Spinazie het hele jaar door Smaak De opmars van vleesloos vlees 'Wijn en spijs moeten aan elkaar gewaagd zijn' Pastei van Limburgs varken sn DONDERDAG 17 MEI 2001 150 ln Frankrijk schenken ze tegen woordig rode wijn bij vis en een Amerikaan kiepert rustig een grand cru achterover bij een Big Mac. Maar wat drinken we nu bij asperges? Het antwoord is simpel: veel wijnen van de sauvignon blanc harmoniëren er vanwege hun aroma uitstekend bij. Denk maar aan wijnen uit streken en met namen als Sancerre, Sau vignon Touraine, Pouilly (Fu- mé), Quincy, Reuilly, Entre- deux-Mers en Bordeaux, maar ook die uit Nieuw Zeeland (be roemd om zijn sauvignons), Zuid-Afrika, Chili en Californië. De chardonnay-druif kan ook, vooral als er veel gesmolten bo ter aan te pas komt, en Franse gastronomen zweren zelfs bij een Aprémont uit de Savoie (druivensoort: dejacquère). Het populairst zijn dankzij een al jaren durende geslaagde re clamecampagne de Elzassers, omdat hun kruidigheid zou lei den tot een aangenaam chemi sche reactie met die licht bittere smaak van de asperge. We heb ben het dan over de pinot blanc of de riesling. „Die kunnen van wege hun enorme extract en uitstekende zuurgraad gemak kelijk opboksen tegen de bittere tonen van de asperge", beweert een van de beste wijnboeren in de Elzas, Etienne Hugel in Ri- quewihr. De uitzonderlijk hoge waarde ring die steeds meer mensen in het aspergeseizoen hebben voor Elzaswijnen, doet hem zichtbaar goed. „We zijn gespe cialiseerd in oorlogen en witte wijnen", grapte hij laatst tijdens een proeverij in Amsterdam. „Op geen enkel ander Europees grondgebied zijn zoveel bezet ters geweest. Dat heeft van ons vechters en doorzetters ge maakt en dat vertaalt zich ook in krachtige wijnen". Over het huwelijk tussen wijn en spijs bestaan talloze verhan delingen. Urs Vetter, verkoop directeur van Alois Lageder in het Noord-Italiaanse Magreid (Alto Adige) en producent van één van de mooiste pinot gri- gios in Europa (Benefizium Po- rer), ziet het zo: „De Chinese fi losoof Confucius heeft eens ge schreven dat harmonie slechts harmonie is als contrast én ac cent samengaan. Dat is een goed motto voor wie experi menteert met wijn en spijs. Wijn en voedsel moeten aan el kaar gewaagd zijn in smaakge- halte. Wijn moet contrastreren met de smaak van het gerecht, maar het ook accentueren zon der het gerecht te domineren. Sauvignon-wijnen kunnen dat perfect". Moeilijk? Vetter vindt van niet. „Alles wat smaakt, is natuurlijk toegestaan. En soms is dat ge woon water. Bij mosterd, verse tomaat, artisjokken, ansjovis en chocolade komt namelijk bijna geen enkele wijn tot zijn recht. En dat is geen dogma, dat kan iedereen proeven". PETER VAN DER HOEST Representanten uit de oude en nieuwe wijnwereld broederlijk bijeen: de Elzasser Etiënne Hugel (rechts) en Tim Mondavi uit Californië. Foto: GPD/Peter van der Hoest Het scharrelvarken is al een tijdje bekend. En nu is er dan het 'welzijnsvarken', waarvan oeroude Limburgse gerechten als pastei, uiengehakt en boe- rengehakt gemaakt worden. Bij welzijn denk je niet gauw aan een varken. Bij de Dieren bescherming, die nauwlettend let op hetgeen dieren wordt aangedaan, zeggen ze nog nooit van een 'welzijnsvarken' ge hoord te hebben.„Het is geen gekwalificeerde benaming zoals scharrelvarken, met normerin gen en ketenbewaking. We we ten niet waar het begrip wel zijnsvarken vandaan komt."Haico Lochtman, direc teur van het gelijknamige vlees verwerkingsbedrijf in Kerkrade, weet dat wel. „Een welzijnsvar ken is een varken, waaivan bij de geboorte de tanden en staart niet ingekort worden. De zeu gen liggen niet van elkaar ge scheiden maar bij elkaar, want een varken is een sociaal dier. Ook hebben ze in hun stal meer ruimte dan 'normale' varkens. Verder mag het beest tijdens het transport van boerderij en slachterij niet aan stress bloot gesteld worden en moeten de dieren tijdens hun gang naar de slachterij oogcontact met elkaar kunnen hebben. Dat vinden ze fijner. Maar dit zijn niet alle voorschriften, die bepalen of een varken een 'welzijnsvarken' is. Het gaat veel verder, er is een dik boek met allerlei regels daarover." Dat dikke boek is tot stand ge komen als eis van de Engelse levensmiddelenbranche. Die wilde dat het spek, waar de En gelsen hun breakfast mee be ginnen, afkomstig is van var kens, die op een diervriendelij ke wijze zijn behandeld.Locht- man en zijn commercieel ma nager Vogeley werken nu met deze 'welzijnsvarkens', als eer ste stap op weg naar productie wijze, die geheel aan de eisen van de milieubewuste teelt vol doet. Het vlees van de welzijns varkens wordt verwerkt tot drie nieuwe producten. „Het gaat om gebakken pastei, uienge hakt en boerengehakt. Gemaakt volgens oud procédé. Zonder gebruik van slagerszout, want dat kleurt het vlees te roze," legt Lochtman uit. De drie vleesproducten werden al aan slagerijen geleverd maar het nieuwe zit nu in de verpakking in de vorm van broodjes van 250 gram.Het is de bedoeling dat de Limburgse vleesbroodjes hun weg naar de rest van Ne derland vinden. „Na de vlaai moet Nederland ook aan de Limburgse vleesproducten." REDACTIE: RIEN POLDERMAN Spinazie eten we tegenwoor dig het gehele jaar door. Het is een van de meest gegeten èn populairste van alle soorten bladgroenten die we in ons land op tafel brengen. Spina zie is er vers, diepgevroren en geconserveerd in glas of blik. De teelt van spinazie is in de afgelopen decennia groten deels verplaatst van de tuin bouw naar de landbouw waar men veelal op contractbasis spinazie levert aan de groot verbruikers en de industrie. Hoewel verse spinazie nog al tijd de voorkeur verdient, blijkt dat de animo om in plaats daarvan diepgevroren spinazie te eten veel groter is dan wel eens wordt verondersteld. Men neemt aan dat er steeds meer diepgevroren dan verse spina zie wordt gegeten. Voor spina zie die in glas of blik wordt ver kocht is de belangstelling veel minder groot. De verschillen in voedings waarde tussen verse en diepge vroren spinazie zijn niet (meer) van dien aard dat altijd voor rang moet worden gegeven aan het verse produkt. Die voorrang is er wel wanneer het gaat om de smaak. Diepgevroren spina zie smaakt weliswaar heel goed maar heeft altijd dezelfde smaak en dat kan op den duur wel eens gaan tegen staan. Van verse spinazie kan men dat lang niet altijd zeggen omdat er ver schillen in soorten en in berei dingswijzen zijn. Vroeg in het jaar komt de spi nazie uitsluitend uit kassen. Import vanuit landen met een beter klimaat dan het onze is in die tijd vrijwel nihil. Later in het jaar (mei tot september) wan neer de spinazie voor een deel van de volle grond komt, zijn de verschillen ook zichtbaar. De jonge kasspinazie is niet alleen zachter van smaak maar de blaadjes zijn ook heel teer en dus kwetsbaar hetgeen van vol le grondspinazie niet kan wor den gezegd. Die heeft een wat nadrukkelijker smaak, steviger blad en is ook na de bereiding altijd wat stugger. Volle grond spinazie zal men in de keuken dan ook veel eerder fijnhakken dan men dat met jonge kasspi nazie doet. De gewoonte om spinazie fijn te hakken of te malen dateert uit de tijd dat de spinazie zoals die bij ons werd geteeld nog grof en stug was. Door verede ling is de spinazie veel zachter, malser zou je kunnen zeggen, geworden. Door veredeling van de soorten zijn in de jaren '70 van de vorige eeuw de zaadjes uit de spinazie verdwenen. Tot aan die tijd was spinazie veel minder populair dan tegen woordig. Het uitzoeken van de spinazie op de scherpe driehoekige zaadjes werd als heel lastig en bovenal als tijdrovend be schouwd. Bovendien kon je naast die zaadjes ook allerlei onkruiden in de spinazie aan treffen. Ook dat komt nauwe lijks meer voor. Spinazie is door die veredeling ook een zeer fijne bladgroen tensoort geworden met een uit gesproken zacht blad en een zeer fijne nervenstructuur waardoor de kasspinazie en de jonge spinazie van de volle grond ook rauw, als eén salade, kan worden gegeten. De kooktijd van de spinazie is in de loop van de jaren veel korter geworden. In de vorige eeuw gaf 'Aaltje, de zuinige keukenmeid' in haar kookboe ken (die in de 19e eeuw tiental len malen werden herzien) aan dat spinazie met boter moest worden gestoofd. Wie met de aan de spinazie toe. Spinazie bevat, evenals veel an dere soorten bladgroenten, een behoorlijke hoeveelheid vitami nen B2 en C, mineralen en kaIk. Het bevat ook oxaalzuur en dat heeft de eigenschap om kalk aan het lichaam te ontrekken. Een direct gevaar voor het in standhouden van een goede ge zondheid houdt dit niet in. Wel adviseren voedingsdeskundi gen niet vaker dan twee- of driemaal per week spinazie als groente te consumeren. En spi nazie mag na een warme berei- Wilde spinazie Wilde spinazie groeit nog altijd op de zuidelijke uitlopers van de Kaukasus, in Pakistan en het noorden van India. Maar de 'wilde spinazie' die bij ons te koop is heeft daar mee niets te maken. Dat is één van de vele spinaziesoorten die over de gehele wereld zijn verbreid. De zogenoemde wilde spinazie, die ook in ons land op een steeds grotere schaal wordt geteeld, wordt officieel aangeduid als tetra gon of Nieuwzeelandse spinazie. De bladeren en stelen van die spinazie zijn veel grover en vleziger dan die van onze gewone spinazie. De smaak is ge prononceerd en dat is één van de reden waardoor de wilde spinazie niet bij alle gerechten kan worden gegeven waar bij onze gewone spinazie wel past. Wilde spinazie leent zich wel bijzonder goed voor het bereiden van vegetarische gerechten waarin tofu of tahoe, eieren en kaas wordt ver werkt. spinazie van vandaag een der gelijk recept zou uitvoeren zou al gauw tot de conclusie komen dat er een bijna slijmerige mas sa overbleef. Aan 'Aaltje' en haar collega's danken wij overigens nog wel het gebruik om broodkruim of paneermeel aan spinazie toe te voegen. Dat deed men vroeger in veel grotere hoeveelheden dan wij dat vandaag nog zou den doen. Daarnaast werd spi nazie ook wel gebonden met een losgeroerd ei, maizena of ingedikte room (spinazie a la crème). Ook voegde men wel eens fijngewreven gekookte aardappelen als bindmiddel ding niet nogmaals worden op gewarmd. Ook niet in de mag netron. De stoffen (nitraat/ni- triet) die daarbij vrijkomen zijn wel schadelijk voor onze ge zondheid. Sinds enige tijd is het mogelijk om die voor onze gezondheid kwalijke stoffen uit diepgevro ren spinazie te houden. Een van Europa's grootste produ centen van diepgevroren spina zie brengt dan ook nitraat-arme spinazie op de markt. Die spi nazie wordt geteeld in het noorden van Frankrijk waar de zon net iets langer schijnt dan bij ons. De groente wordt ge oogst in de maanden juli en au gustus. Bij de teelt wordt in principe geen kunstmest maar van boerderijen afkomstige or ganische mest gebruikt. Het was, zo'n slordige honderd jaar geleden, een goede gewoonte om met de spinazie ook enkele verse zuringbladeren mee te koken. De groente kreeg er een friszuur accent door. Dat zure accent bereikte men ook door vlak voor het opdienen enkele druppels zijn aan de spinazie toe te voegen. De gewoonte om spinaziege- rechten met plakjes hard ge kookt ei te garneren werd in diezelfde tijd geïntroduceerd door de fabrikanten van inge blikte gekookte spinazie. Op de wikkels van hun producten lie ten zij steevast een schaal met (veel te) groene spinazie afbeel den. Om die kleur te benadruk ken en ook om niet al te saai bij de consument over te komen. Schikte men, als contrast, plak jes hardgekookt ei op de spina zie. Zij namen de plaats in van de oorspronkelijke garnering van spinazie waarbij 'soldaat jes', in boter gebakken drie hoekjes van witbrood, op of rond het gerecht werden ge schikt. Als je spinazie kookt moet dat heel kort. Drie minutep is ei genlijk al voldoende. De groen te moet met het aanhangende vocht aan de kook worden ge bracht en vervolgens slinken. Regelmatig omleggen. Tegen woordig gaat de voorkeur van veel consumenten uit naar in de wok gebakken spinazie. Daartoe wordt een lepel (olijf) olie of geklaarde boter verhit, waarin de gewassen en (met de slacentrifuge) zo droog moge lijk gemaakte bladgroente beet je bij beetje wordt gesmoord. De groente ook bij deze berei dingswijze voortdurend om scheppen. Ook hier geldt dat de spinazie zo kort mogelijk moet worden verhit; een bereidings tijd van twee tot drie minuten is haalbaar. HANS BELTERMAN* Spinaziesoep met pindakaas, ham en eieren Spinazie met ham en champignons op toast Spinazie kan ook als een flinke snack worden opgediend. Lek ker bij een brunch of lunch of 's avonds laat bij een glas dro ge witte wijn. Een koele sau vignon blanc, zoals Caliterra uit Chili, is een aanbeveling waard. Bestrijk het brood aan weers zijden met boter. Bak de sneet jes in een hete koekenpan aan weerszijden goudbruin. Leg de sneetjes op een met een kwastje met boter of olie be streken bakplaat. Schik de ham op het brood. Benodigdheden voor vier eters: Vier grote sneden witbrood; ongeveer 75 gram boter; 4 grote plakken gekookte ham; 600 gram spinazie, eventueel van de volle grond, gewassen en drooggemaakt; 2,5 eetlepels olijfolie, traditioneel; 2 theelepels allesbinder; zout; witte peper uit de molen; 200 gram champignons, schoongemaakt, in plakjes gesneden; 4 grote plakken jonge of licht belegen Goudse kaas. Verhit een wok en laat er an- derhalve eetlepel olie door walsen. Voeg de spinazie b| gedeelten toe en laat ze ondi voortdurend omscheppen, twee tot drie minuten bakke Strooi er allesbinder over en schep alles enkele malen g« om. Voeg naar smaak zoutg peper toe. Houd de spinazie warm. Verhit de (schoongemaakte) wok opnieuw en laat er twirj gram boter en een eetlepel in heet worden. Bak de chan pignons er, onder voortdure omscheppen, zolang in tot vocht dat tijdens het bakken vrijgekomen is verdwenen, Strooi wat zout en peper ow de champignons. Verdeel de spinazie zo gel ijl matig mogelijk over de bote hammen met ham. Schik de gebakken champignons erg en dek alles af met de kaas, Plaats de bakplaat in het mi den van een tot 220 graden voorverwarmde oven of onê een reeds hete (oven)grill.Z dra de kaas begint te 'lopen' ook al een kleurtje begintte krijgen kan de bakplaat uitc oven worden genomen. Presentatie: Schik de boter hammen met spinazie op de (voorverwarmde) borden, li er, noodzakelijk is het niet, 'bloemen' van ontvelde ton ten bij. Tip: Neem jonge kaas met mosterdzaadjes Omelet met spinazie Een goede omelet maak je met niet meer dan vier of vijf eie ren. Gebruik beschuitkruim om de spinazie te binden. Paneer meel is minder geschikt omdat het een ietwat 'stoffige' smaak heeft en die smaak ook aan het gerecht meedeelt. Verhit een wok en laat de olie er door walsen. Voeg de spina zie er bij gedeelten aan toe. Laat de groente onder voortdu rend omscheppen drie minuten bakken. Stort alles op een zeef en laat de spinazie uitlekken. Druk er daarna met de platte hand nog zoveel mogelijk vocht uit. Hak of snijd de spi nazie grof. Breng de spinazie op smaak met zout, peper en nootmuscaat. Schep het be schuitkruim er door. Houd de spinazie warm. Klop in een kom eieren en melk los. Voeg wat zout en peper toe. Laat de koekenpan heet worden. Voeg de boter toe en wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Temper de warmtebron. Schenk het eiermengsel in de pan. Laat de omelet zo lang zachtjes bakken tot het opper- vlak is gestold maar er nog wel nat en glimmend uitziet. Be strooi de omelet met geraq kaas. Laat de omelet voora tig uit de pan op een vooiv warmde schaal glijden. Sch op een helft van de omelet spinazie. Sla de andere helf van de omelet er overheen, Presentatie: dien de omelet warm mogelijk op de schaz op. Geef er warm en knapp dus zelf afgebakken, stokbi bij. Zet een schaaltje mett>: (balletjes) op tafel. Benodigdheden voor twee eters: 500 gram (vollegrond) spinazie, gewassen en drooggemaakt; 1,5 eetlepel olijfolie, traditioneel; zout; witte peper uit de molen, nootmuscaat; 2 eetlepels beschuitkruim (liever geen paneermeel); 4a5 eieren; 3 a4 eetlepels melk; 30 gram boter; 50 gram geraspte oude Goudse of Parmezaanse kaas. Benodigdheden voor vier eters: Een kilo spinazie, bij voorkeur van de volle grond, gewassen en drooggemaakt; 1 grote ui, ragfijn gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn l- gehakt; 3,5 eetlepels (zonnebloem- of arachide)olie; 1,5 theelepels sambal oelek; 175 - 200 gram pindakaas; 2 eetlepels zoete sojasaus (ketjap manis); zout; zwarte peper uit de molen; 150 gram gekookte ham, in smalle reepjes gesneden; 2 eetlepels fijngesneden (Chinese platte) bieslook; 2 a 3 eieren, hard gekookt, in plakjes gesneden Laat de spinazie voor de soep vooral niet te lang bakken. Ze krijgt dan iets slijmerigs. Het is beter de grofbladige wilde of Nieuw Zeelandse spinazie te nemen. Helaas is der gelijke spinazie bij ons niet altijd verkrijg baar. Verhit een wok en laat er twee eetlepels olie door walsen. Voeg de spinazie bij gedeelten toe en laat ze onder voortdurend omschep pen twee tot drie minuten bakken. Stort al les op een zeef. Vang het vocht van de spi nazie op. Druk met de platte hand zoveel mogelijk vocht uit de spinazie. Hak of snijd de spinazie zo fijn mogelijk. Maak de wok schoon en verhit de pan opnieuw. Laat de rest van de olie er heet in worden. Temper de warmtebron. Laat de ui drie minuten zachtjes fruiten. Schep het knoflook en de sambal oelek er door. Roer er na een minuut de pindakaas door. Schenk er 1,6 liter water bij. Blijf roeren tot alles aan de kook is ge komen en de soep is gebonden. Roer het opgevangen spinazievocht en de spinaz door de soep. Wacht tot alles opnieuwi de kook is gekomen. Laat de soep enkel minuten zachtjes koken. Voeg naar sma zout en peper toe. Roer vlak voor het op nen ham en sojasaus door de soep. Presentatie: Dien de soep op in grote vo verwarmde kommen. Strooi er bieslook: en laat in plakjes gesneden eieren erop ven. Tip: Geef er rijstwafels en/of kroepoeki Ze zijn er inmiddels wel zo'n beetje aan gewend. In de tijd van met dioxine be smet pluimvee en de bse-problemen was het immers niet anders. Op het moment dat ziekten of vervuiling de consument massaal huiverig maken voor vlees, schiet bij Bakker in Lekkerkerk de vraag naar vegetarische hamburgers, dito cor don bleu's en schnitzels, die verkocht worden onder de merknaam Vivera, om hoog. De mond-en-klauwzeerepidemie had hetzelfde effect. Was bij eerdere vleesschandalen de grootste piek in de vraag na enkele weken wel voorbij, dit maal lijkt het gewoonweg niet op te kun nen. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar ligt de verkoop van Bakkers ve getarische producten nu al een week of zes veertig procent hoger. Commercieel directeur Remko Vogelenzang van Bak ker verwacht binnen drie jaar een omzet verdubbeling. De vleesvervangers zijn momenteel goed voor zo'n vijftien pro cent van de omzet van het bedrijf. Bakker met als merknaam Vivera, en concurrent Tivall zijn in Nederland de grootste leveranciers van vleesvervangers op basis van soja en rijst. Een derde be langrijke speler is Quorn, maar die werkt met schimmelculturen. „Tussen 1990 en 1999 zagen we een vrij gestage groei. Vervolgens kregen we eerst de proble men met de dioxinebesmetting van het pluimvee, vervolgens de varkenspest en toen de bse-crisis. Dat heeft gezorgd voor een trendbreuk," vertelt product manager Ellis Grinwis van Bakker. Steeds meer mensen worden parttime vegetariër; 35 procent van de Nederlan ders behoort momenteel al tot deze groep. Parttime vegetariërs blijken bo vendien ook steeds vaker in plaats van één keer per week twee tot drie keer per week voor een vleesloze maaltijd te kie- HET WEER zen. In veel gezinnen zie je ookd of meer van de gezinsleden vegt en de rest niet. Met steeds nieuwe producten pi Bakker de consument te verleidt bij maakt het het bedrijf niets uil consument principieel vegetans of op een ander moment toch w een biefstukje kiest. BORIS PETERS Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Koude valwind; 4. insect; 7. administratieve troepen; 8. op de manier van; 10. dierengeluid; 13. kort humoristisch vertelsel; 16. Chinese afstandsmaat; 17. van onderen; 18. gedorste korenhalmen; 19. catastrofe; 20. dwarsmast; 22. americium (scheik.); 23. bepaald tijdschrift; 25. tegenover; 27. kwaadaardige vrouw; 29. achter; 30. gereedschap; 31. bedaard. VERTICAAL: 1. Componist; 2. deel van de bijbel; 3. ad acta; 4. familielid; 5. vogelproduct; 6. bevlieging; 9. Engelse titel; 11gebied dat wordt bestuurd door een emir; 12. stortplaats; 14. extreem; 15. leesteken; 21, rivier in Duitsland; 23. plaats in Frankrijk; 24. handeltje; 26. onder andere; 27. procureur-generaal(afk.); 28. keurmerk; 29. deel van een Franse ontkenning. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Spotje; 7. kroon; 8. droge; 9. norma; 10. kees; 11. liefde; 12. pendel. Verticaal: 2. Panda; 3. triode; 4. Engels; 5. Aken; 6. voorheen; 10. keel; 11. lap. Morgen nog koel Voor het vierde opeenvolgende jaar is de eerste helft van mei warmer dan normaal geweest. De periode 1 tot 16 mei had in De Bilt een gemiddelde temperatuur van 13,8 graden terwijl een gemiddelde van 12,3 graden voor deze periode normaal is. Vorig jaar was het tot 16 mei met 17,3 graden his torisch warm. In 2000 kwam het gedurende de rest van de maand niet meer goed, nu zijn er duidelijke aanwijzingen dat het vooral na het week einde opknapt. Een hogedrukgebied trekt namelijk van de oceaan naar de Britse ei landen en de Noordzee. Wel stroomt aan de oostflank van het luchtdrukmaximum koude lucht uit de poolstreken over Scan dinavië en Rusland naar het zuiden. Een portie van deze kou dringt naar het westen van Europa op hetgeen een voortvarende stijging van het kwik zou kunnen vertragen. Zoals het zich nu laat aanzien wordt het volgende week 20 a 21 graden. Onder invloed van een depressie die van daag de Noordzee is overgestoken, blijft het morgen tamelijk koel. Met een naar west tot noordwest ruimende wind (aan zee eerst nog krachtig) wordt lucht aangevoerd waarin het kwik het bij een graad of 15 voor gezien houdt. Verder is het overheersend bewolkt en vallen er nog enkele buien. Tijdens het weekeinde wordt het dankzij toenemende hogedrukinvloed rustiger en nemen de regenkansen af. Met de hoeveel heid zon en de temperatuur valt het nog wat tegen. Gisternacht vielen zware buien in de regio N T I Amsterdam. In de Watergraafsmea I millimeter, 's Middags opnieuw sto met soms hevig onweer. In Santpoort-Noord werd gisteravc etmaalsom van 21 millimeter afgel Bloemendaal 20 millimeter en in West 18 millimeter. In Hoofddorp met totaal 13 millimeter nog wel n opviel was de sterke zichtverminde dens de plensbuien. Op de wegenI dat tot talrijke ongelukken en dus II les. Dankzij wat zon werd het op S® nog 17,5 graden. Tijdens buien zaM kwik terug naar ongeveer 13 grade* JAN VISSER Verse spinazie. Foto:Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10