Weinig animo voor beroep van huisarts werken is oké nsEEBoa Kj 120 Spanning in Jakarta neemt toe OM in beroep tegen vonnissen Dover-zaak GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 17 19 23 kenauto's gr Pompeji ri's koopt de jeans terug in gedood Amsterdam ■gen nog Itc min: t voltooid ia nodigt istan uit Moet 3 Oktober blijven zoals het is, of kan het ook wat minder? CDA-moslim woedend op premier Kok Feestelijke uittocht van 135 sloepen A VANDAAG in deze krant circa VACATURES Leiden lakenhaldebat VAN ROY EN VISSERS C.S. Katwijker vast na dodelijke aanrijding DISCOUNT 2 WEKEN RDAG 26 MEI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42627 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 a Veraart it het st duizend gen tegelijk Woonwijk Morsebel krijgt meer parkeerplaatsen Wie steelt er nu zwanen met eieren en al? J Pechtold: Lakenhal moet 'culturele Ikea' worden Alfons Groenendijk speelt morgen laatste duel na 19 jaar profvoetbal IPEJI - Het Italiaanse oord peji krijgt een eigen ambu- dienst. Het in het jaar 79 een vulkaanuitbarsting oeste stadje bij Napels nog ieder jaar tienduizen- oeristen naar de voet van iilkaan de Vesuvius. De diensten in de regio heb- na enkele fataal afgelopen anvallen onder toeristen ten Pompeji twee eigen nauto's toe te kennen. RANCISCO - Een 120 jaar spijkerbroek van het merk sis op een veiling in San cisco van eigenaar gewis- Het kledingsstuk kwam meer dan 110.000 gulden dere handen. De koper een oude bekende: fabri- Levi Strauss Co. Een konden potentiële kopers itemet tegen elkaar opbie- De broek was te koop aan- iden door een persoon die liem wilde blijven. TERDAM - Bij een schiet - jop de Ranonkelkade in erdam-Noord is vanavond log onbekende man om iven gekomen. Het slacht- werd op straat neerge len en overleed ter plaatse, olitie tast nog in het duis- rer het motief. Van de iter ontbreekt vooralsnog DOORN - De RW is te larig met zijn conclusie i ruimingen van vee in de ïaamde 'mkz-driehoek' oltooid. In het gebied lo- log wel degelijk dieren Er zijn 'verstopte' dieren, ik lopen er nog geiten en ien openlijk in hun wei Een RW-woordvoerder liet achterhalen of de ge ide gevallen bekend zijn. irklaart wel nadrukkelijk e gemelde achtergebleven d zo snel mogelijk ge il gaan worden, maar hoe lat is, moet hij in het mid- aten. DELHI - De Indiase pre- Vajpayee heeft een officië- idiging gestuurd naar de taanse militaire leider ge il Musharraf, om te praten de beëindiging van het iet om Kashmir. De Pakis- e regering had naar aan- gvan een eerdere aan ging van de Indiase mi- van defensie al laten we- t Pakistan op de uitnodi- zal ingaan. Een woord- Ier van Musharraf zei gis- dat de generaal vindt dat [enwoordigers van de be- ig van Kashmir ook moe- urden uitgenodigd. ïland en nland uren Kunst port Dmie_ .27 5 23 .33 -7,9 De 3 October-Vereeniging ver keert in financiële moeilijkhe den. En dat heeft mogelijk di recte gevolgen voor de viering van Leidens Ontzet. Als deze problemen niet worden opge lost, dreigt het feest te worden 'uitgekleed'. Wellicht moet de koraalzang sneuvelen, of de taptoe op de Garenmarkt. En ook bestaat de kans dat in de toekomst de optocht een stuk soberder moet worden. Het grootste probleem is ge schikte ruimte voor alle last en pakwagens die met de ker mis meekomen. Bestuurslid Nico Cusell van de 3 October-Vereeniging zou het liefst een eigen stuk grond kopen. „Dat kost misschien wel wat, maar dat hebben we er zo uit. Elk jaar moeten we een nieuwe locatie vinden voor alle meereizende wa gens. En elk jaar wfeer moeten we het terrein opnieuw voor veel geld 'bewoonbaar' ma ken: verharde ondergrond, gas-, water- en lichtvoorzie ningen en sanitair. Elk jaar weer moeten we een heel nieuw dorp bekostigen. En dat kost natuurlijk heel veel geld. Maai- ook de schoonmaakkos ten na het feest kunnen fors oplopen." Hoe het ook zij: Het 3 okto berfeest in zijn huidige vorm staat op losse schroeven. Moeten de inwoners van Lei den meer gaan betalen? Is het de taak van de gemeente om het tekort aan te vullen? Of moet juist de horeca, die toch flink meelift met het hele feest, maar gaan meebetalen? Het Leidsch Dagblad is be nieuwd naar uw reactie. Zijn er oplossingen te bedenken om het feest te behouden in zijn huidige vorm? Of moet er gewoon flink geschrapt wor den in het feestprogramma? Laat ons weten wat uw oplos sing, mening of reactie is. Dat kan per brief. Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. Of per e-mail: redac- tie.ld@damiate.hdc.nl. Uw re actie, onder vermelding van 'lezersoproep 3 oktober' moet uiterlijk dinsdag 5 juni bij ons binnen zijn. Minister Borst kan belofte om aantal opleidingsplaatsen uit te breiden niet waarmaken utrecht gpd Minister van volksgezondheid Borst kan haar belofte om het aantal opleidingsplaatsen voor huisartsen uit te brei den, niet nakomen. De betrokken universiteiten zijn echter niet op die uitbreiding berekend. Bovendien blijkt het beroep van huisarts weinig populair. een basisopleiding van 6 jaar kiezen mensen liever voor een ander, vaak beter betaald speci alisme dan huisarts. Daarnaast willen huisartsen, onder wie veel vrouwen, steeds meer in deeltijd werken. De traditionele werkweken van 60 tot 70 uur, exclusief nacht- en weekeind- diensten, worden steeds min der geaccepteerd. Het tekort aan huisartsen is het meest duidelijk in de grote re steden. Momenteel kunnen 125.000 mensen niet bij een ei gen huisarts terecht. Volgens de Landelijke Huisartsenvereni- Dat meldt de Landelijke vereni ging van Artsen in Dienstver band (LAD). Van de beloofde uitbreiding van opleidings plaatsen voor huisartsen, van 360 nu naar 670 in 2003, is vol gens de LAD een maximum van 492 plaatsen haalbaar. Met stakingen hebben de Ne derlandse huisartsen onlangs hun onvrede geuit: hun inko men is te laag en de werkdruk te hoog. De hoge werkbelasting wordt mede veroorzaakt door een tekort aan huisartsen. Na ging zal het tekort ook elders in ons land oplopen. In 2006 zou den tussen de 2 en 3 miljoen Nederlanders het zonder vaste huisarts moeten stellen. Om het artsentekort weg te werken, wil Borst de komende drie jaar 390 studenten meer toelaten voor de studie Geneeskunde. Hier mee komt het totaal aantal ba sisopleidingsplaatsen op 2400. Maar de acht betrokken univer siteiten hebben al laten weten dat zij niet op die uitbreiding zijn berekend. Volgens professor J. Stoof van de Universiteit Utrecht ont breekt het aan geld en gebou wen en vooral aan artsen die de opleidingen moeten verzorgen. De instroom van haio's (huis- artsen-in-opleiding) is daar naast te gering. Weliswaar is het salaris van haio's dit jaar met 30 procent verhoogd, maar zij ver dienen nog steeds minder dan andere artsen in opleiding zoals verpleeghuisartsen (vaio's). Ook de secundaire arbeidsvoor waarden blijven achter. Haio's draaien in hun stagejaar de 'normale' werkweken van 60 tot 70 uur van een huisarts en moeten zaken als zwanger schapsverlof en kinderopvang zelf regelen. Daarentegen werkt een vaio 40 uur, krijgt betaald zwangerschapsverlof en ver goeding voor kinderopvang. De LAD pleit voor het gelijk trekken van de posities van art sen in opleiding. Ook de belo ning van huisartsenbegeleiders en -opleiders zou moeten wor den verhoogd. Volgens de LAD is dat de eni ge mogelijkheid om genoeg mensen aan te trekken. haarlem monique van hoogstraten 'Selectieve verontwaardiging'. Zo noemt Coskun £örüz, die komende dinsdag als eerste moslim voor het CDA zitting neemt in het Tweede Kamer, de reactie van premier Kok op de uitlatingen van imam Khalil el- Moumni. Hij vraagt zich af waar Kok de legitimatie van daan haalt de imam, die zich discriminerend uitliet over ho mo's, op het matje te.roepen. „De overheid moet zich niet bemoeien met iemands ge loofsovertuiging. Ik heb nooit gehoord dat hij bisschoppen of dominees heeft ontboden als hun uitlatingen hem niet zin den. Vrijheid van geloof kan niet bestaan zonder het recht van vrije meningsuiting. De rechter moet bepalen waar dat recht wordt overschreden. Kerk en staat zijn gescheiden." Görüz verwijt de regering bo vendien incidentenpolitiek. Hij vindt dat de overheid zou moe ten streven naar een 'voortdu rend debat'. „We hoeven niet hetzelfde te denken of te zijn, we moeten elkaar respecteren. Respect gaat verder dan tole rantie." De homo-imam-kwestie heeft alleen maar negatieve ef fecten gehad, stelt t^örüz. „Moslims denken: zie je wel, die tolerantie in Nederland stelt weinig voor. Nederlanders den ken: zie je wel, die moslims deugen niet. Nu zijn we in één •keer jaren teruggezet. Kan ik weer het land in met allerlei spreekbeurten." Pagina 2: Moslim getrouwd met christendom HARLINGEN - Onder zeer gunstige omstandigheden zijn gisteren 135 sloepen de strijd aangegaan in de 27ste Hariingen-Terschelling roeirace. Er waren dit jaar geen uitvallers. Een armada van driehonderd schepen met aan boord onder anderen Katwijkers en Noord- wijkers lag voor de Harlinger haven toen de sloepen in kleine groepjes vertrokken. De eerste sloep arriveerde in Terschelling iets na vijf uur. Het was de Yellow Finn van de Ho geschool Holland uit Diemen, die 2 uur en 45 minuten nodig had voor de overtocht. De laatste sloep kwam binnen om half zeven. Foto: ANP/Jan Heuff of en Samenleving14 ek van de Dag2 Media41 13,15,17,19 35,38,39,40 sieprogramma's10,11 >me29 14,41 U vindt de baan die bij u past in leidschdagblad.nl ïenk mee, praat mee over de toekomst van het Lakenhalcomplex Dinsdag 29 mei 2001, 20.00 uur WAAGGEBOUW Aalmarkt 21 Zaal open 19.30 uur jakarta gpd Onzekerheid over de politieke situatie en het onvermogen van de Indonesische president Wahid en zijn vice-president Soekarnoputri tot afspraken te komen de macht te delen, heeft de politieke spanning gisteravond in Jakarta fors opgejaagd. Vandaag wordt verder onderhan deld. De bijna blinde president legde gisteren in de loop van de dag tegenstrijdige verklaringen af die de onzekerheid deden groeien. Onder meer dreigde hij om middernacht plaatselijke tijd de noodtoestand uit te roepen als Megawa ti zijn voorstellen niet zou accepteren. Een dreigement dat zijn woordvoerder onmiddellijk daarna ontkende. Met het uitroepen van de noodtoestand zou Wahid hebben willen voor komen dat het parlement woensdag besluit tot een speciale zitting van het Raadgevend Volks congres dat hem over twee maanden kan afzet ten. Wahid heeft in de afgelopen weken geregeld geschermd met het uitroepen van de noodtoe stand, maar vond daarbij de legertop tegenover zich. Zonder het leger heeft het weinig zin de noodtoestand uit te roepen. Woordvoerders van het leger, dat zich de laatste weken weer volop met de politiek bemoeit, verklaarden als het er op aan komt, zich aan de zijde van de bevolking te zullen opstellen. Ontbinding van het parlement en het houden van vervroegde verkiezingen zit er dan niet in. Dat betekent dat de militairen Megawati Soe karnoputri steunen. Zij moet Wahid opvolgen als hij zou worden afgezet. De president, die zich de laatste maanden meer en meer heeft geïsoleerd, meent dat dit ongrondwettelijk is en houdt vol dat zijn mandaat duurt tot 2004. Hoewel zo'n zitting niet automatisch hoeft te leiden tot afzetting, is dat wel waarschijnlijk omdat het Volkscongres bestaat uit de 500 le den van het parlement aangevuld met 200 ver tegenwoordigers van de provincies en speciale groepen. Megawati Soekarnoputri heeft de sleutel in handen voor het oplossen van de crisis. Zij aar zelt voortdurend omdat ze bang is dat een ge dwongen machtsoverdracht leidt tot bloedver gieten. Wahid en Megawati hebben beiden een fanatieke aanhang in het oosten van Java. Als er geen voor iedereen acceptabele oplossing komt, leidt dat makkelijk tot botsingen. kijk voor een baan van nu opwww.exactpi.nl exact - pers Rechtbank achtte doodslag onbewezen rotterdam anp Het openbaar ministerie tekent beroep aan tegen zeven van de negen vonnissen die de recht bank in Rotterdam twee weken geleden heeft gewezen in de Dover-zaak. Officier van justitie Klunder is het niet eens met de conclusie van de rechtbank dat de tenlastegelegde 'doodslag' onbewezen zou zijn. Klunder vond en vindt dat ze ven van de negen verdachten zich schuldig hebben gemaakt aan doodslag. Ze stopten vorig jaar juni zestig Chinezen in een veel te kleine laadruimte om ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071)5122362/ HET WOORD IS AAN Jacobine Geel Het is de uitdaging voor de theologen om het geloof en de bijbel constant af te stof fen en woorden op spanning te houden. 1 - naasj'zpn r A Jook wolken^ vooruitblik MAAN DINS WOENS 5?7max 11"/21° 11724° 12722° ÏSS 20% 20% 30% SSS55S 50% 50% 40% wassenaar «anp Een 34-jarige vrouw uit Wasse naar is gistermorgen in haar woonplaats om het leven geko men bij een aanrijding. De vrouw werd geschept door een automobilist die volgens de po litie door rood reed. Het slacht offer overleed ter plekke. De bestuurder van de auto, een 28-jarige Katwijker, reed na het ongeluk door. Toen hij drie uur later bij de politie in Kat wijk aangifte deed van diefstal van zijn auto, werd hij aange houden. De man bekende dat hij de aanrijding zelf had ver oorzaakt. Hij bleek te hebben^ gedronken. DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GR0EN00RDHALLEN- LEIDEN ZONDAG 27 MEI 10-16 UUR Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. hen naar Engeland te smokke len. Van hen bleken 58 bij aan komst in Dover gestikt. Klunder stelt dat ze wisten of hadden moeten weten dat dit risico aanwezig was. Daarom vroeg hij straffen tot twintig jaar cel. De rechtbank achtte de doodslag echter onbewezen en viel terug op 'dood door schuld', met de daaraan ver bonden veel lagere straffen. Zo kreeg de hoofdverdachte negen jaar. Een Britse jury oordeelde be gin april wel de Rotterdamse chauffeur schuldig aan dood slag. Hij kreeg veertien jaar cel. (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptg^j^ 107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1