[De zeldzame positie van een theologe in Lisse Zimbabwe aan de vooravond van chaos en ellende 530 I I ZATERDAG 26 MEI 2001 he;; I Robert Mugabe, de Oude Man. Dankzij zijn grillen raakt Zimbabwe in een steeds Morgan Tsvangirai: „Wij hebben gekozen voor voorzichtigheid en geduld. Mugabe is volstrekt wanhopig en uit op het groter isolement met steeds meer vijanden en steeds minder geld. afkondigen van de noodtoestand." Foto: AP Foto: AP/RobCooper Onheilspellende rust Priestervrouw Ryan van den Akker over de magie van het zingen Zimbabwe zucht en steunt on der het steeds dictatorialer wordende regime van Robert Mugabe (77). De economie be vindt zich in een vrije val, sinds de Oude Man besloot met alle middelen de nieuwe oppositie partij MDC (Beweging voor De mocratische Verandering) te bestrijden. Haalt Zimbabwe zonder hongeroproer of oorlog de geplande verkiezingen vol gend jaar? door Eelco van der Linden H I et land presenteert zich lieflijk, als altijd. De dorpen en ste den zijn slaperig; het platteland met zijn grillige baobapbomen en op elkaar gestapelde ronde reuzen- keien is sprookjesachtig. Het is de stilte, die merkwaardig is. Komt het door het verkeer? De enige auto's die je op de weg van de zuidelijke grensplaats Beitbrigde naar hoofd stad Harare tegenkomt, zijn Zuid- afrikaanse tankauto's. Ze droppen links en rechts benzine, waar ie dereen meteen op afkomt. Met als gevolg: lange files. Na vier, vijf uur is het weer rustig. Op is op. Wie geluk heeft kan wat op de zwarte markt scoren. De prijs is schandalig, maar de jeugdi ge handelaar die de jerrycans on der een tafeltje met bananen ver bergt, verdedigt zich met te zeggen dat ook hij moet leven en niet de crisis heeft uitgevonden. Hij ont vangt met een grijns de vers ge drukte 'Zim-dollars', symbool van inflatie en monetaire machteloos heid. Zimbabwe heeft geen buitenlandse valuta meer. Zuid-Afrika houdt het buurland in leven.Als Pretoria vandaag de kranen dicht draait, gaat hier morgen het licht uit en rijdt er geen enkele auto meer", zegt James Jowa in Harare, de eco noom van de Verenigde Kamers van Koophandel. Hij neemt geen blad voor de mond en zegt open lijk voor de oppositiepartij MDC te kiezen. Jowa is teleurgesteld over de fluwelen aanpak van de Zuid- afrikaanse ANC-regering. Jowa be speurt solidariteit tussen de twee voormalige bevrijdingsbewegingen ANC en MDC, en zou graag wat meer buitenlandse druk op Muga be zien. Syfilis In Zuid-Afrika denkt men er an ders over. De hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Pretoria belast met Zim babwe, zegt dat zijn land weinig keus heeft en solidariteit geen en kele rol speelt. „Er is maar een re den: als Zimbabwe, nog steeds een van onze belangrijkste handels partners, in elkaar stort, heeft Zuid-Afrika een gigantisch pro bleem. We kunnen Mugabe een voudig niet laten stikken." Eric Bloch, een vooraanstaande eco noom en bedrijfsadviseur uit Zim babwe's tweede stad Bulawayo, deelt de Zuid-afrikaanse aanpak. Hoewel hij voorziet dat ook dat ka naal niet lang zal openblijven. „Nu gaat het zo: we betalen de elektrici teit niet en slechts een klein deel van de benzine. Als de elektrici teitsleverancier begint te piepen, betalen we hem weer een heel klein beetje, maar dan niet de ben zineleverancier. Totdat die begint te piepen, enzovoorts." Zo sleept Zimbabwe zich voort. In een steeds groter isolement met steeds meer vijanden en steeds minder geld. Dankzij de grillen van één man. Wat bezielt hem? Macht om de macht, zeggen de meesten, in combinatie met de Afrikaanse gewoonte om niet voor je dood het leiderschap op te geven. Angst voor gerechtelijke stappen is een ander en even waarschijnlijk mo tief, gezien de lange lijst van wreedheden die Mugabe op zijn naam heeft staan. Volgens de ambtenaar van het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken vertoont Mugabe duidelijk de symptomen van een vergevorderde syfilis, dezelfde ziekte die Oeganda's Idi Amin on der de leden had en die de hersens aantast. Geen prettig vooruitzicht voor hemzelf en nog minder voor het land dat hij sinds 1980 regeert. Hoe dan ook, de tijd begint te drin gen. Niemand die in dit land geen escalatie voorspelt in de komende maanden. Het enige juiste ant woord op de vraag waarom de Zimbabwanen tot nu toe nog niet in opstand zijn gekomen, is dat er nog te eten was. Maar die situatie verandert snel. Rond Bulawayo, hoofdstad van het traditioneel Mu- gabe-vijandige Matabeleland, is honger al gewoon. Droogte en ex treme regenval hebben een vernie tigend effect, maar de ware oor zaak is een andere, meent eco noom Eric Bloch: „Chaos op de bezette boerderijen, gebrek aan buitenlandse valuta voor aankoop van zaken als kunstmest, en het failliet van de staatsorganisatie die maïs, tarwe en graan van de kleine boeren opkocht. De laatsten pro duceren nu alleen voor eigen ge bruik. Koppel hieraan het opraken van oude voorraden en je bent klaar. Op zijn vroegst in juli, maar zeker in oktober, hebben we ern stige voedseltekorten. Het zal zich vertalen in opstand en woede." Doodskist De onrust zal zich vooral voordoen in de steden, daar waar de MDC het sterkst is en de oorlogsvetera nen, 'war-vets', sinds enkele weken hun eigen, bizarre offensief uitvoe ren. Tientallen bedrijven zijn over vallen met het excuus oude ar beidsconflicten 'te regelen'. De dossiers worden opgehaald bij het ministerie van arbeid. Malcolm Boyland weet er alles van. Hij is directeur van de Avenue's Clinic in Harare, het grootste parti culiere ziekenhuis van het land en heeft de 'war vet's' al een keer of tien op bezoek gehad. „Ze kwamen met een man of twintig hier bin nen en eisten dat dertig in '95 ont slagen werknemers alsnog hun loon uitbetaald zouden krijgen", zegt Boyland met gebroken stem en angst in zijn ogen. „Ik werd hier gegijzeld en bedreigd. Ik moest meekomen naar wat ze noemden 'de ruimte zonder deuren'. Dit kon het hoofdkwartier van Mugabe's partij Zanu PF zijn, waar inmiddels talloze mensen zijn gemarteld, maar in de Shona-taal kan het ook een doodskist betekenen. Ik wei gerde en ben ondergedoken. Mi nisteries, politie, iedereen heb ik gebeld, maar niemand die iets deed. Het was duidelijk dat de ac ties van bovenaf werden geregis seerd." Dit wordt bevestigd door minister van informatie, Jonathan Moyo, in een uitspraak in het weekblad de Financial Gazette: „De oorlogsve teranen bemiddelen bij legitieme eisen van werknemers." De Zim babwaanse industriëlen moeten daarom volgens Moyo ophouden met klagen. Boyland heeft inmid dels 250.000 gulden betaald, maar de veteranen blijven terugkomen met nieuwe eisen. „Je waagt je af waarom ze een ziekenhuis of een hulporganisatie aanpakken. Het is toch absoluut contraproductief? Ons ziekenhuis is groot en uiterst gespecialiseerd. Het is voor hon derd procent Zimbabwaans, er werken 450 mensen, waarvan er vier niet zwart zijn. We helpen ge wone mensen, maar ook ministers. Drie van Mugabe's kinderen zijn hier ter wereld gekomen...." Boyland ziet de toekomst zeer somber in. Hij heeft besloten zo snel mogelijk met zijn gezin te ver trekken, en hij is niet de enige. „Ze willen alles kapot maken, zelfs het ooit zo goede onderwijssysteem. Het wachten is op de eerste doden, de voorbeelden die moeten wor den gesteld. Ik walg ervan." De aanvallen op de bedrijven wor den uitgevoerd onder het mom werknemers te helpen, maar zullen leiden tot nog meer sluitingen en ontslagen, zo stelt econoom Eric Bloch. Hij werd zelf onlangs knock-out geslagen door veteranen tijdens een vergadering die was be legd om een textielfabriek in Bula wayo te redden. „Ik was er als ad viseur bij betrokken, maar heb me teruggetrokken. Ik denk niet dat er nog iets te redden valt. Ruim 600 werknemers zullen hun baan ver liezen en de gelederen van de oor logsveteranen gaan versterken", redeneert hij cynisch. Volgens Bloch gaat Mugabe de ver kiezingen winnen. „De MDC is on zichtbaar, en op het platteland wordt de partij al geassocieerd met het begin van alle ellende." Verandering Mist de MDC de boot? In de town ships buiten Harare heerst ook al weer die wonderlijke rust. Mufako- se was vorig jaar het toneel van veel geweld tussen oorlogsvetera nen en MDC-aanhangers, maar ook van uitzinnige vreugde na de parlementsverkiezingen. „Er ge beurt nu weinig, we wachten alle maal op de stembus", zegt de werkloze lasser Simba zachtjes. Hij kiest zijn woorden nauwkeurig en kijkt regelmatig om zich heen. Om Zimbabwe heeft geen buitenlandse valuta meer. Zuid-Afrika houdt het buurland in leven. Vrachtwagens met water en benzine rijden af en aan. Foto: GPD/Eelco van der Linden SA t. de hoek is een kantoor van de Za nu PF, vandaar. Het geweld is ge luwd, maar lijkt nog steeds effect te hebben. „De angst zit er goed in. Maar de MDC krijgt hier ieders stem", verzekert Simba. Hij stelt dat de partij voorzichtig is gewor den, maar gelooft niet dat dit zich heeft vertaald in afkalving van steun. Wijzend op een schamele markt kraam met stukken zeep, zegt hij: „Kijk naar de prijzen. Ze zijn ver dubbeld in een jaar tijd. Het ver voer naar de stad idem. Wij weten wie er verantwoordelijk voor is." Kapster Livenia valt hem bij. Ze klaagt over de corruptie en ver wacht dat alle politieagenten wor den ingewisseld zodra de MDC de macht heeft. „Change, meneer, change, change, change. Verande ring, dat is waar iedereen naar snakt." De man die die verandering te weeg moet brengen heet Morgan Tsvangirai. De leider van de MDC, uitdager en nachtmerrie van Mu gabe, oogt in zijn werkkamer ont spannen en optimistisch. Zijn ad vocaten hebben een paar dagen eerder een succes geboekt in de rechtszaak die Mugabe tegen hem heeft aangespannen vanwege een oproep tot terrorisme, een delict waar levenslang voor staat. Het hoogste gerechtshof zal moeten vaststellen of de (oude) wet waar aan Mugabe refereert in strijd is met de grondwet. „Ik voorzie geen problemen meer", zegt Tsvangirai. Het proces tegen de MDC-leider il lustreert dat Mugabe hem en zijn beweging op alle manieren pro beert te stoppen. De reactie van Tsvangirai is ook illustratief: gas te rug. Hij ontkent vorig jaar te heb ben gezegd Mugabe met geweld te willen afzetten en is sindsdien op vallend rustig geworden. Geïntimi deerd? Een serieuze lach in het grote ronde gezicht. „Ja, we heb ben gekozen voor voorzichtigheid en geduld. Mugabe is volstrekt wanhopig en uit op het afkondigen van de noodtoestand. Daarmee zou het spel voor ons uit zijn." Wanhoop Stakingen en massaprotesten wer den eind vorig jaar om dezelfde re den afgeblazen, geeft Tsvangirai toe. Onzichtbaar wil hij zijn partij echter absoluut niet noemen. „Waar het veilig is, brengen we met gemak 10.000 man op de been. In Mufakose houden we dit weekeinde een bijeenkomst en je zult zien dat de mensen komen." Tsvangirai meent dat het nu te laat is geworden voor de noodtoestand en kondigt aan vanaf heden zijn campagne te intensiveren. Hij zegt geleerd te hebben. „We moeten niets doen buiten de wet en niets willen forceren. We gaan rustig toe naar de verkiezingen en winnen die." Hij zegt garanties te hebben van het leger. „Als wii ons aan de regels houden, zultyfcde militairen straks niet Mugabe verdedigen." Ook in Tsvangirai's kamer heerst die wonderlijke rust die onrustig maakt. De MDC-leider zegt dat de Zimbabwanen er nog nooit zo slecht aan toe geweest zijn, maar dat ze hem en zijn strategie begrij pen. Maar wat als er straks honger oproer uitbreekt en het geweld van de oorlogsveteranen in de steden zorgt voor escalatie? Tsvangirai denkt het allemaal te kunnen con troleren. Hij zegt niet te geloven in het dreigement van Mugabe dat hij de MDC nooit zal laten regeren. Naïef? Ia, vindt bijvoorbeeld de aartsbisschop van Bulawayo, Pius Ncube. „De MDC verliest haar greep op de mensen. Ze onder schat de wanhoop en de honger. Ik zie het elke dag om me heen. Maar de MDC onderschat ook de wan hoop van Mugabe. Hij is tot alles in staat. Laten we het bij de naam noemen: Mugabe is een fascisti sche dictator geworden en zal met geweld en fraude de verkiezingen gaan winnen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1