'Haarlemmermeer deels onder water' Indiase blik op de Leidse verzorgingsstaat Personeel Rijnland krijgt een hoge bloeddruk van vacatures Beginnende bestuurder mag minder drinken Hollandse Nieuwe waarschijnlijk 'beste haring sinds vijftig jaar' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD inima krijgen jizend gulden Iringsacties ij Hema beperkt Ilometerheffing hder vuur ndmatig bellen jauto verboden 19 20 l'WWIMWi lichte regen Zeker zes doden bij aanslag in Israëlische stad 2 WEKEN Cieba lUDAG 18 MEI 2001 UJ Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad jtse darters hten hun lenop iden I HAAG - Mensen die al drie van een minimumuitkering eten rondkomen en geen s hebben op werk, kunnen iaf 1 januari volgend jaar re ien op ongeveer duizend den extra per jaar. De rege- gaat gelden voor mensen in lijstand, WAO'ers en rers. Dat heeft een woord- irder van minister Vermeend i sociale zaken vandaag ge- ;d. De maatregel gaat onge- ■r honderd miljoen gulden HERDAM - 6.25 Hema-vestigingen is Tchtend gestaakt. FNV tógenoten spreekt van een Jrweldigend succes' omdat Her winkelpersoneel de sta- Jsbereidheid groot zou zijn. ■grote bakkerijen liggen plat. TFNV-leden vragen acht pro nt erbij over twee jaar en wil- irerder dat de Hema een il loonkostenbesparingen I tafel haalt. Moederbedrijf jdex KBB liet weten bereid te ■tot 7,5 procent te gaan. [I HAAG - Over de proef met ïflometerheffmg die minis- Ketelenbos van verkeer wil lieren bestaan zo veel vra- dat het kabinet het besluit lover een paar weken heeft esteld. Vooral Financiën wil gop een aantal punten ver gelijking, aldus een woord ster van het ministerie van ser. Netelenbos gaat er nog jds van uit dat de proef ge in, zoals gepland, in 2003 |start kan gaan. r jjfl HAAG - Handmatig telefo- pil achter het stuur van een irvoertuig of bromfiets it verboden. Minister Nete- |ios (Verkeer) heeft de Twee ier gisteren laten weten het verbod waarschijnlijk I dit jaar in zal gaan. Aanlei- ,'is dat het aantal gewonden ppoden in het verkeer als ge- :^van telefoneren achter het ur toeneemt. In veel Europe- ïden is het voor bestuur- i al verboden een mobiele 18 Plannen voor Park Rusthoff raken in een stroomversnelling WD in actie tegen huizen op vliegkamp Kamerlid uit Benthuizen beschrijft adoptie-ervaringen in Colombia Nacompetitie is ereronde voor RCL-keeper Ron Sinteur LEIDEN PETER GROENENDIJK Al honderden jaren lang verdiepen Eu ropese onderzoekers zich in niet-wes- terse samenlevingen. Maar tijden ver anderen: drie onderzoekers uit India, twee antropologen en een econoom, hebben zich de afgelopen vier jaar ver diept in de sociale situatie in Leiden, die fungeert als voorbeeld voor de hele Nederlandse samenleving. De onder zoeksgroep werd gecompleteerd door Carla Riseeuw, hoogleraar antropolo gie aan de Leidse Faculteit Sociale We tenschappen. Gisteren presenteerden zij de voorlopige resultaten in de raad zaal van het Leidse stadhuis. De drie onderzoekers, die vanaf 1997 gesprekken hebben gevoerd met een grote groep mensen uit Leiden en omgeving, bieden een verfrissende blik op de Nederlandse verzorgings staat. Het ging in het onderzoek name lijk om mensen die afhankelijk zijn van hulp van de overheid. De centrale vraag in het onderzoek: is de situatie van sociaal zwakkeren verslechterd door de recente veranderingen in de zorg en sociale zekerheid? Een van de Indiase onderzoekers, Kamala Ganesh van de universiteit in Mumbai, richtte haar blik op afhanke lijke ouderen. Volgens haar doet het Leidse minimabeleid in deze groep veel goeds en zijn er meer mogelijkhe den voor ouderen om hulp te krijgen. Maar Ganesh schrok van de situatie in de thuiszorg. „De problemen in die sector leiden tot veel stress bij oude ren", zei zij. „Men spreekt al van stop- watch-zorg, alles moet precies volgens het klokje gebeuren en er is geen tijd om even met mensen te praten over hun dagelijkse behoeften. Bovendien krijgen ouderen vaak heel veel ver schillende verzorgers over de vloer, wat voor veel verwarring zorgt. En dat terwijl de thuiszorg vaak dagenlang het enige contact is voor deze men sen." Het groeiende verschil in kwaliteit tussen thuiszorg op kosten van de staat en (dure) particuliere hulp baart haar zorgen. „Wie het kan betalen, kiest voor particuliere zorg. Dat leidt tot een grotere tweedeling tussen arm en rijk." Pagina Leiden: 'Ik noem dit ontwik kelingshulp aan Nederland' )on te gebruiken. 3 5 Gemeente steunt idee stedenbouwkundige Een flink deel van de Haarlemmermeerpolder moet weer onder water worden gezet. Dat opperde de Amsterdam se architect en stedenbouwkundige Sjoerd Soeters giste ren op het symposium 'De reus maakt zich op' in Hoofddorp. De gemeente Haarlemmermeer koestert soortgelijke ideeën, zo blijkt uit haar reactie op de Vijfde nota ruimtelijke ordening van minister Pronk (VROM). HOOFDDORP' HENK GEIST OSCAR VERMEER In Hoofddorp werden gisteren vier visies gepresenteerd voor Hoofddorps nieuwste uitbrei dingswijk, Toolenburg-Zuid. Wat Soeters betreft kunnen de polder ten zuiden van Nieuw - -Vennep en de landbouwgrond tussen Nieuw-Vennep en Hoofddorp worden teruggege ven aan het water. Nederland ontleent volgens hem zijn iden titeit aan de strijd tegen het wa ter, maar die is verdwenen door de bouw van grote uniforme woonwijken. „We moeten een nieuwe balans maken en een nieuw waterlandschap aanleg gen." Soeters vindt Haarlemmer meer aan zijn zijde. De ge meente wil een deel van het zuiden van de polder onder wa ter zetten. Dat is nodig om de komende vijftig jaar te kunnen inspelen op klimaatverande ring, de stijgende zeespiegel en de bodemdaling. Die waterber ging moet dan wel worden ge combineerd met woningen, re creatie, toerisme en landbouw. De gemeente Haarlemmermeer hoopt dat dit gebied samen met de Ringvaart, Kagerplassen, Westeinderplas en Braassemer- meer één toeristisch natuurge bied wordt. Het Waterschap Groot-Haar lemmermeer onderzoekt mo menteel ook de mogelijkheden voor een waterberging in dit ge bied. Boze boeren protesteer den eind vorig jaar al tegen het eerste ontwerp van deze zoge heten 'waterkansenkaart'. De plannen voor een water berging ten zuiden van Nieuw- Vennep druisen in tegen de plannen van minister Pronk om juist verstedelijking in dit ge bied toe te staan. Haarlemmer meer zegt daarover verbaasd te zijn. Het zuidoosten van Haar lemmermeer ligt in het Groene Hart en is 'een gebied met landschappelijke waarde Daarnaast is woningbouw in dit deel van de polder onmogelijk vanwege de nabijheid van de luchthaven Schiphol. jienland fenland loof en Samenleving Iprek van de Dag «diensten pische Diensten12 .15,17,18,19,20 10 21,22 sieprogramma's11 .10,16 gen Wiel23,24 LEIDEN/LEIDERDORP ERIC WENT Als er niet snel iets gebeurt is het Rijnland Zie kenhuis binnen vijf jaar ten dode opgeschreven. Dat voorspelt H. Compagne van het actiecomité dat vandaag actie voert voor een betere CAO. „72 van onze 460 bedden zijn noodgedwongen bui ten gebruik wegens personeelsgebrek. En dat aantal wordt alleen maar groter." Een hoge werk druk en een lage beloning. Volgens de Leider- dorpse operatieassistenten en anesthesisten, die vanmorgen in de hal van het Rijnland Ziekenhuis 'gratis' de bloeddruk van bezoekers opnamen, is het niet verwonderlijk dat de lijst vacatures zo mogelijk nog langer is dan de wachtlijsten voor patiënten. „We krijgen er zelf een hoge bloed druk van", zegt OK-assistente L. de Vogel. Alleen een flinke salarisverhoging kan de 'ern stig zieke patiënt' nog redden, denkt actievoerder Compagne. „Een goede CAO maakt het werk aantrekkelijker. En voorkomt dat de beste krach- Bezoekers van het Rijnland Ziekenhuis konden vanmorgen hun bloeddruk laten meten door anesthesisten en OK-assistenten. „Zonder lange wachttijden en geheel gratis." Foto. Hielco Kuipers ten worden weggekocht door het bedrijfsleven." Ook in het Leidse Diaconessenhuis maakt het personeel zich zo langzamerhand ernstig zorgen over de toekomst van de instelling. Daar blijft ruim tien procent van het aantal bedden (30 op een totaal van 290) structureel leeg, omdat er geen verpleegkundigen zijn. „De afgelopen we ken hebben we zelfs operaties moeten cancelen' wegens gebrek aan personeel. Dat is weer zo'n nieuw verschijnsel dat me zorgen baart", aldus woordvoerder M. Delemarre. Vandaag draaien de OK's in beide ziekenhui zen een zondagsdienst om de eis voor een betere CAO kracht bij te zetten. Dat betekent dat alleen spoedoperaties doorgang vinden. Op die afdelin gen waar geen actie gevoerd wordt, lopen ver pleegkundigen in het zwart. Vanmiddag gaat een personeelsdelegatie van beide ziekenhuizen naar de Haarlemmerstraat, om het winkelend publiek uit te leggen waarom een betere CAO hard nodig Nog enkele dagen mooi weer nodig voor het ideale vetpercentage SCHEVENINGEN/KATWÜK PETER BLOK Op papier ziet het er goed uit. De Hollandse Nieuwe die vanaf vandaag in groten getale in de Noordzee mag worden gevan gen, is waarschijnlijk de beste sinds vijftig jaar. De uitzonder lijke jaarklasse van 1998 komt dit jaar in de vangst. „Daarom zijn de verwachtingen hoogge spannen", zegt voorzitter Luc Ouwehand van het Nederlands Visbureau. De eerste signalen zijn vol gens hem positief. „De juiste oranje plankton is in ruime ma te aangetroffen in de magen van de gevangen haringen. Het belooft daarom een prachtig haringjaar te worden." Maar de haringen die tot nog toe uit zee zijn gehaald, ogen nog vrij smal en nog niet vet ge noeg. Ze hebben volgens Ou wehand nog een paar dagen mooi weer en vooral zon nodig om aan het ideale vetpercenta ge te komen. „Maar we hebben nog even de tijd." Nederland moet volgens Ou wehand voorlopig vooral reke nen op 'relatief kleine en malse maatjes met een mooi vetlaag- je'. „De grotere haringen, die in Amsterdam populair zijn, zijn momenteel nog niet goed ge noeg om voor Hollandse Nieu we door te gaan. Die moeten nog even rijpen, je hebt tenslot- De eerste Hollandse Nieuwe wordt binnengehaald. Hier glijdt de vis over de lopende band om te worden gekaakt. Foto: WFA/Péter van Beek te toch met een natuurproduct te maken. Dat maakt het ieder jaar ook weer spannend." De visserij op maatjesharing heeft een beperkt aantal weken plaats. Alleen de vis die van half mei tot eind juni wordt gevan gen, is geschikt om na verwer king als Hollandse Nieuwe door te gaan. Volgens de Katwijkse haringhandelaar Ouwehand is de EG erg terughoudend met de maximaal vastgestelde vangst- hoeveelheden om de visstan den in de Noordzee te bescher men. Het quotum voor haring Alcolïolnonn andere automobilisten ongewijzigd in de prijzen valt? Kijk dinsdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.30 uur. r kans, meer geld, in de Staatsloterij. DEN HAAG GPD De alcohollimiet voor beginnende au tomobilisten gaat per 1 januari 2002 fors omlaag. Mensen die net hun rijbe wijs hebben gehaald, mogen in de eer ste vijf jaar na het examen niet meer dan 0,2 promille in het bloed hebben. Bij drie overtredingen wordt het rijbe wijs ingetrokken. Voor overige wegge bruikers blijft de limiet 0,5 promille, zo heeft het kabinet vandaag besloten. Volgens een woordvoerder van mi nister Netelenbos (verkeer) leidt de maatregel tot vijf procent minder ver keersdoden en ziekenhuisgewonden per jaar, De maatschappelijke kosten zouden, volgens een raming van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, met honderd mil joen afnemen. In de praktijk komt een promillage van 0,2 neer op een totaal alcoholverbod, omdat het lichaam ook zelf geringe hoeveelheden alcohol aan maakt. De nieuwe limiet geldt voor alle be ginnende weggebruikers, ongeacht de leeftijd. Maar in de praktijk treft de maatregel vooral jongeren. Minister Netelenbos had liever het promillage voor alle weggebruikers verlaagd naar 0,2 procent, maar in het kabinet kreeg zij daarvoor de handen niet op elkaar. In de Tweede Kamer hadden WD en CDA zich al tegen een algemene verla ging van de alcoholnorm gekeerd. Zij hielden Netelenbos voor dat de pak kans erg klein zou zijn en dat de politie zich moet richten op mensen die zwaar beschonken achter het stuur zit ten. In het kabinet vreesde met name minister Korthals (justitie) voor een probleem bij de controle en handha ving. De nieuwe alcohol-maatregel valt sa men met de invoering van het tijdelijk beginnersrijbewijs, dat na vijf jaar kan worden ingewisseld voor een 'gewoon' rijbewijs. Netelenbos verwacht veel van die maatregel, omdat relatief een groot aantal verkeersongelukken door oner varen automobilisten wordt veroor zaakt. De minister heeft haar ideaal van een alcoholvrij verkeer nog niet losgelaten. In haar Nationaal Verkeer- en Vervoerplan, dat vandaag in het ka binet wordt goedgekeurd, wordt een onderzoek aangekondigd naar invoe ring van een lagere norm voor alle weggebruikers. NR. 42621 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 HET WOORD IS AAN Anonymus Als we geweten hadden dat kleinkinderen zo leuk waren, hadden we die eerst geno men. WEERSVERWACHTING 15 VOOR ZATERDAG V .J vooruitblik ZON MAAN I'INS mmP'ma*' 7*/15° 7716° 7720° 30% 10% 10% 30% 50% 70% Bij een zelfmoordaanslag in de Israëlische kuststad Netanya zijn vandaag zeker zes men sen, onder wie de dader, om het leven gekomen. Meer dan veertig mensen liepen verwon dingen op, heeft de Israëlische radio gemeld. Getuigen zeiden dat de bom afging bij de ingang van het winkelcentrum Sharon aan de rand van het stadshart. De zware klap was van een af stand van honderden meters te horen. Netanya ligt ongeveer tien kilometer van de Westelijke Jordaanoever. In het verleden hebben Palestijnse extremis ten er meer dan eens aansla gen gepleegd, maar het is nog niet duidelijk of zij ook achter de aanslag van vrijdag zaten. De Israëlische veiligheids dienst is al sinds het begin van de tweede Palestijnse opstand, in september, extra alert op mogelijke aanslagen. Zo mo gen Palestijnen Israël niet in. Maar de grens tussen de West oever en Israël is niet omheind en Israël erkent dat dagelijks naar schatting 20.000 Palestij nen illegaal de grens overste ken om naar hun werk te gaan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. is dit jaar gehandhaafd op 265.000 ton. Ouwehand:, „Ter wijl de Noordzee nu weer goed is voor 400 tot 500.000 ton per jaar. Het gaat goed met de ha ringstand. De haring is het kri tisch punt voorbij, er zit zo'n één miljoen ton in de Noord zee. Er is dus weer een 'spaar pot'." De Hollandse Nieuwe is van af woensdag 30 mei overal te koop. Pagina 18: Niets lijkt op het Holland haringgevoel Naam: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m.'controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl de maanden juni, juli en augustus zaïerdag's gesloten De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m- SHOWROOM! bel.enj

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1