hechten met Pentium 4 op 1,1 gigaherz is weer de allersnelste mutanten Multi Media tripod Get the Picture: Herken het plaatje thuis Een eigen website (2) tfERDAG 9 JUNI 2001 samenstelling: Frank Buurman en Jan van der Nat UU PC R In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Er zijn diverse manieren om een eigen website te maken. Een veel beproefde manier is het min of meer kant-en-klare spul van bijvoorbeeld GeoCities of Tripod. Het bouwen van een site via zo'n pakket heeft een aantal voordelen. Het basisont werp staat gereed en het is ei genlijk al leen maar een kwes tie van in vullen. Een eenvoudi ge pagina staat er in een avondje op. Nadeel is dat bij het oproepen van de site al tijd de reclamebalk van het be drijf in beeld komt. Logisch na tuurlijk, want voor niets gaat de zon op. Hoe het precies in zijn werk gaat wordt keurig uitgelegd op de betreffende site. Het zou veel te ver voeren om dat op deze plek allemaal te gaan her halen. Surf dus naar www.geocities.com respectie velijk www.tripodnet.nl en voor je het weet staat je eigen pagina op het net. Iets minder snel is het maken van een website met een html- editor of een wysiwyg-pro- gramma als FrontPage, Page- Mill of Dreamweaver. Eer je daadwerkelijk aan publiceren toe komt is een beetje studie beslist vereist. Voordeel daarbij is echter wel dat je alles zelf in de hand hebt. Watje niet aangereikt kunt krij gen of kunt leren is creativiteit. Het is simpel: dat heb je of dat heb je niet. Velen weten wel zo ongeveer wat ze willen, maar de uitvoering is een ander verhaal. Voordat je begint is het zeer nuttig om eens een paar uurtjes rond te surfen op^het internet en goed te kijken wat anderen doen. Ga daarbij niet naar pro fessioneel gemaakte sites met veel toeters en bellen, maar kijk eens bij de homepagina's van een provider of bij wat kleinere bedrijven. Zoek naar elementen die je ook wilt hebben. Ga ook naar sites met allerlei hulpmid delen, die het maken van een site eenvoudiger maken. Via www.animatie.pagina.nl is een mooi over zicht te vin den. Opnieuw het wiel uit vinden heeft namelijk wei nig zin Bij het bou wen van een site moet een aan tal basisregels in acht worden genomen. Heel belangrijk daar bij is kleurgebruik. Beginnende webbouwers willen nog wel eens werken met allerlei kleu ren, achtergronden en bewe gende elementen. Dat lijkt leuk, maar het is vaak een crime voor de kijker. Rust is erg belangrijk, want tenslotte moet zo'n pagi na gelezen worden. Een witte of zwarte achtergrond (een be schaafde pastel- of juist donke re kleur mag ook) geniet de voorkeur. Gebruik in geen geval van die felle kleuren, die pijn doen aan de ogen. Zorg ervoor dat de tekst een kleur heeft, die goed op de ach tergrond (geen blauw op zwart, geel op wit) leesbaar is en ge bruik geen spectaculaire letter types. Dat lijkt leuk, maar vele zijn moeilijk leesbaar. Voor de zogenoemde broodtekst (alles behalve de koppen) zijn fonts als ariel, times new roman en verdana in 10 punts ideaal. Ge bruik cursief alleen voor een accent en niet voor grote tekst- delen. Cursief leest lastig. Ge- bruik ook door de hele site heen één lettertype. Maak er geen kerstboom van. '"«ff jan van der nat frank buurman IDG Communications uit Haarlem gaat lustig door met het bewerken van populaire spelletjes van de televisie voor de pc. Eerder werden Lingo (drie ver sies), Lucky Let ters, Qua- tro, Twee voor Twaalf, Tien voor Taal en Herexa men op de markt ge bracht, nu is het de beurt aan 'Get the picture' met pre sentatrice Paula Udondek. De interac tieve tele visiespelle tjes zijn zeer nauw keurige ko pieën van het origineel. Het is alsof de speler zelf in de studio zit, want de spellen zijn inge sproken door de presentatoren zelf en het spelverloop is ook vrijwel identiek. Net name bij vrouwen, die van de meeste (agressieve) computerspellen weinig moeten hebben, schij nen deze spellen heel populair te zijn. Misschien ook omdat vrouwen meestal erg goed zijn in letterspelletjes. Get the picture is bepaald niet de makkelijkste quiz, met zijn vele weetjes, synoniemen en cryptische vragen. Ook het snël raden van de foto vraag om een behoorlijke optische intelligen tie. Zo wordt bijvoorbeeld een surfplank voor het spel uit een dusdanig eigenaardige hoek ge fotografeerd dat het zelfs met het ding compleet in beeld nog moeilijk is om het als zodanig te herkennen. Maar het mag natuurlijk niet te makkelijk zijn. Get the Picture omvat 250 foto's en 2500 vragen en wie het spel vaak speelt zal ongetwijfeld fo- to's van voorwerpen en beken de Nederlanders sneller gaan herkennen. Een nadeel van de computerversie is dat het ant woord steeds moet worden ingetikt. Wie geen al te be hendige typist is zal moei te heb ben bin nen 20 seconden bedenk tijd een lang ant woord in te tikken, maar geen nood, die tijd kan worden verlengd. Na een goed ant woord geeft de computer enke le seconden de tijd om de foto te gaan raden. Het snel kan na tuurlijk tegen een teenstander worden gespeeld en is dan ei- genlijk het leukst, maar tegen de computer spelen is ook mo gelijk. Het voordeel is dan dat je altijd de finale haalt. Die ze nuwslopende toestand, als je binnen een minuut het te raden voorwerp in beeld moet zien te krijgen. Get the picture voor de pc is een aanrader voor iedereen die het televisiespel leuk vindt en er maar niet in slaagt om aan de beurt te komen voor het echte spel. Het spel biedt een pittige uitdaging. Min. systeemeisen: Pentium, 32 Mb Ram, Windows 95/98/Me. Prijs: 49 gulden. Beschikbaar ge steld door Infogrames. anten in de bus (zakjes met zaad door de brievenbus kunnen is vanzelfspre- ld, maar complete plantjes met kluit: die overleven het betere fcwerkvan de postbode meestal niet. Utrechter Reinier van Rijs- Iheeft echter een stevige plastic verpakking bedacht waardoor nten wel ongeschonden door de bus kunnen. Ze zijn te bestel- Iviazijn website www.ltuin.nl. Van Rijssen heeft gekozen voor fusieve planten, zoals de Nemesia Sugar Girl en de Ravello, die jvijf stuks bijna 20 gulden kosten. In de winkel of bij het tuin- Itrum zijn deze plantjes volgens Van Rijssen bijna twee keer zo jr. Dankzij internet en de lage transportkosten is de voordelige k mogelijk. De plantjes worden in speciale kwekerijen opge dekt en kunnen zes dagen in hun verpakking overleven. Ze zijn jal als cadeau per post. jv.1tuin.nl inium voor pe s deze maand zullen de eerste computers verschijnen met de we Itanium-processor van Intel. Deze chip, de eerste van een we generatie 64 bits processoren, is door circa 25 computerfa- anten gekocht om te verwerken in 35 nieuwe systemen die dit op de markt worden verwacht. Het gaat zowel om werksta- s als om servers. ioort 64 bits-chips zal voorlopig niet in thuis-pe's verschijnen, ijn bestemd voor grote systemen die veel processorkracht no- jebben, zoals servers in de elektronische handel en de fibinci- vereld. Vooral voor het beveiligen van transacties, een toepas die erg veel rekenkracht vereist, zit men op dit soort snellere s te wachten. De Itanium kan dit soort klussen tot twaalf keer Ier doen dan de processoren die er nu voor gebruikt worden, erkstations is de nieuwe chip vooral gewild voor cad-toepas- en (computer aided design) met zeer gecompliceerde grafi- afbeeldingen. de nieuwe chips te kunnen gebruiken, is een speciaal 64 bits- uringssysteem nodig. Daarvan zijn er inmiddels vier beschik- 64-bits Windows, HP UX 1 li vl.5, ATX 5L van IBM en Linux, tanium is er in diverse snelheden en met verschillende hoe heden cache-geheugen. De prijzen lopen van bijna 3000 tot de 10.000 gulden voor alleen de chip. .intel.com t is geen leuke wereld die er a de derde wereldoorlog is gebleven. Roversbendes, relijke mutanten en op hol igen machines maken de st uit op de door kemwa- i zwaar verminkte aarde, ijl de radio-actieve straling i de eeuwigheid slachtof- ilijft maken. Dit is de ach tergrond van de spellen in de Fallout-reeks van Interplay. De eerste twee spellen waren echte rollenspellen in de stijl van Bal- dur's Gate, de derde heet Fal lout Tactics en is een vechtspel met toch nog wel wat rpg-trek- jes. Geen spel met actie die continu doorgaat, zoals in Red Alert II, maar een spel in beur ten die wel vrij vlot gespeeld kunnen worden. Het is de stijl van klassieker Ufo, Enemy ongedierte opruimen. De over leving van het groepje soldaten is van vitaal belang. Deze sterke mannen zijn afkomstig uit een ondergrondse bunker die de kernoorlog goed heeft door staan. De niet gemuteerde overlevenden hebben een 'Bro therhood of Steel' opgericht die moet proberen de aardse be schaving weer opnieuw op te bouwen. Daartoe moeten plaat selijke dictatortjes met hun bendes en krankzinnige mutan ten in de stijl van Mad Max worden uitgeroeid. Daarnaast moeten de broeders van staal op zoekt naar een speciale bun ker die de belangrijkste weten schappers van de wereld bevat. Hun kennis is heel belangrijk om van de aarde weer snel een leefbare wereld te maken. Fallout Tactics is een erg mooi spel, dat eigenlijk in een hoge resolutie moet worden ge speeld. Dit vraagt wel veel van het computersysteem. Ook een goede monitor is geen overbo dige luxe. Min. systeemeisen: Pentium II, 32Mb Ram, Windows 95/98/Me. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Infogrames. leden stak het bedrijf BV uit Velsen-Noord de n het venster met een opval- pakket, dat alleen door scholie- n studenten kon worden aange- Voor slechts 55 gulden viel er od de deurmat met de van Corel: Draw 9, 2000, Paradox 9, Ventura 8 2000. Een pakket met straatwaarde' van meer dan 2.500 Eigenlijk kan dat natuurlijk maar vermoedelijk was het van de laatste stuiptrekking in de strijd met Microsoft. De had daar maling aan en massaal. Liefst 45.000 pakketten werden er verkocht. Gedreven door het suc ces van de Corel-bun- del komt Schoolbox BV nu met een vijftal nieu- we pakketten, die even- eens slechts 55 gulden kosten. Vier daarvan zijn bedoeld voor scholieren tussen de 6 en de 15 jaar en omdat je nooit te oud bent om te leren is er ook nog een Seniorbox. De vier sets voor scholieren hebben een (Engels) kleurtje gekregen. Orange is voor 6-9 jaar en bevat onder meer een cursus Engels, lezen en schrijven, knutselen en nog een aantal creatieve zaken. Ook natuurkunde komt aan de orde in de pakket van acht cd-roms. Weliswaar zitten er in totaal negen in, maar de laatste is de zoveelste poging van Compuserve om zieltjes te win nen. Maar aangezien de intemetpro- vider zijn schijfjes meestuurt met zo ongeveer elk tijdschrift, heeft onge twijfeld iedere Nederlander al eens zo'n cd'tje in huis gekregen. De 'Red' box is bedoeld voor de groep van 8 tot 12 en gaat een stapje verder met Engels, laat de belangrijkste grote uitvindingen zien, geeft verkeersles en biedt de scholieren ook een handige vertaalhulp van Nederland, Frans, En gels en Duits in alle denkbare combi naties. Of leraren daar zo blij mee zijn? 'Blue' bevat vooral cursussen van Te- leacNOT: Engels, geschiedenis, aard rijkskunde, wiskunde en biologie voor de beginklassen van de middelbare school. 'Green' tenslotte is voor een grote groep (8-15 jaar) en gaat voor de serie TKKG, de afkorting van een kwartet jeugdige speurders. Qua avonturen is Het Raadsel van Villa Drakenklauw na De Schat van de maya's, Dodelijke Chocolade en Ver raad bij TKKG eigenlijk pas het vierde verhaal, want tussendoor verscheen Identikit, waarmee onder meer com positietekeningen van verdachten kunnen worden gemaakt. In Villa Dra kenklauw gebeuren vreemde dingen. Het huis staat midden in een natuur gebied, dat in gevaar komt als onbe kenden een eeuwenoude boom vel len. De eigenaar van het huis speelt een duistere rol in het geheel. Hoe de zaak precies in elkaar zit is typisch speurwerk voor het kwartet Tim, Ka ren, Kasper en Gijsje. Zowel Oscar als TKKG draaien op een pc met Windows 95 of hoger met 16 Mb ramgeheugen. jan van der nat namelijk over dieren.De Seniorbox is een vreemde eend in de bijt. Tenslotte moetje bij een bestelling kunnen aan tonen (via een schoolstempel of een kopie van je collegekaart) dat je scho lier of student bent. Maar de box voor ouderen kan natuurlijk een heel aar dig (verjaardags)cadeautje zijn, vooral vanwege de variatie: een bridgecur- sus, Europese musea, Egypte, tuin planten, een fotoalbum, wijnen, klus sen en een medisch woordenboek. Info: www.schoolbox.nl geven en zelf een kijk doos in elkaar knutse len zijn slechts een paar van de mogelijkheden op de nieuwste cd-rom uit de serie van Hobie (Denda Multimedia). De hoofdfiguur Hobie heeft iets met dieren, want nadat hij al eens in de dierentuin was en ook in de jungle verzeild raakte, bevindt hij zich nu in het Noorder Dierenpark van Emmen. Hobie is daar dierenver zorger en leidt de jeugdige gebruiker- tjes van het schijfje (4-10 jaar) rond in een van de mooiste dierentuinen van ons land. De Hobie-serie is eenvou dig van opzet en de prijs is daar dan ook naar: 19,95 gulden voor een bij zonder aardige cd-rom. matuur wordt gebruikt. Zulke software is er nog nauwelijks. Intel heeft voor demonstratie-doeleinden een prachtig programma laten schrijven, waarmee de gebruiker door een driedimen sionale ruimte kan lopen waarin allerlei voorwerpen staan, liggen en hangen. Met de muis kunnen ballen, stoelen, gordijnen en spiegels worden aangeraakt, opgepakt en in beweging gebracht. Alles gedraagt zich vervolgens precies zoals in het echt: gordijnen waaien traag weer op hun plaats, ballen stuiteren over de vloer en de spiegel geeft in elke stand een volkomen realistisch spiegelbeeld van zijn onmiddellijke omge ving. Volgens Intel zijn de hoogstandjes in de de mo alleen mogelijk dankzij de rauwe pro cessorkracht van de Pentium 4, en hangen Hobie Puzzels maken, zeeleeuwen te eten Oscar en TKKG Meer nog dan Nederlandse uitgevers houden Belgische softwarehuizen vast aan reeksen. Dit op het gevaar af dat de klant afwijzend reageert, omdat het wellicht 'meer van hetzelfde' is. Daar tegenover staat echter de herkenbaar heid van hoofdfiguren. Dat is bijvoor beeld het geval met Oscar de Ballon vaarder, die op alweer het vijfde schijfje van Lannoo dit keer de bergen in gaat. Uiteraard doet hij dat weer in zijn bekende seizoenenballon, waar mee hij in alle jaargetijden de omge ving kan aanschouwen. Educatief en vermakelijk als altijd. Van een helling af skiën en allerlei hindernissen ont wijken is een van de leukste spelletjes en heeft in tegenstelling tot de meeste andere geen leerdoel. Ook al aan de vijfde aflevering toe is Zat er nog iemand te wachten op een nóg snellere processor? Wat het antwoord ook is, die chip werd onlangs gelanceerd. Door niemand anders dan Intel, de fabrikant die de laatste tijd de hete adem van concurrent AMD wel erg in de nek voelde. De Pentium 4, met een klok- snelheidvan 1,7 gigahertz, moet daar weer voor even een einde aan maken. Voor lopig mag de Pentium weer de snelste processor heten die voor pc-systemen be schikbaar is. De Pentium 4 is de eerste echt nieuwe processor die Intel maakt sinds de Penti um Pro uit 1995. De chips die in de tussentijd met op lopende kloksnelheden op de markt ver schenen, waren allemaal gebaseerd op de zelfde P6-micro-architectuur. Het bouw schema van de nieuwe chip wordt Net- Burst genoemd en is essentieel voor het mogelijk maken van veel hogere kloksnel heden. Die 1,7 GHz zal dan ook maar het begin zijn van een nieuwe reeks, waarbij de 2GHz-grens mogelijk al gauw zal worden overschreden. Wat betekent dit voor de gemiddelde pe gebruiker die momenteel tamelijk tevreden is met zijn Pentium III-systeem? Op dit moment nog niet zo heel veel. Natuurlijk werkt alle software sneller met een 1,7 GHz-processor, maar de echte kracht van de Pentium 4 wordt pas zichtbaar als er speciaal voor deze chip gemaakte program- ze in veel mindere mate af van de videokaart in het sys teem. Dat is een andere be nadering dan wat de laatste tijd gemeengoed is gewor den: vooral in de spelletjes wereld wordt veel meer be lang gehecht aan de nieuw ste 3D-videochips dan aan het eigenlijke hart van de pc. Logisch dat Intel die andere benadering kiest, maar op zichzelf is het geen onge zond idee. De rekenkracht van een pro cessor is immers niet alleen beschikbaar voor het maken van bewegend 3D-beeld maar kan ook voor andere zaken worden ingezet. Bij si mulatiespellen bijvoorbeeld is maar een deel van het realisme afhankelijk van de video-prestaties. Het uitrekenen van de po sitie van een vliegtuig is minstens zo be langrijk en kan niet door de videokaart worden overgenomen. De Pentium 4 is overigens nu al heel be taalbaar, mede door het feit dat het specia le, peperdure Rambus-geheugen dat bij de chip hoort door Intel nog redelijk goed koop wordt meegeleverd. Een Pentium 4- chip op 1,4 gigaherz met 128 Mb geheugen kost daardoor omstreeks 1000 gulden, waardoor een compleet systeem (met spe ciaal moederbord) niet veel meer dan 3500 gulden hoeft te kosten. De snelste versie van de Pentium 4 is wel weer 500 gulden duurder. Unknown en Jagged Alliance. Veel spellen van dit type be staan er niet omdat het publiek liever real-time strategy speelt, dus actie zonder onderbrekin gen. Toch is dat jammer, omdat de diepgang bij dit soort spellen veel groter is. sluipschut ter of een onderhan delaar. Al deze manr nen hebben unieke ken merken en verschillen in kracht, intelligentie en behen digheid. Dit is een enorm ver schil in ver- Wat Fallout Tactics een sterk spel maakt is het feit dat dat je een band opbouwt met de groep soldaten die zich in deze post-nucleai- re wereld moet zien te handhaven. Ze hebben een naam, ze worden steeds ster ker en slim mer en kun nen steeds zwaardere wapens han teren. Ook is er sprake van een grote verscheiden heid. De spe ler werkt met specialisten, zoals een vechter die de klappen uitdeelt, een dokter die gewonden (beperkt) kan genezen, een gelijking met bij voorbeeld een soldaat uit Red Alert II, die naamloos is en alleen maar enige ervaring kan opdoen waardoor hij het iets langer uithoudt op het slag veld. Helaas hebben de meeste spelers niet het geduld voor spellen met meer diepgang, maar het is bij Fallout Tactics zeker de moeite waard om het eens een keer te proberen. Het is een enorme fantasiewereld waar je als speler in kunt stap pen, en het zal veel langer kun nen boeien dan het gemiddelde oorlogsspel. Makkelijk is Fallout Tactics ze ker niet, want er komt meer bij kijken dan wat rondlopen en

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 41