I Alle veertien Leon van van der Zwet beleeft toch nog zijn moment van glorie Sport FC Lisse: kampic van de overtuigii 'Die Linger niet te stoppet MAANDAG 14 MEI 2001 n een sterke competitie A is het onmogelijk om kampioen van de armoede te zijn. Dat is FC Lisse zaterdag dan ook niet geworden. Maar kampioen van de rijkdom wera de Bollenploeg ook niet. Daarvoor was het spel van de ploeg van trainer Wim Schaap niet indrukwekkend genoeg. FC Lisse won de titel omdat het meer dan de concurrentie geloofde in eigen kunnen. Ook dat is een verdienste, ze ker voor een elftal dat vorig jaar ternauwernood aan de gradatie ontsnapte. In een seizoen van uithuilen en op nieuw beginnen zette nie mand hoog in op FC Lisse. Maar ongemerkt gebeurde er iets in het team. Het losse zand waarmee de ploeg vorig jaar aan elkaar hing, was in eens klei geworden dat de spelers met elkaar verbond. Waar de slechte resultaten de ploeggenoten vorig jaar steeds verder uit elkaar dre ven, zorgden de goede resul taten na de winterstop voor een steeds betere band. Er ontstond een sfeer waarin spelers kritiek op elkaar kon den leveren, iets wat vorig jaar niet of nauwelijks werd geac cepteerd. Bovendien besefte de ploeg langzaam maar zeker dat de titel alleen maar 'sa men' kon worden gewonnen. Het is overdreven om te stel len dat FC Lisse snel heeft ge leerd van de fouten van vorig jaar. Toen mocht de nieuwe trainer Wim Schaap, overge komen van Tonegido, een sloot nieuwe spelers aantrek ken. Eerder dit seizoen gaf hij openlijk toe dat het een fout was geweest om spelers van zijn oude club mee te nemen. De club begon dat vorige sei zoen met zestien selectiespe lers die nog nooit een wed strijd voor FC Lisse hadden gespeeld. Aan het begin van ait seizoen was de situatie nauwelijks anders. Er vertrok ken dertien selectiespt Lisse haalde er elf. De club had het gelul dit seizoen wel goedl tussen de overgebleve en de nieuwelingen, y sommigen uitstekend winsten bleken, zoalsi een profclub vertrekïi Edwin de Graaf en de> star afkomstige Berry| Ook op het veld bleek team een eenheid, zoi echte uitblinkers, al hi se in Jerrel Linger nog de meest begaafde voj van de Bollenstreek. Het bestuur, dat na h( pioenschap van vier ja den dacht dat FC Liss een topclub was gewl begreep na de maarij wende degradatie dat nodig is dan het aanti van een trainer. Dits^ werd een groepje v; dige 'Lisse-mensen' dat het (technische) moet uitzetten en dec van de club moet be\y De zaterdag veroverd] de hoofdklasse A stad los van. Die is louter te danken aan het gej gen kunnen van de wilskracht van het te een beetje geluk (in ale fase vlak na de wi pakte FC Lisse in dri eenvolgende wedstr verwacht punten). I verdienste van de na burgse Boys vertrek! trainer Wim Schaap begeleiders dat het e na de winterstop in ging geloven. Op dat won zijn ploeg dik va concurrenten. Spelers met een winti mentaliteit, winnen o ge duels, houden bal nen die anders uit zi gaan, maken van eei keeper weggeslagen! weer een voorzet. En Iers worden met vijfj voorsprong kampioei janet van duk» Als Robert Hoever FC Lisse definitief naar de titel schiet, staat het gezicht van een man nog net niet op onweer. Ter wijl de andere toeschouwers aan de Duinwetering uitbun dig feestvieren of ontspannen genieten van de intense zon nestralen, beleeft Jan van der Hoek een sombere dag. „Wat ik hier zie, maakt me in ieder geval niet blij, nee." Van der Hoek is in Noord- wijk als scout namens ASWH. De voetbalclub uit Hendrik Ido Ambacht werd een week eerder al kampioen in de hoofdklasse B. Zodoende was er zaterdag volop gelegenheid om zich met de nabije toe komst bezig te houden: de strijd om de zaterdagtitel. In die nacompetitie komt ASWH uit tegen Be Quick '28 en FC Lisse. En vooral naar de ontmoe tingen met die laatste tegen stander kijkt Van der Hoek met angst en beven uit. Want FC Lisse maakt indruk op hem. Vooral het spitsenduo Hoever-Linger zorgt er zo nu en dan voor dat de 'spion' sprakeloos staat toe te kijken. „Die Linger is gewoon met geen mogelijkheid af te stop pen. Hij is zó ongelofelijk bal vast." Naast hem staat Henk Sigmond, scout van Excelsior Maassluis en bevriend met Van der Hoek. „Ik snap ook niet dat die gozer nooit naar het betaalde voetbal is gegaan. Knap van Lisse dat ze hem konden houden. Want het zal toch ook geen goedkope jon gen zijn." Bijna net zo knap der Hoek het dat FCi bert Hoever in de g heeft. „Ze moeten heel goed scouting! hebben daar, want jongens komt eigen bij profclubs terech ziet hij ook punten i WH z'n voordeel mee nen doen. Als Ralph uitvalt met een hoofd wordt vervangen do Jansen, gaat het evei bij Lisse achterin. Juij ber draait een vrije! het doel en Carl Roes gehinderd inschiet! standaardsituaties w ganisatie wel eens we zegt Van der Hoek de ook bij de veldbeze de dan nog aanstaat pioen plaatst hij eenl ning. „Onbegrijpelijl die Van den Berg niel laten spelen. Hij het opbouwende kwalite Een troost voor Hoek: als ASWH en kaar zaterdag voor keer treffen, is schorst. Programma naeompetlÖ dag-kampioenschap: 19 mei: ASWH - FC Lisse 22 mei: Be Quick - ASWH 26 mei: Be Quick - FC Lis 29 mei: FC Lisse - ASWH 2 juni: ASWH - Be Quick 9 juni: FC Lisse - Be Quid Programma om algeheel schap: 16 juni: kampioen zaterd oen zondag 23 juni: kampioen zondif zaterdag. Kaarten voor de wedstt FC Lisse zijn woensdag dag tussen 19 en 20.30 voorverkoop verkrijgbaai se. Een staanplaats kosll een zitplaats vijftien gtüii Nick Schnater (23): „Na de winterstop zijn we con stant geweest. Sindsdien heb ben we een keer verloren en twee keer gelijk gespeeld. Als je met vijf punten voorsprong en een gigantisch doelsaldo kam pioen wordt, ben je de terechte kampioen. Ik was voor het laatst kampioen bij de C-junio- ren. Dat was nog bij Ajax, geloof ik. Ik voel me wel verbonden aan FC Lisse, maar ik weet nog niet of ik blijf. Ik zeg daar niks over, want dan snijd ik mezelf in de vingers." Arne van den Berg (23): „Dit is de magie van de sport. Je zou kunnen zeggen dat de cir kel hiermee rond is. Vorig jaar bleef Lisse op dit veld maar net in de hoofdklasse en nu worden we er kampioen. En vorige week schakelden wij Katwijk uit, dat vorig seizoen tegen ons kampioen werd. Ik geloof echt in dat soort verbanden." Ralph Polman (22): „Het is heel jammer dat ik de laatste wedstrijd niet helemaal kon afmaken, maar mijn uitval len werd moeiteloos opgevan gen. We hebben een sterke en brede groep en je gunt iedereen een stukje van deze wedstrijd. Een week of acht, tien geleden ging het kampioenschap leven in de groep. Toen spraken we ook uit dat we ervoor gingen. Met wil en motivatie kun je heel ver komen." De geblesseerde Leon van der Zwet kon na de vijfde treffer van FC Lis se toch nog even meespelen. Foto: Kees van Hoogdalem noordwuk maarten dekker Het veld voor de dug-out van FC Lisse wordt steeds kaler. Zittend op de stenen rand voor de spelersbank plukt een van de reservespelers de ene grasspriet na de an dere, terwijl hij nerveus kauwend de ver richtingen van zijn ploeggenoten volgt. Een knieblessure houdt aanvoerder Leon van der Zwet, die na dit seizoen afscheid neemt, uitgerekend tijdens de kampioens wedstrijd, langs de kant. Vanuit die positie toont de Lissenaar zich bij vlagen ongemeen fel en ook zenuwach tig, emoties waar hij binnen de lijnen zel den of nooit op te betrappen valt. De voet baller Van der Zwet zorgt immer voor ze kerheid achterin, doet geen gekke dingen en is vrijwel altijd de rust zelve. De toe schouwer Van der Zwet laat zich een paar keer verbaal gaan tegen de arbitrage, bijt nerveus op zijn nagels en heeft grote moei te om stil te zitten. Toch blijft het vooral bij ingetogen emo ties. Als de bal over de lijn verdwijnt, schreeuwt Leon van der Zwet zachtjes met de rest van de bank mee: „Lisse bal!" Ter wijl reservekeeper Mark Kranendonk zijn teamgenoten vrijwel onafgebroken aan spoort alsof zijn leven ervan afhangt, laat Van der Zwet zich alleen gaan als FC Lisse in zijn ogen groot onrecht wordt aange daan. Als Martin van Ophuizen een door gebroken Lissenaar onderuit trekt en daar slechts geel voor krijgt, moet de scheids rechter het ontgelden. Schaap roept zijn aanvoerder tot de orde. Van der Zwet gaat dan maar echt in de dug-out zitten, maar amper drie tellen later besluit hij alweer dat het daar niet is uit te houden. Niet veel later staat hij op en informeert bij een radioverslaggever wat de stand van zaken bij Ter Leede-Rijnsburgse Boys is. „Nog nul-nul", mompelt hij tegen de rest van de bank. Vlak daarna scoort de gele genheidsaanvoerder Jerrel Linger de 2-4 en sprint alles wat Lisse is het veld in om de doelpuntenmaker onder een menselijke hoop te begraven. Leon van der Zwet en elftalbegeleider Stephan Spruyt zijn de laat- sten die na die uitbundige viering weer het veld verlaten. Dinsdag was Van der Zwet nog intensief behandeld. Drie dagen eerder had hij in het cruciale duel met Katwijk de binnenban den van zijn rechterknie verrekt. Zijn mee spelen in de wedstrijd tegen Noordwijk werd daardoor twijfelachtig, maar na ver zorging van de pijnlijke plek en een lichte looptraining had Van der Zwet dinsdag nog stille hoop dat hij zaterdag voldoende her steld zou zijn. In de daaropvolgende dagen speelde de kwetsuur toch weer op en donderdag be sloot de aanvoerder van FC Lisse in overleg met trainer Wim Schaap dat meespelen on verantwoord was. „Daar heb ik op dat mo ment natuurlijk enorm van gebaald. Dit is waar je een heel seizoen naar toe werkt en als het dan zo ver is, wil je het meemaken, niet toekijken vanaf de kant." Met Schaap sprak hij af dat hij in de slot fase nog wel zou invallen, mits de stand dat op dat moment toestond. Na de vijfde Lis- sese treffer twijfelde niemand meer aan de goede afloop en mocht Van der Zwet toch nog zijn eigen kleine moment van glorie meemaken. „Ik ben maar een beetje voorin gaan lopen, want achterin zou ik alleen maar voor problemen gezorgd hebben." Of hij in de komende wedstrijden om de zaterdagtitel en mogelijk om het algeheel amateurkampioenschap nog mee zal spe len, durfde Leon van der Zwet niet te zeg gen. „We moeten in de sterkst mogelijke opstelling spelen. Ik hoor daar nu niet in thuis, met de staat waarin mijn knie ver keert. Misschien dat ik de laatste wedstrij den nog wel haal." lisse maarten dekker janet van duk In 26 competitiewedstrijden kwamen 23 spelers uit voor de hoofdmacht van FC Lisse. Vijf spelers kwamen slechts tot een invalbeurt en negen voetballers begonnen twintig keer of meer in de basis. Spits Jerrel Linger en Peter Kromhout misten geen wedstrijd als basisspeler. Aan het woord de veertien spelers die in de kampioenswedstrijd acteerden, met tussen haakjes het aantal wedstrijden dat zij in de basis stonden. Jerrel Linger (26): „De kem van de groep van vo rig jaar is gebleven en daarop is verder gebouwd, met een paar goede aankopen erbij. Ik ge loofde in het kampioenschap sinds de wedstrijd tegen Del- tasport thuis. We wonnen met 6-1 en toen speelden we als een kampioen. Daarvoor wonnen we drie wedstrijden met een beetje mazzel, maar vanaf dat moment stonden we er." Peter Kromhout (26): „De sterke punten van Lisse zijn het collectief, de kwaliteit en het vertrouwen. Na de win terstop is dat allemaal gegroeid, toen ging het echt lopen. Kampioen zijn is heel mooi. Nee, ik denk niet dat het voor een Katwijker van FC Lisse an ders is dan voor een Haarlem mer van FC Lisse." Erwin van der Lugt (25): „Ik twijfelde er helemaal niet meer aan dat we het vandaag zouden afmaken. Sinds een week of vijf geloofden wij alle maal in het kampioenschap." niet alleen door de mooie serie die we in de laatste wedstrijden hebben neergezet." Murat Böke (20): „Toen we de eerste plaats be reikten, ging ik er in geloven. Daarvoor verloren Ter Leede en Katwijk veel punten. Dankzij Ter Leede en Katwijk zijn wij kampioen geworden. Bedankt, dus!" Robert Hoever (20): „Toen we op kop kwamen, hebben we gezegd: dit geven we niet meer weg. Ik ben nog nooit kampioen geweest, bij DWS niet en bij Haarlem ook niet. Maar het voelt lekker. Het is een hele happening." Dennis van Baekel (19): „Ik ben bij ADO '20 twee keer net niet kampioen geworden. Dat maakt deze titel heel raar om mee te maken. Beter dan dit kan eigenlijk niet. Alhoe wel... Bröring heeft al gezegd dat wij ook met goed voetbal kampioen kunnen worden." Edwin de Graaf (18): „Ik was vandaag helemaal ge richt op de wedstrijd tegen Noordwijk. Ik heb bewust tegen RBC en Groningen gezegd dat ik pas met ze zou gaan praten als dit eenmaal achter de rug was. En als ik de kater verdron gen heb." Berry Jansen (13): „Het is altijd moeilijk om met dit weer in te vallen, ik moest er De spelers van FC Lisse vieren het kampioenschap. Foto: Kees van Hoogdalem even inkomen. Ik ben be nieuwd wat er verder gaat ge beuren. We schijnen met een kar door Lisse heen te rijden. Ik laat het allemaal maar op me af komen en ik geniet ervan. Het sterke punt van Lisse is het collectief. De nummers twaalf tot en met zestien zijn ook be langrijk. Het zijn gelijkwaardige spelers en we zijn bijna alle maal vrienden van elkaar." „Ik ben hartstikke blij, maar te gelijkertijd kijk ik met gemeng de gevoelens terug. Want voor mijn gevoel heb ik de tweede seizoenshelft veel te weinig speeltijd gekregen." Kee Hoei Tan (10): „Ik weet niet of het anders is als je zoals ik uit Lisse komt en kampioen wordt. Ik voel me wel heel erg gebonden aan de club omdat ik er al lang speel. Maar ik zou toch wel willen dat er meer jeugdspelers doorstro men. Het kampioenschap geeft me een onbeschrijfelijk gevoel. Van tevoren weet je niet hoe het is, en nu het zo ver is, is het niet te bevatten. Ineens komt alles los, ook de tegenslagen die ik dit seizoen heb gehad. Maar ik was blij dat ik nu in de basis stond en de hele wedstrijd kon uit spelen. Ik voel me zo geweldig, eigenlijk, de vermoeidheid voel ik ook niet meer. Het ongeloof lijke is gebeurd. De sfeer in de groep is wat be ter dan vorig jaar, iedereen kan het beter accepteren als er wat door anderen wordt gezegd. De onderlinge contacten zijn erg goed, na de wedstrijd blijven we gezellig zitten. Vorig jaar waren het meer losse contac ten." Armando Luxenburg (8): „Het is heerlijk om in zo'n wed strijd in te vallen. Ik viel ook goed in, en mijn medespelers waren scherp. Vanavond ga ik feesten in Lisse. Dat is de eerste keer, ja. Het is ook mijn eerste kampioenschap." Leon van der Zwet (22): „Wij zijn de verdiende kampi oen. Ik denk dat je daar niet omheen kunt als je het over het hele seizoen bekijkt. Het komt Duizenden Lissenaren juichen als de spelers van FC Lisse bij het gemeentehuis de kampioensbeker tonen. Foto: Henk Bouwman Elftalbegeleider Stephan Spruyt drukt Robert Hoever aan d ver maakte tegen Noordwijk drie doelpunten. Foto: Kees van Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 30