Polen schort opening joods massagraf op Geloof Samenleving Green schuldig aan bigamie Volle bak tijdens Ankh Hermesdag over 'Verborgen Christus' Verjaardag paus bescheiden feest Rusland krijgt 34 iconen terug BEROEPEN Siciliaanse folklore Kardinalen spreken over toekomst van R.K. Kerk Geen doodstra geestelijke Irai - Haarlemmer wordt president Synode Predikant trouwt vriend Sb MAANDAG 21 MEI 2001 VANDAAG IDe 21ste mei, in het jaar 1817, wordt de Duitse filosoof Rudolf Hermann Lotze ge boren. Zijn hele leven pro beerde hij de tegenstellin gen tussen rede en gevoel, tussen wetenschap en godsdienst met elkaar te verzoenen. Belangrijk daarin was de stelling dat metafysica niet dient om wetenschappelijke kennis te verkrijgen, maar om te vragen naar de waarde en het doel van iets. Lotze werkte als hoogleraar filo sofie in Göttingen en stierf in 1881 op 64-jarige leef tijd. VATICAANSTAD - Paus Johan nes Paulus II is vrijdag 81 jaar geworden. Op een bescheiden lunch met vrienden na, had de kerkvader niets bijzonders ge organiseerd om zijn verjaardag te vieren. Wel ontmoette de R.K. zielenherder in een serie audiënties ambassadeurs uit negen landen, bisschoppen uit Pakistan en enkele Europese autofabrikanten. Vorig jaar, bij zijn 80'ste verjaardag, pakte hij uit met een mis die werd bijge woond door duizenden pries ters uit te hele wereld. NEW YORK - De Amerikaanse regering heeft 34 iconen terug gegeven aan Rusland. De meer dan honderd jaar oude kunst werken zijn afkomstig uit kloos ters in de omgeving van Sint Petersburg. Een voormalige boekhandelaar uit Salt Lake Ci ty nam de werken in 1992 mee zonder de vereiste papieren. Naar eigen zeggen had hij de iconen betaald met medicijnen. De werken zijn volgens de douane in de VS 3,2 miljoen dollar waard. Rusland noemt de teruggave een 'belangrijke stap in de betrekkingen'. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ommen, als geeste lijk verzorger voor verzorgingshuis Oldenhaghen en verpleeghuis Het Zonnehuis, H. Dorgelote Beilen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Kollum, Joh. Stander te Oudega (Sm.). GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Leerdam, P.P.H. Wa terval, kandidaat uit Dronten. Bedankt: voor Veendam, M.A. van Leeuwen te Zuidwolde (Gr). Beroepbaar gesteld: door de clas sis Utrecht, A.W. Beute te Zwolle; ds Beute neemt ook part-time-be- roepen in overweging. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Emmeloord, M.C. Mulder te Goes. Bedankt: voor Sliedrecht-Cen- trum, K. Visser te Werkendam. Uitgeverij wil mensen tegemoetkomen in proces van bewustwording Veel mensen willen dogma's graag inruilen voor religie als een 'levende ervaring'. En dat kan door de 'innerlijke ontmoeting' met Christus, hoorden ruim duizend gasten van uitgeverij Ankh-hermes zaterdag in het Scheveningse Circustheater. SCHEVENINGEN WIM SCHRUVER Verrast waren ze bij uitgeverij Ankh-hermes niet door de be langstelling van mensen die 85 gulden wilden betalen voor de dag (inclusief lunch). Het is het tiende symposium van de uit geverij van 'boeken tussen he mel en aarde'. De vorige twee symposia 'Over leven en ster ven' en 'Een cursus in wonde ren' trokken vijftienhonderd mensen. Het symposium van zaterdag 'De Christus in ons' past bij de doelstelling van de uitgeverij. Die is mensen tegemoetkomen in hun proces van bewustwor ding en levensverdieping. ,,We weten aardig wat er leeft", ver klaart Hans Bienefelt van Ankh- hermes, die zo'n 72.000 geïnte resseerden in het adressenbe stand heeft. Bienefelt: „De kerken lopen leeg, maar veel kerkverlaters blijven christocentrisch (op SAN FILIPPO SIRIACÖ - De geschiedenis van de processie gaat terug naar 1765. Zo lang al wordt elk jaar in het Italiaanse stadje San Filippo Siriacoeen schrijn met een Christusbeeld in volle vaart een heuvel afge dragen door een gezelschap van zo'n veertig mannen. De traditie wil dat de lokale Siciliaanse bevolking de mannen luidkeels aanvuurt. Aan de gezichten te zien kost de jaarlijkse krachtproef de deelnemende mannen menig zweetdruppel. Foto: Reuters/Tony Gentile VATICAANSTAD AP Kardinalen uit alle windstreken zijn het afgelopen weekeinde neergestreken in Vaticaanstad, waar maandagochtend een gro te kardinalenbijeenkomst be gint. Op de zogenaamde Con sistorie, die tot en met woens dag duurt, zullen de kerkleiders van gedachten wisselen over de strategie van de rooms-katho- lieke kerk in het nieuwe millen nium. Johannes Paulus II, die de Consistorie volgens het Vati- caan van begin tot eind per soonlijk zal meemaken, ver klaarde zondag dat de geestelij ken zullen nadenken over de Christus gericht, red.) georiën teerd. Ze willen de diepte in, in het hart worden geraakt, voor bij de dogma's." Het fonds van Ankh-hermes is heel breed. „Maar we zitten nu eenmaal in een christocentrische cultuur en daar ligt dus een accent", meent Bienefelt. „De mens", zegt Bienefelt de vrijzinnige theoloog Harry Kui- tert na, „is ongeneeslijk religi eus." En, zegt hij er achteraan, in Nederland helemaal. „Onze cultuur is doordrenkt van reli gie. Ons land telt een ongelofe lijke hoeveelheid kerken en reli gieuze en levensbeschouwelijke groepen en groepjes." Het enorme succes van het boekenweekthema Mijn God van 1997 illustreert volgens Bienefelt dat steeds meer men sen 'geprikkeld worden door het bombardement van geweld via de televisie, de hebzucht of de 24-uurseconomie'. „Ze wil len zo niet verder, ze willen hun ziel louteren en vragen zich af waarom ze op aarde zijn." Het christendom biedt een weg, maar anders dan de gevestigde kerken die wijzen, zo bleek za terdag. Bovendien is het slechts één van de 'in wij dings wegen'. Bienefelt: „Ons leidmotief is de idee dat er verschillende wegen zijn. Wie de tussenwanden weghaalt, die de godsdiensten scheiden, ziet het totale con cept." Voormalig IKON-pastor Hans Stolp, van wie zaterdag zijn nieuwe boek 'De geboorte van Christus in ons' werd gepresen teerd, zette uiteen hoe ieder wakker geworden mens de 'ver borgen Christus' in zich kan vinden. Makkelijk is de weg naar de Christuskracht in jezelf niet. „Je wordt je bewust van het eigen ego, van de eigen schaduw. En daarmee begint die lange, lange weg van wer ken aan jezelf. Van loslaten, omvormen, bewustwording van oude patronen." Maar tijdens dit proces is sprake van 'stille en verborgen leiding' met name via dromen. Stolp: „Hoe meer de leerling een innerlijke zuiverheid ver werft en inzicht krijgt, des te doorzichtiger wordt het gordijn dat de zichtbare wereld ge scheiden houdt van de geeste lijke." En zo wordt de 'Verbor gen Christus' geboren. „Zo worden wij de mens zoals wij die ten diepste zijn: meer en meer tot Gods beeld en gelijke nis." De doodstraf die vorig jaar Iran was uitgesproken tegei een hoge hervormingsgezit de geestelijke, is in hoger bi roep verworpen. Hassan Yusefi Echkevari werd vorig jaar veroordeeld tot de doodstraf, wegens 'godslasterlijke' uitspraken over onder meer de rol van de geestelijkheid in Iran. De Iraanse hervormingsge zinde president Khatami zd vorig jaar al 'geschokt' te zij door het vonnis. Het doods vonnis is nu door een hoge rechter verworpen. LONDEN ANP De Poolse regering heeft de opening van een massagraf met ongeveer 1.600 joden opge schort. Eerder was gemeld dat Warschau besloten had, dat het graf zou mogen worden ge opend om het precieze aantal van de daar in de Tweede We reldoorlog omgebrachte joden vast te stellen. Voordat de resten van de mensen mogen worden opge graven wordt een uitspraak van de joodse gemeenschap afge wacht. Volgens minister van justitie Kaczynski is het openen van een graf in de meeste geval len in strijd met de joodse wet ten. In het graf liggen de stoffelij ke resten van joodse bewoners van het dorp Jedwabne. Pas vo rig jaar werd bevestigd dat zij tijdens de oorlog niet door de nazi's zijn omgebracht, maar door Poolse medebewoners. Het Instituut voor Nationale Herinnering (IPN) wil onder zocht hebben hoeveel mensen precies destijds de dood heb ben gevonden. De massamoord in Jedwabne vond plaats in juli 1940. De Poolse president Kwasnievski heeft toegegeven dat niet de Duitse Gestapo hiervoor ver antwoordelijk was, maar de Po len zelf. Hij heeft daarvoor zijn excuses aangeboden, evenals de rooms-katholieke bisschop- Jury Utah heeft geen pardon met afvallige mormoon PROVO Rtr-ANP Een Amerikaanse jury in de staat Utah heeft vrijdagavond Thomas Green schuldig ver klaard aan polygamie. De ver dachte werd op vier aanklach ten van bigamie schuldig be vonden. De man, die zich mor moon noemt, is gehuwd met vijf vrouwen. Het gaat om de eerste rechtzaak in de VS op be schuldiging van polygamie in vijftig jaar. Green is vader van 29 kinderen. Hij gaat in hoger beroep. Hem hangt een straf van maximaal 25 jaar cel boven het hoofd. Hij zegt alleen in geestelijke zin met de vrouwen getrouwd te zijn. Green beriep zich eerder op een persoonlijke afspraak met God. Hij zag de rechtszaak als een kans om aan te tonen dat hij op grond van zijn geloof vijf vrouwen mag hebben. De 52-jarige Green, die tele fonisch abonnementen voor tijdschriften werft, kan zich niet beroepen op het kerkgenoot schap waarvan hij zegt lid te zijn, de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen. Hoewel de oprichter Jo seph Smith in de 19de eeuw be weerde dat polygamie essenti eel was om de hoogste vorm van hemelse glorie te bereiken, verbood de kerk reeds in 1890 veelwijverij. Zes jaar later nam vooruitzichten voor het bestaan van de kerk en haar missie in de wereld van nu. De kerkvader gaf zelf al een indicatie: hij ziet een kerk voor zich waarin nie mand een vreemdeling is. Het is voor het eerst sinds 1994 dat alle, thans 183 kardi nalen voor een dergelijke bij eenkomst op het Vaticaan zijn uitgenodigd. De Heilige Stoel heeft nadrukkelijk verklaard dat de bijeenkomst niet bedoeld is als een vroegtijdige Conclaaf, om alvast te spreken over de opvolging van Johannes Paulus II. Die veronderstelling doet de werkelijke betekenis van de ontmoeting geen recht, zei het Vaticaan. UTRECHT-HAARLEM ANP De Haarlemse predikant S. van Kammen is gekozen tot presi dent van de synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Hij volgt ds. K. van der Horst op, die tien jaar voorzitter is ge weest. Van Kammen (37), predikant van de gemeente Haarlem/Be verwijk (500 zielen), krijgt als president van de synode een 'zware pastorale taak'. Hij wordt verantwoordelijk voor onder meer het mentoraat, de examens en aanstellingen, visi taties en crisismanagement. Ook zal hij als 'Nederlandse bisschop' optreden in het kader van de Lutherse Wereld Federa tie (LWF), zo maakte de woord voerster na afloop van de gehei me verkiezing vrijdag in Utrecht bekend. Van Kammen maakt sinds 1999 deel uit van het dagelijks bestuur. Hij is sinds 1993 lid van de synode. Hij was eerder toerustingsmedewerker van de Samen-op-Weggemeente van Leeuwarden-Oost, lid van de commissie gemeentetoerusting en predikant van de gemeente in Weesp. De Evangelisch-Lutherse Kerk in Nederland telt een klei ne 15.000 leden. Ze is daérmee de kleinste partner in het Sa- men-op-Wegproces, waaraan pen van Polen. De Amerikaanse historicus Gross bracht aan de hand van ooggetuigenverslagen aan het licht wat zich in het Poolse dorp afspeelde. Het ruim zeven meter lange massagraf werd ge vonden met behulp van oude luchtfoto's en speciale appara tuur. Of het ooit open zal gaan, is de vraag. De joodse gemeen schap voelt er niets voor. In Polen woedt al maanden een hevige discussie over de verschrikkingen in Jedwali Alleen al de aankondiging i Kwasnieksi dat hij namens len zijn verontschuldig^ wilde aanbieden, viel bij n mensen verkeerd. In het gebied stond tot v| kort een monument waa staat dat de nazi's en de Ge po verantwoordelijk zijn v de massamoord, maar datii middels weggehaald. Er l nu een nieuwe met de nai van de slachtoffers. de staat Utah, waar dit kerkge nootschap (tegen haar zin be kend als de mormonenkerk) werd opgericht, dit verbod over. Green wordt beschuldigd van J vier gevallen van bigamie, een geval van verkrachting met een 13-jarig meisje dat later zijn vrouw worden en van oplich ting van de sociale dienst. Zijn vrouwen, van wie vier zeggen dat ze ongehuwd zijn, hebben de afgelopen jaren ruim 54.000 dollar (ongeveer 130.000 gul den) aan uitkeringen ontvan gen. Green weigert dat geld te rug te storten. ook de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Kerken deelnemen. De predi kante H. Hirsch, die vorig jaar werd benoemd tot gedelegeerd president van de synode, legt haar functie neer. Ze zet we gens persoonlijke omstandig heden ook een punt achter haar werk als synodelid. De synode koos ds. I. Fritz (1962) tot vice-president. Zij is predikante in Amsterdam-Zuid oost. Tot voor kort was ze lid van de Lutherse Zendingsraad en de commissie Kerk en Israël, die beide zijn opgegaan in SoW-verband. Ook was ze be stuurslid van het luthers semi- DEN HAAG In Den Haag vond zaterdag naast het huwelijk van pi Constantijn en zijn Laurentien nog een bijzonder kerkelijk huwelijk plaats. Dominee Gertjan Bikker van de Gereformeerde Kerk in Wou brugge (rechts op de foto) trouwde met zijn vriend Anne Theo Sein Zij kozen voor de Maranathakerk in Den Haag om eventuele comm tie in hun eigen gemeente te vermijden. Onder de Woubrugse gerf formeerden leidde de aankondiging van het gereformeerde homoh welijk vorige maand tot nogal wat commotie. Bikker had zijn genu teleden een brief geschreven, waarin hij zei het te begrijpen als zij moeite hebben met zijn beslissing. Die brief kwam in de publiciteit waardoor de gemoederen onder de Woubrugse gereformeerden no erger verhit raakten. De kerkenraad heeft daarop een bijeenkomst! organiseerd waarop 'iedereen heeft kunnen zeggen wat hij op zijn hart heeft', aldus scriba E. Doelman. Het burgerlijk huwelijk is volb ken in het gemeentehuis van Jacobswoude, waar Woubrugge ondo deel van uitmaakt. Foto: ANP/Robin Utrecht WEEROVERZICHT BUITENLAND C O O F O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Langs de westkust flinke wolken velden en van tijd tot tijd buien. Landinwaarts droog en zonnige perioden. Veel wind, maar maan dag tijdelijk rustiger. Maxima van een graad of 9 in het noorden tot 19 op dinsdag in het zuidoosten. Zweden: Zonnige perioden en droog. In het noorden soms ook wolkenvelden en misschien wat regen. Stijging van temperatuur. Dinsdag maxi ma tussen 11 en 19 graden. Finland: Overgang naar rustiger en droog weer, maar maandag eerst nog buien en veel wind. Maandag maxima tussen 7 en 10 graden, daarna hoger. Denemarken: Zonnige perioden en droog. Stij ging van temperatuur, dinsdag rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Rustig en droog weer met flinke zonnige perioden. Lichte stijging van temperatuur, dinsdag maxi ma tussen 15 en 21 graden. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog weer. Mid- dagtemperatuur oplopend tot bo ven de 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig en droög. Soms een forse oostelijke wind. Maxima stijgend tot rond 22 graden op dinsdag. Zuid-Frankrijk: Plaatselijk veel wind. Verder flink wat zon, maar ook stapelwolken en in het zuidoosten kans op een fikse regen- of onweersbui. Maxi mumtemperatuur veelal tussen 20 tot 25 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en in het midden en zuiden kans op een lo kale onweersbui. Maxima van 18 graden langs de Golf van Biskaje tot 30 graden in het zuiden. Portugal: Veel zon, maar vooral landin waarts ook stapelwolken. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 21 en 28 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en mogelijk re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 23 graden. Marokko: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima aan de kust meest rond 25 graden. Tunesië: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan zee van een graad of 25 in het noorden tot ver boven de 30 gra den in het zuiden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Soms veel wind. Maxima omstreeks 25 gra den. Duitsland: In het noorden soms wolkenvel den, verder zonnig en droog. War mer, dinsdag maxima van een graad of 19 in het noorden tot meer dan 25 lokaal in het zuiden. Oostenrijk: Vrij zonnig. In het zuiden vooral maandag kans op een onweers bui. Middagtemperatuur rond 23 graden. Zwitserland: Flink wat zon. In het zuiden ook kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Hongarije: Zonnige perioden en vooral in het zuiden kans op een stevige regen- of onweersbui. Middagtempera tuur maandag rond 25 graden, dinsdag iets lager. Italië: Perioden met zon, maar vooral in het noorden ook regen- en on weersbuien, lokaal met veel neer slag en veel wind. Middagtempe ratuur tussen 23 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Eerst stevige regen- en onweers buien en mogelijk veel wind. Dinsdag van het zuiden droog en meer zon. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden. Griekenland en Kreta: In het zuiden en oosten vrij zon nig. Naar het noorden toe meer bewolking en kans op een bui. Hoge maxima, aan zee rond 30 graden en landinwaarts ruim daarboven. Malta: Perioden met zon en eerst mis schien een regen- of onweersbui. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Vooral op Cyprus en in het zuiden van Turkije vrij zonnig. Naar het noorden toe ook enkele wolken velden. Vrijwel overal droog. Maxima aan zee van een graad of 20 in het noordwesten tot meer dan 30 graden lokaal in het zui den. DINSDAG 22 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.36 Zon onder 21.36 Maan op 05.37 Maan onder20.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05 16.25 3.38 15.58 Laag 00.05 12.05 23.46 «11.46 Weerrapporten 21/05, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. no 2 17 6 0.0 De Bilt zwaar bew. no 2 18 6 0.0 Deelen half bew. no 3 18 5 0.0 Eelde licht bew. ver. 1 17 3 0.0 Eindhoven licht bew. o3 18 7 0.0 Den Helder licht bew n2 16 8 0.0 Rotterdam licht'bew. o3 17 3 0.0 Twente half bew. no 3 18 5 0.0 Vlissingen licht bew. o4 16 10 0.0 Maastricht licht bew. no 3 18 8 0.0 Aberdeen zwaar bew. w.s.0 14 7 0.0 Athene licht bew. n2 30 18 0.0 Barcelona zwaar Bew. n2 24 14 0.0 Berlijn zwaar bew. nw3 15 8 0.0 Boedapest zwaar bew. ver. 1 22 10 0.0 Bordeaux licht bew n2 23 13 0.0 Brussel half bew. no 4 18 7 0.0 Cyprus onbewolkt ol 30 18 0.0 Dublin zwaar bew, w.s.0 16 6 0.0 Frankfurt licht bew no 3 19 11 0.0 Genève zwaar bew. no 1 21 11 0.0 Helsinki zwaar bew. nw4 8 4 0.0 Innsbruck zwaar bew. wl 24 9 0.0 Istanbul onbewolkt no 2 19 13 0.0 Klagenfurt zwaar bew. w.s.0 22 9 0.0 Kopenhagen zwaar bew. n2 13 8 0.0 Las Palmas zwaar bew. n4 24 19 0.0 Lissabon licht bew. nw2 26 13 0.0 Locarno zwaar bew. ws.O 23 11( 8' 0.0 Londen licht bew. n2 18 0.0 Luxemburg onbewolkt no 4 20 10 0.0 Madrid half bew. nwl 22 11 0.1 Malaga half bew. nw2 16 0.2 Mallorca half bew. zo 1 26 11 0.0 Malta zwaar bew. no 3 24 18 0.0 Moskou zwaar bew. wl 14 8 0.0 München licht bew. o2 17 9 0.0 Nice regen n 5 21 15 8.2 Oslo licht bew. n3 14 3 0.6 Parijs onbewolkt no 4 18 10 0.0 Praag onbewolkt n2 18 5 0.0 Rome zwaar bew. o 1 25 18 0.0 Split 12 0.0 Stockholm zwaar bew. n6 12 6 0.0 Warschau licht bew. w4 13 8 0.0 •gA bewolkt onweer W warmtefront regen opklaringen sneeuw hagel koufront L lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in -100°- hecto pascal Wenen licht bew. ver. 1 20 7 0.0 New Orleans licht bew. z3 32 22 0.0 Zürich licht bew. no 2 21 9 0.0 New York zwaar bew zo 3 0.0 Bangkok zwaar bew. zw4 36 25 39.0 Tel Aviv onbewolkt zw2 30 16 0.0 Buenos Aires zwaar bew. o2 20 11 0.0 Tokyo zwaar bew. z2 27 20 0.0 Casablanca zwaar bew. no 2 22 17 0.0 Toronto onbewolkt zo 2 22 12 0.0 Johannesburg onbewolkt nw2 19 6 0.0 Tunis zwaar bew n3 30 19 0.0 Los Angeles 0.0 Vancouver zwaar bew. w.s,0 15 6 0.0 LEIDSCH (Opgericht KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek" D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 I DAGBLAD 1 maart 1860) 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-51280 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschi van het abonnements- geld, ontvang# korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldti toeslag van 0,95 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvalt van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbaa1 informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grai Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl I K E N H U I XSH Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10