'God geeft met de radio een ongelooflijk Geloof Samenleving Tekort SoW pakt uiteindelijk bescheiden uit Massaal eerbewijs aan Maria Viering van Roze Zaterdag voor het eerst multireligieus Ergernis ov wegblijven 14 Lutherai Superblaasoi in Hoofddorj MAANDAG 14 MEI 2001 979 VANDAAG I Veertien mei is de sterfdag Ivan de Duits reformatorische godgeleerde Nicolaus von Amsdorf (1484-1565). Een vriend en geloofsgenoot van Luther. Gedurende de beginjaren van de re formatie speelde Von Amsdorf een belangrij ke rol bij de totstandko ming van de Lutherse leer, waarvan hij een dogmatisch vertegen woordiger was. Hij ver zette zich tegen ieder een die een 'variant' op die leer voorstond. Van andere grootheden uit de reformatie, zoals Melanchton en Flacius, moest hij niets hebben. Elk ideologisch com promis tussen strijden de godsdienstige partij en bestreed hij. LUNTEREN ANP De drie Samen-op-Wegker- ken verwachten over 2000 een tekort tussen de twee en vijf ton. Dit blijkt uit een tus senrapportage over de SoW- jaarrekening 2000. Het resul taat is volgens financieel des kundige B. Wolterink 'een enorme geruststelling', ge zien alle doemverhalen over een verwacht begrotingste kort dat in de miljoenen zou lopen. De financiële organisaties van de drie kerken werden in 1999 samengevoegd. De lan delijke bureaus verhuisden eind 1999 naar het landelijk dienstencentrum in Utrecht. De personele bezetting van uit de oude organisaties naar de nieuwe SoW-structuur werd sterk afgeslankt (67 ar beidsplaatsen minder). De SoW-kerken kampen nu met een grote onderbezetting zonder dat taken zijn afge stoten. Dit heeft zijn weerslag op het personeel. De vacatures blijken moei lijk op te vullen en kunnen alleen worden ingevuld met uitzendkrachten. Door de ve le vacatures bleven de perso neelskosten 1,5 miljoen gul den lager dan begroot. Door extra kosten voor vervanging, personeelswerving, externe adviseurs, onderzoek en aan vullende externe professio nele ondersteuning wordt dit voordeel weer tenietgedaan. De huisvestingskosten, ge raamd op 4,4 miljoen gulden, bleven daar 165.000 gulden Onder. De verwachte stijging van deze kosten is dus uitge bleven. Volgens de kerkelijke regeling behoort de jaarreke ning elk jaar voor 1 mei te worden uitgebracht. De afde ling financiën is daarin niet geslaagd door personeelsge brek. De vaststelling van de eerste jaarrekening van de drie SoW-kerken vindt in no vember plaats. Aziatische directeur Trans World Radio: Nogal wat landen zijn 'gesloten voor het evangelie'. Er is bij de grenzen weliswaar sprake van een levendige bijbelsmokkel, maar uiteindelijk worden maar weinig mensen aangesproken. Radiozendingsorganisatie Trans World Radio bereikt intussen via de ether miljoenen. TWR heeft de kerken gevraagd 20 mei uit te roepen tot Radiozendingszondag. AMSTERDAM WIM SCHRÜVER Zijn foto wil hij niet in de krant hebben. Directeur Sebastian Chan van Trans World Radio (TWR) in Singapore is even in Nederland voor interviews. „Natuurlijk weten ze in China wel wie ik ben, maar je moet Peking niet onnodig in verle genheid brengen." Chan zit sinds drie jaar in de leiding van TWR voor Noord- oost-Azië. Het is slechts een van de regio's waar TWR actief is. De organisatie, in 1954 klein begonnen, zendt nu via dertien kortegolfzenders en diverse sa tellieten uit in 165 talen. TWR heeft een staf van zo'n zeven honderd mensen, werkzaam in kantoren en studio's in dertig landen. Chan was eerder werkzaam voor Open Doors, bekend ge worden door de smokkel van bijbels naar communistische en islamitische landen. Maar, zo constateerde hij, wil je echt ef fectief de Blijde Boodschap ver spreiden, dan is TWR het aan gewezen middel. ,,0p elke drie Chinezen is er één radio", begint hij voor te rekenen. „Talloze mensen in China hebben geen bijbel, of ze kunnen die niet lezen, want on geveer één op de vijf Chinezen van 15 jaar en ouder is analfa beet", gaat hij verder. Mede door de uitzendingen van TWR komen volgens Chan 'dagelijks duizenden' van de 1,25 miljard inwoners van China tot geloof. Waarom de illegale kerken zo groeien, ondanks harde vervol ging door de Chinese overheid? Chan: „Er is grote honger naar de waarheid, een verlangen naar meer in het leven. Het evangelie biedt dan uitkomst. Dat is misschien wat moeilijk voor te stellen in het Westen, waar veel mensen een prettig leven leiden." Hij wil niet zo de nadruk leggen op de geloofsvervolging. „Dat is een realiteit, maar daar wordt in het Westen meer drukte over gemaakt dan dat de Chinese christenen er over praten. Veel kerkleiders hebben in de cel ge zeten. Dat hoort er bij. Als een leider nooit is opgepakt, wordt hij daarop bevraagd: Wat is er mis met je?" „Het is een manier van leven. En vervolging is te verwachten, want de kerken in China groei en sterk en dat zint de overheid niet. Maar de mensen zijn niet bang voor de consequenties. Mensen zien bij anderen wat het evangelie voor ze doet. En lijden doen ze toch ook al als ze geen christen zijn." Het evangelie wil mensen niet per se blij maken, maar veran deren, zegt hij. „Wij zijn Gods eigendom en Hij verwacht ge loof, gehoorzaamheid en over gave. Wij willen trouw zijn aan wat Jezus Christus aan zijn leer lingen vroeg te doen: Maakt alle volken tot mijn discipelen." Met het oog op die goddelijke opdracht zijn de voordelen van TWR evident, vindt Chan. Zo rekent hij voor dat een kwartier radio - het maken van een pro gramma en de uitzending - niet meer dan zo'n 350 gulden kost. „God geeft in de radio een on gelofelijk en goedkoop middel. Er is heel moeilijk een alterna tief voor dit werk te vinden. Chan ziet wel een grote scha duwzijde aan de enorme groei van de kerken in 'gesloten' lan den; er is een groot gebrek aan getrainde leiders. Vandaar dat veel programma's van TWR ge richt zijn op onderwijs en toe rusting. „Het mooiste is "wan neer je echte docenten kunt sturen, maai" dat is gewoon fy siek onmogelijk." In alle stilte - Chan wil daar niet Zijn foto wil TWR-directeur Sebatian Chan Singapore niet in de krant. Een impressie van de Aziatische studio van het christelijke radiostation mag wel. Vanuit deze ruimte worden de programma's uitgezonden.Foto: GPD/TWR over uitweiden - worden zoge naamde 'radiobijbelstudie pak ketten' verspreid, met daarin een bijbel, een radio, studiema teriaal en een zangbundel. Dan kan een huisgemeente - want daar gaat het in de meeste ge vallen om - echt aan de slag. Tot op heden gingen er 35.000 pakketten de grens over. In China is het al moeilijk wer- FATIMA - Mensen zover het oog reikt. Allemaal naar het Portugese plaatsje Fatima gekomen om eer te bewijzen aan de moeder van Jezus van Nazareth, Maria. Volgens de overlevering was het gisteren 84 jaar geleden dat Maria in 1913 zes maanden achter elkaar op de 13de van de maand verscheen aan drie kinderen. De boodschap van Maria was telkens weer een oproep tot gebed en boetedoening om zo de loop van de geschiedenis een gunstige wending te geven. Vlakbij de plek waar Maria zou zijn verschenen zijn twintig kloosters gebouwd en tal van hospitalen. De laatste voorzieningen zijn bedoeld om hulp te kunnen geven aan de talloze mensen met kwetsuren, die elk jaar komen in de hoop op een wonderbaarlijke genezing. Volgens de verhalen moeten op de plek meerdere wonderen hebben plaatsgevonden. In de laatste 84 jaar hebben miljoenen mensen van overal ter wereld een pelgrima ge ondernomen naar de Portugese plaats. Foto: EPA/Paulo Novais ken, in een land als Noord-Ko- rea helemaal, vertelt Chan. „China streeft een eigen 'glas nost' na. Wil aan de ene kant open zijn, maar probeert met zoveel mogelijk eigen zenders de buitenlandse radiostations weg te dringen. Noord-Korea is nog moeilijker bereikbaar. Maar er zijn daar christenen, we krijgen brieven van ze." Nederland telt ongeveer 15.000 begunstigers voor TWR, vertelt Bert de Jong die sinds kort voor TWR de publiciteit doet. „Dit werk spreekt hier niet veel mensen meer aan." Toch is TWR net een campagne met een actiekrant begonnen en met het verzoek aan de kerken zondag 20 mei tot 'Radiozen dingszondag' uit te roepen. ROTTERDAM ANP De inmiddels traditionele kerkdienst op Roze Zaterdag is dit jaar voor het eerst mul tireligieus. De bijeenkomst van christelijke, joodse, isla mitische en boeddhistische homoseksuelen en lesbien nes vindt op 30 juni plaats in Rotterdam. De culturele hoofdstad van Europa laat zich op die manier ook van zijn roze kant zien. Tijdens de 'spirituele Sto- newall-bijeenkomst' geden ken de deelnemers de vrij heidsstrijd van homoseksue len, zegt mede-initiatiefne mer A. Borgdorff. De rellen in de Stonewall Inn in New York op 27 juni 1969 vorm den het begin van het geor ganiseerde verzet van de ho mobeweging tegen agressie en discriminatie. Elke religieuze traditie neemt een deel van de bij eenkomst voor haar reke ning. Het overkoepelende thema is licht. Tot de pro gramma-onderdelen beho ren joodse muziek, een lied uit de christelijke homotra- ditie, islamitische gebeden en een afsluitende boeddhis tische meditatie. De organi satoren van christelijke zijde zijn het Landelijk Koördina- tiepunt groepen kerken en homoseksualiteit (LKP) en Verkeerd Verbonden, het netwerk van lesbische vrou wen in en rond de kerken. De stichting Yoesuf voor in formatie over islam en ho- moseksualteit vertegenwoor digt de moslims. Van joodse zijde neemt de organisatie Sjalhomo deel. Ook hindoes zijn bena derd, maar die hadden naar eigen zeggen niet genoeg menskracht om deel te ne men. „Er waren geen princi piële overwegingen in het spel", aldus voorzitter Borg dorff van de voorbereidende stuurgroep. „Wellicht heeft het te maken met hun opvat ting over de mate waarin je als homo's in de openbaar heid kunt treden." In de meeste religies is de vraag volgens hem niet of je wel of niet homoseksueel mag zijn. „Het gaat er om of je er wel of niet voor uit mag komen." De totstandkoming van de bijeenkomst was vol gens Borgdorff een 'zware bevalling'. Vooral het woord gebruik heeft veel stof tot discussie gegeven. Religies geladen begrippen als bevrij ding, die in verschillende tradities iets anders beteke nen, zijn vermeden. Stone wall moet een 'gezamenlijk referentiepunt' worden, al dus Borgdorff. Tijdens de bijeenkomst treedt geen vermenging van de verschillende godsdien sten op. De voorgangers, zo wel geestelijken als leken, zijn allemaal openlijk homo seksueel of lesbisch. LUNTEREN ANP Voor de tweede achtei gende dag kon de gezar synodevergadering van Samen-op-Wegkerken geen besluit nemen. te weinig lutherse synft aanwezig. Lukte het i dagavond nog voldoend ranen naar Lunteren te vrijdag moest er een bt ke noodsprong wotü maakt. De griep had t[ gen in het lutherse kamp Voorafgaande aan dj ming over een gewijzig houdelijk reglement \i triosynode vroeg m\v, tinck uit Stadskanaal! of het luthers quorum was. Vervolgen werd gj teerd dat slechts 22 v$ .lutherse synodeleden a waren. Dat is te weinigi vereiste tweederde. „Da laatste woord nog nietn sproken", aldus Lettinci het luthers synodebestn ik nog een appeltje test Daarna werd de tri gesloten en op het z ment een gezamenlijk dering van alleen de hei en gereformeerde synt opend, waarbij de 22 nen als gasten mochtes zitten. De lutherse syn volgende week zaterdai komt, wordt gevraagd i besluiten te nemen als vormden en gereformet De Kamper predikat Fijter vindt deze 'creatii lossing een onbegaanb Hij vraagt zich bovené die nieuwe vergadeii volgens de regels sami pen moet worden. Kt deskundige mw. mr. T, ze is het daar formeel n Zij heeft er bij de syno op aangedrongen hetw maken. Zij wordt da; steund door de hervoi nodevoorzitter ds. Ai Plas. De scheidende luthet devoorzitter ds. K. i Horst wijst er in een rt dat de lutheranen ea quorum (tweederde) dan hervormden en meerden (de helft pi „Voordat ons de m wordt toegespeeld", nog op wijzen dat heel therse synodeleden g ben. Overigens vond os gang van zaken 'hee lend'. HOOFDDORP Hoofddorpse kerken h 3 juni een superblaasoi een te krijgen. In dej dienst om 10.00 uur op te grasveld bij de kleine het orkest het liedje vandaag 't is pinksteif gehore brengen. lede een blaasinstrument wordt uitgenodigd om doen. Na afloop geve renkoor 'The Young C muziekvereniging 'I een koffieconcert. Ma matie: 023-5625448. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Zonnige perioden maar ook kans een bui, in het zuiden misschien met onweer. Maxima van een graad of 8 in het noorden tot rond 20 lokaal in het zuiden. Zweden: Flinke perioden met zon, maar ook kans op een lokale bui. Vooral in het zuiden iets minder warm met maxima rond 18 graden. In het noorden een graad of 8. Finland: Van tijd tot tijd zon, maar in het noorden meer wolken en enkele buien. Maxima van 8 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Denemarken: Eerst vrij zonnig. Dinsdag geleide lijk meer bewolking en later op de dag kans op een regen- of on weersbui. Maxima geleidelijk da lend tot een graad of 18. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Van tijd tot tijd zon, maar van het zuiden uit ook een toenemende kans op fikse regen- en onweers buien en lokaal misschien veel neerslag. Minder warm, dinsdag maxima 11 graden in Schotland tot rond 17 Londen. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele re- gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur dalend tot omstreeks 18 graden op dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Soms zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Maandag lokaal misschien veel neerslag. Maxima van 15 graden aan het Kanaal tot iets meer dan 20 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar ook enke le regen- en onweersbuien. Langs de Middellandse Zee vrijwel over al droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, aan de Atlantische kust plaatselijk minder warm. Spanje: In de noordwestelijke helft half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, soms ook veel wind. Elders droog en flinke zonnige pe rioden. Maxima van 19 graden in het noordwesten tot ruim 25 in het zuidoosten. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, tijdelijk ook veel wind. In de Algarve eerst nog vrij zonnig en droog. Maxima van 16 graden in het noordwesten tot 24 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima oplopend tot boven 25 graden. Tunesië: Vrij zonnig, droog en warmer. Maxima oplopend tot 30 graden of meer. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Van het zuidwesten uit een toene mende kans op regen- en on weersbuien. In het oosten en noorden eerst nog zonnig en droog. Vooral maandag warm met 's middags ongeveer 25 graden, daarna iets lagere maxima. Oostenrijk: Vrij zonnig, maar van het westen uit ook een toenemende kans op een lokale regen- of onweersbui. Vrij warm met maxima rond een graad of 25. Zwitserland: Hier en daar zon, maar van het westen uit buien met onweer. Maxima ongeveer 23 graden. Polen: Flinke zonnige perioden. Maan dag in het noordoosten wat meer bewolking en kans op wat regen, dinsdag in het zuidwesten mis schien een bui. Maxima oplopend tot ongeveer 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig. Dinsdag van het wes ten uit meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui, vooral in Tsjechi. Maxima ongeveer 23 graden. Hongarije: Veel zon en tot dinsdagavond droog. Maxima oplopend tot onge veer 25 graden. Italië: Veel zon en vooral in het noord westen ook kans op een regen- of onweersbui. Warmer, dinsdag vrij wel overal 25 graden of meer. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Maandag nog kans op een lokale bui, maar verder droog en flinke zonnige perioden. Maxima oplo pend richting 25 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien, maar van het westen uit geleidelijk droog en meer zon. Maxima aan zee tussen 20 en 25 graden. DINSDAG 15 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.46 Zon onder 21.25 Maan op 03.23 Maan onderl2.28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.05 22.36 9.38 22.09 Laag 05.16 17.46 4.57 «17.27 Weerrapporten 14/05, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. ver 1 24 12 0.0 De Bilt zwaar bew. w2 26 11 0.0 Deelen half bew. zw2 25 .13 0.0 Eelde half bew. no3 25 10 0.0 Eindhoven zwaar bew zw3 26 12 0.0 Den Helder zwaar bew no 3 20 14 0.0 Rotterdam regen w2 25 12 0.0 Twente zwaar bew ver. 1 25 10 0.0 Vlissingen zwaar bew w4 25 12 0.0 Maastricht zwaar bew zw4 26 13 0.0 Aberdeen zwaar bew. o2 16 7 0.0 Athene zwaar bew. n4 20 15 0.2 Barcelona zwaar bew. n2 19 13 0.0 Berlijn half bew. z2 21 12 0,0 Boedapest licht bew. zw 1 18 8 00 Bordeaux zwaar bew. w2 18 12 00 Brussel zwaar bew. zw2 26 12 0.0 Cyprus licht bew. w4 23 17 0.0 Dublin licht bew. w3 16 8 3.1 Frankfurt zwaar bew. w.s.0 23 11 0.0 Genève zwaar bew. w2 27 10 0.0 Helsinki licht bew n3 9 2 0.0 Innsbruck half bew. ver. 2 25 9 0.0 Istanbul half bew. n3 16 9 0.0 Klagenfurt licht bew. w.s.0 20 8 0.0 Kopenhagen licht bew. w3 19 8 0.0 Las Palmas licht bew. n3 24 17 0.0 Lissabon zwaar bew zw3 18 15 0.0 Locarno zwaar bew zl 24 16 0.0 Londen zwaar bew. w2 25 12 0.2 Luxemburg zwaar bew. w2 24 13 0.0 Madrid zwaar bew. z2 18 11 0.0 Malaga licht bew. nw2 27 14 0,0 Mallorca half bew. ver. 1 24 10 0,0 Malta licht bew. no 2 22 13 0.0 Moskou regen nw2 6 3 0.7 München regenbui wl 19 10 0.0 Nice half bew. nw2 19 14 0.0 Oslo zwaar bew no 3 23 9 0.0 Parijs regen no 1 18 11 0.4 Praag half bew z2 19 7 0.0 Rome half bew. ol 23 10 0.0 Split onbewolkt o2 21 8 0.0 Stockholm zwaar bew. n2 10 6 0.0 Warschau half bew. zw3 16 4 0.0 gg» bewolkt onweer W warmtefront sffl# regen sneeuw koufront Jta. opklaringen Ib hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in --lOOO- hect0 pasca| Wenen zwaar bew zo 3 19 5 0,0 New Orleans onbewolkt o2 28 19 0.0 Zürich half bew zo 2 25 11 0.0 New York half bew n3 18 13 0.0 Bangkok zwaar bew. w3 34 26 0.6 Tel Aviv half bew zw2 28 18 0.0 Buenos Aires licht bew zo 1 14 5 0.0 Tokyo zwaar bew z3 26 17 0.0 Casablanca licht bew. zw 1 21 15 0.0 Toronto half bew. w2 16 3 0.0 Johannesburg onbewolkt w.s.0 21 7 0.0 Tunis zwaar bew zl 25 13 0.0 Los Angeles licht bew. zw3 18 14 0.3 Vancouver zwaarbew z2 16 11 0.0 O L O F 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn-en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5C Familieberichten: 023- 53171 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30t: 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN71 Maandag t/m vrijdag van 8.30K V 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-51 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER POF Voor abonnementen die per post(h worden verzonden geldt een toesb aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf Voor mensen die moeilijk lezen,s hebben of blind zijn (of een and! leeshandicap hebben), is eensas van het regionale nieuws uit hell r Dagblad op geluidscassette best informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu* Auteursrechten voorbeha Dagbladuitgeverij Dani E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl i K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde' feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10