M Broze rust Midden-Oosten Is» Crisis in Leidse Groenoordhallen Kranten steunen Blair Opnieuw uitgaansverbod in hoofdstad Kathmandu 'Nepalese kroonprins Dipendra aanstichter bloedbad in paleis' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 18 28 hony Quinn i) overleden le militaire sning China il schade >r cd-piraterij in executie akbegaafde m vertrekt de politiek beidskorting vdt verhoogd Dode bij ongeluk in Leimuiden Man doodt vrouw, neef en zichzelf Pinkpop vooral fris Dubbel hockeysucces V c 5 Slalommen op spoorweg loopt nog net goed af 2 WEKEN IDAG 5 JUNI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42634 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 :ertaxi's ;en namen Wattanjuh' Koekeroe' 17 'Eiergooien is gewoon een kwestie van goed mikken' Prominente Noordwijkers willen herbouw Witte School j»\v 23 Oranje wint van Estland maar vraag niet hoe Kuerten en Agassi stelen ieders hart op Roland Garros Kokomotranss R heeft langste adem in 47 ste editie van De Gouden Zweep VRAGEN »N - Na een ruim vijftigja- icarrière is tweevoudig nnaar Anthony Quinn ipen zondag op 86-jarige overleden. Quinn, die oem vergaarde met zijn 'Zorba the Greek' (1964), een ziekenhuis in Bos- de gevolgen van een itsteking. De acteur, die tijd in Italië verbleef, le de laatste tijd in Bristol ividence. KONG - China is bezig ;n grote militaire oefe- ij Taiwan. Kranten in ;ong melden vanmorgen ina Taiwan daarmee een :huwing wil afgeven. jChina zelf zegt dat het om een routine-oefening 'olgens ooggetuigen zijn feningen gisteren begon- d het eiland Dongshan. fening valt gelijk met de ;eer van de Taiwanese lent Chen Shui-bian uit De spanningen tussen en China zijn met de oe verder opgelopen. :RDAM - Consumenten erland hebben vorig jaar ichatting voor een bedrag im 183 miljoen gulden legale cd's en dvd's be- De overheid liep daar- ;0 miljoen gulden aan be- inkomsten mis. Die cij- acht de anti-piraterijor- Ltie Brein vanochtend luiten. Brein is drie jaar :n opgericht door bran- ganisaties uit de enter- entindustrie en werkt samen met de opspo- ienst Buma/Stemra. 19 becijferde Brein de to- isteding op 145 miljoen misgelopen belastingin- :en op 25 miljoen. Dat be- dat vorig jaar voor 26 nt meer is besteed aan llegale producten dan in IINTON - Het Amerikaan- iggerechtshof heeft giste- doodstraf van een zwak- fde in Texas ongedaan ge- t omdat de jury niet op de wijze was geïnformeerd liens geestelijke vermo- Johnny Paul Penry, die is zijn advocaten het ni- ran een zevenjarige heeft, reeds tweemaal ter dood rdeeld wegens de moord i vrouw in 1979. IAAG - Minister Zalm van :iën keert niet terug in een r kabinet. Hij overweegt 'olgend jaar helemaal uit litiek te stappen na acht linister te zijn geweest „Ik en baan nooit langer dan aar gehad." Zalm zei dit orgen in de eerste uitzen- ran RTL Z Nieuws Magazi- a 3 HAAG - Om werk aantrek- ler te maken voor uitke- irechtigden, verhoogt het volgend jaar de zogehe- idskorting. Dit is een |1 voordeeltje waardoor iden meer netto loon louden. Hoeveel de ar- irting omhoog gaat, is iderwerp van onderhan- I ia 3 NDAAG 30 PAGINA'S inland hland uren Kunst bmie leerprogramma's Nog geen groen licht voor veemarkt 20 5 19 -8,9 Jpf en Samenleving14 Jrek van de Dag2 13,15,17,18 23 t/m 30 11 14 HET WOORD IS AAN Spanning te snijden na staakt-het-vuren leiden wim koevoet Directeur Au de Jong van de Leidse Groenoordhallen heeft Pinksteren ervaren als een cri sis. Al sinds vrijdag wachtte hij op toestemming van het minis terie van landbouw voor de veemarkt, maar uit Den Haag wordt taal noch teken verno men. De Jong kan geen enkele inhoudelijke reden verzinnen waarom minister Brinkhorst in Nederland het sein niet op groen wil zetten. De Neder landse veemarkten overwegen naar de Europese Commissie te stappen als er vanuit Den Haag niet snel groen licht komt. Volgens de Groenoordhallen- directeur is de sector de dupe van een type politiek die niets meer met het onderwerp, de veemarkten en de mkz-crisis, heeft te maken. „De mkz-crisis is voorbij, in alle ons omringen de Europese landen worden al wekenlang veemarkten gehou den, maar de Nederlandse mi nister heeft zich tijdens een D66-congres, waarbij hij ons einde aankondigde, zo diep in gegraven dat hij nu niet meer terug lijkt te kunnen", aldus De Jong. De Jong weet te melden dat de veemarkten in Frankrijk, Spanje, Duitsland en Frankrijk al sinds respectievelijk 18 april, 15 mei en 29 mei draaien. Dat opgeteld bij het gegeven dat de veetransporten uit België en Duitsland richting Nederland op gang zijn gekomen, maakt het voor hem volkomen onbe grijpelijk dat de Groenoordhal len nog altijd verstoken moeten blijven van veemarkten. „Dit kost ons 30.000 gulden per keer." Sinds begin maart heeft er geen dier meer voet gezet in het complex aan de Willem de Zwijgerlaan. Pagina Leiden: Veemarkt wacht op sein minister Israël en de Palestijnse Autoriteit nemen sinds afgelopen weekeinde een staakt-het-vuren in acht, maar de span ning was de afgelopen dagen te snijden. Bovendien drei gen nieuwe aanslagen door radicale groepen als Harnas en de Islamitische Jihad, die zich onder voorwaarden even bij het bestand leken aan te sluiten, maar er van morgen hard afstand van namen door te zeggen dat het doden van Israëli's 'overal zal doorgaan'. tel aviv ad bloemendaal correspondent De Palestijnse leider Yasser Ara fat sloot zich zaterdag aan bij een eerder door Israël afgekon digd bestand. Hij deed dat on der zware internationale poli tieke druk en onder de dreiging van een massale Israëlische vergeldingsactie voor de door Harnas gepleegde bomaanslag van afgelopen vrijdagavond in Tel Aviv. Twintig jonge Israë liërs kwamen daar om het leven toen een zelfmoordcommando zichzelf opblies voor een druk bezochte discotheek. Sinds zaterdag is het geweld op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook drastisch verminderd, ondanks een schietpartij waarbij gisteren zestien Palestij nen en twee Is raëli's gewond raakten. De Pa lestijnse politie is begonnen met het uitvoeren van patrouil les in spanningsgebieden, zoals het stadje Beit Jala ten zuiden van Jeruzalem. Vanuit Beit Jala beschoten Palestijnse militiele den de afgelopen acht maan den regelmatig de Jeruzalemse wijk Gilo, die is gebouwd op een door Israël ingelijfd deel van de Westoever. Arafats bestuur heeft ook de arrestatie bekendgemaakt van twee medeplichtigen van Ha- mas-aanhanger Said al-Hutari, de 22-jarige dader van de bloe dige aanslag van vrijdagavond. Israël heeft de aanhouding toe gejuicht, maar eist dat Arafat al le militanten van radicale groe pen die hij de afgelopen maan den heeft vrijgelaten opnieuw arresteert. Volgens de Palestij- nen zal die eis echter niet wor den ongewilligd. Arafat maakte zaterdag be kend dat hij de aanslag be treurt. Hij zou zijn comman danten in het veld opdracht ge ven het vuren op Israëlische doelen te staken, en er op toe zien dat radicale groepen geen zelfmoordcommando's meer naar Israël zouden sturen. Dat gebeurde na een als 'zeer pittig" omschreven onderhoud met de Duitse minister van buiten landse zaken, Joschka Fischer, die in de nacht van de aanslag in Tel Aviv was. Fischer bemid delt nog steeds. Sinds de aanslag van vrijdag heeft Israël zijn greep op de Westoever en Gaza versterkL Arafat kan vanuit Ram all ah niet terugkeren naar zijn residentie in Gaza, omdat Israël geen toe stemming wil geven voor de he- likoptervluchL Volgens een Is raëlische woordvoerder kan de Palestijnse leider pas vertrekken 'als hij een begin maakt met het bestrijden van terreur'. Pagina 5: Een geluk bij een on geluk: Fischer was in de buurt leimuiden De twee passagiers raakten gewond. De jongste (22) moest met licht letsel naar het Rijn land Ziekenhuis en de ander (24) met hoofd- en rugletsel naar het LUMC. Zijn toestand is stabiel. De twee gewonden ko men uit Ter Aar en de overle den man uit Nieuwkoop. Bij een ongeluk op de Vriezen- weg in Leimuiden is zondag in alle vroegte een 28-jarige Pool om het leven gekomen. Hij stuurde zijn auto, waarin twee landgenoten meeredèn, na een flauwe bocht tegen een boom. londen ap Voor het eerst sinds haar op richting in 1900 heeft de Britse Labourpartij siteun gekregen van de conservatieve taant The Times. Ook de behoudende Fi nancial Times heeft zich twee dagen voor de verkiezingen voor de partij van premier Tony Blair uitgesproken. Alle peilin gen geven aan dat de socialis ten donderdag vooT de tweede opeenvolgende keer een mon sterzege zullen behalen. The Times sprak 'voorzichtig maar duidelijk' steun uit aan Labour. In zijn eerste termijn heeft Blair volgens de krant veel elementen van het economisch beleid van de voorgaande Con servatieve regeringen voortge zet, zoals bestrijding van infla tie en verzet tegen nieuwe be- halfweg/zwanenburg olof van joolen De vondst van de twee dode manneg vrijdag in Zwanenburg heeft dit weekeinde een drama tische ontknopiing gekregen. Rechercheurs troffen vrijdag avond in de Halfwegse woning van het oudste slachtoffer het levenloze lichaam van zijn 62- jarige vrouw aan. Ze blijkt door haar een jaar oudere man te zijn doodgestoken. Daarna schoot de man zijn 53-jarige neef en tot slot zichzelf dood. Over de achtergronden van het familiedrama doet de poli tie geen mededelingen. Buren en bekenden van de slachtof fers weten echter te vertellen dat de dader ongeneeslijk ziek was. De man was van beroep middenstander, maar had zijn schoenenwinkel in Amsterdam verkocht. „Ze woonden hier een jaar of tien, maar veel meer dan groe ten en zwaaien, deden we niet", zegt de buurvrouw van het echtpaar dat in een monu mentaal huis aan de Amster damsestraatweg woonde. Win keliers om de hoek kennen het echtpaar ook slechts oppervlak kig. Het moordwapen is in het appartement van de neef aan de Zwanenburgerdijk gevon den. Hoe de schutter het in handen heeft gekregen wil de politie niet zeggen. lastingen. The Times verwijt de Conservatieven van William Hague, de partij die ze normaal gesproken steunt, een 'verwar de' campagne en dito oppositie te hebben gevoerd, 'waarin goed beleid en het grofste po pulisme ongemakkelijk naast elkaar hebben gezeten'. Ook de Financial Times sprak zich uit voor Blair, zij het met aarzelingen. „Er is veel onaan trekkelijks aan deze regering." Maar verkiezingen betekenen het maken van een keuze. La bour heeft bekwaam geregeerd. De heer Blair heeft een tweede kans verdiend", aldus de krant. Een peiling in The Independent gaf vanmorgen aan dat Labour 45 procent van de stemmen zal halen, tegen 32 procent voor de Conservatieven en 16 procent voor de Liberal Democrats. LANDGRAAF - Een grieperige Anouk kreeg op de 32ste editie van Pinkpop een heel andere ontvangst dan enkele jaren geleden, toen ze werd bekogeld met eieren. De rockdiva uit Den Haag speelde met haar nieuwe band een gedegen set waarin plaats was ingeruimd voor alle succesnummers. De 32ste - en bui tengewoon frisse - editie van het mega-pop- kathmandu harald doornbos correspondent In een poging nieuwe tegen de koning gerichte demonstraties in de kiem te smoren, hebben de Nepalese autoritei ten besloten voor de tweede dag een uit gaansverbod in te stellen voor de hoofd stad Kathmandu. De nieuwe koning van Nepal, Gyanendra, heeft ondertussen bekendgemaakt dat een speciaal inge stelde commissie onderzoek zal doen naar de juiste toedracht van de massa moord op de Nepalese koninklijke fami lie, waarbij afgelopen vrijdag tien men sen om het leven kwamen, onder wie de koning, de koningin en de kroonprins. Die commissie zal wellicht al binnen drie dagen met een voorlopige conclusie komen omtrent de toedracht van de ko ninklijke moorden. Ondanks de relatieve rust in Kath mandu is de situatie nog altijd verre van normaal. Vanochtend werd het uit gaansverbod voor een paar uur opgehe ven, zodat de bevolking voedsel kon in slaan. Maar aangezien alle winkels sinds zaterdag gesloten zijn vanwege de rellen en de vijf dagen durende rouwperiode in het land, komen steeds meer gezin nen zonder eten te zitten. Jongeren op brommers en scooters verzamelden zich vanochtend opnieuw in de buurt van het koninklijk paleis in het centrum van de stad. Er heerst nog altijd grote onvrede onder de bevolking over de officiële verklaringen betreffen de de dood van de koninklijke familie. Alhoewel er steeds meer -onbevestigde- Consul in Bloemendaal: Al langer problemen over partnerkeuze bloemendaalgpd BLOEMENDAAL - Oegstgeeste- naar Roelant Oltmans juicht. De interim-coach van Bloemendaal heeft zojuist de Europa Cup 1 ge wonnen dankzij een 3-1 zege op de Duitse kampioen Harvestehu- der. Het dubhockey boekte een dubbelsucces afgelopen weekein de. In Den Bosch won de gelijk namige vrouwenploeg de Europa Cup 1 door Moskou Pravda met 6-0 te verslaan. Foto: United Pho tos De Boer/Michel Schnater De Nepalese kroonprins Di pendra is hoofdverantwoorde lijk voor het bloedbad in het paleis afgelopen weekeinde, waarbij tien leden van de ko ninklijke familie en Dipendra zelf door een schietpartij om het leven kwamen. Dat ver moedt Bloemendaler Cas de Stoppelaar, consul honorair van de Aziatische bergstaat in Nederland. Op grond van informatie die hij van goed ingevoerde be kenden in Nepal kreeg, con cludeert de consul dat Dipen dra - 'mogelijk onder invloed van alcohol, drugs of wat dan ook' - de dodelijke schoten heeft gelost. „Het past helaas bij het beeld dat ik van hem heb gekregen: kort aangebon den, aan de fles en behept met een gevoel van grootheids waanzin." De partnerkeuze van Dipen dra zou de aanleiding van de tragedie zijn geweest Hij wilde trouwen met Deviyana Rana, een mooie dame van goede naam en afkomst. Maar zijn ouders verzetten zich tegen een huwelijk. Volgens De Stoppelaar liet de kroonprins in 1998 al tijdens een bezoek aan Nederland weten dat er problemen waren over zijn partnerkeuze. De koninklijke families van Nepal en Nederland onder houden al decennia goede re laties. Kroonprins Wïllem- Alexander, die eerder een rondreis maakte door Nepal, trad bij het bezoek van Dipen dra aan Nederland enkele da- L gen op als gastheer. De twee waren volgens De Stoppelaar niet bevriend, maar ze kenden elkaar wel goed. Ook bracht Dipendra destijds een bezoek aan het raadhuis van Bloe mendaal, waar vijftien Neder landse organisaties die in Ne pal werken hun activiteiten toonden. De gedoodverfde opvolger van de bij het volk geliefde ko ning Birendra tekende verder op Schiphol een luchtvaart- overeenkomst met Nederland, op grond waarvan Transavia en Oad Reizen wekelijks vluchten naar Kathmandu mochten uitvoeren. Sindsdien zijn duizenden Nederlanders op vakantie in Nepal geweest Pagina 2: Meer nieuws over koningsmoorden in Nepal eersfzon r M later regen vooruitblik DON VRU ZAT temperatuur *714° 7*/15° •717* néenSg 60% 40% 40% hoeveelheid Tonnexnfi 30% 30% 30% festival in Landgraaf is zonder ernstige inci denten verlopen. Pinkpop trok over drie dagen ruim 60.000 toeschouwers. Pagina 19: Gitaar domineert Pinkpop. Foto: ANP/Robert Vos voorhout peter blok Slalommen door dichte spoor wegbomen op de Jacoba van Beierenweg in Voorhout is een 28-jarige automobilist uit Oegstgeest en zijn passagier, een 26-jarige Noordwijkerhou- ter, zaterdagavond laat bijna fa taal geworden. Hun auto werd door de trein van Haarlem naar Leiden, die op dat moment 130 kilometer per uur reed, geraakt, tolde om zijn as en kwam tegen een boom tot stilstand. Het was volgens de politie een geluk bij een ongeluk dat de auto 'slechts' aan de achterkant werd geraakt. De Oegstgeestenaar en Noordwijkerhouter raakten bij de aanrijding lichtgewond. Zij zijn na de aanrijding met de trein ter observatie opgenomen in het LUMC, maar konden zondagmorgen al naar huis. De automobilist had te veel ge dronken. Zijn rijbewijs is door de politie in beslag genomen. Het treinverkeer tussen Haar lem en Leiden lag na de aanrij ding drie uur lang stil. details de ronde doen die wijzen op een liefdesdrama waarbij kroonprins Dipen dra de moordenaar is, willen of kunnen veel Nepalezen niet geloven dat hun kroonprins zijn eigen familie heeft ver moord. Een ongeluk, aldus de verklaring van de nieuwe koning, wordt door nie mand serieus genomen. Velen zijn er nog altijd van overtuigd dat de nieuwe koning een rol heeft gespeeld in een complot om af te komen van koning Bi rendra en kroonprins Dipendra. 1 Ja, Ik wil aan abonnement op hat Laidsch Dagblad. I' Telefoor I I i. contr&e Oemrging) Na de eerste twaa waken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) I Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) BIJ machtiging tot automatischa betaling krijgt u bovandian I aan 1/5 staatslot mat 1 I Jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder poetzegel, naar I Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: I 071-512S 030 of abonneren vla: I www.leldechdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1