Michelle onderuit in Kopenhagen Gesprek van de Dag M FBI gaat af Lekker Cabaretiers veroveren de eerste plaats Miss Puerto Rico is de nieuwe Miss Universe Winnaars enthousiast onthaald De uitslag Mijn geheim MAANDAG 14 MEI 2001 152 Ntmmvntaar Het zou de eerste federale executie in decennia wor den, maar het werd een blamage voor de Amerikaanse overheid. Timothy McVeigh, de man die met de bom aanslag in Oklahoma zes jaar geleden de ergste terreur daad ooit op Amerikaanse bodem pleegde, krijgt woensdag (nog) geen dodelijke injectie, al heeft hij zelf gezegd te willen sterven. De reden: de federale recher cheurs van de FBI blijken ruim 3.000 pagina's aan be- wijsmateriaal niet aan McVeighs verdedigers te hebben gegeven. Slechts vijf dagen voor de executie kwam de dienst er mee op de proppen, waardoor de executie met zeker een maand werd uitgesteld, en er mogelijk zelfs een nieuwe gang naar de rechtbank volgt. Dit weekeinde bleek de afgang nog een beetje groter. Volgens The Washington Post zocht de FBI al vier keer vergeefs naar de ontbrekende stukken. Dat betekent dat de dienst in elk geval op de hoogte was van het bestaan ervan, en dat niet eerder heeft gemeld. Eerder werd gezegd dat de dossiers 'gewoon' waren vergeten, en plotseling waren opgedoken. Wat de flater van de FBI vooral wrang maakt, is dat de Amerikaanse overheid juist zo blundert in de zaak te gen McVeigh, de man die tot zijn gruweldaad kwam door zijn haat tegen datzelfde overheidsapparaat. Het was nota bene óók de FBI die met het dramatisch ver lopen optreden tegen de sekte van de Branch Davidians in Waco enkele jaren eerder McVeighs sluimerende af keer van alles wat naar ambtenarij rook aanwakkerde. Hij heeft 'Waco' altijd één van zijn belangrijkste moti-1 vaties voor de aanslag genoemd. Een mogelijke nieuwe behandeling van de zaak zal waarschijnlijk geen andere uitkomst opleveren dan een schuldigverklaring - McVeigh heeft tenslotte al een vol ledige bekentenis afgelegd - en een nieuwe executieda tum, maar biedt de dader onverwacht wel hét podium om er nog eens in te wrijven waarom de Amerikaanse overheid volgens hem niet deugt. Zijn advocaten zin spelen al op een heroverweging van McVeighs beslis sing om af te zien van een aantal beroepsmogelijkhe den, zodat er nog vele zittingen zouden kunnen volgen. Ongeacht de uitkomst is er één groep voor wie de mis ser hoe dan ook niet meer goed te maken is: de nabe staanden van de 168 slachtoffers van McVeighs daad. Los van de vraag of de doodstraf een gerechtvaardigd middel is, zou voor hen met de executie in elk geval een hoofdstuk worden afgesloten. Washington zou het zichzelf ernstig moeten aanrekenen dat dit nu niet ge beurt, en deze misser moeten aangrijpen om de bezem door de falende FBI te halen. Al is het maar om de vele McVeighs in de dop die de VS telt in de toekomst geen enkele aanleiding te geven om te denken dat ze gelijk hebben. Wil zat met goede vrienden aan de oever van een meer tje. Zonnetje, stokbroodje, kruidenboter, flesje witte wijn in de koeltas. Kinderen met een waterfiets op avontuur gestuurd. Lekker. En toch zat hij daar met een bezwaard gemoed. Want het Eurovisie Songfestival was al begonnen. En Wil vond dat hij daar, uit hoofde van zijn functie, getuige van moest zijn. Niet zo lekker, dus. De zon ging bijna onder toen wij besloten op te breken. Thuisgekomen was Out on my own van onze eigen Mi chelle natuurlijk allang gepasseerd. Er stond een Frans meiske te zingen. Mooie stem, acceptabel liedje, maar niet iets wat je bijblijft. Daarna nog een hoop gebler gehoord. Wil heeft het niet zo op die liedjes die gemaakt zijn om in één keer aan te slaan. Dat zijn vaak niet de beste. De laatste keer dat hij daarvan heeft genoten was twee jaar geleden - bij het nationale Songfestival - toen er een enthousiast valszin- gende tiveeling op het toneel verscheen. Daar heeft hij telefonisch nog vier stemmen op uitgebracht, maar dat mocht niet baten. Maar het gekke is dat - ook al hou je niet van het Song festival - die verschrikkelijk saaie puntentelling toch al tijd zijn charme behoudt. Misschien wel juist omdat het zo saai is. Omdat het zo tergend langzaam verloopt. Omdat je vantevoren al weet welke landen aan welke andere landen punten gaan geven. Dat Duitsland altijd Turkije een stel punten toebedeeld, ongeacht de kwali teit van het liedje. Dat Nederland en Israël elkaar altijd punten geven. Dat het dus eigenlijk politiek is: die jure ring. Daar kan een mens zich zo heerlijk over opwinden. Maar mensenlief: wat duurt dat lang! Buiten gonsde de stad en riepen de terrasjes. 'tls jammer voor Michelle, maar Wil was wel blij dat haar liedje op 18 punten bleef steken. Want nu Neder land volgend jaar niet mee mag doen zullen de kijkcij fers van het Songfestival volgend jaar aanzienlijk lager zijn. Die 3,6 miljoen halen ze heus niet meer. En dat maakt het evenement voor een televisierecensent toch minder dwingend. Wil kan volgend jaar rustig aan de oever van dat meer tje blijven zitten. Lekker. One Day Fly, het cabareteske antwoord op de Starmaker-hy- pe, komt de komende week op 1 binnen in de Mega Top 100 en de Wanadoo Top 40. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf Mega Charts gisteren bekendgemaakt. Het liedje is bedacht door Viggo Waas, Hans Lebbis en Peter Heerschop, die het cabaretteam vormen van het VARA-televisie- programma Kopspijkers. De afgelopen week verbleekte het succes van de Starmaker- single Damn', I think I love you door de verkoopcijfers van One day Fly. Platenmaatschappij Sony leverde 50.000 singles aan de detailhandel. Het verkoopsucces is waar schijnlijk een direct gevolg van de populariteit van Kopspijkers. Wekelijks bekijken 1,6 miljoen mensen dit satirische program ma. Het Starmaker-project draait om een groep jongeren De eendagsvliegen tijdens hun enige optreden. Foto: United Photos De Boer die in het vroegere Big-Brother- huis worden klaargestoomd voor een carrière in de show bizz. Dagelijks kijken tussen de 300.000 en 500.000 mensen naar dit programma. Met name onder jongeren is het Yorin- programma erg geliefd. De eer ste single bereikte uit het niets de bovenste positie in de hitlijs ten. De makers van Kopspijkers wil den met hun Eendagsvlieg een statement maken tegen 'het schandalige succes van dit soort rotzooi', aldus presenta tor Jack Spijkerman bij de pre sentatie van het One day Fly- plan. „Als het zulke bagger lukt, moet het ons ook lukken." De opbrengst van de single gaat naar Unicef. ANP» Miss Puerto Rico, Denise Quin- ones August, is afgelopen week end in de Puertoricaanse stad San Juan gekozen tot de 50ste Miss Universe. Tweede werd Miss Griekenland, derde Miss VS. Aan de schoonheidsweds- tijd in de hoofdstad van Puerto Rico deden nationale missen uit 77 landen mee. Quinones is een 20-jarige zangeres en dan seres. Zij is 1,75 meter lang en heeft donker haar. De Puertoricanen vierden met claxons en sirenes dat 'hun' miss tot mooiste van de wereld was gekozen. De ceremonie was twee uur lang live uitge zonden op tv. Naast de drie be stgeplaatsten deden Miss Span je, Miss Venezuela, Miss Nige ria, Miss Israël, Miss India, Miss Rusland en Miss Frankrijk mee aan de finale. De nieuwe Miss Universe straalt na haar verkiezing. Foto: AP/Lynne Sladky Nederland toch nog half winnaar van Songfestival Uiteindelijk werd het toch nog een beetje een Nederlandse over winning. Maar veel schieten we er niet mee op. De gedeelde achttiende plaats van Michelle en haar liedje 'Out on my own' op het Eurovisie Songfes tival in Kopenhagen zorgt ervoor dat ons land volgend jaar niet mag meedoen. Estiand streek na een zinderen de finale met de eer met het liedje 'Every body', gezongen door het duo Tanel Pader en Dave Benton. De 50-jarige Dave Benton komt van Aruba en woonde van 1985 tot 1996 in Rotterdam. Daarna vertrok hij naar Noorwegen waar hij zijn vrouw leerde ken nen. Tegenwoordig woont hij in Tallin, de hoofdstad van Est land. Wat hem in Nederland niet lukte, lukte daar wel: een succesvolle solocarrière opbou wen. Speciaal voor het Songfes tival bundelde hij de krachten met de 20-jarige Tanel Pader, die vorig jaar nog in het achter grondkoortje van zijn vriendin Ines zong. Estland kwam als een verras sende winnaar uit de bus. Van Er was zaterdagavond weinig reden voor een feestje bij de meegreisde Nederlandse fans, maar de supporters Foto: ANP/Ed Oudenaarden HÉ maakten er toch maar het beste van. de 23 deelnemende landen had alleen Kroatië geen enkel punt voor 'Everybody' over. Dene marken, Frankrijk en Grieken land volgden de uiteindelijke winnaar op de voet, maar kon den de voorsprong van Estland tegen het einde van de punten telling niet meer inhalen. Ivar Must schreef de muziek van het liedje, Maian-Anna Karmas de tekst. Beiden maakten al eens eerder een Songfestival-inzen ding voor hun vaderland. De winst van Estland baart de Europese omroep unie EBU grote zorgen. Het is de vraag of het kleine land in staat is om de organisatie van het festival in 2002 op zich te nemen. „We kunnen ze adviseren en perso neel en knowhow leveren, maar het land zal zelf de financiën moeten opbrengen", zo rea geerde Ruurd Bierman, voorzit ter van het comité dat binnen de EBU het Eurovisie Songfesti val coördineert. „We zullen binnen nu en twee maanden moeten weten of dat gaat luk ken." De financiële toestand van de Baltische staat is niet bepaald rooskleurig. „Het is een van de moeilijkste EBU-landen. Het heeft de ervaring niet om dit Tienduizenden Esten hebben gistermiddag de winnaars van het Eurovisie Songfestival als helden onthaald. Zij wachtten de zangers Tanel Padar en Dave Benton op de luchthaven en het marktplein in het centrum van de Estlandse hoofdstad op. Op de straten in de buurt was geen autoverkeer mogelijk. Volgens waarnemers hebben de Esten zelfs voor winnaars van een gouden plak op de Olympi sche Spelen niet zo'n enthousi asme aan de dag gelegd. Het onthaal was rechtstreeks op de televisie te volgen. Tot nu toe was de belangstel ling voor het winnende lied 'Everybody' in Estland niet erg groot. Het was in de nationale hitparade niet hoger dan de ne gende plaats gekomen. Benton, die uit Aruba afkomstig is en in Estland woont, noemde de zege 'een zeer belangrijke zaak voor Estland. Europa komt weer een stukje dichterbij'. De Baltische staat nam in 1994 voor het eerst aan het festival deel. Het is ook de eerste staat uit Oost-Europa die de over winning heeft behaald. De zangers Tanel (rechts) en Dave Benton zingen blij hun win nende nummer. Foto: ANP/Ed Oudenaarden soort grote evenementen op te zetten. Zelfs het uitzenden van een belangrijke voetbalwed strijd levert er problemen op. Andere landen zullen moeten bijspringen. We hopen dat het organiseren van het Songfesti val ook in een Oost-Europees land mogelijk zal zijn. Maar het levert de EBU in elk geval extra zorgen op." Volgens Dave Benton gaat het wel goed komen. Meteen na de overwinning in het Parken sta dion in Kopenhagen had hij de minister-president van Estland aan de telefoon. „Hij beloofde alles te zullen doen om dat voor elkaar te krijgen. Maai' ook hij beseft dat het grote problemen gaat opleveren." De Nederlandse vertegenwoor digster Michelle kwam na de voor haar teleurstellende afloop van het festival in polonaise naar de persruimte gelopen. „We hebben een fantastische week gehad. Het optreden ging perfect en de sfeer was goed. Meer kun je niet doen. We heb ben er alles uitgehaald. Dat we hier hebben mogen staan, is ge weldig. Ik vind het helemaal te gek dat een andere Nederlander gewonnen heeft", zei ze met De volledige uitslag van het Eurovisie Songfestivi 2001:1. Estland (198 pnl 2. Denemarken (177 pnt 3. Griekenland (147 pnt] 4. Frankrijk (142 pnt.), 5. Zweden (100 pnt.), 6. Spanje (76 pnt.), 7. Slo venië (70 pnt.), 8. Duits land (66 pnt.), 9. Malta[I pnt.), 10. Kroatië (42pni 1 Ï.Turkije (41 pnt.), 12. Rusland (37 pnt.), j 13. Litouwen (35 pnt.), 14. Bosnië-Herzegovina' (29 pnt.), 15. Engeland(I pnt.), 16. Israël (25 pnt,), 17. Portugal (18 pnt.), 18. Nederland en Letlani (beide 16 pnt.), 20. Poles (11 pnt.), 21. Ierland (6 pnt.), 22. IJsland en Nooi wegen (beide 3 pnt.). De zeven laagst geëindif landen mogen pas in 2(1 weer aan het Songfestivi meedoen. een brede lach. Tranen zijn dan ook niet gevloeid. Dat Nederland zich metee achttiende plaats diskwal ceert voor het Songfestival) volgend jaar kwam als eens teleurstelling voor de c „We zaten met het Nationa Songfestival in Ahoy' aardig de lift en dat moeten we nu noodgedwongen een jaaro derbreken", aldus Lars And son, binnen de NOS veranl- woordelijk voor het evenets Een verklaring voor het teg vallende resultaat heeft An: son wel: „In Nederland kre het liedje van Michelle dej regie en belichting. Daarcto had het een extra dimensie, heb ik gemist in Kopenhagt Waarmee ik overigens geen tiek op de Denen wil levere iedereen maakt zo zijn eige keuzes." Na afloop van het 46ste si festival heerste er veel onge noegen en verbijstering ofi winst van het 'kinderdisco deuntje' uit Estland. Menig had de overwinning eerdei gund aan Frankrijk of Dent marken. Estland won overij overtuigend: het kreeg mai liefst negen keer de hoogslt score van twaalf punten. Hl liedje valt onder de categori 'happy-sound' die het sind invoering van televoting bij Songfestival prima doet. Cii doen die voorkeur van het bliek af als de 'wansmaak) de massa'. De eerlijkheid gebiedt tezt) dat de kwaliteit van het Eut sie Songfestival 2001 beneo het gemiddelde niveau van afgelopen jaren lag. Er wan dit jaar geen uitschieters re boven bij. MARTIN HERMENS enselijk ,En niks zeggen, want het is een geheim", zeg ik, op de fluistertoon die bij geheimen hoort, tegen mijn zoon. We bevinden ons in het favoriete tuincentrum van zijn moeder, waar we op het punt staan een parasol van een afme ting en een prijs aan te schaffen die niet in verhouding staan tot het aantal zonuren dat ons land (zelfs niet bij een onverant woorde opwarming van de aardede ko mende decennia ten deel valt. Het is de donderdag voor moederdag en ik acht mijn jongste nazaat (bijna vijf) dit jaar toe aan het eerste geheim dat hij kan bewaren. De voorgaande ja ren zijn op dit punt niet bepaald succesvol verlopen. Het eerste moederdagcadeau dat hij op de peuterspeelzaal vervaardigde (een kunstig in crêpepapier verpakte, gevouwen en volgetekende piramide waarin, in de beste Toetanchamon-tradities, een doosje Nivea zat verborgen) wilde hij direct bij thuiskomst over handigen en openmaken. Na langdurig op hem inpraten Dat hoort niet. Het is zondag pas moederdag en tot die tijd moet je het ver stoppen") kwam hij zelf met het volgende com promis: we zouden het nu uitpakken en daar na verstoppen. Dat verstoppen bleef hem bij. Het jaar daarop huppel de hij het lokaal uit, toonde trots zijn pakje en zei te gen z'n moeder: ,,Hier heb ik een spiegeltje en ik ga het nu in de kast leggen.En elke avond tot de grote dag ontsloot hij even de geheime schuilplaats en zei op sa- menzweerderstoon tot de vrouw die hem gebaard had: ,,Kijk, hier ligt het spiegeltje. Het zijn sterke schouders die een geheim weten te dra gen. De wetenschap dat je iets weet wat een ander niet mag weten, is een voortdurende bron van zorg. Een kwelling. Het helpt als je daar, al is het maar een beet je, over kan praten. ,,Ik heb een geheim, maar ik zeg niet wat het is", placht mijn dochter (inmiddels negen) in dit soort gevallen haar moeder een keer of tien per dag te laten weten. De dag daarop ging ze een stapje verder. „Ik zeg niet wat het is, maar je kunt erop zien hoe laat het is.(Een schier onoplosbaar raadsel, ware het niet dat het horloge van mijn echtgenote het juist in die week van ouderdom had begeven.) Dit jaar leek mijn zoon aanmerkelijke progressie te maken in de geheimenbranche. Na een slechte start bij het schoolhek („Kijk, hier is je moederdagcadeautje, draag het zelf maar") ging hij braaf de trap op om het te verstoppen. Om naar beneden te komen met de me dedeling: „Het paste niet in de kast, daarom heb ik het er maar naast gelegd. Achter die houten vrachtivagen. Omdat ik alleen na schooltijd in het tidncentrum te- rechtkan, besluit ik hem deelgenoot te maken van mijn eigen geheim. Niet één, niet twee, maar twintig keer druk ik hem op het hart dat er de komende dagen van hem de uiterste discretie wordt verwacht. En vanachter de teakhouten mast die loopt van de voorruit tot aan de vijfde deur van onze stationcar, verzekert hij me op de terugiveg keer op keer plechtig dat hij zal zwijgen als het graf. Hij herhaalt dat nog eens als we de trap opklossen om het gevaarte op een geschikte plek te ver stoppen, en wil het nog wel een keer beloven als we tot de ontdekking komen dat het ding alleen overdwars op de vloer van mijn werkkamer past. Wij hebben een geheim, hè?", zegt hij de rest van de dag wel vijf keer in het uur, waarbij hij op een gluipe rige manier zijn vinger op zijn mond legt. „Sssssssst!" Als mijn vrouw die donderdagavond van haar werk komt, laat ik haar tussen neus en lippen door weten dat het hele huis voor haar toegankelijk is, maar 'dat ze tot zondagmorgen geen stap moet zetten in mijn werkk..'. „Het is een parasol", onderbreekt mijn zoon. Daar hebben we met dit mooie weer vóór moederdag dus al twee dagen plezier van gehad. De treinrover RONALD BIGGS, die een week leden na 36 jaar ballingschap terugkeerde in Groot-Brittannië, stapt naar de rechter om te voorkomen dat hij de 28 jaargevangenisstral moet uitzitten die hij officieel nog voor debt" heeft. Biggswerd in 1963 tot dertig jaar gev genisstraf veroordeeld wegens zijn rol in dez noemde 'Great train robbery', de overval op? posttrein waarbij 2,6 miljoen pond werd buil maakt. In 1965 ontsnapte hij en na de nodij omzwervingen vestigde hij zich in 1970 inB lië. De inmiddels 71-jarige Biggs had gehooj dat zijn slechte gezondheid, hij heeft drie be tes gehad en kan nauwelijks meer praten, de se autoriteiten ertoe zou zetten hem de rest" zijn straf kwijt te schelden, maar bij zijn aan komst op een luchtmachtbasis bij Londen w hij direct gearresteerd. Tegenstanders van het Big Brother-achtige Franse televisieprogrammaLl STORY hebben zaterdag geprobeerd de deelnemers aan de show te 'bevti den' uit het appartement waar zij met elkaar voor het oog van de televisie! kers zijn opgesloten. De bevrijdingspoging werd door oproerpolitie en bei gingspersoneel met onder meer traangas verhinderd. De 'loft raiders' zeg dat de tien jonge mannen en vrouwen die aan het programma deelnemen 'gijzelaars' zijn van de particuliere televisiezender M6.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2