m Bush strijdt tegen energietekorten Prins Constantijn en Laurentien getrouwd Belgische kunstgoeroe Jan Hoet: Maak van Lakenhal geen kerkhof GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Amerikaans concern neemt Mexx over "l Verlies KLM 194 miljoen in vierde kwartaal 2 WEKEN □raag allijd een briefje van duizend bij u. vens vragen eo k elf miljard dooi voor nmatiging (China tegen ans boek Jstrijd België ft weer op I eren: Tekort i melkvee 18 21 14 Transavia zet zakenlieden uit vliegtuig fIDERDAG 17 MEI 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42620 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leidsch 11 Dagblad Impex-Remko Voor professioneel gereedschap, I veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer... Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Giovanni Guareschi Zodra een optimist een lichtje ziet dat er helemaal niet is, is er een pessimist om het uit te blazen. WEERSVERWACHTING 12 VOOR VRIJDAG na buipn r ~1 opklaringen^ vooruitblik ZATER ZON MAAN temperatuur mn 1 max «714° 5714° <713° 30% 30% 30% hot ,ctht4 30% 30% 40% AMSTERDAM ANP Luchtvaartmaatschappij KLM begint de terugval van de eco nomische groei te voelen. In het vierde kwartaal van het ge broken boekjaar 2000/2001 leed KLM een verlies van 88 miljoen euro 194 miljoen). De omzet nam in die periode toe met 4 procent tot 1,5 miljard euro (ƒ3,3 miljard). De winst over het hele boek jaar 2000/2001 steeg met 74 miljoen euro tot 77 miljoen eu ro. Het bedrijfsresultaat ver drievoudigde tot 277 miljoen euro. President-directeur Van Wijk prees in een toelichting vanochtend het ingezette be leid. „Een belangrijke kracht achter deze ontwikkeling was de verbetering van de inkom sten bij een gelijkblijvende ca paciteit. Zeer bemoedigend was onze succesvolle kostenbeheer sing." KLM zal, gelet op de onzeker heid over de wereldwijde eco nomische vooruitzichten en de hoge brandstofprijzen, vast houden aan een beperkte capa- citeitsgroei en zich blijven rich ten op kostenbeheersing. Het bedrijf hoopt zo de negatieve gevolgen van de economische groeivertraging het hoofd te kunnen bieden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer li.v.mcontrole bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: C Per maand automatisch (ƒ37.30) C Per kwartaal automatisch 106.95) j C Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop. zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl I >nj HAAG - De Nederlandse Ïens willen van het Rijk lf miljard gulden voor sringen in de infrastruc- Met het geld moeten de inde tien jaar ruimte en 'Oj jeningen voor het trans it van maritieme goederen en gecreëerd. Dit bood- JG| ppenlijstje is gisteren door r0P zitter A. van der Hek van de Qnale Havenraad aan mi- II [Netelenbos (Verkeer en rstaat) overhandigd. AAG - PvdA. en WD vin- it werkgevers en werkne- aieuwe afspraken met el- aoeten maken om de lijging in de hand te hou- )e fracties vrezen dat de irrentiepositie van Neder- rordt aangetast door de stijgende lonen. De PvdA nor een nieuw akkoord ïonmatiging. De fracties en op de waarschuwende en van president Wellink eNederlandsche Bank in in een gesprek met de iele experts van de Twee rnen a3 j - Na Zuid-Korea en an- )ost-Aziatische landen Dok China het herschrij- ëistvan een Japans ge- enisboek waarin de Ja- agressie tijdens de Twee- reldoorlog zou worden atelliseerd. Het boek is of- goedgekeurd voor ge- op scholen. De Chinese minister van buitenland- en Wang Yi ontbood de ie ambassadeur Koreshi- ami gisteren om het Chi- irotest over te brengen. SEL-België kampt met trleving van een spook uit rieden: de taalstrijd. In omstreden Voeren, net Maastricht, was het afge- |weekeinde voor het eerst Jn onrustig. Ook in de ise randgemeenten bij el zijn de Franstaligen in ad gekomen tegen ver- ide discriminatie. Er wordt len mensenrechtenrap- ir bijgehaald, ia 7 ■J WARDEN - Melkveehou- 1 die getroffen zijn door de Jl-en klauwzeercrisis zoe- ergeefs naar een compleet 'e veestapel. Het aanbod oeien voldoet bij lange na ian de vraag. Dit blijkt uit 'ens van de veebank die de en Tuinbouw Organisatie Nederland deze maand (er opgezet. Naar schatting r 25.000 dieren nodig. eft nd igt NDAAG 24 PAGINA'S iland3,5 Hand7 ur en Kunst19 fst >mie8,9 >f en Samenleving14 rek van de Dag2 13,15,16,17,18 10 21,22 sieprogramma's11 10,14 Kijk snel verder l kjeover r ien van de jarige aryClub Brief van de koningin voor platina echtpaar Rademakers Een knotsgekke UEFA-finale met een dramatische ontknoping PI 8 Tuinbeurzen en geraniummarkten k y\ bieden inspiratie voor balkon of tuin 'Oudheden' trekt nieuwe lijn door het museum President VS wil gebruik alternatieven fiscaal aantrekkelijk maken President George Bush van de Verenigde Staten wil de strijd aanbinden met de energietekorten in zijn land. Volgens hem staat de VS voor ,,het ernstigste energiete kort sinds het olie-embargo in de jaren '70." Bush maakt vandaag zijn plannen voor een nieuw energiebeleid bé kend. Bush wil de productie van gas, elektriciteit, kolen en kernener gieproductie opvoeren door ad ministratieve barrières weg te nemen. Daarnaast stelt hij voor om meer naar olie te gaan bo ren in gebieden van de federale overheid. Energiebesparing wil hij aanmoedigen door het ko pen van energiezuinige auto's en het gebruik van alternatieve energiebronnen fiscaal aantrek kelijk te maken. Daarvoor wil de president circa 12,5 miljard gulden uittrekken. „De energiecrisis van onze natie bestaat uit een funda mentele onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod", aldus de energienota die onder lei ding van vice-president Dick Cheney is geschreven. Volgens de commissie zal het benzineverbruik de komende twintig jaar met 33 procent toe nemen en dat van aardgas met 50 procent. De behoefte aan elektriciteit zal in die periode met 45 procent groeien. De commissie schat dat de komende twintig jaar 1.300 tot 1.900 nieuwe elektriciteitscen trales moeten worden gebouwd en dat 60.000 kilometer nieuwe olie- en gaspijpleidingen nood zakelijk zijn. Ook zal er meer dan 400.000 kilometer aan hoogspanningsleidingen moe ten worden aangelegd. De com missie adviseert de bouw van nucleaire opwerkingsinstalla- ties te onderzoeken. Om zijn plannen aanvaard te krijgen moet Bush honderden actiegroepen en politici met te genstrijdige belangen voor zich zien te winnen. De Democraten zeiden al voordat de beleids plannen bekend waren ge maakt dat die het milieu in ge vaar zouden brengen. In Parijs waarschuwde het In- ternationele Energie Bureau gisteren dat de olievoorraden in de wereld verder kunnen afne men en de schommelingen van de olieprijzen groter zullen worden. In hun slotverklaring lieten zij weten dat er meer moet worden gedaan om scho ne brandstoftechnologie te ont wikkelen. Ook moet meer werk worden gemaakt van duurzame energiebronnen en van warm- te-krachtkoppeling. De mummie keert terug :T, vanonder de stofnesten j HAARLEM CARLO NUVEEN Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft op Schip hol zeventien zakenlieden uit een vliegtuig gezet we gens wangedrag en het in gevaar brengen van de vliegveiligheid. Het gezel schap bedreigde niet alleen de bemanning van het vliegtuig, maar veroorzaak te ook overlast voor mede passagiers. De mannen zouden dins dagavond van Schiphol naar de Zuid franse stad Ni ce vliegen, waar ze een week wilden motorcrossen. Het toestel dat hen naar Ni ce zou brengen, bleek on derweg naar Schiphol ver traging te hebben opgelo pen. Tijdens het wachten hadden de ondernemers uit de bakkerij-, bouw- en meubelbranche op Schip hol het nodige bier genut- tigd. Bij het aan boord gaan gedroegen de mannen zich niet alleen luidruchtig, maar begonnen ze ook aan de tv-toestelletjes aan boord te morrelen en druk ten ze voortdurend op de bellen om stewardessen te roepen. Ook werden de be manning en andere passa giers verbaal geïntimideerd. Toen de mannen tijdens het taxiën naar de start baan niet wilden gaan zit ten en met zwemvesten be gonnen te gooien, was voor de gezagvoerder de maat vol. Hij besloot hij naar de gate terug te keren. Al eer der was het gezelschap door de bemanning van het toestel (vliegend onder de vlag van Basiq Air) diverse keren officieel gewaar schuwd. Het Nederlandse kledingbedrijf Mexx, dat zijn hoofdkantoor en een groot distributiecentrum heeft in Voorschoten, wordt ge kocht door het Amerikaanse kledingconcern Liz Claiborne. Met de overname is een bedrag gemoeid van 660 miljoen gul den. Dat hebben beide bedrij ven gistermiddag meegedeeld. De transactie zal in 2005 volle dig zijn voltooid. Als Mexx in de tussentijd voldoende groeit, wordt het aankoopbedrag vol gens Mexx-bestuursvoorzitter R. Chadha 'substantieel hoger'. Mexx streeft ernaar om tot 2005 met dertig procent per jaar te groeien. In dat jaar wil Chadha ook zijn duizendste winkel in Europa hebben ge opend. Nu heeft Mexx. inclusief franchisenemers en andere partners. 560 winkels in Euro pa. Liz Claiborne financiert de uitbreiding in Europa. De Mexx-speciaalzaken zullen geen kleding van Liz Claiborne gaan verkopen: Mexx blijft voorlopig gericht op Europa en Liz Clairborne op Amerika. Mexx haalt 35 procent van zijn omzet uit de Benelux en 29 procent uit Duitsland. Zuid-Eu ropa draagt 13 procent van de omzet bij. Scandinavië en Groot-Brittannië hebben een gezamenlijke bijdrage van 16 Prinses Juliana niet, Maxima wel op huwelijk „Bestempel studenten niet lan ger als allochtonen en betrek universiteit, kunstenaars en be volking nauw bij de uitbrei dingsplannen van het Stedelijk Museum De Lakenhal." Deze prikkelende uitspraak deed de Belgische kunstgoeroe Jan Hoet in een videoboodschap, ter in leiding van een 'expert meeting' over de toekomst van De La kenhal, vandaag in de Leidse Schouwburg. Tijdens de beslo ten bijeenkomst discussieerden deskundigen daar over de toe komst van het Leidse stedelijk museum. Leiden moet volgens Hoet ein delijk eens gaan beseffen dat uitbreiding voor een museum noodzakelijk is. Hij vindt dat moet worden afgerekend met het 'eigenwijze statussymbool' van een oud museum waar al les ideaal moet zijn en waar nooit problemen en conflicten voorkomen. „Ze moeten af van de gedachte 'wij zijn wie we zijn' en luisteren naar de kriti sche opvattingen van de huidi- niet afzonderen van de maat schappij. Dat gebeurt naar zijn mening nu wel. „De musea zijn eilandjes, ze dreigen kerkhoven te worden." Er zou wat Hoet betreft een prachtig restaurant/cafetaria moeten worden gebouwd in het nieuwe stedelijk museum. „De Lakenhal moet helemaal niet bang zijn om zoiets te doen. Het moet een plaats wor den waar zowel de elite als de student aan tafel komt zitten. Om over kunst te praten, om kunst 'te maken', maar ook om een boterham te eten. Een stuk je leven moet het zijn." Een museum hoort vandaag de dag, in de ogen van Hoet, een afspiegeling te zijn van het le ven van alledag en niet zoals vroeger van een of ander ideaal. Hij besloot met een advies aan wethouder Alexander Pechtold en museumdirecteur, Jetteke Bolten: „Sla de armen ineen en vecht tegen iedereen, die van Leiden een zelfverzekerde inge zakte stad wil maken." procent. Mexx maakt en ver koopt kleding en accessoires voor de 'moderne, stedelijke consument' van 20 tot 40 jaar. Vrouwenmode is goed voor 35 procent van de omzet. Liz Clai borne richt zich op vrouwen boven de 35 jaar. Mexx telt wereldwijd bijna tweeduizend werknemers en heeft in 2000 een omzet ge haald van ruim 835 miljoen gul den. Het bedrijfsresultaat be droeg in 2000 55 miljoen gul den, de nettowinst circa 30 mil joen gulden. Liz Claiborne is veel groter. Het telt ruim zeven duizend werknemers en heeft vorig jaar een omzet geboekt van circa 17 miljard gulden. Met de overname is de beurs gang van Mexx van de baan. Prins Constantijn en Lauren tien Brinkhorst zijn vanmiddag in Den Haag in het burgerlijk huwelijk getreden. Om twaalf uur gaven ze elkaar het ja woord, in aanwezigheid van hun ouders, familie en vrien den. Prinses Juliana ontbrak, prins Bernhard senior was er wel. Kroonprins Willem- Al exander en zijn aanstaande bruid Maxima Zorreguieta, die vandaag dertig werd, kwamen met diverse andere jonge gas ten in een speciale bus. De ou ders van het bruidspaar kwa men in trouwauto's. Er stonden honderden toe schouwers voor het oude Haag se stadhuis in de Javastraat, waar strenge veiligheidsmaatre gelen waren genomen. Zo moesten alle cameraploegen hun apparatuur bij de ingang van het stadhuis neerzetten, die daarna werd besnuffeld door speciale honden. Het huwelijk werd voltrokken door burgemeester Deetman van Den Haag. De getuigen van de bruid waren haar broer Ma- rius Brinkhorst en haar vrien din Sophie van de Wouw. Voor Constantijn traden zijn broer Johan Friso en Mikkel Hofstee, zijn studievriend uit Leiden, als getuigen op. Laurentien droeg een jurk en mantel van shantung (wilde zij de) in roze en paarlemoer. Ze droeg er een strohoed bij en een halsketting van glasparels. De naam van de ontwerper werd niet bekendgemaakt. Hij tekende ook voor de jurk die de bruid zaterdag zal dragen als het kerkelijk huwelijk wordt ge sloten en de Rijksvoorlichtings dienst wil niet dat voor die tijd al bekend is hoe die jurk er uit ziet. Dan is de verrassing weg voor de bruidegom, die naar Prins Constantijn en Laurentien Brinkhorst traden vanmiddag in het burgerlijk huwelijk in het oude stadhuis in de Javastraat in Den Haag. Foto: Hans van Weel/foto tv goed gebruik niet hoort te we ten wat zijn vrouw bij het hu welijk zal dragen. Naast Deetman sprak ook drs. Max Kohnstamm het paar toe. De 86-jarige Kohnstamm is een peetoom van Constantijn en kent Laurentien uit de tijd dat ze voor het European Policy Center werkte. Kohnstamm was van 1945 tot 1948 particulier se cretaris van koningin Wilhelmi- na. Tot de belangrijkste gasten behoorden verder prins Claus, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, prins Maurits en prinses Marilène, prins Bern hard junior en prinses Annette en prins Pieter-Christiaan. Ver der waren onder anderen aan wezig prinses Christina, prinses Irene en haar kinderen prins Carlos, prinses Margarita met haar partner E. de Roy van Zuy- dewijn, prins Jaime en prinses Carolina, evenals hun vader prins Carel Hugo. Jencikova LEIDEN-C: Hnrlemnmsiraat 52a DEN HAAG: Lange Poten 41 AMSTERDAM-C; AMSTERDAM-BUlTENVELDERT; ARNHEM; BREDA; EINDHOVEN-C; GRONINGEN; MAASTRICHT; ROTTEROAM-C; ROTTE ROAM-ALEXANORIUM; UTRECHT. ge kunstenaars en studenten. En naar die van de overige in woners. Ga de discussie aan. Haal als museum je inspiratie uit het da gelijks le ven en richt je op de toe komst." In het Lei den van nu is volgens hem geen enkele dia loog moge lijk. „Er zijn hier twee werelden, inwoners enerzijds en studen ten ander zijds. Stu denten worden nu eerder ge- Jan Hoet Foto: Lex zien als al lochtonen dan als medebur gers." Er is nog een andere tweedeling die een dialoog tus sen 'Leiden' en De Lakenhal belemmert. Ook tussen sociale klasse en elite is het onder scheid in Leiden volgens Hoet nog erg groot. „Het gevaar dat de kunst uit eindelijk be vriest, wordt door het ge brek aan communica tie steeds groter." Hoet ver wijst naar het Museum voor Volken kunde. Dat heeft wel ge keken wat er speelt aan bijvoorbeeld de universi teit. Sinolo gie, Japano- logie, Aziati sche cultuur. an Rossen het is alle- maal m dat museum terug te vinden." Kunst ontstaat volgens Hoet aan tafel in het café. De profes sionals in de kunst moeten zich

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1