[Olietank euro of diesel Idjd 15 cent loedkoper! Tn Bedrijf Starters mgleren met de Kamer Leiden Regio X)ok allochtonen willen een toekomst voor hun kinderen dan het landelijke prijspeil Leidse Marokkanen willen gespreid wonen JERDAG 17 MEI 2001 15 Migratiedeskundige Herman Obdeijn: balans van immigratie is positief or de komst van migranten zal de Nederlandse J lenleving de komende jaren enorm veranderen, t al ten goede, meent migratiedeskundige Herman e< bdeijn. Conflicten over de toelaatbaarheid van ko noseksualiteit en criminele allochtone jongeren J, een overgangsverschijnsel'. De recente uitspraken el nimam Khalil El-Moumni van de Rotterdamse moskee noemt hij 'ongelooflijk stom', maar nu al er binnen de Marokkaanse gemeenschap ook verlichtere visies te vinden. 1( 01 ipr SS! I SIMONS jjk wordt druk gediscus- over de vraag wat de imers in de Nederland- enleving teweeg hebben it. Directeur P. Schnabel et Sociaal en Cultureel reau ziet nauwelijks in de veranderingen, ter- blicist P. Scheffer onbe- erd spreekt van een ultureel drama', waarbij )0' chtonen 'de klok van de indse geschiedenis, evo- 'aj ir gezien een halve eeuw er hebben teruggezet', eidse historicus Obdeijn zich graag in die discus- j staat bekend als een au- op het gebied van (voor- vó rokkaanse nieuwkomers 1 si derland. Prins Willem- icc der nodigde hem thuis voorbereiding op zijn idi far Marokko, in oktober Ook in de - inmid- ruzie tussen rnd en Marokko over de e op bijstandsuitkerin- iseerde hij het ministe- juitenlandse zaken, jn ziet ontwikkelingen le Nederlandse geschie- w nooit zijn vertoond', aar naar de zeventiende Toen kwamen er grote Walen en Vlamingen im et noorden. Als je ziet iiing het heeft geduurd die groepen waren ge- Hf81 41 aar i integreerd, daar gingen drie ge neraties overheen. Vergelijk dat eens met de snelheid waarmee allochtonen dat doen. Vijfen twintig jaar geleden stichtten Turken en Marokkanen nog ge zinnen met vijf tot zeven kinde ren. Eén generatie later al heb ben zij zich aan het Nederland se model aangepast. Twee, drie kinderen is nu ook bij hen ge woon." Een reden hiervoor is gauw gegeven. „Ook allochto nen willen een goede toekomst voor hun kinderen. De opvoe ding van een kind van geboorte tot volwassenheid kost 80.'000 gulden. Als je er zeven hebt, is dat niet op te brengen." In de grote steden is nu zo'n vijftien procent van de bevol king van allochtone afkomst. Onder jongeren is dat percenta ge nog veel groter: maar liefst veertig procent. „Dat zal voor de toekomst betekenis heb ben", zegt Obdeijn. Maar wees voor 'islamisering' van de Ne derlandse samenleving acht hij ongegrond. „Er komen grada ties. In Frankrijk, waar allochto nen al veel langer een onder deel vormen van de samenle ving, zie je dat nu gebeuren. Je hebt streng religieuze, ortho doxe moslims, maar ook hele li berale." Ook in Nederland be gint dat proces. „Tegenover uit spraken van Khalil El-Moumni staan verenigingen van Marok kaanse homo's, die voor hun geaardheid willen uitkomen. Die bestaan!" Obdeijn trekt graag de verge lijking met het jodendom, of met autochtonen 'uit de pro vincie' en die 'uit de Randstad'. „Er zijn liberale joden die op zaterdag hun huis schilderen en er zijn strenge joden die keppeltjes dragen en die zich aan de spijswetten houden. Een Fries die in de Randstad komt ziet ook grote verschillen met zijn eigen, meer landelijke streek. Die heeft met de drukte in de Randstad niet zoveel affi niteit. Allochtonen verkennen de dominante cultuur waarin zij leven en nemen daar in min dere of meerdere mate elemen ten van over." Obdeijn erkent dat 'fricties' tussen allochtonen en autoch tonen 'onvermijdelijk' zijn. Maar er is een 'positieve keer zijde'. „De zorg voor familie en de gastvrijheid die je onder Turken en Marokkanen ziet, kan voor autochtonen een in spiratiebron zijn." Verder ziet hij interessante bijdragen aan de Nederlandse cultuur, zoals in de literatuur en het cabaret. „En niet te vergeten de keuken! Hoe lang is het geleden dat Ne derlanders genoegen namen met een aardappeltje met stoofvlees, snijbonen en jus? En kijk nu eens naar het aanbod in de supermarkten. Turks brood, paprika's, schapenvlees, maar ook tagliatelle en espresso, dat is allemaal onderdeel van de Nederlandse cultuur geworden. Of neem de sport. In het Franse nationale elftal zit niet één au tochtoon meer en in Nederland gaat het al aardig die richting op. Ik zie dat als een verrijking van onze cultuur." Obdeijn hekelt de manier waarop de Nederlandse rege ring omgaat met immigranten, zoals hij nieuwkomers het liefst noemt. „Die krampachtige ma nier om vluchtelingen buiten te houden, heeft ernstige scha duwzijden, zoals mensensmok kel. Ik zeg: geef iedereen die in Nederland een bestaan wil op bouwen een visum van zes Een rubriek voor zakelijk nieuws uil de regio. Telefoon: 071-5356426. Fax: 071-5321921. g begin je een flitsende aak, morgen een snelle l,e envinkel en overmor- e' luitje dat het toch maar 1 te restaurant van de irdt. Een eigen zaak; wie daar niet van? Niet ie- .n?n nisschien, maar voor 0 die wel al langer met i rondloopt, is Kamer phandel Rijnland de een rijtje gaan zetten. Op zaterdag 16 juni wordt de eerste Startersdag georgani seerd in discotheek In Casa in Leiden. „Er zijn een heleboel mensen die met hele goede ideeën rondlopen, maar daar vaak niets mee doen. Het komt er niet van, het uitwerken van de plannen waagt te veel tijd of is te ingewikkeld. Men weet niet goed waar te beginnen en ziet er maar vanaf. Daar willen we nu de helpende hand in steken. Met deze Startersdag willen we juist deze doelgroep bereiken", legt mede-organisator Ardi Warnar uit. „Niet dat we daarmee de deur dichtdoen voor startende on- per liter dernemers die het avontuur wel zijn aangegaan. Zeker niet, maar die hebben vaak hun weg al gevonden naar de Kamer van Koophandel en andere specia listen", benadrukt Warnar. „Al hoewel ik daar graag de kantte kening bij wil maken dat niet iedere starter op de hoogte is van vele - vaak gratis - zaken die wij als Kamer te bieden hebben. Ook daarvoor is de Startersdag in het leven geroe pen; om duidelijk te maken dat men bij de Kamer van Koop handel voor veel meer zaken te recht kan dan alleen het in schrijven van een bedrijf." Volgens Warnar en haar collega Esther Warmerdam bestaat er nogal wat onduidelijkheid over wat de Kamer van Koophandel allemaal kan betekenen voor startende ondernemers. War merdam: „We maken het vaak mee dat ondernemers pas bij ons komen als er problemen zijn ontstaan. Bijvoorbeeld met een huurcontract. Men heeft dan al voor vele jaren getekend en zit vast aan allerlei zeer na delige clausules. Als wij ze dan vertellen dat we een gratis ad- vocatenspreekuur hebben, waar men juist dit soort zaken als een huurcontract kan be spreken, is menigeen zeer ver baasd. 'Ik wist niet dat jullie dat ook doen', is een veel gehoorde opmerking." En dat is jammer, vinden bei den. Warnar: „We willen daar om op deze manier een zo breed mogelijk pakket van mo gelijkheden van de Kamer aan starters aanbieden. Daarnaast zijn andere disciplines tijdens de Startersdag ook aanwezig. Verschillende banken, notaris-, advocaten- en makelaarskanto ren zijn aanwezig op de Star- tersmarkt en houden spreek uren." Naast een heleboel 'papieren' informatie, kunnen starters en geïnteresseerden ook een beet je praktijkervaring opdoen tij dens drie verschillende work shops. 'Marketing, Rijk worden of niet?', 'Succesvol onderne men, heb je het in je of niet?' en de bijzondere workshop 'Net- maanden. Lukt het, verleng dat visum dan met zes maanden en geef daarna een verblijfsver gunning. Wie niet slaagt, kan na zes maanden of een jaar zonder gezichtsverlies terug naar zijn herkomstland." De achter grond van deze gedachte is eenvoudig. „Onze samenleving vergrijst, we hebben de arbeids kracht van immigranten no dig." Dat speelt nu al, voegt hij daar aan toe. „Overal in Leiden en Oegstgeest zie ik straten open liggen, bijvoorbeeld voor de aanleg van glasvezelkabels. Als je kijkt naar de mensen die die sleuven graven, dan zie je het direct: daar zit geen autoch toon meer bij." Informatieavond over Noord goed bezocht rokkanen zich ook zorgen om hun kinderen die, na enkele ja ren als woningzoekende inge schreven te staan, nog steeds thuis wonen. Hillebrand ver wijst weer naar de bouwplan nen. „Op een locatie als het EWR-terrein in Noord, maar ook vliegveld Valkenburg, wil len we juist woningen bouwen voor jonge mensen. Er zullen huurwoningen worden ge bouwd en mensen die een huurwoning achterlaten zullen voorrang krijgen bij het kopen van een nieuw te bouwen wo ning." Integratie is volgens Laurier juist een wezenlijk onderdeel van het wijkontwikkelingsplan. „Noord moet een wijk worden waar iedereen naast elkaar en met respect voor elkaar wil wo nen en wil blijven wonen." Multiculturele voorzieningen zouden hieraan moeten bijdra gen. „Ik denk aan het EWR-ter rein, waar behalve woningen een moskee en een hammam (badhuis) zijn gepland. Maar ook de Brede school is een voorbeeld van integratie." Hij roept de Marokkaanse gemeen schap meerdere malen op om zelf met suggesties en ideeën te komen. Bram Pater, vertegenwoordi ger van de bewoners in Leiden Noord, denkt dat die suggesties er wel zullen komen. „We heb ben vanavond gehoord dat het bij de Marokkanen leeft. En dat verhaal gaat langzaam verder, zo gaat dat bij hen. Ze zoeken elkaar vaak op en zeker in een moskee wordt hierover doorge praat. Makkelijker dan hier. Marokkanen vinden de deur naar de overheid nog altijd eng." Op 30 mei wordt een informa tieavond voor de Turkse ge meenschap gehouden. JOS VAN DUINEN Of spreiding van allochtone be woners een onderdeel is van het gemeentelijke wijkontwik kelingsplan voor Leiden-Noord, wil iemand weten. „Concentra tie is geen integratie", meent hij. Voor de Marokkaanse ge meenschap in Leiden-Noord werd gisteravond een informa tieavond over het wijkontwik kelingsplan gehouden. De ge meente wil bewoners zoveel mogelijk bij de plannen betrek ken, en aangezien veertien pro cent van de inwoners van Noord van allochtone afkomst is, stonden de wethouders Hil lebrand en Laurier op deze avond de Marokkaanse bewo ners te woord. Er waren enkele tientallen aanwezigen. Met hulp van een tolk werd duide lijk dat vooral integratie een be langrijk sleutelbegrip is binnen de Marokkaanse gemeenschap. „Allochtonen zouden net als vluchtelingen voorrang moeten krijgen bij het zoeken naar een woning stelt de spreker. „Op die manier komen ze meer tus sen de Nederlanders te wo nen." Hillebrand reageert afwij zend. „Wij zijn er geen voor stander van om bepaalde be volkingsgroepen voorrang te verlenen." Hij erkent het pro bleem. „Helaas is het zo dat al lochtonen vaak op zoek zijn naar goedkopere woningen." Die goedkopere woningen zijn vooral in Noord te vinden. Hil lebrand hoopt de concentratie van allochtonen te beperken door meer diversiteit van wo ningen op de te bebouwen lo caties. „Door goedkopere huur woningen naast koopwoningen te bouwen zullen verschillende groepen mensen bij elkaar ko men te wonen." In dit verband maken de Ma- werken'. Deze laatste wordt ge daan door het cabaretgezel schap 'More balls than most' en staat in het thema van de Startersdag 'Gooi 'ns een bal letje op'. „Het balletje heeft een centrale rol op deze dag. Het staat symbool voor 'maar eens kijken hoe een balletje rolt' of 'de bal rollende houden'. Het is maar net wat je er zelf in ziet", zegt Warmerdam lachend. „Op de dag zelf loopt er ook een jongleur rondt die de balletjes in de lucht houdt!" De vrouwen van de Kamer wij zen er nogmaals op dat het een gezellige, informele dag is, waarbij iedereen kan binnenlo pen. „Er bestaan geen verplich tingen en het is vooral bedoeld om vrijblijvend informatie op te doen en andere gelijkgestem den te leren kennen." Dat laat ste is volgens Warnar ook erg belangrijk. Leren netwerken. „Je ziet vaak, dat wanneer on dernemers het erg druk heb ben, ze niets aan hun netwer ken doen. Dat is vaak een pro bleem. Je moet namelijk blijven investeren in de toekomst. Blij ven zaaien, ook wanneer het niet nodig is en er eigenlijk geen tijd voor is. Tijdens de workshop 'Gooi 'ns een balletje op' wordt dat op een ludieke manier duidelijk gemaakt." De Startersdag is de eerste in deze regio. „We hebben de hoop dat het een groot succes wordt en dat het in de toekomst gaat uitgroeien tot een traditie. Net zoals LEF; de starterswed- strijd voor ondernemers in Rijnland. Dat viert dit jaar het eerste lustrum." Warmerdam voegt er aan toe dat de Kamer van Amsterdam de zaken in Leiden nauwlettend in de gaten houdt. Na gebleken succes wil Amsterdam de Startersdag gaan overnemen. „Er is tot nu toe in ieder geval erg veel animo voor. Zowel van geïnteresseerden, als van deelnemende instellingen en bedrijven", besluit Warnar. Voor meer informatie over de Startersdag van 16 juni: tel. 5250500 ofwww.leiden.kvk.nl JULIETTE GIUSSEN Leidsch DagbladilRCHIEVEN ANNO 1901 Vrijdag 17 Mei GEMENGD NIEUWS - De naam der gemeente Val kenburg, in Limburg, moet volgens mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken voortaan Valkenberg gespeld worden. GEMENGD NIEUWS - Er zijn tal van gezinnen, die een groot deel van den zomer buiten de stad of bui tenslands doorbrengen. De woning wordt al of niet gesloten en het geheele gezin trekt er op uit, onver schillig of de vacantietijd der scholen reeds is aan gebroken; men laat de kinderen, die lager onderwijs genieten, wat eerder ophouden; men laat ze terug- keeren op school, wanneer de vacantie reeds achter den rug is. Maar zoo gaat het nu niet meer. Vertrek van het gezin voor een tijdelijk verblijf elders is geen wettige reden van verzuim in den zin der leerplichtwet. Daarom een waarschuwing aan de ouders van schoolgaande kindéren; rekent met de wet bij het vaststellen van uw reisplannen, als gij met met den rechter in aanraking wilt komen. ANNO 1976 LEIDEN - De eerste paal die Olympisch en we reldkampioen Piet Kleine sloeg voor de ijshal aan de Vondellaan ging zo vlot de grond in, dat de verwachting is dat eind volgende week het heien voltooid is. De beroemde schaatser werd omringd door tientallen fans die op een handtekening jaagden. Jong K G zorgde voor de muzikale omlijsting. Foto: archief Leidsch Dagblad Maandag 17 mei LEIDEN - Dat de atletieksport in Leiden zich, lande lijk gezien, op een behoorlijk niveau beweegt bleek het afgelopen weekeinde tijdens de Leidse atletiek- kampioenschappen. De sportieve rivaliteit tussen de deelnemers van de drie Leidse clubs AV Holland, De Bataven en AV Leiden resulteerde, geholpen door de fraaie weersomstandigheden, in vele prestaties die meer dan verdienstelijk konden worden genoemd. Dat de Leidse atletiek zich nationaal zo goed handhaaft mag eigenlijk een opmerkelijke zaak wor den genoemd. Immers, de accommodatie in de Leidse Hout nodigt allerminst uit tot topprestaties. Vooral met de kleed- en wasgelegenheid is het droe vig gesteld. De drie atletiekclubs, die tesamen circa 700 leden tellen, moeten het tot op heden nog altijd stellen met vier te kleine kleedkamers, zes douches en twee toilettten. Ook een kantine van enigszins behoorlijke afmetingen ontbreekt. Dat de atletiekgemeenschap met deze weinig in spirerende omstandigheden genoegen neemt is wel haast onbegrijpelijk. Er zijn overigens duidelijke te kenen dat het geduld en de beheersing van de atle ten begint op te raken. Ook de negatieve uitspraak van de Leidse gemeenteraad t.a.v. renovatie van het sintelbaan-complex tijdens de begrotingsbehande ling in maart is niet best gevallen. Wethouder Tesse- laar noemde bij die gelegenheid renovatie van de sintelbaan een zaak van de middellange termijn. Maar wat moet daar onder worden verstaan? Drie jaar? Vijf jaar? Het deed Holland-voorzitter Rietber gen onlangs de verzuchting slaken: „We moeten de wethouder kennelijk eerst lid maken en hem atletiek laten bedrijven in de Leidse Hout om hem te doen inzien dat er op korte termijn iets moet gebeuren." Zoals eerder vermeld, lieten de atleten zich met van goede prestaties afhouden. Imponerend was het optreden van de atleten Koen Gijsbers. Marc van Vliet. Alfred Verhoef en Kees Riemens. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan tie balie van het Leidsch Dagblad aan de RoosevelLstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15