Iris viel op de liefste idioot van Finland onvoltooid TOEKOMENDE tijd Leiden Regio AAN HET WERK -ATERDAG 9 JUNI 2001 972 15 js Hilgerson woont nu nog in Lei- *{11. Maar dat duurt niet lang meer. gie 25-jarige studente Bedrijfspresen- t tie gaat emigreren naar Finland, zo de-a ze is afgestudeerd. Een grote stap, *jaar wel met een aanwijsbare reden. ille elL ei n.j Die reden heet Esa Mark. Hij is een Fin en ze houdt van hem. Iris verhuist naar Vantaa, even boven Helsinki, om daar haar leven verder op te bouwen. Samen met hém, een 'Finse idioot' en de 'liefste jongen ter wereld'. het is wel een grote stap. Jzenuwen beginnen ook al lig door me heen te gieren, dat is nog zacht uitgedrukt, «n bloednerveus. Toen ik had besloten om inderdaad ne r Finland te gaan, kon je me ad, er even niet tegenkomen, it ik moest het er met ieder- over hebben - en ik was echt stabiel, in die periode. ik weet het wel zeker: dit ïn goede keuze, hgl eb er heel veel over gepraat. aaJt moet ik nou doen?' Ze zei- n bijna allemaal 'als je het probeert, weet je nooit wat ras gebeurd en dan krijg je r spijt'. Ik wil niet de kans mijn leven laten glippen. ^"0" k kan altijd terug als het blijkt te werken. Maar dat p ik natuurlijk niet, ik ga id, rheen omdat ik bij Esa wil en omdat we van elkaar den. Ik ga bij hem in huis len, een klein flatje in Van- in net boven Helsinki. (deb Esa leren kennen bij op school, in Finland, e jaar geleden was er een rt uitwisselingsproject waar in meedeed. Ik kon óf naar eland, óf naar Finland. Het d Finland, het werd die Dol en daar kwamen we el- vorï legen- dat ik naar Finland ging t niets te maken met mijn ernaam. Er zit voor zover ik t weinig Fins bloed in mijn ;en. Een oom heeft het wel uitgezocht, ergens komt er Noor in de stamboom voor, ir dat is stom toeval. Ik had pof11 :t h niks met Scandinavië voordat ik daar naar school ging. Het is wel een mooi land. De drank is daar duurder, maar dat maakt me niks uit, ik drink nooit. Echt liefde op het eerste gezicht was het niet, met Esa. Pas aan het einde van die uitwisseling hebben we wat gekregen. Hij was heel verlegen - dat zijn trouwens de meeste Finnen, heb ik gemerkt. Ik vond het best moeilijk om contact te leggen toen ik daar kwam. We liepen er allebei een hele tijd omheen te draaien, Esa en ik, maar ei genlijk wisten we allebei dat we elkaar leuk vonden, 't Duurde alleen wel lang voor we dat te gen elkaar zeiden - maar toen was het ook goed raak. Vorig jaar ben ik voor een stage van februari tot augustus terug geweest naar Finland. Toen hebben we al min of meer sa mengewoond in dat kleine flat je van hem, dus eigenlijk weet ik al hoe het gaat werken. En ook wel dét het gaat werken. En ik heb zijn vrienden leren ken nen, daar kan ik goed mee op schieten. Als je ze eenmaal leert kennen, die Finnen, dan zijn het prima lui. Maar dat gaat niet zomaar. Daarom waren de eerste maan den van mijn stage ook al niet direct de vrolijkste periode. Het was heel moeilijk om een beetje vriendschappelijk met elkaar om te gaan. Er waren eigenlijk maar drie mensen bij dat be drijf die vanaf het begin aardig tegen me waren, die een beetje een praatje maakten af en toe. Gelukkig had ik Esa toen al. Daarom wil ik ook de taal eerst goed leren, dat maakt het een stuk makkelijker om contact te leggen. Dan hoeven zij geen Engels te spreken, geen moeite te doen om met me te praten. En als je daar gaat wonen, dan is het wel handig dat je de men sen kunt verstaan. Het eerste halfjaar ga ik daar dus aan besteden, proberen de taal te leren. Da's niet eenvou dig, Fins is niet de makkelijkste taal voor een buitenlander. Ik spreek nu een paar woordjes Fins, maar het blijft bij losse woordjes. Echte hele zinnen kan ik nog niet maken. 'Jij stoel zit nu', dat is het zo'n beetje. Ze begrijpen het wel, maar echt Fins spreken is het natuurlijk nog niet. Ze hebben dertien naamvallen of zoiets, dat is een hoop om onder de knie te krij gen. Maar het lukt me wel, ook al heb ik geen talenknobbel. Ik móét ook wel een beetje, want ik ga per slot van rekening daarheen verhuizen voor mis schien wel altijd. Dat klinkt toch nog steeds best eng, trouwens. Hoewel, Finland is een prachtig land. In de eerste periode ga ik proberen mijn leven daar op poten te zetten, mensen te le ren kennen en mijn plekje te vinden. Een baan hoeft niet zo'n probleem te zijn. Ik zou bijvoorbeeld terug kunnen naar het bedrijf waar ik vorig jaar stage heb gelopen. Een multi mediabedrijf, dat onder andere intemetstrategieën ontwerpt, dat soort dingen. Ik heb inder tijd analyses gemaakt van con currenten, daar waren ze best tevreden over. Ik kan daar wel een baan krijgen. Maar nu ben ik eerst nog druk bezig met afstuderen. Die stu die - aan de Hogeschool Hol land - is in Diemen. Maar pro beer daar maar eens een kamer te krijgen, dat lukt echt niet. Hier in Leiden was dat eigenlijk zó gebeurd. En als het gaat zo als ik van plan ben, dan rond ik mijn studie keurig in vier jaar af. Lukt wel. Het moet wel luk ken. Ik laat hier natuurlijk heel wat achter. Het huis, bijvoorbeeld. Met negentien huisgenoten - ze zijn niet allemaal even lief, maar ik zal ze wel missen - en mijn zes echt heel goede vrien dinnen, m'n ouders, m'n zus. Maar voor mij is het makkelij ker om hier weg te gaan dan voor hem om daar te vertrek ken. Hij heeft al een baan als grafisch vormgever, hij zit in een paar bands die echt probe ren om het te maken. Ik ben straks klaar met mijn studie en dan kan ik daar verder gaan met mijn carrière. Ik ben wel van plan om nog in Nederland terug te komen, af en toe. Zeker met de kerstda gen. Afgelopen kerst zou Esa langskomen, maar dat mocht niet van mij. Ik had het al veel te druk met afstuderen, dat kon ik er niet bij hebben. Ik had maar acht weken voor een op dracht, ik werkte me een slag in de rondte. Deze zomer komt hij wel hierheen. Alleen het huis en mijn ouders hebben hem nog maar ontmoet, mijn vriendin nen zitten vreselijk te zeuren dat ze 'm ook wel eerst willen zien voordat ik vertrek. Dat vertrek, dat komt al heel snel dichterbij. Ergens in juli geef ik een feest, dan vier ik mijn verjaardag en dan neem ik afscheid van iedereen. Dat zal wel een paar tranen opleveren. Maar ik weet wel waar ik naar toe ga. Esa is de liefste jongen ter wereld. En hij is lekker gek, je kunt wel zeggen dat ik viel op een idioot. Een Finse idioot. Echte toekomstplannen heb ik nooit gehad. Ik ben met mijn studie bezig geweest en heb al tijd gedacht: de rest zien we daarna wel. Nou, dat zien we nu. Ik ga emigreren." ANTON DIEDRICH „Echte toekomstplannen heb ik nooit gehad. Ik ben met mijn studie be zig geweest en heb al tijd gedacht: de rest zien we daarna wel." Foto: Henk Bouwman Peter Willemse (41), beeldend kunstenaar: Ik zag al heel vroeg per spectief. Ik herinner me dat ik op de kleuterschool een keer een tekening maakte waar al perspec tief in zat. Dat vonden ze zo bijzonder dat ik door de klasjes heen werd ge sleept om mijn tekening te laten zien. Ja, voor te kenen haalde ik op school altijd het hoogste cijfer van de klas, maar verder was het niet zo 'n succes. Ik was veel te dromerig voor school. Ik zat te dro men en te tekenen. Ge woon op de tafels tekenen en stiekem tekeningen maken voor andere kinde ren. Het was eigenlijk heel vanzelfsprekend dat ik hiermee door zou gaan. Ik heb na school nog wel een jaar een baas gehad. Dat was bij de Staatsdrukke rij. Maar daar ging ik half dood, daar viel ik in slaap. Die baan heb ik van de ene op de andere dag op gezegd. Ik zei tegen mijn vader: ik ben ermee ge kapt. Eerst vertrok hij van de schrik, maar na een half uur zei hij: het is goed. Ik heb vervolgens nog een blauwe maandag op de academie gezeten, maar dat vond ik veel te los en veel te vrij. Ik wilde klassiek de technieken le ren. Dat heb ik dus uitein delijk mezelf bijgebracht. Ik ben autodidact. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER uit de Leidsch Dagblad IRCIII IS VIÏN ANNO 1901 Juni NOORDWIJK - BINNEN - Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, zal het kerkgebouw der Ned.- Herv. Gemeente alhier, dagteekenende uit de 13de eeuw, eerlang een aanzienlijke restauratie onder gaan. Reeds nu kan vermeld worden, dat de kleinste der twee torens tijdel ijk zal worden weggenomen, om de draagbalken, die in minder gunstigen en niet ongevaarlijken toestand verkeeren, te vernieuwen. Hierbij is merkwaardigerwijze gebleken, dat de bal ken van 300 jaar geleden veel minder in stevigheid verloren hebben dan die van vóór 30 jaar, welke zoo goed als geheel vergaan zijn. Voorloopig is nu het ge bouw dooreen houten beschot in twee ruimten ge scheiden, om het te restaureeren gedeelte geheel vrij te krijgen. De godsdienstoefeningen worden daardoor tijdelijk verplaatst naar het andere j te. ADVERTENTIE-MEISJES gevraagd, boven de 12 jaren, om te mazen. Adres: Lammermarkt No. 56. ANNO 1976 OEGSTGEEST-Ton Evers uit Oegstgeest, Jan Bos uit Leider dorp en Kees Snoek uit Leiden zijn van ochtend vertrokken voor de 'Bike-centen- nial', de zevendui zend kilometer lange fietstocht dwars door Amerika ter gelegen heid van de twee honderdste verjaar dag van de Verenig de Staten. De tocht vergt, inclusief de rustdagen, 82 dagen. Gemiddeld zal men per dag zo'n honderd kilometer fietsen. Foto archief Leidsch Dagblad Woensdag 9 juni LEIDEN - De kale huren van de woningen die in het gebied Herengracht-Zijlsingel worden gebouwd, ko men op 305 gulden te liggen en niet op 417 gulden, zoals tot nu toe was berekend. Staatssecretaris Schaefer heeft dit gisteren op een bijeenkomst in het bejaardencentrum 't Huis op de Waard bekend gemaakt. Schaefer was in Leiden om de eerste paal de grond in te boren als aanvang van de bouw van de 223 woningwetwoningen en de tien buurtwinkels, die in het gedeelte tussen Oosterkerkstraat en Nieu we Rijn zullen verrijzen. De verlaging van de huur is mogelijk geworden, doordat het rijk op verzoek van de gemeente extra subsidies in de kosten van de wo ningen verstekt. Deze extra subsidie bedraagt 1301 gulden. De contacten met Schaefer om tot deze huurverlagingte komen zijn gelegd in een vliegtuig naar Frankfurt. Schaefer en een aantal wethouders uit grote steden, onder wie de Leidse wethouders Verboom en Waal hebben namelijk onlangs een ge- zamenlijke studiereis gemaakt. De ambtelijke brie ven met het verzoek om een extra bijdl^e werden met naar 'Den Haag' gestuurd, maar door Verboom meegenomen naar Frankfurt. Verboom vertelde gistermiddag:Ik had tegen Schaefer gezegd: als die huren zo hoog blijven, hoef je van mij geen eerste paal komen slaan." In Frank furt is er tot in de diepe nachtelijke uren doorge praat over de specifieke problemen van het bouwen in binnenstadsgebieden als Herengracht-Zijlsingel en de daarmee gepaard gaande hoge kosten. Afgelo pen vrijdagmiddag werden die gesprekken omgezet in concrete resultaten: de partijen werden het eens over een huur van 320 gulden. Gisteren kwam Schaefer vertellen dat daar nog eens vijftien gulden van afgaat. REGIO - De aanhoudende droogte en de zeer gerin ge afvoer van de Rijn dreigt het hoogheemraadschap van Rijnland parten te gaan spelen. Wanneer er de komende weken niet flink wat regen valt is de kans groot dat er plaatselijk een tekort aan oppervlakte water ontstaat. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen nn plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, Law. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15