Buitenland Schikking nabestaanden Baskische nationalisten winnenvan rampmet Concorde Er staat weer een Brit op de Duitse ziel Stemmen op zijn Italiaans: uitstellen, lange rijen, chaos Zeker acht Palestijnen gedood door Israëliërs staties bii ohuwelijk ■premier net weg namer met Je opgepakt uwe moorden jerije en in India evechten 1 ii drugsteelt ilombia mentariër "oor collega af tig doden ogadishu Droogte in vakantieoorden door enorme groei toerisme Amerikaan vandaag voor rechter wegens polygamie LDAG 14 MEI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters - Egypte heeft zestig igepakt bij een homohu- at vorige week plaats een op de Nijl afge- boot. Dat gebeurde we- fivijkende seksuele ge en'. Vijf buitenlanders ook aan boord bevon- n vrijgelaten. Van de an- istgangers wordt onder- f zij 'de leer van de reli- iben geschonden of ontaarde ideeën' heb- ipreid, waar vijf jaar cel- staat. v iDO - De Servische vice- ■I rVukObradovic, die s ontslagen omdat hij ijke partijgenoten zou aangerand, weigert op ten. Volgens hem vor- aantijgingen onderdeel k i complot. Obradovic is er van een commissie :ormptie onder het regi- de Joegoslavische oud- nt Slobodan Milosevic lekt. ARIBO - Op het vlieg- i Paramaribo is een 39- urinaamse man gearres- ie tien kilo cocaïne naar ind wilde smokkelen. De isde op een vals Neder- 5i( aspoort. Na zijn arresta- lij dat hij 80.000 gulden gen als hij de drugs naar ind zou brengen. De ;de Naties schatten dat jks 22 ton cocaïne via ie naar Europa wordt leid. - Gewapende extre- ïe moslims hebben gis- -ÈMérouana, 430 kilome- tuidoosten van Algiers, sen vermoord. Datheb- Mgerijnse veiligheids- meegedeeld. De aan- it toegeschreven aan ip extremisten die in jed actief is, en enkele •leden ook verantwoor- |u zijn geweest voor de tien agenten. - Bij een vuurgevecht idiase leger- en politie- ;n en separatistische is- he guerrillastrijders in ase deel van Kashmir eren acht mensen om n gekomen, aldus een [oordvoerder. Militante sche groepen willen van het overwegend L stische India afscheiden ■akistan voegen of zelf- W maken. Sinds de op- 11989 uitbrak zijn vol- iciële cijfers zeker nensen in Kashmir om- A - Het aantal drugsvel- iolombia is vorig jaar procent toegenomen. I0d is de opgevoerde strijd lon e verbouw van verdo- niddelen in het Zuid- 1 11 tanse land is de totale 3'akte van de met cocaïne ver bebouwde velden jit, d tot 162.000 hectare. Jos schrift Cambio citeert uit een officieel rap- de Verenigde Naties en nbiaanse regeringsin- lie de verbouw van ver middelen bestrijdt. - In het parlement van heeft een volksverte- rdiger bij een ruzie een van een collega afge- let ging niet om een po- schil, maar om een fa- 'lommering. Een Arabi nt meldde maandag stuk oor weer is aange- let is nog niet bekend of aanse Mike Tyson' straf okser Mike Tyson beet ïnstander Evander din 1997 tijdens een d ook een stuk oor af. 'jSHU - Bij hevige ge in de Somalische ad Mogadishu zijn dit ide 40 doden gevallen, de 21 burgers. Honderd raakten gewond in het echt, dat vijftien uur i. De strijd tussen de 'an Hussein Mohamed en de factie van Sulei- 'g om de verlaten haven gadishu. ET A-partij grote verliezer bij parlementsverkiezingen Het merendeel van de nabe staanden van de Duitse passa giers die vorig jaar omkwamen bij het ongeluk met de superso nische Concorde bij Parijs heeft een schikking getroffen met Air France en andere partijen. Dat hebben advocaten van de na bestaanden gisteren bekendge maakt. Alle betrokkenen hebben af gesproken geen mededelingen te doen over de hoogte van de schadevergoeding, aldus de ad vocaat Gerhart Baum, lid van het team juristen dat de belan gen van de families van 75 van de 99 Duitse slachtoffers behar tigt. Baum zei wel dat de compen satie gebaseerd is op 'Ameri kaanse ideeën' over schadever goeding, en anders dan bijvoor beeld in Duitsland gebruikelijk is ook betrekking heeft op 'emotionele schade'. „Dat bete kent bedragen op een ongeken de schaal voor de Duitse nabe staanden", zei Baum. De Concorde stortte 25 juli 2000 brandend neer, nadat ze vanaf de luchthaven Charles de Gaulle was opgestegen. De Franse autoriteiten gaan er van uit dat een metalen strip die op de startbaan lag een klapband veroorzaakte. Brokstukken van de band doorboorden een van de brandstoftanks van het vliegtuig. Alle 113 inzittenden van het toestel kwamen om De nationalistische combinatie PNV-EA van Juan José Ibarretxe heeft gisteren de parlementsverkiezingen in Baskenland gewonnen. De regeringspartij haalde 33 van de 75 kamerzetels, een stijging van vijf zetels. Tweede werd de rechtse Volkspartij (PP) van de Spaanse premier Aznar met 19 zetels, drie meer dan in 1998. zetels. De opkomst bij de verkiezin gen is de hoogste ooit: bijna 80 procent van de 1,8 miljoen stemgerechtigde Basken heeft zijn stem uitgebracht. De ver vroegde verkiezingen in Bas kenland stonden in het teken van het geweld en de' straatter- barcelona gpd-ap Grote verliezer is Euskal Herri- tarrok, de politieke arm van de ETA. De groep van Arnaldo Or- tegi zakte van 14 naar 7 zetels. De socialistische PSE verloor een zetel en gaat 13 zetels be zetten. De linkse IU krijgt drie reur door de ETA en haar aan hangers. De laatste anderhalf jaar zijn dertig mensen door de terreurgroep gedood. De hoge opkomst wordt door de politie ke leiders gezien als een teken dat de Basken het geweld zat zijn. De inwoners van Baskenland gingen gisteren naar de stem bus om een nieuw regionaal parlement en indirect een nieu we regionale regeringsleider te kiezen. Het zag er in de peilin gen naar uit dat voor het eerst in twintig jaar partijen die tegen Baskische onafhankelijkheid zijn de meerderheid zouden kunnen halen, en de PNV, die 21 jaar onafgebroken aan de macht is geweest, naar de op- positiebanken konden verwij zen. Om een einde te maken aan de jarenlange dominantie van de PNV in de Baskische poli tiek, hadden de samenwerken de socialisten en populisten een absolute meerderheid van 38 zetels moeten behalen. Nu de PNV de grootste partij blijft, moeten de nationalisten op zoek naar een coalitiepartner. Over het algemeen zijn de verkiezingen rustig verlopen. Op sommige plaatsen demon streerden aanhangers van de ETA met spandoeken en leuzen tegen de lijsttrekkers van de niet-nationalistische partijen. Er waren 5.000 agenten op de been om de verkiezingen onge stoord te laten verklopen. Aan het eind van de campagne, vrij dagnacht, liet de ETA in Madrid een autobom ontploffen. Daar bij raakten véértien mensen lichtgewond. londen anpeen probleem van mondiale omvang. Barnett zet zich in voor een verantwoorder reisge drag. „Toeristen in Afrika ne men een douche, terwijl ze even verderop een plaatselijke bewoner met een emmer water om zijn hoofd zien lopen. Maar er gaat geen lampje branden. Het komt voor dat een heel dorp gebruik maakt van één kraan, terwijl in het hotel elke kamer een douche heeft." Op veel plaatsen zijn de gevol gen van het enorme verbruik al zichtbaar. Het Spaanse Beni- dorm laat veel van zijn water via een pijp uit Madrid komen, een kleine 500 kilometer ver derop. Het wordt onder meer gebruikt om 30.000 zwembaden mee te vullen. Zoetwaterbron nen op Ibiza worden zo inten sief gebruikt dat er zeewater binnendringt, waardoor het water niet meer geschikt is voor consumptie of irrigatie. In veel landen stelt de controle van de overheid op het verbruik niet veel voor, zegt het WNF. „Maar de touroperators hebben natuurlijk ook hun verantwoor delijkheid als zij besluiten een nieuwe bestemming in hun aanbod op te nemen", aldus Justin Woolford van het WNF in The Guardian. „Ze zullen zeg gen dat ze geen invloed hebben op de infrastructuur, maar dat is niet waar." Een partijtje golf in Zuid-Span- je, een douche nemen in een gehucht in Afrika. Voor veel toeristen een vanzelfsprekend heid, maar voor de lokale be volkingen een regelrechte be dreiging. Het toerisme slurpt letterlijk grote hoeveelheden water op, meer dan er kan wor den aangevuld. Met het steeds maar groeiende toerisme neemt de vraag naar water in droge gebieden toe. In 1950 maakten 25 miljoen men sen een reis naar het buiten land, twee jaar geleden waren dat er 670 miljoen. De Wereld Toerisme Organisatie schat dat het aantal in 2020 zal oplopen tot 1,6 miljard. Tegen die tijd kampen ongeveer een miljard mensen met waterschaarste, bijvoorbeeld doordat rivieren opdrogen. Dit probleem wordt voor een groot deel veroorzaakt door het toerisme. Het Wereld Natuur- fonds heeft berekend dat een toerist in Spanje per dag 880 li ter water gebruikt, een Span jaard zelf redt het met 250 liter. Voor het onderhoud van een golfbaan met achttien holes in een droog land is een hoeveel heid water nodig waar een compleet dorp zich mee kan redden. Volgens Tricia Barnett is het waterverbruik door toeristen PARTOUN Rtr mormonen leven. De oor sprong van het leven met meer echtgenotes ligt in de mor- moonse kerk, die polygamie overigens later uitbande. Ge meenteleden die meer dan één echtgenote hebben, worden in middels uit de kerkgemeen schap gestoten. Wat betreft Green draait het in deze rechtszaak om de bur gerrechten. „Het is de waag of vrouwen het recht hebben zich te verenigen met de man van hun keuze." En: „Heeft de rege ring het recht te snuffelen in de slaapkamer van iemand om te zien wie met wie hij slaapt? Dit is niet alleen een zaak van godsdienstvrijheid, het gaat er ook om dat iedereen gevrij waard blijft van regeringsbe moeienis met het privéleven." De 51-jarige Amerikaan Tom Green moet zich vandaag voor de rechter verantwoorden we gens polygamie. Green heeft vijf vrouwen en is vader van 29 kinderen. Hij is de eerste per soon in bijna 50 jaar die in de Verenigde Staten wordt aange klaagd voor het hebben van meerdere echtgenotes. Volgens Green is zijn fout niet zozeer dat hij een poly game man is. „Daar zijn er tien duizenden van. Het is een tra ditie in Utah. Mijn fout is dat ik niet verzwijg dat ik polygamist ben." De familie werkte onder meer mee aan het televisiepro gramma van Jerry Springer. Green en zijn familie wonen in Utah, een staat waar veel londen harm harkema correspondent Onderschat het aantal Britten niet dat een diep wantrouwen koestert jegens Europa in het algemeen en jegens Fransen en Duitsers in het bijzonder. Eén hunner is zeer zeker Sir Peter Tapsell, ervaren Lagerhuislid en Conservatief. Tapsell vergeleek dit weekeinde voorstellen van de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder om tot een soort federaal Europa te komen met Hitiers Mein Kampf. In een verkiezingstoespraak zei Tapsell: „We mogen Mein Kampf te laat bestudeerd heb ben, maar, by heaven, we heb ben geen excuus om het plan Schroder nu niét te bestude ren." Tapsell voorspelt dat er de komende jaren een 'uitbar stingvan woede' van het Britse volk tegen de Europese Unie komt, en deed in de aanloop naar die gebeurtenis alvast een duit in het zakje met de uit spraak dat Napoleon, Bismarck en Hitier alle drie streefden naar één Europese munteen heid. Labour en de liberaal-democra ten waren er als de kippen bij om Tapsells uitspraken te kwa lificeren als ongehoord en bele digend - het is immers verkie zingstijd - maar de Conservatie ve leider William Hague rea geerde vrij laconiek met de sim pele mededeling dat Tapsell voor zichzelf had gesproken en met zijn omstreden uitlatingen niet het gedachtengoed van de partij had vertolkt. En daarmee ging de wind rond Tapsell al net zo snel weer lig gen als zij was opgestoken. Hei lige huisjes had de parlementa riër voor Louth and Homcastle toch al niet omver geworpen. Menige Brit geniet namelijk met satanisch genoegen van een pittige belediging aan het adres van Duitsers. Bovendien deed Tapsell in andere bewoor dingen slechts over wat oud premier Margaret Thatcher ook al eens gezegd heeft. De IJzeren Dame maakte in 1990 geen vrienden in Bonn toen zij de belangrijkste kenmerken van de Duitse volksaard opsomde: „Levensangst, agressie, zelfver zekerdheid, intimidatie, asserti viteit, een hoge eigendunk en een minderwaardigheidscom plex." En in een interview met Der Spiegel had Maggie al eens van haar op twee Wereldoorlogen gebaseerde wantrouwen tegen over de Duitsers blijk gegeven met de opmerking: „Het is dui delijk dat jullie Duitsers Duits land niet in Europa willen ver ankeren, maar Europa in Duits land." Veel openlijker dan In Nederland wordt bij voetbal wedstrijden tussen Engeland en Duitsland in de Britse pers ook gerefereerd aan de Tweede We reldoorlog - en aan wie die heeft gewonnen. Wedstrijdver slagen en voorbeschouwingen zijn dan opvallend vaak gelar deerd met woorden als 'oorlog', 'luchtalarm' of 'grondoffensief Toen Gebhardt von Moltke an derhalf jaar geleden afscheid nam als Duits ambassadeur in Londen, klaagde hij erover dat de Engelsen het vijandbeeld van de Duitsers zo grondig in stand hielden. „Men krijgt wel eens de indruk dat het geschie denisonderwijs in dit land stopt bij 1945." En dat terwijl hij zich juist zo had ingespannen om zijn land aan het Britse volk te presenteren als 'een partner, bondgenoot en vriend'. Gelukkig voor Von Moltke heeft hij vorig jaar niet meer de ver kiezing mee hoeven maken van de meest komische televisies- ketch van de twintigste eeuw. Met afstand op de eerste plaats kozen de Britten de aflevering 'The Gérmans' uit de serie Fawlty Towers, waarin hotel houder Basil Fawlty (John Clee- se) voortdurend uitroept don't mention the war, ('praat niet over de oorlog') maar er onder tussen een groepje Duitse gas ten niet bepaald fijnzinnig aan herinnert. rome hans geleunse correspondent „Porca miseria, zelfs dit kunnen ze niet organiseren." Gister avond kwart voor tien: De be jaarde dame met zonnebril staat al tweeënhalf uur in de rij bij een stembureau in de ge goede Romeinse wijk Balduina. Dezelfde politici voor wie ze wil gaan stemmen, verleiden haar tot de uitroep dat het een zwij nenstal is. In de grote steden is het beeld overal hetzelfde: mopperende kiezers in lange rijen om mee te kunnen beslissen over de uit komst van het duel Berlusconi- Rutelli. Margaretha in Baldliina wil haar stem aan de centrum- linksè lijsttrekker Francesco Ru- telli geven. Maar het was juist een centrum-linkse regering - die van de huidige voorzitter van de Europese Commissie Romano Prodi - die in woeste bezuinigingsdrift eenderde van het aantal stembureaus schrap te. In Rome, Napels en Milaan is de extra handicap dat vijf of zes formulieren moeten worden aangekruist, omdat daar ook deelraden, een burgemeester en een gemeenteraad uit de verkiezing moeten rollen. En dat is niet de enige reden voor de chaos. De combinatie van prachtig strandweer en de on uitroeibare Italiaanse gewoonte om alles op het laatste moment te doen leidt vooral in de Wachten, wachten en nog eens wachten: de stembusgang, zoals hier in Rome, werd door de grote opkomst en de chaotische organisatie voor veel mensen een uren durende beproeving. Foto: ANSA/Giuseppe Giglia avonduren tot woeste taferelen. Oververhitte Napolitanen ver scheuren na drie uur wachten hun registratieformulieren. Maar de belangrijkste oorzaak is de door Berlusconi (vooral hij) en Rutelli gevoerde cam pagne. Die was zó op de per soon gericht, zó demagogisch, dat veel Italianen het idee moe ten hebben gekregen: het is nu of nooit. Of met Berlusconi het land laten wegzinken in het moeras van maffia, corruptie en gelijkgeschakelde pers, zoals Rutelli roept. Of, in de versie van Berlusconi, met Rutelli het land naar de communistische ratsmoedee helpen. In elk geval is de chaos zó groot dat minister Bianco van bin nenlandse zaken moet ingrij pen. Even na tien uur verschijnt hij op de televisie om te zeggen dat de bureaus open blijven tot de laatste in de rij heeft kunnen stemmen. Dat belooft wat. Bij een stembureau in Milaan ver bleef op dat moment een scha re gefrustreerde kiezers van 120 meter lengte. Een ander gevolg is dat de uitslagen van de opi niepeilingen door Bianco wor den uitgesteld. Eerst met een uur, want zo meent Bianco, als we meteen gaan voorspellen wie de winnaar wordt, beïn vloedt dat de kiezers die het stemhokje nog niet hebben ge haald. Gelijk heeft hij, want al vaker is aangetoond dat deze voorspel lingen uiterst onbetrouwbaar zijn. Commentatoren maken zich intussen op de televisie ge weldig druk over de vraag of de hoge opkomst (het percentage wordt tussen de 75 en 80 ge schat) Rutelli in de kaart speelt of juist Berlusconi. Ze komen er niet uit. Het ene argument is dat een hoge opkomst traditio neel positief uitpakt voor links. Maar het tegenargument, dat van deze verkiezing een refe rendum over de omstreden me- diakeizer Berlusconi is ge maakt, snijdt hout. De vloed golven kritiek die de succesvolle voorzitter van AC Milan - zijn club zette zijn image kracht bij door vrijdagavond Inter met liefst 6-0 af te drogen - uit bin nen- en vooral buitenland over zich heen krijg, hebben zijn aanhang extra gemotiveerd. In elk geval hebben de beide democratische prijsvechters zelf ook last van de slechte or ganisatie: Berlusconi en Rutelli moesten in Milaan en Rome bijna een uur wachten voor ze op zichzelf konden stemmen. tel aviv gpd Minstens acht Palestijnen zijn het afgelopen weekeinde om het leven gekomen bij con frontaties met het Israëlische leger. De afgelopen nacht stierven vijf Palestijnse politie mannen toen ze ten westen van Ramallah, op de Westelij ke Jordaanoever, met machi negeweren werden beschoten door Israëlische soldaten. Volgens een legerwoord- voerder openden de soldaten het vuur toen ze verdachte be wegingen bespeurden van 'mensen die niet in het gebied thuishoren'. De Palestijnse gouverneur van het district Ramallah daarentegen zegt dat de getroffen politieman nen sliepen of op wacht ston den. Gisteravond laat beschoten Israëlische gevechtshelikop ters met anti-tankraketten doelen van de Palestijnse poli tie in de Gazastrook-. Vijf pant serauto's werden verwoest en drie politiemensen raakten licht gewond. Volgens Israël waren de aanvallen in de Ga zastrook een antwoord op Pa lestijnse mortierbeschietingen tegen Israëlische nederzettin gen. Vanochtend vroeg ontsnap te Petah Tikva, een oostelijke voorstad van Tel Aviv, aan een bomaanslag. Nadat een voor bijganger een verdacht pakket had opgemerkt bij een bus halte in het centrum, sloot de politie het gebied af. Toen een robot het pakket naderde ont plofte een zware bom. Het is de vierde keer in de afgelopen twee maanden dat in Petah Tikva een bom tijdig is ont dekt. Zaterdag maakten raketten van Israëlische gevechtsheli kopters een eind aan het leven van Muatassam Sabbagh, het hoofd van de jeugdafdeling van Yasser Arafats Fatah-be- weging in Jenin op de Westoe ver. Volgens Palestijnse bron nen was de aanslag gericht te gen een hoge functionaris van de Palestijnse inlichtingen dienst, die de eigenaar was van de auto waarin Sabbagh om het leven kwam. Die functionaris en twee an dere Palestijnse veiligheids agenten ontsnapten aan de dood doordat de eerste Israë lische raket zijn doel miste. Sabbagh. die als gevolg van een eerdere verwonding kreu pel was aan een been, kon niet snel genoeg uit de auto komen. Een Palestijnse poli tieman die in de buurt stond, kwam eveneens om het leven. Met Baskische vlaggen zwaaiende aanhangers van de zegevierende PNV bouwen een overwinningsfeestje in de straten van Bilbao. Foto: AP/Aranberri

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5