i 'Je moet het doen als het moet' 8 Alleen maar een prikkelende gedachte Sport Leidse marathon? RDAG 9 JUNI 2001 'si 37. Vic Swane was even golfprof annen van 50 telgen op de bank ior de televisie, 'erdrinken hun %iet of nemen een indin. Vic Swane reed zijn mid life _|s anders; hij werd 3 golfprof. HENRI VAN OER STEEN e beste amateurgolfer al len van Nederland. „Ik tenminste niet dat ie- meer titels bij elkaar jespeeld dan ik. Ik heb er Internationale titels, idse titels, jeugdtitels. appige is dat ik nu met zoon op dezelfde beker 3 pnifwerd in 1966 Nederlands ipioen, Robin in beetje lijkt Vic Swane Tiger Woods. Die keek oud dag vanuit de babystoel ren ader Earl in de garage zijn :;ravjoefende. Als peuter sloeg woods zelf zijn eerste bal- ric Swane ook. De familie e woonde naast de golf- in St. Michielsgestel, op van de green. „De as onze tuin. Met 2 be- met putten, met 4 jaar ik mijn eerste golfles." ipeelde hij vijftien EK's en voor Nederland. Swane had het niet van keemde. Pa was in 1928 I-oprichter van golfclub >mmel, moeder speelde in pderlands team, opa was h tijd een van de beste 3r°ulfc van het continent. jtvader was de eerste Ne- an to|dse amateur die het j Open won. De Engelsen p alleen tegen hem spelen jn handicap op +4 werd |d. Vier onder par dus." de hij opa achterna? Wat de Vic Swane medio 1999 'aan als advocaat min of [terzijde te schuiven en of te worden? „Het was een droom, deels een (e van een mid life crisis, die droom was er het jne schoof uiteraard niet 1 de grote tour met de en Ernie Elsachtigen, pbeerde door te dringen senior-tour, het circuit wedstrijden voor spelers Vic Swane: Als je par speelt, heb je een hele leuke boterham op de seniortour. Foto: GPD/Dolph Cantrijn van boven de 50 jaar. In de Ver enigde Staten is de seniortour een miljoenenindustrie, vol topspelers. Swane deed een po ging op de Europese tour te ko men. Het mislukte. „Ik werd ge weigerd door de Nederlandse PGA, de golfassociatie voor profs. Nee, ik weet niet waar om, ik heb alleen een nee te ho ren gekregen." Zijn wrok is voelbaar, maar hij wil niet zeuren. Bovendien zijn er regels: om lid te worden van de PGA moet je nu eenmaal zijn opgeleid tot golfleraar. Het plan was op de senior tour te gaan spelen en het inko men verder aan te vullen met clinics en lessen. Swane was dus evenwel niet welkom in de wereld van de PGA. „Ik mocht niet eens meedoen aan de eni ge seniorenwedstrijd in Neder land, die hier in St. Michielsge stel wordt gehouden. Ik was immers geen lid van de PGA. Hij bestelt een verse jus d'o- range. Swane ziet er fit, patent uit. Het avontuur is eigenlijk ook pas sinds kort definitief ge straald. „In november kwam ik vier slagen te kort voor de Euro pese tour tijdens de Qualifying School in Turkije. Toen kwam de gedachte ermee te stoppen. Een jaar eerder was ik zeven slagen te kort gekomen. Tja, als je je niet kunt kwalificeren... Onlangs kreeg ik definitief te horen dat ik geen lid kan wor den van de PGA. Ik heb inmid dels mijn amateurstatus weer aangevraagd." Wrang wil hij niet zijn. „Het is jammer. Ik was ervan overtuigd dat ik het kon. Achteraf blijkt dat ik onvol doende was geïnformeerd en onvoldoende was voorbereid. Ik miste een aanloop en ik mis te wedstrijdritme. Ik wilde mee doen, erbij hóren. Als je par speelt, heb je een hele leuke bo terham op de seniortour. Dat is trouwens intussen alweer ver anderd, het niveau is alweer be duidend gestegen. Maar ik speelde niet eens par. Ik heb uiteindelijk 13 rondjes gespeeld als prof. Mijn beste resultaat was een 76, vier slagen boven de baan." Die ronde speelde Swane in Zuid-Afrika. Hij steekt zijn pijp nog eens in de brand. Het ding heeft hij altijd bij zich, ook in de baan. Golf spelen en roken gaan moeiteloos samen. Een pijp houd je ook makkelijker bran dende dan de kachel. „Financi eel was het een onvoordelig avontuur, ik denk dat het me 30.000 gulden heeft gekost, ex clusief inkomstenderving." Ge lukkig sponsorde moeder Swa ne en had de advocaat nog een eigen spaarpotje. Swane wist bovendien hoe het moest, „uit de koffer leven", zoals hij het zelf noemt. In 1972 trok hij al eens een jaar uit om alleen maar te golfen. „Ik was student, heb een Fiat-busje ge kocht, maakte er een camper van en ben toen gaan reizen en spelen. Spanje, Portugal, in de zomermaanden Engeland, Bel gië. In dat jaar heb ik het Duits open gewonnen. Ik behoorde tot de tien, misschien wel vijf beste amateurs van het conti nent in die tijd." Anno 2001 wil hij weer ama teur worden. Hij krijgt straks zijn oude handicap terug: 4. Daarmee wordt hij in de familie weer tweede man, achter oud ste zoon Robin. Die heeft 0,9. „Volgend seizoen spelen we weer samen in het eerste he renteam van de Dommel." Dat wordt een soort familieteam. De jongste van het gezin, Albert van 15, speelt ook al in dat eer ste herenteam en als het even wil, komt er zelfs een vierde Swane bij. „Mark was 8 dagen 11 toen hij al een handicap had. Inmiddels heeft-ie 9. Hij moet er ook bij kunnen komen." Maar ach, zo'n handicap zegt ook niet alles. Vic Swane weet dat als geen ander. ,Je moet het doen als het moet, dat is wat telt in golf." Hij zelf kon het niet, om duizend redenen. Maar zijn avontuur was het waard. Swane deed waarvan miljoenen mannen alleen dro men. „Ik ben blij dat ik het ge daan heb, al is het niet hele maal gelopen zoals ik had ge wild." Na jaren groei maakt de Leidse marathon, finan cieel, pas op de plaats. Als geen nieuwe geldschie ter wordt gevonden, is de toekomst van het eve nement zelfs onzeker. Een aantal betrokkenen ge ven hun visie op het festijn van morgen én de toe komst. Zit er nog leven in de marathon? Oud-Leidenaar Huub Pragt, winnaar van de allereerste Leidse marathon en verant woordelijk voor de deelname van buitenlandse toppers aan het evenement: „Het is natuurlijk een enorme teleurstelling dat de sponsor stopte en er geen nieuwe voor in de plaats is gekomen. Dat scheelt toch al snel twee ton en daar lijdt de kwaliteit onder. Voor iemand die moet zorgen dat er aansprekende namen en tijden verschijnen, is dat na tuurlijk zuur. Bij de Leidse ma rathon stonden altijd de lopers voorop met als kroontje dat er ook kwalitatief aansprekende prestaties werden geleverd. Leiden verdient ook het spek takel van een spannende wed strijd. Het is en blijft een volks festijn met veel sfeer, maar voor een keer maken we in de groei pas op de plaats. Het mag niet zo zijn als bij veel an dere marathons dat de recrea tieve deelnemers betalen voor het prijzengeld van de toppers die aan de start verschijnen. Toch gaan we niet bij de pak ken neerzitten. Wellicht dat potentiële sponsors worden geïnspireerd door wat de orga nisatie en al haar vrijwilligers voor elkaar weten te krijgen." Leidenaar Martin van Kins, hoofdklasse-voetballer en veelvoudig deelnemen „Ik baal ervan dat ik dit keer niet meer dan de tien kilome ter kan lopen. Dat komt door dat we een dag voor de mara thon nog een belangrijke wed strijd met Meerburg moet voetballen en zowel bij winst of verlies ik er een kater aan zal overhouden. Ik heb één keer de hele, drie keer de halve en een keer de tien kilometer ge lopen en ik blijf het, ondanks de problemen die er nu schij nen te zijn, een geweldig eve nement vinden. Zo vaak heb ben we zoiets niet in Leiden. Er moeten alleen meer bandjes en muziek langs de route ko men. Dat geeft de lopers moed. Als je bij De Bijlen langsgaat, waar het ieder jaar feest is, dan geeft je dat echt een injectie. Het hoogtepunt voor mij zal morgen komen te liggen op de kinderloop. Mijn zoon Mats, tweeënhalf, wil altijd rennen. Hij zal een van de jongste deel nemers zijn en zonder hem te pushen, denk ik dat hij de 1200 meter toch binnen het kwartier moet kunnen afleggen. Móói gaat dat worden." Esther Straathof, voorlicht ster bij de politie: „Ik heb begrepen van degene die de marathon bij ons coör dineert dat er zestig man wor den ingezet. Dat is aanzienlijk minder dan in voorgaande ja ren toen het hele districf, on geveer 150 man, meehielp. De afname is te verklaren uit de grote inzet van vrijwilligers die de organisatie op de been brengt. De politie bekommert zich in hoofdzaak om de veilig heid van lopers en toeschou wers en met de verkeersbege- leiding. Zo'n forse inzet van de politie stuit in het geheel niet op problemen. Wij vinden dat een dergelijk omvangrijk eve nement in een grote stad als Leiden moet kunnen plaats vinden en daar verlenen we graag medewerking aan." Hans Wolvers, voorzitter van tennisvereniging Stevenshof: „Twee weken voor de allereer ste marathon, in 1990, ben ik een weddenschap aangegaan dat ik 'm uit zou uitlopen. Meer dan een rondje van vier en een rondje van zes kilome ter heb ik toen niet kunnen oe fenen. Ik heb het gehaald, in 4 uur en 17 minuten, en als ik er nu nog aan denk, weet ik ook weer precies hoe verschrikke lijk ik me toen voelde. De Leid se marathon is sindsdien echt wat voor mij gaan betekenen. Ik heb hem uiteindelijk vier keer gelopen en de afgelopen twee jaar sta ik bij de verver- singspost naast tennispark Ste venshof. Het evenement mag nóóit voor Leiden verloren gaan, er móét gewoon geld worden gevonden." DE KWESTIE Bert Paauw, voormalig tech nisch directeur van de atle- tiekunie KNAU: „Dat de sponsor afhaakt, is voor Leiden jammer, maar geen ramp. De Leidse mara thon is er toch vooral voor de massa. Voor het recreatieve ka rakter maakt het niet uit. Ik weet wel dat de organisatie de laatste jaren probeerde steeds meer de nadruk op het wed strijdelement te leggen, maar aan de marathons van Amster dam, Rotterdam en Eindhoven kunnen ze toch niet tippen. Daarbij is juni, vanwege het warme weer. toch al een on gunstige tijd. Bij de KNAU stond en staat Leiden bekend als een gezellige marathon, die vooral in de breedte aanslaat. Het is puur reclame voor de at letiek." Wilmar Kortleever, atletiek - medewerker van deze krant: „De meeste deelnemers die morgen meedoen, merken to taal geen verschil met voor gaande edities. Het voorzienin geniveau blijft hetzelfde, even als de sfeer. Ik ben meer op de wedstrijd toegespitst en daar om vind ik het jammer dat door het ontbreken van prij zengeld er een minder sterk deelnemersveld is. tet nu de laatste jaren LeiderWok bij de nationale toppers begon op te vallen. Ik denk dat de Leidse marathon één jaar zonder sponsor wel overleeft. Maar als er de volgende keer weer geen grote geldschieter is gevonden, vrees ik dat alle goodwill bij de gerenommeerde lopers is ver dwenen. En de zoektocht naar een hoofdsponsor is niet zo makkelijk als je denkt. Bekende marathons als die van het Westland of Twente zijn om die reden ook halve marathons geworden. Desondanks zit er in het Leidse evenement op zich best wel toekomst." TEKST LOMAN LEEFMANS Johan Cruijff voorzitter van Ajax? Ineens was er het plan: Cruijff moet voorzitter worden van Ajax. tachtplan! Wij raden het Cruijff toch af. Het is niet realistisch. Cruijff jt dus nee. „Want mensen die negatief in het realistische adviseren, is natuurlijk negatief." Door HENRI VAN DER STEEN ner-coach bij Barcelona. Zo lang als Cruijff er is, zijn er plannen geweest. Curieuze plannen, exotische plannen, wilde plannen, belachelijke plannen. - Beckenbauer wil Cruijff als Duitse bondscoach! (9 septem ber 1998). Beckenbauer in zijn column in Bild: „De Duitse voetbalbond moei breken met de traditie en een buitenlandse coach aan stellen. En dan is er maar één kandidaat: Cruijff. Hij is de bes te." - De FA wil Cruijff als Engelse bondscoach! (30 oktober 2000). De Engelse voetbalbond polste Cruijff, maar die heeft geen trek. „Ik heb al drie keer nee ge zegd tegen Oranje dus Enge land is dan al helemaal niet in beeld", aldus de Amsterdam mer. - Fans Real Madrid willen Cruijff als coach! (4 november 1999). De Spaanse krant Marca houdt een steekproef wie John To- shack moet opvolgen: Cruijff krijgt meer dan 52 procent van de stemmen. Kansloze affaire; Cruijff is Figo niet. - Cruijff moet Ajax verlosssen! (24 maart 2000). Wouters is ontslagen, Adriaan- se, Spelbos en Wim Jansen wor den genoemd als opvolger. En Cruijff. Oud-ploegmaat Sjaak Swart smeekt Cruijff bijna om zich met de kwakkelende club te bemoeien. - Barcelona wil Cruijff als tech nisch directeur! (1 oktober 2000). De Raad van Bestuur van Bar celona schijnt Cruijff in het ge heim gevraagd te hebben tech nisch directeur te worden. Cruijff krijgt alle technische vol machten. Cruijffs voorwaarden staan een rentree evenwel in de weg. Die voorwaarden: publie ke excuses van oud-president Nunez en het ontslag van oud vriend/verrader Charly Rexach. - Barcelona wil Cruijff als tech nisch directeur (23 juli 2000). Cruijff keert terug bij Barcelona, zo wil het verhaal, als Lluis Bas- sat de presidentsverkiezingen wint. Cruijff keert niet terug, want Bassat verliest. Soms ging er wel iets door: Cruijff werd half mei 1999 advi seur van Ajax. Of hij zich suf ge adviseerd heeft, weet niemand, maar lang duurde de lol in elk geval niet. Nog geen jaar later bedankte Cruijff voor de eer, toen Co Adriaanse was be noemd tot nieuwe trainer- coach. Cruijff had Piet Keizer voorgedragen als bestuurslid technische zaken en het duo Rijkaard-Krol als trainers. Nee, Ajax was een gesloten boek, zo liet Cruijff weten, hoewel hij en kele weken later toch al wat milder was gestemd. „Er is al tijd een opening naar Ajax." Beroemd is de soap die ging over de vraag of Cruijff bonds coach ging worden tijdens het WK van 1994. Dickie Advocaat ging volgaarne aan de kant voor de maestro, maar de affaire ein digde teleurstellend in geneuzel over niet beantwoorde faxen en gedoe over kledingcontracten. Hoogtepunt van de hele kwes tie was uiteindelijk de toelich ting die Cruijff verstrekte op het jwerd er gedacht aan een fröjive club in de eredivisie, de Cwuijff- Het was een specta- (jfh plan, bedacht door Pieter Temius. De oud-minister tijdens een informeel 'tetye met Cruijff gehoord dat rk(Igenlijk het liefst met een n club aan de competitie en meedoen. Winsemi- itwierp een scenario en ld 4was de club al gevonden 1 f-gyerd gezocht. FC Utrecht .Se FC Cruijff worden. /a'^n miljoen gulden zou de uijff moeten kosten, begin Een selectie was er al ge- door Cruijff: Van Ede, Metgod, Rutten, Richard Witschge, Krü- lerman, Valke, Valckx, iff, Willems, Bosman, Van Van der Gijp, Pico Berg- Binnen twee jaar moest er lees worden gespeeld. De ische staf: Cruijff werd kisch directeur, Tonnie |s Slot hoofdscout, Suur- Spelbos veldtrainers, lansen ging de jeugdoplei- loen. it dat als Johan Cruijff er- rte iiinnenstapt; je krijgt er eendjes bij. Han Berger, :ijd trainer van FC ht, had helemaal geen zin vriendjes, niet eens in poft „Cruijff komt op eigen tief bij mijn club binnen, er de boel op stelten en Ijk gaat het niet door." litter Theo Aalbers was wel lusiast. „Cruijff is de enige irdie tien miljoen mee- Hij heeft charisma, net paus." Het plan ging niet Cruijff tekende als trai Zou je ooit voorzitter van Barcelona willen worden? Cruijff: „Nee, voor geen prijs." Van Ajax? Cruijff: „Nee."Foto: Capital Photos fiasco tijdens een interview met Barend en Van Dorp. „Dat is ook het punt dat je komt: idea listisch wil ik het, realistisch heb ik er niets mee te maken. Het realistische is dat iedereen die mij een beetje nastaat in het voetbal, die heeft op twee bas isredenen eigenlijk voor 99 pro cent afgeraden om het te doen. En mensen die negatief in het realistische adviseren, is na tuurlijk negatief." Zo ging het, zo gaat het. Cruijff wordt te pas en te pas genoemd en hij is zelf ook niet vies van een intrigetje meer of minder. Zijn favoriete film is niet voor niets The Godfather, een niets ontziende, gewelddadige ma- fiafilm. Wat moeten we evenwel nu nog geloven als het gaat om Cruijff en pikante functies? Het feit is dat Cruijff, de familieman, zich de laatste jaren gedeisd houdt. Eén keertje schoot hij geweldig uit zijn slof, toen hij na een wedstrijd van het Nederlands elftal gehakt maakte van spelers én bondscoach Rijkaard. Enkele dagen later trok hij de kritiek schielijk in. Recentelijk is een rentree van Cruijff bij Ajax weer verbonden met een nieuwe functie: voor zitter. Menigeen reageerde wildenthousiast. „Als Cruijff voorzitter is, zit Ajax overal in Europa meteen op de eerste rij", orakelde Michael van Praag, die volgend jaar opstapt als voorzitter. Maar de beden kingen kwamen snel. Oud-be stuurslid Coronel denkt toch wel een heleboel Cruijff-haters te kennen bij Ajax, ook in het gremium dat de voorzitter kiest. KLM-man en Cruijff-vriend Leo van Wijk opperde dat Cruijff voorzitter zou worden van een beursgenoteerd bedrijf, waar voor de Verlosser opleiding en talent mist. Weer anderen zien Cruijff om andere redenen lie ver niet komen. Beenhakker. Adriaanse! Waarschijnlijk hoeven ze zich niet ongerust te maken. Mis schien dat Johan Cruijff het juiste antwoord al eens heeft gegeven. In een van de vele in terviews die Barend en Van Dorp met Cruijff maakten, werd de vraag zelfs expliciet gesteld. Dat was drie jaar geleden. Zou je ooit voorzitter van Barcelona willen worden? Cruijff: „Nee, voor geen prijs." Van Ajax? Cruijff: „Nee." Maar ja, met Cruijff weet je het nooit. Misschien dat hij straks toch ineens zin krijgt de baas te gaan spelen bij Ajax, met alle volmachten die hij wil. Dan haalt hij Pietje Keizer binnen en Spelbos en Jantje Wouters en Wimpie Jansen en Henk Groot en uiteraard maakt ook Bobby Haarms weer een glorieuze ren tree. Cruijff was onnavolgbaar als speler, als trainer en hij is onnavolgbaar als spreker. Hij lult vaak ook maar wat. Ook om een hele plausibele reden: zo lang ik aan het woord ben, kan een andere geen domme vra gen stellen. Cruijff voorzitter van Ajax. Het is wel een prikkelende gedach te. Piet Keizer! Ooit zei Cruijff: „Ik heb gezegd: nou stel Pietje boven de rest aan want die zal altijd drie gekke idee:en zeggen waar misschien de rest het niet mee eens is, maar wel: de ex ceptie, de exceptie zo bewaren. Want wat zie je dan met excep tie?" Zo praat-ie. En dan komt- ie thuis en vraagt Danny wat hij gezegd heeft En dan zegt Johan: „Al sla je me dood, ik weet het niet meer. Ik weet het echt niet meer."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37