Paars is het verleden' Starmaker verkleutert de popmuziek In geen enkele zaak zo goed gezocht Binnenland 'Jullie kunnen altijd bellen, wij willen ook altijd bellen' >F Doe mee en win fantastische prijzen! TERDAG 12 MEI 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten wil progressiever en liberaler worden »t voorjaarscongres van D66 buigt zich vandaag over li nieuwe politieke koers. De partij hoopt hiermee een rs zetelverlies bij de Kamerverkiezingen van volgend irte kunnen afwenden. „We moeten nu een paar slim- ers e zetten bedenken om vlak voor de verkiezingen te nnen scoren," vindt partijvoorzitter Gerard Schouw, j denkt dat het goed is dat het Heemsteedse Kamerlid ERjancine Giskes blijft, en Leidenaar Jan Hoekema niet in voorste gelederen van de lijst terugkeert. haag frans van den houdt II orD66 hoeft er geen derde 0>, ars kabinet te komen. Partij- xjj jrzitter Gerard Schouw (35) 30, laar stellig in. „Paars hebben gehad, dat is het verleden, afgelopen zeven jaar heb- iwe binnen de paarse rege- altijd bruggen gebouwd, ibest gedaan om de boefjes DE iWD en PvdA bij elkaar te uden. Maar dat heeft ons 3 3 tn kiezers opgeleverd. Daar- da- igaan we bij de komende 51 jaezingen niet voor Paars, ar voor D66." peiling van vorige week was lieuw onverbiddelijk voor de nocraten; van de huidige 3E ïtien Kamerzetels zou D66 ip dit moment hoogstens I overhouden. In 1994 had 2' partij er nog 24. Toch laten Hj partijleden zich doorgaans tvan de wijs brengen door Pi negatieve vooruitzichten. Ze verwachten dat het uiteindelijk bij de verkiezingen wel weer goed komt. Blijft ook Schouw hier tegen beter weten in op hopen? „Natuurlijk maak ik me wel zorgen. We gaan bij de komen de verkiezingen voor de winst en dan kun je met acht zetels niet tevreden zijn. Toch zag je bij de laatste verkiezingen in 1998 dat wij op het laatste mo ment onverwacht kunnen pie ken. In de peilingen stonden we steeds op verlies, drie dagen voor de verkiezingen werden ons tien zetels toebedacht en uiteindelijk haalden we er veer tien. Wat leert dat ons? Dat we nu al een paar slimme zetten moeten bedenken waarmee we kort voor de komende verkie zingen kunnen scoren." Zoals? „Daar ga ik een jaar van tevoren natuurlijk niks over weggeven. Binnen de partijtop wordt nog veel nagedacht over een strate gie. Wat ik nu al wel kan mel den is dat wij in tegenstelling tot veel andere partijen weg willen uit het politieke centrum. Wij gaan ons veel progressiever en liberaler profileren. Volgens ons valt daarmee de meeste winst te behalen." Is die strategie gebaseerd op enig onderzoek? „D66 is geen merknaam, stelde een onderzoeker onlangs vast. Zijn advies was dat we ons dui delijker moeten profileren. D66 brengt wel discussies op gang, zoals over de monarchie, eu thanasie, het homohuwelijk en de kilometerheffing, maar de kiezer pikt het niet op. We klop pen onszelf niet genoeg op de borst. Kamerleden zeggen te snel: 'Dat heb ik al eens gezegd in de Kamer, laat maar.' Ik roep dan: 'Zeg gerust tien keer het zelfde, herhaling is juist de kracht van de politiek.' Kamer leden moeten gehaaider zijn, zorgen dat een ander er niet vandoor gaat met hun ideeën. Dan verklap je maar eens een geheim, of bel je maar eens een journalist om een eigen voor stel in de krant te krijgen. Als maar prominent in het nieuws komt dat het van D66 afkomstig Juist de D66-ministers Laurens- Jan Brinkhorst van landbouw en Els Borst van volksgezond heid liggen voortdurend onder vuur. Dat doet de partij geen goed. „Brinkhorst opereert in een cri sissituatie en dat doet hij uitste kend, ook al maakt hij zich er bij de één populairder mee dan bij de ander. Els zit met een he le aanhangwagen vol onoplos bare problemen en dat slaat te rug op de partij. Haar aanzet tot discussie over de pil van Drion (waarmee ouderen vrijwillig hun leven kunnen beëindigen, red.) heeft voor extreme reac ties gezorgd, zowel positief als negatief. Veel mensen waarde ren het dat zij het toch maar zegt. D66 is daarin altijd onor thodox geweest. Wij zeggen wat we vinden en houden niet eerst een klantenonderzoek, zoals de PvdA. Natuurlijk moet je wel goed nadenken over wat je zegt en wanneer. Dat Els haar uit spraken rond Pasen deed was niet zo slim." Als de PvdA het over toekomsti ge samenwerking heeft, kijken ze alleen nog naar de WD. D66 telt niet meer. Zet dat geen kwaad bloed? „Politiek is een hard vak, met overwegend harde mensen. Gerard Schouw: „We moeten nu al een paar slimme zetten bedenken." Foto: GPD/Jeroen Poortvliet Dan moet je niet verwachten met liefde te worden behan deld. Maar de PvdA zou wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen. Als Wim Kok straks het veld ruimt voor Ad Melkert en die maakt twee foutjes, dan staat de partij zo op tien zetels verlies. Dan zingen ze wel een toontje lager. Veel is mogelijk, het politieke land schap is niet meer zo stabiel als twintig jaar geleden. Je hebt nu veel meer zwevende kiezers waardoor veel grotere schom melingen tussen partijen ont staan. En wat gaat Leefbaar Ne derland doen?" En GroenLinks? De verwachting is dat zij meer van de zwevende kiezers zullen profiteren dan D66. „GroenLinks is een hangerige partij aan het worden. Je ver wacht dat die partij met ons een bondgenootschap sluit in de progressieve hoek, over on der meer de monarchie en mi lieukwesties. Maar ze opereren nu heel voorzichtig, alleen maar omdat ze willen meerege- STERDAM rene boomkens "{het televisieprogramma Star- Iker krijgt een aantal jonge- ïeen stoomcursus Hoe word (loten ster?. Ze schrijven fcmpt een beetje geschiedenis enfcrmet de single Damn I MI love you op de eerste lts van de hitlijsten te debu- ien. Everybody is a star, zon- |n Sly The Family Stone eind fcn zestig en dat was positief loeld. Het was de 'summer of Vvan de hippies en daarin Be iedereen mee. tT}'body's in showbiz, every- py'5 a star, zong Ray Davies 1 The Kinks een paar jaar la- en toen was het kritisch be- ield. Iedere gek wil op het po- ilo'nm staan, okee, dat is een boie droom, maar de realiteit }Wjt er helaas anders uit. Five putes of fame, vijf minuten of beroemdheid, daar had Ier mens volgens de Ameri- pse beeldend kunstenaar ray Warhol recht op; of was L een kwartiertje? Ook War- Is uitspraak stamt uit die roe feen vrolijke jaren zestig, fcnpop of rock nog nieuw Is, ja, toen de hele cultuur op inkop lag en alles opnieuw Ik te moeten worden uitge- /«den. ^televisieprogramma Star- Deer lijkt het idee te bevesti- ndat iedereen een ster is, of pans vijf minuten het recht feft een ster te zijn. Het pro- imma past in de recente mo- ivan de reality soap, van Big Iheren De Bus. Raar begrip, tysoap, want het betekent tegenovergestelde. In dit ty- Jrogramma wordt de 'wer- jkheid' op uiterst kunstma- wijze nageaapt, zoals in la- atoria. rvoor psychologen, maar ral voor televisiekijkers, r de voyeurs die wij allemaal paar uur per dag zijn. Waar allemaal al weken op zaten jachten, waar wij volgens ly Warhol ook allemaal stuk rstuk recht op hebben, ge lde. De jongens en meisjes let programma Starmaker, wil zeggen zij die voor het |van de natie deelnamen een stoomcursus Hoe word De cabaretiers Viggo Waas, Hans Lebbis en Peter Heerschop meten zich sessie in Amsterdam. Samen met Jack Spijkerman maakten zij de single persiflage op de hit van Starmaker. Foto: ANP/Robbert Slagman ik een ster? namen een plaatje op en dat plaatje belandde in korte tijd helemaal 'uit het niets' met hun gropeje K-otic de eerste plaats in de hitlijsten. We hoeven ons hierover niet te verbazen. Immers, het was vreemder geweest wanneer het liedje na alle gratis voorpublici- teit in de vorm van het tv-pro- gramma zelf, geen succes was geworden. Wel bewijst het nog eens hoe invloedrijk en mani pulatief marketingstrategieën in de popcultuur kunnen zijn. Het succes van het Starmaker- liedje past in een lange traditie van prefab-hits en -popgroe pen, van The Monkees uit de ja ren zestig tot de Spice Girls eind jaren negentig. Maar, en dat is wel enigszins verontrustend, de muziekindustrie lijdt meer dan tevoren aan verregaande ver- kleutering en voorspelbaarheid. De muziekindustrie moet een steeds jonger publiek bedienen, wat gepaard gaat met steeds flauwere formule-pop. Natuurlijk zat de popcultuur al tijd al vol met grote graaiers en lieden die snel rijk wilden wor den over de ruggen van de ar tiesten. Zo werd Elvis Presley's creativiteit al snel de das om gedaan door zijn overal dollars ruikende manager, Colonel Par ker, en leven er overal op de wereld vergeten componisten van wereldhits, die nooit een cent verdienden aan die sue- zie elders in deze krant sterallures aan tijdens een signeer- One Day Fly', tegenhanger van en cessen. Het verschil tussen toen en nu is echter dat de profiteurs van vroeger zelf vaak avonturiers en marginale figuren waren, terwijl het tegenwoordig de giganti sche belangen van een even gi gantische muziekindustrie zijn die het instant-succes en de ge makzuchtige formules laten prevaleren boven de muzikale creativiteit en het gedurfde ex periment. Ook het programma Starmaker suggereert dat er een soort ge reedschapskist met trucs en foefjes bestaat, die iedereen op weg kan helpen naar de top in de showbizz. Op vergelijkbare wijze plunderen producers als Bolland en Bolland andermans creatieve ideeën om het zoveel ste one-hit-wonder' te lance ren, dat weer vergeten is voor je het door hebt. En zo lijkt het onvermijdelijk dat in de popmuziek, die ooit op vruchtbare wijze een einde leek te maken aan de kloof tus sen elite- en populaire cultuur, tussen kunst en commercie en tussen 'serieus' en 'lol', toch weer een nieuwe kloof groeit. Tussen gemakzuchtige formu le-pop, gericht op een specifie ke doelgroep in de markt - met name dan 'kleuterpop' voor het jongste publiek (van zeven tot twaalf jaar) - aan de ene kant en 'volwassen' pop en rock, die zich verre houdt van jongeren cultuur, aan de andere kant. Bob Dylan en Mick Jagger na deren de zestig, zodat het niet hoeft te verbazen dat Neder land een poptijdschrift voor ou dere luisteraars kent, het blad Heaven. Maar die nieuwe kloof is eigen lijk tragisch, omdat het wel eens het begin van het einde van de popmuziek als creatief cultureel domein zou kunnen inluiden. Popmuziek ontwik kelde zich tot nu toe steeds dankzij telkens nieuwe impul sen, die vooral vanuit de leef tijdsgroep van twintigers en ou dere tieners kwamen. Juist die groep slaagde er keer op keer weer in om plezier ma ken te combineren met veel creativiteit en grootse preten ties; juist in die groep kwam de verbeelding steeds weer even aan de macht. Dankzij de groei ende greep die de muziekindu strie met zijn prefab-popbands en formule-muziek op de aller jongste luisteraars heeft gekre gen, zou die spontane creativi teit onder jonge muzikanten op termijn wel eens het onderspit kunnen delven. Tot nu toe wist de popmuziek zich steeds weer te herstellen van de grote uitverkoop waar aan ze keer op keer werd on derworpen. Maar als het pro gramma Starmaker maatge vend wordt voor de creatieve pretenties en culturele idealen van komende generaties, zullen we ons in 2020 de popmuziek alleen nog herinneren als die vrolijke chaos van rond de eeuwwisseling, toen iedereen dacht in een kwartiertje be roemd te zullen worden. René Boomkens is bijzonder hoogleraar popmuziek aan de Universiteit van Amsterdam. Brencla Searle dood in Mexico gevonden sühaag bernice breure en JMone van driel ruim acht maanden is deze week een Idegefkomen aan de intensieve zoek- pt naar de 27-jarige Brenda Searle. 'stoffelijk overschot van de Amster- rse, die vorig jaar september voor korte vakantie naar Mexico vertrok, jevonden in het Maya-dorpje Chi- 'en Itza in Yucatén. Familie en vrien- ftvan Brenda zochten regelmatig de 'bliciteit om aandacht te vragen voor pr verdwijning. ,,,Er is mij geen enkele bekend waarbij door zoveel men- "zo actief is gezocht", aldus M. Ja bs van het Meldpunt Vermisten, aar alle waarschijnlijkheid is Brenda arle doodgeschoten. In haar schedel n twee kogelgaten aangetroffen, ver- oedelijk veroorzaakt door schoten uit 11 ^-pistool. Ze zou begin september Chichen Itza haar vriend ontmoeten, e in Mexico als reisbegeleider werkte, •politie heeft de stoffelijke resten van Brenda gevonden op aanwijzing van de daar beruchte crimineel Jorge Gamoba Ramos. De man, bijgenaamd De Cu baan, zit sinds november vorig jaar vast op verdenking van de moord op de Ne derlandse. Een aanvankelijke bekentenis trok hij later weer in. Nu luidt zijn ver haal dat hij wel getuige was toen Brenda werd vermoord, maar wijst hij twee an dere mannen aan als daders. Gamboa Ramos wordt ook verdacht van de moord op een Oostenrijkse toeriste. Direct na haar vermissing werd vanuit Nederland een grootscheepse zoekactie opgezet. Ongeveer tien mensen trokken, verspreid in groepjes, met foto's van Brenda door Mexico, en met name het Maya-gedeelte. Brenda's werkgever, een internetbedrijf in de hoofdstad, riep via een speciale site vakantiegangers op haar foto te verspreiden. De familie huurde privé-detectives in. Zowel het Nederlands als het Britse consulaat (de vader van Brenda Searle is Brits) pro beerden druk uit te oefenen op de Mexi caanse autoriteiten. Groot-Brittannië wist de vermissing zelfs onder de aan dacht te brengen van de president. M. Jacobs van het onlangs opgerichte Meldpunt Vermisten in Den Haag meent dat de familie Searle alles in het werk heeft gesteld om hun dochter terug te vinden. En dat is bij lang niet bij alle vermissingen het geval; veel achterblij vers weten uit paniek niet goed hoe ze moeten zoeken. Jacobs heeft de familie alleen steun kunnen aanbieden, maar het meldpunt hoefde niet zelf te speu ren. Sinds de officiële start van het Meldpunt op 1 mei, is het aantal gemelde vermis singen gestegen van 50 naar 120. Jacobs schat dat ongeveer de helft van die men sen zijn verdwenen tijdens een verblijf in het buitenland. Het zal veel achter blijvers niet positief stemmen dat zelfs deze speurtocht die zoveel tijd, mens kracht en geld heeft gekost zo lang niets opleverde, zo realiseert Jacobs zich. Dat is de extra frustratie voor achterblijvers ren. Zo verkwansel je je idea len." Zij staan in de peilingen wel op winst, D66 niet. „Wij kiezen ervoor ons duide lijk te profileren. Met haar op stelling verliest GroenLinks straks ook kiezers, denk maar aan de radicalen in de achter ban." D66-bestuurders in het land menen dat de partij zich alleen goed kan profileren als ze straks in de oppositie zit. „Dat is een advies. Maar als je als partij voldoende omvang hebt moet je je ideeën willen realiseren in de regering. Word je te klein, dan moetje dat vooral niet doen. Tien zetels is wel zo'n beetje de grens. Je moet niet regeren om te rege ren. Wij zijn niet regeringsgeil, zoals andere partijen in de coa litie." D66-europarlementariër Louse- wies van der Laan roept op tot een fikse verjonging van de Ka merfractie van D66. Mee eens? „Hartgrondig. Zonder een waardeoordeel uit te spreken over de huidige Kamerleden, vind ik wel dat de nieuwe frac tie voor de helft uit nieuw bloed moet bestaan. Van der Laan noemt zes mensen die er zeker in moeten: De Graaf, Bakker, Van Boxtel, Lambrechts, Giskes en Dittrich. Steunt u dat idee? „Ik kan me daar wel iets bij voorstellen, ja." Moet een jonge partijvoorzitter zich in het kader van die verjon ging niet wat meer laten zien? „Ik blijf volhouden dat er voor mij geen prominente rol is weg gelegd in de publiciteit. Het zijn de mensen in de top van de partij, De Graaf, Van Boxtel en Van der Laan, die via het beeld scherm de D66-boodschap moeten overbrengen. Ik regel alles achter de schermen en zorg dat er straks nieuwe talen ten op de kieslijst staan. Mijn ego doet er niet toe." Doven verontrust over nachtelijke sluiting teksttelefoon den haag gpd 'Goedenavond, u spreekt met Jeanne.' De woorden branden in het beeldscherm van de teksttelefoon. De slechthorende Pascal Ursinus typt terug. 'Hal lo, met Pascal. Wat is jullie fax nummer?' Even later verschij nen nieuwe letters op zijn scherm. Jeanne meldt het num mer en neemt daarna afscheid. Waarschijnlijk heeft ze niet eens doorgehad dat ze met een slechthorende telefoneerde. Want dankzij de teksttelefoon service, de intermediair tussen de wereld van het geluid en de geluidloze wereld, kan iedere dove met een horende bellen, 24 uur per dag. Nog wel al thans, want KPN overweegt de service 's nachts af te schaffen. Het principe van de telefoon is simpel: een dove legt via de te lefoonservice contact met een horende. De medewerker van de telefooncentrale schrijft ra zendsnel op wat er gezegd wordt. De dove leest dit en typt zijn reactie, die door-de mede werker dan weer opgelezen wordt. In Nederland zijn 15 a 20.000 teksttelefoons in gebruik voor een kleine 13.000 doven. Door de komst van Internet en mobiele telefonie nam het ge bruik van de telefoonservice af. Na zestien jaar groei daalde het gebruik van de service vorig jaar met vijf procent. KPN on derzocht de afgelopen vier maanden het nachtelijke ge bruik van de teksttelefoonservi ce. Tussen 1 en 7 uur wordt er gemiddeld zes keer gebeld. Te weinig, vindt KPN, die iedere nacht drie mensen voor deze service in dienst heeft. Pascal Ursinus is zwaar slecht horend maar dat belette hem niet een goede baan te vinden bij een softwarebedrijf. Met be hulp twee gehoorapparaten kan Ursinus nog wat horen. Zijn vriendin is echter volledig doof. In zijn huiskamer staat geen stereo en de televisie staat aan zonder geluid, „want we weten toch niet hoe hard hij staat." Als hij zijn vriendin wol roepen stampt hij hard op de parket vloer. De trillingen die dat ver oorzaakt doen haar opkijken. Toen uitlekte dat de telefoon centrale zou worden opgehe ven, begon Pascal via internet een protestactie. KPN werd in een week overvallen door 700 boze mailtjes. „Tussen 1 en 7 uur wordt er weliswaar weinig gebeld, maar juist de telefoon tjes die er zijn, zijn heel belang rijk," legt Ursinus uit. KPN on derkende dit en stelde een compromis voor: de 'gewone' teksttelefoonservice zou 's nachts uit de lucht gaan, maar 0800-8112, het alarmnummer voor de teksttelefoon, zou open blijven. Ursinus vindt dat ech ter onvoldoende. „Wat is nood? KPN bepaalt dat voor ons. Als iemand overlijdt, kan ik het alarmnummer bellen. Maar de telefoontjes daarna? De acute nood is over, maar ik wil wel mijn familie bellen en dat kan dan niet meer." Ruud Visser is oprichter van SCAN. de Stichting communi catie auditief gehandicapten Nederland. Hij praat helder, maar monotoon. „Ik hoor mij zelf niet." In zijn schuur maakt hij telefoons. Hij ontwikkelde een modem dat teksttelefoons op de computer aansluit. Zijn teksttelefoon heeft een inge bouwde fax. antwoordapparaat en mogelijkheden om letter grootte of contrast aan te pas- De plannen om de teksttele foonservice 's nachts uit te schakelen verwerpt hij fel. „Dat is dom en discriminerend. Wij zijn in dat opzicht niet anders dan horenden. We willen ook bellen en bereikbaar zijn. Als iets van de verworvenheden van blinden afgenomen wordt, kun je erop rekenen dat de tele foon niet stil zal staan. Ik vraag me af waarom de KPN zomaar iets denkt te kunnen of mogen beslissen dat invloed heeft op ons leven. Ook Visser ziet geen alternatief voor de nachtelijke sluiting. „En het alarmnummer werkt ook nog slecht." Jan de Vries van de Nederland se Vereniging voor Slechtho renden (NWS) deelt de mening van Ursinus en Visser: „Door het opheffen van de service ko men mensen in een hokje waar ze niet horen te zitten. Het iso lement van deze mensen wordt vergroot, ze krijgen een trap na." Toch is geld niet de drijfveer voor de sluiting. Er wordt ge woon te weinig gebeld, vindt KPN. Peter Pichel, bij KPN ver antwoordelijk voor de teksttele foonservice en andere voorzie ningen voor gehandicapten: „De telefooncentrale kost ons per jaar 3,5 miljoen en het aan deel van de nachten daarin is maar anderhalve ton. Dat we die dienst 's nachts willen slui ten is dus geen financieel argu ment." Een alternatief is niet voorhanden, weet ook Pichel. „Maar alarm slaan kan altijd, want het teksttelefoonnummer van de politie blijft open. Alleen moet men dan even wachten met een telefoontje naar de fa milie, want dat kan inderdaad niet meer." STEVENHAGEN die iemand over de grens zoeken. „In Nederland hebben we een hoog ver wachtingspatroon, we kunnen ons ge woon niet voorstellen dat het soms zo lang kan duren voor iets uitgezocht wordt. Maar bij een vermissing in het buitenland ben je totaal afhankelijk van de autoriteiten daar." De Nederlandse politie kan feitelijk niets meer doen dan de vermissing registreren. Ook in het ge val van Brenda moest de rechercheur in Wageningen die belast was met het on derzoek, de laatste nieuwtjes van de fa milie horen. Overigens gaat het bij veel van de ver missingen die bij het landelijke meld punt zijn opgegeven, om jongeren tus sen de 18 en 25 jaar die voor langere tijd naar het buitenland gaan. Jacobs pleit ervoor dat Nederlanders, net als inwo ners van sommige andere landen, ver plicht worden zich bij een wat langer verblijf of reis na aankomst te melden bij de ambassade.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5