Knotsgekke finale in Dortmund Straathof doet mee aan wereldbekersprint Italiaanse spelersbond: meer nandrolonzaken bij 'grote' spelers UEFA CUP Sport irnstige blessure aap Stam trrows krijgt «leugels rankrijk beste oetbalteam ontanelli wint I in Asturië aas mist matchpoints Schoneveld moet twee maanden herstellen van gescheurde milt KNVB schaft leeftijdsgrens voor scheidsrechters af Olympische kampioenen aan de start in Hengelo Grote concurrentieslag voor Leidse schaaktitel olf mogelijk veer bij Spelen IONDERDAG 17 MEI 2001 21 „Op zo'n manier wil ik echt nooit meer een wedstrijd verliezen." Jordi Cruijff hoeft niet te vrezen. De kans dat hij ooit nog eens wedstrijd meemaakt als de UEFA-Cup- finale van gisteravond in Dortmund is namelijk heel erg klein. Het Europese voetbal beleefde gisteren een finale zoals nog nooit vertoond. Liverpool won door een Golden Goal in de 117de minuut met 5-4 van Ala- ves en keerde daardoor einde lijk terug aan de top. In 1984 wonnen de Reds voor het laatst een Europese trofee, een jaar later betekende het Hei- zeldrama de start van een don kere periode voor de ooit zo succesvolle club. Eindelijk be leeft Liverpool weer een glorie tijd. Gisteravond werd alweer de derde beker in luttele maan den gewonnen. Na de League- Cup, de FA-Cup nu" dus de UEFA-Cup. Niet zozeer dat domme feit op zich,, als wel de manier waarop het gebeurde zal zorgen dat woensdagavond 16 mei nog lang in de geheugens gegrift blijft staan. De taferelen na afloop waren dan ook hartverscheurend. Zo klonk uit circa 35.000 Engelse kelen een hartstochtelijk 'Ala- ves', Alaves' toen de Spaanse spelers hun verliezersmedailles kregen uitgereikt. En even later werd zelfs het zingen van het bijna heilige clublied You '11 Ne ver Walk Alone onderbroken voor een staande ovatie toen de spelers van Alaves het veld defi nitief verlieten. Het was dan ook een avond van uitersten geweest in Dort mund. Even wat feiten op een rij. Na een kwartier stond Liver pool op een comfortabele 2-0 voorsprong. Alaves was niks, stond schijnbaar strak van de zenuwen en leek geklopt voor het duel goed en wel begonnen was. Toen gebeurde er iets vreemds. Alaves ^echtte de rug en kwam terug. Het werd 2-1 en had voor rust gezien de kansen ook gerust 2-3 of 2-4 kunnen worden. Dat gebeurde echter niet. De domme doelman Her- rera maakte een overtreding en de toegekende strafschop werd benut: 3-1 voor Liverpool bij de rust dus. In de tweede helft werd het allemaal nog gekker. Na zes mi nuten spelen stond het 3-3. Dik verdiend, niets mis mee. Zelfs de Liverpool-fans werden er helemaal stil van. Totdat inval ler Fowler Liverpool weer terug aan de leiding bracht. Dat was in de 73ste minuut, maar vreemd genoeg voelde iedereen in het Westfalenstadion dat het een bijzondere avond was ge weest en zou blijven. Er zou nog iets gebeuren. Dat 'iets' gebeurde dus in de 89ste minuut, toen Jordi Cruijff de bal achter zijn landgenoot Westerveld kopte. Jordi droeg nummer 14, hetzelfde rugnum mer als zijn veel beroemdere vader Johan ooit tot een soort handelsmerk verhief. Vader scoorde in een Europese finale, zoonlief nu dus ook. Een uni cum. En de laatste treffer van een Cruijff betekende bovendien dat het voetbalfeest in Dort mund gewoon doorging. Nie mand die het erg vond, want met 4-4 was het al de meest productieve finale ooit. En de meest aantrekkelijke boven dien. De aanwezigen wisten dat zij een wedstrijd bijwoonden waarover na tientallen jaren nog steeds gepraat zal worden. In de verlenging gingen beide teams gewoon door met hun jacht op een beslissende treffer. Al snel had Liverpool de beste papieren, omdat ex-Groninger Magno tegen een tweede dom me gele kaart aanliep. Alaves moest met tien man verder en dat bleek iets te veel voor de vermoeide Spanjaarden die tenslotte een ellenlange inhaal race hadden moeten uitvoeren. Toch leek het duel op straf schoppen uit te draaien. Nog drie minuten waren er te spelen toen er weer een dramatisch voorval plaatsvond. Alaves-aan- voerder Antonio Karmona, een verklaard aanhanger van Liver pool, liep ook tegen zijn tweede gele kaart aan en moest huilend van het veld. Gary McAllister nam de toegekende vrije trap. Delfi Geli werd de schlemiel van de wedstrijd; hij kopte de bal in eigen doel: 5-4, Golden Goal, over en uit. De stokoude Schot McAllister (36) werd de man van de wed strijd. Geen wonder. Hij ver zorgde tweemaal de assist en scoorde zelf ook nog een treffer. Niet gek voor een speler die via een vrije transfer bij Coventry City werd weggeplukt en in middels aan zijn derde voetbal- leven is begonnen. De prijs voor de beste speler werd overi gens uitgereikt door Johan Cruijff. Waar de kleine Cruijff vanwege zijn verleden bij Man chester United steeds werd uit gefloten door de Liverpool-aan- hang, werd de oude meester toegejuicht. Jordi kreeg wat la ter, bij het verlaten van het veld ook weer talloze toejuichingen. Terecht, hij speelde goed en zou in de selectie yan Louis van Gaal ook niet misstaan. Liverpool: Westerveld; Babbel. Hen- choz (56. Smicer), Hyypia en Car- ragher; Gerrard. Hamann, McAllister en Murphy: Heskey (65. Fowler) en Owen. Alaves: Herrera; Contra, Eggen (23. Alonso), Karmona en Geli; Tomic, De- sio, Tellez en Astudillo (46, Magno); Cruijff en Moreno (65. Pablo). Alaves-speler Jordi Cruijff en zijn vader Johan begroeten elkaar op het veld in Dortmund. Rechts de beker die Jordi niet won. Johan Cruijff huldigde na de finale de man van de wedstrijd, Gary McAllister van Li verpool. Foto: Reuters 'Als het bevalt, is het baanwielrennen misschien wat voor de toekomst' Jeroen Straathof doet volgende maand mee aan een wereldbekerwedstrijd olympische sprint op de baan. De Leidse schaatser is door bondscoach baanwiel rennen Peter Pieters uitgenodigd voor de ploeg van drie renners. ,,Als het bevalt en ik zie er uitdaging in dan is het baanwielrennen misschien wat voor de toekomst", aldus de 28-jarige Straathof, die al eerder besloot om zijn professionele schaatsloopbaan te be ëindigen na de Olympische Spelen van volgend jaar in Salt Lake City. Vorig jaar won de Leidenaar goud op de baan op de Paralympics in Sydney, op de tandem samen met de slechtziende Jan Mulder. Tijdens trainingen op de wielerbaan in Amsterdam maakte Straathof toen al indruk op bondscoach Peter Pieters. De eerste keer dat hij op een 'solofiets' een kilometer reed, haalde hij een tijd van 1.07. De wereldtop rijdt de kilometer rond de 1.02. „Dat was tijdens het Jan-Derksentoernooi. Jan Derksen is een oud-sprinter op de baan en zelfs hij kwam naar me toe en zei: jij moet op de baan gaan wielrennen." Maar Straathof kon vorig jaar geen offi ciële baanwedstrijden rijden omdat hij dan niet meer zou mogen uitkomen op de Paralympics. Dit jaar is dat 'probleem' er niet. Ook Ingrid Paul. zijn trainster in de kernploeg, maakte geen bezwaar tegen zijn deelname aan de wielerwedstrijd, die pre cies voor het eerste grote trainingskamp van de schaatsers valt. „In Polen kunnen we als ploeg pun ten verdienen voor plaatsing voor het WK in Antwer pen. Maar ik doe alleen aan deze wereldbekerwed strijd mee. Daarna is het voor mij over, omdat alles gericht moet zijn op Salt Lake City. Maar misschien kan ik er daarna in verder gaan. Ik ambieer het in elk geval wel. Ik vind hard fietsen op de baan heel erg leuk. Ik ben fysiek super in orde en ik kan goed fiet sen. Fietsen op de weg vind ik ook leuk, maar dan heb je meer te maken met een peloton. Op de baan komt het meer aan op individuele klasse." Straathof rijdt in Polen de olympische sprint met de amateurwielrenners Teun Mulder en Martin Ben jamin. Elk van de drie rijdt een ronde voorop. Wie voorop heeft gereden valt af. Straathof moet het als nummer drie 'afmaken'. De olympische sprint is vanaf 2004 onderdeel van de Olympische Spelen. Ploegen kunnen zich op het WK in 2003 plaatsen voor deelname in Athene. Mogelijk komt de Leide naar in Polen ook uit op het onderdeel de kilometer. ^CHESTER - Verdediger Jaap lam heeft dinsdag in Glasgow ieen herdenkingswedstrijd an zijn club Manchester Uni- ;d tegen Celtic een zware amstringblessure opgelopen, e international zal daardoor ■rmoedelijk de WK-kwalifica- iwedstrijd die het Nederlands Iftal 2 juni in Estland speelt, loeten missen. Volgens trainer lex Ferguson ziet het ernaar it dat de betreffende spier in et bovenbeen helemaal ge beurd is. IEN HAAG - Het team van Ar- iws heeft het ei van Colombus vonden. Technisch directeur like Couglan zegt in het tijd- dirijft RaceReport dat met een euwe voorvleugel er inst gehaald kan in seconde per Dopt de noviteit al kunnen ncircuit, dat erg aardoor lorm belangrijk nde nieuwe vle hil maken. In Oostenrijk oorde Jos Verstappen op de A met de Arrows al het eerste [K-punt van dit seizoen, een lint dat door de renstal werd vierd als een overwinning. (RUS - Frankrijk heeft volgens i wereldranglijst van de FIFA it beste nationale voetbalteam r wereld. Voor het eerst sinds it WK in 1994 neemt op de steen ander land de hoogste aats in dan Brazilië. Frankrijk, omenteel zowel wereld- als iiropees kampioen, kreeg de inodigde laatste punten dank- de overwinning op Portugal 0), eind april in een oefen- idstrijd. De Fransen hebben armee 796 punten verza- eld, twee meer dan de Brazili- en. Argentinië neemt de der- i plaats in. Nederland daalde afgelopen twee maanden n plaats en staat tiende. IES - De Italiaan Fabiano itanelli (foto) won gisteren L|anje de tweede etappe van inde van Asturië. Perdi- leidt het algemeen klas- t. De Duitse wielrenner Poitschke heeft gisteren Vredeskoers de leiderstrui jenomen van zijn landge- Uwe Peschel. De 31-jarige ui het Wiesenhofteam in de koninginnerit over .5 kilometer van Zdar naar sen als vierde over de streep een kopgroep van vijf. De rit- e was voor een andere Duit- Christian Lademann. De lerlander Paul van Schalen Pf digde als tweede. etg ROME» ANP De Italiaanse spelersvakbond AIC zegt zeker te weten dat er binnenkort meer nandrolon zaken bij voetballers naar buiten komen. In zeker twee gevallen zou het hierbij gaan om 'grote' spelers. Naar aanleiding van de zaak Davids heeft het AIC daarom bij het Italiaans Olympisch Comité (CONI) aangedrongen op nader on derzoek naar het betreffende middel. De spelersbond is ervan overtuigd dat spe lers nooit op eigen gezag producten met nandrolon tot zich nemen. In het geval van dopingzaken zijn, zo vindt het AIC, artsen en medische afdelingen van clubs minstens me deverantwoordelijk. Daar zou in de strafmaat rekening mee moeten worden gehouden. Namens de vakbond sprak voorzitter Campana met de president van het CONI, Pe- trucci. Bij de ontmoeting waren zes Italiaanse internationals aanwezig, Albertini, Tommasi, Vieri, Maldini, Del Piero en Nesta. De voet ballers maakten duidelijk in verwarring te zijn. Ze weten niet meer wat ze wel en niet kunnen innemen. In geval van een schorsing stelde AIC voor voortaan uit te gaan van een minimumstraf. Dat is acht maanden. Tot nu toe is er geen straf uitgesproken korter dan zestien maan den. Er zijn inmiddels twaalf dopingzaken be kend in de Serie A en B. De spelers hebben bovendien aan hun vak bond gevraagd te onderzoeken in hoeverre nadrolon door het lichaam zelf kan worden aangemaakt. Hoewel het AIC gelooft dat dit niet de verklaring voor de dopinggevallen is, heeft het toch instemmend op het verzoek gereageerd. Davids Het CONI heeft gisteren de uitslag van de contra-expertise van de urine van voetbalin ternational Edgar Davids officieel bevestigd. Davids is net als in de eerste test positief be vonden. Over de hoogte van de concentratie nandrolon in de urine van de middenvelder zijn geen details bekendgemaakt. Ook is nog niet bekend of Davids wordt geschorst. Dat is aan de nationale voetbalbond. Davids' advo caat Robert Geerlings meldde eerder dat de concentratie nandrolon in de eerste test veel lager was dan de aanvankelijk gemelde 8 na nogram per milliliter. „Ik heb begrepen dat het toen om 2,6 nanogram ging, bij de con tra-expertise was dat 2,7." Bij nandrolon, een lichaamseigen stof, is 2 nanogram per millili ter de grens. De veel lagere concentratie in de urine van Davids kan verstrekkende gevolgen hebben. In het verleden is de Zwitserse triatleet Olivier Bernard vrijgesproken nadat hij de nandro- longrens slechts licht was gepasseerd. Aan vankelijk schorste de internationale triatlon- bond hem in november 1998 voor een jaar, maar in februari 1999 sprak het sporttribu- naal in Lausanne hem vrij. De schorsing werd opgeheven omdat specialisten vonden dat het gehalte nandrolon in zijn urine niet onna tuurlijk hoog was. Het Wereld Antidopingbureau WADA heeft bij de FIFA aangedrongen op meer 'out-of- competition' controles bij voetballers. Dit heeft voorzitter Dick Pound van de organisa tie gisteren gezegd na een IOC-bijeenkomst in Lausanne. Pound, serieus kandidaat voor de opvol ging van IOC-voorzitter Samaranch, toonde zich verder weinig clement voor de op nand rolon betrapte Nederlanders Davids en De Boer. „Ze weten wat de consequenties zijn. Ik geloof niet zo in toevalligheden. Deze jongens zouden een voorbeeldfunctie voor de jeugd moeten zijn." KATWUK WILLEM SPIERDUK Eef Schoneveld verwacht de nieuwe competitie weer in actie te komen voor Quick Boys. De Katwijker herstelt voorspoedig van een gescheurde milt. Hij liep de verwonding op tijdens een oefenpartij tegen KRV. Een spoedoperatie in het LUMC redde het leven van de 20-jari- ge verdediger. Hoe gebeurde het? „Ik verkeek me op een diepe bal en ging een sprintduel aan met een speler van KRV. Ik kwam voor 'm en hij haakte me per ongeluk. Ik viel en hij kwam bovenop me terecht. Ik kreeg z'n knie of z'n elleboog vol in m'n maag." Had je meteen in de gaten dat het mis was? „Ik voelde me gelijk heel misse lijk. Ik ben nog wel opgestaan en heb ook nog even mee ge daan. Toen ik weer een bal moest wegtrappen, deed het verschrikkelijk veel pijn. Ik voel de het ook klotsen in m'n maag. Gelukkig vermoedde onze fy siotherapeut wat er aan de hand was. Met een ambulance ben ik naar het ziekenhuis ge gaan. De ziekenwagen kon eerst in het veld niet vinden, dat was dus niet zo leuk." Werd je in het ziekenhuis met een verteld wat er aan de hand was? „De doktoren vertelden me dat de milt was gescheurd en dat ze die eruit gingen halen. Tijdens de operatie bleek dat ze de milt konden redden, er zit nu een netje omheen, dat straks van zelf verteert. Ik heb drie uur op de operatietafel gelegen. Maar het herstel daarna verliep voor spoedig. Na vijf dagen mocht ik weer naar huis." Een vervelend einde van een mooi seizoen voor jou? „Het was een droom van me om in het eerste elftal te komen en die is uitgekomen. Tot dit seizoen had ik nog nooit een serieuze blessure gehad. Maar eerder dit jaar verdraaide ik een keer m'n enkel en nu dit." Durf je straks nog wel het veld op te stappen? „Ik moet nu eerst twee maan den rustig aan doen. Ik mag niet sporten, niks optillen. Ik werk ook niet. Ik zal in het be gin misschien best bang zijn om weer te gaan voetballen, maar ik denk dat ik dit toch weer van me af kan zetten. Ik hoop dat ik me weer in het eer ste elfal kan spelen, volgend jaar moet het allemaal anders gaan bij Quick Boys." De leeftijdsgrens van scheids rechters in het amateurvoetbal komt te vervallen. Volgens Ar thur Paulides, voorzitter van de scheidsrechterscommissie van het KNVB district West III, wordt de nieuwe regeling vanaf 1 juli van dit jaar van kracht. „Voorwaarde is wel dat het be stuur van de sectie amateur voetbal van de KNVB tijdens de algemene vergadering op 5 juni akkoord gaat met het voorstel. Maar ik verwacht daarmee geen problemen". Momenteel is het nog zo dat arbiters na hun vijftigste ver jaardag niet meer mogen flui ten op het hoogste amateurni veau. Naarmate zij ouder wor den, moeten zij vervolgens tel kens een stapje terug doen. Het wijzigingsvoorstel is tot stand gekomen vanwege het snel groeiende tekort aan scheids rechters in het amateurvoetbal. „Maar ook het Uilenberg-arrest (Jaap Uilenberg en zijn collega Wout Schaap dwongen via de rechtbank het recht af om ook na hun 47ste in de eredivisie te mogen fluiten, red.) heeft bin nen de KNVB een discussie los gemaakt", aldus Paulides. De organisatie van de FBK- Games (voorheen APM Memo rial) heeft voor het komende at- letiekgala op tweede pinkster dag (4 juni) vier olympische kampioenen gestrikt. Het gaat om Nils Schumann (800 meter), Reuben Kosgei (3000 steeple chase), Yanina Korolchik (ko gelstoten) en Kamilla Skolimowska (kogelslingeren). Het FBK-stadion van Hengelo beleeft tevens twee aanvallen op een wereldrecord. Gete Wa- mi, Lydia Cheromei en Rose Cheruiyot gaan een poging doen om tegen een bonus van 100.000 gulden de Chinese Jiang Bo haar wereldrecord op de 5000 meter (14.28.09) te ont futselen. De Zwitserse Anita Weyer- mann wil het wereldrecord van Christiana Iloc-Casandra op de 3000 meter steeple-chase (9.40.20) aanvallen. Als ze slaagt, kan ze rekenen op een premie van 25.000 gulden. De Nederlandse atleet Kamiel Maasse wil in Hengelo zijn ei gen nationale record op de 10.000 meter scheiper stellen. Indien dit lukt, krijgt hij een premie van 10.000 gulden. Op de deelnemerslijst voor het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond prijken dit jaar verrassend meer scha kers van de regioclubs. De con currentie voor de topspelers van het Leidsch Schaakgenoot schap (LSG) is dit keer groter dan ooit (zeventig deelnemers). Natuurlijk gelden de interna tionale meesters Edwin van Haastert en Stefan van Blitters- wijk als twee uitgesproken favo rieten voor de Leidse titel, maar de FIDE-meesters Rudy van Wessel (titelhouder 2000), Ad van den Berg (titelhouder 1999) Wim Heemskerk en Leon Ko- nings zullen ongetwijfeld ook een gerechtvaardigde gooi naar die titel doen. Met daarnaast de verenigingstoppers Wim Vriend (Philidor), Jeffrey van Vliet (Kat wijk), Sjaak Kamps (Zwarte Pi on), Norbert Jansen (Alphense SC) en de jonge LSG-talenten Jan Smeets en de Europese en Nationale jeugdkampioen Mare Erwich, wordt het dringen in de top van het klassement. In de eerste ronde (de tien ra- tingsterkste werden 'be schermd' ingedeeld) wonnen bijna alle spelers met een hoge re rating middels een scherpe opzet hun partij. Zo won Van Wessel bijvoorbeeld met het al oude Koningsgambiet. Toch viel er al wel een verrassing te noteren: Wim Heemskerk had een zware kluif aan Cees Beek huis en moest een remise toe staan. Beekhuis vierde zijn half je als een winstpartij en droeg het resultaat naderhand op aan zijn moeder. In de tweede ron de op dinsdag 22 mei staat al direct een aantal topduels in het rooster, onder anderen Ad van den Berg - Rudy van Wes sel en Mare Erwich - Eugene Rebers. Het Leids kampioen schap in het Leidse Denksport centrum is tot en met 26 juni. (MBURG - Tommy Haas werd teren door zijn 'eigen' pu- ekbij de Masters in Ham- rg uitgefloten. De Duitse fa- iet verloor in de tweede ron- van Hicham Arazi, na het ssen van negen matchpoints. Marokkaan, recentelijk nog alist bij de Masters in Monte rlo, bleef op routine over- ïd. Uiteindelijk kreeg hij het slissende punt zelf nog ca- au ook. Bij Arazi's eerste itehpoint sloeg Haas een bbele fout, 2-6 7-6 7-5. USANNE - Mogelijk in 2008 hoort golf weer tot de olym- >che disciplines. Een woord erder van het IOC verklaarde iteren dat er gesprekken zijn it prof- en amateurafgevaar- den van de sport. Het IOC 'in elk geval de sterkste spe- i aan de start krijgen. Ge- cht wordt aan een toernooi or mannen en een voor vrou- Een definitieve beslissing It in oktober van dit jaar acht. Twee keer eerder rd golf gespeeld op de Olym- he Spelen. In 1900 (Parijs) 1904 (St Louis). IJ -fc-jfVf'X,y -< v f ■V i ffl Hét moment van de finale. Na een vrije trap van Liverpool-speler Gary McAllister (half verscholen achter de paal) kopt Delfi Geli van Alaves de bal in eigen doel. De 'golden goal' be zorgt Liverpool de 5-4 overwinning en de UEFA Cup. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21