p Variant bouwt SWA-pand voor 34 miljoen Pannenkoek met limonade op molendag 'Jn de rij voor oliebollen en een dure taart Weg Alphen-Boskoop uren dicht door brand Rijn Veenstreek jlacht over het stuur kwijt Vrouw rijdt c sloot in Man botst J tegen boom phense kt been l>" iken tiener alt van fiets Burgemeester Boelen ernstig ziek OUD ADE - Bij het ontwijken nn eenden die over de weg lie pen, is een 29-jarige man uit ,le-i £|den op de provinciale weg in 'ghei oudAde de macht over het stuur verloren. Hij kwam zater- tine tochtend in de berm, slipte iep* In«rni> n insloeg over de kop. Zowel de Jenden als de man raakten niet ,aB «wond. Wel kreeg de Leide- 'C naarvan de politie nog een 14 pjoces-verbaal wegens gevaar- '0nj S|k rijgedrag. „Hij had moeten nesi stoppen of eroverheen moeten Se? njden", aldus de politiewoord- ;idiD! voerster. iwbe leut cos, :eri ties vati talis II «7ERSWOUDE-DORP - Een <7-jarige vrouw uit Hazerswou- 55 ie -Dorp is zaterdag op de 'I Voorweg in haar woonplaats met haar auto in het water ge- V001 ieden. Dat gebeurde toen ze "id achteruit een dam probeerde in rijden. Ze zag een sloot over jthoord. De vrouw en haar hnd kwamen met de schrik vrij. BENTHUIZEN - Een 31-jarige bgL man uit Leimuiden is zaterdag de Hoogeveenseweg in nthuizen door nog onbeken- de oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. Het slacht offer is met verwondingen aan hoofd, handen en borst overge bracht naar het Westeinde Zie- mis in Den Haag. De Hoo geveenseweg is tijdelijk afgeslo- - geweest voor al het verkeer. >th| bracht lenhui m engewe IALPHEN AAN DEN RIJN - Een 65 jarige Alphense brak zater dagavond haar been, toen ze E 28-jarige automobiliste uit psmeer in de Frederik Hen- pkstraat in Alphen geen voor lang verleende. Door de bot- pgkwam de fietster ten val. attarlALPHEN AAN DEN RUN - Een Tj|15'-jarige Alphenaar viel zater dagnacht dronken van zijn "iets. De politie hielp hem in de Vitte de Withstraat overeind, [waarna hij meteen mocht bla- ■zen. Hij kreeg proces verbaal. uit de Leidsch DagbladARCHIEVElV ANNO 1901 Dinsdag 14 Mei KOUDEKERK - Op initiatief van dr. W.A. Baar, had den eenige 14) ingezetenen dezer gemeente de handen ineengeslagen tot het oprichten eener ver- eenigingtot verbetering van ziekenverpleging in het huisgezin voor min- en on vermogenden. Elf dezer heeren kwamen nu bijeen in het café van de wed. Van Egmond, alwaar de Vereeniging werd geconstitueerd en de statuten vastgesteld, leder kan zich bij het bestuur voor het lidmaatschap aanmel- ANNO den. Naar men verneemt, is het materiaal reeds aan geschaft en verkrijgbaar gesteld bij mej. A.C. Deen- Gasendam, verloskundige alhier. NOORDWIJKERHOUT - Vóór een paar dagen ont ving het werkvolk op het kasteel 'Leeuwenhorst' den last een hoogen mast met ooievaarsnest te plaatsen en toen het klaar was, ontvingen zij, die aan de plaatsing hadden geholpen, de toezegging van een douceurtje, wanneer het werd bevolkt. Dit was reeds den volgenden dag het geval. 1976 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (Men overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bif 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 /VB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. H^ANDAG 14 MEI 2001 974 13 huisvesting van de tandarts en het ondeiflkngen van de praktijkruimte. „In overleg", aldus het voor stel, ..zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het geen aanbeveling verdient om de praktijkruimte in een woningwetwoning onder te brengen, omdat dit nogal ingrijpende voorzieningen met zich meebrengt en hoge kosten." Bovendien is het de bedoeling het huis slechts voor korte tijd aan de woningvoorraad te ontrekken zolang de arts niet over een eigen prak tijkruimte beschikt. B en W vinden het instructielokaal bij de brandweer garage een aanvaardbaar alternatief. Voor de brand weerlieden kan een nieuw instructielokaal worden ingericht in de kazerne zelf waar ruimte is vrijgeko men doordat de auto's van de reinigingsdienst el ders zijn ondergebracht. De kosten van verbouwing van het instructielokaal en het maken en inrichten van een nieuw instructie lokaal in de kazerne bedragen ruim zeventigduizend gulden. De tandarts zal zich contractueel aan de huurperiode van vijftien jaar moeten binden. De Alphense bouwer Variant verricht de nieuwbouw van de Sociale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn. Na uit voerige onderhandelingen besloot Variant-directeur Ver meer de klus aan te nemen voor bijna 34 miljoen gulden. Eerder ging de SWA in zee met de Alphense aannemer Gesman, maar die ging vorige maand failliet. Voor het afgesproken bedrag bouwt Variant tussen oktober van dit jaar en april 2003 een nieuw SWA-complex aan de Distributieweg tussen het dis tributiecentrum van Hoogvliet en het spoor. In overleg met de SWA zocht Variant met succes naar alternatieven om de kos ten te drukken. Het oorspron kelijke bod van het Alphense bedrijf was voor de SWA een stuk duurder dan dat van Ges man. Variant kreeg als op een na goedkoopste inschrijver, vol gens de regels voor Europse aanbesteding, de opdracht na de terugtreding van Gesman. SWA-directeur Frankes erkende dat het bedrag dat een bedrijf bij inschrijving biedt staat, maar wilde desondanks met Variant onderhandelen om bin nen zijn budget te blijven. Variant-directeur Vermeer is blij met de opdracht. „Dit is een heel mooie opdracht voor ons als Alphens bedrijf', zegt hij. „Door onze veertigjarige er varing en know how in deze sector kunnen wij het werk aan. Ook heb ik personeel voldoen de. Voor 1 oktober moet ik nog één vacature vervullen." Van de SWA was niemand bereikbaar voor een toelichting op het contract. gen rond half vier uit in de loods van 300 vierkante meter. Het pand stond vol met plan ten, ponen en verpakkingsma teriaal. Mede daardoor ont stond een enorme rookontwik keling die door het ontbreken van wind en mist lange tijd bo ven een klein gebied bleef han gen. Rond vijf uur was de brandweer het vuur meester. De loods is volledig in de as ge legd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De provinciale weg N207 is tus sen Alphen aan den Rijn en Bo skoop is zaterdag uren afgeslo ten als gevolg van een hevige brand in een dicht bij de weg staande tuindersloods. Eerst belemmerde dichte rook het verkeer, daarna bleef de weg dicht in verband met bij de brand vrijgekomen grote hoe veelheden asbest De brand brak zaterdagmor- Burgemeester Boelen van Rijnwoude keert zeker de eerste maan den niet meer terug op het gemeentehuis. Hij is ernstig ziek en wacht op de onderzoeksuitslagen, zo bevestigde een woordvoer ster van de gemeente vanmorgen. Loco-burgemeester Van der Lecq neemt de burgemeester voorlopig waar. Als de afwezigheid van Boelen langer duurt, wordt de situatie opnieuw bekeken. Eind april moest Boelen voor onderzoek worden opgenomen in het zie kenhuis. Daardoor was hij afwezig tijdens de lintjesregen, Konin ginnedag en de dodenherdenking. Momenteel is hij thuis. LEIDEN - De orga nisator van de Tour de France, Félix Lé- vitan, (derde van links) werd in het stadhuis ontvan gen door burge meester Vis (links op de foto). Later tekende de Frans man in restaurant De Beukenhof het contract dat Leiden verzekert van de Tour-start in 1978. Tweede van links de Franse waarne mend ambassadeur Rauch en rechts 'vleesmeester' Teekens, sponsor van de Tour-start Foto: archief Leidsch Dagblad Vrijdag 14 mei WOUBRUGGE - De Hoogmadese sloper Van der Pouw Kraan is begonnen met de sloop van de gebou wen die plaats moeten maken voor het nieuwe raad huis. Gisteren zijn twee kleine gebouwtjes achter het raadhuis gesloopt. Vandaag zou het huis naast het raadhuis aan de Van Hemessenkade aan de slo pershamer ten prooi vallen en daarna gaat het ver trouwde raadhuis tegen de vlakte. Van der Pouw Kraan is van plan de gebouwen eerst van hun hout te ontdoen, om vervolgens het stenen skelet van het raadhuis met een stalen bal van een kraan in elkaar te slaan. TER AAR - De gemeenteraad van Ter Aar moet zijn goedkeuring hechten aan een voorstel van B en W dat er in het instructielokaal bij de brandweergarage een praktrijkruimte wordt ingericht voor een tand arts. Aanvankelijk werden aan het Bevelanderhof twee woningwetwoningen gereserveerd voor de voorlopige Kerken in Koudekerk halen met rommelmarkt en veiling 46.000 gulden op Hen Terwijl de deur naar de molen openstaat, bakken vrijwilligers pannenkoeken voor de bezoekers. Foto: Henk Bouwman Ideaal weer lokt eters naar De Eendracht ALPHEN AAN DEN RUN» TIM BROUWER DE KONING De Alphense molen De Eendracht draait op vrijwilligers. Het idee om op de nationale molendag extra aandacht te trekken kwam dan ook van de onbe taalde ploeg die elke zaterdag de Gouw- sluisse molen tot leven wekt. Voor de bezoekers betekende dat afgelopen za terdag niet alleen steile trappen klim men, maar ook een pannenkoek met li monade tegen een Oud-Hollands tarief van een gulden. Voor de veertienjarige molenaars knecht Joram maakt de extra toeloop weinig uit. Hij doet zijn werk net als alle andere zaterdagen en geeft als het moet tekst en uitleg aan de dagjesmensen. In zijn beige overall neemt hij de houten trappen heel wat behendiger dan de meeste gasten. Als hij boven is en de wind gunstig, zet hij tot verrukking van de gasten de wieken in werking. „Van daag is het ideaal molenweer", zegt hij tijdens een korte pauze, „al mag het van mij iets harder waaien." Knecht Joram is verknocht aan de molen sinds hij in groep acht van de basisschool een spreekbeurt over De Eendracht hield. Met molenaar Piet Buikstra, die net als hij uit Leiden komt, reist hij elke zaterdag naar de Alphense molen. Want zonder vrijwilligers zou die helemaal stilvallen, zegt Gerrit van Oord, secretaris van de stichting die de molen runt. „De gemeente is weliswaar eigenaar", vertelt Van Oord, „maar wij zorgen voor de gaande zaken. Met be hulp van bakker Visser en Hoogvliet, die ons ondersteunen, loont het om hier te uit tarwe volkorenmeel en bloem te malen. Alleen op zaterdag, want op andere dagen kunnen de vrijwilligers niet." Van Oord raakte in de ban van de molen toen hij beroepshalve betrokken was bij de restauratie in 1975. Hij merk te dat hij niet de enige was die belang stelde in de werking van de oude mo len, die in 1897 uit de Zaanstreek naar Gouwsluis verhuisde. Toon Bouwman bijvoorbeeld is uit hetzelfde hout ge sneden. „Hij bedacht het idee van de pannenkoeken. Die ene gulden voor een pannenkoek plus limonade (of twee gulden voor een biertje) is be stemd voor de werkzaamheden in de molen." Dat de stichting de prijs zo scherp kan stellen, dankt Van Oord aan sponsor Hoogvliet. Die leverde de stroop, suiker, bordjes, bestek en limo nade allemaal gratis. Alleen het meel moet uit de eigen voorraad komen. Het aantal bezoekers schat de secre taris op enkele honderden. Tot zijn spijt heeft Van Oord nog geen Alphense raadsleden ontdekt. Want zij beslissen niet over de guldens voor de pannen koeken, maar wel over de miljoenen die gemoeid zijn met het onderhoud van De Eendracht. „Ik moet het eigenlijk niet zeggen, maar politici lijken weinig geïnteresseerd in de molen. Misschien moeten wij ze hier ook wel weer heen lokken. In het verleden lieten wij een wethouder op zo'n landelijke molendag nog wel eens waardebonnen uitdelen, maar dat hebben we dit jaar niet ge daan." 1™ BXJDEKERK AAN DEN RUN de^WRRY OOSTERVEEN mdekerk is dol op acties voor to het goede doel. Zelfs op een [no smoorhete zaterdag staan in woners in de rij om oliebollen te kopen. Of om tijdens de ker- kenveiling 1300 gulden te bie den voor een taart die een acht- arig meisje voor de gelegen- 0 heid heeft gebakken. In dit ge- ral komt de opbrengst ten goe de aan de plaatselijke gerefor meerde en hervormde kerken, swi die niet meer ieder voor zich maar gezamenlijk jaarlijks een kicratieve veiling organiseren. Een briesje waait door de open kerktoren van de gerefor- W meerde kerk in Koudekerk aan den Rijn. Het brengt zeven to- jenklimmers enige koelte. „De gebruikten de toren in le oorlog als uitkijkpost voor vijandelijke vliegtuigen", zegt r o Karei van Klaveren, voorzitter w ran het Historisch Genoot- 104 schap Koudekerk. „Ze hadden nri hjer een prachtig uitzicht." iw Koudekerkers leggen er zater- 'il een knaak voor neer om "an de uitgestrekte landerijen te 'enieten en zodoende hun ker en financieel te ondersteunen. Klimmen rj De beklimming van de kerkto- 2 tol is een onderdeeltje van de ^rate gezamenlijke actie van de twee gemeenten om geld ,j binnen te krijgen voor het jaar- iU "ito terugkerende onderhoud aan hun kerkgebouwen, die op ttn steenworp van elkaar staan. Het draait vooral om de veiling ,e.ifen^e romnielmarkt op het erf ran de gereformeerde kerk aan 5131 Dorpsstraat. Vorig jaar deed r I hervormde kerk met een j°ortgelijke veiling goede za ken. Dat was voor herhaling vatbaar en dus sloegen beide hjtorken de handen ineen. Ge- 3N in cpWeg'-gedachte. Marco Reijneveld, lid van het """ïisatiecomité Kerkenvei- is kort over het doel. „We P'oberen 40.000 gulden bijeen le krijgen. Daarnaast moet het *en gezellige dag worden voor de beide gemeenten, zodat ze "ader tot elkaar komen." Een Probleem lijkt dat niet te wor den- Honderden mensen be De Koudekèrkse jeugd heeft vooral belang stelling voor de rommelmarkt. Foto: Mark La- mers zoeken op de zonovergoten dag de rommelmarkt, de oliebollen- kraam en de veiling. „Het leuke is dat niet alleen goederen on der de hamer gaan, maar ook diensten", aldus Reijneveld. „Zo kun je een bod doen op een boottocht door het Groene Hart, een autorit met koffie en gebak of op een diner voor twee." De organisatie verwachtte slechts honderd kavels te kun nen veilen. Het werden er 76 meer. Omwille van de tijd voegt de organisatie een aantal kavels samen. Volgens Reijneveld le ven de kerken nog steeds onder de inwoners van het Rijndorp. „Je kunt dat zien aan de grote hoeveelheid kavels. Gisteren waren we al begonnen met de verkoop van oliebollen bij de bedrijven. Dat leverde al een aardig bedrag op. Verder heeft het hele dorp loten gekocht." Toen de hervormden vorig jaar hun grote veiling hielden, hadden de gereformeerden hun eigen kleine veiling. Het gevaar van verzadiging dreigde. „We hadden het idee dat het te kort op elkaar was", zegt Reijneveld, die de inzet van beide gemeen ten roemt. „Maar we wilden het toch proberen. De baten kun nen we niet missen. Het is ons 300 procent meegevallen. We hebben niet kunnen merken dat de mensen er genoeg van hadden. Maar een keer per jaar is het maximum." In de kerkzaal staan onder de preekstoel de te verkopen goe deren opgesteld. Pronkstuk is een 1,5 meter hoge handge maakte speelgoedkraan. Verder zijn onder meer een schilderij, buxusplantjes, een kinderfiets en een houten tuinmolen te koop. „Voor elke kavel hante ren we een billijke beginprijs", zegt Jaap Poort, gelegenheids veilingmeester. Wil Peters uit Koudekerk hoopt dat haar dienst, een kinderfeestje met patat en pannenkoeken, meer opbrengt dan vorig jaar. „Toen was de opbrengst 120 gulden. Hopelijk stijgt het nu naar de 150 gulden." Koudekerker pur sang Piet Rademaker heeft zijn ogen la ten vallen op een weekje vakan tie in een Zeeuwse bungalow, de houten torenhijskraan en een portie biest. „Verleden jaar had ik ook al biest gekocht. Die heb ik pas onlangs gekregen. Nou ja, wat in het vat zit, ver zuurt niet." Het lid van de gere formeerde gemeente zit er niet mee dat de kerken door middel van een rommelmarkt en een veiling geld ophalen voor on derhoud. „Het moet toch er gens vandaan komen en het is beter dat dat op een spontane wijze gebeurt, dan dat we langs de deuren moeten." Radema ker heeft ook geen bezwaar te gen samenwerking met de her vormden. „Ik heb er niets op tegen, maar sommigen denken er anders over. Die willen niet bij elkaar in de kerk komen." Hoe goed die samenwerking uitpakt, blijkt aan het einde van de dag. De gehele actie levert de beide kerkbesturen 46.000 gulden op. „De antieke goede ren en de diensten liepen het best", meldt Reijneveld ver heugd. En natuurlijk de taart van 1300 gulden. Die smaakt naar meer, vindt mede-organi sator Peter van Poelje. „Ik ver wacht dat we het volgend jaar weer doen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13