D Genoeg geluierd ER BU Lex Schoenmaker Lex Schoenmaker en Rinus Israel stappen op bij Arabische clubs Rinus Israel 533 Rinus Israel bij het zwembad met kleindochter Rachel: „Er zijn slechtere stekken denkbaar op deze wereld. Maar elke dag aan het zwembad begint na verloop van tijd aardig te vervelen." Foto: GPD/Rene Dons Lex Schoenmaker en Rinus Israel vertrekken binnenkort uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar de oud-spelers hebben gewerkt als trainers bij de voetbalclubs Al Wahda en Al Jazira. Het tweetal heeft er genoeg van. Zij missen hun familie, vrienden en kennissen. Hen wacht een nieuwe toekomst in het Zuiderpark, waar ze samen aan de slag gaan bij ADO Den Haag. De club verwacht veel van het duo. door Rene Dons e Amerikaanse dollars zijn goed, de zonuren bovengemiddeld en er is vrije tijd in overvloed. Toch tellen Rinus Israel en Lex Schoen maker de dagen in Abu Dhabi af tot zij terug kunnen naar Nederland. De voetbaltrainers van Al Wahda en Al Jazira zijn het leven in de Verenigde Arabische Emiraten zat. Zij missen hun familie, vrienden en kennissen. En daar kunnen geen dollars tegen op. Nog een paar weken en dan wacht hen een nieuwe toekomst in het Zui derpark, waar ze samen aan de slag gaan bij ADO Den Haag. De club verwacht veel van het tweetal dat een rijke carrière als speler en trainer achter de rug heeft. De Haagse club moet door hen weer omhoog wor den gestuwd naar een plaats waar we het ooit zo roemruchte ADO nog van kennen. Schoenmaker en Israel moeten het nog een paar weken uithouden. De competitie in de Verenigde Arabi sche Emiraten is afgelopen. Rinus Is rael is met Al Wahda kampioen ge worden. Al Jazira van Lex Schoen maker eindigde als derde. Nu zijn de clubs bezig met het bekertoernooi. Al Wahda en Al Jazira clubs wilden hun Nederlandse trainers graag nog voor één jaar aan zich binden, maar Israel en Schoenmaker kozen voor een nieuwe uitdaging. Hoe druilerig het weer ook kan zijn in Nederland. „Als je hier aan het zwembad ligt kun je je die keuze misschien niet zo gemakkelijk voorstellen", zegt Israel. „Jij bent hier een paar dagen en dan is het net een vakantie. Het is hier mooier en luxer dan in de beroemde Europese kustplaatsen. Je kunt hier alles eten en drinken, criminaliteit is er niet. Het is schoon, de medische zorg is uitstekend. Kortom, er zijn slechtere stekken denkbaar op deze wereld. Maar elke dag aan het zwembad begint na verloop van tijd aardig te vervelen. Overdag kun je hier namelijk niets doen. In de maanden juni, juli en augustus loopt het kwik op naar boven de vijftig graden. Dan kun je alleen maar in het zwembad liggen. En zelfs dat helpt niet. Trainen en wedstrijden spelen doen we daarom alleen maar 's avonds." Dominant Rinus Israel heeft het nu bijna drie seizoenen volgehouden. Lex Schoenmaker, oud-speler van Feye- noord en FC Den Haag, kwam vorig jaar juli. „Ik ben blij dat Rinus hier ook is", vertelt de 53-jarige Hage naar. „Ik trek bijna elke dag met hem op. We gaan 's ochtends koffie drinken, daarna naar het zwembad en aan het eind van de middag naar onze eigen club om te trainen of een wedstrijd te spelen. Na het toernooi om de Presidents Cup ga ik naar huis. Dat geldt ook voor Rinus. Maar eerst moeten we onze zaken afhan delen. We zullen heus wel ons geld krijgen, maar soms moet je hier wat langêr wachten. Morgen is ook wel eens overmogen. Er is geld genoeg in dit land, maar Arabieren zijn dominant. Rinus en ik hebben zelf opgezegd en dat valt niet goed bij de sjeiks. Ze zijn ge wend om zelf te beslissen of ze met je doorgaan of niet. Het is hier nog niet eerder voorgekomen dat een trainer op eigen initiatief is opge stapt. Oefenmeesters worden door gaans door de sjeik of de president op non-actief gezet." Rinus Israel bevestigt deze lezing. Hij werkte eerder bij Al Jazira en Al Shabab, maar kreeg bij beide clubs zijn ontslag. „Nou ben ik wel eens eerder weggestuurd", lacht Israel. „Bij onder meer Feyenoord, FC Den Bosch en in Ghana. Ach, als ze het maai- netjes afwikkelen. Het is een onderdeel van de voetballerij. Nadat ik drie weken geleden heb verteld dat ik bij Al Wahda zou weggaan, heb ik helemaal niets meer van de sjeik gehoord. Toen ik met ADO Den Haag tot een akkoord kwam, heb ik direct een vertegenwoordiger van de club geïnformeerd. Ik wilde niet dat ze het van een ander zouden horen. De man die ik belde viel helemaal stil aan de andere kant van de lijn. Hij vertelde uiteindelijk dat hij niet wist hoe hij dit aan de sjeik moest vertellen." Die avond speelt Al Wahda een wed strijd in de voorronde van de Presi dents Cup tegen een bescheiden club uit de tweede divisie. Rinus Is rael zegt dat hij er niet vreemd van zal opkijken als de spelers hem op last van de sjeik en de president van de club laten zakken door te verlie zen van een elftal uit de tweede divi sie. Maar dat gebeurt niet. Al Wahda speelt gelijk met 1-1 en kwalificeert zich voor de achtste finales. „Ik ben in de rust van de wedstrijd even flink tekeer gegaan", zegt Israel een dag later. „Ik heb ze toegeschreeuwd: 'Als je het niet voor mij of voor de club doet, doe het dan voor je zelf. Als we hadden verloren, had de sjeik een aanleiding gehad om te zeggen: 'Israël adieu'. Je moet hier nergens van opkijken." Discipline „Arabieren zijn gewend om de baas te zijn. Je zult de plaatselijke bevol king ook niet snel in de dienstverle nende sector tegenkomen. Daar hebben ze gastarbeiders voor uit Pa kistan, India of van de Filippijnen. De Arabieren bezitten alles en heb ben topfuncties. Maar als je zoals hier aan het zwembad wat wilt drin ken, wordt de bestelling opgenomen door een gastarbeider. En ze zijn hier minder makkelijk dan in Neder land, want kostgangers houden ze er niet op na. Iemand die in dit land wil werken krijgt een visum voor drie maanden. En als je geen werk meer hebt, ga je zonder pardon weer te rug." Abu Dhabi, wat zoveel betekent als 'Vader van Gazelle' is de hoofdstad van de Emiraten en tevens de mo dernste stad van het Midden-Oos ten. Bij toeristen valt Dubai het meest in de smaak, maar Abu Dhabi is met de schitterende hotels een goede tweede. Al Jazira speelt in een ovaal-vormig stadion. De bezoekers van een wed strijd hoeven geen entree te betalen en krijgen zelfs thee op de tribune. De sjeik is al lang blij als mensen zijn club steunen. Bij een normale com petitiewedstrijd komen niet meer dan 800 of 900 toeschouwers. „Maar vergeet niet dat de meeste wedstrij den hier live op televisie worden uit gezonden", verduidelijkt Lex Schoenmaker. Bij de trainingen valt de behendig Lex Schoenmaker was topvoetballer in de jaren zeventig, waar hij onder meer speelde bij het Haagse ADO. In 1974 won hij met Feyenoord de Europa Cup III. Ook als trainer begon hij bij FC Den Haag. In zijn eerste seizoen greep de ploeg net naast promotie, omdat de club één doelpunt te kort kwam. Daarna werkte Schoenmaker on der meer bij Dordrecht'90 en TOP Oss. Samen met Wim van Hanegem was hij nog enkele maanden actief in Saoedie Arabië. Sinds juli vorig jaar is de Hagenaar coach van Al Jazira. ZATERDAG 12 MEI 2001 Lex Schoenmaken „We zullen heus wel ons geld krijgen, maar soms moet je hier wat langer wachten. Morgen is hier ook wel eens overmogen." Foto: GPD/Jacques Zorgman Lex Schoenmaker scoort in de Europa Cup l-wedstrijd uit 1974 tegen het Noord- ierse Coleraine. Foto: ANP Als speler kan Rinus Israel - 'IJzeren Rinus' - terugkijken op een grote carrière bij onder meer Feyenoord. Met deze club won hij in 1970 de Europa Cup I. In de finale tegen het Schotse Celtic maakte de verdediger een doelpunt. Hij kwam 47 keer uit voor het Nederlands elftal. In 1982 begon Israel zijn trainersloopbaan als assistent bij FC Zwolle, zijn laatste club als voetballer. Twee jaar later werd hij hoofdtrainer van FC Den Bosch. Feyenoord haalde hem in 1986 naar de Kuip, waar Israel een trainersduo vormde met Lex Schoenmaker. Zij waren toen weinig succesvol. Israel werd weggestuurd. Daar na werkte Israel bij PAOK Saloniki (Griekenland), FC Den Bosch (weer), Dinamo Boekarest (Roemenië), Jong Oranje, Ghana, Al Jazira, Al Shabab en Al Wahda. heid van de voetballers op. Met de discipline is het wat minder gesteld. „Je moet hier je normen aanpas sen", geeft Israel toe, die bij Neder landse clubs met harde hand regeer de. „Als ik dat niet had gedaan, was ik hier al lang weg geweest. Ik heb ook in Ghana en Griekenland ge werkt. Dan leer je wel dat het niet overal zo goed georganiseerd is als bij ons in Nederland." Volgens Schoenmaker willen som mige spelers met hem mee. „Ze heb ben me gevraagd of ik ze alsjeblieft wil meenemen naar een Nederland se club. Ze hebben geen idee van sa larissen. Een jongen uit de Ivoorkust is voor een Nederlandse eerste divi sieclub niet te betalen. Die moet tonnen verdienen. Voorlopig kan ADO Den Haag dat niet betaJen. Misschien over een paar jaar als de club naar de eredivisie is gepromo veerd. Dat is toch de doelstelling. Ik hoor nu al verhalen dat we volgend seizoen kampioen moeten worden. Dat is absolute onzin. De club staat nu op de zestiende plaats. Volgend seizoen zesde worden lijkt mij al heel wat.". Gratis Niet alleen de spelers willen graag met Schoenmaker mee. Ook de Itali aanse inspanningsfysioloog voelt wel iets voor een overgang. „Hebben jullie hersteltrainers nodig?", vraagt hij. De inspanningsfysioloog vertelt zonder schroom dat hij bij Al Jazira meer dan behoorlijk verdient. Vol gens Schoenmaker is hij de best be taalde werknemer van de club. „Hij werkt hooguit twintig minuten per dag." Over het geld hoeft geen belasting te worden betaald, want dat doen de inwoners van Abu Dhabi niet. Ook de medische zorg en het telefoneren in de stad zijn gratis. „We zitten ruim vijfduizend kilometer van huis en haard. Dan mag je er ook wel iets aan overhouden", vindt Schoenma ker. Nog een paar weken. Het tweetal zal blij zijn als ze terug kunnen naar Ne derland. Dat geldt niet voor Greet, de vrouw van Rinus, die over is uit Nederland met kleindochter Rachel. „Ik ben hier in drie jaar tijd zestien keer geweest. Steeds voor een perio de van drie weken. Voor mij was het elke keer een perfecte vakantie", ver telt zij. Haar man Rinus: „Nou, ik ben blij als ik straks Rachel weer gewoon van school kan halen. Als mijn familie hier is heb ik het wel naar mijn zin. Maar in m'n eentje is het niet mak kelijk. De eenzaamheid slaat wel eens toe en je gedachten dwalen af naar familie in Nederland, een kaart je leggen in de kroeg of lekker een middagje met een hengel aan de wa terkant. Daar ga je naar verlangen als je hier zit. Elke dag biefstuk is toch ook niet lekker?" Rinus Israel in '74 als voetballer in actie tegen Telstar. Foto: ANP/Ruud Hoff

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 59