Verzuim bij ziekte hard aangepakt (ANBODI Bejaard Voorschotens paar niet langer welkom in hotel E Katwijk vist achter net bij veiling eerste vaatje Meerderheid parlement voor afzetting Wahid Ie 15 18 19 MAKMAKEND is; bewolking- rJx-.-i en buten Nederlanders betrokken bij groot kinderpornonetwerk Hoofddorps bedrijf komt met nieuwe erectiepil Politie rolt xtc-lab in Leiden op Duizendjes uit oude sokken en matrassen JENSDAG 30 MEI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42630 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 beh !t Jaai ling gekroonde ha' ling van de iaamsversiering ■ëntgt ruimer jasje Vis i aan hi aai In Onderzoek: Karei Innemee en het Deir al- Surian-klooster Heilig Vuur: theatergroep Aardewerk Hemelse Gerechten Graven naar Romeinse poorten, soldatenbarakken en een haven Katwijks strandpaviljoen 't Centrum sluit zijn deuren iisjes steken 1 ar in brand TERDAM - Vijf Rotterdamse jes zijn opgepakt, omdat ze laar van vijf leeftijdgenoten and staken of een poging lgët toe deden. Ze gingen te j :met een aansteker en een tbus. Wonderwel raakte it a nand gewond bij deze bi- pen vorm van geweldpleging. iea »'ee gevallen bleef de scha- jax eperkt tot verbrand haar. |ers ijf aangehouden meiden m ren in leeftijd van 12 tot 15 Een van hen zit nog vast. ordt als hoofdverdachte louwd. missie: Geen markt meer HAAG - De aanbevelingen de commissie Wijffels, in- ld naar aanleiding van de d en klauwzeercrisis, zijn elijk: binnen tien jaar is er iderland geen plaats meer veemarkten en diertrans- en over lange afstand. Die- ïoeten meer ruimte krij- 'oor dierlijk gedrag en boe- ïoeten het groen gaan be- nee de Lignac erleden •Abraham van Leeuwen, lekend als de Prince de ac, is zondag overleden, neldt een medewerker van ay Krant, waarvoor Van wen in het verleden co- is schreef. Van Leeuwen schatrijk door onder meer ■bouw en de verkoop van "ederland Taleninstituut, litbundige levenstijl, tal op zijn jacht, trok veel icht. Van Leeuwen is 82 aworden. Hij is inmiddels Ite gecremeerd. k virtuele rno strafbaar HAAG - Het manipuleren teelden, waardoor het lijkt kinderen seksueel mis- tzijn, zonder dat dit daad- ïlijk gebeurde, wordt straf- Minister Korthals (justitie) een wetsvoorstel met deze g naar de Tweede Ka- ftestuurd. Tot dusver is fy- ■betrokkenheid van kinde- loorwaarde voor strafbaar- Ivan kinderporno. De mi- wil echter ook hard op- n tegen zogeheten virtuele irporno. Het gaat om een rijf waarop een straf kan i van vier jaar, maar als van irno een beroep of ge- ite wordt gemaakt is de numstraf zes jaar. ersekste aap itert dorp PMBO - Een oversekste jesaap brengt het Sri- ise dorp Kundasale in hroer. Het beest achter- Ide plaatselijke schonen en bet katten en honden op Inaar een beetje liefde, zo jde een lokale krant van- De aap heeft zich de woe- pde hals gehaald van het prvatieve dorp, waar uitin- pn affectie in het open zijn. ■taboe z ',DAAG 24 PAGINA'S inland Wand luren Kunst lomie -3,5 7 18 8,9 if en Samenleving14 Jrek van de Dag2 jngen16 13,15,17,19,20 21,22 14 (sieprogramma's11 14 f NOKIA 3310 met felfort Pak&Bel Pre-Paid et totaal 50.- beltegoed. kijk in onze advertentie "s in dit blad! KWANTUM Werknemers kunnen baan kwijtraken Zieke werknemers die niet zelf om hulp vragen bij de werkgever om weer aan de slag te kunnen, verliezen hun recht op ontslagbescherming. Dit is een van de voorstel len van de commissie-Donner voor een nieuw WAO- stelsel die vandaag zijn gepresenteerd. HET WOORD IS AAN Kenneth Hare Een puritein is iemand die door de tuin van het leven gaat om de doornen te pluk ken en de rozen weg te gooien. 4110 den haag gpd Een keurmeester van de Rijksdienst voor Vee en Vis (RW) test de Hollandse Nieuwe. Die van de Katwijkse schipper Floor Kuyt kwam als winnaar uit de bus.Foto: GPD/Phil Nijhuis over de kwaliteit van de aangevoerde ha ring. Die is volgens hem nu al top en wordt later in het seizoen 'alleen nog maar beter'. ,,De haring is mooi blank, smaakt uitste kend en heeft al een goede vetlaag. De aan wezigheid van de kreeftachtige plankton duidt erop dat het vetpercentage nu snel nog verder zal toenemen. En hoe vetter de haring des te beter de kwaliteit." Cl000 heeft het eerste vaatje gisteravond op de Ringweg AIO West bij Amsterdam aange boden aan wegwerkers die de weg een gro te onderhoudsbeurt geven. De nieuwe ha ring is vanaf vandaag overal in het land te koop. scheveningen/katwuk peter blok Katwijk heeft gistermiddag bij de traditio nele veiling van het eerste vaatje Hollandse Nieuwe in de visafslag van Scheveningen achter het net gevist. Niet de traditionele haringgiganten Ouwehand, Parlevliet en Van der Plas, Haasnoot, Schuitemaker en Hoek, maar supermarktketen C1000 legde beslag op het felbegeerde houten tonnetje haring dat maandag door de Scheveningen 22/Wiron 1 aan land was gebracht. De vei ling kreeg daarmee toch nog een Katwijks tintje, want Katwijker Floor Kuyt is schip per op de Scheveningen 22/Wiron 1. Bo vendien heeft het schip, dat sinds dit jaar onder de Engelse vlag vaart, een Katwijkse bemanning. C1000 bood voor een vaatje met vijf kilo nieuwe haring een recordbedrag van 120.000 gulden. Dat was 5.000 gulden meer dan de winnaar van vorig jaar. Cl000 hoeft niet het volle pond te betalen. Elke bieder betaalt het verschil tussen het vorige bod en zijn eigen bod. De supermarktketen moet daardoor ongeveer 30.000 gulden be talen. De opbrengst van de veiling is be stemd voor 'maatjesprojecten'. Daarbij worden mensen met een psychiatrische achtergrond gekoppeld aan een vrijwilliger die maatje wordt genoemd om samen al lerlei activiteiten te ondernemen. Haring eten blijkt een goed medicijn tegen psychi sche klachten, zo heeft onderzoek aange toond. Keurmeester A. Taal was goed te spreken Pagina 20: Floor Kuyt levert beste maatjes aan De commissie bepleit een har dere aanpak om het aantal ar beidsongeschikten terug te dringen. Werknemers die een afwachtende houding aanne men, worden daarvoor gestraft. Werkgevers moeten op hun beurt kunnen aantonen dat ze voldoende hun best hebben ge daan aangepast werk voor ie mand te vinden, voordat ze een ontslagaanvraag kunnen indie nen. Momenteel telt Nederland 920.000 mensen met een ar beidsongeschiktheidsuitkering, zo'n 760.000 van hen zijn WAO'ers. De commissie denkt dat het aantal WAO'ers met tweederde valt terug te brengen als de uitkering alleen nog toe gankelijk wordt voor zieke werknemers die echt niet meer aan de slag kunnen. Keurings artsen moeten in het voorstel bepalen of een zieke nog wel kan herstellen of niet. Zo wel, dan moeten werknemer en werkgever met elkaar om de ta fel om een oplossing te zoeken. Dat kan een aangepaste werk plek zijn, of een andere baan. Lukt dit niet, maar hebben bei de partijen wel voldoende in spanning getoond, dan kan een werknemer twee jaar na zijn eerste ziekmelding worden ont slagen. Hij krijgt dan een WW- uitkering. Als een werknemer niet meewerkt, kan hij eerder de laan worden uitgestuurd. Volgens commissievoorzitter Donner worden in het huidige stelsel passieve werknemers te makkelijk 'beloond' met een uitkering. Hij vindt dat van werknemers zelf ook verlangd kan worden dat zij hun best doen om aan de slag te blijven. Vervangend werk dat door de werkgever wordt aangeboden, kan niet zomaar worden gewei gerd. Ook niet als het salaris la ger is dan in de vorige functie. Als de aangeboden baan minder oplevert dan 70 procent van het vorige loon, mag de werknemer weigeren. Als hij die wel accepteert, moet een werk gever een aantal jaren het ver schil overbruggen en het oude loon langzaam afbouwen. De vakbeweging en diverse politieke partijen hebben forse kritiek op de plannen. Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken noemde van daag het voorstel alleen volledig arbeidsongeschikten een WAO- uitkering te geven 'een voorstel met forse consequenties'. Pagina 3: 'Huidige WAO-stelsel biedt geen perspectieP breda anpvan vijfden tot 36 maanden. De zes waren volgens justitie actief in de Wonderland Club. Het netwerk beheerde naar schatting een miljoen afbeel dingen, waarvan enkele hon derdduizenden kinderporno- foto's. Het eerste deel van het net werk werd in 1998 opgerold. In totaal volgden 107 aanhoudin gen in twaalf landen. Ook leg de de politie beslag op duizen den tonnen computerappara tuur. Wereldwijd, onder meer in de VS en Groot-Brittannië, zijn voor zover nu bekend vijf tig personenen veroordeeld. Ook Nederlanders blijken be trokken te zijn geweest bij één van de grootste kinderporno netwerken van de wereld. Het openbaar ministerie in Breda ontmaskerde naar vandaag bekend is geworden in augus tus vorig jaar zes Nederlanders die deelnamen aan de zoge noemde Wonderland Club. Justitie heeft echter geen ruchtbaarheid aan de zaak ge geven, aldus het Radio 1 Jour naal. Vijf van de zes Neder landse clubleden zijn inmid dels veroordeeld tot straffen 'Ook veilig voor hartpatiënten' Voor deze laatste groep is het slikken van Viagra een risico, omdat de combinatie van de twee middelen ernstige bloed drukproblemen kan veroorza ken. Uprima moet twintig mi nuten voorafgaand aan de sek suele gemeenschap onder de tong worden gelegd, waar het langzaam oplost en gemakkelijk in de bloedbaan wordt opgeno men. De apomorfine stimuleert de hersenen tot de afgifte van dopamine, het natuurlijke sig naal tot de vorming van een erectie. Hierin ligt het belang rijkste verschil met Viagra, dat rechtstreeks op de penis werkt. Bovendien veroorzaakt Viagra geen stijve penis, maar voor komt ze juist dat een erectie vroegtijdig wordt afgebroken. Nog een verschil: Viagra werkt uren achtereen, tot zes uur aan toe, terwijl Uprima kort werkt en daardoor om de acht uur mag worden geslikt. Volgens de fabrikant is veelvuldig en lang durig gebruik ongevaarlijk. Uprima komt in pillen van 2 en 3 milligram op de markt. De eerste is vijftien procent goed koper dan Viagra, de tweede is even duur als Viagra. Pagina 3: Het wordt dringen op markt voor potentiepillen hoofddorp kees van der unpen Het Hoofddorpse bedrijf Abbott BV brengt over anderhalve week een erectiepil op de markt. Het rode vijfhoekige pil letje Uprima is daarmee de eer ste concurrent van de blauwe, vierkante Viagrapil. Het Duitse farmacieconcern Bayer be schikt ook al over een concur rerende pil, maar de introductie daarvan wordt pas eind vol gend jaar verwacht. De presentatie van de poten- tiepil heeft vanmiddag plaats, tijdens een internationale pers conferentie georganiseerd door Abbott. Uroloog Eric Meulen- man van het Radboudzieken- huis uit Nijmegen, deskundig op gebied van potentieproble men, noemt de komst van Up rima 'interessant'. „Al zal het de primeur van Viagra niet kunnen overtreffen. Dat was het eerste middel in tabletvorm om de erectie te verbeteren. Voor die tijd waren mensen nog aange wezen op protheses of injec ties." De werkzame stof van Uprima is apomorphine en niet, zoals bij Viagra, sildenafil. Daardoor zou Uprima volko men veilig zijn, ook voor hart patiënten die vanwege angina pectoris nitraten gebruiken. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De politie heeft gistermiddag bij een inval in een woning aan de Leidse Pasteurstraat een xtc-laboratorium opge rold. Volgens een woordvoer der van het openbaar ministe rie was de pillenfabriek in vol bedrijf. Er zijn drie arrestaties verricht „Er zijn drie mannen uit Leiden en omgeving opgepakt die op de zolder aan het werk waren. Zij worden vrijdag voorgeleid aan de rechter commissaris. Daarnaast zijn er twee machines in beslag ge nomen waarmee tabletten worden gemaakt, 35.000 pillen en ongeveer 40 kilo chemica liën waaruit die pillen worden vervaardigd. Er was sprake van een middelgroot laborato rium", aldus de woordvoer der. Rond half één werd de Pasteurstraat ter hoogte van de Korte Hansenstraat afge sloten en verschenen recher cheurs van de politie die be wijs verzamelden en veiligstel den. Vervolgens was het wachten op politie-experts die het lab moesten ontmantelen. Bij de produktie van xtc wordt gebruikt gemaakt van chemi caliën die kunnen ontploffen. voorschoten erna straatsma/gpd „Ze zijn te oud", zegt de Lo- chemse hoteldirecteur Finster. Herman (95) en Mies (88) Schuttevaer uit Voorschoten zijn daarom niet langer welkom in het Hof van Gelre. „Idioot gewoon", zegt Mies Schutte vaer. Hotel Het Hof van Gelre in Lochem wil het gastenbestand verjongen en af van het imago 'verzorgingstehuis'. Dat vernam het Voorschotense echtpaar, toen ze een kamer wilden boe ken voor deze zomer. Het echt paar komt sinds 1946 naar het Lochemse hotel, dat vroeger tot de grotere familiehotels be hoorde. Herman Schuttevaer kreeg nu van Finster te horen dat ze alleen onderdak kunnen krijgen als ze zich door een jon ger iemand laten begeleiden. „Wij hebben het personeel niet om mensen bijvoorbeeld 's morgens te wassen. Destijds konden we wel eens assistentie krijgen van iemand van het Groene Kruis, maar dat is te genwoordig ook al niet meer mogelijk", aldus Finster. Mies Schuttevaer vindt het verhaal van de hoteldirecteur belachelijk. Het echtpaar vierde vorig jaar november nog het 65- jarig huwelijksfeest in het hotel. Met kinderen, kleinkinderen en vooruitblik VRIJ ZATTR ZON KWiS!' *717* 1°716* 9*/14° SS 40% 60% 60% ÏÖ55 30 20% 20% amsterdam gpd De komst van de euro in de portemonnee lijkt zijn schaduw reeds vooruit te werpen. Het aantal briefjes van 1.000 en 250 gulden in omloop daalde vorig jaar met tien procent, zo meldt het jaarverslag van De Neder- landsche Bank (DNB). Opvallend is ook dat steeds meer duizendjes vanuit het bui tenland bij de sorteercentrales van de centrale bank belanden: 3,3 miljoen (25,8 procent van het totaal) vorig jaar, tegen 2,2 miljoen (18,6 procent) in 1999. Wat daar de verklaring voor is, is niet helemaal duidelijk. DNB vermoedt 'dat allengs een vermindering wordt gemaakt van de contant aangehouden oppotkassen'. Dat wil zeggen dat de oude sokken, holle ma trassen en privé-kluisjes bij de bank langzaam zouden leeg- stromen. Over het aandeel 'zwart geld' tast de centrale bank geheel in het duister. DNB houdt het er maar op 'dat het bankwezen ook in de komende periode nauwgezet aan de eisen van de Wet Melding Ongebruikelijke Transacties moet voldoen'. Wie zijn sok leegschudt aan de balie van de bank, is gewaarschuwd. Herman en Mies Schuttevaer hebben geen behoefte aan begeleiding. „Wij hebben nog nooit iets van hulp nodig gehad." Foto: Mark Lamers achterkleinkinderen. „Ik ben verbaasd over de nonsens die ze vertellen. We hebben nooit iets van hulp nodig gehad. We wonen in Voorschoten ook he lemaal zelfstandig in een bun galow aan de Douw van der Kraplaan. We koken zelf, doen alles zelf. Het is gewoon idioot wat hij zegt." Herman Schuttevaer is in Lo chem opgegroeid, vlakbij het Hof van Gelre. „De oude me neer Finster, die overleden is, begon in 1946 het hotel. Toen kwamen veel jongeren naar het hotel. Maar ja, die worden ou der natuurlijk. En veel van de gasten zijn stamgasten, die elke zomer terugkwamen." De hui dige eigenaar is de kleinzoon van de toenmalige hotelbaas. Inmiddels is het echtpaar op zoek naar ander logeeradres in Lochem. „Ik wens niet meer met deze familie in contact te komen", zegt Mies Schuttevaer. „Wat zij doen vind ik zo'n min ne manier van handelen. We hebben al een ander hotel in ons hoofd zitten en daar ook al contact mee gehad. We kennen Lochem heel goed en kunnen makkelijk wat anders vinden." Telefoonnummer Na de eerste twee weken betaal Ik jakarta rtr/afp/anp De Indonesische president Wahid moet er ernstig rekening mee houden dat hij zijn ambt gedwongen moet neerleggen. Een meerderheid van het Indonesische parle ment is er voorstander van het Raadgevend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, bijeen te roepen. Het Volkscongres, waarin alle parlementariërs en vertegenwoordigers van de regio's zitting hebben, heeft de be voegdheid de president af te zetten. Het parlement beraadde zich vandaag over het bijeenroepen van het congres. Hoewel de zitting bij het sluiten van deze krant nog voortduurde, hebben de twee grootste partijen, de PDI-P van vice-presi dent Megawati Soekarnoputri en de vroe gere regeringspartij Golkar, al laten weten voor te stemmen. Terwijl het parlement be raadslaagde, probeerden ongeveer 5000 aanhangers van de president het terrein rond het parlementsgebouw binnen te dringen. Wahid, in oktober 1999 verrassend tot president gekozen, heeft de afgelopen tijd twee keer een reprimande van het par lement gekregen. Hem wordt verweten dat hij ongeveer 10 miljoen gulden heeft ver duisterd van het nationaal voedselagent schap Bulog. Voorts zou hij een gift van 5 miljoen gulden van de sultan van Brunei voor hulp aan de provincie Atjeh in eigen zak hebben gestoken. De parlementariërs tillen er bovendien zwaar aan dat de president de economie niet op het goede spoor heeft gezet en er niet in is geslaagd een einde te maken aan het etnische en religieuze geweld in het ei landenrijk. Procureur-generaal Darusman zuiverde Wahid maandag van alle blaam wat de corruptieaffaires betreft, maar dat heeft de parlementariërs niet op andere ge dachten gebracht. Wahid reageerde kort voor het begin van de zitting op de tweede reprimande die het parlement hem heeft gegeven. Hij heeft een brief gestuurd waarin hij de beschuldigin gen tegenspreekt. Na een parlementair besluit om het Raadgevend Volkscongres bijeen te roepen, kan het nog ongeveer twee maanden duren voordat de zitting van het hoogste staatsor gaan begint. Als de president wordt afgezet, volgt Megawati hem op. I Per maand automatisch (ƒ37.30) J Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) J Bank/giro nr Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I Jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN Stuur daze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: i 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.laldachdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1