PORT Feyenoord kraakt, maar Aj ax breekt 'De mentaliteit van die meiden gaf de doorslag' Gezang is erger dan een koude douche irkley traint iet Jordan Aoi ufoer lerleden igbysters niet lar A-poule i E IN DE HERHALING NDAC 14 MEI 2001 19 jries Barkley. Foto: ANP iangeles - Oud-basketbalJer larles Barkley gaat in juni inen bij Michael Jordan in cago. „Ik ga een maand seri- imet Mike trainen", aldus Mey- „voordat ik een beslis- gnêem over een rentree", idey is al op dieet. Hij moet Ulo kwijt voordat hij zijn ale gewicht heeft bereikt. Uey vertelde dat Jordan m thuis opzocht en de moge- 163 heid opperde op een geza- nlijke rentree. „Mike zag er I9767 lastisch uit", vond Barkley. 11586 jan i$ al langer in training lib- del daarbij een kleine 11 kilo 1 Barkley is er zeker van dat lan in november bij de start HBhet nieuwe seizoen zijn I^Hree maakt in de NBA. 1/VUK - Oud-voetbalbestuur- Herman Choufoer is don- lag in zijn woonplaats Rijs- overleden. Choufoer was et verleden voorzitter van Den Haag en bestuurslid inische zaken van de sectie laid voetbal van de KNVB. werd 85 jaar. Choufoer was okken bij het Nederlands li en reisde namens de IT) geregeld mee naar wed den in het buitenland. Zo ikte hij onder andere het 1978 in Argentinië mee. E - Het is de Nederlandse lyvrouwen niet gelukt om ins het EK in Lille naar de luie te promoveren. Oranje L ir in het beslissende duel Zweden nipt met 13-12. 'x Natasja Arends miste 'oor tijd vanuit moeilijke ïe de kans om Nederland Ie conversie alsnog de it te bezorgen. Het fysieke eld van de Zweedse ploeg [het team van bondscoach js Breinburg te machtig. De ïdse vrouwen promoveren de beste acht landen. Ne- and krijgt bij het EK 2003 nieuwe kans. Ajax en Feyenoord speelden gisteren eindelijk een echte klassieker. Het was buigen of barsten, erop of eronder. In een kokende Arena kraakte Feyenoord, maar brak Ajax. Na de 3-4 zijn de verhoudingen duidelijk. Feye noord won twee van de vier topduels en gaat waar schijnlijk de Champions League in, Ajax verloor drie keer, pakte één schamel puntje en hangt nog ergens tus sen plek drie en zes. loochende daarmee zijn princi pes. De straf leek zo duidelijk: Ajax was superieur, Feyenoord kon aanvallend niets. Na de pauze greep de coach terug op Leonardo. Ferry de Haan, flink geblesseerd, moest van de trai ner blijven staan, maar dat kon niet meer. Gyan kwam, Emer- ton schoof door naar het mid denveld en vanaf dat moment werd alles anders. In Amsterdam koos coach Adriaanse weer voor de tandem Chivu/Pasanen. Voor Yakubu, die het de afgelopen weken in 't centrum toch zo aardig had ge daan, was er een troostprijs: hij mocht rechtsback spelen. Dat waren twee verkeerde beoorde lingen. Chivu - zes weken uit de roulatie, maar volgens Adriaan se 'wedstrijdfït' - deed bijna al les verkeerd en haakte halver wege de tweede helft af met kramp. Yakubu had geen last van Jan de Visser, maar wel van Leonardo. Bij rust was het 'maar' 2-1. Feyenoord was de middellijn één keer overgestoken en met een was het raak (Connolly). Ajax antwoordde direct (Ar- veladze). De tweede treffer van de Georgiër, na achttien minu ten, had het begin moeten zijn van veel meer. Maar Feyenoord AMSTERDAM YPE MINKEMA Het was in de rust van Ajax - Feyenoord dat het tij keerde. In de kleedkamer van Feyenoord probeerde Bert van Marwijk zo rustig mogelijk over te komen. Zijn ploeg stond met 2-1 achter en had helemaal niets in te brengen. Maar gaandeweg het betoog merkte de trainer het al: er richtte zich in de groep iets op van onverzettelijkheid. Die typische karaktertrek van Feye noord kwam eindelijk weer bo ven. Het was nog voor rust dat voor Ajax de ommekeer kwam. Een aanval van fluweel na een helft van klasse. Eén keer raken; dat was een hele tijd geleden. Via Arveladze kwam de bal bij Van der Gun. In één keer schie ten was de opdracht. De Aja- cied draalde en werd 'onder het gras' gestopt. Ajax verloor daar de wedstrijd. Dat gebeurde va ker en is dus geen toeval. Soms zijn het niet de trainers die de opstelling bepalen, maar zijn het de omstandigheden. En soms zijn het de toevalligheden die de oefenmeesters vervol gens weer een handje helpen. Bert van Marwijk, onder grote druk, hield zijn derde aanvaller (Leonardo) aan de kant en ver leefde nog. Na de gelijkmaker in de tweede helft (Leonardo) was het plots prijsschieten op de kermis. De ruimte die Ajax gaf was enorm, zelfs voor Amsterdamse begrippen. En het verweer amateuristisch. „We werden overlopen", kreunde Adriaanse later. Connolly scoorde 2-3, en zelfs Jon Dahl Tomasson, onge veer de belichaming van Feye- noords onmacht van de laatste maanden, maakte een doel punt. Arveladzes derde (3-4) kwam veel te laat. De opluchting bij Feyenoord was oprecht en bijna ontwape nend. David Connolly stapte met een geweldig grote fles champagne door de gang. Een normaal ritueel als er een grote prijs wordt gepakt. En eigenlijk voelde het ook zo. Voor een ploeg die zo veel ellende over zichzelf afriep en dus ook over zich heen kreeg, was de over winning op Ajax een wereld prestatie. Voor Ajax was de pijn voel baar. „Maar we hebben wel va ker verloren", zei coach Adri aanse achteraf. Twee keer min der dan Feyenoord, maar in de klassieker wonnen de Rotter dammers twee keer. En dat gaf de doorslag in een merkwaar dig, turbulent voetbalseizoen. Ajax; Grim; Yakubu, Pasanen, Chivu (79. Van der Vaart) en De Cler; Gala- sek, Van der Gun (46. Van der Meyde) en Witschge; Ikedia, Arveladze en Wamberto (77. Machlas). Feyenoord: Dudek; Emerton, Van Gobbel, De Haan, Van Wonderen en Tininho; Paauwe, Tomasson en De Visser (46. Leonardo); Kalou (87. Van Gastel) en Connolly. Ajacied Shota Arveladze zit in de mangel bij Feyenoorders Ulrich van Gobbel en Ferry de Haan. Foto: ANP/Marcel Antonisse isw ordwijk kan het Lissese feestje niet verknallen: 2-5 Ronald Vermond deelt geelrode pluimen uit NUMEGEN/SASSENHEIM LOMAN LEEFMANS Zijn nagels waren om en om geel en rood ge lakt. Trainer Ronald Vermond van kampioen Ter Leede en zijn pupillen werden zaterdag middag na de terugreis uit de Nijmeegse Goffert en de toer in open wagen door Sas- senheim (dezelfde waarin later op de avond de mannen van FC Lisse rondreden) door een omvangrijk gezelschap ontvangen. De groep bestond uit honderden vrienden, fa milie- en clubleden, de mannenselectie en dweilorkest Kleintje Pils, bijeen op sportpark Roodemolen. Vuurwerk en champagne knal den. „Wat een heerlijk onthaal", vond Ver mond. Tussen de festiviteiten door, overzag hij het afgelopen, succesvolle seizoen. Het moest de Leidenaar van het hart dat de landstitel niet alleen te danken was aan de breedte van de selectie, maar vooral aan de conditie en de mentaliteit van 'de meiden'. „Internationals die terugkomen uit Zeist en bij de eerste de beste training zich uit de naad werken. Of geblesseerde speelsters die bij een regenachtige strandtraining toch ko men kijken. Iedereen wil erbij horen. Daar om is het ook zo prachtig dat Saskia Drom mel tegen NEC zo'n goede invalbeurt had. Zij speelde na een blessure lange tijd in het tweede elftal, maar ze gaf niet op en we kon den altijd een beroep op haar doem JDie mentaliteit is goud wa^rd." Over zijn eigen inbreng hield Vermond het kort. „Conditioneel waren we iedereen de baas. Ze klaagden wel eens na een zware woensdagtraining, maar dat heeft óók voor een groot deel de doorslag gegeven. Zelfs de betere tegenstanders konden op het einde van de wedstrijd vaak niets anders doen dan de bal wegroeien. Wat voetbal betreft, hoef de ik de meesten niet zo veel uit te leggen. Wat wil je: er lopen er drie rond met diploma Oefenmeester I." Vermond keek ook vooruit naar de ko mende weken en maanden. „We gaan voor alle prijzen. Ook nog voor de regionale en landelijke beker. Het seizoen is pas op 16 ju ni afgelopen." Tot die tijd moet hij het stel len zonder international Sabine van Eijk die deze week aan haar knie wordt geopereerd. Zij hoopt begin volgend seizoen weer van de partij te zijn. En het nieuwe seizoen begint direct met het hoogtepunt. Eind september begint de eerste ronde van de nieuwe Europa Cup. In pouletjes van vier wordt op één locatie in toernooivorm gespeeld. De winnaar gaat verder. Daarbij ontloopt Nederland door de A-status waarschijnlijk toppers als de Zweedse of Duitse kampioen. In die landen komen de vrouwen uit in een semi-profes- sionele competitie. Deelname kost 15.000 gulden waarvan de KNVB tweederde bij draagt. De rest moet Ter Leede ophoesten. Volgens Vermond is de club bezig om de wedstrijden van de poule met Ter Leede in Sassenheim te laten afwerken. Dat evene ment neemt een week in beslag. Vermond gaat ervan uit dat de publieke belangstelling voor zijn elftal aantrekt. „We filosoferen wel eens hoe het zou zijn als we thuiswedstrijden in de competitie direct na het mannenteam van Ter Leede laten afwer ken. Ze verdienen gewoon meer toeschou wers." Pagina 24: 'We gaan Europa in'. tDWUK» JANET VAN PUK 'Brörii ■Bankbt ^Hgeuit Bwijk, die h gang 1140 n jaren diende trainer I Bröring de w Noordwijk ners an het einde van zijn laatste iers petitiewedstrijd werd het _II'Bröring, bedankt' ingezet. ';betuiging werd alleen it door supporters van ijk, maar door Lissena- die hun club zaterdag in 4 ijk kampioen zagen 2-5. Igangmakers van het Lisse- ïestje in Noordwijk speel- tO/lfeaterdag voorin. De spitsen irt Hoever en Jerrel Linger en elkaar vaak en goed, eidde tot vier goals. De gok isse om de schorsing van :r een weekje uit te stellen het wedstrijdformulier te CATfnaar de KNVB te sturen, uit. De Lissenaren I'll daarmee wel een risico, it de behendige spits bij eventuele beslissingswed- tegen Ter Leede zou ont- 'ar de gedachte aan een ex it^ uel drong zich zaterdag- f lag op het zonovergoten en I - 2800 toeschouwers redelijk Sg? 'de sportpark aan de Duin- ^2' nng nauwelijks op. De van de naar FC Lisse ver- GSM1 ende Bröring sloofde zich Ric ft om de kampioenskandi- de nodige weerstand te Mm, maar het was niet ge- om het Lissese feestje te lallen. kwam ook door de vroe- Dorsprong van FC Lisse. Terol, de naar FC Utrecht ekkende reservekeeper, die uitviel met een knieblessu- 'as zo'n beetje de eerste Iwijker die de bal mocht ken. In de tweede minuut fj het leer uit het net vis- 'en Hoever op aangeven "iger had gescoord. Een luten later passte Hoe- FC Lisse-spits Jerrel Linger stuit op doelman Joost Terol van Noordwijk. Foto: Kees van Hoogdalem ver goed op Linger, die de bal knap stillegde en Hoever de diepte instuurde. Hoever lever de vervolgens een te slechte voorzet af. Het vechtlustige Noordwijk had er lang moeite mee om het Lissese doel te vinden. Een voorzichtig kopballetje van Ar nold Reinders was het enige wapenfeit van de thuisploeg, voordat de gelijkmaker viel. Dat gebeurde in de 22ste minuut, nadat het spel enkele minuten stil lag omdat Ralph Polman bij een kopduel een scheurtje in zijn voorhoofd had opgelopen. Lang voordat er een brancard uit de bestuurskamer was ge haald, stond het slachtoffer op om zich in de kleedkamer te la ten hechten. De Lissese verde diger werd vervangen door Ber ry Jansen, die in de wedstrijd twee keer door zijn knie ging en ook weer werd gewisseld. Twee spelers die hun laatste competitiewedstrijd voor Noordwijk speelden, brachten hun ploeg op gelijke hoogte. Jurgen Faerber nam een vrije trap, Carl Roest rondde af. Noordwijk ging wat losser spelen, maar vooral Linger bleef zijn stempel op de wed strijd drukken. Eerst belandde een prachtig schot van de spits op de kruising, vervolgens leek hij alleen op het doel af te kun nen, maar Martin van Ophui- zen hield hem tegen, wat de Noordwijker op een gele kaart kwam te staan. Dennis van Baekel poeierde de vrije trap ver over het doel. Omdat Jurgen Faerber - twee keer zo groot en breed als Lin ger - een tijdje niet meer van de zijde van de spits afweek, moest die in de rest van de eerste helft genoegen nemen met een bij rol. Edwin de Graaf, hij speelt volgend seizoen bij RBC of Gro ningen, zette zichzelf in bles suretijd in de schijnwerpers door een aantal Noordwijkers te passeren alvorens te scoren: 1-2. Vlak na de rust leidde een combinatie tussen Hoever en Linger al bijna tot een doelpunt (Hoever maaide over de bal) maar even daarna was het toch raak, toen Linger goed doorging op Terol, die de bal vervolgens verspeelde aan Hoever: 1-3. Ook bij het vierde (Linger) en vijfde doelpunt (Hoever) waren de twee spitsen betrokken. Ondanks zijn opvallende op treden en zijn goede vorm sinds de winterstop wil Linger niets weten van een speciale vermel ding in het kampioensboek van Lisse. „Dit is het kampioen schap van de hele ploeg. Dit jaar is van het collectief. Ieder een scoorde." Ook Hoever gaf de eer aan het 'hechte team'. „Het is niet zo belangrijk wie vandaag de doelpunten maakt", aldus de spits, die een wisselvallig sei zoen doormaakte. „Ik heb er maar zeven of zo gemaakt. Ondertussen had Carl Roest zijn afscheid bij Noordwijk op bescheiden wijze gevierd door 2-3 te scoren, in de 56ste mi nuut. Roest kreeg de bal van Michael van der Laan, die vanaf de comervlag aan de linkerkant voorzette. Het was voor Van der Laan, Lissenaar in Noordwijkse dienst, een kleine revanche op zijn plaatsgenoten, die zijn auto 's nachts met geel-blauwe tape hadden 'versierd'. Niet lang daarna zetten de Lisse-supporters het 'Bröring bedankt' in. Zingen doet geen pijn, maar het is vele malen er ger dan op een te hete voetbal dag onder de douche gezet te worden door je spelers, hetgeen FC Lisse-trainer Wim Schaap overkwam. Noordwijk: Terol (73. Mensen); Faer ber, Vein Ophuizen, Korbee. P. de Jong; Roest, Reinders, Van der Laan, Struijs (46. W. de Jong), Kleijn (86. Smit), Pitti. FC Lisse: Kromhout, Polman (21. Janssen, 79. Luxenburg), Tan, Van Baekel. Van der Lugt, De Graaf, Böke, Schnater; Hoever (92. Van der Zwet), Van den Berg, Linger. Meer over het kampioenschap van FC Lisse op pagina 30. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Albert Mantingh zet de Engelse Cup Final in de herhaling. „De finale van de FA Cup werd dit jaar voor het eerst niet op Wembley verspeeld. De wedstrijd werd in Cardiff gespeeld, in het Millennium stadium. Je zou misschien denken dat het hele gebeuren daardoor veel impact verliest, omdat Wembley natuurlijk een enorme geschiedenis heeft opge- 'bouwd, met allerlei ty pisch Engel se tradities. Maar ik moet zeggen dat het gewoon een groot succes was in Wales. Dat komt denk ik vooral door het enthousi asme van de lokale bevol king. Die mensen zijn ontzettend trots dat zij zo'n groot evenement onderdak mogen bieden. Van anti-Engelse sentimenten heb ik totaal niets gemerkt, het was een groot feest. Het stadion leende zich daar ook uitstekend voor. Het lijkt op de Amsterdam Arena, maar dan een mooie, sfeervolle versie. Het ligt middenin het centrum van de stad. Er kun nen dik zeventigduizend toe schouwers in, maar mede door die ligging heeft het toch iets intiems. En er lag ook een prima grasmat, al hoewel die er pas twee weken geleden is ingelegd. Op de een of andere manier slagen ze er in Wales dus wel in om dat gras te laten hechten. Hoe het er nu bij ligt is trouwens nog maar de vraag, want een dag na de finale is er een rug bywedstrijd gespeeld. Er is ook wel iets grappigs aan de hand met de constructie. Het is heel ingenieus over een an der, oud stadion heenge- bouwd. Dat is een rugbysta- dion en die rugby'ers konden het niet over hun hart verkrij gen om het tegen de grond te la ten gaan. Dus staat het er nog steeds en hebben ze het nieuwe stadion tot op de mili- meter tegen aan gezet. In Londen is trouwens net zoiets aan de hand, want ik heb be grepen dat Wembley nog altijd zo goed als intact is. Er schijnen problemen te zijn met de fi nanciering van het nieuwe Wembley. Voordat die obsta kels uit de wereld zijn, zal het oude Wembley wel blijven staan. En omdat het nog steeds niet is afgebroken, worden tenminste de eerst komende vijf Cup Finals nog in Cardiff gespeeld. Ik heb daar geen enkel bezwaar te gen, want mijn ervaringen van dit weekeinde waren uit sluitend positief." Albert Mantingh is sportver slaggever bij SBS6 en woont in Oegstgeest Pagina 20: verslag Cup Final

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19