Strijd laait weer op in Macedonië Buitenland n Studenten gered uit ondergelopen grot in Jura Londen gaat toestroom asielzoekers beperken Rote Armee Fraktion zou opnieuw actief zijn Wraak is in het Midden-Oosten niet meer dan zoet ieleider in inbia gepakt en bij rel in jngenis Chili ,do ligt ruim op in Peru :er 'merkt' ütdelinquent Leden maffia: Berlusconi had contact met ons i nog achter at-protocol «M ontploft op it in Jemen Chinezen ecuteerd Stil protest tegen aids Voorzitter: Meerderheid parlement wil Wahid kwijt IDAG 21 MEI 2001 :lpt De Colombiaanse chten hebben gisteren féén van de leiders van emrechtse paramilitai- pakt. Francisco Correa racht hebben gegeven legen van talrijke aldus een woord van Defensie. Colombi- ilitairen treden sinds en hard op tegen leden UC, de 'Eenheden voor fdediging van Colom- er 75 paramilitairen irdam 0 - Bij een brand tij- in gevangenisoproer in fd-Chileense stad Iqui- ,26 gevangenen omge- io hebben de autoritei- morgen gemeld. Gevan- iadden gisteravond op ipzaal matrassen en de- ibrand gestoken, waar- detineerden levend zijn id of gestikt. De favoriet voor het Pe tpresidentschap, AJe- Toledo, heeft tijdens de «kiezingsronde op 8 procent van de stem- haald. Zijn belangrijkste [ever, ex-president Alan hvam uit op 25,8 pro- itblijkt uit de definitie- ig, die zaterdag is gepre- d. Een tweede stembus- ilgt mogelijk op 3 juni. er 30 doden nplosie bus HSHU - In Somalië zijn gzeker dertig mensen leven gekomen, toen in leen tas met kruit ont- bus vloog in brand lorpje Halgan, ten noor- de hoofstad Mogadis- ens ooggetuigen ver- n veel mensen levend, ledeuren en ramen van tuig aanvankelijk niet 'gen. CHRISTI - Een rechter xaanse plaats Corpus leeft 21 veroordeelde van zedendelicten ge- Ijes in hun voortuin te iet de tekst: 'Gevaar, ont een pleger van een iet'. Met de bordjes 21 vrijdag ook stic- voor op de auto met: ln dit voertuig zit een een zedendelict'. De zullen controleren jes en de stickers ge- de proeftijd ook op blijven. COUMOIS AFP-Rtr De acht Zwitserse grotbezoe kers die dagenlang hebben vastgezeten in een grot in de Franse Jura, zijn zaterdagavond uit hun benarde positie bevrijd. Hulpverleners slaagden er uit eindelijk in de groep uit de grot te halen. De vijf mannen en drie vrouwen werden na hun gedwongen verblijf in de grot overgebracht naar een zieken huis in het Zwitserse Delémont. Artsen daar meldden dat ze erg moe zijn, maar in goede ge zondheid verkeren. Het uit Zürich afkomstige ge zelschap van studenten en een gids begon woensdag aan een tocht in de grot bij de plaats Be- sangon, maar werd overvallen door hoogwater. Het waterpeil bleef stijgen door hevige regen buien. De grotbezoekers had den weinig ervaring, en waren slecht voorbereid op het slechte weer in het gebied. Ze hadden ook geen geschikte kleding bij zich om de koude grot te betre den. Pas vrijdag werd bekend dat de acht Zwitsers nog in leven waren, nadat duikers hen had den gevonden. De groep be vond zich zo'n 75 meter van de ingang. Reddingswerkers pro beerden de afgelopen dagen het water uit de grot weg te pompen, maar dat lukte niet. Pas toen een helikopter een grotere pomp had ingevlogen en een deel van de grot was op geblazen, zakte het peil en kon- Reddingswerkers ondersteunen een van de acht uitgeputte grotbezoekers. Foto: Reuters/Damien Meyer den de studenten worden be reikt. Zaterdagochtend stond een deel van de route nog onder water, maar aan het eind van de dag was het water zodanig gezakt, dat de Zwitsers alleen nog door een moddermassa hoefden te waden. De speleolo gen legden binnen twintig mi nuten zelf de weg af naar de uitgang. Tientallen reddings werkers applaudisseerden toen de eerste groep naar buiten kwam. De Zwitsers waren erg opgelucht. Hun eerste woorden richting hulpverleners waren: „Danku, danku". Bij de reddingsactie in Besan- $on waren ongeveer 200 poli tieagenten, duikers en brand weerlieden betrokken. Leden van de Italiaanse maffia hebben toegegeven dat zij con tact hebben gehad met Silvio Berlusconi, de mediamagnaat die vorige week de verkiezingen won en waarschijnlijk premier wordt. Dat meldde de Spaanse krant EI Pais gisteren. Volgens de krant beschikt het openbaar ministerie van Sicilië over gede tailleerde verslagen van ont moetingen tussen maffialeden en Berlusconi of diens mede werkers in de jaren '60 en '70. Onder de medewerkers zou ook Berlusconi's rechterhand Marcello DelTUtri geweest zijn. Dell'Utri, afkomstig van Sicilië, veroverde vorige week een se naatszetel. Het openbaar mi nisterie onderzoekt momenteel of hij banden met de georgani seerde misdaad heeft. Net als Berlusconi ontkent Dell'Utri ten stelligste iets met de maffia te maken te hebben. El Pais zei dat onder de maf fialeden die uit de school klap ten ook Francesco di Carlo is, die zegt dat hij medio jaren ze ventig deelnam aan een ge sprek tussen Berlusconi en de toenmalige maffiabaas Stefano Bontate. Berlusconi zou gezegd hebben dat hij volledig ter be schikking van Bontate stond, terwijl de maffabaas op zijn beurt Berlusconi zijn steun toe zegde. Japan heeft herhaald ':h blijft inzetten voor •protocol, dat voorziet mindering van de uit- kooldioxide. Dat heeft ise minister van milieu 'ia gisteren gezegd na noeting met zijn Ne- collega Pronk, die trisvan de klimaatcon- Het Japanse standpunt oot belang voor de ling van het klimaato- at vorig jaar in Den Ukliep. jua, ien zware explosie op pera- kt in Jemen heeft zater- vijftien tot dertig men- even gekost. Ruim der- ien raakten gewond, 'P de markt in de plaats in zuidoosten van de dSanan, een explosie d-De ontploffing deed fin een opslagplaats Xm dynamiet lag. De Chinese autoritei- fcn gisteren 29 mensen esteld die ter dood wa- wdeeld wegens moord, ting, roofovervallen en DP grote schaal. De Chi- dieid, die het vertrou- Bregering wil vergro ten campagne tegen Bd waarbij volgens land echtenorganisaties Pn april al meer dan sen zijn geëxecuteerd, se media zijn al 801 1 geteld. NAIROBI - Een Kenyaanse jongen draagt een kaarsje mee tijdens de achttiende Internationale Aids Candlelight-her- denking, gisteren in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Het evenement vond plaats op meer dan 300 plekken in 60 landen, waarmee het inmiddels is uitgegroeid tot een van de grootste spontaan georganiseerde aids-herdenkingen. De dag is niet alleen een steunbetuiging aan mensen die leven met het HIV-virus of die aids hebben, maar ook wor den wijken en kleine gemeenschappen opgeroepen mee te doen aan de strijd tegen de ziekte. Circa twee miljoen van de in totaal van 29 miljoen Kenyanen zijn besmet met het virus. Volgens tellingen van het Kenyaanse ministerie van AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Skopje overweegt rebellen corridor te bieden Nieuwe gevechten tussen Albanese rebellen en rege ringstroepen in het noorden van Macedonië hebben za terdag de betrekkelijke rust verstoord. Een regerings woordvoerder zei dat de opstandelingen het leger had den geprovoceerd door met automatische wapens en mortieren het vuur te openen. Daarna waren er op ver scheidene plaatsen vuurgevechten uitgebroken. Het is niet duidelijk of daarbij slachtoffers zijn gevallen. de grote onvrede binnen het le- volksgezondheid komen er dagelijks zo'n 500 nieuwe dra gers bij. Het hele continent Afrika, volgens veel weten schappers de bakermat van de epidemie, wordt zwaar ge troffen door aids. Tientallen miljoenen mensen zijn er al ziek of dragen het virus, vooral in de landen ten zuiden van de Sahara. Foto: AP/Sayvid Azim SKOPJE DPA-AFP Afgevaardigden van de Albane zen zeggen dat de toestand in de dorpen die door de rebellen zijn bezet slechter wordt. Er be staat een tekort aan voedsel en medicijnen, zo meldden inwo ners per telefoon. Gisteren keerde de rust terug, waardoor het Internationale Rode Kruis in de gelegenheid was naar de bezette dorpen te gaan. Er wer den hulpgoederen aangevoerd en zieken geëvacueerd. De Macedonische president Trajkovski bracht voor het eerst in militair uniform een bezoek aan de militairen aan het front in Kumanovo. Hij riep hen op zich in te houden. Het bezoek van de president aan de troe pen was mede ingegeven door ger over het huidige, door het Westen opgelegde beleid, zo meldden de media in Macedo nië. Trajkovski waarschuwde de opstandelingen dat het leger over 'de middelen beschikt om af te rekenen met de terroris ten'. „De rebellen moeten niet denken dat onze terughouden de houding hen het recht geeft gebieden bezet .te houden of te veroveren." Volgens een Mace donische krant wordt er binnen de regering gesproken over een plan om de Albanese strijders uit Kosovo een corridor aan te bieden, waardoor zij kunnen terugkeren naar de Servische provincie. De Albanese strijders uit Macedonië zou amnestie moeten worden aangeboden. JAKARTA Rtr-ANP Het Raadgevend Volkscon gres, bestaande uit het parle ment en regionale gezagsdra gers, kan Wahid formeel naar huis sturen. Vice-president Me gawati Soekarnoputri maakte afgelopen weekeinde bekend bereid te zijn Wahids plaats in te nemen als de president voor tijdig zijn koffers moet pakken. Voorstellen voor vervroegde verkiezingen om de bestuurs crisis te bezweren verwierp ze. Een woordvoerder van de president ontkende gisteren dat Wahid van zins zou zijn de noodtoestand uit te roepen. Over een dergelijke drastische maatregel is in de boezem van het Indonesische kabinet overi gens wel gesproken, erkende de zegsman. Een meerderheid van het Indo nesische parlement wil dat er definitief een afzettingsproce dure komt tegen president Wa hid. Dat heeft parlementsvoor zitter Akbar Tandjung volgens het persbureau Antara gezegd tijdens een bezoek aan West-Ja- va. Volgens Tandjung zal de volksvertegenwoordiging op 30 mei besluiten tot impeach ment' van het staatshoofd. Wa hid staat onder grote politieke en maatschappelijke druk. Hij is al tweemaal door het parle ment berispt wegens vermeen de betrokkenheid bij twee fi nanciële schandalen en wegens falend sociaal-economisch be leid. LONDEN ANP-AFP-Rtr zelf bestreden moeten wor den." Hij tekent wel aan dat de gewenste quota-aanpak in Eu ropees en ander internationaal verband besproken moet wor den. Een Britse vluchtelingenorga nisatie uit felle kritiek op het plan. Volgens de Refugee Coun cil dreigt Londen een VN-con- ventie te overtreden die vluch telingen het recht geeft asiel aan te vragen in een land van keuze. „Stelt Straw nu werkelijk voor dat een asielzoeker die aanklopt wordt weggestuurd als het plafond is bereikt? Dat zou schending betekenen van de mensenrechten", aldus een zegsman. Straw zegt overigens 'in uit zonderlijke gevallen' asielzoe kers dan toch te willen toelaten. De uitlatingen van de bewinds man komen op het moment dat de oppositionele Conservatie ven premier Blairen zijn rege ringsploeg betichten van een slap asielbeleid. Groot-Brittannië wil de toe stroom van asielzoekers flink indammen, tot enkele tiendui zenden per jaar. In een inter view met de zondagskrant The Observer zegt minister van bin nenlandse zaken Straw dat de aanpak van het asielprobleem prioriteit heeft voor een volgen de Labour-regering. Er zijn ver kiezingen op 7 juni. Momenteel vragen jaarlijks zo'n 76.000 mensen formeel asiel aan in Groot-Brittannië. Circa 20.000 mogen uiteindelijk blijven. Het werkelijke aantal asielzoekers is overigens hoger, namelijk ongeveer 110.000. Het ministerie telt echtgenoten en kinderen van de aanvragers niet mee. „Er is een grens aan het aan tal aanvragen dat je kunt afhan delen", aldus Straw. „Hoe je ook kunt meeleven met de slachtoffers van een burgeroor log, de gevolgen ervan zullen toch vooral in de conflictregio TEL AVIV AD BLOEMENDAAL BERLIJN ANP Oud-leden van de voormalige extreemlinkse Duitse terrorris- tische organisatie Rote Armee FraKtion (RAF) hebben zeer waarschijnlijk een nieuwe ter reureenheid opgericht. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel vandaag. Het gezagheb bende blad baseert zich onder meer op informatie van justitie in Karlsruhe. Die startte eind vorig jaar een onderzoek naar vermeend 'neo-terrorisme'. De voortvluchtige RAF-leden Ernst-Volker Staub en Daniela Klette zouden circa twee jaar geleden betrokken zijn geweest bij de oprichting van 'een soort RAF-opvolger', aldus Der Spie gel. Beiden zouden onder meer verantwoordelijk zijn voor de overval op een geldwagen, in juli 1999 in Duisburg. De twee zijn op basis van nieuw DNA- onderzoek geïdentificeerd als mogelijke daders. Tegen het duo zijn in novem ber 2000 nieuwe arrestatiebeve len uitgevaardigd. De politie meent dat de handelwijze van de vermeende nieuwe groepe ring grotendeels de patronen volgt van de 'oude FtAF', for meel in 1998 door de groepe ring zelf ter ziele verklaard. De Rote Armee Fraction was tussen 1971 en 1993 verant woordelijk voor de dood van zeker 34 mensen. Op basis van moderne DNA-onderzoeken op destijds verzameld bewijsmate riaal hoopt de politie de tot dusver vele onopgeloste mis drijven waarvoor de RAF ver antwoordelijk zou zijn geweest alsnog op te lossen. CORRESPONDENT De eerste honderd dagen van de rege ring van Ariel Sharon zitten erop. Alleen de vergeelde stickers op de achterruiten van Israëlische auto's herinneren nog aan de verkiezingscampagne. Zoals 'Ik voel me veilig met de vrede van Ariel Sharon'. Veel Israëlische kiezers geloof den destijds heilig in dit soort leuzen, die nu al bijna lezen als politieke satire. Sinds de verkiezingen zijn er in Israël 28 bommen ontploft, of tijdig ontdekt. Af gelopen vrijdag richtte de laatste in de reeks een bloedbad aan bij een winkel centrum in Netanya. Vijf burgers verlo ren het leven. Binnen een paar uur ko zen Israëlische F-16 straaljagers het luchtruim om gebouwen van de Pales tijnse politie in puinhopen te verande ren. Twaalf agenten vonden de dood, al leen omdat ze tot Arafats gewapende macht behoorden. Het geweld van het afgelopen weekein de diende geen enkel militair doel. Israël kan met zijn militaire macht de Pales tijnse bevolking van de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook wel onder drukken, maar niet onderwerpen. De Palestijnen op hun beurt beseffen dat ze niet van Israël kunnen winnen, hoeveel zelfmoordcommando's ze er ook op uit sturen. Achter de acties van beide kan ten zit vooral machteloosheid. Arafat zou Israël graag de oorlog verklaren, maar beschikt niet over de middelen om zo'n oorlog te voeren. In die situatie is zijn taktiek militante groepen de vrije hand te geven. Israël beschikt over de sterkste militaire macht van het Midden-Oosten, maar worstelt met het probleem hoe die aan te wenden. De gewapende vleugels van Harnas en de Islamitische Jihad, de be langrijkste uitvoerders van terreuracties zoals die in Netanya, hebben geen hoofdkwartieren of kazernes. Daarente gen vormen de gebouwen van de officië le Palestijnse politiemacht en de daarin toevallig verblijvende manschappen een makkelijk doelwit. Israël vindt dat de Pa lestijnse politie als substituut mag die nen voor de terroristen. Arafat maakt geen werk van geweldsbestrijding, de politie opereert in zijn dienst, en dus zijn alle geüniformeerde politiemensen schuldig. Dat is de ingewikkelde redenatie. Een simpelere verklaring voor het geweld aan beide kanten is wraak. Een ruime meerderheid van de Palestijnse bevol king steunt zelfmoordacties in Israël, want de mensen daar moeten ook maar eens voelen wat lijden is. En wraak is zoet, zo zoet als het snoepgoed dat na de terreuraanslag in Netanya werd rondgedeeld in de straten van de Pales tijnse stad Ramallah. Ook in Israël speelt het 'oog om oog' een belangrijke rol, zoals minister van justi tie Meir Shitrit gisteren ruiterlijk toegaf. „De andere kant moet begrijpen dat zij zullen lijden als de burgers van Israël lij den", zei hij. „Wat moeten we anders doen? Ons terugtrekken? Opgeven? Vluchten?" De beelden van vertwijfeld in het puin zoekende Palestijnen werken volgens die redenatie als balsem op de wonden van Israëlische televisiekijkers. Wraaknemingen zijn primitieve reacties, waarvoor Israël, de enige democAtie in het Midden-Oosten, zich zou moeten generen. Sharon kan niet serieus ver wachten dat Arafat meer geneigd is radi cale groepen in bedwang te houden na een bloedbad onder zijn politiemacht. Van het chaotische Palestijnse bestuur valt weinig te verwachten, maar als be zettende macht en behoorlijk georgani seerde staat draagt Israël een zware ver antwoordelijkheid bij het zoeken naar een uitweg. Maar in plaats van een kleine stap in de goede richting te zetten, noemt Sharon de door de Mitchell-commissie gevraag de totale bevriezing van de nederzettin- genbouw 'een beloning voor Palestijnse terreur'. De slimmere Arafat heeft de wereld al laten weten dat hij het Mit- chell-rapport aanvaardt. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de Israëlische premier het zal torpederen, zodat het niet tot on derhandelen zal komen. Want als het gaat om vredesoverleg, hebben hij en Sharon elkaar even weinig te bieden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5