Iers 'nee' tegenslag voor grotere Europese Unie J Het derde leven van de Leidse wevershuisjes Carrier GRATIS H 17 19 23 35 [ei v VANDAAG in deze krant circa 170 VACATURES se Chaos op spoor verwacht Oorverdovende klassieke muziek op Keukenhof Cineast Povel overleden IMMO 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD ERDAG 9 JUNI 2001 Ivis Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dse studente it naar haar ve idioot' Finland Leiderdorp moet twee miljoen gulden bezuinigen Alkemade geeft bouwvergunning voor zomervilla's aan de Wijde Aa Bluesmuzikant Nick Cave krijgt tegenwoordig met gefluister zaal stil Frans Kortekaas en de toekomst van de Leidse marathon Een prikkelende gedachte: Cruijff als opvolger van Michael van Praag iin Cook Brits indsman af - De Britse premier 'heeft gisteren, op de dag jt zijn Labourpartij een gro- rkiezingsoverwinning in de it sleepte, bekendgemaakt jelke ministers zijn nieuwe tiet bestaat. Verrassend ge- •jzit Robin Cook, de minis- n buitenlandse zaken, er (neer in. Cook wordt ver- door Jack Straw, die tot e op binnenlandse zaken itraw wordt vervangen •iDavid Blunkett, oud-mi- 4-van onderwijs. Cook It leider van het Lagerhuis, a 7 deketen sio sluit orn - Alle 45 winkels van bdeketen Elysio gaan L Dat hebben de vakbon- inj'steren te ^oren gekregen. *L/(rectie is bereid om de 270 in aan ander, passend :e helpen, zo meldde een lvoerster van FNV Bond ien. Het is vrijwel uitgeslo- it de keten in zijn geheel verkocht. De pogingen ie zijn mislukt. Nu wordt istiging gekeken wat er lebeuren. winkels AH dicht idagi 'dam - Alle 686 filialen van marktketen Albert Heijn laandag 2 juli gesloten, [volgens de grootgrutter lom alle winkels van een i uiterlijk en assortiment jirzien. Van het huidige as- Jient zullen 1.500 produc- liet name etenswaren, na 2 jet meer worden verkocht, rats daarvan komen juist pon-food artikelen in de jpen, voornamelijk huis elijke artikelen. I »7iTA€l.-tf 1 -Tl 1g hWm rland lland Ir en Kunst (port >mie )f en Samenleving jek van de Dag 00jMedia 3,5 7 23 27 9,11 14 2 41 13,15,17,19,21 35,37,39 0flsieprogramma's.32,33 |me29 U vindt de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl Hoe warm het k wordt, je merkt 'r niets van met airconditioning. Premier Kok noemt uitslag referendum 'ernstig, maar niet dramatisch DEN HAAG GPD Het Ierse 'nee' tegen het Verdrag van Nice bemoeilijkt de uitbreiding van de Europese Unie. Brusselse diplomaten spreken van een 'extreem complexe situatie', en vrezen dat meer EU-lidstaten het voorbeeld van Ierland zullen volgen. Premier Kok vindt deze vrees niet gegrond. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De uitslag van het Ierse referen dum over 'Nice' verraste giste ren de EU-landen. Met 54 tegen 46 procent verwierpen de Ieren het nieuwe Europese Verdrag, dat de toetreding van twaalf Oost- en Midden-Europese lan den tot de EU mogelijk moet maken. De opkomst was zeer laag: krap 34 procent. De Ierse premier Ahern, tijdelijk EU- voorzitter Zweden en voorzitter Prodi van de Europese Com missie noemden de uitslag 'zeer teleurstellend'. Prodi benadrukte in een eer ste reactie dat de onderhande lingen met de nieuwe lidstaten niet in gedrang mogen komen. Hij riep Dublin op het Verdrag alsnog zo snel mogelijk te on dertekenen. Premier Ahern be loofde zijn uiterste best te zul len doen, maar erkende dat 'de ze kwestie niet makkelijk is op te lossen'. Alle vijftien EU-landen moe ten instemmen met het Verdrag van Nice om het rechtsgeldig heid te geven. Pas daarna is uit breiding mogelijk. De EU-lei- ders hadden vorig jaar decem ber ruim vier dagen nodig om in Nice tot een akkoord te ko men. Vooral het debat over de nieuwe stemverhouding tussen de landen in de grotere EU, ver oorzaakte forse spanning en ir ritaties. Diplomaten voorzien dan ook grote problemen rond het Ierse 'nee'. Onduidelijk is im mers tegen welke onderdelen van het Verdrag de Ieren het meeste bezwaar hebben. Als het gaat om het verlies aan EU- subsidies of invloed in de EU door de komst van nieuwe, ar mere lidstaten, dan is verande ring nauwelijks mogelijk. Premier Kok noemde de uit slag van het referendum 'ern stig, maar niet dramatisch'. Hij verwacht niet dat andere EU- lidstaten het Ierse voorbeeld zullen volgen. In Brussel be staat die vrees wel. „De geplan de datum (2004, red.) waarop de eerste nieuwkomers zouden toetreden, kan in gevaar ko men." Deze landen, Polen, Hongarije en Tsjechië waar schuwden gisteren dat dit niet mag gebeuren. Vakbonden, personeelscollec- tieven en de ondernemingsraad van de NS verwachten chaos op het spoornet als de nieuwe NS- dienstregeling komende maan dag voor het eerst wordt getest tijdens de spitsuren. Zij wijzen op de grote tekorten aan perso neel en materieel, waardoor ex tra treinen zullen uitvallen. Volgens G. Wold, voorzitter van de ondernemingsraad van NS Reizigers, wreken de tekor ten aan personeel en treinstel len zich in het nieuwe dienst rooster nog meer dan in het ou de. Betrokkenen vrezen boven dien dat gefrustreerde machi nisten en conducteurs zich zul len ziek melden of zich strikt aan de CAO zullen houden, waardoor de NS niet in staat zullen zijn problemen soepel op te vangen. FNV-bestuurder A. van den Berg wijst er op dat het nieuwe rooster de inzet vereist van 250 extra mensen, terwijl er juist een groot tekort aan personeel is. „Ik verwacht dat er meer treindiensten zullen uitvallen dan ooit." „De sfeer is absoluut niet best. Er heerst een soort to tale malaise", zegt W. Kusters, bestuurder van de CNV Bedrij- venbond. De Nederlandse Spoorwegen voeren morgen een nieuw roos ter in, dat inmiddels bekend staat als het 'rondje om de kerk'. Hierin legt treinpersoneel kortere trajecten af, waardoor het aantal vertragingen zou moeten afnemen. De nieuwe dienstregeling was inzet van een langdurig conflict tussen personeel en NS-directie. Zowel bij de bonden als bij de zogeheten personeelscollec- tieven heeft men weinig ver trouwen in een soepele opstel ling van het personeel. „De NS zijn de laatste jaren alleen blij ven draaien op de flexibiliteit en extra inzet van het perso neel. Had je een vrije dag, dan werd vaak gebeld of je toch kon werken. Dat is nu echt afgelo pen", zegt J. Martens van het Utrechts personeelscollectief. LEIDEN PAUL DE TOMBE Wie dertig jaar geleden zo'n krot kocht voor tien- tot twin tigduizend gulden werd voor gek verklaard, maar tegenwoor dig worden er grif tonnen be taald voor originele zeventien- de-eeuwse wevershuisjes die de grote sloop in Leiden in de ja ren zestig van de vorige eeuw hebben overleefd. 'Geheel gere noveerd en van alle moderne gemakken voorzien' zijn de monumentjes lokkertjes in de etalage van de makelaar. De ty pisch Leidse arbeiderswonin gen, met de kenmerkende trap- of tuitgeveltjes, zijn dan ook aan hun derde leven begonnen. „Waren ze eerst een thuiswerk plaats voor wevers en vervol gens in de fabriekstijd een slaapruimte voor arbeiders, nu vormen ze een idyllisch optrek je voor de moderne yup." Het is een citaat uit het boek 'Leidse wevershuisjes. Het wis selende lot van zeventiende- eeuwse arbeiderswoningen', dat vandaag in de winkel ligt. Geschreven door historicus Kees van der Wiel, in opdracht van de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis, die een be langrijke bijdrage heeft geleverd aan de herwaardering van deze huisjes en met de uitgave de 'werkzame periode' afsluit. Na precies 25 jaar restaureren en het nemen van initiatieven daartoe, vindt de in 1976 opge richte Stichting dat haar werk er opzit. Het bereiken van die (zil veren) mijlpaal werd gisteren gevierd met onder meer een stadswandeling langs restaura tieprojecten en de presentatie van het boek in De Lakenhal. Oud-burgemeester Cees Goe- koop kreeg het eerste exem plaar en overhandigde er zelf vervolgens één aan Cees Waal, ex-wethouder Stadsvernieu wing. Precies de juiste mannen. Goekoop was de eerste be stuurder die in het openbaar uitsprak dat 'die rotpandjes ook bij het cultureel erfgoed horen' en Waal is tegenwoordig voor zitter van de vereniging Oud Leiden die de Leidse historie al bijna 100 jaar koestert. En het boek over de wevershuisjes gaat diep in op de industriële ge schiedenis van de Sleutelstad. Na het 'ontzet' uit het beleg door de Spanjaarden groeide Leiden in de zeventiende eeuw in korte tijd uit tot het grootste Wasdag op de Leidse Waardgracht (1960). Foto: E. Lourens industriële centrum van Euro pa. Dat ging gepaard met forse woningnood, maar bij het leni gen ervan bleek het stadsbe stuur de tijd ver vooruit. Leiden was een van de weinige steden in Nederland die al omstreeks 1660 planmatig opgezette ar beidersbuurten bouwden, met straten vol dezelfde huizen, zo als die elders vooral aan het einde van de negentiende eeuw werden aangelegd. In deze buurten kwamen duizenden tweekamerwoningen, waarin zich achter de voordeur een ruimte voor het weefgetouw bevond en daarachter een klei ne woonkamer. Het geheel werd gecompleteerd door een bedstee en een tochtige slaap zolder. Leiden en de textielindustrie hebben in de loop der eeuwen pieken en dalen gekend. Het boek beschrijft de effecten van die wisselende omstandighe den op de kleine huurwonin gen in de stad, die van woon- en thuiswerkplaats verwerden tot mensenpalchuis en ten slot te van krot tot kostbaar klei- LISSE ROB ONDERWATER Keukenhof in Lisse ziet er over tien jaar niet meer hetzelfde uit als vandaag de dag. Althans als het aan de nieuwe directeur Jaap van Riesen ligt. De nieuwe 'leider' van de Keukenhof heeft 'wilde' plannen met het park. Niet om het veranderen maar vooral om dingen toe te voe gen. „Want weet je wat het pro bleem is? Als mensen nu bij de zeventiende view in Keukenhof komen, roepen ze geen waauuw meer. Terwijl die view net zo mooi is als de eerste. Hoeveel kan een mens verwer ken? Ik denk dat het goed is om meer andere momenten in te bouwen. Waarom richt je geen paviljoen in, waarin je alles ver duistert en gaat spelen met licht én bloemen? Een lichtex- pert kan er iets moois van ma ken." Muziek en bloemen gaan vol gens Van Riesen ook goed sa men. „Laat in een ander pavil joen oorverdovende, klassieke muziek draaien. Dan gebruik je het oor ook als zintuig. Laat ze, terwijl de klassieke muziek speelt, dan genieten van de bloemenpracht. Dat is emotie. Alles wat hier zich in Keuken hof afspeelt, is emotie. Kunst en bloemen passen ook perfect bij elkaar. Ik heb ook al gedacht aan een beeldentuin. Dan moet je niet denken aan zomaar een tuin, maar een deel van Keu kenhof, waarin topkunstenaars hun creaties laten zien." De Keukenhofdirecteur heeft zich de afgelopen weken gedra gen als een toerist. „Ik heb ge woon tussen de mensen gelo pen en heb gesproken met per soneel en bezoekers. Even op een bankje zitten en wat babbe len met een Japanner. Ik wilde meemaken wat de bezoekers aan Keukenhof voelen. Dan blijkt dat buitenlanders een prachtig beeld hebben van Keukenhof. De Nederlanders halen hun neus ervoor op. Die vinden alles al snel oubollig, maar zo denkt de buitenlander helemaal niet. Nederland is de Wallen, klompen en Keuken hof." Pagina 21: 'Ze hoeven niet bang te zijn dat er een acht baan komt' HAARLEM ANP In zijn woonplaats Haarlem is gisteravond de cineast Wim Po vel overleden. Dat heeft de fa milie Povel bekend gemaakt. Povel, geboren op 25 augustus 1910, was een veelzijdig man die zijn bekendheid deels dank te aan zijn stem. Povel deed de eerste nasynchronisaties van natuurfilms van Walt Disney in Nederland en van kinderseries als Pippi Langkous. Povel begon in 1947 bij de film als redacteur en spreker bij het bioscoopjournaal Van week NR. 42638 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN QQ HET WOORD IS AAN Josh Billings Het is veel gemakkelijker om berouw te tonen over de zonden die we hebben be gaan, dan over de zonden die we van plan zijn te be gaan. -_r* vooruitblik maan dins woens ISSTmax "715° *714° ®"/17° 40% 30% 30% 'SSgSS) 40% 30% 40% Meer mensen arbeidsongeschikt AMSTERDAM ANP Vorig jaar zijn er 100.000 nieu we arbeidsongeschikten bijge komen. Dat zijn er 8.700 meer dan het voorgaande jaar. Hier tegenover stonden 75.000 be ëindigingen, waardoor het aan tal uitkeringen aan arbeidson geschikten met 25.000 is geste gen. Eind vorig jaar waren er 940.700 mensen met een WAO-, WAZ- ofWajonguitkering. Het Landelijk Instituut Socia le Verzekeringen (LISV) heeft deze cijfers gisteren bekendge maakt. Volgens de toezichthou der werd de grens van 100.000 nieuwe WAO-uitkeringen alleen in de jaren 1976, 1990 en 1991 overschreden. Het aantal uitke ringen staat niet helemaal gelijk aan het aantal arbeidsonge schikten, omdat sommigen twee uitkeringen ontvangen. Inmiddels is in de eerste drie maanden van dit jaar het aantal arbeidsongeschikten met een uitkering verder gestegen tot 961.700. Binnenkort buigt de Sociaal Economische Raad zich over de voorstellen van de com- missie-Donner om alleen men sen die volledig arbeidsonge schikt zijn een WAO-uitkering te geven. Die maatregel moet de instroom in de WAO beper ken. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. nood promoveerden. „Maar het gevaar daaraan is wel dat wo nen in de binnenstad elitair wordt", zo waarschuwde Goe koop. In Erbij: Van krot tot kleinood tot week. Hij werkte daar ne gentien jaar. Verder regisseerde hij documentaires en voorlich tingsfilms voor NOS, overheid en bedrijfsleven. Wim Povel sprak 1.500 films in, schreef achttien hoorspelen en trad in cidenteel op als acteur. Ook maakte Povel scenario's voor televisie. Hij tekende bij voorbeeld voor de Dynastie der kleine luyden (1974/1975), Hol lands Glorie (1977/1978), Kruis of Munt (1980/1981). Eerder schreef hij onder meer het sce nario voor Wie is Alfred en De wagen staat voor meneer. Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer (tM.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: C Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) C Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging Bot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1