'Turkije en Marokko houden grip op Nederlandse moslims' Geloof Samenleving COC en moslims wijzen uitspraken imams af God laat zich niet inzetten als carrièrecoach Westminster Abbey gaat commercieel Pastoor Vreeburg is monseigneur Joods massagraf in Polen wordt toch geopend De kardinalen luisteren Dalai Lama bij Oprah Winfi Opheffing door geldproblem dreigt voor Jubilee Campaig o mi WOENSDAG 23 MEI 2001 VANDAAG N 23 mei is de geboortedag B van Leo Baeck 1 (1873-1956), een invloedrijke joodse rabbijn. Hij publiceerde in 1905 een boek over het jo dendom waarin hij verde digde dat het wezen van de joodse religie niet ligt in het mystieke of het wet tische, maar in de leer over de verhouding van mens en wereld tot God. Belangrijk daarin is de verzoening tussen God en mens. Baeck werd al snel leider van de Duitse joden en zat vanaf 1943 in een concentratiekamp. On danks zijn terdoodveroor deling overleefde hij de holocaust en werd na de oorlog president van de World Union for Progres sive Judaism. LONDEN ANP De wereldberoemde Londense Westminster Abbey gaat op de commerciële toer. In een po ging extra geld binnen te halen zal de Abbey speciale mokken, t-shirts en notitieblokjes aan de man gaan brengen, onder meer via het internet. Een speciale collectie met voorwerpen uit de lange historie van het kerkge bouw zal bovendien op ver schillende plaatsen in de we reld worden tentoongesteld, meldt de The Times vanoch tend. De Westminster Abbey, plaats van kroningen en staats begrafenissen, krijgt geen geld van kerk of staat. Elk jaar is er 32 miljoen gulden nodig om de (onderhouds)kosten te dekken. De 1,25 miljoen bezoekers per jaar dekken circa 70 procent daarvan. De rest moet nu uit de 'Abbey merchandising' komen. BEROEPEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Alblasserdam (wijk- gemeentel), R.W. van Mourik te Huizen; te Stolwijk (wijkgemeente 2), J.P.J. Voets te Arnemuidden; te Joure, J.H. Hamoen te Drachten. Bedankt: voor Oud-Beijerland, R.W. de Koeijerte Giessendam-Neder-Hardinxveld. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Bunschoten-West, C. van Dusseldorp te Mussel; te Ul- rum, P.P.H. Waterval, kandidaat te Dronten. NEDERLANDS GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: te Voorthuizen/Barne- veld, J. van 't Hof te Arnhem en Nijmegen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Kalamazoo (VS), H. Hofman te Waarde. Bedankt: voor Leiderdorp, W. Ha- rinck te Woerden; voor Vlissingen, J. Driessen te Doetinchem. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Leiden, D.M. Stichter te Delfzijl. UTRECHT ANP Vertegenwoordigers van het COC en moslimsorganisaties in Utrecht bijeen.Foto: ANP/Robin Utrecht Het COC, zes moslimorganisa ties en de seculiere Marokkaanse organisatie Emcemo hebben gis teren in een principeverklaring afstand genomen van de uitspra ken over homoseksualiteit van de Rotterdamse imam El- Moumni en enkele collega's. Mi nister Van Boxtel (integratiebe leid) praat vandaag met verte genwoordigers van islamitische organisaties over de kwestie. El-Moumni had homoseksua liteit een besmettelijke ziekte ge noemd die een bedreiging voor de Nederlandse samenleving vormt. „De uitspraken van de betreffende imams worden be treurd", aldus de verklaring. „Het is begrijpelijk dat homosek suele mannen en lesbische vrou wen zich daardoor gediscrimi neerd en bedreigd voelen." De organisaties verklaren dat in Nederland de grondwet, de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en de erfe nis van de Verlichting het uit gangspunt zijn voor de omgang van burgers en organisaties on derling. Ze willen geen religieus maar een maatschappelijk debat over tolerantie en democratisch burgerschap. Behalve het COC en Emcemo zijn de ondertekenaars de Raad van Moskeeën, de Turks-Islami tische Culturele Federatie (TICF) Milli Görüs Nederland, de Unie van Marokkaanse Moslimorgani saties (Ummon), de islamitische homo-organisatie Yoesuf en het project Islam en Burgerschap. De ondertekenaars verklaren uitdrukkelijk dat voor geweld te gen homo's geen rechtvaardi ging bestaat, 'ook niet in een ge loofsovertuiging van welke aard dan ook'. Ze roepen politie en openbaar ministerie op om alle vormen van geweld en discrimi natie streng aan te pakken. De betrokken organisaties be loven ook in eigen kring de dis cussie over homoseksualiteit en burgerschap te bevorderen. De moslimorganisaties toonden zich beledigd over de 'generali serende uitspraken' die ze na de uitlatingen van El-Moumni over zich heen hebben gekregen. Vooral de pleidooien voor uitzet ting van de imam hebben hen gestoord. De Leidse rooms-katholieke pastoor A. Vreeburg mag zich voortaan 'monseigneur' noe men. Die aanspreektitel hoort bij zijn benoeming tot ere-ka- pelaan van de paus. Het gaat hierbij om een zeldzame, zeer eervolle pauselijke onderschei ding, waarbij bijzondere ver sierselen horen. De traditioneel ingestelde pastoor Vreebrug heeft een lange en indrukwek kende staat van dienst. Hij is 50 jaar priester, en 25 jaar pastoor bij de Lodewijkparochie in de binnenstad van Leiden. Beide jubilea zijn afgelopen zondag gevierd. In een interview met deze krant ter gelegenheid daarvan zei de 76-jarige pastoor voorlopig nog niet met pensi oen te willen. De aanspreektitel die Vreeburg heeft verworven is dezelfde als die van een bis schop. WARSCHAU AFP/ANP Het joodse massagraf met daar in de resten van ongeveer 1600 mensen uit het Noordoost- Poolse plaatsje Jedwabne zal toch worden geopend. Dat heeft de Poolse minister van justitie bekendgemaakt. Het groene licht werd gege ven nadat de bewindsman overleg had gevoerd met de rabbijn van Warschau en Lqdz en met vertegenwoordigers van de Unie van joodse gemeen schappen. De gemeenschap in het Oost-Europese land had op religieuze gronden geprotes teerd tegen opening van het graf. De opgraving gebeurt op ver zoek van het nationale herden kingsinstituut, dat de massa slachting onder de joodse be woners van Jedwabne onder zoekt. Reden voor de studie is de bewering van de Pools-Ame- rikaanse historicus Jan Tho- masz Gross dat de inwoners van het dorp in juli 1940 zelf de joden bijeendreven, in een schuur opsloten en ze levend verbrandden. BVD waarschuwt voor negatieve invloed landen op integratieproces Landen als Turkije en Marokko proberen via moskeeën, politieke organisaties en inlichtingendiensten grip te houden op allochtone bevolkingsgroepen in Nederland. Daardoor worden politieke tegenstellingen in Nederland aangewakkerd, wat een negatieve invloed heeft op het integratieproces. Dat stelt de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) in haar jaarverslag. LEIDSCHENDAM ANP Met name in de Turks en Ma rokkaanse gemeenschap in Ne derland doen zich tegenstellin gen voor die veroorzaakt wor den door de situatie in het moederland. „Zo is in Marokko sprake van een scherpe tegen stelling tussen een conservatie ve en een hervormingsgezinde stroming, die zich ook in Ne derland doet gelden", stelt de BVD. Als voorbeeld geeft de BVD de weerstand van islamitische oppositiepartijen tegen voor stellen van de Marokkaanse re gering om de positie van de vrouw te verbeteren. In de Ma rokkaanse gemeenschap ont stond vorig jaar onrust toen een petitie tegen de hervormingen binnen Marokkaanse moskeeën in Nederland werd verspreid. De BVD noemt het opmerkelijk dat een aantal imams tijdes de preek opriep de petitie te teke nen. De BVD zegt dat er aanwij zingen zijn dat sympathisanten van de belangrijkste islamiti sche oppositiegroep in Marok ko, de beweging Gerechtigheid en Barmhartigheid van sjeik Yassine, ook in Nederland zijn. De Rotterdamse imam El- Moumni is een aanhanger van Yassine, zegt de Marokkaanse politicoloog M. Darif in het weekblad Vrij Nederland. Niet alleen de oppositie pro beert de Nederlandse Marokka nen te beïnvloeden. Ook de Marokkaanse overheid tracht, ondanks de aangekondigde hervormingen in Marokko, in vloed uit te oefenen op de Ma rokkaanse gemeenschap in Ne derland, stelt de BVD vast. Ook voor Turken geldt dat de conflicten in het moederland hun weerslag hebben op de Turkse gemeenschap in Neder land. Met name de polarisatie tussen de Turkse overheid en de politiek-religieuze groepe ringen als de Milli Görüs laat de Turkse gemeenschap niet on beroerd. De Turkse overheid tracht langs verschillende wegen de Turkse gemeenschap in Neder land aan zich te binden. Daar bij wordt gebruik gemaakt van de Islamitische Stichting Ne derland, die een aantal moskee- en beheert. De dienst zegt geen aanwij zingen te hebben dat Neder land binnen afzienbare termijn doelwit zal worden van terroris tische aanslagen. „Maar ook in Nederland zijn leden van inter nationale terroristische netwer ken actief', aldus de BVD. LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Is God goed voor je carrière? Met deze vraag trokken zes Leidse studentenvereni gingen (Augustinus, SSR en vier christelijke verenigingen) gisteravond een hoeveelheid publiek waar menig 1-Meicomité jaloers op zou zijn. Achter de forumtafel in Augus tinus vier toppers. Drie stropdassen en een priesterboordje op een rij: vier christenen die het ver hebben geschopt in het leven. Een politicus, een wetenschapper, een bis schop en iemand uit het bedrijfsleven. Stuk voor stuk het levende bewijs dat God inder daad een prima carrièrecoach is. Zou je zeggen. Maar zou simpel blijkt het niet te liggen. Want zelfs een CDA-politicus als De Hoop Scheffer noemt het geloof 'verdraaid lastig'. Hij vertrouwde het jonge publiek toe vaak thuis te komen met de pijnlijke vraag: wat heb ik nu weer voor concessies gedaan? 'Bloed, zweet en tranen' kost hem die bot sing tussen zijn geloof en zijn werk. En oud-ANWB-topman Paul Nouwen, ge pokt en gemazeld in het bedrijfsleven, ge looft helemaal niet in de 'economische meerwaarde' van het christelijk geloof. In tegendeel eigenlijk. Je moet maar het lef zien te hebben om, bijvoorbeeld bij een re organisatie, tegen allerlei bedrijseconomi- sche wetten in te handelen. Omdat je nu eenmaal ook andere waarden aanhangt. En dan biometricus en rector magnificus Van Bemmel van de Erasmus Universiteit. Het behoeft geen betoog dat hij als christen eerder dan zijn collega's vraagtekens zet bij bijvoorbeeld gentherapeutische ontwikke lingen. En ja, dat leidt wel tot conflicten. De bisschop dan? Oud-bis?chop Bar van Rotterdam heeft immers van zijn geloof zijn werk gemaakt? Toch: Bar zwaait welis waar kameraadschappelijk naar het borst beeld van kerkvader Augustinus tegen de achtermuur - „Dag heilige!" - maar het in stituut waarbinnen beiden carrière maak ten noemt hij een minuutje later 'bedenke lijk' vanwege haar starheid. Natuurlijk adviseert geen van de vier de studenten om dat 'verdraaid lastige' geloof dan maar bij de vuilnisbak te zetten. Wel is de kennelijk conflictvolle relatie tussen ge loof en maatschappelijk leven aanleiding tot een aardige discussie over de vraag in hoeverre je je ook echt als christen moet profileren. Vooral bedrijfsman Nouwen werpt zich daarbij op als pragmaticus. Je moet pas als christen naar voren treden als je macht hebt, vindt hij. Als je het voor het zeggen hebt in een bedrijf. Als beginnend werknemer moetje daar niet aan begin nen. „Maar je moet wel kijken waar een be drijf voor staat. Naast geld en een lease-au to moet dat een criterium zijn voor de vraag of je ergens wilt werken of niet." Nouwen vindt vooral rector magnificus Van Bemmel tegenover zich. „Christenen moeten niet schromen van zich te laten ho ren. Je moet goed zijn in je vak, maai' je moet ook staan voor het geloof. Dat bete kent dat je ook als het niet uitkomt je min derheidsstandpunt naar voren moet bren gen." De Hoop Scheffer zweeft ongeveer tussen deze twee standpunten in. „Christe nen zouden meer moeten uitdragen wat hen beweegt. Maar we moeten niet het mo rele gelijk claimen, want dat hebben we niet. Wel moeten we soms het lef hebben om te zeggen: ik trek hier de grens. Ook al wordt ons dan verweten dat we onver draagzaam zijn." En bisschop Bar knikt nog maar eens naar kerkvader Augustinus. „Wat je ook zegt of doet, het moet uit je hart komen. Dat is het enige waar het om gaat." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselvallig en winderig weer met ge regeld buien, in de bergen soms met sneeuw. In het zuiden droog en zonni ge perioden. Maxima van een graad of 8 in het noorden en midden tot 20 in het zuidoosten. Zweden: In het midden en noorden geregeld wolkenvelden en af en toe regen. In het zuiden zonnige perioden en droog. Maxima van 10 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Finland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Soms ook wat zon. Maxima van 7 graden in het noor den tot 14 in het zuiden. Denemarken: Veel zon, donderdag later op de dag mogelijk wat meer wolken. Droog. Maxima rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Rustig en droog weer met veel zon. Donderdag later op de dag in Noord- Schotland en West-lerland wat meer wolken. Maxima tussen 20 en 25 gra den, aan zee lokaal wat frisser. België en Luxemburg: Zonnig bij maxima van ongeveer 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon, maar in het zuiden en oos ten meer wolken en enkele verspreide regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden, vlak aan zee wat frisser. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral in de mid dag en avond kans op een fikse regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur veelal tussen 22 tot 26 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden maar woens dag in de Pyreneen en in Cataloni ook enkele regen- of onweersbuien. Maxi ma oplopend naar 25 tot 30 graden, aan de Golf van Biskaje wat lager, in Andalusi iets hoger. Portugal: Zonnig, maar langs de westkust ten noorden van Lissabon ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur van 20 graden bij Porto tot 30 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Woensdagmiddag enkele stapelwol ken en mogelijk een bui. Verder droog en veel zon. Middagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Droog en veel zon, maar hier en daar ook hardnekkige wolkenvelden en lo kaal veel wind. Maxima van 19 graden onder bewolking tot 25 bij veel zon. Tunesië: Flinke perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 26 graden langs de noordkust tot tegen de 40 in het zui den. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Droog. Soms veel wind. Maxima omstreeks 25 graden. Duitsland: In het noordoosten eerst enkele sta pelwolken. Verder veel zon, maar don derdag in het zuiden kans op lokaal onweer. Maxima rond 24 graden, in het noorden vooral woensdag wat la ger. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden, maar don derdag vooral in het westen ook kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur oplopend tot 25 graden. Zwitserland: Perioden met zon en enkele versprei de regen- en onweersbuien. Maxima rond 25 graden. Polen: Flink wat zon, maar in het noorden nu en dan ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima oplopend tot ongeveer 23 graden, aan zee wat frisser. Tsjechië en Slowakije: Zonnig. Maxima oplopend tot onge veer 25 graden. Hongarije: Zonnig. Maxima oplopend tot onge veer 26 graden. Italië: Perioden met zon, maar vooral in de bergen ook regen- en onweersbuien, lokaal met veel neerslag. Middagtem peratuur tussen 23 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 22 en 26 graden. Griekenland en Kreta: In het zuiden en oosten vrij zonnig. Naar het westen en noorden toe meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Toenemende wind. Maxi ma van 27 graden aan zee tot ruim 30 landinwaarts, donderdag iets lager. Malta: Flinke perioden met zon, maar don derdag ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 27 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het noorden en westen vooral woensdag kans op enke le regen- of onweersbuien. Lokaal veel wind. Maxima aan zee van meest tus sen 27 en 33 graden, in het noorden een stuk frisser. DONDERDAG 24 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.34 Zon onder 21.39 Maan op 06.38 Maan onde(23.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.17 17.38 4.50 17.11 Laag 01.14* 13.30 0.55 13.11 VRIJDAG 25 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.33 Zon onder 21.40 Maan op 07.24 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.57 18.21 5.30 17.54 Laag 01.45 13.55 1.26 13.36 Weerrapporten 23/05, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. no 2 19 9 0.0 De Bilt licht bew. o2 20 8 0.0 Deelen licht bew. o2 20 9 0.0 Eelde licht bew. o2 6 0.0 Eindho.ven licht bew. no 3 21 8 00 Den Helder licht bew. o3 16 11 0.0 Rotterdam licht bew. no 2 19 8 0.0 Twente licht bew. o2 20 8 0.0 Vlissingen licht bew. o4 18 11 0.0 Maastricht licht bew. o3 20 8 00 Aberdeen zwaar bew. w.s.0 19 9 00 Athene half bew. nw2 24 20 0.0 Barcelona zwaar bew. n2 20 13 0.0 Berlijn licht bew. zl 17 8 0.0 Boedapest licht bew no 3 21 10 00 Bordeaux zwaar bew. zw2 20 16 0.4 Brussel licht bew. no 2 20 8 0.0 Cyprus onbewolkt nl 30 19 0.0 Dublin zwaar bew. n 1 18 5 0.0 Frankfurt onbewolkt no 2 17 10 0.0 Genève half bew. o2 22 14 0.0 Helsinki zwaar bew. zw3 12 4 0.0 Innsbruck licht bew. o2, 24 13 0.0 Istanbul half bew. no 4 21 18 0.0 Klagenfurt zwaar bew. o2 19 14 0.0 Kopenhagen licht bew w3 13 6 0.0 Las Palmas licht bew. n4 24 20 0.0 Lissabon licht bew n_2 21 12 0.0 Locarno zwaar bew. nwl 23 16 0.0 Londen licht bew no 2 19 9 0.0 Luxemburg licht bew no 3 20 10 0.0 Madrid onbewolkt n2 24 11 0.0 Malaga onbewolkt w4 26 18 0.0 Mallorca zwaar bew. ver. 1 24 10 0.0 Malta zwaar bew. nw3 17 0.0 Moskou regenbui nZ 13 4 0.0 München onbewolkt o3 18 10 0.0 Nice zwaar bew. nw2 19 16 0.0 Oslo zwaar bew. w.s.0 18 8 0.0 Parijs licht bew no 3 21 12 0.0 Praag onbewolkt o2 17 5 0.0 Rome licht bew nol 25 15 0.0 Split licht bew o2 26 16 0.0 Stockholm zwaar bew. w5 11 7 0.0 Warschau licht bew ver. 2 12 2 0.0 «m, bewolkt onweer W warmtefront as* regen sneeuw V koufront aÈL opklaringen «Ma» hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal Wenen licht b?w. ver. 2 21 7 0.0 New Orleans onbewolkt n3 27 18 0.0 Zürich onbewolkt n2 22 11 0.0 New York regen o3 20.5 Bangkok half bew. zw3 36 26 2.0 fel Aviv onbewolkt wl 29 18 0.0 Buenos Aires nol 17 12 28.0 Tokyo regen no 4 24 19 0.0 Casablanca zwaar bew zo 2 21 17 0.0 Toronto zwaar bew. zw2 18 11 2.0 Johannesburg onbewolkt o2 20 2 0.0 Tunis half bew. w3 26 17 0.0 Los Angeles 0.0 Vancouver licht bew. z2 21 10 0.0 VATICAAN - Kardinalen worden toegesproken door paus Johannt k Paulus IItijdens een ontmoeting in de Synodehal in het Vaticaan I paus heeft kardinalen van over de hele wereld bij elkaar geroepen n te praten over de toekomst van de RK-Kerk. Foto: Allesandro Bianö I WASHINGTON DPA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well heeft gisteravond in Was hington een ontmoeting gehad met de Dalai Lama. Vandaag, precies vijftig jaar na de formele annexatie van Tibet door Chi na, praat de boeddhistische lei der met president Bush. De boeddhistische leider is van daag ook te gast bij het populai re praatprogramma van Oprah Winfrey. Powell sprak met de Dalai La ma in diens hoedanigheid als 'gerespecteerd religieus per soon', maar zijn bezoek heeft geleid tot scherpe kritiek uit Pe king. In 1959 ontvluchtte de Dalai Lama Tibet. Hoewel de boeddhistische leider niet streeft naai' afscheiding va bet, zet hij zich tegen de zi China in voor meer culturi religieuze autonomie. Het gesprek tussen Powi J de Dalai Lama ging onder over de groeiende kloof ti arm en rijk in de wereld, aanleiding van een aansl bezoek van de Amerikaans q, nister van buitenlandse aan Afrika. De Dalai sprak later ook met de ni - Tibet-coördinator van de enigde Staten, Paula Dol De ontmoeting tussi boeddhistische leider ei zal wordt bijgewoond do Amerikaanse vice-pre Cheney en de nationale heidsadviseur Condoleezz DRIEBERGEN ANP De christelijke mensenrechten organisatie Jubilee Campaign wordt met opheffing bedreigd. Om haar activiteiten voort te kunnen zetten, moet de stich ting voor volgende week don derdag 20.000 gulden van do nateurs ontvangen. Jubilee Campaign, die een budget heeft van 200.000 gul den, heeft bovendien nog een schuld van 45.000 gulden open staan. De organisatie heei 4000 donateurs opgen meer geld te sturen. Volgens directeur A. de is er een stijgende lijn in d a dragen van donateurs te Toch is dat niet genoeg o di financiële problemen hetl fc te bieden. „Omdat we oIe opbouw zijn, hebben we kosten. De stijgende inkoi tr van bijdragen van don ie wegen daar niet tegenop a; De Pater gisteren. F O ki LEIDSCH (Opgericht KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad]unct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 DAGBLAD 1 maart 1860) 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1! 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES b Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071-5128|a< bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd d van het abonnements- geld, ontvang jj< korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geld d< toeslag van/0,95aan portokostenp fe verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE li( Voor mensen die moeilijk lezen, slecN 111 hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen* van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikbi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G al Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate I K N E-MAIL: redactie Jd@damiate hdc nl HUI Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18