Geloof Samenleving Conferentie new age alsnog onder paraplu SoW Drie geestelijken gedood in India Zangdienst in Katwijk Ceremonie voor onbekende doden Over de toekomst van het geloof Pastoor Olsthoorn gai weg bij De Mensword Eigen opleiding Roermi voor pastoraal werkend Moslims willen gezamenl werkgever voor alle imai Veel animo voor hulp a evangelisch afkickcenti DONDERDAG 17 MEI 2001 979 VANDAAG IOp de 17de mei, in het jaar 1888, werd de in vloedrijke Ne derlands hervormd theoloog utrecht anp Hendrik Kraemer geboren. Door zijn boek over de ver houding tussen christelijke en niet christelijke gods diensten oefende hij veel in vloed uit op de zending. Tij dens de Tweede Wereldoor log stond hij vooraan in het verzet van de universiteit (Leiden) tegen de Duitse be zetter. En na de oorlog gaf hij leiding aan de vemieu- wingbeweging 'Gemeente- -opbouw' binnen de Neder lands Hervormde Kerk. Kraemer stierf in 1965. Beleidsmedewerker Sondorp: Sprekerslijst nu evenwichtiger samengesteld De Samen-op-Wegkerken organiseren zaterdag in Groningen een conferentie over doorgevingen en profetieën. Vorig jaar trok het SoW-bestuur op het laatste moment zijn handen af van een soortge lijke bijeenkomst in het kader van de dialoog tussen de kerken en aanhangers van het nieuwetijdsdenken. Het kerkelijk geluid zou toen te weinig aan bod ko men. Ditmaal is de sprekerslijst evenwichti ger samengesteld, aldus beleidsmede werker ds. O. Sondorp van de dienst Missionair en diaconaal werk en oecu menische relaties van de SoW-kerken. „Er wordt meer recht gedaan aan de verschillende stemmen uit verschillende richtingen." Onder de titel 'Stemmen uit de hemel' bespreken de deelnemers de betekenis van doorgevingen en profetieën in krin gen van de kerken en new age. Uit de hoek van het nieuwetijdsdenken spre ken het medium Joke Hoogeveen, die zegt boodschappen van Paulus door te krijgen, en de filosofiedocent Hein van Dongen, redactiesecretaris van het tijd schrift Prana. Uit kerkelijke kring voeren de theolo gen dr. D. Tieleman, emeritus docent aan de Theologische Universiteit Kam pen, en dr. C. van der Kooi, docent dog matiek aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, het woord. De evangelische wereld wordt vertegenwoordigd door oprichter Akje Zijlstra van de Trainings- school voor Aanbidding en Profetie in Kollumerzwaag. De conferentie, mede georganiseerd door een werkgroep van kerken in Gro- GAUHATI - Bij een aanval van separatistische rebellen op een seminarie in het noordoosten van India zijn gisteren drie priesters doodgeschoten. Voor zover bekend spelen religieuze motieven geen rol. De rebellen drongen de priesteropleiding in de deelstaat Manipur binnen en eisten geld. Nadat zij een onbekend geldbedrag hadden ontvangen, schoten zij de di recteur van het seminarie en twee priesters dood, aldus de politie. De rebellen willen auto nomie voor Manipur. De RK Kerk heeft in Manipur tachtig scholen met 30.000 leerlingen. KATWIJK - Het Katwijks koor Vocalis repeteert vanaf van avond voor een oecumenische zangdienst die 16 juni vanaf 19.00 uur moet plaatsvinden in de Johannes de Doper kerk aan de Kerkstraat in Katwijk aan de Rijn. Het koor zoekt nog zang liefhebbers die het koor elke donderdag van 20.15 tot 22.00 uur willen steunen. Informatie: 071-4031858. BEROEPEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Heerlen (Reformato rische Kerkgemeenschap), om werkzaam te zijn in de Verpleegkli- nieken Heerlen, mw A.A. de Fluiter te Heerlen, die dit beroep heeft aangenomen; te Reeuwijk (SoW), A.F.U. Braakman te Markelo; te Goutum (SoW ca), R. Reitsma te Winschoten. Aangenomen: naar Reeuwijk(SoW gemeente), A.F.U. Braakman te Markelo. Benoemd: als missionair predikant van de Hervormde Bond voor de In wendige Zending (IZB), M. van Duijn te De Bilt, die deze benoe ming heeft aanvaard. Bedankt: voor Huizen (wijkgem. Zenderkerk), A.C. Kortlevete Veenendaal. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Preekconsent verleend: aan K. van As te Brandwijk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Leerdam, H. Korving te Kerkwerve. Bedankt: voor Zwaagwesteinde, H. de Graaf te Harderwijk. Vaticaan kapittelt priester vanwege homo-uitspraken vaticaanstad afp Het Vaticaan heeft een Spaanse theoloog tot de orde geroepen omdat hij homoseksualiteit had gerechtvaardigd. De theoloog had in zijn geschriften ook een gematigde houding aangeno men ten opzichte van mastur batie of zelfbevrediging, kunst matige bevruchting en anticon ceptie. Het Vaticaan heeft theoloog Marciano Vidal opdracht gege ven toe te geven dat hij in de fout zat, zo blijkt uit een docu ment dat de Heilige Stoel heeft gepubliceerd. Pater Vidal is lid van de 'Congregatie van de Al lerheiligste Verlosser'. Vidal had onder meer gezegd dat het verkeerde van zelfbevre diging niet is bewezen. De rooms-katholieke moraal dat masturbatie op zichzelf slecht is, wijst de Spaanse theoloog van de hand. Ook zijn uitspra ken over abortus zijn het Vati caan in verkeerde keelgat ge schoten. Volgens Vidal is niet elke verruiming van de abortus wetgeving in strijd met de rooms-katholieke ethiek. GLASGOW - Elke dag overlijden overal ter wereld mensen, van wie geen verwanten kunnen worden getraceerd. In de Schotse stad Glasgow werd giste ren een religieuze ceremonie gehouden op de River Glide voor een aantal overledenen, bij wie de zoek tocht naar familieleden vruchteloos is gebleken. Het gaat om 35 vrouwen en mannen die tussen 1950 en 1965 zijn gestorven en van wie de as volgens de voorschriften een bepaalde periode is bewaard. De resten werden na de ceremonie over de rivier uitge strooid. Foto: AP/Crawford Brown BOEKBESPREKING „De bijbelse godsdienst is maar één weg tot een mogelijk menszijn, en wij hebben klaarblijkelijk de wijsheid van alle in de verschillende culturen be wandelde wegen nodig, om een vorm van menszijn te bereiken die ruim ge noeg is om de wereld 'recht' te doen." Een lezer hoeft niet lang te zoeken om kenmerkende uitspraken zoals boven staande te vinden, in het nieuwe boek van de bekende Duitse filosoof en the oloog Eugen Drewermann (1940). Het boek is volgens de uitgever 'speciaal voor het Nederlandse publiek geschre ven'. De kernvraag is: is er hoop voor het geloof? De schrijver die niet ge neigd is ergens doekjes om te winden, heeft die vraag dan ook maar gelijk tot titel van zijn boek gemaakt. Drewermann was rooms-katholiek priester met een scholing als psycho therapeut, maar werd in 1992 uit het priesterambt gezet. Daarvoor had hij al een paar aanvaringen met de kerkelijke autoriteiten achter de rug. Belangrijkste verwijt aan zijn adres was zijn weige ring te erkennen dat Christus de zoon van God was. Bovendien zag hij weinig historische waarheid in het dogma dat Jezus was gestorven om de zondi ge mensheid te verlos sen. Toch het hart van het christelijk geloof. Om één en ander duide lijk te maken schreef Drewermann inmiddels al zo'n veertig boeken. In 'Is er hoop voor het geloof geeft hij ander maal blijk van een in drukwekkende kennis van zaken. En toch leidt dit niet tot nodeloos in gewikkeld taalgebruik. Hij schrijft meestal hel der, 'to the point' en blijft boeien om dat er tussen zijn standpunten over ge loven tevens veel wetenswaardigheden zijn verstopt. Ook zijn ideeën zijn waarschijnlijk voor veel mensen 'verhelderend'. Hij schenkt in ieder geval klare wijn waar het gaat over zaken als godsbewijzen, de schepping, symbolen, geloven en weten, erfzonde, wonderen, de duivel, en uiteraard 'de toe komst van het geloven'. Geloven beschouwt hij overigens in kosmopoli tische zin, want naast Christus komen ook Boeddha, Mozes, Elia, Mohammed en vele an deren aan bod. Drewer mann schrijft: „dan is het niet langer een vraag, of er 'hoop is voor het geloof, maar dan blijkt dat het geloof (de enige vorm van) hoop is, en blijft alleen de vraag over, in welke vorm het geloof zich in de toe komst zal uiten. Niemand weet daarop het antwoord, ook Drewermann niet, erkent hij. Al geeft hij wel aan te ver wachten dat in de toekomst de grote religieuze stromingen zich verdraagza mer zullen opstellen. Dat er meer ac cent gelegd zal worden op de 'eenheid van de mens met de hem omringende natuur'. En dat het een centrale thera peutische en pedagogische taak van de godsdiensten zal worden te werken aan 'de integratie van de innerlijke natuur van de mens'. „Geen enkele godsdienst kan van God zijn, als ze beweert als enige van God te zijn", zegt Drewer mann daarbij nog eens voor alle duide lijkheid om alle aanspraken op de ab solute waarheid van één religieuze stroming in deze, te ontkrachten. Achter in zijn boek geeft de ex-priester nog eens een vertaling en interpretatie van enkele belangrijke religieuze beel den en begrippen om, zoals hij zegt: 'een groot aantal in de kerk heersende misverstanden uit de weg te ruimen.' Een nobel streven, maar wellicht ook wat pretentieus, en overtuigd van het eigen gelijk. Dat is wellicht het enige minpuntje, in dit voor het overige zeer boeiende boek. onno van 't klooster Titel: Is er hoop voor het geloof? Auteur: Eugen Drewermann Uitgeverij: Mijnema Prijs: 39,50 gulden WEEKOVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en en kele buien. Vooral op vrijdag in het zuidwesten flink veel neerslag. Middagtemperatuur van ongeveer 13 graden. Zweden: Af en toe zon maar ook enkele ste vige buien, mogelijk met onweer en windstoten. Maxima tussen 11 en 15 graden. Finland: Perioden met zon maar ook kans op een stevige onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 15 graden. Denemarken: Overwegend veel bewolking en ge regeld buien, eerst mogelijk met omweer. Vrijdag veel wind. Gelei delijk frisser met maxima van 13 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselvallig met soms zon, maar geregeld ook buien met flink veel wind. Maxima van 10 graden in Schotland tot 15 lokaal in het zuidoosten. België en Luxemburg: Veel bewolking en geregeld buien, eerst mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon maar ook enkele bui en, met kans op onweer en vooral donderdag lokaal kans op veel neerslag. Maxima van 15 graden langs de westkust tot 19 in de Vo gezen en de Jura. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook flinke buien met kans op onweer. Vrijdag alleen in het zuidoosten nog buien. Maximumtemperaturen op donder dag van ongeveer 20 tot 25 gra den. Spanje: Perioden met zon, maar ook enkele buien, mogelijk met onweer en plaatselijk veel neerslag. Op don derdag in het zuidoosten meest droog. Vrijdag in het hele land bui en. Maxima van 18 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Portugal: Overwegend veel bewolking en vooral op vrijdag enkele buien, met kans op onweer. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, maar ook kans op een regen of onweersbuien. Middag- temperatuur rond de 25 graden. Marokko: Perioden met zon, en vooral vrijdag kans op buien, mogelijk met on weer. Maxima aan de kust rond 21 graden. Tunesië: Vrij zonnig, droog en warm. Maxi ma ongeveer 30 graden aan zee, landinwaarts bijna 40 graden. Madeira: Af en toe zon en kans op een enke le bui. Maximumtemperatuur on geveer 22 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 23 graden, Duitsland: Af en toe zon, maar ook buien met onweer en windstoten. Middagtem peratuur dalend naar 13 graden in Sleeswijk-Holstein, in het midden en zuiden naar een graad of 20. Oostenrijk: Eerst perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Vrijdag en kele stevige buien, mogelijk met onweer. Maxima tussen 24 en 28 graden. Vrijdag minder warm. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en en kele buien, met kans op onweer. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Vrijdag in het noord westen minder warm. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer en soms veel neerslag. Maxima van 20 graden in het westen tot 25 in het oosten. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar ook enkele regen- of onweersbuien met plaat selijk veel regen. Donderdag in Slo wakije meest droog. Maxima rond 26 graden, in Slowakije donderdag warmer. Vrijdag minder warm. Hongarije: Eerst zonnig en droog. Vrijdag meer bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima don derdag tegen de 30 graden. Vrijdag 5 graden lager. Italië: Vrij zonnig en droog. Donderdag vooral in de bergen kans op een bui. Vrijdag in de hele land. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, plaatselijk boven de 30 graden. Vrijdag in het zuiden heter. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en donderdag vrijwel overal droog. Vrijdag enkele buien, mogelijk met onweer. Maximum temperatuur tussen 25 en 30 gra den. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Maxima oplo pend naar 24 graden aan zee en in het binnenland tot ruim boven de 30. Malta: Vrij zonnig en warm. Maar ook kans op een onweersbui. Maximumtem peratuur rond de 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon, droog en geleidelijk war mer. Maxima van 20 graden in het noorden van Turkije tot rond de 25 in het zuiden. VRIJDAG 18 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 21.30 Maan op 04.24 Maan onderl5.53 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.15 13.50 0.48 «13.23 Laag 08.04 21.14 7.45 «20.55 Weerrapporten 17/05, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew z3 18 10 40 De Bilt zwaar bew z3 19 9 7.8 Deelen zwaar bew z3 18 10 5.4 Eelde licht bew. z2 19 9 9.9 Eindhoven licht bew. z4 19 10 00 Den Helder zwaar bew. z3 16 11 0.5 Rotterdam half bew. z3 17 11 5.8 Twente zwaar bew. z2 19 .11 7.3 Vlissingen zwaar bew. zw5 17 12 0.4 Maastricht licht bew. z3 18 12 3.8 Aberdeen motregen no 2 10 9 2.8 Athene licht bew. w.s.O 23 16 0.0 Barcelona zwaar bew n3 21 14 0.0 Berlijn zwaar bew zw3 21 13 0.4 Boedapest licht bew. z2 26 13 0.0 Bordeaux licht bew. zw 2 17 13 10.2 Brussel half bew. z4 19 12 7.1 Cyprus licht bew. z 1 23 14 0.0 Dublin regen nw5 13 4 34.0 Frankfurt regen zw3 14 13 15.2 Genèye zwaar bew. zw2 22 14 4.0 Helsinki motregen zo 2 14 8 2.0 Innsbruck zwaar bew. w3 23 10 0.0 Istanbul onbewolkt zo 2 19 12 0.0 Klagenfurt licht bew ver 1 23 10 0.0 Kopenhagen licht bew zw3 13 10 9.5 LasPalmas licht bew n2 23 18 0.0 Lissabon zwaar bew. zl 19 16 0.2 Locarno zwaar bew. |w2 16 13 9.4 Londen zwaar bew. z5 16 9 10.8 Luxemburg regen z2 18 11 4.0 Madrid licht bew. nl 23 9 0.0 Malaga licht bew. nw3 26 17 0.0 Mallorca licht bew. no 3 25 14 0.0 Malta licht bew. z5 24 19 0.0 Moskou onbewolkt w.s. 0 19 8 60 München zwaar bew. zo 4 21 12 1 5 Nice half bew. nw2 19 14 04 Oslo regen n2 10 8 16.0 Parijs half bew. zw5 17 12 13.6 Praag zwaar bew, zo 2 22 11 1.8 Rome zwaar bew, o2 23 13 0.0 Split licht bew o3 22 15 0.0 Stockholm zwaar bew zo 3 10 6 0.0 Warschau halt bew z3 19 9 22.0 Wenen zwaar bew. z2 25 11 0.0 ningen, stelt ook de vraag aan de orde of er criteria zijn om doorgevingen en pro fetieën te toetsen. Profetieën zijn in de christelijke traditie al een oud feno meen. Maar de officiële kerken hebben vaak moeite met het verschijnsel, dat ook in kringen van new age wijdverbreid is. De conferentie van vorig jaar, over de betekenis van Jezus, ging op initiatief van vijf hervormden en gereformeerden uit Den Haag uiteindelijk wel door. In november vindt in Eindhoven de derde en voorlopig laatste conferentie in het kader van het SoW-project plaats. Nijmegen start aparte opleiding spiritualiteit nijmegen anp De Katholieke Universiteit Nij megen (KUN) begint een mas- terstudie spiritualiteit. Afgestu deerde academici en HBO'ers kunnen vanaf september in deeltijd een mastergraad (voorheen doctorandustitel) in de spiritualiteit behalen. In september 2002 gaat er ook een voltijdsopleiding spirituali teit van start. Studenten spiritualiteit zul len verschillende religieuze tra dities bestuderen door middel van filosofisch, sociaal-weten schappelijk en bronnenonder zoek. De opleiding is onder deel van het Instituut der reli giestudies van de KUN. Twee docenten van religiestudies en de directeur van het Titus Brandsma Instituut geven er straks les. Door het nieuw in gevoerde bachelor-mastersys- teem is het ook voor studenten die niet in theologie zijn afge studeerd mogelijk om de stu die te volgen. Afgestudeerden van de nieuwe MD-opleiding mogen zich 'master spirituali teit' noemen. bewolkt Ipb. onweer W warmtefront .at,,. regen opklaringen ssa A*. sneeuw hagel V koufront lagedruk "5 mist zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in -1°°°- hect0 pasca) Zurich zwaar bew. nw2 22 12 0.0 New York zwaar bew. o3 16 11 0.0 Bangkok regen zo 3 33 24 7.0 Tel Aviv half bew to 2 24 15 0.0 Buenos Aires onbewolkt z2 13 8 8.6 Tokyo licht bew z2 22- 17 9,0 Casablanca zwaar bew. zo 2 17 0.0 Toronto 'zwaar bew. z2 19 7 0.0 Johannesburg onbewolkt z3 21 6 0.0 Tunis zwaar bew. o 1 35 20 0.0 Los Angeles zwaar bew. w3 20 15 0.0 Vancouver licht bew zw3 15 8 2.0 New Orleans onbewolkt zw 3 31 19 0.0 De Leiderdorpse pastoor Jan Olsthoorn neemt eind deze maand afscheid van zijn rooms-katholieke parochie De Menswording. Zijn afscheid valt samen met zijn veertigjarig priesterjubileum. De feestelijk heden vinden in verschillende etappes plaats. Olsthoorn is 25 jaar lang pas toor geweest van De Menswor ding. Op zaterdagavond 19 mei staan vanaf 21.00 uur de kerk deuren open voor parochianen en werkgroepen die hem daar voor willen bedanken. Deze avond begint met eei renmis. Op zaterdaga mei is er om 19.00 uur ring met het jongerenk koffie toe. Zondag 271 om 10.30 uur een viei het dames- en herenkc wege de verwachte dient men voor beide toegangskaartjes op te de missen in het weeke 19 en 20 mei. De festiviteiten ter heid van afscheid enj van pastoor Olsthoorn op zondag 27 mei al met een receptie tuss en 15.00 uur. roermond «anp Het bisdom Roermond krijgt met ingang van volgend studie jaar een eigen (deeltijd) oplei ding voor pastoraal werkenden. Bisschop Wiertz van Roermond heeft hiervoor in het Bisschop pelijk Paleis in Roermond een contract getekend met de Fon- tysopleidingen in Sittard. De nieuwe opleiding moet jaarlijks minstens zes studenten trek ken. De opleiding duurt zeven jaar. Vanaf komend studiejaar telt ons land vier opleidingen voor pastoraal werkers, in Amster dam, Hengelo, Tilburg en nu dan Sittard. De Fontysopleidin- gen in Sittard leiden nu gemiddeld vijftien stud voor godsdienstleraar, aantal is volgens voot Verbraak van de raad stuur van Fontys te la? exploitatie kostendeU maken. Fontys hoopt dan tx jaarlijks minstens vijl mensen de deeltijdt pastoraal werk gaan vo dat het totale aantal si aan de opleiding thee minimaal twintig per ci uitkomt. De opleidu vooral op mensen tuss en 45 jaar, die nu al als ger actief zijn in de pan den haag anp Moskeebesturen moeten geza menlijk een landelijke instantie oprichten die als werkgever voor imams kan optreden. Geestelijk leiders die in Neder land zijn opgegroeid en opge leid, kunnen daardoor sneller aan de slag. Dat schrijft voorzitter Moha- med Sini van het project Islam Burgerschap in een verkla ring naar aanleiding van de commotie rond de omstreden uitspraken over homoseksuali teit van de Rotterdamse imam El-Moumni. Veel imams ont vangen lage salarissen. Ook ver keren ze in een kwetsbare posi tie ten opzichte van moskeebe sturen, die imams irf dienst ne men en ontslaan. De besturen bestaai Sini vaak uit moslims eerste generatie. „Imai ver voor de troepen kunnen in conflict koi hun moskeebestuur, i niet alleen kans hun verliezen, maar ook I blijfsvergunning als n snel in slagen elders ni plooi te vinden", all Een gemeenschappelij geversinstantie, waai landse arbeidsverhi gelden, kan volgens i einde maken aan die si Volgens Sini draagt derlandse imamopleid bij dat imams beter inl hun Nederlands betet sen en meer rekeninjj met in Nederland normen en waarden. dordrecht anp Meer dan honderd mensen hebben belangstelling om aan de slag te gaan als medewerker van een afkickcentrum op Bo naire. De Hoop, het centrum voor evangelische verslavings zorg in Dordrecht, stuurde vori ge week een brandbrief wegens een dreigend tekort aan perso neelsleden voor dit afkickcen trum. Volgens De Ha ten eerder verscheiden tanten af waardoor hei op Bonaire niet op li kon. Het gebouw op d is klaar, maar perso: breekt. Voor degenen nu hebben gemeld, ko informatiebijeenkoms drie, zes of twaalf werken op Bonaire. MK— L O F 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: wwwJeidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 501 Familieberichten: 023- 531? 023- 5320 216 Redactie; 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-5 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven vanü abonnements- geld, ontvangen/ betaling. VERZENDING PERK Voor abonnementen die per posl worden verzonden geldt een toed aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASi Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een ai* leeshandicap hebben), is een 8 van het regionale nieuws uit he Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu Auteursrechten voorbelt Dagbladuitgeverij DJ Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14