eiden Regio 'Zonder veemarkt ontstaat wildgroei Waxi, Peueraar of het Waterding? 'Universiteit geen ideale plek voor wetenschapsbeoefening' intjes voor Leidse grootheden Bakker, Helder en Weiland L >tsers vallen St. iorissteeg denaar van I gelicht handeling aan sten markt uw van s getrokken Schrijfwedstrijd voor bewoners Leiden-Noord HNPAG14MEI 2001 ;N - Een 23-jarige Leide- kneep zaterdagavond op nt Jorissteeg iets te fana- n de handremmen van zijn Daardoor sloeg hij over de ;n moest door ambulance- meel aan diverse verwon- :n worden behandeld. Een g of acht later was het op fde plek weer raak. Een rige Leiderdorper reed na rijgezellenfeestje naar huis akte met zijn fiets een je. Hij moest met letsel aan oofd naar het Rijnland zie- uis in Leiderdorp. IN - Een 41-jarige Leide- is vanochtend door de po- an zijn bed gelicht. Hij t verdacht van mishande- an een plaatsgenoot (70), e week maandag bij de tuintjes aan de Vlietweg. lachtoffer sprak de ver te toen aan omdat deze er te vragen tuinmateriaal em had meegenomen. De rige Leidenaar reageerde p met schoppen en slaan. - Een 20-jarige Hage- 5 in de nacht van zaterdag ndag aangehouden door litie. Hij zou rond kwart s op de Beestenmarkt -jarige Leiderdorper en idenaar (24) hebben mis- »ld. Beide slachtoffers ten naar het LUMC met a uit de kom, een pijnlij ken pijn in het gezicht. I - Een 24-jarige Leide- zaterdagnacht rond voor drie op het Noord aangehouden. Hij had en vrouw van haar fiets ken en wilde erop wegrij- )e man, die onder invloed cohol was, zei tot zijn te zijn gekomen omdat fiets was gestolen. NWO wil voortaan alleen nog 'maatschappelijk relevant' onderzoek WILFRED SIMONS Veel wetenschappelijk onder zoek dreigt knarsend tot stil stand te komen door een over dosis bureaucratie. Vooral geld- verstrekkers als de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO) willen de vinger aan de pols houden en eisen daarom voortdurend rapportages. Daardoor komen onderzoekers veel te weinig aan hun eigenlijke werk toe, zegt dekaan K. Libbenga van de Fa culteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen van de Universiteit Leiden. Niet alleen bij de exacte we tenschappen raken onderzoe kers gefrustreerd door 'red tape'. Bij Letteren is het al niet anders. Historicus en universi tair docent P. Vries verzucht dat al dat getoets en geëvalueer er voor heeft gezorgd dat de uni versiteiten in het algemeen en de Leidse in het bijzonder 'niet meer de ideale plekken zijn voor het beoefenen van weten schap'. „In alle rust werken aan een boek, ik wou dat ik het kon", verzucht de Leidenaar. „De afgelopen maand alleen al heb ik lezingen gegeven, een congres voorbereid, iets voor televisie gedaan, stukjes en re censies voor kranten geschre ven en gastlessen gegeven op een middelbare school." Libbenga en Vries bekijken een recente koerswijziging van NWO in Den Haag dan ook met scepsis. De organisatie heeft tot 2007 maar liefst 365 miljoen gulden beschikbaar voor nieuw onderzoek (225 miljoen van het Ministerie van Onderwijs, de rest komt uit fondsen waarvoor NWO zelf werft). Wie er een be roep op wil doen, moet aan ten minste twee eisen voldoen: het onderzoek moet passen in één van de negen thema's die NWO heeft bedacht en het onderzoek moet 'maatschappelijk rele vant' zijn. NWO verdedigt die keuze met de stelling dat Ne derland te klein is om alle we tenschappen te beoefenen die er maar zijn. Kiezen moet, zegt woordvoerder J. Niessen. „Het is beter om de beste te zijn op enkele beperkte, maatschappe lijk relevante onderzoeksterrei nen dan middelmatig op alle." Vooral die laatste eis steekt. „De indruk dat de 'studeerka mergeleerde' nog bestaat, is niet terecht", zegt Vries. „Alles wat ik de afgelopen maand heb gedaan, was maatschappelijk relevant." Maar het doen van wetenschappelijk onderzoek schiet er bij in, vindt hij. Vries sluit zich hiermee aan bij kritiek van de Utrechtse emeritus hoogleraar T. von der Dunk en de Amsterdamse hoogleraar H. Pleij, die er onlangs in de media over klaagden dat een beroemde studie als Herfttij der Middeleeuwen van Johan Hui- zinga anno 2001 niet meer aan een universiteit geschreven kan worden. De NWO erkent in de pas ver schenen strategienota 'Thema's met Talent' dat de bureaucratie is doorgeschoten. De 'beheers lasten' moeten omlaag, staat erin te lezen. De beoordeling van onderzoeksaanvragen moet vlotter en onderzoekers moeten in staat zijn om 'zo veel moge lijk van hun tijd aan onderzoek te besteden'. Vries kijkt ondertussen reik halzend uit naar volgend jaar, als hij een tijdje van de eis van maatschappelijke relevantie be vrijd zal zijn. „Dan ga ik een jaar naar het 'Netherlands Insti tute for Advanced Studies', lek ker stil op een studeerkamer een heleboel werk verrichten. Daar snak ik naar." Terpstra reikt Zwetslootprijs uit Oud-staatssecretaris Terpstra reikt woensdag 16 mei in Lei den de eerste Theo Zwetsloot- prijs uit. De prijs, een bedrag van 25.000 gulden, is bestemd voor mensen die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de zelfstandigheid van gehandi capten. De Zwetslootprijs wordt uitgereikt door Indepen dent Living Nederland (ILN), een organisatie die zich sterk maakt voor het zelfstandig functioneren van gehandicap ten. Theo Zwetsloot was van 1995 tot zijn dood in 1999 voor zitter van ILN. De uitreiking is om 17.00 uur in het Sinologisch Instituut aan de Arsenaalstraat. Vervolg van voorpagina Voor de veehouderij is het voortbestaan van de veemarkt in de Leidse Groenoordhallen onontbeerlijk. De Neder landse veemarkten staan garant voor goede controle en registratie en bieden boeren financiële zekerheid, zeggen directeur A. de Jong van de Groenoordhallen en veehan delaar C. Duineveld uit Lisse. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Minister Brinkhorst van land bouw viel zaterdag voorzitter Van Gisbergen bij van de afde ling varkenshouderij van de LTO. Van Gisbergen bepleit sluiting van de Nederlandse veemarkten. De Jong, Duine veld, directeur G. Bootsma van de Zwolse veemarkt en direc teur D. Lips van Libéma, eige naar van de Leidse en Zwolse hallen, zeggen dat Van Gisber gen met zijn standpunt vrijwel alleen staat in de sector. „Het is heel raar", zegt De Jong. „De algemeen voorzitter van de LTO heeft zwart op wit verzekerd dat de veemarkten open moeten blijven." In korte tijd zijn ook 6.000 handtekenin gen van boeren verzameld die deze mening onderschrijven. „Dit hoeven we echt niet te slikken", vindt Duineveld, oud bestuurslid van de Bond van Handelaren in Vee. De Jong stelt bovendien dat Van Gisbergen met een gesple ten tong praat. „Hij heeft een bestuursfunctie bij een van de grootste slachterijen van Ne derland. De slachterijen zien ons liever gaan dan komen, want dan kunnen zij zelf de prijs van vee vaststellen." Nu gebeurt dat op de veemarkten. Ook vanwege dat gegeven vindt De Jong Brinkhorsts uitlatingen onverstandig. Bovendien is het niet vreemd dat het voorstel om de markten te sluiten uit de hoek van de varkenshouderij komt. Varkens worden daar al lang niet meer verhandeld. Bootsma: „Slacht- varkens zijn een confectiepro- duct, zeg ik altijd maar. Ze zien er allemaal hetzelfde uit en we gen bijvoorbeeld allemaal tach tig kilo." Dan is een veemarkt niet nodig. Met andere woor den: een karbonaadje smaakt altijd hetzelfde, terwijl biefstuk ken heel verschillend kunnen smaken. Voor rundvee bestaan meer dan twintig kwaliteitsklas sen. De ene koe is slechts goed genoeg om er worst van te ma ken, terwijl de ander wordt ge slacht voor bijvoorbeeld run derhaas. Sluiting van de veemarkten zou een forse financiële aderla ting betekenen voor Libéma, ei genaar van drie van de mark ten: de Groenoordhallen, IJssel- hallen (Zwolle) en Brabanthal len (Den Bosch). Los daarvan kleven er grote risico's aan zo'n besluit. „We kunnen juist een bijdrage leveren aan het voor komen van veeziekten. Want hoe is mond- en klauwzeer in Nederland gekomen? Dat ging nou typisch via een ongecon troleerde verzameling van vee." In Nederland brak mkz uit, na dat Britse dieren via Noord- Frankrijk naar Nederland wa ren vervoerd. De veemarkten zijn sinds de mkz-epidemie gesloten. Nu de Europese Unie elke week meer regels versoepelt, verwachten De Jong, Bootsma en Lips dat de Nederlandse veemarkten in juni ook weer open mogen. Het lijkt hen en Duineveld onwaar schijnlijk dat Brinkhorst daad werkelijk besluit om de handel plaatsen op te doeken. Omdat er geen draagvlak voor is, maar ook omdat boeren niet zonder kunnen. Duineveld: „Als ik alle veehouders in West-Nederland afga, is er geen een die niet te kent voor het openhouden van de markten. De veemarkt is on ze toekomst. Die brengt ons vee op waarde." Sinds de veemark ten zijn gesloten, brengt een slachtrund 500 tot 1.000 gulden minder op. Sluit de minister de handels centra voor runderen en scha pen, dan gaan veehouders zelf markten organiseren, voorspelt De Jong. „Elke parkeerplaats wordt een soort verzamelplaats. En er is daar geen enkele con trole." Volgens Bootsma zijn boeren al bezig zoiets te organi seren. „Een levensgevaarlijke wildgroei", meent hij. Duine veld vult aan: „Wij kunnen niet iedere keer met een kalfje of een paar runderen naar de Ach terhoek rijden." IT MINKHORST enniscoach G. Bakker, gepensio- dierenarts A. Helder en direc- 1 W. Weiland van papierfabriek en Brandt hebben sinds kort in val een ding gemeen: zij hebben gemeente Leiden een koninklij- lerscheiding gekregen. Oj gemeester Postma van Leiden zaterdag twee lintjes uit. Helder kker werden benoemd tot Ridder Orde van Oranje Nassau. Afgelo- dinsdag speldde wethouder ild Weiland eenzelfde onder ling op. Coach Bakker vierde met Bettine Vriesekoop en de Leidse tafeltennis club Scylla grote successen. Als speler begon hij bij Docos, later stapte hij over naar Scylla. Bij die vereniging werd hij landskampioen. In 1970 werd Bakker trainer in Hazerswoude-Dorp bij Avanti, de club waar Vriesekoop toen speelde. In 1991 keerde hij terug bij Scylla, dat er op dat moment slecht aan toe was. Bakker gaf de vereniging een nieuwe toekomst, meldt een verldaring van de gemeente. „Er was nauwelijks nog sprake van een bestuur en de fi nanciële problemen waren groot. Bak ker heeft de wederopbouw met grote inzet en voortvarendheid opgepakt. Hij heeft een groot aantal jongeren voor de sport weten te motiveren. Zij hebben een heilig ontzag voor zijn kunnen en waarderen zijn sociale in stelling zeer. De club is inmiddels uit alle problemen en kent nu zelfs een le denstop." Bakker kreeg zijn koninklijke onder scheiding zaterdagmiddag in het club gebouw van Scylla. Daar vierde de ver eniging haar vijftigjarige bestaan. Dierenarts Helder heeft 'op uitzon derlijke wijze inhoud aan zijn beroep gegeven'. „Zeer vaak heeft hij blijk ge geven uitermate begaan te zijn met het lot van dieren. Vaak genoeg werd op hem in zijn vrije weekend of in de nachtelijke uren een beroep gedaan. Ook veehouders in de omgeving van Leiden en de medewerkers van de kin derboerderij in de Merenwijk hebben nooit tevergeefs zijn hulp ingeroe pen." Helder is onlangs gestopt met zijn praktijk in de Merenwijk. In 1997 riep het blad 'Over Dieren' die uit tot die- renpraktijk van het jaar. Helder heeft veel werk verricht voor de Afdeling Speurhonden van het Korps Landelij ke Politiediensten. Behalve dat hij de zorg voor deze dieren op zich nam, verstrekte hij het KLPD adviezen, deed hij keuringen en verrichtte hij medi sche ingrepen. De dierenarts verzorg de ook de politiehonden in de regio Hollands Midden. Weiland is een internationale groot heid in de papiersector. Sinds 1976 werkt hij bij Proost en Brandt, sinds 1979 als algemeen directeur. „Weiland heeft het bedrijf door moeilijke tijden geloodst", luidt de motivitatie van de gemeente voor zijn lintje, „en heeft het tot een van de meest vooraanstaande bedrijven in de branche gemaakt, met ruim 300 personeelsleden en een jaar omzet van 500 miljoen gulden." Wei land bekleedde en bekleedt verder een aantal nationale en internationale functies in de papiersector. oproep om een leuke, mooie en passende te verzinnen voor de vier rtaxi's die eind deze ld door de Leidse grach- aan varen, is massaal ge- •rd. Er was enige verwar- imdat niet duidelijk was nou een naam werd ge- voor het fenomeen wa- ti of voor de vier afzonder- >oten. Hoe het ook zij: inder een lijst met uw sug- es. aven zelf een voorzetje door de watertaxi Leidse Flip per te noemen. Niet doen, al dus een van onze lezers. „Dat wordt door een echte Leide naar al gauw verbasterd tot Leidse Flikker. Daar kan je op wachten. Noem de vier boten Waterlelie 1 tot en met 4, of naar vier verschillende water planten. Zet die naam op de boeg van de boot en op de spiegel de thuishaven: Leiden." Overigens kwam van een ande re beller ook de suggestie Leid se Waterlelies. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redaclie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 Meneer Waasdorp uit Leiden stelde de naam Leidse Geuzen voor. Datzelfde idee had de heer Schouten: Watergeus 1 tot en met 4. „Dat is relevant, want uiteindelijk kwamen zij in 1574 Leiden binnen. Je kan de boten ook noemen naar personen uit die tijd. Van der Werf, Van Hout, Van Does, Louis de Bois- ot, desnoods naar de Spaanse legeraanvoerder Valdez. Maar daar is al een straat naar ge noemd." Echt Leids is ook De Peueraar (palingvanger). Een andere mogelijkheid werd door dezelfde beller geopperd. Noem de boot Overstag. „Daar is over nagedacht, want Leiden gooit het openbaar vervoer let terlijk over een andere boeg." Mevrouw Van der Klugt uit Koudekerk gaat op de poëti sche tour: Het Waterding naar het gedicht Het Schrijverke van Guido Gezelle terwijl Jan Meij- les uit Leiderdorp het richting Italië zoekt: Taxi di Mare. Als alternatieven noemt hij Blue bird, Whitebird, Yellowbird en Redbird. De heer Krispijn uit Leiden kwam met de suggestie Aquaribus. Dezelfde naam werd ook door een andere bel ler genoemd. Andere mogelijk heden: Waxi (afkorting van WAtertaXI) en Titanic. Mevrouw T. Smittenaar uit Lei den vindt dat de boten moeten worden vernoemd naar burge meesters uit recente tijden; Goekoop, Vis, Van der Willigen Er zijn mensen die helemaal geen watertaxi nodig hebben. Archieffoto: Loek Zuyderduin en Van Kinschot. Mevrouw Pe- teri uit Warmond pleit voor na men van vier rivieren waarnaar liedjes zijn genoemd: Donau, Wolga, Rijn en Mississippi of naar namen van rivieren in vier verschillende werelddelen: Ganges, Nijl, Darling of Cooper (Australië) en Amazone. Tot slot belde een meneer die jarenlang heeft gevaren en de foto van de watertaxi in de krant zag. „Dat wordt niks. Een bootje dat vaak moet afineren, moet een platte zijkant hebben om makkelijk te kunnen aan leggen. De watertaxi heeft ron de zijkanten, dat levert proble men op bij het afhouden van het schip van de wal en leidt ongetwijfeld tot beschadigin gen aan de boot." Bedankt voor al uw reacties. Chris Verplancke, bestuurslid van de Stichting Stadsparkeer- plan Leiden die de taxi's laat varen, moet er zijn voordeel maar mee doen. ERIC-JAN BERENDSEN DUIVENBERICHTEN De uitslag van de wedvlucht uit Chimay is: P.V. Blauwkras R. vd Geer 1, 3, 5; comb. Groenendijk/Pikaar 2, 6; P. Landesbergen 4,7, 8, 9, 10. P.V. Leiderdorp Comb. J. Hartevelt 1; Th. Habraken 2; W. Tolboom en zn. 3; W. de Roode 4, 6, 7, 8, 9, 10; M. Reijerse 5. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1, 2, 4, 7; C. Kop 3; comb, vd Poel/Kooy 5, 6, 10; T. Kraan 8, 9. verliefd bent of een pokkenbui hebt, komen de mooiste ge dichten uit je pen", legt Röm- gens uit. Ook bij de jeugd wil de organisatie poëtische talenten prikkelen. Op vier basisscholen in Noord en Slaaghwijk zullen de dichters kinderworkshops verzorgen. „En dan is er ook nog spreek taal", vervolgt Römgens. „We zijn bezig met een Marokkaans verteltheater. Prachtig. Ik versta er geen woord van maar voor mij is zulke taal net muziek. Als 1 er verteld wordt kan ik uren aan iemands lippen hangen." De Leidse taal begrijpt ze wél. „Leidenaars kunnen beelden vertellen. Als die pijn hebben en dat vertellen dan voel ik het." Op 24 juni zal het vertel theater 'Noord zegt het voort' plaatsvinden. Vijftigplussers uit Noord zijn al vanaf januari be zig met het uitwisselen van ver halen over vroeger. Enthousias te tongen raken steeds losser. „Er zijn er een aantal zo dapper en goed, dat ze hun verhalen voor een publiek durven te ver tellen." Wie verhalen over grote ge zinnen, de melkslijter. de fijn- strijkerij en de oorlogstijd in Noord wil horen moet vooral deze dag naar dit nostalgische spraakwaterfestijn komen. Er zijn ook films en foto's over het oude Leiden Noord te zien. JOS VAN DUINEN Spreken, schrijven en dichten. Daar draait het in de maand ju ni om bij de taalactiviteiten van Stichting Tamtam. Zo is er een schrijfwedstrijd voor bewoners van Leiden-Noord en de Slaaghwijk. Organisatrice Magda Röm gens roept iedereen die iets over deze buurt te vertellen heeft op dat op papier te zetten. Ook mensen die er ooit ge woond hebben worden van harte uitgenodigd hun herinne ringen te verwoorden. „Het maakt niet uit of er taalfouten in zitten, het gaat om het ver haal. Het hoeft geen literatuur te zijn. Het mag zich in de ouwe tijd of in de huidige tijd afspe len. Als het maar een mooi ver haal is." Dat mooie verhaal zou kun nen gaan over het trammetje dat over de Bernhardkade reed waar nu buurthuis het Spoortje is. Of over het Soephuis, de ou de gaarkeuken van de armen zorg in de Kooi. „Misschien zijn er mensen die uit een ander land komen en kunnen be schrijven hoe het was om in Noord te komen wonen", voegt Römgens toe. „De verhalen moeten wel in het Nederlands geschreven zijn." De drie mooi ste verhalen vallen op 17 juni in de prijzen. Dichters van het Leids Dich- tersgilde willen deze dag ge bruiken om door middel van een gedichtenworkshop mensen handvatten te geven voor de rij merij. „Het is een kwestie van een gevoel bij jezelf losweken. Je moet er even voor gaan zit ten, en het is een gedicht. Als je Verhalen voor de schrijfwed strijd kunnen gestuurd wor den naar TAMTAM, Driftstraat 49, 2315 CD Leiden. Meer in formatie hierover en over de andere activiteiten: 071-5236194. Voor precieze locaties en tijden zie: www.tamtamleiden.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9