Lonen rijzen de pan uit Binnenland Vrouw wil nier afstaan, maar mag niet RIVM: Mestoverschot 'slechts' 8 miljoen kilo Stoeptegels met lieveheersbeestje tegen zinloos geweld Student weg na sturen 'hate-mail' Wallage voorstander van inburgeringcursus imams ioord met 3^'len Z eltram nj de baan Landelijk onderzoek naar criminaliteit asielzoekers Extra bagagebanden op Schiphol om kofferchaos te voorkomen Westen schaft 'gebonden hulp' voor allerarmsten af DERDAG 17 MEI 2001 .0 igf: at die erzoek naar essie jeugd jfT - De politiek moet 15 li miljoen gulden op tafel voor grootschalig ont- ingsonderzoek naar de mien van jeugdig agressief •ir o Dat bepleit de top van te rjale wetenschap in Ne- d bij de verschijning van iekdat een eerste aanzet dat grootschalige onder- let boek is een initiatief Amerikaans-Nederland- nikkelingspsycholoog ren wordt dinsdag 12 ju- resenteerd in Den Haag. .jomobiliste Tdrinkt bij Grou - Bij Grou (Friesland) is ivond een 59-jarige vrouw tchten verdronken nadat haar auto het Prinses j ietkanaal in was gereden. uw reed volgens de poli- talud af waar de pont et eiland aanlegt. n verdacht van I dermisbruik ne *8e EN - Een 50-jarige man on' grien wordt ervan ver- erc tien kinderen seksueel te imisbruikt. Het mis- 'ond hoofdzakelijk plaats 1992, maar de man zou ilgens de politie al 20 jaar an kinderen hebben ver- l De man is gisteren >e'! «leid aan de officier van in Maastricht. De slacht- varen jongens en meisjes de 5 en de 18 jaar uit de en kennissenkring van PvdA en WD willen nieuwe afspraken om concurrentiepositie veilig te stellen PvdA en WD vinden dat werkgevers en werknemers nieuwe afspraken met elkaar moeten maken om de loonstijging in de hand te houden. De fracties vrezen dat de concurrentiepositie van Nederland wordt aangetast door de steeds stijgende lonen. DEN HAAG GPD PvdA'er Crone pleit voor een nieuw akkoord van Wassenaar. Dat is het befaamde akkoord uit 1982 tussen werkgevers en werknemers, waarin de bonden hun looneisen matigden in ruil voor arbeidstijdverkorting. Wat financieel woordvoerder Van Beek van de WD betreft, hoeft het niet direct een nieuw akkoord te worden. „Dat is weer zo zwaar. Maar het zou wel erg goed zijn als beide par tijen zich met ejkaar over de ontwikkelingen zouden buigen en bepalen wat hun rol daarin moet zijn", aldus Van Beek. Vol gens hem dreigen de looneisen van de bonden voor 2002 nog hoger uit te vallen dan die voor dit jaar. De fracties reageren daarmee op de waarschuwende woorden van president Wellink van De Nederlandsche Bank gisteren in een gesprek met de financiële experts van de Tweede Kamer. De internationale concurrentie positie van het Nederlandse be drijfsleven dreigt in gevaar te ko men door de hoge looneisen, al dus Wellink. Hij verwacht dat de inflatie hoger zal uitkomen dan de twee procent waar minister Zalm van financiën van uitgaat. In een eerste reactie noemt de FNV een vernieuwing van het akkoord van Wassenaar 'een beetje onzinnig.' Woord voerster Tieman: „Het komt al lemaal uit de koker van Wellink die beweert dat de Nederlandse concurrentiepositie is verslech terd tot het niveau van 1987, maar volgens ons, en ook vol gens het Centraal Plan Bureau (CPB), klopt daar niets van. Als je de cijfers vergelijkt, doet Ne derland het wat economische groei en werkgelegenheid be treft nog steeds beter dan onze buurlanden. Dus van een dra matische verslechtering van onze concurrentiepositie is geen sprake." Dat de inflatie fors is geste gen, bestrijdt de FNV-vakcen- trale niet, maar dat is niet de schuld van de bonden. „Dat de inflatie nu rond de vijf procent bedraagt, ligt aan zaken als de belastingherziening en de ver hoging van de btw en de hoge vlees- en benzineprijzen. Wij blijven met onze looneis van vier procent voor dit jaar daar nog ruim onder", aldus Tie man. De werkgeversorganisatie VNO/NCW is een stuk minder laconiek. Net als de FNV vinden de werkgevers de vraag of er een nieuw akkoord van Wasse naar nodig is op dit moment voorbarig, maar ze onderschrij ven de zorgen en analyse van Wellink. „Het loonkostenvoor deel van ons land verslechtert zienderogen", zo reageert woordvoerder Van der Kooij. „Het is dringend noodzakelijk een andere koers te varen in de cao-onderhandelingen. De remweg moet kort zijn, de rem moet dus diep worden inge trapt." MAASTRICHT GPD Een student van de Hoge Hotelschool in Maastricht is voor een jaar geschorst om dat hij beledigende e-mails zou hebben verstuurd. In die 'hate-mails' werden mede studenten geschoffeerd en de rector van overspel be schuldigd. De student ont kent in alle toonaarden dat hij de afzender is. Hij be weert dat hij er door een an dere student is ingeluisd. Toch staat onomstotelijk vast dat de grievende e-mails vanaf de werkplek van de be trokken student zijn verzon den. Volgens de reglementen van de Hoge Hotelschool is iedere gebruiker verant woordelijk voor alle berich ten die onder zijn of haar ac count worden verstuurd. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten GRONINGEN GPD De Groningse burgemeester Wallage is voorstander van een 'inburgeringscursus' voor imams in Nederland. Deze cur sus zou islamitische voorgan gers uit het buitenland inzicht moeten verschaffen in de maat schappelijke verhoudingen hier. „Daarmee kunnen imams voorkomen de plank ernstig mis te staan", zegt Wallage. De burgemeester ziet overi gens geen rol voor de overheid bij het nemen van initiatieven op dit punt. „De scheiding tus sen kerk en staat is erg belang rijk." Om die reden wil Wallage zich ook niet bemoeien met de omstreden uitlatingen van imams in onder meer Rotter dam en Groningen over homo seksualiteit. Hij hecht aan de vrijheid van meningsuiting en godsdienstbeoefening. Nadat de Rotterdamse Ma rokkaanse imam El-Moumni homoseksualiteit een ziekte had genoemd die de samenle ving bedreigt, zei de Turkse imam Köze uit Groningen dat homoseksualiteit 'een psychi sche ziekte is, vergelijkbaar met stelen, drinken en gokken'. 'De burgemeester vergelijkt dergelijke uitspraken met uitla tingen van geestelijke leiders van andere religies. „Binnen het christendom worden ook ferme uitspraken gedaan over homoseksuelen. Daar treden we als staat ook niet tegen op. De overheid moet zich niet met godsdienst bezighouden. Maar als er wetten worden overtre den, moet justitie wel ingrij pen." «Handing rtvliegtuig N - Een klein lesvliegtuig itermiddag een geslaag- idlanding gemaakt in een m d tussen Loenen en "fersluis. Aan boord be- :h een 68-jarige instruc- e juist bezig was een te leren een noodlan- maken. De oefening ijnierkelijkheid toen het op Hei derd voet hoogte mis jesp 'e leerling maakte een ngS ïarna de motor stopte en met igtuig hoogte verloor. ;t 'D et niet lukte de motor an de praat te krijgen, ji t de instructeur zelf de eei nippel over te nemen, enl gens wist hij het sport- ndis igje veilig in een weiland :ren. teki pQt IASTAD - Nederland en opperlandse Antillen sluiten è\e nvenant om betaling van lui uitkeringen naar eikaars ove ebied mogelijk te ma- bas :t convenant wordt op 3n i in Den Haagonderte- Dor staatssecretaris Hoo- /erD it (sociale zaken en werk- ,n"( nheid) en de Antilliaanse lóns pr Rafael (binnenlandse isati Ret convenant is voor gen! and van toepassing op teringen: de arbeidson- theidsverzekering voor mers en zelfstandigen, oto omspensioenen, nabe- Inuitkeringen, kinderbij- uitkering in geval van 10e( in moederschap. pof dan mog GEN - De komst van een an. am in Nijmegen is defi- ande baan. In de ge- 'raad bleek gisteravond ig steun voor de omstre- leltram, die het centrum toekomstige stadsdeel rong met elkaar moest len. De kabeltram heeft loederen in Nijmegen vijf ig beziggehouden. Over iltram zou in Nijmegen n kft i referendum worden len. Die volksraadple- H: na gisteravond overbo- fcfden. Vluchtelingenwerk wil duidelijkheid ASSEN/GRONINGEN GPD Er komt een groot landelijk on derzoek naar criminaliteit on der asielzoekers. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Rijks universiteit Groningen (RUG) in opdracht van Vluchtelingen- Werk Nederland. Volgens voor zitter Van den Bergh van deze organisatie is het onderzoek 'weliswaar lastig, maar absoluut noodzakelijk'. Vooral na de recente uitlatin gen van burgemeester Wallage van Groningen is de discussie over criminaliteit onder vluch telingen weer opgelaaid. Walla ge constateerde na het lezen van een politierapport dat de criminaliteit onder deze bevol kingsgroep veel hoger is dan onder die van autochtone Ne derlanders. Het onderzoek van Vluchte lingenwerk Nederland is vol gens Van den Bergh niet be doeld om het ongelijk van Wal lage aan te tonen. „Als dat uit de cijfers blijkt, prima. Dan hoop ik ook dat de discussie daarover is gesloten. Maar mocht uit de cijfers blijken dat de criminaliteit onder asielzoe kers inderdaad verontrustend hoog is, dan mogen wij de ogen daar niet voor sluiten. Dan moet er beleid worden ontwik keld om die criminaliteit naar beneden te krijgen." De voorzitter zegt zich wel te kunnen voorstellen dat er foute dingen gebeuren in en vanuit asielzoekerscentra. „Je hebt veel te maken met vitale jonge mensen, die soms jaren zitten te verpieteren. Dan kan ik wel begrijpen dat ze soms door de ruit gaan." Momenteel kent Nederland tachtigduizend vluchtelingen die in afwachting zijn van een beslissing over hun asielaan vraag. Vijftien procent daarvan woont in de provincie Gronin gen, die daarmee procentueel de regio met de grootste op vang is. Fosfaatuitstoot lijkt mee te vallen DEN HAAG ANP Van Boxtel: 'Een symbolische daad kan ook resultaat opleveren.' Foto: ANP/Mare Antonisse LELYSTAD GPD Met een daad van zinvol geweld lan ceerde hij een campagne tegen zinloos geweld. Minister Van Boxtel beschouw de het gistermiddag in Lelystad maar als een vorm van ironie. Op een symboli sche plek, aan de voet van de nieuwe rechtbank, onthulde de bewindsman de eerste twaalf stoeptegels met daarop het bekende lieveheersbeestje. Nationaal symbool tegen zinloos geweld. Binnen kort komen in Lelystad honderd van de ze tegels te liggen. Leeuwarden volgt en daarna de rest van het land. Met een forse druk op een knop vloog een aantal ballonnen de lucht in en vie len de schermen rondom de stoeptegels tegen d£ grond. Het idee om stoeptegels te gebruiken als wapen tegen zinloos geweld is af komstig van Irma van der Mee, voorzit ter van het Flevolands steunpunt van de landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld. Zij hoopt dat er een preventie ve werking van uitgaat en wil met de te gels de discussie over zinloos geweld le vend houden. Van der Mee ziet de tegel het liefst bij de entree van horecagele genheden gelegd of bijvoorbeeld op plaatsen waar veel kinderen bij elkaar komen. Verder kan de tegel dienen als relatiegeschenk en kan iedereen die het wil er één bestellen 150 gulden per stuk. Van Boxtel, op werkbezoek in Lelystad, onderschreef het nut van de actie. 'Een symbolische daad kan ook resultaat op leveren.' Hij is overigens in zijn directe omgeving al twee keer geconfronteerd met zinloos geweld. Als inwoner van Gorinchem maakte hij begin 1999 van nabij mee hoe twee meisjes door een schietpartij bij disco-café Bacchus het leven lieten. Tevens is hij bevriend met de ouders van de vriendin van Daniel van Cotthem, die vorig jaar in Vlaardin- gen een fatale klap tegen zijn hoofd kreeg. Burgemeester Leeuwe verwees nog eens naar de moord op de Lelystad se tiener Ankie Blommaert, eind maart vorig jaar. Het mestoverschot in Neder land bedraagt in 2003 volgens het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) acht miljoen kilo. Al geruime tijd bestaat onenigheid over de werkelijke omvang van het mestoverschot, dat wordt uitge drukt in kilo's fosfaat. Tot dus ver werd uitgegaan van 21 mil joen kilo fosfaat in 2003. Landbouworganisaties had den in oktober de berekening van Brinkhorst al in twijfel ge trokken. Het weekblad Boerde rij berekende eerder een over schot van hooguit 2,9 miljoen kilo in 2003. De ministeries van landbouw en VROM hadden het RIVM gevraagd de kwestie te onderzoeken. Landbouwminister Brink horst gaat ervan uit, dat nu een einde is gekomen aan de dis cussie over de omvang. De energie kan nu gestoken wor den in verdere vermindering van het overschot door invoe ring van een stelsel van over eenkomsten over mestafzet. Als de afzet tegenvalt, loopt het overschot weer op, schrijft hij aan de Tweede Kamer. De overheid probeert al jaren de uitstoot van mest te beper ken, omdat verontreiniging van grondwater dreigt. Vorig jaar heeft minister Brinkhorst circa 3.500 veehouderijen opgekocht om het aantal dieren te beper ken. Dat verminderde het mest overschot met ongeveer vijf miljoen kilo. Daarnaast is de uitstoot in totaal met 8,5 mil joen kilo verminderd. Geen Kamersteun voor personeel ziekenhuizen DEN HAAG ANP Het'actievoerend personeel in de ziekenhuizen hoeft er niet op te rekenen- dat politiek Den Haag met nog meer geld over de brug komt voor de arbeids voorwaarden. De SP had minis ter Borst van volksgezondheid om extra financiële middelen gevraagd voor een nieuwe CAO. Maar de Tweede Kamer steunt dat verzoek niet. De meeste fracties vinden dat er al veel extra geld is vrijge maakt voor verbetering van de lonen, zo bleek gisteravond tij dens een debat: 690 miljoen gulden dit jaar en bijna een miljard gulden in 2002. Dit komt bovenop de reguliere jaarlijkse aanpassing van de budgetten van de ziekenhuizen. „En dat is zeker niet een scha mel bedrag", antwoordde Borst SP-Kamerlid Kant. De partijen toonden zich wel bezorgd over de onrust in de zorgsector. Maar de Kamer vindt, evenals Borst zelf, het CAO-overleg een zaak van werkgevers en werknemers in de zorgsector waar ze niet tus sen wil en kan komen. Kant is het hier niet mee eens. „We gaan niet over het spel zelf, maar wel over de spelregels." Zij is bang dat de werkgevers straks andere noodzakelijke in vesteringen in de zorg niet doen om de CAO straks te kun nen betalen. Wat ontvangt een kinderverpleegkundige na zeven jaar? (voor 36 uur) Q A 5.952,- bruto p/mnd Q B 6.302,- bruto p/mnd Q C 6.788,- bruto p/mnd po uasja\36Hi3Mpoq%s pui zqe g a De zorg verdient het! SCHIPHOL» ANP Om te voorkomen dat passa giers vanaf de luchthaven Schiphol zonder hun koffer op hun vakantiebestemming aan komen, heeft Schiphol voor de zomerdrukte als noodoplos sing twee extra sorteerbanden gebouwd. Daarmee is voldoende capa citeit volgens de Schiphol Group gewaarborgd. Het auto matische bagage sorteersys- teem (BAS) waar Schiphol nu mee werkt, kan de topdrukte in de zomermaanden niet aan, zo is in eerdere jaren gebleken. Vorig jaar juli ontdekten dui zenden reizigers die vanaf Schiphol waren vertrokken, dat hun koffers niet op tijd op de plaats van bestemming waren aangekomen. De luchthaven weet dat aan technische storingen en capa citeitstekort. Schiphol heeft toen ook toegezegd dat er dit jaar een heel nieuw systeem voor in de plaats zou komen, maar dat gebeurt niet voor de zomer. „We zijn het nieuwe systeem nu aan het testen en dat gaat heel goed. Maar we willen geen risico nemen door er nu. net voor de piekperiode op over te stappen", zegt een woordvoer ster van de Schiphol Group. Het nieuwe systeem zal nu op 1 september in gebruik worden genomen. Schiphol verwacht dat in de maanden juni tot en met sep tember elke dag gemiddeld 129.000 passagiers via de luchthaven reizen. In totaal verwacht Schiphol in de zo mermaanden zestien miljoen passagiers te verwerken. De nationale luchthaven zal dit jaar wederom gidsen inzetten om de verdwaalde passagier op weg te helpen. Vrijwillige orgaan doneren aan onbekende niet toegestaan T LOO MARGREET HOGENKAMP „Ik kan iemand helpen die op de dood zit te wachten, maar het mag niet." Wies Brantenaar uit 't Loo wil haar nier afstaan aan een willekeurige nierpatiënt, maar krijgt nul op het rekest. In Nederland is donatie van organen bij leven verboden. Hier moet volgens de vrouw verandering in komen. „Ik leef nu, en nu wil ik iemand helpen door mijn nier af te staan." Pas als Brantenaar sterft op de intensive care van een ziekenhuis, zijn haar organen te gebruiken. Heeft ze een ziek familielid of iemand anders waarmee ze een sterke band heeft, dan mag ze haar nier wel af staan. Daar is in haar geval geen sprake van. Toch wil Wies Brantenaar een nier afstaan: „Ik kan prima met één nier leven en ge zien de lange wachtlijsten zijn er dringend gezonde nieren nodig." Dit bracht haar tot de overtuiging dat er een wet moet komen die het wel mogelijk maakt om vrijwillig een nier af te staan aan een onbekende op de wachüijst. De ziekte en het overlijden van haar broer, vorig jaar, maakte Brantenaar bewust van de kwaliteit van leven. Zo kwam ze op het idee een nier te doneren. De Nierpatiëntenvereniging is blij met haar initiatief, want 'mensen moeten meer gaan nadenken over donatie', aldus directeur Boekhoff. Hij vindt het echter te gek voor woorden dat donatie bij leven een oplossing voor het afnemen van wachtlijsten moet zijn. Er wachten in Nederland 1.400 mensen op een nieuwe nier. Deze lijst kan volgens hem veel korter. De oorzaak van de lange wacht tijden wijt hij aan de wet op de orgaandona tie. „Nederlanders moeten zelf aangeven of ze donor willen worden. Dit heeft tot gevolg dat maar een derde van de bevolking het formulier opstuurt." Sinds de invoering van de wet zijn de wachtlijsten volgens Broekhoff aanmerkelijk gestegen. „In bijvoorbeeld België is iedereen automatisch donor, maar moet men aange ven wanneer hij of zij dit niet wil. Daar zijn de wachüijsten dan ook aanmerkelijk kor ter", aldus Boekhoff. „Als iedereen in Ne derland er over na zou denken of hij donor wil worden, dan zijn er voldoende mensen om het probleem met wachtlijsten uit de wereld te helpen", voorspelt hij. Dit najaar wordt de wet op de orgaandona tie geëvalueerd. Boekhoff hoopt dat de Tweede Kamer tot de conclusie komt dat het huidige systeem niet werkt. „De kwestie wordt steeds problematischer, ieder jaar sterven er meer dan tweehonderd nierpati- enten omdat ze te lang moeten wachten." Ook wordt het op de dialyse-afdeling van ziekenhuizen zo druk, dat patiënten moeten worden geweigerd. Boekhoff, die zelf een aantal jaren geleden een niertransplantatie onderging, noemt het initiatief van Brantenaar 'oprecht hart verwarmend'. „Dat er mensen zijn die niet direct met nierpatiënten te maken hebben toch geraakt worden door het tekort aan do noren." Hij vindt het zorgwekkend dat der gelijke initiatieven nodig zijn om mensen wakker te schudden. BRUSSEL ANP Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking wil dat er een internationaal fonds komt om de export van de minst ontwikkelde landen (MOL) te steunen. Er komt immers geld vrij door het be sluit van een groep westerse landen om de 'gebonden' hulp voor de allerarmsten af te schaffen. Voor Nederland gaat het om een jaarlijks be drag van 100 miljoen gulden, zo zei Herfkens gisteren. Tot nu toe eisen alle landen die ontwikkelingshulp verle nen, dat een deel van die hulp naar het eigen bedrijfs leven vloeit. Eind vorige maand hebben ruim twintig westerse donorlanden beslo ten deze koppeling voor de MOL's te laten varen, behalve voor voedselhulp. Onder hen zijn Frankrijk en lapan die in Afrika en Azië veel gebonden ontwikkelingsgeld pompen. Herfkens vertrouwt de zaak toch niet helemaal. Zij pleit daarom voor het nieuwe fonds. „Het gevaar bestaat dat landen minder ontwikke lingshulp gaan bieden." Het DAC-ontwikkelingscomité waarin de donorlanden sa menwerken, zou verder moe ten controleren of de afspra ken worden nageleefd. Herfkens noemt gebonden hulp. in Nederland bekend als de Oret-regeling, schade lijk. „Ontwikkelingslanden kunnen het geld niet beste den aan voor hen belangrijke zaken."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3