Abonnementhouders en studenten krijgen s treepje vi 3or Cultuur Kunst ;Tan Disney leren, maar een museum is geen pretpark' Balans tussen spektakel en vernieuwing Nieuw LAK-seizoen met veel dans (ortje Prein ist beste voor lorop' terug ar stichting >ij ken wint i'.: sic Award Tobben onder grijze lucht (IDERDAG 17 MEI 2001 941 19 ifCHT - Een geboren voorle- Leidse Schouwburg en LAKtheater introduceren last minute korting voor studenten IUU. 1de E nsd was. jnale Voorleeskampioen dit jaar, Floortje Prein uit Ze las voor uit 'De la- Engel' van Ida Vos, wat de jury een gewaagde was. Tijdens de Nationale [leesvvedstrijd in Utrecht Egze uit handen van de win- 01 s van vorig jaar de voor- 11 trofee. De voorleeswedstrijd d voor de achtste keer ge- den. Aan de voorronden nruim 1900 basisscholen wat 1907 schoolkampioe- opleverde, 1473 meisjes en jongens. Kinderboeken- ijvers Carry Slee en Jacques ''J ns waren veruit favoriet bij cholieren. is fERDAM - De tekening en [vertrouwen' van Jan top, nu in bruikleen bij Mu- -v; nBoijmans Van Beunin- vi moet terug naar de stich- Boijmans als deze het ies twerk niet wil teruggeven wj de Amerikaanse bankier et stadt. Dat zegt Boymans- de :teur Chris Dercon. De te- lits ngis een van de drie wer- id( van Toorop die de Ameri- di iopeist omdat het zou gaan ie oofkunst uit de Tweede ddoorlog. Dercon heeft nii er al te kennen gegeven dat ;el kening moet worden te- op geven aan Eberstadt. De rikaan is de kleinzoon van in 1944 in Bergen-Belsen zei (komen joodse echtpaar en Gertrud Flersheim. EN - De Haagse studenten- Cieken is gisteravond in niB isa winnaar geworden van en' tidse voorronde van de ;r eken Student Award. Er n drie bands in het strijd- Het Leidse Synergy, dat tamelijk bestaat uit leden le Leidse studentenvereni- Juintus, deed het niet Imaar ontsteeg onvol- 11e het niveau van de stu- n-onderbroekenlol. Fresh zen, vier Leidse studenten kaar kennen uit het mu- va (ntrum aan de Middelste- w t, bracht verdienstelijk ei- epertoire maar was, in de is van de jury, te weinig ver- ai vend. Cieken mag op 4 juli Amsterdamse Paradiso en om de titel 'beste stu- hij nband van 2001'. LEIDEN CASPER WICHERS COEN POLACK De Leidse Schouwburg en het LAKtheater in troduceren komend theaterseizoen gezamen lijk een last minute korting voor studenten. Vanaf een kwartier voor aanvang van de voor stelling kunnen studenten nog een kaartje ko pen, waarbij ze een hoge korting krijgen. Bij het LAKtheater geldt in dat geval een vast ta rief van een tientje per voorstelling, in de Leidse Schouwburg is dat vijftien gulden. Abonnementhouders krijgen in het nieuwe seizoen ook een streepje voor in de Leidse Schouwburg. De Bonbonnière, het restaurant van de schouwburg, is minder vaak geopend, en alleen nog voor abonnementhouders. Schouwburgdirecteur Bart van Mossel zegt meer maatwerk te willen leveren met zijn res taurant. De oplossing die hij bedacht heeft combineert lekker eten met een exclusieve avond theater. ,,De Bonbonnière is volgend seizoen alleen bij vooraf aangegeven voorstel lingen geopend. Een diner kan besteld wor den bij abonnementen en we bieden daarbij een menu aan dat in het verlengde ligt van de voorstelling van die avond." Dus vooraf aan het programma 'Van Shaffy tot Piaf van Lies- beth List, krijgt de culinair geïnteresseerde theaterbezoeker een Frans buffet en bij Tine ke Schouten kan men genieten van, hoe kan het ook anders, een Utrechts buffet. „We wil len het extra exclusief maken door rond het diner een inleiding te geven op de voorstel ling. We nodigen hiervoor de artiesten zelf uit om iets over hun programma te vertellen." Het LAKtheater heeft komend seizoen drie speciale series op het programma staan. De theatergezelschappen Dood Paard, Het Hans Hof Ensemble en De wetten van Keppler zul len ieder een serie van drie verschillende pro ducties op de planken brengen. Theaterlief hebbers die zo'n serie van drie bestellen krij gen korting. Deze keer zijn het, toevallig, alle maal groepen die in vorige jaren in het kader van de serie 'De Nieuwe Theatermakers' speelden. Het Hans Hof Ensemble, komt bij voorbeeld met drie reprises van dansvoorstel lingen, waarmee het eerder groot succes boekte. Het theaterseizoen wordt geopend met een open dag, op zondag 16 september, in zowel het LAKtheater, de Leidse Schouwburg als de Stadsgehoorzaal. Alle theaters brengen die dag een voorproefje uit hun programmering en andere feestelijke activiteiten. Er zijn bo vendien rondleidingen in de drie theaters die zo op elkaar afgestemd zijn dat belangstellen den ze alle drie kunnen meemaken. De toe gang tot de open dag is gratis. 'Sterke vrouwenin programma Leidse Schouwburg LEIDEN CASPER WICHERS LEIDEN COEN POLACK „We hebben een goede balans gevonden tussen spektakel en vernieuwing", aldus directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouwburg vanmiddag bij de presentatie van het seizoenpro gramma 2001-2002. „We heb ben er niet bewust op aange stuurd, maar achteraf hebben we iets van een thema in de programmering ontdekt. Vol gend seizoen zijn er veel voor stellingen van en over sterke vrouwen. Dat begint al in de eerste week met de openings voorstelling, op 25 september, boordevol met zowel spektacu- laire als intieme acrobatiek van Kris Niklison (ex-Cirque du So- leil). Dezelfde week is er een concert van punkkoningin Ha zel O'Connor en een uitvoering van Euripides 'Medea' door het Toneelhuis." Met dit laatste begint een an dere lijn die in het programma van de Leidse Schouwburg te ontdekken is: veel Vlaams to neel. Maar liefst drie keer Sha kespeare uit Vlaanderen: Het Gevolg speelt 'Othello', Het PA LEIS neemt 'King Lear' onder handen en Theater Malpertuis komt met een bewerking van 'Hamlet'. Slechts één Neder lands gezelschap waagt zich volgend seizoen aan Shakespe are: Toneelgroep Amsterdam brengt 'De Koopman van Vene tië'. Verder komt ook het Belgi sche theatergezelschap Zuid pool met twee voorstellingen: 'Brittanicus' van Racine en 'Oom Wanja' van Tsjechov. Nederlandse toneelproduk- ties in de schouwburg zijn on der meer 'De Huisbewaarder' door John Kraaykamp sr., 'Shirley Valentine' door Trudy Labij (première), 'De Koningin van Paramaribo' met Jetty Mat- hurin, 'Wie is er bang voor Vir ginia Woolf?' (première) met Edwin de Vries en Will van Kra lingen en nieuwe produkties van De Theatercompagnie. Noord Nederlands Toneel, Or kater, Het Nationale Toneel en Alex d'Electrique. De cabarettraditie van de Leidse Schouwburg wordt voortgezet. Alle belangrijke ca baretiers en gezelschappen doen het theater aan: Hans Teeuwen staat in november tweemaal in Leiden met zijn nieuwe programma 'Dat dan weer wel'. Freek de Jonge brengt zijn oudejaarsconfèren- ce en de Belgische cartoonist Kamagurka komt langs met zijn vreemde mengeling van schil derperformance en cabaret. Verder is er plaats voor Marc- Marie Huijbregts, Harrie Jek kers, Bert Visscher, Kees Torn, Paul Haenen, NUHR, Eric van Sauers, Rooyackers Kamps Kamps, Plien Bianca, Najib Amhali en natuurlijk de 24e af levering van het Leids Cabaret Festival tussen 11 en 16 februa ri. Ook de dansliefhebbers ko men volgend seizoen in de Leidse Schouwburg aan hun trekken: op het programma staan voorstellingen van Les Ballets C. de la B„ NDT II. Sca- pino, Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Conny Janssen Danst en Leine Roebana. Opera, show, musical en mu ziektheater maken het seizoen programma compleet: 'Le Noz- ze di Figaro' van Mozart, musi cals 'The Rocky Horror Show' en 'A Chorus Line', Tineke Schouten zijn te zien. Mini Maxi brengen hoogtepunten uit hun carrière. Cabaretvoorstellingen in de Kapelzaal blijven meer uitzon dering dan regel. Van Mossel: „De Kapelzaal heeft wel poten tie en het zou ideaal zijn als we Les Ballets C. de la B, een van de dansvoorstellingen in de Schouw burg. Foto: Chris van de Burcht er meer voorstellingen konden brengen, maar daarvoor zou er eerst grondig verbouwd moeten worden. Het is nu waarschijn lijk de slechtse zaal van Neder land." Van Mossel zegt te willen zoeken naar mogelijkheden om in de toekomst een goede twee de zaal voor de schouwburg te realiseren. Het seizoenprogramma van de Leidse Schouwburg is vanaf morgen verkrijgbaar bij de kas sa van de schouwburg. Abon nementsselecties kunnen tot 5 juni worden ingestuurd. De los se verkoop van kaarten begint op 15 september. Veel jeugdvoorstellingen, heel veel dans en natuurlijk het spe ciale programma voor 'de feest dagen' tussen kerst en oud-en- nieuw. Directeur R. Helmer sprak tijdens de presentatie, vanmiddag, van het seizoen programma van het LAKtheater zelfs van 'verontrustend veel dans', maar zegt er „vanwege de hoge kwaliteit gewoonweg niet omheen te kunnen." Conny Janssen Danst met 'Meet me, a dancer' wordt om schreven als een zeer toeganke lijke dansvoorstelling. Blok Steel lijkt weer van een heel an dere orde. Hun programma 'Looking up at down' beperkt zich niet tot dans alleen. De vi deo-monologen, musici van het Balanescu kwartet, een veejay en een slagwerker zorgen voor een wisselwerking tussen beeld, verhaal, muziek en dans. Op het programma staan verder onder meer nieuwe program ma's van Dance Works Rotter dam, Krisztina de Chatel en Dansgroep Raz. Van een 'uit zonderlijke schoonheid', aldus directeur Helmer, is Jakob Ahl- bom's 'Nur zur Erinnerung'. Hij hoopt dan ook vurig dat de mensen hun weg weten te vin den naar deze bewegingsvoor stelling, die handelt over vier personages die worstelen met zichzelf en een omgeving vol gezichtsbedrog. Onder de ruim twintig jeugd voorstellingen - komend sei zoen is er een apart program maboekje aan gewijd - zijn ook een paar moderne dansvoor stellingen. Dansgroep de Meekers verzorgt twee kinder voorstellingen en Het Water huis confronteert in 'Hassan en het paarse krijtje' de jeugdige theaterbezoeker (vanaf 5 jaar) met een combinatie van dans, videobeelden en animaties. eumdirecteur Renée Magendans over de cultuuromslag van Oudheden la E no: i b museum in Leiden zou nou eigenlijk het bekendste Kan ik je heel snel vertellen", lacht Renée Magen- .,0p de dag dat Volkenkunde heropende na de ver- ving hadden ze het in het Journaal over het Rijks- üjum van Oudheden. Iemand van die redactie heeft (edacht: dat prachtige museum dat daar in Leiden is gegaan, dat kan niet anders dan Oudheden zijn. 'n minst een typerende vergissing", grinnikt de di- ur van het RMO, dat zelf net een ingrijpende reno- achter de rug heeft. Over die verbouwing, over de et fizaak daarvan, over de samenwerking met de ande- musea en over een aantal andere zaken laat Magendans een dag voor de heropening van de ische afdeling haar licht schijnen. Wat is de grootste winst van de verbouwing? „Heb je drie uur voor me? Wat het voor de schermen heeft op geleverd, vertellen mijn mede werkers in de Uitkrant van het Leidsch Dagblad. Voor mij was belangrijk wat er achter de schermen gebeurde. Er moest een cultuuromslag komen, we moesten- hoe dan ook klant vriendelijker worden. Het mu seum heeft nog steeds een beetje elitaire uitstraling, al is dat veel minder dan vroeger. Op zich is dat niet slecht. Maar het moet niet betekenen dat mensen daarom niet durven te komen. Dat wilde ik graag ver anderen. Belangrijk is hoe je hier wordt ontvangen. Of er ie mand zit die vriendelijk is, die lol heeft in zijn werk. Als je een prachtig museum hebt, maar er werken uitsluitend sikkeneurige mensen, dan schiet je het doel voorbij. Daarom is het ook goed om over de schutting te kijken. Hoe anderen het doen. Ja, ook Madame Tussaud en dierenpark Emmen. Je kunt van Disney of van pakweg groot winkelbedrijven heel veel leren, al was het alleen maar de mar- keting-principes. Maar je moet wel zorgen dat een museum geen pretpark wordt. We heb ben hier ook nog te maken met een wetenschappelijk aspect. Dat verhaal moet kloppen. We doen niet in sprookjes." Waar staat het museum in de wereld? „In de top-tien. Dat geldt met name de Egyptische collectie. Mondiaal zijn er parels als het Louvre, het British Museum, het Pergamon in Berlijn. In de VS zijn enkele belangrijke ar- overdekte binnen- en heringerichte presen- Egyptenaren', 'Grieken', "J ken, 'Romeinen', 'het Na- losten' en 'Nederland in P omeinse tijd', bevestigt eden zijn plaats in de top- ran archeologische musea wereld. „Deze verbou- ras ongelooflijk noodza- zegt Renée Magendans. S' Dm was die verbouwing zo ijk? derlei redenen. Ten eer- lor de collectie. De opstel ras niet meer van deze itstraling en verhaal spra- .8iet publiek niet meer aan. n deel van mijn opdracht C m tlPt mi ico, Av was IS, I 1 Vu '"I" im het museum toeganke- pte maken, de drempel te Sen. Dat is gebeurd door ffeh-zaal en omgeving aan leken. Om de mensen een dijk kopje koffie te bie- ien mooie winkel, toilet- n een garderobe. Daar- zijn de klimaatcondities erd, is een nieuwe, logi- routing aangebracht en is wenplaats overkapt. Het aspect was het opzetten •fe Archeotheek met z'n tters en boeken waar je 'te in kan. Keihard nodig de klant steeds meer in- iewil." verwogen om het Ra- te verlaten en nieuw- pplegen naast Naturalis? 1seconde. Een verhuizing 'it ter sprake geweest. Dit nfii 'Pracbtig gebouw op een r fl. 'jige locatie. Ik zou me "etere plek kunnen wen- P°r dit museum." (en cheologische musea en vanzelf sprekend heb je Athene en Cai ro. Maar in sommige landen kijken ze heel anders aan tegen doel en functie van een muse um. Bij de bron van bepaalde culturen is er vaak sprake van zo'n overdaad dat de behoefte weg is om het verhaal achter de voorwerpen te vertellen. Wij besteden daar veel aandacht aan." Hoeveel bezoekers worden er jaarlijks verwacht? „Heel veel. Maar wat vooral moet, is dat de mensen die ko men ook echt een leuke erva ring hebben. Stel dat we 200.000 bezoekers krijgen en die zijn allemaal ontevreden, dan komen ze nooit meer terug. Die mensen zeggen tegen ie dereen dat het niks is. Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit. We willen dat be zoekers tevreden weg gaan. Wat we met de Farao-tentoonstel ling hebben gehad. De bezoe kers daarvan waren dolenthou siast, terwijl ze toch uren in de rij hadden gestaan. Zo moet het gaan, dan moet je zondermeer 120, 130.000 mensen per jaar kunnen trekken. Maar ook als we er 10.000 minder krijgen, staat het bestaansrecht echt niet ter discussie." Die klappers tussendoor - zijn die bittere noodzaak? „Weet ik niet. Je neemt ook een groot risico. Het gaat niet altijd zo lekker als je hoopt. Vanuit fi nancieel oogpunt, zijn dat lasti ge beslissingen. Mijn missie is om mensen kennis te laten ma ken met archeologie, met ons cultureel erfgoed. Een bewust zijn te creëeren dat het niet ver loren mag gaan. Ik beschouw het museum als middel om dat doel te bereiken." Hoe lang kan dit 'nieuwe' muse um mee? „Minstens tien jaar. Dat moet ook wel, want je beschikt dood eenvoudig niet over het geld om elke paar jaar een meta morfose te ondergaan. Daarbij is een museum geen mode-arti kel. En verder hebben we de energie, fantasie en creativiteit niet om telkens met wat anders te komen. Wél belangrijk is dat we digitaal het tempo kunnen volgen. Daar zit in de toekomst nog heel veel in. Vandaar de waarde die we de Archeotheek toekennen. Al die informatie kun je nooit in je presentatie kwijt." Hoe zit het trouwens met het sa menwerkingsverband tussen de Leidse musea? „We werken samen in de stich ting Leiden Museale Producten en we zijn juist bezig nog eens nadrukkelijk door te praten over waar we nog nauwer kun nen samenwerken. Dat doen we al in het project Museum en School, dat zo goed is aangesla gen dat nu ook wordt bekeken of dat op nationaal niveau kan worden uitgevoerd. Kost overi gens 40 miljoen. Verder hebben we het Museumfestival gehad en bekijken we hoe we onze pr samen kunnen doen. Maar je kunt ook naar de bedrijfsvoe ring kijken. Er kan dus heel veel en de wil is er." „We hebben overigens een droom, de directeuren van de Leidse musea. Om ooit nog eens hét Leids museum te ma ken. Met z'n zevenen hebben we een even fantastisch als compleet verhaal. Het gaat hier niet over fuseren, De verschil lende locaties blijven. Je moet het meer zien als integreren. Hoe precies weet ik nog niet. Daarvoor is het een droom. Maar neem bijvoorbeeld de drie grote musea: Naturalis, Volkenkunde en Oudheden. We zijn nu al in vergevorderd stadi um om de Leidse Poort te cre- eeren, een digitaal museum. Dat gaat veel verder dan het simpelweg koppelen van drie websites. Stel je bent scholier en je wilt een scriptie maken over de adelaar. Via de Leidse Poort ga je op zoek. Je krijgt in de drie musea één beeld van een adelaar in de oudheid, zijn plaats in het dierenrijk en zijn betekenis in bepaalde culturen. Het complete plaatje dus." Een uitdagende scène uit 'Stad bij Nacht' van Het Hans Hof Ensemble. Foto: Karei Zwaneveld De Leidse schrijver Abdelka- der Benali schreef een stuk over Yasser Arafat, 'Yasser'. De rol van de Palestijnse leider wordt gespeeld door de Egyptische Nederlander Sabri Saad El Hamus, onder meer bekend van de tv-series 'Pleidooi' en 'Hertenkamp'. In 'Rosa op Leidse Tour' staat de compo nist Cornelis Schuyt centraal. Zich baserend op zijn muziek, uit de zestiende en zeventiende eeuw, componeerden heden daagse componisten, evenals Schuyt afkomstig uit Leiden, nieuw werk. Het nog jonge Ro sa Ensemble speelt deze 'nieu we Cornelis Schuyt' op viool, slagwerk, piano en saxofoon. Daarbij schuwen zij er niet voor om ook elektrische instrumen ten te gebruiken. Theater AdHoc, een oude be kende, koos het LAKthater uit voor de landelijke première van 'Verbeter de Wereld! Begin bij je kind! - genetisch IQ', waarbij het op een relativerende manier stilstaat bij de snelle technolo gische ontwikkelingen van te genwoordig. Een andere thea tergroep, Carver, begint met een nieuw project: teletheater. Vijf onafhankelijke delen van een feuilleton zullen na opvoe ring van de reeks worden be werkt tot een tv-serie. Bezoekers kunnen ook een paar keer zelf 'meedoen'. Op 13 oktober geven LAKtheater en Dance Works Rotterdam een workshop, een open les en een choreografiespel. De jeugdklas- sieker 'Blok' van Theater Sirkel gaat eveneens gepaard met pu blieksactiviteiten, waaronder een workshop. Tussen kerst en oud-en-nieuw is er weer de ei gen productie van het LAK: 'De Feestdagen in het LAKtheater. Deze keer een muziekprogram ma met 'de mooiste filmmu ziek'. Belangstellenden die voor 1 december een kaartje kopen, mogen hun favoriete filmmelo- diën opgeven. Het LAKtheater is ook als (mede)producent be trokken bij 'Nilsson 2001 (The Concert)' van Bill van Dijk en Jim de Groot. De seizoenbrochure is vanaf vandaag verkrijgbaar bij het LAKtheater. De termijn voor het bestellen van abonnementen sluit op 1 december. 'Gouden Eeuw in Klank': MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Concert: 'Gouden Eeuw in Klank' door Bruce Dickey, zink en Jan Willem Jansen, orgel. Gehoord 16/5, Pieterskerk, Leiden Dat de concertserie 'Gouden Eeuw in Klank' leidt tot grotere belangstelling voor de orgelmu ziek en uitgroeit tot een feeste lijke traditie die door zijn eigen heid een bijzondere plaats in Nederland gaat innemen, dat is zo ongeveer de wens van de di recteuren van de St. Laurens- kerk in Alkmaar, de Nieuwe Kerk in Amsterdam en onze Leidse Pieterskerk. Stel nu dat je een abonnement hebt genomen op de concertse rie van deze week, dan wil je toch op z'n minst dat de drie concerten in toenemende mate interessant zijn. Maar het om gekeerde blijkt het geval. Daniel Reuss met zijn ensemble Capel- la Amsterdam maakt van het eerste concert een groot feest en daar doet de organist Reitze Smits aan mee. Het tweede concert is een hele goede mix van orgel en koormuziek. Ber nard Win semi us voegt iets we zenlijk toe aan de zang van het Gesualdo Consort. Op beide avonden worden 'kerk en we reld' prikkelend samengevoegd. Maar op de derde avond blijven grote verrassingen helaas ach terwege. Kleine overigens ook. Het orgel speelt allerhande voluntaries, fantasia, variaties, ricercares, van wel elf verschil lende componisten. De zink. een lange slanke, gebogen trompet, begeleidt, of voert de boventoon (waarom zo be scheiden?), maar afwisseling, spannend spel. verrassende re gistratie. kleurrijke contrasten zijn op deze laatste avond ver te zoeken. Het is allemaal behoor lijk saai, of verantwoord. En daar krijg je niet de zo gewenste kick van. Het had met een paar eenvoudige middelen leuker gekund. Als de zinkenist eens naar be neden was gekomen, z'n instru ment had laten zien, er iets over had verteld, een lekkere stralen de riedel had geblazen, het or gel had 'toegelachen', dan was dat oude blaasapparaat meer tot de verbeelding gaan spre ken. Ook was het slim geweest als men in het programma boekje iets over al die vrij onbe kende componisten had ver teld, met name over de te spe len stukken en over de functie van het samenspel. De zink voegde namelijk niet bijster veel toe aan klankkleur en 'ei genheid' 'Trompetjes' kunnen je zo zalig de hemel inblazen, maar tijdens dit concert bleef de luisteraar slechts tobben on der laaghangende bewolking. En het beslist kundige, maar weinig verrassende orgelspel van Jan Willem Jansen, deed je geen flitsend gat in die grijze lucht springen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19