CASTLE HOWARD Toerisme I C H T E N De ster van 'Brideshead Revisited' VAKER MAAR KORTER STRUIKROVERS DAG 22 MEI 2001 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Moesson Daar kan je nog flink van mening over verschillen. Wie nou de echte ster was. Jeremy Irons, Anthony Andrews of... Castle Howard, het Engelse landhuis dat fungeert als decor voor 'Brideshead Revisited'. De fameuze, 12-delige televisieserie wordt door de KRO vanaf morgen 10 juni opnieuw op het scherm gebracht en opnieuw ongetwijfeld zullen de kijkers zich vergapen aan dat feeërieke kasteel dat vanuit Nederland makkelijk in een weekend te bezoeken valt. Alsof er een gordijn wordt open geschoven. Vanaf de holle weg die de reiziger van het middel eeuwse York naar Scarborough voert, is Castle Howard niet te zien. En zelfs op de ruim vijf kilo meter lange oprijlaan, weet het zich nog lange tijd goed verbor gen te houden. Maar dan, even na een door hoge rododendrons afgezoomde kromming, rijst het landhuis plotseling op als een reusachtige, gouden retabel tus sen de diepgroene heuvels van Yorkshire. Britten mogen op z'n moment graag het woord 'stun ning' gebruiken. En verbluffend is het inderdaad. Vooral nu het licht nog niet zo wit is en de och tendzon het driehonderd jaar ou de kasteel laat gloeien als een bis schopsmijter op het Sint-Pieters plein. Stil is het hier zelfs om kwart voor tien niet meer. Pas over een klein half uurtje mag iedereen naar binnen, maar over de kronkelen de toegangsweg wandelen al tien tallen mensen in de richting van het reusachtige landhuis en de onmetelijke tuinen daarom heen. Castle Howard is een topattractie. Met dank aan 'Brideshead Revisi ted'. Meteen immers, nadat de televisieserie hier in het begin van de jaren tachtig werd opge nomen, steeg het bezoek met tientallen procenten tegelijk. Van 200.000 naar 250.000 per jaar en van 250.000 naar 400.000. Simon Howard, die namens de familie op even joyeuze als be hendige wijze het landgoed be heert, kon daardoor eindelijk de restauratie ter hand nemen van vertrekken die al tijdens een brand op 9 november 1940 waren verwoest. Zelfs de enorme, beeld bepalende koepel kwam terug op het landhuis dat daardoor nog meer het odeur kreeg van een re liek uit lang vervlogen tijden. Ho ward zelf, zal de laatste zijn dit te ontkennen. Yes indeed, als je' t goed beschouwt, past hij veel minder in z'n eigen huis dan door Evelyn Waugh bedachte ro manpersonages als Julia en Se bastian. Of Charles Ryder. En Rex. En nanny Hawkins vooral Landgoed geliefd filmdécor Sinds de jaren zestig wordt Castle Howard herhaaldelijk gebruikt als locatie voor film- en televisie-producties. Het zo goed als authentieke landhuis, het voornaam-antieke interieur en de tuinen maken het on nodig elders een bordkartonnen décor op te bouwen. Regisseur Peter Ustinov was één van de eersten die met zijn camera's op Castle Ho ward neerstreek. In 1965 nam hij hier 'Lady L' op een 'sprookje over Europese anarchisten en aristocraten' waarin David Niven, Sophia Lo- ren en Paul Newman de sterren waren. Na 'Lady L' volgde in 1966 The Spy With a Cold Nose' (1966) met on der meer Lawrence Harvey. Castle Howard werd in deze spionnenfilm getransformeerd tot het Kremlin in Moskou, maar had zijn oude staat al lang weer terug toen Stanley Kubrick er in 1975 Barry London op nam. In 1978 en 1994 diende het landgoed als achtergrond van respec tievelijk Twelfth Night' (Shakespeare) en 'De Boekaniers' (een BBC- -productie). Z'n finest hour echter beleefde het kasteel natuurlijk in 1981 toen de commerciële Engelse televisiezender Granada TV er de op een roman van Evelyn Waugh gebaseerde televisie-serie 'Brides head Revisited' liet opnemen. niet te vergeten. Kortom, het verzamelde blauwe (of bijna blauwe bloed) dus, dat in 'Brideshead Revisited' zo'n schitterend beeld oproept van het leven der 'Betere Kringen' tussen twee wereldoorlogen in. En van Castle Howard een monument maakte waarbij vergeleken Paleis Soestdijk niet verder komt dan een doorzonwoning op een vinex-locatie. Niet alles is te zien. Ook Simon Howard koestert - in één van de vleugels - zijn privacy. Maar hij gaat zijn bezoek graag voor naar de vele openbare ver trekken in het hoofdgebouw. Die - als ze niet behangen zijn met van goudbrokaat vergeven gobe lins - worden opgeluisterd met schilderijen van onder anderen Rubens, Holbein en Tintoretto. Soms dreigt het Stendahl-effect en ploft de bezoeker, net als de Franse schrijver in het begin van de 19de eeuw in Florence, ver doofd door de overdaad aan kunst en kostbaar antiek neer op een bankje. Maar als dat in de Grote Hal gebeurt (met het adembenemende plafond) of in de Orleans Room (werk van Ru bens, Feti en Canaletto klit hier als klimop aan de wanden) of in de acht slaapvertrekken, of in het kabinet (waarin de Howards hun curiosa hebben tentoongesteld), dan is het moment nooit ver weg, dat hij opnieuw naar adem moet happen. Castle Howard immers, getuigt in alle hoeken en gaten van z'n onvoorstelbare rijkdom; het is niet van deze tijd. Maar juist daarom blijft het zo onderhoudend. Want als na een mars van zeker vier kilometer dan eindelijk het kasteel is geïnspec teerd (met onder meer ook nog de kapel, de Long Gallery, de mu ziekkamer en - vooral niet te ver geten - de make-up room van sterren als sir John Gielgud, Claire Bloom en Jeremy Irons), wacht de frisse lucht. Ligt er een tuin aan des bezoekers voeten van pak weg duizend hectare. Met een waterval, met fonteinen, een aantal meren, met een bos (Ray Wood), bruggetjes, een in 1999 geopend arboretum, een handjevol tempels en zelfs een mausoleum. Maar ook met ro zenperken en kassen waarin hon derden, woest uit hun ogen kij kende Britten rondstruinen op zoek naar die ene bijzondere bloem of plant die in hun hof thuis nog ontbreekt. Jawel, ook de opbrengsten van het Plant Centre, stellen Simon Howard in staat zijn kasteel ver der op te knappen. Maar het liefst had hij toch weer dat er een film of een televisieserie op z'n land goed zou worden opgenomen. Want dat brengt pas echt geld in het laatje. 'Weet u geen geschikt boek?' vraagt hij zijn bezoek met een glimlach die een mengeling vertoont van ernst en humor. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Informatie: Castle Howard (toe gangsprijs 7,50 pond per persoon) Ügt ruim twintig kilometer ten noorden van York, niet ver van de A64, en is nog tot en met 4 novem ber dagelijks geopend van 10.00 tot 18.30 uur (tuinen) en 10.00 tot 16.30 uur (kasteel). De route naar het landgoed wordt vanaf de A64 aangegeven met bruin/witte bord jes. Vanuit Leeds en York rijden re gelmatig bussen (The Yorkshire Coastliner) naar het kasteel. Infor matie daarover op telefoonnum mer (0044) 16.53.69.25.56. Verdere informatie over het kasteel is te verkrijgen via telefoon (0044) 16.53.64.83.33 en internet: www.castlehoward.co.uk Castle Howard is vanuit Nederland makkelijk in één weekend te be zoeken met de veerboot van P&O North Sea Ferries (Europort - Hull) die vrijdagavond vertrekt en zondag- of maandagochtend weer terug is. Vanuit Hull is het via Wetwang en Malton ongeveer vijf kwartier rijden naar het landgoed. Informatie en reserveringen North Sea Ferries: telefoonnummer (0181) 25.55.55. Evenementen Zoals elk jaar vinden ook de ze zomer op Casüe Howard tal van evenementen plaats. Niet zelden hebben die te maken met een hang naar nostalgie waarmee vooral Britten behept lijken te zijn. De (verre van volledige) lijst ziet er als volgt uit: ZONDAG 10 JUNI Met een concert van de Swinton Brass Band opge luisterde rally van de Rolls Royce Enthusiasts. Op de zelfde dag begint ook het bloemenfestival (inclusief plantenmarkt tijdens de laat ste twee dagen) dat tot en met 17 juni duurt. ZATERDAG 23 JUNI Optocht van oude automo bielen. ZONDAG 15 JULI EN ZONDAG 5 AUGUSTUS Jazz in the Afternoon ZATERDAG 18 AUGUSTUS The Castle Howard Proms Spectacular ZONDAG 9 SEPTEMBER Rally van de Jaguar Classic Car Enthusiasts Het aantal vakantiegangers stabili seert, zo blijkt uit cijfers van de Stich ting Continu Vakantie Onderzoek. Dat is niet zo vreemd als het lijkt. Zo veel Nederlanders gaan inmiddels meerdere keren op vakantie, dat ver dere groei er niet meer in lijkt te zit- ten. 'Een luxe-daling'. Zo bestempelt Rien yan den Anker, woordvoerder van 'Toerisme en Recreatie Nederland' (het voormalig Nederlands Bureau voor Toerisme), de neergang van het aantal Nederlanders dat op vakantie gaat. Vorig jaar ging 79,4 procent van de Nederlanders op vakantie; in 1999 'ag dit percentage nog op 80,1. Dat deze cijfers van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek (CVO) niet in overeenstemming zijn met die van het NIPO (die tot 69 procent komt) ligt aan het feit dat beide organisaties verschillende criteria hanteren. Het laatstgenoemde bureau hanteert in ternationale uitgangspunten (een va kantie is pas een vakantie als het ver blijf buitenshuis minstens vijf dagen duurt); de CVO gaat uit van eigen re gels, waarin een trip van drie dagen reeds als een vakantie wordt be schouwd. Van den Anker is niet geschrokken van de dip. ,,We konden er op wach ten. Na vijf jaar achter elkaar het Eu ropees kampioenschap gewonnen te hebben, komt er onvermijdelijk een moment dat je een keer verliest", re lativeert Van den Anker, die erop wijst dat Nederlanders samen met de Denen en Zwitsers nog altijd het meest reislustige volk van Europa zijn. De woordvoerder: „Bijna tachtig procent van de bevolking gaat één of meer keer per jaar op vakantie. Dat is en blijft enorm veel. Meer is bijna niet haalbaar. Er blijft nu eenmaal al tijd een groep mensen die niet op va kantie wil of kan gaan. Denk aan mensen die ziek zijn, die net een huis gekocht hebben of die aan het sparen zijn." Waarom de stagnatie in het aantal vakanties juist vorig jaar optrad, is niet geheel duidelijk. Van den Anker: „Misschien dat het EK-2000 en de millenniumwisseling verstorende elementen waren in het normale va kantieritme. Mensen hebben daar door minder reizen geboekt. Zo'n overgeslagen vakantie hoeft kennelijk niet per se later weer te worden inge haald." Opvallend in het onderzoek is ook dat het aantal mensen dat op vakan tie gaat, vorig jaar weliswaar iets is gedaald, maar dat de mensen die wél gingen, meerdere keren op stap wa ren. Dat verklaart ook waarom het to taal aantal vakanties vorig jaar net als in 1999 op 30,5 miljoen uitkwam. „Vakantie is een commodity, een vast onderdeel van het leven geworden", constateert Van den Anker. „Vroeger was op reis gaan een heel proces van voorbereiden, inpakken en uiteinde lijk de vakantie, die meestal dan een week of drie duurde. Tegenwoordig besluiten mensen op woensdag dat ze het weekend daarop een paar da gen weggaan. Één keer lang maakte plaats voor meerdere keren kort." De Nederlandse vakantiegangers ga ven vorig jaar gezamenlijk 22,9 mil jard gulden uit, drie procent meer dan in 1999. Het grootste gedeelte van die stijging is toe te schrijven aan de inflatie. Opvallend is wel dat de uitgaven aan binnenlandse vakanties met zeven procent stegen, waar de uitgaven in het buitenland slechts met twee procent toenamen. Het aantal binnenlandse vakanties - vaak korte vakanties van slechts enkele da gen- steeg twee procent (eigen cara van of tweede huis werd vaker be zocht); het aantal buitenlandse va kanties nam juist met twee procent af. De grote Deense pretparken zijn het nieuwe seizoen met tal van nieuwe attracties begonnen. Zo heeft het Kopenhaagse Tivoli met de Monsunen ('de Moesson'), een attractie waar van er op de wereld geen tweede bestaat. Per keer kunnen veertig mensen mee op een luchtreisje, waarbij krachten van ongeveer 4 G moeten worden ondergaan. Een stortvloed aan regen en wind maakt duidelijk waarom het spektakel de naam 'Moesson' heeft meegekregen. Legoland in Billund, nam een nieuw themagebied in gebruik (Imagination Zone) met onder meer interactieve fonteinen en de show 'Lego Li fe on Mars', een evenement vol bijzondere geluids- en licht effecten. Meer informatie via internet: www.tivoli.dk en www.legoland.dk Skaten Bij de ANWB is opnieuw een aantal skate-gidsen versche nen met daarin onder meer een beschrijving van ongeveer 15 verschillende skate-routes. Verder bevatten de boekjes veiligheidstips, verkeersregels, informatie over bezienswaar digheden en een uitgebreide uitleg over basistechnieken. Nieuw titels in de serie zijn Drenthe, Noord-Holland, Twen te en Zeeland; herzien uitgegeven (omdat de oorspronkelijke trajecten op sommige punten betrekkelijk ongeschikt ble ken voor skaters) zijn Amsterdam, Utrecht, Eindhoven/Den Bosch en Den Haag/Rotterdam. De gidsjes kosten 14,95 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-verkoop- punten en de boekhandel. De VW Achterhoek liet in samenwerking met TE Producties eveneens een skateroutegids samenstellen met daarin 16 door de Achterhoek lopende trajecten die in lengte variëren van 10 tot 34 kilometer. Het in fullcolour uitgevoerde gidsje is voor 19,90 gulden te koop bij de grote WV-kantoren en de gespecialiseerde boekhandel, maar kan ook worden be steld via www.achterhoektoerisme.nl of via telefoonnummer (0900) 26.92.88. Frankrijk Ruim 500 bed breakfastadressen zijn gebundeld in de onlangs verschenen Engelstalige en ook in Nederlandse boekhandels verkrijgbare gids 'Bed Breakfast in France 2001'. De locaties zijn volgens de uitgever Thomas Cook Publishing 'authentiek Frans' en zijn door Franse onderzoe kers geselecteerd. Met zon-symbooltjes wordt aangegeven hoe 'warm' het welkom is. Flessenhals De Elbetunnel bij Hamburg, de beruchte flessenhals in de E45 van Noord-Duitsland naar Jutland, is sinds kort voor zien van een geleidesysteem, waardoor - zo is de verwach ting-het aantal files sterk zal worden beknot. Automobilis ten dienen zich daarvoor aan de op panelen aangegeven snelheden te houden. Als ze dat niet doen, worden ze overi gens bekeurd. Vlammen De vermaarde lichtshow 'Rijn in Vlammen' in Keuiep vindt dit jaar plaats van 13 tot en met 15 juli. Gedurende*het eve nement is de Keulse binnenstad verlicht en wordt op de Rijn een optocht gehouden van verlichte schepen. Zeehonden Op de Limfjord in het noorden van Jutland worden de ko mende zomer minicruises aangeboden naar zeehondenpo pulaties. Dat gebeurt met twee houten schepen, de twee master Havgassen en de schoener Saga. De eerste vaart van uit Skive, Thisted en Doverodde-, de tweede vanuit Fur, Nykpbing Mors en Glyngpre. Wie de Limfjord vanaf het wa ter wil verkennen, kan dat overigens ook doen vanaf een van de kleine passagiersschepen ('Limfjordsbussen') die als veerboten dienst doen. Meer informatie: Skive-egnens Turistbureau, telefoon (0045) 97.52.32.66, Thisted Turistbureau, (0045).97.92.19.00 en Mors* Tu ristbureau, (0045) 97.72.04.88. O M Aan het eind van de jaren vijftig reisde ik met de Zonexpres naar de Franse Rivièra. Toen al-zo wilde het verhaal - we melde het in het boze buitenland van de struikrovers. Dus nam ik reischeques mee, die ik bij de bank moest halen en die ik in bijzin van de lokettiste eerst allemaal één voor één van m 'n handtekening diende te voorzien. Voor deze transactie diende je een week van tevoren etM for mulier in te vullen en als wordt bedacht dat die reischeques in den vreemde ook nog eens een keer moesten worden verzilverd (tegen overlegging van een paspoort en het zetten van een tiveede handtekening) bij een druk beklant dorpsbankje, over drijf ik niet als ik vaststel dat dat gehannes met vreemd geld je in totaal minstens een vakantiedag kostte. Hoe anders is dat nu. Ten eerste is daar de creditkaart en als je los geld wil hebben, loop je - ik doe maar een greep - in Clats- kanie (337 inwoners) in de Verenigde Staten naar een geldau tomaat, je stopt een plastic kaart in een gleuf, je toetst - dui zenden kilometers van huis - een nummer in, je meldt dat je vijftig dollar wilt hebben en je krijgt het nog ook. Maar waarom moet ik tegenwoordig voor elke transactie vijf gulden betalen? Altijd die banken. Eerst wiegen ze je in slaap met een gratis service en dan op eens: tsjak! Precies. Net wat u zegt. Struikrovers hui zen tegenwoordig ook in het binnen land.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29