Minister verwerpt kritiek op preventief ruimen vee Verspilling en vriendjespolitiek achtervolgen minister De Grave Staatsbosbeheer en ANWB betalen mee aan nieuw bos Binnenland Verandering klimaat verwart trekvogels lllonvaart is er toegestaan 0 G komt op jr onderwijs Ie man e Schie rvaller snel er vrij ip brengt es Lollypop vr thuis 41 Scholieren lezen veel ondertitels 'Uitbreiding van intensive care is laks aangepakt' Actieve rol consulent bij zelfmoord Koningin 'waterproof bij vlootschouw Een 58-jarige 'zelfmoordconsu lent' uit Groningen speelde een veel actievere rol bij de dood van een 81-jarige vrouw uit die stad dan tot nu toe bekend was. De bijstand van de consulent zou er uit bestaan hebben dat de man ook actief handelingen heeft verricht die leidden tot de dood van de vrouw. Om die re den verdenkt het openbaar mi nisterie (OM) de man van moord op verzoek. Op verzoek van het OM wordt binnenkort een reconstructie gehouden om de ware toedracht te achterha len. De rechter commissaris heeft het voorarrest van de man deze week met dertig dagen ver lengd. Zijn advocaten, de ge broeders Anker uit Leeuwar den, waren verbaasd over deze 'harde aanpak' van de verdach te. De politie had echter grote twijfel over de zelfdoding. Die twijfel is gebaseerd op het feit dat de 81-jarige vrouw als ge volg van een hersentumor deels verlamd was. Zij zou daardoor nooit zelfstandig handelingen kunnen hebben verricht die de dood tot gevolg had. De bewuste consulent is ver bonden aan de stichting De Einder Noord in Nieuw-Ariner- veen. Deze stichting geeft infor matie en adviezen aan mensen die een einde aan hun leven willen maken. Hulp bij zelfdo ding in de vorm van het ver strekken van adviezen is straf baar, maar wordt aanzienlijk minder zwaar bestraft (maxi maal drie jaar) dan iemand do den op verzoek (maximaal twaalf jaar). Wat ontvangt een hoofd verpleegkundige? (36 uur, max. salaris) A 5.988,- bruto p/mnd B ƒ6.341,- brutO p/mnd Q C 7.718,- bruto p/mnd HO u3SJ3A36)pwpoq%s,|3U! 8tt'L10 De zorg verdient het! Bewindsman wacht spannend debat over uitgaven Eritrea Voor miljoenen guldens goederen bestel len die niet of nauwelijks bruikbaar zijn. Spullen kopen die al in huis zijn. Geld ver spillen is nooit slim. Zeker niet voor een minister die aan de Tweede kamer moet verkopen dat een project dubbel zo veel kost als geschat. Daarom kan een uitgave van ruim zestien miljoen gulden aan goederen voor de VN- missie in Eritrea politiek spannend wor den voor defensieminister De Grave. Want de doorTransmo Special Products gele verde bergingskranen, trekkers en vierton- ners met water- en brandstoftanks zijn in Eritrea niet te gebruiken. Andere aange schafte goederen waren overbodig; die la gen bij de landmacht nog in de voorraad kast. De eigen accountants van Defensie wagen zich in een rapport over deze defensieor der af waarom de Koninklijke Marine de bestelling eigenlijk bij Transmo heeft ge plaatst. Het Moerdijkse bedrijf heeft geen goede financiële positie, stellen de ac countants. Bovendien handelt het in con tainers. Dus moest het bij derden aan kloppen om het bestelde materieel te kun nen leveren. Een stichting van oud-militairen heeft de marine gewezen op Transmo als potentië le leverancier, zo achterhaalden de ac countants. En een van de commissarissen van het bedrijf is een gewezen topmilitair, luitenant-generaal b.d. Van Kappen. De verdenking van vriendjespolitiek ligt bij deze order op de loer, meent de D66-frac- tie. Maar staatssecretaris Van Hoof van defensie ontkende dit weekeinde dat Van Kappen zich met deze order heeft be moeid. De fracties in de Tweede Kamer willen nu van De Grave weten hoe de gunning van de order precies is verlopen. Na de val van Srebrenica in 1994, waar Nederlandse VN- soldaten met te lichte wapens waren ge stationeerd, is de chef defensiestaf verant woordelijk voor de coördinatie van de vr e desmissies. Van deze strakke aansturing lijkt weinig terecht te zijn gekomen, oor deelt WD-Kamerlid Theo van den Doel. De pijlen van de Kamer dienen zich echter niet op de opperbevelhebber te richten maar op de politiek verantwoordelijke, vinden andere fracties. En dat is WD-mi- nister De Grave. Bij zijn aantreden beloof de hij ervoor te zorgen dat de krijgsmacht delen elkaar niet meer zouden beconcur reren zoals vanouds maar zouden samen werken. Dat is hem niet gelukt, vinden de fracties van D66, PvdA en CDA, zolang het ene legeronderdeel goederen in de kast heeft staan, die het andere op eigen houtje aanschaft. Waar De Grave ook een goed antwoord op zal moeten hebben, is de vraag waarom hij de Kamer vorig jaar niet direct infor meerde dat de VN-missie in Eritrea duur der uit zou vallen dan de zeventig miljoen gulden die er voor stond. In november, voordat de mariniers naar Eritrea vertrok ken, was dat op zijn ministerie al bekend. De Kamer kreeg dit pas later te horen, toen de VN'ers er al zaten. Niet of onvolle dig informeren van het parlement is een politieke doodzonde waarvoor een minis ter naar huis kan worden gestuurd. De Grave krijgt het nu voor de tweede keer binnen korte tijd moeilijk in de Kamer. Eind april overleefde hij een motie van wantrouwen van de oppositie in het debat over de vuurwerkramp in Enschede, mede omdat de rest van het kabinet zei: 'Hij weg dan wij ook'. Nu vinden ook paarse partijen dat de mi nister de zaken heeft laten sloffen. Hij had zijn belofte moeten nakomen om de schotten binnen defensie te slechten en de Kamer op tijd moeten informeren. Hij moet dat dit keer in zijn eentje in de Ka mer gaan uitleggen, zonder de geruststel lende aanwezigheid van andere ministers. ANWB en Staatsbosbeheer gaan meebetalen aan de aanleg van nieuwe bossen. Op die ma nier willen zij de kooldioxide (C02) uitstoot van hun bedrijfswagens compenseren. Kooldioxide tast het klimaat aan. Bomen nemen kooldioxide op en verminderen daardoor de negatieve ge volgen voor het klimaat. ANWB en Staatsbosbeheer betalen een bij drage aan het Nationaal Groenfonds. Dat sluit contracten met boseigenaren, die nieuwe bos sen aanleggen die zij tenminste vijftig jaar duurzaam beheren. De donoren krijgen hier boscertificaten voor terug. Een boscertificaat kost dertig euro en compenseert een ton kool dioxide. Boseigenaren ontvangen eenmalig 10.000 tot 15.000 gulden per hectare. Staatssecretaris Faber (natuurbeheer) gaf gis teren met ANWB-directeur Van Woerkom en waarnemend directeur Van Heijst van Staats bosbeheer het startsein voor het nieuwe sys teem. Faber is zeer enthousiast over de nieuwe manier voor organisaties om iets te doen aan de uitstoot van kooldioxide. Nieuwe bossen zijn bovendien goed voor flora en fauna, en ook voor recreatie. Faber hoopt dat andere organisaties en be drijven volgen. Particulieren kunnen wat haar betreft de uitstoot van hun auto afkopen, maar dan wel via een organisatie als de ANWB. De ANWB heeft 200.000 gulden gestort. Dat compenseert volgens Van Woerkom de uitstoot voor 20 miljoen autokilometers. Staatsbosbe heer betaalt 75.000 gulden om de vervuiling van 450 auto's te compenseren. De ministeries van landbouw, VROM en eco nomische zaken hebben 25 miljoen gulden startkapitaal in het Groenfonds gestort. Om de aanschaf van boscertificaten te stimuleren, wil de overheid de helft van de aanschafprijs beta len. Brussel moet hier nog wel mee instemmen. In hoeverre Nederland de reducties die aan nieuwe bossen zijn te danken, mag aftrekken van zijn internationale verplichting om minder kooldioxide uit te stoten, is nog onduidelijk. Over het gebruik van natuurlijke 'C02-eters' zo als bossen, wordt nog volop geredetwist. LjDERDAG 17 MEI 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten lEN - Ballonvaarders mo- :er de lucht in. Alleen het jim boven mkz-gebieden /erboden. Dat hebben de Jijke Nederlandse Ver- igvoor Luchtvaart (KNV- de Professionele Ballon- Nederland besloten, maart adviseerde de KN- Jonvaarders dringend grond te blijven om ver- iingvan het mkz- virus via jallonnen te voorkomen, m ballon op het terrein jen besmette boerderij zou ifDfen, zou zowel de mand als e! rolgauto het virus naar een ire plaats kunnen over- igen. Volgens de vereniging et advies niet uit te varen talie Nederlandse ballon- Iers opgevolgd. i 1 HAAG - De Vereniging van J2J irlandse Gemeenten (VNG) zich het lot aangetrokken Ivj icht plaatsen die hun bud- \h oor het bestrijden van on- ijsachterstanden met de hebben zien slinken. De heeft namens de platte- gemeenten deze maand jesprek met het ministerie inderwijs. De gemeenten j|j iet slachtoffer van de nieu- s kostiging voor de aanpak nderwijsachterstanden, *hun specifieke geval t uitpakt. ERDAM - Voorbijgangers len gisteren het lichaam iden van een dode man in atervan Schie langs de echtskade in Rotterdam, ns de politie moet het lijk iele weken in het water in gelegen. Het is niet dui- ofde man het slachtoffer rorden van een misdrijf of latuurlijke dood is gesto- )ok is nog niets bekend Ie identiteit. ERDAM - Door een mis- ind is een 40-jarige over- uitVlaardingen na twee weer vrijgelaten. De man, nd jaren tachtig in En- Ie twee gewapende over- en twee autodiefstallen de, werd snel op vrije voe- steld omdat de politie te niet over het dossier leschikken. Het dossier :hter wel aanwezig. De bekende onlangs bij de Rotterdam-Rijnmond de overvallen had ge- L Hij had wroeging over riminele verleden. Maar fam al na twee uur vrij. Moontje naar Enschede de Rotterdamse politie papieren over de over- er niet meer zouden zijn. eek echter een misver- De politie Twente neemt ik over en de dader wordt gd. ids: ipop rende als een streep de hond en begon direct laiif s te geven. Ze ligt nu snor- agsjonder de bank." De fami- Hont uit Almere kan haar :i Bj niet op. Na 9,5 maand is oes terug. de Hont kreeg dinsdag lefoontje uit het dierena- Irailo in Hilversum. Het 553 van het 'zwervertje' was in chip achterhaald. „Het 6W was gevonden in Mui- 83|0! 'tg- Daar gebruikten ze ianapparaat uit de dieren- ,96'!l dance, maar die kon niets 110,1 n, Lollypop is toen over- ht naar het asiel in Hil- i. Daar werd via hun ap- de chip wel aangetroffen iden ze ons adres achter- waama wij werden ge- Dat het scannen in Mui- rg mislukte is volgens De niet vreemd. „De chip ndertijd in de hals aange- maar was afgezakt naar lotje." 2,5-jaar oude dier was negen maanden geleden 'is uitgevlucht. „Wij had- nen logeerpoezen in huis. gen elkaar waarschijnlijk vant Lollypop was ineens enen en een week later nat zusje Lolita weg. Die nvens nog steeds niet ge- eerd." Honts negenjarige doch- lith is helemaal dolgeluk- 'lypop hadden ze al als 'es. „Aangezien moeder- ft niet was, zijn de twee niet de fles grootge- Als zo'n dier weg is, ,atje erg aan." rtOlS IAlo£PT tfe t^poar Sommige trekvogels kunnen zich onvoldoende aanpassen aan de huidige klimaatsveran deringen in Nederland. Ze we ten niet dat het voorjaar de laat ste twintig jaar warmer is ge worden en eerder begint. Een deel van de trekvogels keert daarom te laat terug uit hun Afrikaanse overwinteringsge- bied en mist het overschot aan rupsen en andere vliegende in secten. Dit stellen de ecologen Chris- tiaan Both (Rijksuniversiteit Groningen) en Marcel Visser (Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek NIOO) in het tijdschrift Nature. Vlie genvangers bijvoorbeeld kun nen volgens Visser alleen jongen grootbrengen wanneer er veel insecten zijn. Ze moeten eerder broeden om voordeel te heb ben van de insectenpiek in het vroege voorjaar. Maar uit gege vens van de vogelwerkgroep Arnhem blijkt dat de zwart-wit- te trekvogels niet eerder terug komen uit hun overwinterings- gebied. Ze moeten zich haasten om de piek van rupsen en an dere vliegende insecten mee te kunnen pikken. Een aanzienlijk deel van de dieren komt te laat voor een optimale maaltijd. Wat de trekvogel opbreekt, is dat in het overwinteringsgebied niks verandert. Als de dagen daar lang genoeg worden, gaan de vogels op reis. Pas bij aan komst in het ver weg gelegen broedgebied blijkt de lente daar al begonnen. De jeugd leest niet, is een be kend oordeel. Maar uit een on derzoek van Krant in de Klas blijkt dat dat wel meevalt. Want aan de ondertitels op de televisie, schoolboeken en in ternetteksten besteden basis scholieren steeds meer vrije tijd. Toch gauw dik twee uur per dag. De Stichting Krant in de Klas, de educatieve organisatie van de Nederlandse dagbla den, stelt zich ten doel het le zen te bevorderen. Dat lukt wel, maar dan gaat het meestal niet om boeken maar om inter netteksten. Een kwart van de basisscholieren (23 procent) wordt door de ouders gestimu leerd tot lezen. De basisscholier zelf of zijn school vormen een bijna even sterke stimulans. In de krant is sport het inte ressantste onderwerp. Daarna volgen bekende of beroemde mensen, oorlog en dieren. Als ze een boek lezen, letten ze eerst op de titel of de korte in houd op de omslag. De dikte en of er plaatjes in staan, is van ondergeschikt belang. IC-bedden voor pasgeborenen moet worden verdubbeld. Het college bouw ziekenhuisvoor zieningen vindt dat er in 2005 zeker 120 extra bedden moeten Minister Borst van volksge zondheid heeft veel te weinig gedaan om het grote tekort aan intensive carebedden voor ba by's en kinderen op te lossen. Dit vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Alleen de WD en D66 waren iets milder. De Kamer wees de minister een paar jaar geleden al op het beddentekort. Vorig jaar con stateerde de Gezondheidsraad dat het huidige aantal van 157 STEVENHAGEN zijn. Concrete afspraken over deze toename moeten de ziekenhui zen en de zorgverzekeraars in de meeste gevallen nog maken, gaf de minister gisteren toe. Uitbreiding van het aantal bed den heeft volgens haar pas zin als er voldoende gekwalificeerd personeel is. Brinkhorst: We hadden geen alternatief Minister van landbouw Brinkhorst blijft erbij dat preven tief ruimen noodzakelijk is bij de bestrijding van het mond- en klauwzeervirus. De afgelopen dagen hebben verschillende deskundigen vraagtekens gezet bij de ef fectiviteit van ruimingen. De oppositie in de Tweede Ka mer drong er daarom bij de minister op aan direct te stoppen met preventief ruimen van gevaccineerde die ren. GroenLinks-Kamerlid Vos vroeg de minister in een spoedoverleg te stoppen met de ruimingen, nu volgens haar duidelijk is dat de wetenschappelijke onder bouwing ervoor ontbreekt. Brinkhorst en de regeringspar tijen zijn hier tegen. De minis ter bestreed de opvatting dat ruimingen niet noodzakelijk zijn. Volgens hem was er geen alternatief. „We liepen achter het virus aan. We wisten niet hoe het zich verspreidde. Daar om moesten we in een groot gebied vaccineren en het Euro pees beleid schrijft voor dat de dieren dan moeten worden ge ruimd." De ruimingen zijn opgelegd door het huidige EU beleid voor de bestrijding van dier ziekten, zei Brinkhorst. Hij heeft dit beleid al aan de orde gesteld in het overleg van Euro pese ministers van landbouw. De discussie over eventuele aanpassing van het beleid, met name het preventief vaccineren van vee, wordt pas gevoerd als de mond- en klauwzeercrisis achter de rug is. Brinkhorst veegde de kritiek van het hoofd van het laborato rium van ID-Lelystad van tafel. In een uitgelekte e-mail had de ID'er geschreven dat ruimingen geen oplossing zijn voor de be strijding en dat er goede alter natieven zijn om het virus te bestrijden. „In al de tijd dat de man bij ID werkt en als advi seur voor het ministerie op treedt, heeft hij nooit een alter natief aangedragen voor het huidige beleid", aldus Brink horst. Hij ziet de e-mail als een bij drage in een wetenschappelijke discussie. „Zowel de schrijver als ID-Lelystad hebben afstand genomen van de conclusies. Het instituut schrijft in een fax het te betreuren dat de indruk is gewekt dat ID-Lelystad niet achter het gevoerde beleid staat. Daarmee is voor mij de kous af', zei Brinkhorst. ROTTERDAM - Koningin Beatrix kan wel te gen een stootje. Moeiteloos stapte ze giste ren dan ook in de fonkelnieuwe eresloep van de chique Rotterdamse Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging 'De Maas'. De behulpzaam toegestoken hand van commandant Jaap Gelling had zij niet nodig om in de stromen de regen 'waterproof' aan boord van de sloep te gaan. Op de onstuimige Nieuwe Maas nam zij samen met kroonprins Willem- Alexander geroutineerd de vlootschouw af. De koningin is beschermvrouwe van 'De Maas. Foto. ANP/Robert Vos NAT0u|2£e.nee£- Ï6. popul^TlÉ. op pe.IL- H0W6N

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5