Israël deelt Gazastrook opnieuw op Buitenland Concert van vier bands, drie landen, één droom 'Australische soldaten proefdier bij kernproef Rusland staat garant voor berging Koersk Annan en Bush werken ondanks conflict samen Executie McVeigh na blunder FBI uitgesteld Amerikaanse misdadiger wil soms gewoon dood AF - nding wapens Kosovo gepakt lenigheid over Ij mpmonument Dollar munt Oost-Timor rieverkrachter jgt 514 jaar cing bereidt lcf|rnproef voor Ontheemde Albaneesjes tnderdjarige dreigt vrouw jng woont jaar g jeen in woning Tornado op komst fERDAG 12 MEI 2001 INA - De internationale esmacht KFOR in de Servi- provincie Kosovo heeft jrote lading zware wapens jrschept. Volgens KFOR het om onder meer anti- en luchtafweerraketten, WgJoeld voor etnisch-Albanese llen. Deze zijn actief in het isgebied tussen Kosovo en »st van Servië. Zeven men- afkomstig uit Kroatië, Ma- inië, Bulgarije en Kosovo aangehouden. ei 3 i? ui |EN - Nabestaanden van de 1 'Slachtoffers van de ramp de skitrein in het Oosten- e Kaprun hebben gisteren de rails houten kruisen aatst. Daarmee willen zij alleen de doden herden- maar ook uiting geven aan kwaadheid over de hou set van de exploitant van de L De nabestaanden verwij- le exploitant dat hij hun «rt bij de oprichting van monument voor de slacht- s. Voor elk slachtoffer is kruis geplaatst. Ook twee erlanders stierven in de imenzee. DP ge - De Verenigde Naties wil le Amerikaanse dollar tot nige officiële munt maken lost-Timor. De VN besturen ebied sinds 1999, toen de •Timorese bevolking in een endum besloot tot afschei- van Indonesië, dat de Por- .ffelse oud-kolonie in 1975 be- :oai i. In januari 2000 voerden elev N de Amerikaanse dollar al etaalmiddel in, maar daar- et worden ook de Indonesi- roepia en de Australische ir op grote schaal gebruikt. IRID - Het Spaanse hoogge- tshof heeft in hoger beroep eruchte 'serieverkrachter 'iramides' 514 jaar gevan- ►straf gegeven. Hij hoeft ins de Spaanse wet echter lts twintig jaar van deze uit te^zitten. De rechter irdeél'de hem voor de ver- u"'jnting van 35 vrouwen, voor lofovervallen en 29 geval- an vrijheidsberoving. De irige gasinstallateur zegt 3ree neer dan honderd vrou- seksueel te hebben mis- e w tt, allemaal in de wijk Pira- is in Madrid. ctie :tie tbus HINGTON - China is van el ijk op korte termijn een on- eme rondse kernproef te hou- De test zal plaatshebben e basis Lop Nur, in de wes- e provincie Xinjiang. Dat en anonieme Amerikaanse ^leidsfunctionarissen in Washington Times. De nen zeggen zich te baseren ïgevens van Amerikaanse itei lagesatellieten. De laatste dat China een kernproef was in 1999. Drie jaar er had Peking gezegd alle eaire tests te zullen staken. KUMANOVO - Etnisch-Albanese kinderen uit het Macedonische Vakcince wachten in een auto van het Rode Kruis op transport naar een vluchtelingenkamp elders in het land. Hun dorpje is al dagen het centrum van hevige gevechten tussen het leger en Albanese rebellen, die hardnekkig verzet bieden. Macedonië besloot daarom de burgerbevolking te evacueren, zodat de opstandelingen hard kunnen worden aangepakt. Foto: EPA/Srdjan Suji NEW DELHI HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Als je de vier zangers van zuid-Azië's populairste rock bands - één uit Pakistan, één uit Bangladesh en twee uit India - elkaar ziet omhelzen, valt het moeilijk voor te stellen dat hun drie landen zo ongeveer op voet van oorlog met elkaar leven. Een uniek popconcert, mor gen in de Indiase hoofdstad New Delhi, moet er vol gens de rockers nu toe leiden dat er ook meer broeder schap ontstaat tussen de bevolkingen. Dat mag een unicum heten in zuid-Azië. Want de twee grootste aartsvijanden, het hindoeland India en het is lamitische Pakistan, hebben sinds de onafhankelijk heid aan het einde van de jaren veertig al drie oorlogen met elkaar gevoerd. Tussen Pakistan en Bangladesh, dat ook een moslimland is, botert het al evenmin. In 1971 scheidde Bangladesh, dat toen oost-Pakistan heette, zich na een bloedige burgeroorlog af van Pakis tan. Die wonden zijn nog altijd vers. Ook de relatie tus sen India en Bangladesh is slechts. Het is dus van enorme symbolische waarde dat de vier bands uit deze drie landen met elkaar op het podium staan. Het gaat de muzikanten, zo beweren ze, om het bouwen van bruggen tussen de drie staten. „Politiek is iets heel an ders dan muziek maken", zegt Hamin Achmed, zanger van Miles, de populairste rockgroep uit Bangladesh. „Gewone mensen uit al deze drie landen kunnen din gen samen doen. Wij zijn hier om te bewijzen dat zo iets echt kan." Daar is de zanger van de Pakistaanse rock band Juno- on, Salman Ahmad, het helemaal mee eens. „De mees te Pakistani vinden dat er een einde moet komen aan de slechte relaties met India", meent hij, „Veel van on ze muziek is heel populair in India, terwijl veel Indiase films massaal worden bekeken in Pakistan. Contacten tussen mensen uit beide landen kunnen obstakels uit de wereld helpen. Cultuur speelt daar een hele belang rijke rol bij." De zanger van Euphoria, Palash Sen Polly, speelt voor thuispubliek, en is trots dat de Pakistani's en Bangla deshi's er ook bij zijn. „Vroeger waren Pakistan, Ban gladesh en India één land", zegt hij „Maar mensen met politieke ambities hebben er helaas drie landen van gemaakt. Dat zijn geldwolven en machtswellustelin gen." Daarom is Polly voor broederschap en eenheid. „Luister, gewone mensen hebben niets met politici te maken. Ik haat niemand omdat hij toevallig uit een be paald land komt. Nee, ik kijk naar de persoon. Is 'ie leuk of is 'ie niet leuk, dat is mijn criterium." Dit soort bijna naïeve hippie-idealen zijn hier noodzakelijkerwijs springlevend, omdat de politici zo vaak de weg van oorlog en haat bewandelen. Alle bands hebben dan ook al miljoenen cassettes en cd's verkocht. Tiendui zenden fans komen naar hun 'concerten met een boodschap'. De bandleden mogen dan allemaal gelo ven in het bouwen van bruggen, het betekent nog niet dat de bands ook dezelfde muziek maken. „Wij maken Soefi-rock, gebaseerd op de Urdu-en Soefi cultuur," zegt Salman Ahmad, de Pakistaan. „Wij doen aan Hind-rock omdat we uit het land van de Hindoes ko men," zegt Polly. De muziek uit Bangladesh heet - wei nig verrassend wellicht - Banga-rock. Militairen moesten kleding testen SYDNEY ANP-AFP Ml - De politie van het rikaanse Miami heeft een italig lerdjarige man opgepakt taloj lns mishandeling van zijn on* 'din. Zij zou te veel aan- t besteden aan andere nen. Hermenergildo Rojas benzine over haar heen. ilachtoffer wist te ontko- door een raam in te slaan, olitie beschouwde het als outinezaak, tot ze de ge- ieJtedatum van de dader no ta 'e: 13 april 1901. Het is niet ïrste keer dat de bejaarde inj s in de cel belandde. Op rige leeftijd bedreigde hij en i luschauffeur met een nep- linegeweer. .n; a ndig WERPEN - Een Californi- jisch koningsslang heeft een ang alleen in een leeg- id huis in het Belgische sem gewoond. De vorige iner was het dier bij zijn tiring 'vergeten'. Voorbij- ers merkten de wurgslang 'en op toen het 1 meter dier zich achter het ven- lestelde. Met de hulp van pecialist van de Antwerpse ntuin konden agenten het 'angen. Het dier overleefde uizen en andere dieren die nl woning rondliepen, en 1 *ert in gezonde toestand. Australische militairen zijn bij Britse kernproeven als proef dieren gebruikt. Zij kregen al lerlei soorten kleren aan om na te gaan welke de beste bescher ming tegen nucleaire straling boden. De Schotse onderzoek ster Sue Rabbit-Roff zegt hier voor bewijzen te hebben ge vonden in Australische archief stukken, zo bericht de krant Sydney Morning Post. De Britse regering heeft giste ren toegegeven dat dit inder daad is gebeurd. Maar een woordvoerster van het ministe rie van defensie liet weten dat het niet ging om het testen van mensen, maar om de kleding die zijn droegen. Volgens de woordvoerster moesten de mensen door een 'licht ver vuild' gebied rennen en krui pen, waarna bekeken werd hoe hun kleding er voor stond. De Britse regering heeft in 1997 voor het Europese Hof voor de Rechten van de Mens gezegd dat bij kernproeven nooit mensen als proefdier zijn gebruikt. Londen liet in de ja ren vijftig en zestig proeven uit voeren in Maralinga en op het eiland Monte Bello voor de kust van de staat Western Australia. Het ging niet alleen om explo sies, maar bijvoorbeeld ook om experimenten met de opslag van nucleair materiaal. Australiërs beweren al langer dat zij bij kernproeven hebben moeten meedoen aan experi menten. De advocaat Morris May vertegenwoordigt een groep van dertig mannen die een vergoeding eisen voor schade die zij bij proeven zou den hebben opgelopen. MOUNT VERNON - Het Midden-Westen van de Verenigde Staten kampt met slecht weer, dat gepaard gaat met zware stormen. Hier trekt een tornado in wording over het laagland bij Mount Vemon in de staat lowa. Foto: AP/Buzz Orr AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Het Israëlische leger heeft gisteren opnieuw de verbin dingsweg tussen het noorden en het zuiden van de Ga zastrook afgesloten. Volgens de Israëlische minister van defensie Ben-Eliezer is het leger echter niet uit op een permanente bezetting van het Palestijnse autonome ge bied. GAZA-JERUZALEM DPA-AFP-ANP De inval volgde op ongeregeld heden aan de rand van het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Khan Younis in het zuiden van de Gazastrook. Jongeren wier pen handgranaten naar twee Is raëlische soldaten. Ook in Kar- ni, op de grens tussen de Gaza strook en Israël was het onrus tig. Israëlische soldaten schoten een zestienjarige Palestijnse jongen dood nadat zij met ste nen waren bekogeld. Ben-Eliezer beweerde giste ren dat zijn land op basis van de interim-vredesakkoorden van Oslo het recht heeft Pales tijns gebied binnen te trekken om terreur te bestrijden. De Pa- lestijnen zijn echter woedend over de zoveelste schending van hun autonomie in de laat ste dagen. De regering riep de internationale gemeenschap op om een einde te maken aan 'de Israëlische agressie'. Donderdag voerde Israël al grootscheepse aanvallen uit op het Palestijnse regeringscen trum in Gazastad na Palestijnse aanslagen. Ook op de Westelij ke Jordaanoever bestookte Isra el de Palestijnse overheid. In Je richo werd een gebouw van de speciale garde van president Arafat, al vaker het doelwit van Israëlische beschietingen, met mortieren onder vuur geno men. Initiatieven om tot een her vatting van de vredesbesprekin gen tussen de partijen te ko men, gaan onder het schieten gewoon door. Heetste hangijzer is nog steeds het Israëlische be leid om zoveel mogelijk joodse nederzettingen in bezet Pales tijns gebied te bouwen. De in ternationale bemiddelaars van de commissie-Mitchell willen dat dit beleid wordt bevroren, maar de Israëlische premier Sharon geldt juist als de grote pleitbezorger van de kolonisa- - tiepolitiek. MOSKOU-ROTTERDAM AFP-Rtr-ANP De regering van Rusland stelt zich garant voor de betaling van het internationale consortium dat de berging van de vorig jaar augustus gezonken kernonder zeeër Koersk moet uitvoeren. Maandag wordt bekendge maakt wanneer de berging zal plaatsvinden, zo zei vice-pre- mier Ilja Klebanov gisteren. De Nederlandse bedrijven Smit Internationale en Heere- ma, die deel uitmaken van het consortium, reageerden vrij sceptisch. Ze lieten weten dat er nog steeds geen contracten zijn getekend. „Technisch is de zaak vrijwel rond, maar wat betreft de financiering gaat het moei zaam. We hopen dat de Russen een westerse bank vinden die zich garant stelt", aldus een woordvoerder van Heerema. Het was de bedoeling de ber ging in augustus uit te voeren, maar dat wordt volgens Smit Internationale 'heel krap' we gens de vereiste voorbereidin gen. Het is zelfs de vraag of het dit jaar nog lukt. In verband met het weer moet het uiterlijk in oktober gebeuren. Heerema is nog somberder. „We verwachten dat de berging pas medio volgend jaar zal plaatsvinden. Maar er kunnen dit jaar al wel voorbereidingen worden getroffen." De Koersk verging op 12 au gustus van het afgelopen jaar in de Barentsz Zee. Alle 118 be manningsleden kwamen om het leven. Er zijn al twaalf licha men boven water gehaald. NEW YORK DPA-AFP De Amerikaanse regering wil blijven samenwerken met VN- secretaris-generaal Annan, on danks het conflict over de Ame rikaanse contributie aan de vol kerenorganisatie. Dat zei An nan gisteren na een bliksembe zoek aan Washington. Het Amerikaanse parlement besloot de torenhoge schuld van de VS aan de VN voorlopig niet te betalen, uit protest tegen de uitsluiting van de VS uit de mensenrechtencommissie van de VN. De Amerikaanse presi dent Bush had het parlement vergeefs opgeroepen om van wraakacties af te zien. Ook Bush vindt de uitsluiting 'een schandaal', zei hij gisteren. Het steekt hem vooral dat Su dan de plaats van zijn land heeft ingenomen in de com missie. Dat land staat niet be kend wegens zijn grote inzet voor de mensenrechten. Annan sprak echter de overtuiging uit dat de VS volgend jaar weer tot de mensenrechtencommissie worden toegelaten. Bush had ook nog goed nieuws voor zijn gast. De VS doneren een half miljard gul den aan het wereldaidsfonds. Annan riep eerder rijke landen en particuliere contribuanten op het fonds te financieren. Hij hoopt uiteindelijk tussen de 17 en 25 miljard gulden te krijgen. Het fonds is vooral bedoeld voor Afrika, waar aids de be langrijkste doodsoorzaak is. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De voor woensdag geplande executie van de Amerikaanse terrorist Timothy McVeigh is gisteren op last van minister van justitie Ashcroft uitgesteld tot 11 juni. Aanleiding is een net ontdekte blunder van de FBI. McVeigh is de dader van de bomaanslag in Oklahoma City, die in 1995 168 mensen het leven kostte. Er is nu onver wacht sprake van een ernstige vormfout in het al in 1997 afge ronde proces tegen McVeigh. Justitie kwam donderdag nacht met het verrassende be richt dat een groot aantal FBI- documenten aangaande de bomaanslag ten onrechte is achtergehouden. Het gaat om circa 3.100 pagina's aan aanvul lend materiaal. Conform het strafprocesrecht had justitie dit materiaal tijdig ter beschikking moeten stellen aan McVeighs advocaten, maar de FBI ver zuimde het materiaal door te geven aan de aanklagers. Dat het nieuws pas bekend werd in het zicht van McVeighs executie is hoogst opmerkelijk, temeer daar het hier de ernstig ste terreurdaad in de moderne Amerikaanse geschiedenis be treft. Tevens markeert de exe cutie van McVeigh de voltrek king van het eerste federale doodvonnis sinds 1963. „Hoe pijnlijk ook, het is mijn taak de integriteit van ons juridisch sys teem te beschermen", zo moti veerde Ashcroft zijn besluit tot uitstel. In Amerika wordt er vanuit gegaan dat de kwestie geen ge volgen zal hebben voor het vonnis, maar McVeighs advo caat zei gisteren dat hij 'alle op ties' zal onderzoeken. De 33-ja- rige McVeigh, die geen enkel berouw toont over zijn terreur daad, heeft steeds beklemtoond dat hij met groot verlangen uit kijkt naar de dag van zijn exe cutie. Familieleden van de om gekomen slachtoffers reageer den met een mengeling van woede en ongeloof op de ont hulling. WASHINGTON CALVIN WOODWARD Als gevolg van een blunder van de FBI, die een paar duizend documenten niet aan de verdediging bleek te hebben overgedragen, is de voltrekking van het doodvonnis van Timothy McVeigh met een maand uitgesteld. Het is onduidelijk of Amerika's terrorist nummer één daar blij mee is. Hij behoort tot de kleine groep van terdoodveroordeelden die er voor kiezen hun straf niet aan te vechten door voortdurend in hoger beroep te gaan. Thomas Grasso was erg ongelukkig toen hij in 1993 vernam dat zijn executie was uitgesteld. „Mijn dag is compleet ver pest", verklaarde hij. „Hier krijg ik echt koppijn van." Uiteindelijk, in 1995, werd hij alsnog in Oklahoma terechtgesteld. Hij was schuldig bevonden aan de moord op een van zijn buren. De veroordeelden in de dodencel die er voor kiezen de beul zonder verder uitstel zijn werk te laten doen - sinds de herin voering van de doodstraf in 1976 gaat het om tientallen gevangenen - hebben daarvoor uiteenlopende motieven. Som migen laten zich zonder protest meene men naar de death chamber, omdat ze de ernst van hun gruweldaden zijn gaan inzien en vinden dat ze het niet verdie nen nog langer te leven. McVeigh, verantwoordelijk voor de aan slag in Oklahoma waarbij 168 mensen om het leven kwamen, behoort niet tot die groep, maar tot degenen die het ge voel willen hebben het tijdstip van hun dood zelf te kunnen bepalen. „Ik ben heer en meester over mijn eigen lot", is een van de favoriete zinnen van McVeigh. Mogelijk zal hij die woorden zelfs uitspreken als zijn allerlaatste. Daarnaast is een deel van de gestraften in de dodencel gewoonweg suïcidaal. Zij willen dat de staat voor hen doet wat henzelf niet is gelukt. Een andere groep legt zich neer bij het onvermijdelijke. Zij hebben er gewoon genoeg van, en zien een langer leven achter de tralies niet zitten. „Ik ben een rationeel denkend mens", stelde Robert Lee Massie afgelo pen maart, alvorens de beulen in een strafgevangenis van Californië te helpen bij het vinden van een geschikte ader voor de dodelijk injectie. „Ik vind het niet irrationeel om ervoor te kiezen niet nog eens tien jaar gevangen te zitten." Massie had een moord gepleegd terwijl hij nog in zijn proeftijd was van een moord die hij in 1965 beging. McVeigh wil over zijn eigen leven beslis sen, maar mogelijk is die houding inge geven door het feit dat hij inziet dat uit stel van executie bij hem in geen geval afstel zal betekenen. „Volgens mij weet hij dat hij gaat sterven en denkt hij: dan maar meteen", zei William McVeigh, de vader van de terdoodveroordeelde, toen Timothy had besloten alle beroepspro cedures te staken. McVeigh kan trou wens tot op het laatste moment alsnog in beroep gaan. Sinds de Verenigde Staten in 1976 de doodstraf opnieuw invoerden, zijn er meer dan zevenhonderd mensen ter dood gebracht. Negentig van hen beslo ten zich niet tot hun laatste snik tegen het vonnis te verzetten, heeft Amnesty International berekend. In 11 van de 31 staten waar de afgelopen 25 jaar een doodvonnis is voltrokken, was het een 'bereidwillige' veroordeelde die als eer ste de death chamber moest opzoeken. In de staten Idaho, Ohio, Oregon en Pennsylvania heeft geen van de gevan- genen die ter dood zijn gebracht alle ju ridische beroepsmogelijkheden tegen de straf benut, zegt Amnesty, een fervent strijder tegen de doodstraf. Dinsdagavond 9 mei was Clay King Smith de laatste terdoodveroordeelde die zonder protest zijn laatste gang naar de sterfkamer maakte. De meervoudige moordenaar Smith was tot het laatst toe bereid alsnog in beroep te gaan tegen zijn straf, maar alleen als de nabestaan den van zijn slachtoffers - zijn ex-vrien din. haar nicht en drie kinderen - daar mee instemden. Die nabestaanden hul den zich echter in stilzwijgen. Sommige verdachten laten er al tijdens hun berechting geen twijfel over bestaan welke straf ze prefereren. „Jullie kunnen maar beter voor de doodstraf kiezen, want anders kom ik vrij en wie weet ben jij of is een van je familieleden mijn vol gende slachtoffer", zei de van moord verdachte Steven Judy tegen de jury in Indiana. Die veroordeelde hem even la ter inderdaad ter dood, waarna hij in 1981 werd geëxecuteerd. Bijna altijd gehoorzamen de autoriteiten degenen die hun dodencel zo snel mo gelijk willen verruilen voor de eeuwig heid. Thomas Grasso, de moordenaar die in Oklahoma zou worden geëxecu teerd, had pech. Enkele uren voor het vonnis zou worden voltrokken, greep de New Yorkse gouverneur Mario Cuomo - een tegenstander van de doodstraf - in. Grasso had ook in New York een moord gepleegd, en de rechter bepaalde in een zaak die Cuomo had aangespannen dat hij eerst de gevangenisstraf moest uitzit ten waartoe hij voor die moord was ver oordeeld, alvorens hij in Oklahoma kon worden geëxecuteerd. Grasso reageerde woedend toen hij hoorde dat hij zijn te rechtstelling was uitgesteld. „Wat een zakkenwasser", zei hij over Cuomo.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7