Geen nader onderzoek Hercules Binnenland Beatrix tussen twee beroemde Anna's Uw doorlopend krediet kan véél goedkoper! i bij van Tin Speurders op zoek naar pup met hondsdolheid j w /O Rechtbank stelt Van Kemenade in gelijk >n besluit over idiofrequenties D geblokkeerd ongeluk Amsterdam zet bouwers van IJburg aan de kant Studentenactie Cipierstekort in meerdere gevangenissen MASSIEF FRANS EIKEN DESIGN van tilWu'JiUII. rERDAG 9 JUNI 2001 haag - Het kabinet heeft meer tijd nodig voordat het uit hoe de commerciële ra- requenties worden ver- |d. Gisteren heeft de minis- aad hierover nog geen be- t genomen. Dat wordt nu op uni verwacht. Het kabinet de komende twee weken Ier met het uitzoeken van uridische complicaties van plan-Bouw om zeven com- ciële radiostations hun ffe- ntie tegen betaling te laten ouden. itevredenheid rer legerlaars wijk - Ruim een kwart van militairen klaagt over de le- jaars. meldt het bondsblad jinie van de AFMP. Er is on- Joende ondersteuning van toet. De hiel zit te ruim, de V[ te strak. De vrouwen heb- jde meeste problemen met kak. Volgens het blad zijn de jhten terug te voeren op het iverp van de laars, die nog He jaren zeventig stamt. D is inmiddels bereid gevon- jwat aan het probleem te ki. Een groep studenten gaat t de onderzoeksorganisatie fwe ontwerpen uittesten. •uw dood na ictorbotsing sbergen - Een 50-jarige aobiliste uit Rekken is gis- j in Haaksbergen on- en tractor gekomen. Ze jeed ter plekke. Het slacht- treed in haar auto richting kerkdorp Buurse. Op een hg kwam ze door onbe- oorzaak in botsing met ekker. De auto van het btoffer werd totaal vernield, actorbestuurder mankeert igale Polen scheepswerf itricht - De arbeidsinspec- leeft bij twee controles op ^scheepswerf in Maastricht itaal 63 illegale Polen aan- offen. Dat heeft het open- ministerie in Maastricht iren bekendgemaakt. Don- lag trof de arbeidsinspectie 8 mensen ^an, van wie zich Ier snel uit de voeten maak- iDe twee anderen bjeken n te zijn, die illegaal in Ne- and verblijven. Ze moeten erland verlaten. terdam - Het verkeer op de elijke ring Amsterdam in noordelijke richting is irmiddag enige tijd geblok- d geweest door een vracht en die in de vangrail was den. De vrachtwagen st worden weggetakeld het verkeer weer door kon n. Omdat het benodigde erieel snel ter plaatse was, de weg binnen een half uur rworden vrijgegeven, zei woordvoerder van Rijkswa- aat. De A10-West onder- momenteel een grote op- ibeurt. jzeling Stella lam nutteloos' terdam - De rechtbank in terdam acht het zinloos en eloos om journaliste Stella im te gijzelen. De advocaat een Turkse verdachte had op aangedrongen toen gis- n bleek dat Braam weigerde ituigen. Braam schreef sa- i met Mehmet Ülger een Pt over de Grijze Wolven en I invloed op Turkse jonge- Nederland. jinN 'etl houder wordt irgemeester ïterdam De Amsterdamse ftouder Pauline Krikke Mt burgemeester van Arn- P- Dit heeft zij gisteren be- Jdgemaakt in Amsterdam, kke zal in september aan de gaan in Arnhem. In Am- Wam laat zij de portefeuille pomische zaken en werkge- pnheid achter. Krikke is het Ende lid van het in 1998 Betreden college van burge- pster en wethouders in Am- fdam dat vroegtijdig vertrekt. holier Alkmaar int Olympiade Verdam - Tomek Katzur van lurmellius Gymnasium in 'aar heeft gisteren de Oprijs van de Nationale ijkskunde Olympiade ge- en. Verleden jaar viel hij ^al in de prijzen. Toen won de theorieprijs. Die ging dit naar Robert Westdijk van Johan de Witt Gymnasium 'ordrecht. Voor de opdracht ^'en zij de gemeente Rot- am adviseren over herin- dng van de Coolsingel. Haring happen 'onsmakelijk' DEN HAAG ANP Het beeld van iemand die in een hele haring hapt, wordt steeds zeldzamer. Het pr-bureau van de vis- sector, het Visbureau, doet er althans niet meer aan mee. Vrijdag kregen minis ters voorgesneden stukjes 'Hollandse Nieuwe' aange boden, geen hele haring meer. „Niet iedereen vindt het een smakelijk tafereel", zegt medewerkster M. Zui- dervliet van het Nederlands Visbureau. „Nu hebben de ministers hun haring keurig met mes en vork genuttigd. Het is een keuze tussen een smakelijk tafereel en een traditioneel gebaar." Buiten het zicht van de camera's, op een aparte ha ringparty, konden de mi nisters wel hele haringen aan hun staart houden en weghappen. Tot deze pro cedure was door het Visbu reau besloten in overleg met de Rijksvoorlichtings dienst, aldus Zuidervüet. Het aanbieden van verse haringen aan het kabinet is een jaarlijkse gebeurtenis. Overigens wordt de beste haring van het jaar traditio neel aan de Koningin gege ven. De zogeheten 'Konin- ginneharing' moet echter nog binnenkomen, meldt het Visbureau. SINT PETERSBURG BERRIT DE LANGE CPD Koningin Beatrix en prins Wil- lem-Alexander hebben gister middag in Sint Petersburg hun staatsbezoek aan Rusland afge sloten. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst is het vliegtuig met de vorstin en haar oudste zoon rond half vijf veilig geland op Vliegveld Valkenburg bij Lei den. De laatste dag in Rusland ein digde met gekscherende op merkingen in de Russische pers. 'Koningin met een pirou ette terug naar Nederland.' En: 'De vorstin verlaat Rusland dansend.' Niet zonder reden. Beatrix doorkruiste na een week vol koninklijke symboliek en gewichtige politieke ge sprekken in Sint Petersburg van balletacademie naar dansthea ter. Bij de prestigieuze Vaganova Balletacademie zag zij jonge ballerina's, die zo in de voet sporen van Anna Pavlova kun nen treden. De beroemde dans school, die in 1783 is gesticht, herbergt bovendien een muse um met herinneringen aan grootheden als Pavlova, Michail Fokin en Rudolf Nurejev, allen oud-leerlingen. „Haar beschou wen wij graag als een van ons", liet Beatrix zich spontaan ont vallen bij een portret van Anna Pavlova, de Russische ballerina die in 1931 in het Haagse hotel Des Indes van uitputting be zweek. Daarna was het eindelijk tijd voor de historie die deze week bij elke gelegenheid al werd ge memoreerd: op Russische bo- Uit handen van de directeur van het Museum Paleis Pavlovsk ontvangt koningin Beatrix een kopie van het schilderij van Anna Pavlona, de echtgenote van de prins van Oranje. Foto: ANP/Ed Oudenaarden dem trad de koningin in de voetsporen van haar voorou ders. De ouders van Beatrix' betovergrootmoeder Anna Pau- lowna kregen paleis Pavlovsk, even buiten Sint Petersburg, ca deau van Catharina de Grote. In de Tweede Wereldoorlog werd het zomerpaleis groten deels verwoest en het heeft 26 jaar geduurd voordat de schade was hersteld. Anna Paulowna, die in 1816 trouwde met de Prins van Oranje, de latere ko ning Willem II, bewoonde er in de gloriedagen met haar vijf zussen de noordelijke vleugel, waar zij onderwezen werden in eigen klaslokalen. De band tussen de Oranjes en de Romanovs raakt haar niet meer persoonlijk en emotio neel, zei Beatrix eerder deze week. Daarvoor is het te lang geleden, aldus de vorstin. Kroonprins Willem-Alexander liet zowel ballet als Pavlovsk aan zich voorbijgaan. Na be zoeken aan het juridisch insti tuut Prokoeratoera, de militair medische academie en de bouwmaterialenfirma Nency- Pro voegde hij zich weer bij zijn moeder voor de lunch. Die werd geserveerd in het Rozen- paviljoen in de grote, in Engelse stijl aangelegde tuin van paleis Pavlovsk. Het paviljoen was het decor voor het huwelijk van Anna Paulowna en Willem II, een ver bintenis in een tijd dat troon opvolgers nog met ieders in stemming trouwden in het thuisland van hun geliefden. AMSTERDAM ANP Amsterdam heeft drie bouwon dernemingen aan de kant gezet omdat zij onvoldoende goedko pe woningen kunnen bouwen in de nieuwe wijk IJburg. De ondernemingen lopen een con tract mis om 3.000 huizen neer te zetten. Drie bouwconsortia, Water stad, IJburgermaatschappij en IJ-Delta, bouwen samen 6.700 huizen in de nieuwe wijk in het IJmeer. De bedrijven zetten wel de eerste 3.000 woningen neer, maar daarna is het afgelopen, stelt de gemeente Amsterdam. Volgens de gemeente bleek tijdens de onderhandelingen dat de bedrijven moeite hadden huizen voor een aanvaardbare prijs in het middensegment te bouwen, omdat de bouwkosten flink zouden zijn gestegen van wege schaars personeel en duurdere bouwmaterialen. De gemeente gelooft dit echter niet, en vermoedt dat de aanne mers en projectontwikkelaars onder één hoedje spelen om de prijzen 'kunstmatig' te verho gen. Waterstad, dat 60 procent van de te bouwen woningen voor zijn rekening neemt, zegt verlies te gaan lijden op de hui zen in het middensegment. Daarom wilde het consortium met de gemeente Amsterdam nieuwe afspraken over de wo ningen die het in deze prijsklas se zou gaan bouwen. De onder handelingen met de bouwers leverden echter te weinig op, al dus de gemeente Amsterdam. IJburg moet gaan bestaan uit zo'n 30 procent sociale woning bouw, 40 procent middenseg ment en 30 procent vrije sector. Medio mei bleek al dat vooral de huizen in het middenseg ment veel duurder dreigden uit te vallen door de opstelling van de bouwbedrijven. DEN HAAG - Studenten uit Den Haag bouwden gisteren op het plein van de Tweede Kamer een muur van kartonnen dozen tegen aids. De actie wordt ondersteund door de minister van onderwijs Hermans. Hij is ambassadeur van de grootscheepse campagne STOP AIDS NOW! die de stu dentenverenigingen komende maanden voeren. Foto: ANP/Robert Vos DEN HAAG ANP Niet alleen in de Bijlmerba jes, maar ook in andere ge vangenissen worden met enige regelmaat particuliere beveiligingsbeambten inge zet. Dit is noodzakelijk door het grote personeelsgebrek in de penitentiaire inrichtin gen. Minister Korthals van jus titie heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat de particulie re beveiligers niet op plaat sen werken waar zij direct contact hebben met gedeti neerden. Hij noemt het in zetten van deze beambten volstrekt verantwoord, ook al omdat zij een aanvullende interne opleiding krijgen. De tijdelijke krachten worden betaald met geld dat door niet-vervulde vacatures wordt uitgespaard. De fracties van PvdA en SP in de Tweede Kamer stelden eerder dat particuliere bevei ligingsdiensten niet gekwali ficeerd zijn voor werk in de gevangenis. Enkele perso neelsleden van de penitenti aire inrichting Over Amstel, de Bijlmerbajes, uitten on langs in een brandbrief ano niem hun bezorgdheid over het inschakelen van particu liere beveiligers. De veilig heid van bewakingsperso neel en gedetineerden is in het geding door de aanhou dende schaarste aan perso neel, aldus de opstellers van de brief. Het particuliere beveili gingspersoneel moet de pro blemen op de korte termijn verhelpen, schrijft Korthals in de brief. Daarnaast is Jus titie bezig honderd nieuwe beambten te werven, die een spoedopleiding zullen krij gen. Zij zullen ook alleen worden ingezet bij onder steunende diensten, en niet als gevangenbewaarder, al dus de WD-bewindsman. DEN HAAG FERDI SCHROOTEN De Keuringsdienst van Waren (KvW) heeft sinds donderdag tientallen onge ruste telefoontjes gekregen over het lan delijke hondsdolheidsalarm. Terwijl een vermeend hondsdolle pup uit Marokko nog niet eens is gevonden, maken veel mensen zich zorgen over hun eigen ge zondheid en die van hun huisdieren. Hondsdolheid, ofwel rabiës, kan dode lijk zijn. „Mensen willen weten wat ze moeten doen als ze gebeten zijn door een hond", zegt KvW-woordvoerder Yvonne Huigen. „Ook willen ze weten hoe ze kunnen zien of hun eigen hond mis schien rabiës heeft." Bij twijfel adviseert de KvW om naar de huisarts of de die renarts te gaan. „Elke huisarts kan zo aan tegengif komen. Maar mensen moe ten eerst vooral goed opletten of ze een gedragsverandering zien bij hun hond. Als hij altijd actief is geweest en opeens supersloom wordt, dan kan dat een te- ken aan de wand zijn. Bij een vreemde hond weet je dat natuurlijk niet zo goed." De keuringsdienst heeft inmiddels con tact gehad met een Nederlandse dieren arts, die naar eigen zeggen ergens in de periode maart, april, mei een pup uit Marokko in zijn praktijk heeft gehad. Omdat dit hondje mogelijk een van de vier besmette puppy's uit Marokko is, zoekt de KvW naarstig naar de eigena ren. „We hebben telefoonnummers, maar we kunnen de mensen maar niet bereiken." De dienst is extra alert omdat het om een pup gaat. „Jonge hondjes zijn speels en bijterig. Met een beet van hun scherpe melktandjes kunnen ze heel makkelijk rabiës overbrengen." Het gezochte hondje maakt deel uit van een nest van vier. Dat is dit voorjaar ver kocht op of in de omgeving van een camping in Tarazout, vlakbij de Zuid- Marokkaanse kustplaats Agadir. „Een van de hondjes is door toeristen meege nomen naai- Frankrijk, waar bleek dat het dier rabiës had. Naar verluidt heb ben ook Nederlanders op de camping een pup gekochtzegt Huigen. Het is niet uitgesloten dat meer Neder landers op de Marokkaanse camping een hondsdolle pup mee naar huis heb ben genomen. „Daarom zijn we nu ook druk doende om via de Marokkaanse autoriteiten adreslijsten te krijgen van Nederlanders die dit voorjaar op de camping zaten." Daarnaast moet, zodra sprake is van hondsdolheid, meteen na gegaan worden welke mensen en dieren met de besmette pup in contact zijn ge weest. Hondsdolheid kan worden over gedragen op alle warmbloedige dieren, waaronder katten en runderen. Het ras van de besmette pup is onbe kend. De KvW wil niet zeggen waar de praktijk van de dierenarts ligt, die naar eigen zeggen een hondje uit Marokko heeft gezien. „We hebben een geheim houdingsplicht als het om dit soort ge gevens gaat", stelt Huigen. Voor dieren artsen en huisartsen geldt een meldings plicht bij constatering van hondsdolheid of een vermoeden daarvan. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Ondanks pleidooi Kamer en nabestaanden Het kabinet ziet geen aanleiding om een aanvullend on derzoek te beginnen naar de Herculesramp op de vlieg basis Eindhoven die op 15 juli 1996 aan 34 mensen het leven kostte. Staatssecretaris De Vries van binnenlandse zaken schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. DEN HAAG ANP Toch wil een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, D66, Groenlinks, SP en SGP) de Raad voor de Transportveilig heid vragen nog een onafhan kelijk onderzoek uit te voeren. Ook de Stichting Nabestaanden Herculesramp en de defensie vakbond AFMP willen een nieuw onderzoek. De verschillen tussen de uit komst van een onderzoek van de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding en de uit spraak van de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem nopen niet tot een heroverwe ging van eerdere kabinetscon clusies, schrijft De Vries in zijn brief. De Inspectie concludeerde dat niet uit is te sluiten dat er minder dodelijke slachtoffers waren gevallen als eerder met de redding was begonnen, na melijk om 18.09 uur op de rampavond. De rechtbank kwam in het proces tegen de brandweercommandant van de basis en de luchtverkeersleider tot het oordeel dat niet is ko men vast te staan dat eerder dan 18.23 uur kon worden be gonnen het vliegtuig binnen te gaan. Er was geen bewijs in strafrechtelijke zin, aldus de rechtbank. De twee militairen werden vrijgesproken. PvdA-Kamerlid Zijlstra noemt de verschillen tussen de bevin dingen van de Inspectie en die van de rechtbank 'een reden te meer om de Raad voor de Transportveiligheid een onder zoek te laten instellen'. Het on derzoek moet zich wat hem be treft richten op de vraag waar om niet eerder met de red dingspoging is begonnen. Brandweerdeskundige Vos verklaarde in februari tijdens het proces voor de militaire ka mer van de rechtbank in Arn hem dat de brandweer niet voorbereid was op een dergelijk ongeluk. Daardoor kon het vuur niet adequaat worden be streden en werden zelfs de ver keerde blusmiddelen gebruikt, die contraproductief werkten. JF speciaal M internettarlef Kijk en vergelijk op: www.ohra.nl Overstappen is héél eenvoudig! ^vlUlli win n Effectieve rente op jaarbasis per 11/05/2001. Wijzigingen voorbehouden. HAARLEM GPD De Noord-Hollandse commis saris van de koningin J. van Ke menade hoeft zijn uitlatingen over brandpreventie in Volen- dam niet terug te nemen. De Haarlemse rechtbank heeft dat gisteren bepaald nadat de plaatselijke partij Volendam '80 (VD'80) hem in een kort geding had gedagvaard. VD'80 was woest over een ge sprek van Van Kemenade over brandpreventie in hun dorp, dat hij november vorig jaar met de zevenkoppige fractie zou hebben gevoerd. Volgens de commissaris van de koningin werd toen ook gepraat over brandpreventie, maar VD'80 bestrijdt dit. In het licht van de nieuwjaarsbrand die, bijna twee maanden na het bewuste gesprek dertien levens eiste, voelde VD'80 zich benadeeld door Van Kemenades uitlatin gen. Het vonnis verrast de advo caat van VD'80 niet. „Voor Van Kemenade is Haarlem een thuiswedstrijd. En je kunt het natuurlijk nooit hardop zeggen, maar een rechter kijkt nu een maal anders naar de hoogste man van de provincie dan naar een plaatselijke partij." De keuringsdienst vindt niettemin dat er genoeg reden is om landelijk alarm te slaan. „De ziekte is er ernstig genoeg voor", aldus Huigen. Ze wijst op het jaar 1962, toen Nederland voor het laatst met een hondsdolle hond te maken had. Door beten van dit witte hondje, dat rondliep in de Amsterdamse haven, overleden toen vier personen. Mensen kunnen door een beet van een hondsdolle hond jeuk, koorts en verlam mingsverschijnselen krijgen. Als het vi rus eenmaal het centraal zenuwstelsel bereikt, loopt het dodelijk af. Het duurt afhankelijk van de plek van de beet tus sen de vijf en zestig dagen voordat het virus het centraal zenuwstel bereikt. Hoe verder de beet van het hoofd, hoe langer het duurt. Mocht binnen een maand of twee, drie geen rabiës gesignaleerd zijn in Neder land, dan mag er voorzichtig van wor den uitgegaan dat het gevaar is gewe ken, aldus de KvW. Van Til presenteert een verbluffend mooie collectie meubelen van massief Frans eikenhout. Duurzame kwaliteit gaat hier hand in hand met eigentijdse vormgeving. Een combinatie die resulteert in uiterst aangename luxe. Vitrinekast met vaste schapindeling: 5495,- Salontafel (140 x 80 cm), 2 lades 2035,- On*K Openlng»tl|den Mi-DI-Wo 9 30 17 1 1823 CJ Alkmaar Do-Vr. 9 30-21 00 ui Toleloon (072) 5112760 2a 9.30-17 30 uur Volg de bonten Zondag» gesioton Q Bg#n parkeerterrein www vantll nl -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3