilligers, die geheel volgens het boekje drie maal per week gedurende enke le minuten hun oefeningen de den op de vibratieplaat. De conclusie van Hollander: „Voor afslanken is een vibratie plaat volstrekte onzin. Dat ge beurt helemaal niet. Het is trouwens een illusie te denken dat je zonder langdurige, zware inspanning kunt afvallen." Ook van spieropbouw merkten de onderzoekers niets. „Op theo retische gronden kun je ver moeden dat er met de omvang van de spieren iets gebeurt. Maar alle claims zijn voorbarig, we hebben het niet kunnen aantonen." Het onderzoek van Hollander is nog niet afgerond en de publi catie van de resultaten komt niet voor dit najaar. Maar het oordeel van de wetenschappers is stellig: „Het lijkt er op alsof er niets gebeurt. Alles wat de ma kers van het apparaat beloven, is onzin." Aanleiding voor de nadere be studering van de vibratieplaat was volgens Hollander het 'lou che karakter van de bestaande literatuur'. „Al het onderzoek dat tot nu toe is gedaan, is ver richt door mensen die com merciële belangen bij het ding hebben." De Power Plate kan volgens Hollander worden bij gezet bij al die andere 'onte recht gewekte illusies' van sportschoolhouders en fitness- apparaten-fabrikanten. „De vo rige rage was Tae Bo, daar hoef de je ook maar één keer naar te kijken om te weten dat het niks anders was dan weer een nieu we duurtraining op muziek." Zijn advies: „Net als bij stofzui gers en dergelijke apparaten: eerst nagaan of het ding echt werkt voordat je er geld aan uit geeft." Trilpower Driemaal per week tien mi nuutjes oefenen op de Power Plate en vele zegeningen vallen je ten deel: gewichtsverlies, be tere spierdoorbloeding, grotere spierkracht, verdwijnende cel lulitis en zelfs een lager cho- lestorolgehalte. Althans, dat be weren trilpower- gelovigen. De Power Plate kent inmiddels honderden aanbidders. Fabri kant Guus van der Meer heeft al zevenhonderd trilplaten ver kocht en heeft er nog eens twaalfhonderd in bestelling. Ze ventig procent van de verkoch te apparaten komt bij sport scholen en fysiotherapeuten te recht, de rest bij particulieren. Ook het dievengilde heeft het apparaat ontdekt. Het is beslist aan te raden het apparaat uit voorzorg aan de ketting te leg gen. Blond, strak en voorzien van een navelpiercing. Bij zonne- studio Sun Body in de Haar lemse Schagchelstraat doet een 26-jarige studente bedrijfspre sentatie haar oefeningen op de Power Plate. „Ik ben nu ander halve maand bezig en ik heb vooral mijn armspieren sterker zien worden." De kipfiletjes op haar bovenarmen zijn in spier ballen veranderd, beweert ze. Wetenschappelijk onderzoek of niet, ze gaat dus op haar eigen oordeel af. „Het zit gewoon al lemaal strakker." Volgens fabrikant Van der Meer heeft Nederland tot nog toe in totaal twaalf miljoen minuten vibratietrillingen geabsorbeerd. De Amstelveense fabrikant is 'ontzettend benieuwd' naar het universitaire onderzoek. Het kan bijna niet anders, of de on derzoekers hebben hun werk niet goed gedaan. Hoe hoog waren bijvoorbeeld de gebruik te trilftequenties, vraag hij zich af. „Want het aantal trillingen per minuut moet correct zijn afgesteld op het doel dat je wil bereiken." Van der Meer, krachtsporttrai ner, had in de aanloop naar de Olympische Spelen in Atlanta veertig procent van de nationa le selectie onder zijn hoede, waaronder hockeyers, volley ballers, softballers en diverse individuele sporters. „Ik weet dus waar ik over praat." De spieropbouw is met de Power Plate aanzienlijk, houdt hij vol. „Ik ken onderzoeken waarin dat duidelijk is aangetoond. Bo vendien heb ik ook mijn eigen ervaringsgegevens. Vooral fy siotherapeuten zien wat er ge beurt, zelfs bij mutiple-sclero- sepatiënten zie je spierdikte en spierkracht toenemen. Bij spor ters zie je dat door triltraining verzuring later optreedt, waar door hun duurprestaties verbe teren." Maar ook Van der Meer vindt dat je niet alles moet geloven wat er inmiddqls over de Power Plate wordt beweerd.Als je driemaal per week niet meer doet dan tien minuten trillen, kom je bedrogen uit. Er moet wel een dieet bij. Wie frikadel len blijft eten, krijgt geen resul taat." Fitz demonstreert de Power Plate. Foto: Unites Photos De Boer/Cynthia van Dijke

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5