Silvio Berlusconi, een hardleerse plaatboef Buitenland Arme zwarten vergokken massaal hun geringe bezit 'Een president, die had ik nog niet' 4s ERDAG 12 MEI 2001 OU een gevaar voor BP flBS hij is vooral een hardleerse iu een gevaar voor ipa zijn. Banden met llaffia hebben. De in- itionale pers loopt te- hem te hoop, het con- atieve Britse weekblad Economist voorop. is toch Silvio Berlusco- |olgens eigen zeggen de ;ser van Italië, vol- zijn vele vijanden een naire plaatboef, een en door slecht mens am. HANSGELEUNSE Berlusconi, bijna 65 al- bekroont morgen zijn in liniepeilingen voorspelde formatie van oppositielei- ot premier. Italië staan ire, mooie tijden te wach- ninder belasting, betere ioenen, meer werk. ii jaar geleden, toen de re- beurs nog niet zo fanatiek bet werk hoefden om zijn •mannenuiterlijk op de af- seen energieke, bijna stige uitstraling mee te ge- beloofde II Cavaliere pre- letzelfde. Eenmaal aan de deed hij wat alle politici ,lon bezuiningen aankondi- snijden in de pensioenen. ich olk liep te hoop, zijn coali- u 0 rtner Umberto Bossi, de o- en xenofobe leider van iNord, verraadde hem. Na maanden kwam Berlus- ,rkdra iedereen de strot uit. is reikt het geheugen van middelde Italiaanse kiezer ierder dan het laatste pro- nda-offensief. Het jaar is ver weg, Silvio's protse- magazine Una Storia Itali- Sgt bij miljoenen op het itkastje. De magie van de oudige jongen die met werken rijk werd in de f,een media-imperium drie tv-zenders, een krant, atgeverij in handen kreeg i amateur-politicus een inieuwe partij uit de grond Ie stampen, die magie is iteeds niet uitgewerkt, iconi, zoon van een een- ge bankemployé, is onte- eggelijk een doener, en bo- Islim. Hij wist waar het lan miljoenen Italianen it van op hol slaat: il col oring Voetbal. Berlusconi v®j tdaarom vijftien jaar gele- van! Je beroemde voetbalclub en h lilan als springplank naar elijke bekendheid en popu- it. De gok lukte, elk succes lilan- en het waren er ve- raalde op Silvio af. sconi had al eerder zijn ieke vrienden met zorg ge teerd. De socialistische lei- u til «tino Craxi bijvoorbeeld, lere premier zorgde er als lees wethouder voor dat «ontwikkelaar Berlusconi Ie stadsgrens van Milaan forensendorpen kon bou- Het luidde eind jaren zes- i oprichting in van zijn makte moedermaat- )pij Fininvest. jaar later schoot Craxi hem te hulp door per wet een Silvio Berlusconi zwaait naar zijn aanhangers. Foto: Reuters/Paolo Cocco einde te maken aan de situatie dat alleen publieke tv nationaal mag uitzenden. Berlusconi's Mediaset kon de stap van lokale porno- en trashzendex naar 'fa- milie-tv voor heel Italië' maken. Craxi is inmiddels overleden, en met hem zijn geheimen over financiële transacties die het daglicht niet verdragen in het graf verdwenen. Volgens oud- onderzoeksrechter Del Pier, nu eenzaam politicus, kreeg Craxi voor zijn medewerking het 'vriendensommetje' van 35 mil joen gulden. Silvio nam het nooit zo nauw. Op de lagere school - hij was natuurlijk de beste van de klas - maakte hij tegen betaling het huiswerk van minder getalen teerde leerlingen. Zakeninstinct heet dat. Dat leverde hem ook banden met de maffia op. Om koping van moeilijk doende be lastinginspecteurs en rechters, geknoei met de boekhouding en Zwitserse maatschappijen gekoppeld aan het bankgeheim van het Alpenland verbergen de herkomst van zijn kapitaal. Tien processen zijn tegen hem in stelling gebracht door verbe ten strijdende officieren van justitie. Volgens Berlusconi wa ren het allemaal dienaren van de communisten, zoals ieder een die kritiek op hem levert het etiket 'lid van internationale linkse samenzwering' krijgt op geplakt. Al die processen heb ben overigens weinig opgele verd. Silvio heeft gewiekste ad vocaten en vrienden in het jus titieel apparaat: sommige zaken verjaarden, andere konden niet worden doorgezet omdat de beroepstermijn door bureau cratische tijdverspilling ver streek. Voor Silvio geen probleem: hij verkoopt ze als vrijspraak, en vergeet uiteraard te vermelden dat zijn premierschap in 1994 hem redde van een veroorde ling tot 18 maanden wegens be lastingfraude. Dat The Econo mist alle beschuldigingen opra kelt, er de belangentegenstellin gen van de mediakeizer annex politicus aan toevoegt om tot de conclusie te komen dat II Cavaliere nergens ter wereld aan de macht mag komen, maakt hem razend. De traditio nele dreigementen met proces sen volgen en eveneens die an dere traditionele tegenzet: al die buitenlandse media beho ren tot een 'linkse journalistieke internationale'. Daar schuilt de zwakke plek van Berlusconi: hij mag een plaat boef zijn die Erasmus, Dante en andere grote klassieke schrij vers en filosofen leest - zegt hij - hij is vooral een hardleerse plaatboef. In 1994 weigerde hij zijn media-imperium te verko pen en zette het in voor zichzelf en zijn 'voetbalpartij' Forza Ita lia (Hup Italië). Eenmaal pre mier maakte hij van staatsom roep RAI ook een Berlusconi- propagandaomroep. Nu pro beert hij verkoop te ontlopen door drie 'onafhankelijke inter- natonale experts' als adviseurs aan te stellen. Zij worden mogelijk de beheer ders van een blind trust, want als Berlusconi premier wordt komt er binnen honderd dagen een wet die een einde maakt aan belangenverstrengeling. Een scherzo natuurlijk, waar hij in zijn studententijd als enter tainer en zanger op cruisesche pen succes mee zou hebben ge had. Anno 2001 valt er niets meer te lachen: Berlusconi zal heersen op alle fronten. Hoe lang? Er staat een betere ministersploeg klaar dan het stelletje amateurs waarmee hij in 1994 aantrad. Maar ook hier kan zijn hardleersheid hem parten spelen. Hij heeft op nieuw het ongeleide projectiel Umberto Bossi in zijn coalitie 'Huis van de Vrijheid' gehaald. Alleen al om die reden maakt centrum-links zich niet eens zo ongerust over de voorspelde verkiezingsnederlaag. Daar pre pareert men zich op il dopo, het tijdperk na Berlusconi dat naar velen verwachten snel zal aan breken. Italië is met Berlusconi weer te rug bij af. Hij is niet de man van de nieuwe democratie, zoals hij zich afficheert, maar de brug met de vermolmde oude, toen politiek in de eerste plaats een zaak van vriendendiensten was en wetten niet meer dan aanbe velingen. Hij leidt aan groot heidswaanzin, riep onvervaard uit dat 'geen politicus in de we reld kan tippen aan mijn des kundigheid'. Hij presenteert zich als 'de familieman, de trouwe echtgenoot, de betrok ken vader' van twee volwassen kinderen en drie peuters. Voor dat doel is in zijn protserige Storia Italiana het eerste huwe lijk weggemoffeld met volzin nen over 'liefde die hechte vriendschap werd'. Maar achter al deze onzin ver bergt zich een ook letterlijk klei ne politicus. Hij wil de grootste zijn, maar de twijfel is overal aanwezig. Vandaar dat de tijd op zijn portretten blijft stil staan. Vandaar dat hij uit angst om te verliezen geen tv-debat durft aan te gaan met zijn cen trum-linkse rivaal Franceso Ru- telli. En vandaar ook dat hij te gen de Sunday Times zegt: „Het kostte me 35 jaar om Mediaset op te bouwen, maar als premier was ik na zeven maanden weg. Waar zou ik geweest zijn als ik, zoals links wilde, Mediaset had verkocht?" De tegenstanders mogen er moed uit putten. Berlusconi gooit opnieuw niets in de ver koop. Een beter signaal dat zijn aankondiging van een nieuw Berlusconi-tijdperk van zeker vijf jaar onzekere grootspraak is kon II Cavaliere niet afgeven. Zuid-Afrikaanse regering zet in op casino's en lotto tcasino in Johannesburg ziet eruit als een straat in Italië. Foto JOHANNESBURG EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Wie zich echt gedesoriënteerd wil voelen, kan nu terecht in het nieuwste overdekte winkelcentrum van Johannesburg. In Afrika je volgens beproefd Amerikaans re cept in Europa wanen, dat is wat de ont wikkelaars van Montecasino hebben be reikt. Hart van het complex - een even ge slaagde als bizarre replica van een Toscaans stadje - is een immens gokpa leis. Het heeft een onweerstaanbare en volgens velen verontrustende, aantrek kingskracht op de arme zwarte Zuid-Afri kaan. De biljetten zitten in de bh, de veiligste plek, en zijn getooid met een neushoorn: 10 rand, ongeveer 3 gulden. De ogen houdt Nkele gefixeerd op het veelkleurige monster voor haar dat luistert naar de naam Paparazzi. Achter haar staan drie vriendinnen, allen met ingehouden adem en grote ogen, die vanonder hoedjes toe zien hoe Nkele een biljet in de gleuf schuift en er munten van een halve rand voor terugkrijgt. De machine eet ze achter elkaar weer op. „Nee, winnen doe je hier niet", verzucht Nkele. Ze zijn afkomstig uit een arme zwarte township en werken als hulp in de huis houding in een rijke, nog vooral blanke buitenwijk. De 110 rand die Nkele net is kwijtgeraakt, staat gelijk aan twee dagen werk. Zeker de helft van het publiek dat op deze Zuid-Afrikaanse feestdag de 1.700 slotmachines bedient is zwart, van lage sociale status en op zoek naar geluk. Het moet gezegd, ook de blanken lijken niet de meest welvarenden. De buurvrouw van Nkele is een 75-jarige in een rolstoel, die haar zoon zo vriendelijk heeft gevon den te helpen bij pogingen meer uit haar pensioen te halen. De eenvoudige gokkers vallen uit de toon in deze omgeving. Montecasino, zelf ook niet echt op zijn plaats aan een kruispunt van snelwegen aan de noordkant van Jo hannesburg, is een ode aan het snelle, rij ke en uitbundige leven. Het omvat een 5- sterrenhotel - natuurlijk in de vorm van een Toscaanse villa - een theater, een me gabioscoop, een kinderkennis, winkels, restaurants en bars: 85.000 vierkante me ter shoppertainment, zoals directeur Ga vin Rimmer het noemt. Vermaak en chi que winkelen onder een 15 meter hoge donkere kunsthemeL Het licht in Montecasino is zoals laat in de middag in Siena. De winkels en restau rants, van nadrukkelijk bovengemiddeld niveau en met Italiaanse allure, zijn on dergebracht in heuse 'palazzi' van okerk- leurig beton en papier-maché. Ze staan rond pleinen met spuitende fonteinen en bomen van staal met een zijden herfst- kleed. Je kunt verdwalen in de kronkelen de 'viali' gemaakt van echte Italiaanse kinderhoofdjes. De was hangt uit. een ou de Fiat 500 staat nonchalant in een hoek. In de straatjes en op de overvolle terras sen overheerst het wit van de Afrikaner. Te korte korte broeken onder te dikke buiken. Nieuwsgierig en vooral ontspan nen: waar kun je in Zuid-Afrika in het centrum van een stad wandelen zonder bang te zijn te worden beroofd of te wor den neergestoken? Het is de trend: de binnensteden worden onleefbaar en over gedaan aan de zwarte broeders. Wie geld heeft rijdt met de kinderen in de auto naar een goed beveiligd, veredeld winkel centrum. Daar ga je kopen, eten, drinken, films bekijken, het theater bezoeken èn gokken. Als paddestoelen rijzen ze uit de grond in Zuid-Afrika, de casino's. In de apartheids jaren moesten de blanken, op last van de Nederduits Hervormde Kerk, gokken in de 'thuislanden', de desolate plekken waar zwarten waren weggestopt en God noch gebod heerste. De zwarte regering heeft op haar beurt het (legale) gokken ontdekt als extra bron van inkomsten. In anderhalf jaar tijd is de lotto uitgegroeid tot een enorme hit en zijn concessies weggegeven voor 40 casino-complexen. Daarvan hebben 22 inmiddels al hun (pompeuze) poorten geopend. Johannes burg, met drie casino's, profileert zich als Afrika's Las Vegas. Maar niet iedereen is enthousiast. In een land waar de arme zwarte massa reikhal zend uitkijkt naar enige welvaart, blijkt de verleiding om het weinige geld te vergok ken onweerstaanbaar. De lommerds flo reren. Meestal wordt de 's ochtends ge brachte waar 's avonds niet opgehaald. Hulplijnen, opgezet door de industrie zelf als onderdeel van het 'Programma Ver antwoord Gokken', worden plat gebeld. De meeste gokverslaafden blijken hun geld te verliezen aan de fruitmachine. „Gokken is onze snelst groeiende indu strie. We raken razendsnel verwijderd van werkethiek, sparen en oude familiewaar den. Apartheid begon met het vernietigen van de Afrikaanse familie en de casino's zetten het voort", zegt de (blanke) colum nist van de Sunday Times, Stephen Mu- holland. Hij heeft bijval gekregen van een hoge ANC-politicus, Peter Miller, minister van financiën in de provincie Kwazulu-Natal. „De groei van de industrie heeft geleid tot een herverdeling van rijkdom van de ar men naar de rijken. Armen gooien geld door de strot van machines in plaats er voeding en kleren van te kopen." Hij noemt het besluit om 40 casino's te ope nen 'een van de ernstigste vergissingen van het democratische Zuid-Afrika'. De inkomsten voor de provincie zijn volgens hem 'minimaal'. De regering verdedigt zich door te stellen dat de casino's enkele tienduizenden nieuwe banen hebben opgeleverd en im pulsen geven aan zwart ondernemer schap. Men verwacht dat de casino's aan trekkingskracht zullen uitoefenen op toe risten, een idee dat Miller weghoont. „In middels heeft elke provinciestad wel een casino. Dat zijn echter niet de attracties waar de professionele gokker of buiten landse toerist op afkomt. Wel de lokale bevolking." AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Iedereen jaloers op advocaat Milosevic Torna Fila, de advocaat van de Joegoslavische oud-president Slobodan Milosevic. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis DEN HAAG MARJOLUN DE COCQ Advocaat Toma Fila, topkan- toor in Belgrado, Slobodan Milosevic als voornaamste cli ënt, wil iets rechtzetten. Hij is niet de spil in een netwerk van corrupte advocaten, noch agent van de Joegoslavische geheime dienst. „Mademoisel le, denkt u echt dat het Joego slavië-tribunaal mij dan in dienst zou houden? Ze weten alles van me in Den Haag. Wanneer ik voor het laatst borstvoeding kreeg. Hoe breed de schoot van mijn grootmoe der was." Fila is net terug uit de rechts zaal van het Joegoslavië-tribu- naal, waar hij een Bosnisch- Servische kampbewaker verde digt. Druppels water van de haastige douche in zijn witte krans haar, glaasje Jagermeis ter, uitgebreide Servische en tourage. Heftige gebaren als de stem op dondervolume gaat. De 69-jarige raadsman is beur telings geamuseerd en gebelgd over aantijgingen in Belgrado dat hij jarenlang ogen en oren van Milosevic was bij het tribu naal. 'Gewoon jaloezie' van ge passeerde Servische advocaten is het. Ze willen hem zwart ma ken bij de griffie in Den Haag om te voorkomen dat hij er Milosevic ooit mag verdedigen. „Kijk zelf maar", zegt Fila. „Er is nu een ander regime in Joe goslavië. Alle dossiers van de geheime dienst zijn openge steld. Als ik voor Milosevic' ge heime politie werkte, zou ik dan vorig jaar ook de vier Nederlan ders hebben verdedigd die er van waren beschuldigd dat ze hem wilden vermoorden?" De geruchten over op geld be luste advocaten die cliënten ronselen door ze een deel van het relatief hoge Haagse hono rarium te geven, zijn ook Fila bekend. Maar zelf heeft hij nooit geld aangeboden, be zweert de advocaat, zelfs zijn diensten niet; hij is altijd ge vraagd. „Ik ben veel te groot. Ik heb niets nodig, ook niet van de geheime dienst. Het enige wat er aan mijn leven schort: ik heb te veel jaren, te veel gewicht, te veel geld en te weinig haar." Fila werd een week voor de Joe goslavische oud-president na een lange nacht van onderhan delingen naar de cel werd afge voerd, door Milosevic bena derd. Die wilde hem als advo caat voor zoon-in-kwade-zaak- jes Marko. „Toen heb ik met Milosevic kennis gemaakt, ik had de man nooit eerder ont moet of gesproken. Op 30 maart werd hij opnieuw opgetrommeld. Om kwart voor vijf 's ochtends begeleidde hij Milosevic zelf in diens gang naar Canossa. Hij had zijn re serves om de zaak aan te ne men, heeft die nog steeds. „Daar wil ik nu niet over pra ten, dat is beroepsgeheim." De advocaat, derde generatie in Bureau Fila in Belgrado, heeft in Milosevic' gloriedagen de nodige strubbelingen met het regime heeff gehad. Als ze aan de macht zijn, heb ben ze problemen met mij", constateert Fila. „Maar als ze problemen hebben, komen ze naai' mij." En dan spreekt de ij- delheid. „Ik heb in mijn leven alle soorten mensen vertegen woordigd, tot en met de vrouw van president Tito. Een presi dent. die had ik nog niet." In Belgrado werkt een team van acht man aan de verdediging van de gevallen leider, die te recht moet staan voor misbruik van staatsgelden. 'Erg zwaar' en 'vermoeiend' noemt Fila het pendelen tussen de Servische hoofdstad en Den Haag. Zijn huidige cliënt Mladen Radic heeft zich al beklaagd dat hij te weinig tijd van Fila krijgt. Maar, zegt Fila: „Eerst wil ik Radic af maken, dan komt Milosevic aan de beurt." Een poging van de Joegoslavi sche autoriteiten om Milosevic in zijn cel de aanklacht van het Joegoslavië-tribunaal te over handigen wegens volkenmoord in Kosovo viel vorige week in het water. „Milosevic wilde er niets van weten. Toen hebben ze het document maar tussen het luikje van zijn celdeur ge schoven. En daar zit het nog steeds." Toch kan niemand in Joegosla vië er omheen,, zegt Fila: het tri bunaal bestaat. „In het begin waren we allemaal tegen, maar na het Dayton-akkoord in 1995 vond niemand het meer nodig een verhaal te vervolgen dat al verteld was." De nieuwe sa menwerking van Joegoslavië met het tribunaal en nu ook met het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) is 'natuurlijk goed'. Maar honderd procent gewon nen geven voor het tribunaal kan Fila zich niet. De rechters deugen, het instituut als zoda nig ook. De aanklager, nu in de persoon van de Zwitserse Carla del Ponte, is volgens de raads man echter niet onafhankelijk genoeg. „De aanklager is in dienst van de politiek", zegt Fi la. „De NAVO en vooral Ameri ka hebben een grote invloed, dat is niet goed." 'Politiek' is de jacht op de man die als architect van de Balkan oorlogen van de jaren negentig wordt beschouwd. „Nu willen ze Milosevic hebben. Om te la ten zien dat al het geld dat naar het tribunaal goed is besteed, dat ze nu 'de grootste' te pak ken hebben." Maar aanklager doet niets aan de 1.500 dode Serviërs, de zogenaamde colla teral damage" van de NAVO- bombardementen in 1999. „Daar gebeurt niets, niemand is schuldig." En ook als het niet om westerse bommen gaat is de aanklager volgens Fila partijdig. Nog steeds zijn meer Serviërs aange klaagd, Kroatische leiders slechts mondjesmaat en mos limleiders al helemaal niet. „Wat is er gebeurd met de 60.000 Serviërs die zijn omge komen, hebben die zelfmoord gepleegd?" Volgens Fila wil Milosevic, ook voor de beschuldigingen van het tribunaal, uitsluitend in de Servische hoofdstad worden berecht. „Carla del Ponte mag er ook bij, het hele tribunaal mag erbij, maar het moet in Belgrado gebeuren." De advocaat heeft er een hard hoofd in dat Milosevic op korte termijn aan het tribunaal wordt overgedragen. Eerst moet dui delijk worden wat de Joegosla vische grenzen zijn en of Mon tenegro nog deel uitmaakt van de federatie. Pas dan kan een wet worden aangenomen die uitlevering van Joegoslavische ingezetenen mogelijk maakt. „De enige mogelijkheid om Milosevic naar Den Haag te krijgen, is dat hij wordt gekid napt. Maar dat hoop ik niet. Dat is tegen de wet."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9