Zoveelste feestje eindigt voor LZ in verlies lecto eindigt op 'onmogelijke' derde plek Sport Leiden Atletiek houdt kansen phians verdedigt zich naar een punt he Bassets okt goed Feest Roomburg valt in het water - ANDAG 14 MEI 2001 27 WCENDORFF ingl Jftbalsters van Alphians nks)i n in een dubbele ont- r dan ig met Ducks uit Boxtel neni raar bevochten punt be- igd. Het eerste duel werd Hen os met 3-0 verloren. Die /man !\iel gezien het spelbeeld Ter mee. In drie innings de vrouwen slechts drie- nojj »p een honk geweest, ter- e tegenpartij daar tien 3 sk bgen tegenover stelde, bin goed verdedigend werk mai Nans bleef de score be- l at drie. tweede ontmoeting liet s zich van zijn beste >rong aen. De vrouwen verde- asis 1 andermaal sterk, kwa- toaar eenmaal over de |at. maar sleepten een ijkspel uit het vuur. Mi chelle Kuulkers had daarin een zeer groot aandeel. Tot twee maal toe moest ze zich tot een uiterste krachtinspanning dwingen om Ducks van de winst af te houden. Eerst plukte ze een haast on bereikbare bal uit de lucht om vervolgens met een doorge schoten bal als nog een loop ster van de tegenstander uit te gooien. Na zeven innings was het nog steeds gelijk, waardoor er een verlenging kwam. Beide ploegen kwamen hierin niet tot scoren. Vicky Justiana was ver uit de beste slagvrouw (.750) aan Alphense kant. Zij maakte ook het enige punt. Honkbal Tot en met de vijfde inning werd er in de wedstrijd UW - Alphians niet gescoord. Dit was met name de verdienste van desterk spelende pitchers. De ontmoeting in Utrecht was dan ook erg spannend. Waar nor maal gesproken na vijftig minu ten twee innings zijn gespeeld, waren er in dit duel al vijf ge speeld in hetzelfde tijdbestek. Daarna kreeg de wedstrijd een ander karakter. Niels Burger maakte een honkslag, Jorit van der Streek een stootslag en Robbert Jan 't Hoen zorgde er toen met een ferme klap voor dat Alphians zijn eerste punt kon opeisen. De onoverwinne lijkheid van de pitcher was hiermee eindelijk doorbroken. De Alphenaren passeerden de thuisplaat vijfmaal. UW deed in zijn slagbeurt direct iets te rug en maakte vier punten. In de overige innings liet Alphians niet meer aan het toeval over en breidde de score uit tot een ruime 12-4-overwinning. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER De mannencompetitieploeg van Leiden Atletiek heeft giste ren op de eigen baan in de Leidse Hout met kunst- en vliegwerk promotie naar de ere divisie in zicht gehouden. Een gehavende Leidse ploeg scoor de gisteren 15.441 punten, lan delijk goed voor het derde to taal in drie poules van de eerste divisie. De Spartaan uit Lisse eindigde als tweede en is met 14.689 punten ook nog verras send een outsider voor de twee promotieplaatsen. Risico's loopt Leiden Aüetiek in de fina les op 17 juni nog wel, want de vrouwen konden de degradatie poule van de eredivisie niet ontlopen. Het was deze week spitsuur op de voicemail en e-mail van de ploegleiders van Leiden At letiek. Enige afzeggingen en omzettingen zijn in de atletiek- competitie doodgewoon, maar 2001 spant de kroon. Het zwaarst getroffen werd de Leid se vrouwenploeg van Anja Ver mond, vorig jaar nog derde in het landskampioenschap. Op de voorziene afwezigheid van Erika van de Bilt (geblesseerd) en Yvonne van Dorp (zwanger) volgden afzeggingen van Bian- ca Vermond (enkelblessure) en Jessico Ramakers (ziek). Boven dien bleek de Leidse club zich ernstig te hebben misrekend door uit te gaan van deelname door de Italiaanse Silvia Basso en de Belgische Heidi de Rid der. Die bleken nog niet het vereiste jaar lid. Met dank aan de concurren tie die er dit weekeinde ook niet veel van bakte, scoorden de overblijvende Leidse atletes met 14987 punten nog bijna ge noeg om over vijf weken de de gradatiewedstrijd te ontlopen. Een handvol podiumplaatsen (waaronder de winst van kogel- slingeraarster Renate Beunder) bleek echter net niet genoeg. Veelzeggend was het beroep dat moest worden gedaan op Miranda Boonstra (drie weken na haar marathondebuut op de 3000 en de 4x400 meter) en Noortje van Kempen (de 50-ja- rige sportvrouw van Oegst- geest). De Leidse mannenploeg bleek op de eigen baan net even beter bestand tegen alle afzeggingen. Van Roel van Ree en Ger Wessel was veel ver wacht, maar Martijn Ungerer en Wouter Spreij compenseer den het gemis van de nationale 400 meterlopers. Ungerer won de 100 en de 200 meter, terwijl Spreij zich met 55,48 seconden op de 400 meter horden specta culair verbeterde ten opzichte van de Ter Specke Bokaal een week eerder. De hoofdrol van dit tweetal is opvallend, omda ze enkele jaren geleden over kwamen van AAV '36. In Al phen aan den Rijn heeft een uittocht van (baan)atleten ge leid tot een vrije val in de com petitie van de mannen- en vrouwenploeg naar de tweede en de derde (en laagste) divisie. In Leiden werden de punten verder verzameld door Martijn Scheffers (kogelstoten en dis cuswerpen) en Ramses Bek- kenk (steeple chase) die teken den voor nog drie overwinnin gen. Robert Smits zorgde er met 14.38 op de 5000 meter voor dat het gemis van Kamiel Maase (op trainingskamp) nog het minst gevoeld werd. Bij De Spartaan is met ingang van dit competitiejaar gekozen voor de jeugd. De vrouwen de gradeerden vrijwillig naar de tweede divisie, maar zagen dat beloond met een groeiend ani mo van jonge atletes. Bij de mannen werd zelfs meteen suc ces geboekt door een aantal jongelingen. Nog steeds verza melt veteraan-kogelslingeraar Peter van Noort veel punten met 55,71 meter, maar het be halen van de promotiepoule van de eerste divisie komt min stens evenveel op het conto van junioren Wouter Hoogkamer (twee persoonlijke records, waaronder 50,04 op de 400 me ter) en Pieter van Langen (4.02,11 op de 1500 meter). Ed win Kortekaas liet volgens zijn begeleiders met 45,87 meter discuswerpen 'eindelijk zien waar hij toe in staat is'-. ;8Y» GEERT LANGENDORFF AZC is zoals verwacht paar maatjes te groot voor Leidse watetpoloërs meezitten", stelt topscorer Martijn Laurense vast. De re velatie van het waterpolosei- zoen - midvoor Laurense is op de tweede plaats van de topsco- rerslijst geëindigd - stelt nuch ter vast dat AZC 'gewoon' beter is. „Zij hebben allemaal inter nationals in het water liggen en wij geen een. Toch hebben we aardig tegenstand geboden. Het is qua score niet uit de klauwen gelopen. Drie jaar geleden ver loren we nog met 27-2 of zo iets." De opleving van LZ is van korte duur. Hoewel het lang 3-1 blijft, loop AZC via Stoffels en Björn Boom uit naar 5-1. Laurense maakt 5-2, maar dan moet Langerhorst het bad uit. Kjell Boom, de van LZ overge komen Tjerk Kramer en Michiel Vork tillen het verschil naar zes doelpunten als Marco Kerkvliet een 'man meer' kan afmaken. Topscorers Björn Boom en Stoffels bepalen de eindstand op 10-3. Hoewel Arjo Bunnik lang met een gezicht als een oorwurm rondloopt, moet ook hij beken nen dat het een machtige erva ring is geweest. „Maar na een verliespartij ben ik nu eenmaal altijd een of twee uur niet te ge nieten", zegt Bunnik. De keeper moet snel overschakelen, om dat hij zaterdag in Barendrecht nog een bekerfinale op het pro gramma heeft staan als coach van de pupillen. Die eindstrijd, tegen het Oegslgeestse Vivax, wordt tot overmaat van ramp ook verloren. Is voor AZC het spelen van Europa Cup bijna een gewoon tezaak geworden - vorig seizoen werd het honderdste Europese duel gespeeld - voor LZ zal het wennen zijn. Veel kansen op het bereiken van de volgende ronde zijn er niet. „Natuurlijk is het een leuk uitje, maar we gaan wel voor het polo", zegt Laurense. „Misschien kunnen we door dit succes wat jong Al phens talent, dat bij AZC niet aan spelen toekomt, interesse ren om bij ons te komen po loën." Die kans lijkt niet groot. LZ zag eerder al twee talentjes van Gouwestaete voor ZPB kiezen en Alphenaar Pim Visscher, za terdag niet spelend, heeft voor speeltijd bij De Robben geko zen. LZ moet het volgend jaar doen met de terugkeer van Mir- co Zuidweg, broer van de bij AZC actieve Niels. Siera telt zijn zegeningen, we tende dat LZ altijd zal moeten blijven knokken om een vol waardige selectie op de been te brengen en geniet van het mo ment. „Het is fantastisch, zo'n finale. Dat geeft een kick. We hadden meer kunnen laten zien, maar het zat er niet in. Of we volgend jaar een kans ma ken in de Europa Cup hangt van de loting af. Als we maar ver weg moeten. Moskou lijkt me wel wat." LZ 1886 - AZC 3-10 (0-3, 1-1, 1-3, 1-3). Doelpunten LZ 1886: Michiel Schrama, Martijn Laurense en Marco Kerkvliet. AZC: Björn Boom 4. Joeri Stoffels 3. Tjerk Kramer, Kjell Boom en Michiel Vork. Scheidsrechters: Bras en Bervoets. Toeschouwers: 350. Scoreverloop: 0-1 Björn Boom, 0-2 Bjöm Boom. 0-3 Stoffels, 1-3 Schra ma, 1—4 Stoffels, 1-5 Bjöm Boom, 2-5 Laurense. 2-6 Kjell Boom. 2-7 Kramer. 2-8 Vork. 3-8 Kerkvliet. 3-9 Bjöm Boom. 3-10 Stoffels. MANNENHOCKEY GEERT LANGENDORFF Leidse Studs behaalde een zwaarbe vochten overwinning (3-4) op AMVJ en promoveerde daardoor naar de eerste klasse. Tom Bruggink zette de studenten al vroeg op voorsprong. AMVJ deed wat terug, maar de ruststand was 1-3. David Duparc en Tjalling ten Cate scoorden na voorbereidend werk van Bruggink. Na rust gaven de Leidenaars de voorsprong binnen de kortste keren uit handen en zij leken op een roemloze aftocht af te stevenen. Winst was namelijk noodzake lijk om te promoveren. Toen Jasper Luy- endijk uit een strafcorner Studs opnieuw aan de leiding bracht, leek de klus ein delijk geklaard. Tjalling ten Cate bracht zijn ploeg nog onnodig in moeilijkheden door vlak voor tijd tegen rood aan te lo pen. AMVJ kon van de meerderheid op het veld geen gebruik van maken. Overbos kon bij Forescate kampioen van de eerste klasse A worden. Met vier bussen waren supporters naar Voor schoten afgereisd om hun club aan te moedigen. Forescate liet zich hierdoor niet intimideren en bood goed tegen stand. Toch kreeg de ploeg al vrij vroeg twee treffers te verwerken. Reinout Ba ten verkleinde de marge tot 1-2, waarna de Voorschotenaren zelfs kansen kregen om gelijk te komen. Zo ver kwam het niet, want ook de gehele tweede helft werd niet meer gescoord. In dezelfde klasse speelde LOHC te gen HIC 1-1 gelijk. Hierdoor eindigen de Leidenaars op de zevende plaats van de ranglijst. De ploeg was de hele wedstrijd beter, maar kon dat niet in voldoende doelpunten omzetten. Aan de kansen lag het niet, maar alleen Oswald Mat- theussens maakte een treffer. De laatste vijftien minuten van het duel kregen B- junioren Douwe Kapelle en Jan Zonne veld de kans zich in het eerste team te bewijzen. In de eerste klasse B moest Alecto het opnemen tegen Forward. De Leiderdor pers speelden een goede partij. Vooral tactisch zat het goed in elkaar. De vleu gels van de tegenstander werden volle dig lamgelegd, zodat er weinig kansen werden weggegeven. Het enige doelpunt van de wedstrijd was dan ook meer een gelukje: een schot kaatste terug van de keeper, waarna een aanvaller van For ward de bal eenvoudig kon binnentik- ken. Alecto kreeg weinig goede mogelijk heden, raakte nog eenmaal de paal, maar moest het verlies incasseren. De jonge ploeg eindigt op de zevende plaats. Roomburg was al kampioen van de tweede klasse B, maar wilde dat op eigen terrein tegen Bennebroek officieel gaan vieren. Dat feestje viel een beetje in het water. De Leidenaars hadden een collec tieve off day en verloren met 1-3. Tim van Berkel was de maker van het doel punt. Vianen-Noordwijk eindigde in een onluisterende 7-4. De wedstrijd was spectaculair en de neutrale toeschouwer had een goede middag. Tot de rust ging het redelijk gelijk op. Daarna werd het een uiterst rommelig duel. Voor beide ploegen stond er niets meer op het spel, zodat er niet al te gedisciplineerd werd gehockeyd. In de tweede helft liep de score snel op. Voor Noordwijk scoorden Bob Sinke, Ivar Guyaux (tweemaal) en Maarten Putman. De ploeg is op de voorlaatste plek geëindigd, maar komt volgend seizoen waarschijnlijk niet meer in actie. Het gehele elftal stopt en er is geen opvolging. Het al uit de derde klasse B gedegra deerde Alphen won vorige week en dit weekeinde deed het dat opnieuw. Op ei gen veld werd Kikkers met 4-2 verslagen. Nu de druk van de ketel is en er niets meer te verliezen valt, laat de ploeg ein delijk zien waartoe het in staat is. Ard- -Jan Bruggers (tweemaal), Antal Loos broek en Henk-Jan Verweij namen de productie voor hun rekening. Keeper Jan-Willem Brouwer speelde wederom een belangrijke rol. De concurrentie bewees Catwijck een goede dienst. Na de 4-2 overwinning op Nieuwkoop bleek de ploeg op de derde plaats te zijn geëindigd. Catwijck moet al het tijden zonder trainer stellen. Vol gend seizoen zit er waarschijnlijk wel ie mand op de bank: de Rus Andrei Cat- anajew. Daryon van Duin (twee), Maar ten Plug en Ronald Sieval maakten de doelpunten. 0 besloot het seizoen in stijl, igen veld werd Gooische met erslagen. Hierdoor eindigen tiderdorpsen op een niet mogelijk geachte derde iin de overgangsklasse A. De 1 blijft grotendeels intact, een aantal speelsters heeft nbitie om het in de hoofd- tte proberen. |en Gooische zat de organi- bij Alecto goed in elkaar en genstander stond continu i grote druk. Toen na tien len iedereen was warm ge- i vielen de doelpunten als If. Jolanda Pleiter opende de Ze soleerde behendig door trdediging en sloeg de bal fde rand van de cirkel knap n. Kort hierna maakte An- le Kuijlaars twee strafcor- if. Trainer Maurits Eiken- neesde voor een verslapping e vrees bleek gegrond. Het kwartier van de tweede waren de Leiderdorpsen de op de wedstrijd kwijt en zij len zelfs een tegengoal in- ten. Daarna creëerden ze di- kansen, maar slaagden er ii om de score verder op te lopen. ie eerste klasse A moest Fo- le het thuis opnemen tegen iburg. Sportief gezien ging wedstrijd nergens meer om. sde plaats en de eer stonden spel. Roomburg won met a 35 minuten spelen was de al 1-3 in het voordeel van de kers. Dit was met name de nste van de keepster die doel diverse malen knap m hield. Annemarie Effinga Forescate wel op voor- maar de technisch goed de Leidsen kwamen door K Fluitsma, Maaike van Hal laike Spaans sterk terug. Na van The Bassets om ast vier buitenlandse pro ijl;! iionals te contracteren de tweede (internatio- ronde van het Sevens- mooi is goed uitgepakt, [lukte de Sassenheimers en dopen weekeinde bij de jonale Sevens in Hilver- om bij de eerste zeven pel eindigen. DIOK eindigde roii de achtste plaats en greep jmee net naast de toe- plj gsbewijzen voor het in- te v lationale Sevenstoernooi Amsterdam. Er is een klei- kans dat de Leidenaars nog mee kunnen doen jat AAC al bij voorbaat geplaatst. Een Sevens- 111 nooi wordt gespeeld met t teams van zeven man, nvee keer zeven minuten len op een groot veld. j de eerste wedstrijden ruime cijfers te gewon- te hebben, stond The ?ritifcets qua puntenaantal nrr m AAC, de uiteinde- "oe i toernooiwinnaar uit iterdam. De twee ploe- speelden toen een be- api iingsduel dat in 26-26 'igde. AAC werd vanwege beter doelsaldo eerste. Bassets plaatste zich als entltó tweede toch nog voor sp kwartfinale. Die ging ver- edri ?ns met 31-19 verloren ling n HRC, maar dat kon de /ra niet drukken. De Sas- kli heimers eindigden op comfortabele vijfde plek. ichr HOK kon niet zo impone- livii als The Bassets, maar eidi jkte toch een redelijk in- rzo L In de pouleduels werd s van Roosendaal ver- Toch plaatsten de Lei- askeftaars zich hierdoor niet e la r de volgende ronde. Na litschakeling speelde DI- in de verliezersgroep. De club haalde daarin de die met 17-10 van ;eloo werd gewonnen. De waterpolofinale tussen LZ 1886 en AZC is nog maar twee periodes bezig als de Leidse supporters beginnen te zingen dat ze Europa in gaan. De rood en wit beschilderde LZ'ers hebben er schik hoewel ze op dat moment 3-0 ach terstaan. Maar het maakt niet uit. Voor LZ is de po lofinale tegen de lands kampioen een feest. Al snel is duidelijk dat een stunt er niet in zit en dan is het wel zo makkelijk dat Europees polo al is veilig gesteld. AZC heeft evenwel geen kind aan LZ en wint in het Amsterdamse Slo- terparkbad geroutineerd met 10-3 zijn negentiende KNZB-beker en dus de dubbel. AMSTERDAM GERTJAN VAN GEEN Voor LZ was het bereiken van de eindstrijd al een prijs. De ploeg lootte gunstig, waar AZC zich via de betere ploegen van Nederland moest plaatsen. Toch liep het nog bijna mis. De Alphenaren waren al kampioen van Nederland, voordat ze de halve finale moesten spelen. Coach Wim Siera zat even in de rats, omdat de spanning er bij AZC af zou zijn en de ploeg dus niet voluit zou gaan. Maar de Alphense honger bleek niet ge stild. Het grootste feestje vierde LZ dus vorige week toen AZC in een grimmig duel ZPB na ver lenging voor bleef en de Leide naars in ieder geval als plaats vervangend bekerwinnaar Ne derland mogen vertegenwoor digen in de Europa Cup. voor Roomburg na winst op Forescate De Leids/Alphense finale biedt nauwelijks spektakel. In het eerste treffen tussen de twee dit seizoen - door de vreemde competitie-indeling ontliepen AZC en LZ elkaar - is het verwachte krachtsverschil al snel duidelijk als Bjöm Boom simpel twee man-meer-situa- ties ten volle uitbuit. Jan Lan gerhorst, de beste verdediger aan Leidse zijde, heeft dan als twee p's op zak. Langerhorst haalt het einde niet. Twaalf mi nuten voor het einde krijgt hij zijn derde fout en moet het wa ter uit. Dit tot woede van Siera, die de schuld bij scheidsrechter Bervoets legt. „Als die ander, Bras, de eerste helft aan onze kant had gefloten, had Langer horst door kunnen spelen. Die wacht tot de midvoor zijn actie afmaakt. Nu werd er gelijk afge floten", aldus Siera. De koel en berekenend spe lende Joeri Stoffels bepaalt de tussenstand in de eerste perio de op 3-0, waarna het publiek zijn gezangen aanheft. Als Mi chiel Schrama de Leidenaars te rugbrengt naar 3-1, lijkt het een wedstrijd te worden. Bij een contra-aanval van LZ wordt het verschil duidelijk. Met twee te gen een komt LZ niet tot een uitgespeelde kans. Dat de finale in een 30-meterbad wordt af gewerkt, is duidelijk niet in het voordeel van de underdog. AZC zwemt harder, heeft een hogere handelingssnelheid en maakt handig gebruik van de overtal- situaties. De Alphenaren scoren met een man meer vijf op ne gen, waar LZ blijft steken op twee uit zeven. „Willen wij een kans maken, dan moet alles Carlijn Koel (rugnummer 16) van Fores cate vindt keepster Christine Broukmann en Daniëlle Beu kers van Roomburg op haar weg. Fo to: Henk Bouwman rust ging de wedstrijd op en neer, maar het duurde bijna vijfentwin tig minuten voordat er werd ge scoord. Marije Wiegant sloeg een wat omstreden strafcorner bin nen. De mannen van Overbos kon den kampioen worden en daarom werd de partij van de vrouwen te gen LOHC twee uur eerder ge speeld. De stemming was zeer. ontspannen. De Leidse vrouwen waren al zeker van de tweede plek in de eerste klasse B. De thuis ploeg speelde zeer fysiek en ging veel beter met de hitte om dan Leiden. Het baltempo bleef erg laag en vanaf het begin was het duidelijk dat er niet veel doelpun ten zouden vallen. Vlak voor rust maakte Overbos het enige doel punt. De Leidse Studs speelden uit bij Rijswijk een duel dat tekenend was voor het gehele seizoen. De studenten waren zeventig minu ten lang alleen maar in de aanval zonder dat dit het gewenste resul taat opleverde. De thuisploeg had voldoende aan twee strafcorners om de wedstrijd in haar voordeel te beslissen. Ivana Esser scoorde nog wel eenmaal voor de Studs. Door de 1-2 nederlaag sloten de vrouwen het seizoen af met een negatief doelsaldo. Alphen kon bij winst op Castri- cum naar de derde plek in de der de klasse B klimmen. De uitwed strijd was echter allesbehalve ge makkelijk. Bij rust stond Castri- cum met 2-1 voor. De treffers wa ren mooi; een aanvalster van Cas- tricum scoorde achterwaarts en bij het doelpunt van Alphen werd de bal in de cirkel gespeeld, goed teruggelegd en vervolgens knap ingeslagen door Elise Kuijt. Na rust scoorde zij ook de gelijkma ken 2-2. Weesp-Catwijck was een bijzon der matige partij. Catwijck had de hulp van de tegenstander nodig om te scoren. Een schot van An- nelies Kornet belandde via de stick van de laatste vrouw achter de keepster van Weesp. De gelijk maker van de thuisclub was te recht en over de 1-1 eindstand mocht Catwijck niet klagen. De aanhang van LZ 1886 bouwde tijdens de bekerfinale een feestje on danks de forse nederlaag tegen AZC, waarvan coach Ron de Vogel zich na afloop met zijn spelers te water begaf. Foto's: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27