Minder woningen in Van der Hoe venpark Groen Oegstgeest laat nog veel te wensen over Inderopvang buiten haar huid om in de problemen Bijna twee jaar celstraf geëist in ontuchtzaak Regio 'In de winters is het hier wel heel erg stiV Eindelijk contract Lange Voort 'Ik had het verkeerde tafeltje gekozen lortfederatie Warmond ipgeheven (DERDAG 17 MEI 2001 17 JjRDOf Eerste bewoners voelen zich thuis in Leyhof IBP» ERIC WENT éren heeft zijn prijs. Maar vier jaar lang heeft de fa- Van Rijn aan de Leider- Brugwacht in de rotzooi l Zand, zand en nog zand bepaalde het dage uitzicht van vader Gert, te iier Margaret en hun drie >n kinderen. „Het was af- yelijk, al dat geknars op en op de meest vreemde sen in huis", herinnert ret zich. Maar sinds een de weg voor hun huur- j eindelijk bestraat, en is /bouwwijk de Leyhof, vijf ia het feestelijke slaan van rste paal, weer een beetje af. familie Van Rijn was de erste die de nacht door- tin de laatste Leiderdorp- »te wijk in aanbouw. Een lang sliep het gezin daar lerziel alleen, tussen skeletten, hijskranen en izandauto's. „Ik vond het Bjk best eng," herinnert ja iret zich. „Al die vreemde •n. Gert is 's nachts zelfs aar keer naar beneden ge- omdat hij dacht dat er ni kers in huis waren." Maar e;|ve een paar dikke spin- een handvol torretjes en aar verdwaalde zilvervis- is er op dat moment nog leven in de wijk te vinden. n kon je van de Brug- nog zo naar de brug over varswatering kijken. Ook e voorkant van de eerste iverde woningen was het it vrij. Oprukkende be ng heeft daar een einde imaakt. Maar het water i Dwarswatering is altijd buurt gebleven. Dat is [te merken aan het vrolijke lak van kikkers. „Vooral pmeravonden gaan ze enorm tekeer", aldus ebrek aan 'actiepunten' de Warmondse Sport- "i zichzelf opgehe- Sportfederatie werd geleden opgericht langenbehartiger van laatselijke sportclubs, lite zijn we overbodig zegt voorzitter Bonnet. Op sportge- b'jn er volgens hem de tijd nu eenmaal 'geen ijke dingen aan de or- dat is niet iets om treuren", constateert ihter. heeft de federatie in ;orte bestaan volgens et wel degelijk 'een for- ïnt binnengehaald'. Zo |rn{ ddelde de federatie in ljni onflict tussen de hand- jL reniging en 'de tennis- njgj over de aanleg van een „ev baan. Die baan was n(* °P een grasveld dat andballers regelmatig likten. Tenslotte kwam le baan er en kregen ndballers ter compen- 11 een ander veldje. der heeft de sportfede- zich sterk gemaakt om Uipieuwe fenomeen 'pro- ibsidie' van tafel te krij- Op projectsubsidies n verenigingen aan- k maken als ze 'ver derf venc*e activiteiten' or- eren. Een ongelukkige er van subsidiëren, al- ionnet. „Het valt voor ken! eren'gingen niet mee jlke keer iets nieuws te Z men. De druk op de „Jpligers is al zo groot. i jammer dat het ons is gelukt om de oude j J Beregeling terug te Margaret. „Het geeft je het ge voel dat je dicht bij de natuur staat." De Leyhof heeft zich na vijf jaar bouwwoede ontwikkeld tot een gemoedelijke, rustige woonwijk, waarin het goed toe ven is, analyseert de allereerste bewoonster. Architectonisch kan het er best mee door - 'Al leen de Torenwacht met die vier hoge uitkijktorens erom heen vind ik net een gevange nis'- en de woningen staan niet al te dicht op elkaar. Hooguit is het er een tikkeltje aan de saaie kant, vooral overdag als de meeste bewoners buitenshuis werken en de nieuwbouwwijk een soort slaapstadje wordt, ,,'s Zomers is het nog wel leuk, met moeders en kinderen die elkaar ontmoeten in de speeltuin tjes in de buurt. Maar in de winters is het hier wel heel erg stil", vindt Margaret, die twee dagen per week een rijdende kapsalon runt. Misschien dat een patatzaak in het hart van de nieuwbouw wijk wat leven in de brouwerij kan brengen, denkt zij. „Mijn man wil voor zichzelf beginnen. Start dan een frietzaak in de wijk, heb ik hem aangeraden. Maar dat mag niet van de ge meente. Dat is in strijd met het bestemmingsplan. Jammer, want ik denk dat er best be hoefte aan dat soort voorzie ningen is. Nu moeten we voor een snack helemaal naar de Splinterlaan of naar de Winkel hof." Het is een van de weinige manco's van de wijk in aan bouw. Voor de rest is het gezin Van Rijn vooral tevreden. „Maar wij hebben hier ook geen huis gekocht. Wij huren van de woningbouwvereniging. Al die verhalen van mensen die problemen hebben met de op levering van hun woningen, gaan aan ons voorbij." Wel moet er hoognodig nog eens iets aan de parkeerproblemen gedaan worden, vindt zij. „Vooral bij de Hoogvliet staat het altijd propvol." En mag de wijk wat groener worden. „Maar dat komt wel, als alles af is." Een basisschool tenslotte, zou ook geen overbodige luxe zijn. „Nu gaan de kinderen naar de Driemaster aan de Vronken- laan. Elke dag moet ik ze halen en brengen. Afgaande op de ro ze en blauwe slingers die je hier dagelijks overal aantreft, is er best een markt voor in de wijk." De moeder van Margaret woont in het oude dorp. „Dat heeft natuurlijk veel meer sfeer", geeft Margaret meteen OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Het groenonderhoud van de gemeente Oegstgeest laat veel te wensen over. Een kapbeleid voor bomen is er nog steeds niet en het Bos van Wijcker- slooth is hard aan een opknap beurt toe. „Het kleine beetje natuur dat we hier hebben wordt niet goed beheerd", al dus een bezoekster van een themabijeenkomst van Leef baar Oegstgeest (LO) gister avond. Oegstgeest staat bekend als 'groene gemeente', maar het groenonderhoud kan een stuk beter vindt LO. Om ideeën te verzamelen hield de grootste politieke partij in het dorp een bijeenkomst in"t Groot Proffijt. De bijeenkomst was bedoeld als voorzetje voor het schrijven van een programma voor de raadsverkiezingen van maart 2002. Grootse plannen waarmee Oegstgeest een bijdrage kan le veren aan de 'ecologische hoofdstructuur' in Zuid-Hol land zijn volgens de meeste groenliefhebbers niet direct no dig. Veel belangrijker vinden de natuurliefhebbers het dat de gemeente het bestaande loof goed onderhoudt. „Je kunt het wel breed en groot aanpakken, maar begin nou eerst maar eens met kleine dingen." Als voorbeeld noemden enkele Haaswijkers het instandhouden van rietkragen langs sloten. „De gemeente zaagt elk jaar het riet weg, tot onder de watergrens." Hetzelfde gebeurt volgens hen met het groen op de 'ecostrook' naast de Haarlemmertrekvaart. „De vogels die daar 's zomers zaten zijn nu weg." In het alge meen is het beleid van de ge meente niet duidelijk: „Het is of kaalslag, of volledige verwaarlo zing." Als voorbeeld van het DEN HAAG/LEIDERDORP MAARTEN DEKKER Twee jaar celstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk werd gisteren geëist tegen een 65—jari ge Leiderdorper bij de rechtbank in Den Haag. De man wordt verdacht van ontucht met twee jonge kinderen. Een daarvan is zijn inmiddels 20-jarige kleindochter. Zij besloot aangifte te doen toen vorig jaar ook een andere Leiderdorp- se naar de politie stapte. Dat was de moeder van het 8-jarige meisje dat samen met twee andere kinderen regelmatig bij de Leiderdorper over de vloer kwam. Tijdens een van die bezoekjes zou de man het kind hebben betast. Hij zou dat op precies dezelfde manier hebben PHOTEN. ,er itrale Stichting Kinderopvang Voor- orZj J(CSKV) is buiten haar schuld om in nui' ^'e Pr°t>lemen gekomen. Tot die u.(- 'sie kwamen gisteravond alle fracties )idl een commissievergadering. De te- ellii ontstonden door de sterke stijging et h Oonkosten en de door het rijk opge- 30li nvoering van een ander systeem ouderbijdragen. Daardoor krijgt de CSKV minder geld binnen van ouders. De stichting krijgt van de gemeente een overbruggingskrediet van 248.740 gulden om het tekort over 2000 weg te werken. In een later stadium wordt bekeken of de CSKV dat geld als extra subsidie kan be schouwen bovenop de 633.000 gulden die zij al eerder voor gesubsidieerde kindplaat sen heeft gekregen. Wat er met het ver wachte tekort van twee ton over 2001 ge beurt, is nog niet bekend. Margaret van Rijn vindt het jammer dat een basis school in de Leyhof ont breekt: „Af gaande op de roze en blau we slingers die je hier dage lijks overal ziet, is daar best een markt voor." Foto: Hielco Kuipers toe. „Mensen gaan daar ook veel makkelijker bij elkaar op de koffie. In de Leyhof is iedereen meer op zichzelf." Toch wil dat niet zeggen dat ze haar huur woning in de Leyhof nog zou willen omruilen voor een huisje aan de Hoofdstraat. „Mijn broer heeft een stulpje aan de Rijn. Met hem zou ik nog wel willen ruilen. Maar verder heb ik geen belangstelling. Ik wil hier echt niet meer zo snel weg." Wie dat wil kan de Leyhof za terdag vanuit de lucht bekij ken. Bewonersvereniging De Leyhof viert het 5-jarig be staan namelijk met helicopter- vluchten boven de nieuw bouwwijk. De vluchten starten vanaf de skatebaan in de Bloe- merd, en duren 5 tot 6 minu ten. De kosten bedragen 40 gulden per persoon. Voorschoten krijgt minder woningen in het Van der Hoevenpark. Het aantal huizen gaat in elk geval terug van 205 naar 192. Als de onderhandelingen met de NS over een hoger geluidsscherm mislukken en een archeo logische vondst uit de dertiende eeuw van grote waarde blijkt te zijn, zakt de bouw nog verder in. Dat heeft overi gens geen gevolgen voor de opbrengst van de luxueus opgezette wijk. Projectontwikkelaar IBC Vastgoed is ak koord gegaan met een bedrag van vijftien miljoen gul den voor de gemeente. VOORSCHOTEN JAN PREENEN Raadsleden reageerden gister avond teleurgesteld tijdens de bespreking van het steden bouwkundig ontwerp voor de wijk op de voormalige voetbal velden van SVLV langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Zij drongen aan op behoud van het aantal huurwoningen voor jongeren. Volgens wethouder Verschoor is ook dat een 'harde voorwaarde'. De problemen zijn deels te rug te voeren op een fout van IBC Vastgoed die de apparte menten voor jongeren aanvan kelijk net buiten het gebied had gepland. De projectontwikke laar besloot vervolgens om de twee complexen met huurwo ningen alsnog binnen het Van der Hoevenpark te zetten naast dertien blokken met dure mai sonnettes en penthouses. De welstandscommissie wilde ech ter meer ruimte tussen de woontorens langs de spoorlijn en stelde voor 26 woningen te schrappen. IBC wil nu een zes de laag op de blokken aanbren gen, maar is daarbij afhankelijk van NS en de hoogte van het geluidsscherm. IBC Vastgoed heeft de NS voorgesteld het scherm langs het spoor te ver hogen van vier naar vijf meter. Als NS akkoord gaan, blijft de 'schade' beperkt tot dertien wo ningen minder. De kans bestaat echter dat ook midden in het park tien vrijstaande huizen moeten worden geschrapt. Op die plek liggen mogelijk scher ven en onderdelen van gebou wen van rond 1200 die waar schijnlijk tot een klooster be hoorden. Samen met de arche ologische dienst van de provin cie kijkt de gemeente hoe waar devol de vondst is. Tegenover de vermindering van het aantal huizen staat ver groting van De Walnoot, de dagopvang voor gehandicapte kinderen. In plaats van 42 kun nen daardoor 56 kinderen wor den opgevangen. Verder is overeenstemming bereikt met de politie over het plaatsen van een haag van twee meter breed en één meter hoog langs het 'openbaar groen' dat eigendom wordt van de huizenbezitters. Ook is besloten om de hoog spanningskabels onder de grond te stoppen. Verder moet de gemeente nog een beslissing nemen over het ondergronds of bovengronds opslaan van huis vuil. De start van de bouw staat gepland voor april 2002. Het is de bedoeling dat alle woningen uiterlijk twee jaar later worden opgeleverd. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben een akkoord bereikt met Cório, de nieu we naam van Winkel Beleggingen Nederland, over de modernisering van winkelcentrum Lan ge Voort. Het samenwerkingscontract, dat de 'juridische en praktische afspraken regelt om te komen tot het plan voor het vernieuwde winkel centrum', wordt morgenmiddag getekend. In de overeenkomst is niet vastgelegd wanneer de bouw nu precies begint. „Je moet het zien als een volgende fase in het traject", aldus een woordvoerster van de gemeente. Oegstgeest wacht al geruime tijd met smart op een akkoord met de eigenaar van het winkelcentrum. Zo duurden de onderhandelingen tussen Cório en de beoogde projectontwikkelaar veel langer dan verwacht. Daarop besloot wethouder Mathijsen druk uit te oefenen op Cório om in elk geval te komen tot een contractwaarin al onze afspra ken zijn vastgelegd, alleen nog geen tijdpad.' EXAMENTIJD laatste werd het Bos van Wijc- kerslooth aangehaald. De directeur van de stichting Zuid-Hollands Landschap, G. van den Berg, stelde dat Oegst geest 'allerlei mogelijkheden heeft om nieuwe natuur te ont wikkelen'. Hij deed onder meer de suggesties om het sportvel dencomplex langs de A44 daar voor te gebruiken. Ook langs het Oegstgeester Kanaal ziet hij volop mogelijkheden voor 'plas-dras-situaties' en ander soortige. kleine 'natuurzones'. „Je kunt het kanaal daarvoor op sommige plekken een stukje smaller maken." Van den Berg deed de sug gestie om de onroerend-zaak- belasting met vijftien procent te verhogen en dat geld te gebrui ken voor natuurontwikkeling. Dat bedrag betaalt zichzelf te rug, aldus de directeur. „Een huis in een mooie groene om geving stijgt flink in waarde." Tot en met 1 juni zwoegen 200.000 middelbare scholieren op het eindexamen. Het Leidsch Dagblad volgt tien van hen. Wil je meepraten, surf naar www.leidschdagblad.nl/examens. Bijdragen; M£rjji\Kr3mp en Ruud Sep. Foto's: Dick Hogewoning. gedaan als bij zijn kleindochter, zo n veertien jaar eerder. Toen dit binnen de familie aan het licht kwam, werd besloten geen aangifte te doen, op voorwaarde dat de Leiderdorper niet opnieuw over de schreef zou gaan en zijn alcoholpro bleem zou aanpakken. Toen de kleindochter lucht kreeg van de aangifte tegen haar opa, be sloot ook zij opening van zaken te geven. De Leiderdorper zegt onschuldig te zijn. Wel gaf hij toe een paar keer de borsten van zijn kleindochter te hebben betast, maar dat zou op veel latere leeftijd zijn gebeurd. Behalve de cel straf hangen de man ook schadeclaims van in to taal 25.000 gulden boven het hoofd. De rechter maakt zijn vonnis op 30 mei bekend. „Op korte termijn zijn we in elk geval ge holpen", aldus P. Vogel, manager bedrijfs voering van de CSKV. „De politiek is her er over eens dat de gemeente het verschil moet betalen tussen de ouderbijdrage en de kostprijs van een gesubsidieerde kind plaats. De bedrijfsplaatsen zijn wel kosten dekkend. De gemeente moet inzien dat wij geen welzijnsinstelling zijn, maar gewoon een zakelijke overeenkomst hebben." élk heb gisteren mijn eerste exa men gehad. Nederlands. Ja, dat ging wel goed. Het waren drie teksten die niet echt moeilijk waren, geen echt moeilijke woorden en zo. De vragen erbij waren hier en daar wel gemeen, doordat er maar hele kleine verschillen zaten tussen de antwoorden. Ik heb na het examen nog even op internet geke ken voor de goede antwoorden, maar ik wist niet precies meer wat ik had geant woord. Nee, dat hou ik niet allemaal bij op een kladblaadje. Maar ik had alles bij elkaar wel het idee dat ik het er goed van afheb gebracht. Ja, dat moet wel lukken. Vandaag heb ik Duits en Economie I. Voor Duits ben ik maandag nog even naar school geweest. Dit jaar zitten er voor het eerst ook open wagen bij het examen, en die hadden we nog nooit ge oefend. Er waren de laatste tijd veel les sen uitgevallen, en daardoor waren we daar niet eerder aan toe gekomen. We hebben nu een paar wagen gemaakt en gekeken waar je op moet letten. Het valt wef mee. De wagen zijn in het Neder lands en je mag ook in het Nederlands antwoorden. Maar dat moet wel heel precies gebeuren. Met een beetje gewau wel kom je er niet. Voor economie heb ik de afgelopen da gen een paar proefexamens gemaakt. En aan de hand daarvan blader ik eens terug in het boek, om te kijken wat ik nog niet helemaal weet. Ja, je kan wel het hele boek gaan doorlezen, maar dat is te veel. Dat gaat toch niet meer lukken. Ik heb het afgelopen weekeinde maar een beetje rustig aan gedaan. Normaal werk ik op zaterdag in een sportzaak, maar dat heb ik maar afgezegd, ook voor aanstaande zaterdag. Ik neem wel de tijd om te leren voor de examens. Dat je niet op het laatste moment alles nog een keer door gaat nemen. Want daar word je al leen maai' nerveus van. Als je op tijd be gint. kun je het allemaal lekker ontspan nen doen. Nee, ik word niet zenuwachtig van die examens. En het enige wat ik slik zijn pilletjes tegen de hooikoorts. Wat? Heb ik ingevuld dat ik tachtig pro cent kans heb om te slagen? Ja, ik ben al tijd een beetje voorzichtig. Ne gentig procent mag ook, hoor. Ja, maak er maar negentig pro- cent van. Ik ben net klaar met de rondlei- ftfe ding van een groep Duitsers. Toen ik van mijn examen terug kwam stonden ze al voor de deur van on ze molen. Wij wonen in een van de mo lens van de viergang in Aarlanderveen. De enige viergang in Nederland die de polder nog bemaalt. We hebben wel va ker groepen op bezoek. Normaal doet mijn vader de rondleiding. Maar nu had hij het te druk. Hij is behalve molenaar ook boer en vandaag moest hij gieren, dus hij zit de hele dag op de trekker. Een goede oefening voor mijn examen was deze rondleiding niet, want ik heb geen Duits in mijn pakket. Ik kan me voor zo'n groep toeristen wel verstaan baar maken, maar ik kwam erachter dat zij mij ook heel goed verstonden in het Nederlands dus ik heb het Duits maar gelaten voor wat het is. Gelukkig spreken de meeste bezoekers Nederlands. Volgende week heb ik de examens van de talen en de andere theorievakken. Deze week heb ik alleen VAP gehad. Dat staat voor verwerking agrarische producten. Het is eigenlijk gewoon koken en bakken enzo. Ln het lokaal moest je achter een van de zes tafeltjes gaan zitten waarop een velletje lag. Eerst noemde de leraar de zes opdrachten op die hij had be dacht. Dat was suikerbrood maken, chips bakken, verwerken van vlees in een Itali aanse maaltijd, groente verzuren, appel moes maken en appelsap. Daarna moch ten wij het velletje omdraaien en daar stond op wat jij moest doen. Ik had echt het verkeerde tafeltje gekozen want ik had de opdracht die mij het lastigste leek, namelijk groente verzuren. Toch ging het goed. Eerst ui, witte kool en wortels snij den. Dat blancheren en in een potje doen met suiker, azijn en zout. Vervol gens pasteuriseren en dan heb je atjar: verzuurde groenten dus. Tussendoor stelde de leraar vragen over de theorie die we hadden moeten leren - wel 300 bladzijden waren dat. Daarvoor had hij een stapeltje kaarten met vragen en daar moest je er vijftien uit trekken. Dit keer koos ik de goede, want ik had ze allemaal goed. Het lijkt inderdaad wel beetje op een spelletje. Maar de leraar doet het zo om zelf helemaal geen invloed te hebben. Je moet dus gewoon geluk heb- ben. De kop is er af. De eerste twee heb ik gehad en die gingen wel redelijk. Nederlands bestond uit twee tek sten met twintig vragen. Dat vond ik erg meevallen. Het ondeiwerp was dat Nederland overbevolkt raakt. We moesten ook een tekst samenvatten. Die ging over ongemakkelijke kwesties. Namelijk dat de westerse cultuur zichzelf kan relativeren en dat we daarom zo tolerant zijn ten op zichte van andere culturen. Maar we moe ten daar ook voorzichtig mee zijn. Want mensen met een andere cultuur die in Ne derland komen wonen kunnen dat niet en zijn niet tolerant. Ze passen daarom niet in ons rechtssysteem. Ja, dat was inderdaad wel effe rats-klats,- zo op de vroege ochtend. Ik formuleer het nu een beetje kort door de bocht. De tekst was wel wat genuanceerder. Het is een beetje die imam-discussie van tie afgelo pen weken. Niet dat daar naar verwezen werd. Maar het komt op hetzelfde neer. Er zat ook wel wat in hoor, in die tekst. Maar ik vond dat het een beetje overdreven werd. Want zijn wij nou echt wel zo tole rant? Er moet echter wel over gediscussi eerd worden, vind ik. En daar is de afgelo pen weken, toen die iman homoseksuali teit een bedreigende ziekte noemde, een aardige start mee gemaakt. Wiskunde, het tweede examen, was ook wel te doen. Ik heb het nog niet nagekeken op internet. Maar misschien ga ik dat later nog wel doen. Hoewel, stel dat de uit komst slecht is. Dan zet dat gelijk een enorme domper op je week. Nerveus beu ik niet. Maar helemaal nor maal geloof ik ook niet, want toen ik in het examenlokaal kwam vroeg ik mij ineens af of ik mijn fiets wel op slot had gezet. Nor maal vergeet ik dat nooit maar hij bleek in derdaad niet op slot te staan. Mijn fiets staat altijd in de fietsenstalling bij het sta tion in Leiden want ik doe examen op de Vrije School in Den Haag. De school in Leiden is te klein om examens af te ne men. Dus de havisten en de VWO'ers moe ten het laatste jaar naar Den Haag of naar het volwassenonderwijs. Nu. dat laatste lijkt mij niks. Daarom fiets ik nu elke dag van Rijpwetering naar Leiden en dan met de trein naar Den Haag. In het begin vond ik dat wel vervelend maar je went eraan. Nu maar hopen dat het spoorwegpersoneel de komende weken niet gaat staken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17