Erfelijk defect oorzaak zwembaddood Gezondheid Zonnen zonder zorgen Te erg Te veel vruchtensap is slecht voor kinderen Liposuctie Diabetes Oorpijn MAANDAG 14 MEI 2001 REDACTIE. RIEN POLDERMAN 023-5iaj ,,Het gaat niet goed met mijn rug", zegt meneer Zwin- kels als hij plaats neemt aan mijn bureau. „Het blijft maar koud weer, daar kan ik eigenlijk toch al niet te gen, maar dat gesjouw met mijn broer heeft me het meest de das om gedaan." Vorig jaar is mevrouw Zwinkels overleden - ze was toenemend hulpbehoe vend, maar haar man heeft erg goed voor haar ge zorgd. Na haar overlijden deed meneer Zwinkels' 91- jarige broer in toenemende mate een beroep op hem. „Zoals u weet woont hij nog zelfstandig in een flat. Mijn zus van 75 en ik houden een oogje in het zeil. Zelfben ik al 80, maar hij heeft het nog steeds over zijn jongere broer. Nu is mij in het algemeen niets te veel. Ik verzorg zijn administratie en doe op vrijdag zijn wekelijkse boodschappen. Vlak voor de Pasen was hij plotseling heel duizelig, kon niet meer op zijn benen blijven staan. Via de huisarts werd hij opgeno men en in het ziekenhuis onderzocht. De neuroloog zei dat hij wel weer naar huis kon. Goede vrijdag zat hij op de rand van zijn bed, ik kon hem komen halen, zei de hoofdzuster. Maar hij kon nog nauwelijks op zijn benen staan. Ik kon hem ook niet meenemen in mijn auto, dus brachten ze hem met de ambulance boven". „Daarna heeft hij een attack gekregen. Hij liet alles lo pen, lag op de grond, de buurvrouw belde me. Ik ben er samen met mijn zus heen gegaan, met mijn neef. Die kan gelukkig nog wat versjouwen. We hebben een matras op de grond gelegd, met een zeiltje, en hem zo goed als het ging erop gesjouwd. De dienstdoende huisarts heeft hoofdschuddend staan kijken hoe dat allemaal ging. Hij heeft het ziekenhuis weer gebeld, maar er was geen capaciteit. Ook de thuiszorg had geen plek, zei hij. Zo hebben we dat paasweekend doorgebracht, 's Nachts was hij alleen, met zijn alarm. We hebben incontinentiemateriaal gehaald bij de apotheek, zodat hij zichzelf niet kon bevuilen. En dan te weten dat hij altijd zo'n heertje was." Het is een lang verhaal, maar ook eigenlijk te erg om waar te zijn. Dit is geen waardige behandeling, noch voor de patiënt, noch voor zijn familie. Gelukkig is hij op de dinsdag na Pasen weer opgenomen. De eigen huisarts heeft dat voor elkaar gekregen. „Ze hebben hem die vrijdag voor Pasen gewoon geloosd", zegt meneer Zwinkels. Maar nu gebeurt me dat niet meer, ik neem hem niet meer mee naar huis. Ze zoeken nu een plekje in het verpleeghuis. Al gaat me dat aan mijn hart." Het is ook hard: deze generatie heeft de oorlog mee gemaakt, de crisistijd, en heeft onze maatschappij helpen opbouwen tot de welvaart die we nu om ons heen zien. En juist voor hen, die zo hard gewerkt heb ben, is er geen verzorging. Als huisarts sta ik dan met mijn mond vol tanden, zou me bijna willen veront schuldigen voor het onrecht dat we hun aandoen. Waar geen zorg is, zijn geen middelen. Maar hoe moeten we het tij keren? „Ik ben ook nog erg geschrokken", zegt meneer Zwin kels. „Ik kreeg om drie uur 's nachts vorige week een telefoontje, dat het misschien ging aflopen met mijn broer. Eerst realiseerde ik me niet waar de telefoon stond, maar toen het tot me doordrong heb ik mijn zus gebeld en haar opgehaald om samen naar het zie kenhuis te gaan. We hebben er een uur gezeten; toen zei de zuster dat het weer meeviel, we zijn toen maar weer naar bed gegaan. Hij lag buiten kennis, maar een dag later zat hij weer rechtop en zwaaide toen we bin nen kwamen. Ik ben er helemaal door uitgeput, mijn zuster trouwens ook. Wel fijn hoor, dat we hem nog hebben - al zijn we oud, we hebben een goede band." Tja, hoe zal dat verder gaan. Schuldgevoel, dat hij hem niet meer naar huis kan halen en het besef tegen zijn eigen grenzen aan te lopen, strijden om voorrang als hij terugkijkt op dit verhaal. Zijn broer hecht nog erg aan het leven, doet zijn ogen niet zomaar dicht. Dat is me wel meer opgevallen bij veel hoogbejaarde mensen. Zij zijn het leven vaak niet moe, maar lopen wel tegen een tekort aan aandacht en zorg op, en voe len zich daardoor overbodig. Met een beter zorgaan bod en persoonlijke belangstelling kan het leven voor hen zo veel betekenen, al nemen ze vaak afscheid van veel dierbaren. Ik probeer daar samen met de mensen die met mij in de praktijk werken ge stalte aan te geven en zo veel moge lijk de beschikbare zorg te mobilise ren, zodat we geen oneigenlijke hulpvragen krijgen om eventueel uit het leven te stappen. Wij zijn er voor behoud van kwaliteit en ik hoop dat ons de middelen gegund worden. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Grote hoeveelheden vruchten sap kunnen schadelijk zijn voor kinderen. Uit een onderzoek van de Amerikaanse academie voor kinderartsen blijkt dat te veel sap voedings- en maagpro blemen kan veroorzaken. Kinderen van een tot zes jaar zouden volgens de artsen onge veer 115 tot 170 milliliter vruch tensap per dag mogen drinken. In de leeftijdscategorie van ze ven tot achttien jaar ligt het maximum op een derde deel van een literpak. In het rapport staat verder dat baby's tot zes maanden hele maal geen vruchtensap zouden moeten drinken. Ook is het niet goed om baby's sap te geven Het raadsel van de onverklaar bare wiegendood en plotselin ge dood in het zwembad lijkt gedeeltelijk opgelost. Het lan ge QT-syndroom (LQTS) is één van de oorzaken. Het syn droom geeft stoornissen in de pompfunctie van het hart, waardoor gezonde kinderen en volwassenen plotseling kunnen overlijden. De Utrechtse kindercardioloog Theo Hoorntje heeft dat ont dekt bij onderzoek naar hart ritmestoornissen bij kinderen. LQTS is volgens de kindercar dioloog Hoorntje een erfelijke aandoening die tot dusver niet of nauwelijks wordt herkend. Naar schatting zouden zo'n 10.000 Nederlanders het syn droom hebben. In een aantal gevallen hebben mensen met LQTS last van flauwvallen en trekkingen, waardoor het syn droom soms ten onrechte wordt aangezien voor epilepsie. Een meisje van zes jaar overlijdt na een duik in het zwembad. Volgens haar ouders was ze kerngezond. Alleen zou hun dochtertje een maand daarvoor heel even buiten bewustzijn zijn geweest na een duik in het zwembad. Sectie brengt geen doodsoorzaak aan het licht. Enige weken na haar onver klaarbare dood raakt een neefje van het meisje plotseling be wusteloos tijdens het sporten. Onderzoek in het ziekenhuis Tussen de zwemmers in een zwembad kan zich altijd iemand bevinden die de erfelijke aandoening LQTS heeft, zonder dat te weten. De ontdekking van het syndroom, dat soms ten onrechte wordt aangezien voor epilepsie, zou een aantal tot nog toe opgehelderde verdrinkingsgevallen kunnen verklaren. Archieffoto: United Photos De Boer/Ron Pichel wijst uit dat het jongetje het lange QT-syndroom heeft. Bij dit syndroom trekt het hart bij onverwachte gebeurtenissen chaotisch samen (kamerfibrille- ren), waardoor mensen flauw vallen of zelfs overlijden. Uit verder onderzoek blijkt dat het een erfelijke aandoening is. Het jongetje en zijn vader heb ben LQTS. Maar ook bij het overleden meisje en haar moe der wordt het syndroom aange troffen. De ouders van de kin deren zijn broer en zus. Kindercardioloog Theo Hoorn tje (46) van het Wilhelmina Kin derziekenhuis, onderdeel van het Universitair Medisch (UMC) Utrecht, doet onderzoek naar het LQTS-syndroom. Hoorntje: „We kennen nu zes verschillende types van het lan ge QT-syndroom. Voor negen tig procent worden die veroor zaakt door afwijkingen in twee genen." Deze genen zijn betrokken bij de elektrische stroomvoorzie ning die de samentrekking van de hartspieren regelt. Bij men sen met LQTS kan die stroom voorziening plotseling ver stoord geraken. Het hart gaat dan chaotisch kloppen, waar door nauwelijks nog bloed wordt rond gepompt. Deze si tuatie, aritmie genoemd, heeft vaak een dodelijke afloop. Hoorntje ging op zoek naar ge beurtenissen die een aritmie uitlokken. Hij ontdekte dat de verschillende vormen van het syndroom ook diverse oorza ken hebben: „Type 1 en 2 van LQTS komen het meeste voor. En vooral bij kinderen en vol wassenen met type 1 lokt een duik in het zwembad nogal eens een aanval uit." Gemiddeld sterven in Neder land zeven kinderen per jaar in het water. Hoorntje: „Wanneer er in ons ziekenhuis een kind wordt binnengebracht dat bijna is verdronken, onderzoeken we het nu op LQTS. Niet zelden is er inderdaad sprake van het syndroom. Ik pleit er daarom voor dat zo'n onderzoerk voort aan bij alle onverklaarbare ver drinkingen gebeurt." Waarmee Hoorntje niet wil zeg gen dat alle kinderen met LQTS meteen met sporten moeten stoppen: „Twee van mijn pati entjes zijn geselecteerd voord Nederlandse jeugdtop. Gezi® hun achtergrond, kan dat ei genlijk niet. Maar voor de Ion- deren is zo'n selectie zo belas rijk, datje het ze niet kunt ooi zeggen. Met de ouders en tfo rapeuten overleg ik dan hoeje de kinderen het beste kuntbj. geleiden, op welke symptome ze moeten letten." Kinderen en volwassenen ma LQTS kunnen doorgaans goed worden behandeld met inmid dels bekende medicijnen als betablokkers. Tijdens het spa ten moet er altijd extra worda opgelet. Wordt een kind om« dan moet onmiddellijk worda ingegrepen. Het hartsyndroom speelt vol gens Hoorntje eveneens eenri bij wiegendood: „In de jaren tachtig opperde de Italiaanse' cardioloog Peter Schwartz da wiegendood ook verklaard zoi kunnen worden door LQTS, Daar is altijd besmuikt omgd chen. Maar uit onderzoek blij dat de man gelijk heeft. Twee jaar geleden is een baby in ha ziekenhuis opgenomen die door haar ouders slap en blea in bed was aangetroffen. De klassieke kenmerken van wie gendood. Na reanimatie bied het kind type twee van het las ge QT-syndroom te hebben" HELMA VAN DEN BERG Liposuctie, het chirurgisch wij deren van overtollig vet, is de afgelopen jaren veiliger ge worden. De kans op overlijdt bij de ingreep bedraagt volga een recente studie 1 op 50.08 Dat is vergelijkbaar met een hemia-operatie, schrijft C. Hughes (universiteit Indiana polis) in het vakblad Aestheé Surgery Journal. Enkele jaren geleden werd het risico nogg schat 1 op 5000. Sindsdien zij de procedures voor liposuctk aangepast: er vindt een strep re patiëntenselectie plaats, ei wordt gemiddeld minder vel per ingreep weggenomen, posuctie wordt minder vaak' combineerd met andere ingn pen, verklaart Hughes de vei: terde resultaten. Afvallen, meer beweging, mil,e der (verzadigd) vet en meen zeis eten verminderen dekaif om diabetes type 2 ('ouder- domssuiker') te krijgen. Dat concludeert J. Tuomilehto (li Dl versiteit Helsinki) in het me 13 disch tijdschrift New Englaii10 Journal of Medicine op basis t! van een onderzoek onder 52 |a oudere mensen met een ver- J. hoogd risico op diabetes type Van degenen die zich aan bon venstaande leefregels hieldecV( had na twee jaar 11 procent diabetes type 2 ontwikkeld, li genover 23 procent uit de gio die deze regels niet opvolgde voordat ze naar bed gaan. Volgens de onderzoekers bevat vruchtensap geen enkele be langrijke hoeveelheid aan pro teïnes, vet, mineralen of vitami nes die verschillen van vitamine C. Maar ze bevatten wel een grotere hoeveelheid koolhydra ten die, indien het in grote por ties wordt ingenomen, onder meer kunnen leiden tot diarree, buikpijn of een opgeblazen ge voel. Bovendien hebben de meeste vruchtensappen geen vezels, dus hebben ze niet meer voedingsstoffen dan gewoon fruit. Oorpijn bij kinderen als geve |g van een oorontsteking kanhe best worden behandeld mei een pijnstiller, bijvoorbeeld: !0! de vorm van oordruppels. Di |y werkt even goed als het toedi 13 nen van antibiotica, vertelde jg Matz (Rhode Island Hospita! 2g tijdens een congres in Baltifl jg re naar aanleiding van eeno: jg derzoek onder 88 kinderen. 1 21 gebruik van pijnstillers voor komt het ontstaan van resisn tie tegen antibiotica. Pas als-: jj oorpijn na enkele dagen nog 21 niet over is, komen antibiotii in aanmerking, aldus Matz. 22 u Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Overeenkomst; 5. vogelverblijf; 7. verlosser; 8. borrel; 9. smerig; 11. weldra; 14. opening; 16. sportartikel; 17. onding; 18. deel v.e. jas; 19. totaal; 20. roofdier; 22. schermbloemige plant; 25. jonge vent; 27. takje; 29. deel v.e. bruidsjapon; 30. nevel; 31. wijfjeshond. Verticaal: 2. Ongebleekt; 3. test; 4. strijdmacht; 5. kunstleer; 8. taaie lekkernij; 9. windvlaag; 10. insect; 12. standaardmaat; 13. zonder gezelschap; 15. ingewand; 16. tweetal; 19. onverschrokken; 21. vlek; 22. onderwereld; 23. inbraakvrije bewaarplaats; 24. deurraampje; 26. verbond; 28. ploegsnede. HET WEER Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Kuras; 5. los; 6. ais; 8. Porto; 11. vry; 13. nee; 15. eg; 16. lig; 18. ir; 19. do; 20. lo; 21. at; 23. raf; 25. Ie; 26. lom; 28. gyp; 29. okido; 32. ole; 33. eau; 34. merel. VERTICAAL: 1. Kopy; 2. uso; 3. aat; 4. Sion; 7. overall; 9. roi; 10. verlept; 12. rg; 14. ei; 16. lor; 17. gif; 22. to; 24. aai; 25. ly; 27. molm; 28. goal; 30. kee; 31. Dee. Averij voor meizomer Een meizomer in het westen van Europa, meikilte in het oosten. Zaterdagmiddag bleef het kwik in een regenachtig Moskou op 7,1, gisteren op 6,2 graad steken. De thermische tweedeling lijkt op die van vorig jaar. Toen langdurige meiwarmte bij ons en kleumweer in Moskou. De gemiddelde meitemperatuur in het jaar 2000 bedroeg in Moskou 10,8 graden terwijl 12,9 graden het normale gemiddelde is. April daarentegen was, net als dit jaar, uitzonderlijk warm: in 2000 kwam Moskou uit op 11,3 tegen nor maal 5,8 graad. De meizomer van 2001 loopt ondertussen enige averij op. Een complex lagedrukge bied trekt de komende dagen over de Britse eilanden naai' het noordoosten en veroor zaakt vooral vanaf woensdag enkele buien. Vanavond en de komende nacht trouwens ook buienkansen: mogelijk met onweer. Aan het eind van de week trekt een Atlan tisch hogedrukgebied richting Noordzeere- gio. Tegelijkertijd relatief lage luchtdruk boven het zuidwesten van Europa. Aan de voorzijde van dit systeem warmt de atmos feer boven West-Europa weer op. Aan de achterzijde van een koufront wordt morgen met een matige zuidwesten, later west tot noordwestenwind minder warme lucht aangevoerd. De middagtemperaturen komen uit op maximaal 16 a 18 graden. Verder is er eerst vrij veel bewolking. Morgenmiddag klaart het weer op. Tijdens het afgelopen weekeinde was het zwerk za terdag staalblauw. Dankzij de bijzonder transparante lucht was het mogelijk objecten op 50 kilometer afstand te zien de zeer droge lucht werd het op Soestei- berg en in Lelystad wel zomers warmrr4jg De Bilt bleef op 24,9 graden steken. In onze regio werd het op Schiphol 24,0 graden. Gisteren was er wat meer sluiert j| wolking ('s avonds een bui in Brabant) maar over het algemeen bleef het vrij ztt nig en werd het weer iets warmer dan» terdag. Onze man in Bloemendaal rapj* teerde een maximumtemperatuur van: 22, graden en in Alphen aan den Rijn werd 25,7 graden gemeten. Al 19, Op de Scheveningse Pier werd vorige week zonkoelende, zonminnende en zonwerende zomerkleding ge showd. Foto's: ANP/Arie Kievit Met als décor zon, zee en strand paradeerden dertig mo dellen in bijzondere kleding over de Scheveningse Pier. De ZON! Fashion Show vormde vorige week de aftrap voor de jaarlijkse campagne, die waar schuwt tegen de gevaren van (te veel) zonnen. 'Geniet van de zon, maar maak 't niet te gek' luidt dit jaar het thema van de zoncampagne van het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). De grootste cam pagne die ooit werd gehouden, met een prijskaartje eraan van 500.000,- gulden. Tijdens de modeshow in Scheveningen toonden dertig modellen ont werpen van tien in Nederland werkende mode-ontwerpers. De opdracht was: ontwerp zon minnende, zonkoelende en zonwerende kleding die vrou wen kan inspireren om in de zon aantrekkelijk gekleed te gaan. Winnares werd de 31-jarige Thera Hillenaar uit Amsterdam. Haar bizarre creaties verrasten publiek en jury: „Ik heb het se rieuze thema vertaald in jeugdi ge ontwerpen door bijvoor beeld een grote strandbal te verwerken in een lange rok van hetzelfde materiaal." Het Twis ter-spel met de bekende kleuri ge vlakken stond model twee andere ontwerpen. Om het ge heel af te maken hadden haar modellen een ballon in hun mond. „Met deze ontwerpen heb ik de vrolijke zomerse on bezonnenheid gecombineerd met een serieuze bescherming in de vorm van kleding", aldus Thera Hillenaar. De campagne van het KWF is deze keer voornamelijk gericht op jongeren, vooral 'jonge mei den'. KWF-woordvoerster Cora Honing: „Uit onderzoek is ge bleken dat veel jonge meiden zich ophangen aan een bepaald schoonheidsbeeld waarbij zij lang, slank en bruingebrand moeten zijn. Met als gevolg dat jonge vrouwen ondanks be kendheid met de risico's toch overdadig zonnen en anti-zon- nebrandmiddelen gebruiken met een te lage beschermings factor." Naast een grote kans om te verbranden wordt hier door ook het risico op huidkan ker vergroot. Tussen twaalf en drie uur uit de zon blijven, vaker beschermen de kleding dragen en zonne brandmiddelen gebruiken zijn volgens de Nederlandse Kan kerbestrijding noodzakelijk voor een gezond zomers sei zoen. Zonnebrandmiddelen lig gen echter onder vuur. Het gaat hierbij om producten met de omstreden stoffen 4-methyl- benzylidene camphor, octyl methoxycinnamate en benzop- henone-3. Uit onderzoek zou blijken dat deze drie UV-filters de hormoonhuishouding kun nen verstoren. Het ministerie van volksgezondheid heeft deze producten niet uit de winkels laten halen na een beoordeling van het Zwitsers onderzoek door het Rijksinstituut voor Mi lieu en Volksgezondheid. „Ondanks alle negatieve be richten zijn en blijven anti-zon- nebrandmiddelen een goede bescherming tegen schadelijke zonnestralen", zegt Honing in een reactie. „Die middelen zijn een prima aanvulling op matig zonnen en het dragen van be schermende kleding." - Het aantal gevallen van huid kanker in ons land neemt elk jaar toe. Begin jaren '80 ging het om 15.000 nieuwe gevallen per jaar, nu om 25.000. Dit is vooral toe te schrijven aan het vele zonnen tijdens zonvakan ties en in de vrije tijd. Neder landse zonaanbidders hebben daarbij de pech dat vanwege ons klimaat de huid vrijwel nooit zal wennen aan de zon, wat anders een natuurlijke be scherming zou kunnen geven. De campagne 'Geniet van de zon, maar maak het niet te gek', is de grootste zoncampagne sinds het KWF in 1988 met voorlichting over verstandig zonnen begon. De campagne omvat afzonderlijke folders over verstandig zonnen voor kinderen en volwassenen en een speciale folder over zonne- cosmetica. Voor de jongeren zijn er op scholen freecards ver krijgbaar met zonnetips. Ook zijn er voor basisscholen on derwijspakketten om kinderen Meer informatie via de WF-site: www.kankerbestrijding.nl al op jonge leeftijd te attende ren op zongevaren. Daarnaast is er een brochure 'Verstandig Zonnen' met uitgebreide ach tergrondinformatie en zal Radio 538 in de zomermaanden elke zaterdag en zondag zonnetips uitzenden. Folders en brochures zijn onder meer verkrijgbaar bij drogisten, schoonheidsspecialisten, zon- nestudio's, apotheken en huis artsen. MARIEKE VAN DER VORST

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16