Berlusconi vrijwel zeker weer premier Allemaal aan dë wandel! FC Lisse viert kampioenschap uitbundig Veemarkten: Minister r- wat/zon, ook buien m19 2 aa 71 1 r Brinkhorst blundert Benzine weer vier cent duurder al GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ansen vast >or moord ackstreet Boys an uit elkaar' of eert Götte et live-cd irging Koersk 'gint in juni el operaties n geschrapt 12 13 24 Zomerse taferelen Leidenaar Lieske winnaar Libris Literatuurprijs 2001 Ryanair gaat gratis vluchten aanbieden Interne chaos NS rond Koninginnedag Hagenaar verdrinkt in de Drecht 2 WEKEN WNDAG 14 MEI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 itjes voor iotheden in irt, dierenwelzijn papierbranche JALDUM - De politie in Por- d heeft gisteren twee Fran- gearresteerd die verdacht den van de moord op een s echtpaar. Het duo heeft iddels bekend. De stoffelij- verschotten van Jan (54) en ine (52) Hoekstra uit het se Menaldum werden vori- iieek zondag in een berm inden vlakbij het stadje San olomeu de Messines in de irve. Ze waren met schoten it hoofd om het leven ge- :ht. IDEN - De succesvolle Ame- mse jongensband Back- et Boys gaat aan het eind zijn huidige wereldtournee ilkaar. De band zal begin end jaar nog een album de grootste hits üitbren- Dat meldt het showbizz - bureau WENN. De vijf le- - AJ, Nick Carter, Kevin Ri- rdson, Brian Littrell en Ho- B - willen zich volgens een nieme zegsman gaan con- treren op 'hun eigen projec- DELBURG - De popgroep brengt donderdag 14 juni live-album uit als eerbe- aan de recent verongeluk- ummer Chris Götte. De t krijgt als titel Oog in oog, in Ahoy', en is alleen ver baar via internetsite www- Inl. Vanaf vanavond kun- fans daar intekenen. De opbrengst gaat naar War d. SKOU- De berging van de inken kernonderzeeër sk begint rond 20 juni en egen 20 september voltooid Dat heeft de Russische vi- iremier Ilja Klebanov van end bekendgemaakt. De rsk verging 12 augustus vo- aar in de Barentszzee. Alle bemanningsleden kwamen Twaalf stoffelijke over men zijn boven water ge- d. TERMEER - Ziekenhuizen in rovincie Noord-Holland >en voor deze week onge- duizend geplande opera- moeten schrappen door de is van werknemers voor een re CAO. Spoedeisende ope- r is gaan wel door. Tachtig I :s in vooral Noord- en I-Holland staan de komen- -Ijf dagen gepland. -NDAAG 30 PAGINA S lenland 3 enland 5 uur en Kunst - 12,1.4 lomie 6,7 )of en Samenleving 10 Drek van de Dag 2 ondheid 16 visieprogramma's Leidsch Dagblad NR. 42617 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Cocktail: Oud Leiden vaart met sponsors In de rij voor oliebollen en een taart van 1300 gulden V-ofc- Feyenoord kraakt, maar GOjr-vVc Ajax breekt ~-£y^ CL> in Arena Vrouwen van TerLeede halen eindelijk de landstitel VRAGEN ■Ml 071-5128030 De spanning viel al snel weg, zaterdagmiddag in Noordwijk, waar FC Lisse aan een punt vol doende had om kampioen te worden in de hoofdklasse A. Binnen twee minuten stonden de Lissenaren al op voorsprong in de wedstrijd tegen Noord- wijk, die uiteindelijk met 2-5 werd gewonnen. De ploeg van scheidend trai ner Wim Schaap begon de competitie absoluut niet als kanshebber, nadat vorig sei zoen degradatie ternauwer nood was voorkomen. Voor de winterstop stonden de Lissena ren al op een verrassende vier de plaats. Toen daarna de con currenten punten lieten liggen en het team steeds beter begon te draaien, groeide het geloof in de titel. Uit de negen wedstrij den in de derde periode haalde FC Lisse liefst 23 punten. De ploeg eindigde uiteindelijk met vijf punten voorsprong op nummer twee Ter Leede, dat in de cruciale fase hopeloos uit vorm bleek. Voor veel Lisse-supporters begon de zonnige feestdag met een fleurige fietstocht naar het Noordwijk-complex. Na de tra- Het Vierkant in Lisse stroomde vol met supporters die hier hun kampioensfeest bouwden. Foto: Henk Bouwman ditionele zegetocht door het dorp en de huldiging op het ge meentehuis volgde een feest in het clubhuis. Voor de kersverse kampioen begint zaterdag al de volgende strijd: die om het za terdagkampioenschap. Lisse begint met de uitwedstrijd te gen ASWH. Pagina 19: Noordwijk kan Lis- sese feestje niet verknallen leiden robbert minkhorst De Nederlandse veemarkten hebben felle kritiek op minister Brinkhorst (landbouw) en LTO- voorman Van Gisbergen. Met de sluiting van de veemarkten, waarvoor Van Gisbergen pleit en waarbij Brinkhorst zich za terdag heeft aangesloten, roep je de problemen over de vee houderij juist af, betoogt A. de Jong, voorzitter van de Groep Nederlandse Veehandelscentra en directeur van de Leidse Groenoordhallen. Veemarkten helpen juist de verspreiding van ziekten voor komen, zeggen De Jong, zijn collega G. Bootsma van de Zwolse veemarkt en oud-be stuurslid C. Duineveld van de Bond van Handelaren in Vee. Minister Brinkhorst maakte za terdag bekend dat hij de toe komst van de veemarkten 'bin nenkort uitvoerig wil bespre ken'. „Veemarkten, waar veel dieren en mensen samenko men, kunnen gevaarlijk zijn als het gaat om verspreiding van ziekten", zei Brinkhorst op een congres van D66 in Dordrecht. Mediamagnaat ligt voor in prognoses Mediamagnaat Silvio Berlusconi lijkt voor de tweede keer premier van Italië te worden. Volgens de laatste prognoses heeft de centrum-rechtse coalitie Casa delle Libera (Huis van de Vrijheden) bij de verkiezingen van gisteren de absolute meerderheid in de Kamer van Afge vaardigden behaald. rome rtr/dpa/anp Volgens een prognose van de Italiaanse publieke televisie heeft centrum-rechts bij de ver kiezingen voor de Kamer 45,4 procent van de stemmen be haald. De regerende centrum linkse Ulivo (Olijfboom)-coali tie, die wordt geleid door oud burgemeester Francesco Rutelli van Rome, staat op 42,6 pro cent. In de Senaat zou Berlus coni op 42,6 procent kunnen rekenen tegen Rutelli 39,1 pro cent. Driekwart van de zetels in Kamer en Senaat worden ver deeld volgens het districtenstel sel en een kwart via het stelsel van evenredige vertegenwoor- diging. Het tellen van de. stemmen kan nog uren duren, omdat de verkiezingen chaotisch zijn ver lopen. Gisteravond stonden nog zulke lange rijen kiezers bij de stembureaus te wachten, dat de regering besloot de stem bussen niet op het vastgestelde tijdstip van 22.00 uur te sluiten. In Rome bracht de laatste kie zer om 2.25 uur 's nachts zijn stem uit. De allerlaatste stem viel in Reggio di Calabria in het uiterste zuiden te noteren. Daar verliet een kiezer om 04.00 het stembureau. Minister Enzo Bianco van binnenlandse zaken weet de problemen aan de hoge op komst. Vermoedelijk heeft zo'n 80 procent van de stemgerech tigden de gang naar de stembus gemaakt. Maar hij gaf toe dat het aantal stembureaus om fi nanciële redenen met een der de was teruggebracht: 30.000 van de 90.000 stembureaus wa ren geschrapt. Pagina 5: Stemmen op zijn Ita liaans: uitstellen, lange rijen, chaos KATWIJK- Op de stranden van Katwijk, Noordwijk en Wassenaar was het zaterdag en zondag al zomer. Met een temperatuur van ruim 25 graden en een lekker fris windje was het aan de vloedlijn bijzonder goed toeven. Alleen het water was met acht graden aan de koele kant In Katwijk was het zaterdag ter hoogte van de Uitwatering extra druk. Niet alleen met strandbezoekers, maar ook met belangstellenden voor de reddingsdemonstraties die de KNRM op die plek hield. Meevaren met de reddingsboot Antje was één van de trekpleisters. Foto: Dick Hogewoning 9,11,13,15 19t/m 30 17 10,16 leiden/bergen anp De in Leiden woonachtige au teur Tomas Lieske heeft de Li- bris Literatuur Prijs 2001 ge wonnen met de roman 'Frank- lin'. Winnie Sorgdrager, voor zitter van'de jury, maakte dat gisteravond in het Amsterdam se Park Plaza bekend. Aan de prijs is een bedrag van 100.000 gulden verbonden. Lieske ver sloeg vijf andere genomineer den: J. Bernlef, Erwin Mortier, Frank Noë, Wanda Reisel en Toon Teilegen. Zij krijgen elk 5000 gulden. De jury was naar eigen zeg gen bijzonder onder de indruk van de literaire durf van Lieske. „Van zijn stilistische brille en zijn brutale geestigheid", aldus de scherprechters in hun rap port. „Zijn boek heeft zo'n hoog tempo dat de meegesleurde le zer in eerste instantie niet met een in de gaten heeft hoe stevig het eigenlijk in elkaar zit. De wereld van dit boek is niet aan genaam, het is er een waarin overleven niet vanzelf spreekt maar bevochten moet wor den." Tomas Lieske, pseudoniem van Antonius Theodorus van Drunen (Den Haag, 1943), werd in 1996 met zijn roman Nacht kwartier ook al genomineerd voor de Libris Literatuurprijs. Pagina 14: 'Tederheid over leeft in krachtpatserij' rotterdam anp Luxe 1-stand buggy •5-punts gordel •klein opvouwbaar •keuze uit 2 dessins van 99.- naar 34 - VOORDEEL! Marktleider Shell heeft de prij zen van benzine zaterdag op nieuw met 4 cent verhoogd. Su per plus kost aan de pomp ƒ2,93 en euro ongelood komt op 2,81. Diesel is één cent in prijs verhoogd en kost nu ƒ1,82. Met deze twaalfde stap sinds begin maart heeft de benzine prijs een nieuwe top bereikt. Sinds begin maart is brandstof bijna drie dubbeltjes duurder geworden. Diesel werd in die periode nog geen dubbeltje duurder. Als Shell de prijzen verhoogt, volgt de concurrentie doorgaans snel. Er liggen verschillende oorza ken ten grondslag aan deze prijsverhogingen. De vraag naar benzine in de Verenigde Staten is groot nu het zomerseizoen voor de deur staat. Amerikaan se oliemaatschappijen kopen Europese brandstof. Het aanbod is laag wegens onderhoud aan raffinaderijen. Daarnaast brak er in het paas weekeinde brand uit in een En gelse raffinaderij. De prijs voor autogas is in de afgelopen week juist verlaagd van 97 naar 96 cent per liter. brussel anp utrecht gpdVooral het ontbreken van een onontbeerlijk communicatiesysteem brak NS op. De commu nicatie, schrijft Verweij, verliep hierdoor niet snel genoeg. „Dat is dan ook de reden waarom het soms wat langer dan gewenst duurt voordat we een besluit nemen en dit vervolgens communi ceren. Dit werd natuurlijk extra duidelijk op Ko ninginnedag toen de treinenloop door heel Ne derland erg verstoord was." Ook op andere be drijfsonderdelen bij de NS ging het mis. Zo lagen de faxserver, telefoons en cruciale communica tiesystemen bij het zogeheten Informatie Deel- centrum (IDC) eruit omdat deze niet juist waren aangesloten. Dit centrum is verantwoordelijk voor het doorgeven van informatie naar andere NS-geledingen. De NS wil nog niet reageren. Vanmiddag be spreekt de NS-directie een interne evaluatie naar de chaos op Koninginnedag. Een woordvoerder meldt dat deze evaluatie in de loop van morgen bekend wordt gemaakt. De NS is in hoge mate zelf verantwoordelijk voor de chaos die op Koninginnedag ontstond rond het Amsterdamse station. Telefoons, faxen en di verse communicatiesystemen functioneerden niet in het weekeinde van 29 en 30 april. Hier door mislukte de inzet van extra treinen en extra personeel op het spoor. Dit blijkt uit interne be drijfsinformatie van de NS. Bij een ontregelde treinenloop is het normaal gesproken de afdeling Verkeersleiding die het materieel en personeel op het spoor bijstuurt. Maar toevallig net in het weekeinde van Konin ginnedag werd deze verantwoordelijkheid over gedragen aan het zogeheten 'Regelcentrum in Zwolle' omdat Verkeersleiding voortaan niet meer onder de NS, maar onder de overheid valt. In het interne document spreekt het hoofd J. Ver weij van 'kinderziektes, niet uitgekristalliseerde rollen, nieuwe werkwijzen en systemen die nog instabiel zijn.' HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Blaas jezelf op en eenieder voelt lust tot prikken. „Van Gisbergen heeft op per soonlijke titel gezegd dat de markten dicht moeten", rea geert De Jong. „De minister doet daar vervolgens een uit spraak over. Dat vind ik een blunder. Ik begrijp niet dat Brinkhorst zomaar een mening overneemt." Bootsma vult aan: „De minister is op z'n minst eenzijdig voorgelicht. De bewindsman heeft het he lemaal verkeerd begrepen, vindt de sector. Als je de vee markten sluit, ontstaan spon taan andere verzamelplaatsen voor vee. Die worden in tegen stelling tot de markten niet ge controleerd, en worden zo juist een broedplaats voor ziekten. De Jong: ,,Als de minister de veemarkten sluit, wordt hij per soonlijk verantwoordelijk ge steld voor allerlei dierziekten." Duineveld: „Dat zou slecht zijn voor de veehouders." De Nederlandse veemarkten lichten vandaag in Utrecht hun toekomstplannen toe. Pagina Leiden: Veemarkten staan garant voor goede con trole vooruitblik WOENS DONDER VRIJ S2TST "Vie- 10718° «717° SSK 60% 40% 30% SSSSS 20% 30% 30% leimuiden saskia stoelinga Een 49-jarige man uit Den Haag is vrijdagmiddag bij schil derwerkzaamheden aan zijn bootje in Leimuiden in de Drecht verdronken. De man was bij zijn ligplaats vanuit een bootje zijn zeilboot aan het schilderen, toen hij onwel werd en te water raakte. Omstanders sloegen pas alarm toen ze aan het begin van de avond een krukje en het petje van het slachtoffer in het water zagen drijven. Een buurman had hem rond het middaguur al gemist, maar dacht dat hij even een boodschap aan het doen was. Duikers van de brandweer van Alphen aan den Rijn waren rond zeven uur vrijdagavond ter plekke en vonden de man al vrij snel op de bodem van het meer in de buurt van de zeil boot. 19 mei 2001 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. De Ierse luchtvaartmaatschap pij Ryanair wil op bepaalde routes gratis vluchten aanbie den. Dit heeft topman Michael O'Leary vanochtend gezegd. Het zou gaan om een beperkt aantal stoelen per vlucht. Door de verkoop van drank jes en de verhuur van koptele foons voor films aan boord, hoopt de maatschappij toch geld binnen te krijgen. Ook spe ciale arrangementen voor de reservering van hotels en huur auto's moeten Ryanair inkom sten bezorgen. De Ierse prijsstunter heeft sinds kort de luchthaven van het Belgische Charleroi als be langrijkste Europese uitvalsba sis. In België is de door Ryanair voorgestelde koppelverkoop of ficieel verboden. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft overi gens vorige week in kort geding geeïst dat Ryanair stopt met vergelijkende reclame. Daarin laat Ryanair onder meer het Brusselse symbool Manneken Pis zijn behoefte doen op de volgens de Ieren te hoge prijzen van Sabena. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer fl.vjn. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Oi WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 Waar haal je Ff"\C e energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1