Leiderdorp op zoek naar twee miljoen 'De kerk werkt heel vaak in het verborgene' Regio Bouwplan Teylingerkade valt slecht bij omwonenden )plossing voor evaarlijk punt iweilandstraat Westlander Zeildagen in Warmond Nieuwe aanwinst hertenkamp ATERDAG 9 JUNI 2001 17 nschrijving buffet (oorschoten - Bijna 1.000 'oorschotense vrijwilligers lebben zich gemeld voor een roots buffet in de Voorstraat, p 23 juni. Het evenement, dat m 17.30 uur begint, is opgezet i het kader van het Internatio- aal jaar van Vrijwilligers. Wie ich niet heeft aangemeld kan t tot en met 13 juni (vóór .00 uur) alsnog doen op het -mailadres vrijwilligers<5'voor- choten of telefonisch, bij M. an der Scheer: 071-5600681 maandag tot en met vrijdag an 9.00 tot 12.00 uur), P. En- pis (071-5614884) of S. Abben- uis (071-5615058). Expositie over veiligheid (oorschoten - De stichting bnsument en Veiligheid expo- »ert vanaf 13 juni in de recrea- ezaal van vezorgingshuis Ade- seste in Voorschoten. De ten- lonstelling met de titelEen «waarschuwd mens' gaat over e rol die zintuigen spelen bij et ontdekken van gevaren. De Kpositie duurt tot en met 24 mi en is bedoeld voor oude- ;n, die een verhoogde kans lo- en op ongevallen in huis. ARMOND JUDY NIHOF 'Woning is veel te kolossaal' André van Aarle, jonge diaken in Oegstgeest Leiderdorp gaan combineerde ik die twee functies." Echtgenote Marian was aan vankelijk niet blij met de om mezwaai in zijn loopbaan. „Toen een paar jaar geleden het gewijd diakenschap ter sprake kwam, heb ik het wel moeilijk gehad. Op de een of andere manier was ik daar nog niet aan toe. Ondanks het feit dat ik ook katholiek ben opgevoed en al tijd actief ben gebleven in de kerk, was ik bang hem af te moeten staan. 'Het is toch mijn man', heb ik gedacht. Nu sta ik daar anders in, ik ben meege groeid." Ook de pastoraal werker zelf heeft even getwijfeld over de vraag of hij zich wel zou moe ten laten wijden tot een ambt voor het leven. „Voor vrouwen die hetzelfde pastorale werk doen als ik is geen plaats als permanent diaken. Ik ben van mening dat vrouwen ook de kans moeten krijgen gewijd te worden. Zij mogen van mij ook priester zijn. Uit respect voor mijn vrouwelijke collega's heb ik daarom overwogen alles bij het oude te laten. Aan de ande re kant ben ik van mening dat ik niet alle wijsheid in pacht heb. Wie ben ik om te zeggen dat de kerk moet veranderen? Omdat het voor mijzelf veel be tekent, heb ik toch gekozen voor het ambt." In augustus 1997 kwam hij naar de WUlibrordusparochie in Oegstgeest. „Hier is nog veel te doen voor mij. Binnen het werkgebied van onze parochie liggen twee asielzoekerscentra. Het OC in Leiden, waar de vluchtelingen binnenkomen en het COW in Oegstgeest, waar vluchtelingen het verdere ver loop van hun procedure af wachten. Ik wil de contacten die ik in de twee centra heb op gebouwd uitbreiden. Niet om daar te evangeliseren, maar om een helpende hand te reiken. Ik wil bijvoorbeeld een moslim kunnen adviseren welke mos kee hij het beste kan bezoeken. Van oudsher zet een diaken zich in voor de zorgbehoefti- gen. Ik heb besloten mij in de toekomst meer in te zetten voor de mensen die hun thuisland zijn ontvlucht. De komende tijd wil ik dit stukje van mijn missie verder concretiseren. Misschien blijft het bij gebaren die door buitenstaanders niet worden opgemerkt. Dat maakt me niet uit. De kerk werkt heel vaak in het verborgene." De gemeente Leiderdorp wordt de nieuwe eigenaar van de loods van Vliegenthart aan de Mauritssingel. Voorwaarde is wel dat de grond geschikt is voor woningbouw. Bodemon derzoek op kosten van de hove nier moet daarover uitsluitsel geven. Door de gemeente Leider dorp is vanwege het W4-project twee jaar geleden al een voor keursrecht op het perceel grond gevestigd. Dat betekent dat de gemeente het eerste recht heeft op aankoop. De huidige eige naar heeft de grond inmiddels informeel aan de gemeente aangeboden. Een deskundige heeft de waarde van de loods op 800.000 gulden getaxeerd. De gemeente is bereid 50.000 gulden extra te betalen. Het gaat om een strook grond van ruim 1300 vierkante me ters. Leiderdorp wil deze grond gebruiken voor woningbouw. Op die manier kaAle gemeente geld verdienen voor de verdiep te aanleg van de verbrede A4. Dan is het wel noodzakelijk dat de grond geschikt is voor hui zenbouw. Op kosten van de verkoper wordt daarom een mi lieukundig bodemonderzoek gehouden. Bovendien wordt van Vliegenthart een asbestrap- portage verwacht. Zit er asbest in de loods, dan wordt sloop van het complex veel duurder, en moet de koopprijs aangepast worden, vindt Leiderdorp. De loods is zeventien jaar lang de hoofdvestiging geweest van het hoveniersbedrijf van Vliegenthart. Dat bedrijf is twee geleden verhuisd naar Oud Ade. De loods wordt nu nog ge bruikt als garage voor een aan tal trekkers, kiepwagens en een kraan wagen. oor de weg enigszins te ver- ggen en twee parkeerplaatsen schrappen hoopt Warmond oplossing te hebben voor de ïoverzichtelijke verkeerssitua- e op het kruispunt Swei- ndstraat/Lockhorstlaan. De Farmondse politiek is blij dat iets gaat gebeuren. „Het is in hartstikke gevaarlijk punt. ben bang dat de gemeente insprakelijk wordt gesteld als aar een ongeluk gebeurt", zei tV-burgerlid C. van Kuijen de- week. Wel betwijfelt hij of de aatregel die de gemeente voor ;en heeft, afdoende is. Drie jaar geleden dacht de meente dat een verkeers- empel op het bewuste kruis- int wel soelaas zou bieden, aar een jaar later werd de empel alweer weggehaald na achten van omwonenden rer scheuren in hun wonin- in. Met name vrachtwagens t bussen maakten volgens hen hoorlijke klappen. Een aantal 1 woners diende schadeclaims die onlangs zijn afgehan- eld. Onderzoek had uitgewe- jn dat de drempel inderdaad boosdoener was. Om nieu- ja schadeclaims te voorkomen 'lest de gemeente nu voor Jatregelen zonder verhogin- in in het wegdek. Het plan voor de bouw van een huis tegenover Teylin gerkade 7 in Warmond is een aantal omwonenden finaal in het verkeerde keelgat gescho ten. Ze vinden de woning veel te kolossaal en vrezen verlies van uitzicht. „Het huis is elf bij twintig meter! De mensen aan de Teylingerka de zien dan verder niks meer", aldus bewoner Du Prie, die al heeft aangekon digd desnoods naar de Kroon te gaan om de komst van het huis tegen te houden. Du Prie, directeur van het gelijknamige aannemersbe drijf, begrijpt niet waarom de gemeente bereid is mee te werken aan de benodigde wijziging van het bestem mingsplan. „Het kost u veel geld en moeite en qua wet op de ruimtelijke ordening hoeft u het niet te doen", aldus Du Prie. Wethouder Van de Vel de ontkent dat. „Onze han den zijn bestuurlijk gebon den. Gedeputeerde Staten zijn in principe akkoord met de bouw van de woning. Die uitspraak leidt tot verplich tingen." Op de beoogde plek heeft in het verleden een boten- loods gestaan. Op het gebied zit de bestemming 'jachtha ven'. Zowel gemeente als provincie vinden het niet re- eel om die bestemming erop te laten zitten, omdat er in de naaste omgeving allemaal woningen zijn gekomen. Ook voert de gemeente aan dat de geplande woning minder ko lossaal is dan de botenloods. Toch begrijpt Du Prie niet waar de gemeente aan be gint, ook al omdat is vastge legd dat de gemeente moet opdraaien voor de helft van de kosten van mogelijke planschade. „Waarom zou u zich dat allemaal aanhalen", vraagt de Warmonder zich af. Hij heeft ook bedenkingen bij de Lissese projectontwik kelaar Romeyn, die betrok ken is bij de bouw van het huis. „Waarom zou u in zee gaan met Romeyn? Dan doet u goed aan mensen die u schade hebben gedaan." Daarmee doelt Du Prie op het feit dat Romeyn al jaren met de gemeente overhoop ligt over de driekwart ton die hij in 1991 betaalde om villa's te mogen bouwen op het ter rein van de voormalige jacht haven KPM. De gemeente ge bruikte het geld voor sociale woningbouw. Dat geld wil Romeyn terughebben. WARMOND - Liefhebbers van historische bedrijfszeilschepen kunnen vandaag en morgen hun hart ophalen in park Groot Leerust Tussen de zeilwedstrijden van de Westlander Zeildagen door, kan het publiek daar de schepen van dichtbij bekijken. Gisteravond kwamen de dertien deelnemende schepen aan. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur en zijn rond 13.30 afgelopen. De prijsuitreiking is zondag om 16.00 uur. De Westlander Zeildagen worden georganiseerd door de Stichting Zeil vaart Warmond en zijn bedoeld voor oude platbodems. Deze werden vroeger ingezet voor het vervoer van groenten, fruit, bollen, zand en mest Foto: Mark Lamers van de kapelaans heel trouw el ke vrijdagavond bij ons op be zoek. Daardoor ben ik me be wust geworden dat een ambt drager van de kerk een enorme steun kan geven. Op een gege ven moment nodigde de kape laan mij en mijn broer uit te ko men tuinieren in de parochie- tuin. Eerst met z'n tweeën, later met meer jongens, hebben we daar elke zaterdag gewerkt. Zo ontdekte ik hoe bijzonder het kan zijn deel uit te maken van een jongensgroep." „Gaandeweg leerde ik steeds meer verborgen aspecten van de katholieke kerk kennen. Ze ker toen mijn moeder ook nog eens ziek werd, en ik veel tijd doorbracht bij de pastoor en de kapelaans, ontdekte ik dat hun werk veel meer inhield dan een mis leiden. Het raakte me dat zij zich voor mensen inzetten zonder daarvoor iets terug te verwachten." Luisterend naar een 'innerlij ke stem' begon Van Aarle in 1987 aan een deeltijdstudie the ologie. Hij was toen al ge trouwd en werkte bij een verze keringsmaatschappij. „Die baan was niets voor mij. Ik voelde me diep ongelukkig. Met een eerste kindje op komst kon ik mijn rol als kostwinner niet opgeven, maar ik voelde een soort drang mijn leven anders in te richten." Toen hij zijn werk in het be drijfsleven kon verruilen voor een baan als docent catechese en levensbeschouwing aan het Emmauscollege in Rotterdam was dat een grote opluchting. „In totaal heb ik daar bijna tien jaar gewerkt. Aanvankelijk full time, maar toen ik na vier jaar de kans kreeg in Zoetermeer bij een parochie parttime als pas toraal werker aan de slag te Meevaller terug naar de burger jongeman voelde André van zich 'geroepen tot de maar vroeg hij zich wel af het priesterschap echt voor was weggelegd. In 1983 hij daarom op bezoek bij lonis, toen nog bisschop van terdam. „Ik had namelijk al i tijdje verkering met Marian, lans mijn vrouw. Simonis ont- hg me en heeft waarschijnlijk jdacht dat hij een jongeman weg kon helpen naar het iterschap. Ik ging bij hem met de gedachte: 'nee, dit ik niet'. Het was me duide- dat ik nooit celi- zou kunnen leven." heeft Van Aarle (1962) kunnen kiezen zich en op elke plaats' te met de katholieke Vandaag is hij door bis- Luyn van Rotterdam ge- )t permanent diaken. Van pastoraal werker in de te Oegst- getrouwd, vader van inderen en vanaf heden n de weinige jonge diake- ie het bisdom Rotterdam diaken besteedt bijzon aandacht en zorg aan de mensen in de sa- Lange tijd was het een opstapje naar het Sinds 1963 kun- mannen die gehuwd zijn "zen voor het diaconaat. ;n opgegroeid in een ge- katholiek gezin. We in Den Haag en 's gingen we daar ter ker- Pius X, waaraan toen een pastoor en twee ka- is waren verbonden. Mijn stierf toen ik 10 jaar was. dat moment kwam een bovenop het normale bedrag krijgt. „Toen we drie jaar gele den de OZB met dertig procent verhoogden, hebben we toege zegd dat deze voordelen recht streeks naar de burger gaan. En die belofte ga ik waarmaken", aldus Roest. De wethouder wil dat financieren uit de inciden tele meevallers die het afgelo pen jaar in de gemeentelijke re- servepot zijn gevloeid. In totaal gaat dat om een bedrag van 1,5 miljoen gulden. „Dat geld van het Rijk komt er gegarandeerd, dus ik vind het verantwoord om dat bedrag nu alvast uit die re-: serve te halen. Daarmee komen we de eerder gemaakte afspra ken na." Gaat de gemeenteraad ak-; koord met de voorstellen vart de wethouder, dan gaat de OZB volgend jaar niet omhoog. „Die 4,5 procent inflatie wil ik dan laten vervallen", aldus Roestj De rest van het 'rijksvoordeeb tje' wil hij met de burger verre kenen in de vorm van een ver minderde stijging van de reini gingsrechten. Leiderdorp moet de 'kaasschaafmethode' van stal halen om de begroting van volgend jaar sluitend te krijgen. Be zuinigingen zijn nodig om een gat van twee miljoen gul den te dichten. Volgens wethouder Roest is de hoge in flatie de oorzaak van de tegenvaller. dat er even geen geld meer is voor extra geldelijke verplich tingen. „Nieuwe structurele za ken zetten we even in de ijs kast." Eenmalige extra uitgaven wil hij volgend jaar dekken uit het begrotingsoverschot van het boekjaar 2000. Dat is een bedrag van 540.000 gulden. „Met dit pakket aan maatrege len verwacht ik dat we de be groting voor volgend jaar in evenwicht kunnen krijgen", al dus de wethouder van financi en. Ondanks de tegenvaller is Leiderdorp toch van plan de ex tra gelden van het Rijk, zoals beloofd, versneld 'door te slui zen' naar de burger. Vorig jaar werd bekend dat Leiderdorp als gevolg van een nieuwe verdeel sleutel van het Gemeentefonds in vier jaar tijd ruim negen ton VOORSCHOTEN - Het hertenkamp in het Voorschotense park Rosen- hoge gras. Wie het jonge damhertje met zijn moeder wil zien, heeft de burgh heeft er sinds vorige week een damhertje bij. Het is het eerste meeste kans in de vroege ochtend of als het gaat schemeren. Overdag kalfje van het seizoen. De exacte geboortedatum is niet bekend, want houdt het hertenkalfje zich schuil in het gras of in de stal. de hindes zijn erg goed in het verstoppen van hun kleintjes tussen het Publiciteitsfoto LEIDERDORP ERIC WENT Die inflatie bedraagt dit jaar 4,5 procent. „Op een totale Leider- dorpse begroting van 75 mil joen gulden, betekent dat so wieso al een bedrag van drie miljoen gulden", becijfert Roest. Toch gaat hij er van uit dat deze tegenvaller 'een een malige zaak' is. „Volgend jaar is de inflatie waarschijnlijk weer gewoon 2,5 procent. Dus ik vind dan ook dat we nu niet structureel hoeven in te grijpen, maar een eenmalige maatregel van stal mogen halen om dat vermoedelijk eenmalige tekort te dichten." Daarom stelt hij voor alle ge meentelijke uitgaven voor 2002 nog eens kritisch onder de loep te nemen. Daarnaast stelt Roest André van Aarle: Ik heb besloten mij in de toekomst meer in te zetten voor de mensen die hun thuisland zijn ontvlucht." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17