Bouwmarktc krijgen 'valst koopzondag! 'Zonder medewerking heb je een probleem' Rijn Veenstreek Veel onduidelijk ov toekomst van Jacol Legionella bij verenigingen Duikwedstrijden in Zegerplas Workshops over zorg Klappen in zwembad Taart van burgemeester en een brief van Beatrix MET EEN WOORD KOM JE OVERAL. Voorwaardelijke straf 'Ripper' Bromfietser op de bon DONDERDAG 17 MEI 2001 ALPHEN AAN DEN RUN - Bij de Alphense sportclubs BCS Alphi- ans en Alphense Boys is de le- gionellabacterie in waterleidin gen ontdekt. Al toen twee we ken geleden tijdens reguliere controles de verdenking op de besmetting rees, zijn uit voor zorg alle douches gesloten. Ook zijn de waterleidingen meteen chemisch gereinigd. Deze week bleek dat de bacterie inderdaad in de leiding had gezeten. Als nieuw onderzoek volgende week negatief uitvalt, kunnen de douches weer worden ge bruikt. Het bestuur van de sportclubs informeert de leden en de clubs die de gebouwen de laatste tijd hebben gebruikt. ALPHEN AAN DEN RUN - De Al phense brandweer organiseert vrijdag- en zaterdagmiddag de brandweerduikdagen van de re gionale brandweer Rijnland. De korpsen uit Leiden, Koudekerk en Hillegom komen naar de Ze gerplas om tegen hun Alphense collega's te strijden om eervolle prijzen. En voor de gezelligheid, want de jaarlijkse duikdagen zijn ook bedoeld om de contac ten aan te halen. Op beide da gen beginnen de duikers om 13.30 uur, bijde dagcamping op sportpark De Bijlen. LEIMUIDEN - Groot Rijnland houdt vanavond en morgen in het lesgebouw naast de rk kerk in Leimuiden workshops voor vrijwilligers. Vanavond duren die van 19.30-22.15 uur, mor gen van 9-16.30 uur. De work shops gaan over het signaleren van ADHD, gesprekstechnie ken, maar ook zijn er pretwork- shops. Daarnaast wil Groot Rijnland vrijwilligers werven. Inlichtingen: (06-12049389). ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee jongens veroorzaakten gisteren een opstootje in het zwembad de Thermen in Alphen aan den Rijn. De tieners zaten in de hal van het zwembad een joint te roken. Toen een vader van het kinderklasje dat daar les had hier iets over zei, kreeg hij com mentaar en klappen van het tweetal. Een andere ouder sprong tussenbeide, waarna de jongens de wijk in renden. De politie heeft vergeefs naar hen gezocht. Echtpaar Rademakers 70 jaar getrouwd ALPHEN AAN DEN RUN* Burgemeester Schoof trakteer de gisteren het Alphense echt paar Rademakers-Pietron op taart. Dat was zondag 70 jaar getrouwd en kreeg behalve be zoek van de burgemeester ook een felicitatiebrief van konin gin Beatrix. Hendrik Radema kers (die vandaag 92 is gewor den) en Anna Pietron (93) ge noten de afgelopen dagen vol op van de feestelijkheden. Die begonnen zaterdag al met een rondrit per koets door Gouda, de stad waar Radema kers werd geboren en het gezin een tijd woonde. ,,Een verras sing van de kinderen, heel leuk", vertelt hij. De dag erna vierde het echtpaar een feest met de familie in het brugres- taurant vlak bij Schiphol. Het stel trouwde in 1931 in Gouda, waar ze een huis in de Visserstraat betrokken. De Duitse Pietron voedde daar hun twee dochters en zoon op, terwijl haar man in de zware periode voor de oorlog bij di verse bedrijven werkte. Eerst maakte hij karninstallaties voor melkveehouders, bij een fa briek in Haastrecht. Maar toen het werklozengeld meer be droeg dan zijn salaris, nam hij ontslag. „Mijn baas gaf me geen ongelijk." Hij leerde vervolgens voor lasser, waarna hij in Utrecht en later bij een scheepswerf in Schiedam aan het werk kon. De reis daar naartoe was nog een hele toer, zeker als hij in de nachtploeg moest werken, ver telt Rademakers. „Ik nam de laatste trein uit Gouda naar Rotterdam. Op de Coolsingel stond mijn fiets om op de werf te komen. Je was een hele tijd in de weer om op het werk te komen." In die periode zag het echt paar elkaar maar weinig. Daar kwam verandering in toen hij werd gevraagd om als metaal draaier te komen werken bij Boot in Alphen. „Toen ik in die fabriekshal had rondgekeken dacht ik: dat hou ik geen week uit, met al die ingewikkelde machines. Uiteindelijk heb ik er 34 jaar gezeten." Na een jaar heen en weer fietsen tussen Alphen en Gou da, verhuisden de Rademakers in 1955 naar de Vorselenburg- straat in Alphen. „Mijn vrouw zou het liefst nog steeds daar wonen", zegt de man des hui zes in ouderenflat Magnolia. Hendrik Rademakers en Anna Pietron uit Alphen aan den Rijn vierden hun 70-jarige huwelijk: „We kijken 's avonds graag naar Duitse muziekprogramma's." Foto: Henk Bouwman Maar hun beider gezondheid laat dat niet toe. „Die trappen op, hè. Zelfs hier in huis kan ze praktisch niet meer lopen." Toch hebben ze het samen nog fijn. 's Avonds kijken ze graag Duitse muziekprogram ma's op televisie. Ook krijgen ze veel hulp van de kinderen en bezoek van hun acht klein kinderen en negen achterklein kinderen, waarvan de jongste een halfjaar oud is. Zaterdag is er opnieuw reden tot een feestje. Rademaker wordt die dag gehuldigd door de metaalbond, waarvan hij zeventig jaar lid is. ALPHEN AAN DEN RUN Van Katwijk tot Kilimanjaro, van het Rokin tot de Canadian Rockies, er is één woord waarmee je overal komt, ongeacht hoe ruw het terrein of hoe zwaar de lading. Een woord dat al meer dan vijftig jaar mensen helpt om te verkennen, te onderzoeken, te ontdekken of gewoon hun werk te doen. Oefender. Min./Max. verbruik: 10,1 -10,81/100 km. resp. 9,3 - 9,9 km/1. CO, uitstoot resp 282 - 299 g/km. De Delender is verkrijgbaar vanaf 77.990,- of als bedrijfswagen vanaf 42.008,- (excl. btw) U least een Defender bedrijfswagen vanaf 1.220,-.' THE BEST 4x4xFAR Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4,2222 AR Katwijk TeL 071 - 4090922, Fax: 071 - 4090915 DEN HAAG/RUPWETERING PERSBUREAU CERBERUS De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 74-jarige Rijpweteringer veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden omdat hij op 27 oktober '99 zijn buurman met een vuurwapen zou heb ben bedreigd. De bejaarde ont kende in het bezit te zijn ge weest van een vuurwapen. Hij zei dat hij met een zogenoemde 'verstekhaak' naar zijn buur man had 'gewezen'. De twee hadden ruzie over het busje van de buurman dat in de weg stond. De rechter achtte het bewe zen dat de man met een vuur wapen - of een een imitatie daarvan - had staan zwaaien. „De volgende keer dat u weer met een pistool speelt, zult u echt in de gevangenis terecht komen", aldus de rechter. Alphen aan den Rijn krijgt dit jaar twee 'valse' kot dagen. Op verzoek van de bouwmarkten GammaJ en Praxis kunnen klanten op hemelvaartsdag ent pinksterdag bij hun zaken buiten het centrum ti De winkels in het centrum en winkelcentra blij\ dagen dicht. Zij houden vast aan de eerder gej koopzondagen. Voor volgend jaar leggen Winkels phen en de bouwmarkten een gezamenlijke ljj maximaal twaalf koopfeestdagen voor aan de genu gaat. Daar zijn hemelw en tweede pinksterdag gen. In Alphen lopen we alleen tweede paasdag vermoed dat die rechta dig was om de gemeen ker te schudden." Ook Winkelstad-vü Jan de Bruin kan zich vin afspraak voor dit jaar, di overgangsregeling bes „Gelukkig hoeven wi planning middenin hetj om te gooien", zegt de voorzitter. „De opsplits Alphen werkt de duidi misschien niet in de maar deze constructie malig. We zijn nu metz bezig met de plannii 2002. Dan krijgt heel maximaal twaalf koop gen, waarbij alle partij inbreng hebben." Om alle neuzen dezell op te krijgen zouden di markten zich volgens D moeten aansluiten bij stad. De Heij is dat o plan. „Wij worden dan ware buitengewoon lid glement schrijft name! dat een deelnemende liersvereniging ten mui leden moet hebben en bouwmarkten zijn er i maal niet in Alphen." TIM BROUWER DE KONING Er was een rechtszaak voor no dig om het gemeentebestuur tot een aanpassing op de afge sproken lijst te bewegen. De rechter dwong de gemeente tot nieuw overleg met de bouw markten, die hun deuren graag op paasmaandag, pinkster maandag en hemelvaarstdag (donderdag 24 mei) voor het winkelende publiek openen. Winkelstad Alphen houdt vast aan de afgesproken reeks koop zondagen, waarvan de wet er maximaal twaalf per jaar toe staat. De gemeente kan alleen toe stemming geven voor extra koopfeestdagen door Alphen in delen op te splitsen. Het cen trum, inclusief de winkelcentra, zit met twaalf koopzondagen aan zijn tax. Maar dat geldt niet voor de bouwmarkten in de pe riferie, die andere extra koop dagen wensen. Woordvoerder Onno de Heij (Goedhart/Gam ma) weet nu al dat hemel vaartsdag en tweede pinkster dag aanslaan. „Ik spreek niet al leen voor de drie Alphense bouwmarkten, maar weet ook hoe het bij de andere veertien Gamma-vestigingen in het land OUDE WETERING JANNEKEDUKE Geen enkele betrokkene van Zorgcentrum Jacobus wil veel loslaten over het plotselinge vertrek van interim-directeur J. van Vulpen. De cliëntenraad van het zorgcentrum praat, op verzoek van het bestuur, zelfs helemaal niet met de pers. „Dat heb ik beloofd, en dan houd ik me daaraan", verklaart R. Lang- Vrijwilligers krijgen eindelijk de waardering die zij verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 uit tot het jaar van de vrijwilliger. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij wekelijks mee met een vereniging of organisatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag staat de brandweer in Woubrugge centraal. Postcomrnandant Van der Salm is getrouwd met de brandweer Om zeven uur 's avonds komt John van der Salm pas onder de koeien vandaan. Nog geen half uur later is hij schoongewassen en gevoed paraat voor de wekelijkse oefening van de Woubrugse brandweer. Als postcomrnandant voelt de melkveehouder uit de buurtschap Ofwegen zich daartoe verplicht. Bovendien hoort een brandweerman, hoe vrijwillig ook, in een mum van tijd op de plaats van bestemming te zijn. „Bijna iedereen van ons korps kan binnen vier minuten in de kazerne aan de Vrouwgeestweg zijn", zegt Van der Salm met gepaste trots. De meeste vrijwilligers wachten daar, al dan niet met een sigaretje tussen de lippen, ontspannen het verdere verloop van de avond af. Maar de postcomrnandant staat al in het gelid. Altijd paraat, net als zijn auto. „Die zet ik, waar ik ook ben, steevast met zijn neus naar de uitgang. Anders had ik ook nooit zo snel hier kunnen zijn, want ik woon enkele kilometers buiten het dorp." Even na half acht gaat het spel beginnen. De tien beschikbare vrijwilligers stappen in de blinkende brandweerwagen of rijden met privé-auto's naar de plaats van handeling. Vanavond is dat niet ver van de kazerne bij de Vrouwgeestmolen, waar langs de Heimanswetering een rood wit vat met een onbekende vloeistof zogenaamd vlam heeft gevat. Kartonnen borden met roodgele vlammen liggen verspreid over het asfalt om de oefening kracht bij te zetten. De vrijwillige brandweer in Woubrugge, die ook in Hoogmade werkzaam is, telt op dit ogenblik zeventien leden. Het korps telt een vrouw en is op zoek naar uitbreiding. Daarvoor hanteert de brandweer strenge selectienormen. Er geldt een leeftijdsgrens van 55 jaar. De leden van het brandweerkorps krijgen voor hun inspanningen een bescheiden onkostenvergoeding. Postcomrnandant Van der Salm, net als de andere vrijwilligers van top tot teen in uniform, kijkt van een afstandje naar wat er goed en vooral naar wat er niet goed gaat. „Want van je fouten leer je", zegt hij terwijl hij staat uit te waaien aan de waterkant. „Wij zeggen elkaar na afloop de waarheid, maar altijd op een opbouwende manier. Kijk, de brandslangen rollen zij niet helemaal goed uit. En die mannen daar staan te veel in de wind. Dat krijgt deze ploeg over een uur bij de evaluatie te horen. Andere dingen gaan wel goed, zoals de communicatie met de expert op het gebied van gevaarlijke stoffen. Ook het blussen met schuim hebben zij aardig onder de knie. Het had wat dunner mogen zijn, maar ze laten gelukkig bijna niets in het water lopen. Dat vinden de vissen niet lekker en bovendien is dat schuim hartstikke duur spul." Bij de dinsdagse oefening komen alle aanwezigen aan bod, nu eens als deelnemer dan weer als rapporteur. Een van de vrijwilligers heeft als uitzetter een originele oefening bedacht, die bij het thema van de avond past. Wouter van Leersum, de jonge pontbaas, krijgt later op de avond lof voor zijn boeiende oefenstof. Vader Wout, die hoofdcommandant van de gehele Jacobswoudse brandweer is, merkt kritisch op dat originaliteit niet mag afleiden van het eigenlijke doel: ervaring opdoen bij de bestrijding van onbekende gevaarlijke stoffen en later botte materiaalkennis. Bij de nabespreking aan de lange koffietafel op de kazernezolder blijkt dat een brandweerman of - vrouw anno 2001 aan praktische vaardigheden en moed niet voldoende heeft. Het theoretische gedeelte is minstens zo belangrijk. „De eisen aan de brandweer, ook de vrijwillige, worden steeds hoger", zegt Van der Salm. Binnenlandse Zaken wil het aantal oefenuren verhogen van veertig naar zeventig per jaar. Er zijn constant cursussen, waarvan hij er inmiddels heel wat heeft doorlopen. „Ik zie geen verschil tussen onze vrijwillige brandweer en beroeps. Dat blijkt ook wel uit kringwedstrijden, die Woubrugge vaak winnend afsluit." Solliciteren naar een plaats in het korps is geen sinecure. „Wij nemen niet iedereen aan. De Postcomrnandant John van der Salm van Woubrugge bij de wekelijkse brandweeroefening: „Elke seconde telt en dat geldt vooral voor beknellin gen." Foto: Mark Lamers V r i j uu i 11 i g e r s en hun werk mensen moeten bij het korps passen, lichamelijk en geestelijk fit zijn en het liefst dichtbij wonen en werken. Vooral dat laatste luistert nauw. Wie geen medewerking van zijn baas krijgt om zijn brandweerfunctie uit te oefenen heeft een probleem." Van der Salm heeft dat probleem niet. Hij kan als eigen baas tijd vrijmaken als de plicht hem roept. Er kan loos alarm zijn, een brand in het dorp of een verkeersongeval in de buurt. „Dat laatste komt steeds vaker voor. Daarop gaan we een volgende keer oefenen", zegt Van der Salm terwijl zijn ogen twinkelen bij het vooruitzicht. „Ongevallen met beknellingen vind ik dankbaar werk. Het zijn vaak ernstige gevallen, waarbij elke seconde telt. De brandweer kan dan veel betekenen voor de slachtoffers. In zulke situaties zet ik de mensen in die er het best tegen kunnen. En altijd maar hopen dat we geen bekenden aantreffen." Zelfs voor een brandweerman in hart en nieren („Ik ben getrouwd met de brandweer") zijn er grenzen. Ik noem ons werk verplicht vrijwillig. Maar soms komt voor dat je een oefenavond moet overslaan. De een heeft onvoorziene werkzaamheden, de ander de verjaardag van zijn vrouw. Maai- je biljartavondje moet je er, ook als vrijwilliger, wel voor willen verzetten. Ziet iemand dat niet in, dan moet er worden gebabbeld." Brandweerlieden moeten elkaar blindelings kunnen vertrouwen. De hiërarchie is strak, discussies voeren de korpsleden pas na afloop. Teambuilding vindt Van der Salm van het grootste belang. „En die houdt meer in dan die ene gezamenlijke oefenavond per week. Zeker in een dorp kom je elkaar vaker tegen. Je deelt er lief en leed. In ons korps zie je ook familiebanden: vader en zoon, broers, neven. Ook je partner moet erachter staan, want soms ben je bij nacht en ontij weg. En hoe leg je het je kinderen uit dat je er bij oud en nieuw weer niet bij bent om met hen vuurwerk af te steken?" TIM BROUWER DE KONING hout, woordvoerster va entenraad maar niet w tig in het centrum. Opi waarom ze gevraa gen, geeft ze geen ai Eerder wilde Van Vulj ook niet reageren. Eind april vertrok hij! Ie trom. Op dit momei cobus zonder directeui nemend-directeur P. I gaat ervan uit dat er oi weken een nieuwe, vas teur kan worden aange Evenals de cliënten! ook het Zorgkantoor Zi land Noord niet inh reageren. „Wij zijn bi bij Jacobus om ervoor dat de continuïteit van gewaarborgd blijft, zoal bij alle zorgcentra doe telt K. Hoekstra, mam pleging en verzorging, merking van Volwater zorgkantoor Jacobus 1 het zoeken naar een nii recteur, kan zij niet „Dat is de verantwoord van het bestuur. Hetj erom dat de verzeken ontvangen. Natuurlijk een directeur voor nod daar houden wij onsi bezig." Volgens M. Mul van dernemingsraad, die praten, zijn er geen pn geweest rond het vertrs interim-directeur. Zij s daarmee aan bij de me Volwater. „Het was all bekend dat Van Vulpen weg zou gaan, want i (het doorvoeren van ganisatie) zat erop." echter niet zeggen dal reorganisatie rond is, i „We zijn nog bezig, i het gaat aflopen v? niet." Volgens Mul hai van eventuele fusie) L waarnaar Jacobus al w tijd op zoek is. Van Vi eerder weten dat ge Jf met verzorgingshuizei c Rijn- en Veenstreek ne0r zijn uitgelopen. Sindsd Leiderdorpse verpleeg thenrode een aantal noemd als mogelijke I ner. Volgens een wool van Leythenrode zijn op dit moment l sprekken met Jacobus j Bij controles in Ter Aa L koop en Nieuwveen politie meer dan de hl aangehouden bromfi de bon geslingerd, controleerde zij 62 bn 0j en maakte 34 keer pi n baal op. Veel brom fit gen een bekeuring, oi rijwielen waren opgei' 0c

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18