'Wat een bodemloze bezigheid' Gesprek van de Dag Telefoonterreur treft bekende Nederlanders T, Koningshuis kan kleiner Dit was het RTL Nieuws Artis neer afscheid van Dolf Meer over de Marokkaanse kwestie DONDERDAG 17 MEI 2001 152 Het PvdA-Kamerlid Rehwinkel heeft het huwelijk van prins Constantijn met Laurentien Brinkhorst aangegre pen om te pleiten voor de verkleining van het Konink lijk Huis. Het Huis telt na vandaag maar liefst zeven tien leden. Premier Kok is op elk van deze leden aan spreekbaar. De PvdA vindt het onzin dat de premier voor zoveel mensen ministerieel verantwoordelijk is. In de toekomst moet die verantwoordelijkheid alleen nog gelden voor het staatshoofd en zijn/haar gezin, een of twee directe troonopvolgers en afgetreden staatshoof den en hun echtgenoten. Het is niet de eerste keer dat dit idee in de politiek wordt gedropt. Het kabinet werkt aan een voorstel voor modernisering van de monarchie. Zij doet er goed aan om deze suggestie serieus te nemen. Het is in deze tijd achterhaald dat de minister voor de uitspraken en ge drag van zoveel mensen verantwoordelijk is. Waarom moet Kok zich verantwoorden voor prinsen en prinses sen die hoogstwaarschijnlijk nooit op de troon terecht komen en gewoon hun eigen leven leiden in eigen hui zen en met eigen banen? Rehwinkel heeft gelijk als hij zich afvraagt waarom 'zoveel mensen permanent in een keurslijf zitten' terwijl ze eigenlijk graag 'normale' mensen willen zijn. Bovendien lijkt er binnen het koningshuis zelf hele maal niet zo veel tegenstand tegen inkrimping. Wil- lem-Alexander zei onlangs al dat hij voorstander is van een discussie over de monarchie. En ook prins Con stantijn zou zich deze week in het interview dat de NOS deze week met hem en Laurentien hield, hebben uitgesproken voor een verkleining. Tevens liet hij door schemeren dat hij het niet erg zou vinden als de pre mier niet langer verantwoordelijk voor hem zou zijn. Deze uitspraken hebben het publiek echter nooit be reikt. Premier Kok liet deze passage uit het interview knippen omdat de politieke discussie hierover nog in volle gang is en Kok dus nog verantwoordelijk is voor de uitspraken van de prins. Zowel Kok als Constantijn worden nu door het uitlekken van 'de knip' in verle genheid gebracht. Daar is niemand bij gebaat. Een be ter argument voor de inkrimping van het Koninklijk Huis is er eigenlijk niet. c/ci ivic Nou, ze zijn er groos mee hoor, de tiveeënveertig dames van klooster Mater Misericordia. Zuster Joannia glimt. Zuster Ernestine glimt. En zuster Johannus zou evenzeer glimmen als ze niet van perkament was. Vanwaar die pret? Om internet. Mater Misericordia is online. Dus even inzoemen op zuster Joannia achter de computer, even inzoemen op zuster Ernestine achter de computer, en ter vervolma king nog even inzoemen op perkamenten zuster Johan nus, die - ook achter de computer - weet te vertellen wat een muis is: iets met vier poten en een staart. Cut! Item compleet. Niets meer aan doen, hoor ik de ene RTL Nieuws-reporter tegen de andere RTL Nieuws-re- porter zeggen. Die sputtert wat, maar herinnert zich net op tijd de vuistregel, dat teveel diepte maar doet verzui pen. Dus is het: „Dit was het RTL Nieuws, goedenavond." Een dag tevoren ging datzelfde RTL Nieuws qua veder licht slotakkoord nog een stapje verder. Toen werden we deelgenoot van de wondere avonturen van Stoffel de schildpad. Openingszin van het item: Stoffel de schild pad is terug. Ja, daar zit je dan. En natuurlijk niet als enige kijker die ooit een dierbare huisschildpad is kwijtgeraakt. De mij ne heette Habakuk. Maar genoeg daarover. Stoffel. Is terug. Er was een close-up van de achterdeur die nog eens nadeed hoe hij die fatale dag openstond. Er waren diepte-interviews met enkele gezinsleden. En er was de kroosrijke sloot waarin een gelukzalige Stoffel onverhoeds was teruggevonden. Cut! Item compleet. Had die Stoffel eigenlijk niet een hele goeie reden om weg te lopen van zijn hardplastic aquarium? Wordt die zuster Ernestine eigenlijk wel wat wijzer van dat internet? Ik weet het niet. RTL Nieuws weet het niet. Eén ding is zeker. Na zulke floddertjes ben je helemaal klaar voor Goede Tijden, Slechte Tijden. Bekende en minder bekende Nederlanders wor den platgebeld sinds hun telefoonnummer op internet is verspreid. Een internetmagazine pu bliceerde in februari een methode om de tele foonnummers op de site van de Stichting Inter net Domeinregistratie Nederland (SIDN) te ach terhalen. Pornoster Kim Holland is sindsdien honderden keren gebeld. „Ik word gek van de smsjes en neem steeds minder vriendelijk de te lefoon op", zegt ze. In de bewuste e-mail staan de telefoonnum mers van onder anderen Katja Schuurman, Ba- bette van Veen, Danielle Overgaag, Marco Bor- sato, Bart de Graaff en Frank Rijkaard. Verstan dige bekende Nederlanders lieten het nummer van hun bedrijf of werkgever registreren. Ande ren gaven privénummer en mobiel nummer. Sommige telefoonnummers kloppen niet. De telefoniste van TV Holland, productiemaat schappij van Catherine Keijl, merkt de drukte sinds drie weken: „We veranderen ons telefoon nummer niet zomaar, maar de taal die de bel lers uitkramen is echt niet leuk." Sjors Fröhlich, Gijs Staverman en Rolf Wouters gaven een algemeen nummer op. Eric Dikeb, die deelneemt aan SBS afvalshow Big Diet, legt op zijn voicemail uit waarom hij niet antwoordt. Een onbekende Nederlander wiens telefoon nummer staat bij de namen van Reinout Oerle- mans en Danielle Overgaag ontvangt dagelijks tientallen telefoontjes. Meer dan vijftig bekende Nederlanders lieten hun domeinnaam registreren. Hun naam, adres en telefoonnummer werden zo openbaar. I[ netmagazine NetGeneration, onderdeel van KPN, publiceerde de methode om de openb gegevens te achterhalen. „Het blijft een fout de intemetproviders", zegt hoofdredacteur Dierckx die meent dat hem niks is kwalijk te Tienduizenden vrouwen naar Libelle Zomerweek „Dit is wel heel erg vrouwelijk. Het overvalt me", zucht meneer Wind uit Appingedam. Hij wilde zijn vriendin een plezier doen en is vanmorgen vroeg vertrokken om naar de 'Libelle Zomerweek' in Almere te gaan. Verdwaasd kijkt hij naar de duizenden rondstruinende vrouwen om zich heen. „Hok in, hok uit. Van Mona naar Conimex. Wat een bodemloze bezigheid. Ik krijg het er benauwd van." De meeste vrouwen heb ben hun man wijselijk thuis gelaten en genieten volop van het dagje uit naar de Libelle-braderie in de winderige polder. Speciale treinen zijn inge zet om lezeressen nog meer te laten identifice ren met het wel en wee uit hun lijfblad. „De stop trein naar Almere-Buiten, die over enkele minuten binnenkomt, stopte van daag speciaal op Almere- Strand", klinkt het in de stationshal van Amster dam. Via glibberige loop planken dwars door de weilanden banen tiendui zenden vrouwen zich een weg naar het Libelle-fes- tijn, niet veel meer dan een huishoudbeurs in de openlucht. Als de regen met bakken uit de hemel valt, lonken de tenten waar winkeliers demonstraties geven van huishoudelijke artikelen. Buiten klinken dondersla gen, binnen gillen dames terwijl ze nieuwsgierig kij ken naar de nieuwste Moulinex-keukenappara- ten. Of zich insmeren met gratis Nivea-monsters. „Koude voeten, kramp in de kuiten of onrustige be nen?", roept verkoopster Letschert van een groot handel op de 'Schoonheid boulevard'. „Het gezond heidskussen, ook voor uw nek, schouders, rug, en bekken. Voor slechts 35 gulden." Twee dames be zwijken voor vier exem- Libelle-lezeressen snuffelen op het Almeerder strand tussen demonstraties en festiviteiten door naar iets van hun gading. Foto: GPD/Phil Nijhuis plaren. „De Libelle zo merdagen zijn voor ons big business", erkent de verkoopster. „We hebben al spullen in de 'boodschappen-be- waar-tent' opgeslagen", vertelt Henriëtte Verheij- en (42) die samen met haar zus uit Enschede Een medewerker van Libelle-kapper Rob Peetom (uit Haarlem) bezig met de eerste meta morfose. Foto: GPD/Phil Nijhuis naar Almere-Strand is ge komen. Voor de trouwe lezeres - 'elke zaterdag ren ik blij naar de brie venbus' - is dit veel leuker dan de huishoudbeurs. „Je kunt hier columnisten ontmoeten die in de Li belle schrijven. Ik ben fan van de verhalen van An- ne-Wil Blankers, die actri ce. Ik heb net een boek van haar gekocht, zij heeft het persoonlijk gesig neerd. Dat is toch leuk?" Een andere fan knikt in stemmend. „Anne-Wil is weduwe, ze schrijft over haar twee kinderen, rela ties die mislukken. Mooi, herkenbaar. Fantastisch om haar hier in het echt te zien!" De herintreedsters onder de lezers hebben meer belangstelling voor co lumniste Wieke Biesheu vel op de 'Wereld boule vard'. Wieke, werkende moeder, schrijft over de juiste balans tussen werk en privé. Haar stand wordt niet geheel toevallig gesponsord door Rand stad, 'dit is voor ons een zeer interessante doel groep', aldus een mede werkster. Letters worden levend. Dat is hèt succes achter deze vijfde 'Libelle zomer week'. Voor een toegangs kaart van 27,50 gulden kunnen lezeressen de schrijfsters van de zo her kenbare levensverhalen over huwelijk, echtschei ding en kinderen per soonlijk ontmoeten. In de voorverkoop zijn maar liefst 45.000 kaarten ver kocht. Libelle verwacht in totaal 75.000 'vriendin nen'. Dat hun idolen zijn om geven met Mona en Co nimex, komt de lezeres sen goed uit. Overal lek ker gratis hapjes proeven, ondertussen even mobiel bellen met het thuisfront. „Nee schat, we komen nog niet thuis. We gaan flink aan de rol in Amster dam", brult een Rotter damse. Grootste trek pleister is de Libelle-win- kel. Een slaapzak met de ooit zo succesvolle strip Jan, Jans en de kinderen, of een Libelle-pannenset. „Mijn vriendin heeft net een Libelle-dekbed ge kocht. Lichtblauw met 'welterusten' er op. Kun je in een gewone winkel niet krijgen", vertelt Martine, die het uitstapje om schrijft als 'ons mutsen- dagje'. Na een dag lang shoppen strompelen de vrouwen met volle tassen over de weilanden richting het station. Speciaal beveili gingspersoneel is ingezet om de gigantische stroom dames in kleine groepjes tegelijk op de trein te zet ten. „Hadden we elke week maar zo'n dag", zuchten twee vriendinnen voldaan. CARINE NEEFJES De Amsterdamse diere tuin Artis neemt vandi afscheid van de 39-jarj zeehond Dolf. 's-Werg oudste, in gevangensq levende, mannetjesze* hond heeft te veel pijm kan nauwelijks ademe door een hardnekkige keelontsteking en lon gemfyseem. Een dierei arts zal Dolf uit zijn M verlossen. Zeehonder worden normaal gesp; ken niet ouder dan twi tig jaar. De hoogbejaarde Dolf was sinds 1989 uitgele aan het Amstelpark, hij samen met zijn vrouwtje Else in eenb tenbassin woonde. 0\ gens is zijn weduwe n ouder: 42. Om te voor men dat zij eenzaam wordt, overweegt Artu haar over te plaatsen i Ecomare op Texel. Feministes w over campagi van advocaat Britse feministes zijnt dend op advocaat Hei Brookman. Hij is gesp aliseerd in scheidings ken en adverteert me! poster met de tekst 'D the Bitch' (Dump diel De posters hangen it herentoiletten van eei groot aantal pubs ent dega's in het zakendis van Londen. The Times meldde gis ren dat de reclameui! gen van de raadsman koffer tonen met daai ven de gewraakte teks Een gelijksoortige pos maar dan gericht op d vrouwelijke clientèle, toont een vrouw huili op bed met daarbove tekst 'All men are bas tards' (Alle mannen z schoften). „Dit is bijzonder verri rend voor vrouwen", meent Sarah Watkins de vrouwenorganisati Womens Aid. Volgens haar draagt de reclam niet bij aan gelijkheid respect. De Australiër Brookm van mening dat hij ev wichtig is. Zijn vrouw hem zelfs aangemoed hebben de posters te bruiken. Een persoon een dergelijk dilemm herkent misschien ie! van zichzelf in de pos en realiseert zich dan er een oplossing mog is, aldus Brookman. Z> a: U Marokko is de grootste ontvanger van Nederlandse kinderbijslag. Van geen ander land ter wereld gaat er zo'n grote geldstroom naar dit land. Daarnaast bren gen Marokkanen die in Nederland wonen ook ieder jaar weergeld mee als zij voor vakantie terugkeren in hun vaderland. Het zijn vooral de vaders van jonge migranten die dat doen. Een van deze jonge mannen beklaagde zich daarover. 'Kijk maar eens wat ze alle maal sparen voor hun huis en de vakantie daar. Dat gaat ten koste van de kinderen, daar wordt op bezui nigd. Kinderbijslag, krantenbezorgen, studiefinancie ring, alles moet bij pa ingeleverd worden. Vind jij het dan gek dat die jongens het slechte pad op gaan? La ten ze in Nederland eens wat geld in hun kinderen steken'. Een ander zegt: 'Mijn vader heeft hier vier huizen die voor mij en mijn broers zijn, maar ik zal er nooit in gaan wonen, ook niet als ik later oud ben. Mijn toekomst ligt in Nederland'. Weer een ander laat weten dat hij als zijn ouders Jp dood zijn ook niet meer naar Marokko wil ''L gaan voor vakantie, omdat hij niet zoals zijn P vader elke keer 'tassen vol geld naar zijn familie wil brengen'. Dit alles valt te lezen in een artikel: 'Zon, Ï'.e en verveling in de Rif; migranten- mgeren op vakantie in Marokko', in iet tijdschrift 'Jeugd en Samenleving'. 'en sociale wetenschapper, een cultu- eel antropoloog en een pedagoog de len tijdens de zomermaanden in Ma rokko onderzoek naar gedragen op vattingen van Marokkaanse manne lijke jongeren. Hun onderzoek werd gepubliceerd in 1996, was zeer onthullend, maar kreeg geen aandacht in de media. Zelf probeerde ik toen nog een journalist van de krant waarbij ik werk te 'erop te zetten', maar die vond dat een te hachelijk genoegen. Want wat doe je met feiten die je onmiddel lijk het verwijt zullen opleveren dat je discrimineert? Frank Bovenkerk, hoogleraar criminologie in Utrecht, had net de hele natie over zich heen gekregen toen hij het lef had om te verklaren dat uit onderzoek een ste vige relatie bleek tussen Marokkanen en drugshandel. Ook al is het waar, sommige zaken mogen in Neder land eenvoudigweg niet waar zijn. Opeens is het artikel in 'Jeugd en Samenleving' actue ler dan ooit. Want zomaar uitkeringen uitdelen aan mensen die in het buitenland wonen zonder een ver drag met een land waarin afspraken zijn gemaakt over de controle op fraude, is nu, dankzij de nieuwe wet-BEU, verboden. Dezé wet is van toepassing op kinderbijslag (14.000 kinderen in Marokko) maar ook op de nabestaandenwet, AOW en de WAO. Marokko weigerde echter aanvankelijk een Neder lands onderzoek naar bijstandsfraude van terugge keerde Nederlandse Marokkanen, met name tiaar het bezit van onroerend goed ter plekke. De controle op bezittingen van bijstandsgerechtigden die in Neder land wonen, staat er officieel geheel los van. Maar dat is, gezien het feit dat er juist onder Marokkanen in Nederland zoveel bijstandsuitkeringen zijn, niet los van elkaar te zien. Want hoe gaat het in de praktijk? Dat kunnen we lezen in 'Jeugd en Samenleving'. Daarin beschrijven de onderzoekers hoe 'migranten jongens' zich van lokale jongens tijdens hun vakantie in Marokko onderscheiden. Dat gebeurt met name door hun dure merkkleding, horloge, zonnebril en zo geheten 'koningsketting'. Voor meerderjarigen is het type auto van belang om status te verwerven. Aan nieuwe, dure auto's: BMW, Mercedes en Audi, is dan ook geen gebrek in de steden en dorpen waar de mi granten tijdens hun vakanties verblijven. Een Rotter damse Marokkaan verklaart: 'Die auto's kopen ze een paar weken voordat ze naar Marokko gaan, zodat de sociale dienst en de wegenbelasting er voor die tijd niet achterkomen'. Want anders moeten ze 'een hele hoop formuliertjes gaan in vullen bij de sociale dienst', die vervolgens concludeert dat een uitkering kennelijk niet meer nódig is. Door de jongens wordt in hun vakantie heel veel geld uitgegeven, dat alles in het kader van het imponeerge drag. Dit stimuleert lokale jonge Marokkanen ook zo snel mogelijk naar Nederland-luilekkerland te gaan. Een visum is makkelijk te krijgen, zo bleek uit een ge sprek met de Nederlandse medewerkers van het vi sumkantoor in Rabat. 'De Nederlandse regels deugen niet', lieten zij in NRC Handelsblad weten. Mensen die eigenlijk geen visum zouden moeten krijgen, bemachtigen het toch. Omdat de gronden om te weigeren niet aansluiten bij het misbndkin Marokko, omdat de aanvragers gebruik maken van familieleden en vrienden in Nederland, omdat advocaten maar al te goed weten hoe ze het Nederlandse rechtsstelsel in het voordeel van de vi sumaanvrager moeten buigen. Er bestaat in het Ne derlands de uitdrukking: 'Al tegoed is buurmansgek'. Dat we slachtoffer zijn geworden van onze eigen over dreven goedheid, zal binnenkort wel duidelijk wor den bij controle in Marokko. vnsvlijk Voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis heeft een GOU VERNEUR tijdens haar ambts termijn kinderen gekregen. JANE SWIFT, de hoogste bestuurder van de staat Massachusetts, be viel dinsdagavond van twee meisjes. Zowel de moeder als de tweeling maakt het goed. Toen de weeën begonnen, was Swift net telefonisch in vergadering met een aantal andere gouver neurs en vice-president Dick Cheney. Swift, met haar 36 jaar de jongste gouverneur van de Verenigde Staten, trad pas vorige maand aan, toen haar voorgan ger Paul Cellucci ambassadeur van Canada werd. MAXIMA ZORREGU de verloofde van kro Willem-Alexander,i vandaag 30 jaar. Hf bekend of zij vanda daadwerkelijk haan dag viert. Het stel is mers aanwezig bijl gerlijk huwelijk van Constantijn en Lail Brinkhorst. Hollywoodster BRAD Pil in september met een ei| decollectie. Volgens hel kaanse mannenblad DNfi vrouwen idool samen met stylist, Todd Shemarya,ii dinglijn ontwerpen. Deci wordt echter niet naar de ster genoemd. Pitt is niet ste ster die een eigen kle begint. Actrice en zange nifer Lopez, de Mexicaa rist Carlos Santana en Sean Combs, alias Puff gingen hem voor. Tiener Britney Spears is van pli eigen jeanscollectie opd te brengen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2