Rebellen in Servië binden in Buitenland FBI erkent blunder in zaak-McYeigh Britten hebben mededogen met vader die depressieve dochter doodde Taalstrijd Vlamingen en Walen steekt de kop weer op kristen Cypi loven bank rus m ontploft in ofdstad Peru egtuig stort er in Turkije oering olombia ner schuldig 1moord angene Italië rookvrije cel .verbieden hal IRA Berlusconi bestookt met politieke verlanglijstjes Londen stelt verzachting sancties tegen Irak voor Veiligheidsminister kritisch over 'lui' Israëlisch beleid Klappen op campagne NDERDAG 17 MEI 2001 i, Bgtuig Iraanse iister vermist I T|d X AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters In het centrum van de aanse hoofdstad Lima is u: ,ren een bom ontploft. Zes 5en raakten gewond. De iontplofte vlakbij het ge- «van de nationale verkie- jaad. Volgens de media is inslag het werk van de re- nbeweging Lichtend Pad. buurt werden pamfletten lm deze beweging gevonden, •wonden waren vier poli- •nten en een vrouw en dochtertje. /IRA - Een vrachtvliegtuig het Turkse leger is gisteren gestort in het zuiden van jje. De 34 militairen aan dzijn daarbij om het leven men, plus drie beman- deden. De Casa CN-235 j op weg naar de hoofdstad met leden van een spe- legereenheid. Ooggetuigen n dat zich in het tweemo- propellervliegtuig een «Joffing voordeed. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De 52-jarige aannemer James Lawson uit het Zuid-En gelse Worthing heeft zijn 22-jarige dochter Sarah ge dood. Toch is Lawson geen misdadiger. Hij bracht zijn geesteszieke en depressieve dochter om uit mededogen. Deze week staat hij terecht, maar het land leeft met hem mee. Menigeen vindt dat de psychiatrische hulp verlening in het beklaagdenbankje had moeten staan. Tot haar puberteit was Sarah Lawson een meisje met vriendinnen, dat gewoon haar best deed op school, op groeide in een stabiel gezin en geen aanleiding tot zorgen gaf. Maar gedurende haar tienerjaren werd ze gaandeweg depressiever, en zo rond haar achttiende durfde ze de we reld pas in de ogen te kijken als ze een halve liter wodka op had. De psychiatrische steun waar zij en haar ouders om vroegen, was er niet of was slecht. Vier jaar geleden kreeg Sarah van de huisarts Prozac voor geschreven, waarna ze zichzelf begon te verminken. Sarah raakte geobsedeerd door Richey Edwards, de spoorloos verdwenen gitarist van The Manie Street Preachers, die vermoedeliijk zelfmoord heeft gepleegd. Sarah ging daar toe ook pogingen doen. Ze probeerde een paar maal haar polsen door te snijden. Drie jaar geleden kreeg ze een elektroshockbehandeling, en daarna nam ze een overdo sis drugs om er een einde aan te maken. Meestentijds woonde ze thuis, waar haar ouders en haar broer zo goed en zo kwaad als dat ging over haar waakten. Ergens in 1999 - moeder Karen Lawson was net overspan nen geweest - zei James Lawson over zijn dochter: „Ie mand zou haar moeten helpen. Als Sarah een kat of een hond was geweest, zou ze uit haar lijden worden verlost." Voor de rechtbank zei Karen Lawson over Sarah: „Het was een ontzettend lieve meid, die nooit iemand kwaad deed. Ze was grootmoedig en vrijgevig, té vrijgevig vaak. Ze kon het leven niet aan. Misschien was ze té gevoelig." Vorig jaar april was Sarahs toestand slechter dan ooit. Ze voelde zich ook zeer schuldig over de last die ze voor haar ouders was. In het weekeinde van 8 april sneed ze haar polsen door. Ze werd in het ziekenhuis opgenomen, maar na twee dagen weer ontslagen. Op dinsdag hing ze zich zelf op, maar ze bleef in het land der levenden omdat de ceintuur knapte. Op donderdag werd ze weer eens opge nomen in het plaatselijke psychiatrische ziekenhuis. Daar werd ze een dag later uit ontslagen omdat ze cannabis zou hebben gerookt. Ondanks Sarahs belabberde toe stand weigerde het ziekenhuis dat ontslag terug te draai en. Weer thuis vroeg ze wanhopig aan haar vader of hij haar wilde helpen. Terwijl moeder en broer Jamie al op bed lagen, nam Sarah in het bijzijn van haar vader een overdosis pijnstillers. Daarna ging ze op bed liggen in de armen van haar vader, en zakte ze weg in een slaap waar ze af en toe weer uit ontwaakte. Op een gegeven ogenblik vroeg ze haar vader meer pijnstillers te halen, maar omdat hij haar niet alleen wilde laten, trok hij met haar instem ming een plastic zak over haar hoofd, waarna ze stikte. Lawson maakte daarna vrouw en zoon wakker, en meldde zichzelf bij de politie. Voor de rechtbank zei Lawson deze week: „Ik geloof niet dat ik mij schuldig voel. Het lijden van Sarah was daar voor te verschrikkelijk. Het belangrijkste is dat Sarah nu rust heeft gevonden." Karen Lawson staat achter haar man: „Sarah overleed vredig in haar bed, in het bijzijn van iemand die van haar hield. Ze wees er ook op dat haar dood niet het gevolg was van een opwelling, maar van een jarenlange, doffe ellende. Karen Lawson verwijt de psychiatrische zorg dat die zich veel te weinig om Sarah heeft bekommerd, en zich nau welijks heeft ingespannen om de aard van haar ziekte te ontdekken. „Eigenlijk zou de zorg hier in de beklaagden bank moeten staan. Had Sarah maar een ernstige licha melijke ziekte gehad. Dan was ze ongetwijfeld met meer liefde en deskundigheid behandeld dan nu het geval is ge weest." Inmiddels wordt een onderzoek ingesteld naar de vraag waarom de professionele hulpverleners Sarah de rug toe keerden in de laatste dagen voor haar dood, en hekelen belangengroepen de slechte psychische zorg in het land. James Lawson is eerder deze week vrijgesproken van moord, maar hem wacht nu een veroordeling wegens doodslag wegens verminderde toerekeningsvatbaarheid. Zijn advocaat heeft een voorwaardelijke straf bepleit. OTA -Een gewapende 1 heeft in Villanueva, in het loosten van Colombia, tweehonderd mensen jerd. Het zijn dagarbeiders Implantages in de streek, eger zou bij een achtervol- inmiddels circa honderd ienweer hebben bevrijd, itvoerders zouden beho- itde extreemrechtse AUC, lotste paramilitaire orga- evan Colombia. De mees ellen gebruiken het los- m wapens te kopen. Ook nog steeds onrust in Macedonië Etnisch-Albanese guerrillastrijders krijgen van de inter nationale vredesmacht KFOR in de Servische provincie Kosovo amnestie als zij zich vóór 24 mei overgeven. De rebellen, die actief zijn in de gedemilitariseerde buffer zone tussen Kosovo en de rest van Servië, lijken nu eie ren voor hun geld te kiezen. Circa tachtig strijders heb ben zich al overgegeven. 5IA - Twee Nederlandse ten hebben volgens de 5 op Cyprus een bank allen in de plaats Larnaca. derlanders zouden er en buit van bijna twee ton lor zijn gegaan. Het twee- uhet eiland dinsdagavond iegtuig hebben verlaten, ndbestemming Amster- )e Cypriotische politie nterpol ingeschakeld. IPALM BEACH -Een Ame- se jury in de staat Florida jen 14-jarige jongen lig bevonden aan moord ileraar. Hem hangt een enisstraf van 25 jaar tot ilang boven het hoofd, oces is omstreden omdat igen als volwassene wordt it. Een jaar geleden t de toen 13-jarige knaap raar Engels dood, nadat tem te verstaan had gege- itniet voor zijn neus heen Br te bewegen. -Een Italiaanse gedeti- tis in hongerstaking ge- imdat hij een rookvrije De man, die een lange itzit in de gevangenis in !to in het noorden van vindt dat zijn longen niet ld hoeven te worden door Ie celgenoten. De direc- in de gevangenis heeft Idat hij zijn best doet een ing te vinden, maar dat leüijk is vanwege plaats in de gevangenis. HlNGTON - De Verenigde P hebben de Noord-Ierse |likeinse terreurgroep Real jsteren op de lijst van bui- Mse terroristische organi- 'geplaatst. Activiteiten van inn aan de beweging zijn |oor verboden. De Real ten splinter van de provi- 11RA, de bekendste van de O-Ierse terreurgroepen. De jpng heeft de verantwoor- peid erkend voor de bom- feinOmaghin 1998, N 28 doden vielen. kil PRISTINA-KOSOVO AFP-DPA-RTR KFOR maakte de maatregel gis teren bekend. Met uitzondering van personen die zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige misdaden, kunnen alle strijders die de wapens inleveren en de veiligheidszone verlaten op gra tie rekenen. Strijders die pas na 24 mei terugkomen naar Koso vo, zullen door KFOR als crimi nelen worden beschouwd. De Albanese strijders, ver enigd in het bevrijdingsleger UCPMB, vechten sinds vorig jaar in de bufferzone, die in 1999 na de strijd rond Kosovo door de NAVO werd ingesteld. De beweging droomt van de vorming van een 'Groot-Alba- nië', waarin Kosovo en stukjes Servië en Macedonië zich bij Albanië aansluiten. In maart verkleinde KFOR de veiligheidszone. Joegoslavische troepen, die het gebied eerst niet inmochten, kregen toegang tot steeds meer delen van de zone. Op 24 mei zullen zij het laatste gedeelte van het gebied binnentrekken. In die regio, in clusief de onrustige Presevo- vallei, is het UCPMB nog volop aanwezig. Dinsdag kwam het nog tot een treffen tussen het leger en de rebellen, toen de re geringstroepen het dorp Orao- vica heroverden, dat zaterdag door de guerrillastrijders was bezet. Terwijl tientallen Albanese strijders do wijk naar Kosovo hebben genomen, lijken de Al banese rebellen in het noorden van Macedonië van geen wijken te weten. Strijders van het Na tionale Bevrijdingsleger U£K vielen Macedonische regerings troepen aan. Nabij de plaatsjes Slupcane en Opaje had gister ochtend een vuurgevecht plaats. Skopje heeft de opstan delingen tot vandaag de tijd ge geven de wapens neer te leggen en zich terug te trekken. De mi litaire operaties zouden tot die tijd zijn opgeschort. President Trajkovski riep de burgers in de dorpen waar de rebellen zich schuilhouden op om hun woonplaatsen te verlaten voor dat het regeringsoffensief wordt hervat. In Albanië werden eerder de ze week voor het eerst wapens in beslag genomen die bestemd waren voor de rebellen in Ma cedonië. Het wapentuig werd in de haven van Durres geconfis queerd, zegt de Albanese poli tiechef Klosi in de regerings krant Zeri i Popullit. De wapens - automatische geweren, radio apparatuur, kogelvrije vesten en munitie - werden gevonden in een Zwitserse vrachtwagen die uit Italië kwam. leiders van de diverse partijen in het parlement formeel de opdracht geven om een rege ring te vormen. Omdat Berlus coni met zijn alliantie Huis der Vrijheiden in beide kamers van het parlement de absolute meerderheid heeft behaald, zal de opdracht waarschijnlijk naar hem gaan. Umberto Bossi van de bij de verkiezingen gehalveerde sepa ratistische Lega Nord legde een claim op het voorzitterschap van het Huis van Afgevaardig den, de Tweede Kamer. Bossi eiste een beloning omdat veel verstokte aanhangers zich door de lijstverbintenis met Berlus coni van zijn partij hebben af gekeerd. De post-fascistische Nationale Alliantie (NA) heeft haar zinnen gezet op het voor zitterschap van de Senaat. Par tijleider Fini zou vice-premier premier willen worden. Daar naast wil de NA de bezem halen door de publieke omroep RAI en op belangrijke posten eigen mensen benoemen. Nog voor hij formeel opdracht heeft gekregen de volgende re gering te vormen, is de aanko mende Italiaanse premier Silvio Berlusconi van allerlei kanten bestookt met verlangens en ver zoeken om - voornamelijk door hemzelf gewekte - verwachtin gen waar te maken. Het Italiaanse bedrijfsleven, dat in de miljardair en media magnaat een geestverwant ziet, heeft er bij Berlusconi op aan gedrongen dat hij snel zijn be lofte waarmaakt om de belas tingen te verlagen en de ar beidsmarkt te liberaliseren. Ita liaanse bisschoppen hebben hem opgeroepen abortus weer te verbieden. En dan zijn er nog zijn politieke bondgenoten, die elk voor zich het voorzitter schap van een van beide ka mers van het parlement opei sen. Berlusconi toog gisteren naar Rome, waar hij twee uur sprak met president Ciampi. Die moet na consultatie van de LONDEN ANP-Rtr voorheen via de VN blijven lo pen. De bedoeling is dat dit in een nieuw systeem simpeler en sneller zou kunnen gebeuren. Het nieuwe regime zou al vol gende maand kunnen ingaan. Volgens ingewijden is Was hington achter de schermen nauw betrokken bij het opstel len van de resolutie. Het zou gaan om de eerste concrete uit werking van het nieuwe Ameri kaanse beleid inzake Irak, dat president Bush al enkele malen aankondigde. De VS en Groot- Brittannië zijn het al jaren on eens met Frankrijk, China en Rusland, de andere permanen te leden van de Veiligheidsraad. Die willen volledige opheffing van de in 1990 ingevoerde sancties. Groot-Brittannië en de Verenig de Staten willen de sancties te gen Irak flink verzachten. De Britten zullen volgende week een voorstel van die strekking indienen bij de VN-Veiligheids- raad. Dat hebben hoge diplo maten van beide landen giste ren gezegd. Het huidige sanc tie-regime zou zodanig moeten worden veranderd dat Irak in feite alles weer mag invoeren, behalve zaken die als wapens en ander militair materieel. Irak mag nu medicijnen en voedsel invoeren in ruil voor een gecontroleerde export van olie, het zogenoemde olie-voor- voedsel programma. In het Britse voorstel zouden alle olie inkomsten van Irak wel net als JERUZALEM ANP-Rtr-AFP De Israëlische minister van bin nenlandse veiligheid, Uzi Lan dau, heeft in een vandaag ge publiceerd interview zware kri tiek uitgeoefend op het Israëli sche beleid in het conflict met de Palestijnen. Israël is lui in zijn strijd tegen de Palestijnen en behandelt Arafat te goed. De rechtse politicus zegt ech ter tegelijkertijd ook tevreden te zijn met de richting van het re geringsbeleid. „We gaan de goede kant op, maar de voet op het gaspedaal moet veel zwaar der zijn", zo zei Landau tegen de Israëlische krant Ha'aretz. Jeruzalem moet het conflict met de Palestijnen benaderen als een oorlog en Yasser Arafat als de vijand. „We zien het nog steeds als een wandeling in de natuur met enige probleem pjes, alsof de PLO geen terreur organisatie maar een of andere jeugdbeweging of ongeorgani seerde militie is", aldus Lan dau. Het Israëlische leger voerde vanochtend opnieuw aanvallen uit op Palestijnse doelen. Bij beschietingen op het vluchte lingenkamp Khan Younes in het zuiden van de Gazastrook vielen vier gewonden. Het leger bestookte het kamp met zware artillerie. Ook vernietigden militairen huizen van Palestijnen in het dorp Qarara, vlakbij het kamp. Aan de aanval op Khan Younes ging een schotenwisseling tus sen Israëlische soldaten en Pa lestijnen vooraf. RHYL - De Britse vice-premier John Prescott wordt aangevallen door demonstranten en ontzet door mede werkers. Het gevecht ontstond gisteren nadat Prescott zelf als eerste uithaalde naar een man die hem met ei eren bekogelde. Het incident vond plaats in Wales, waar de vice-premier campagne kwam voeren voor de verkiezingen op 7 juni. Prescott zei zich slechts te hebben verdedigd. De demonstranten protesteerden tegen de hoge brandstofprijzen en het plattelandsbeleid van de regering. Foto: AP/Dave Kendall WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT FBI-directeur Louis Freeh heeft gisteren tijdens een speciale hoorzitting van het Huis van Af gevaardigden erkend dat zijn dienst een 'ernstige fout' heeft gemaakt in de zaak tegen de terrorist Timothy McVeigh. Vo rige week werd bekend dat de federale recherche zo n 3.000 pagina's aan onderzoeksmate riaal in deze zaak heeft achter gehouden, bewust of onbewust. De voor gisteren geplande exe cutie van McVeigh moest daar om worden uitgesteld. In 1995 kregen alle plaatselij ke FBI-kantoren de opdracht het onderzoeksmateriaal in de zaak-McVeigh bijtijds op te stu ren. In het najaar van 1996 volgde daarop nog een per soonlijk door Freeh verstuurd memo, waarin de FBI-dirëcteur de lokale kantoren nadrukkelijk opdroeg al het materiaal met voorrang door te sturen naar Oklahoma City. „Zoals we nu weten, bleven veel lokale kanto ren ook daarna nog in gebre ke", verzuchtte Freeh gisteren. McVeigh werd in 1997 be recht en ter dood veroordeeld voor zijn hoofdrol in de bom aanslag op een overheidsge bouw in Oklahoma City. Dit ge beurde zonder dat hijzelf, zijn aanklagers of zijn advocaten enig benul hadden van de be wuste FBI-documenten. De late onthulling over het bestaan van de aanvullende stukken kwam voor de nabestaanden van de slachtoffers van de aanslag als een klap in het gezicht. Bij de aanslag op 19 april 1995 kwamen 168 mensen om, onder wie 19 kinderen. Over de schuld van McVeigh bestaat geen twijfel. De voormalige mi litair heeft in recente interviews tot in detail beschreven hoe hij de terreurdaad uitvoerde. Hij kwam tot zijn daad uit een die pe haat jegens de federale over heid. Zijn executie is op last van minister Ashcroft van justitie verschoven naar 11 juni. Wat krijgt een operatieassistent na vier jaar? (voor 36 uur) A 4.966,- brutO p/mnd Q B 5.493,- bruto p/mnd Q C 5.786,- bruto p/mnd UP uasjanaeyawpoq-LS P"1 S6t'S I 8 De zorg verdient het! ïti ba OOI Een vliegtuig met de minister van verkeer to Dadman en 28 andere "den is vanochtend kort 'ding in het Noord- f Sari vermist geraakt, (afl nomen wordt dat het is stort, zeiden de autori- °P de luchthaven van Te- -Onder de negentien pas- waren zes parlementsle- BRUSSEL PASCALE 1HEWISSEN CORRESPONDENT De taalstrijd in België is opnieuw opgelaaid. In de Voer streek gingen Walen en Vlamingen afgelopen weekeinde op de vuist omdat de nieuwe (Nederlandstalige) burge meester panden van de gemeente in de verkoop heeft ge daan. De Franstalige huurders moeten verkassen. En ook in enkele Brusselse randgemeenten botert het niet meer tussen Walen en Vlamingen. De Franstalige inwoners van de zes randgemeenten voe len zich gediscrimineerd. Zo moeten ze elke keer als de gemeente hen een brief stuurt een verzoek indienen om de betreffende informatie in het Frans te ontvangen. Straks, als het Vlaamse gewest in plaats van de federale overheid het voor het zeggen krijgt in de Brusselse rand, wordt de situatie alleen maar erger, vreest het Franstalige raadslid Georges Clerfayt. Hij heeft daarom een klacht in gediend bij de Raad van Europa. Die stuurt nu voor de tweede keer in drie jaar tijd een gezant naar België om de 'schendingen van de mensenrechten' te onderzoeken. De zes betrokken Brusselse randgemeenten hebben een bijzondere status. Drogenbos, Kraainem. Linkebeek. Sint- Genesius-Rode, Wemmei en Wezembeek-Oppem zijn zo genaamde faciliteitengemeenten, net als Voeren. Bij het vastleggen van de taalgrens in 1963 besliste de Belgische overheid dat het Vlaamse karakter van de streek gehand haafd moest blijven. De zes randgemeenten werden toe gewezen aan de provincie Vlaams-Brabant, de Voerstreek werd overgeheveld van Luik naar Limburg. De Franstaligen kregen in ruil daarvoor enkele privileges. Zo kregen ze hun eigen Franstalige scholen en culturele centra. Het ging om een overgangsmaatregel, bedoeld om de Walen de kans te geven zich aan te passen. Het pakte anders uit. De faciliteiten voor Franstaligen droegen juist bij aan de 'verfransing' de streek. In 1995 vond de toen malige Vlaams minister-president Van den Brande het welletjes. Hij riep op de faciliteiten af te schaffen. Brussel se en Waalse politici reageerden furieus en spraken over etnische zuiveringen', een term die ook door de Waalse Voerenaars de voorbije dagen weer wordt gebezigd. De Zwitserse gezant die in 1998, eveneens op aandringen van Clerfayt, door de Raad van Europa naar België werd gestuurd, concludeerde dat de rechten van de Franstalige minderheid inderdaad werden geschonden, en schreef een vernietigend rapport waarin de situatie in België over één kam werd geschoren met zware schendingen van de mensenrechten in Rusland en Turkije. Het rapport van de Zwitser leidde dan ook tot sceptische reacties, met name aan Vlaamse kant. Met de aanbevelingen van de Zwitser gebeurde uiteindelijk niets. Nu is het opnieuw raak. Aanleiding voor Clerfayt, lid van de anti-Vlaamse partij Front des Francophones (FDF), om een klacht in te dienen, is het zogenaamde Lambermont- akkoord, dat de overheveling van meer bevoegdheden naar de gewesten regelt. Dat akkoord moet nog door het federale parlement worden goedgekeurd. Het FDF vreest dat na uitvoering alle privileges worden geschrapt die de Franstaligen nu nog genieten. De Raad van Europa lijkt de vrees van de Franstalige minderheid in de Vlaamse rand rond Brussel alvast te delen, en stuurt opnieuw een ge zant. weer uit Zwitserland. De 57-jarige Lili Nabolz-Hei- degger. die noch Frans noch Nederlands spreekt, begint haar missie volgende maand.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7