De tv-prof is weg De begrijpelijke mensentaal van geneticus Hans Galjaard gi u 231 Hij vertelt over een discussie in zijn eigen kliniek. Over de wenselijkheid prenataal onderzoek te doen naar de mogelijkheid dat een kind ooit borstkanker zal krijgen. Galjaard heeft die discussie afgekapt. „Ik ben zo totalitair geweest als Mao. 'Zolang ik hier baas ben, wil ik de verant woordelijkheid voor zulk onderzoek niet dragen', heb ik gezegd. Ik wil niet dat er hier een abortus plaats vindt op grond van een risico op borstkanker." Moet de mens leren leven met de ziekten en aandoeningen die het le ven meebrengt? „Misschien. Maar dan zit je tegenover ouders die net een kind hebben verloren door een ernstige handicap. Of je ontmoet een vrouw van achtentwintig jaar met een knobbeltje in haar borst. Moeder dood aan kanker, tantes dood....Op zo'n moment heb je niks aan relativerende opmerkingen als 'mevrouw, u moet aanvaarden'. Ik ben zelf ernstig ziek geweest. Een hartkwaal. Wat ben ik de technolo gie dankbaar! Ik heb me altijd kri tisch uitgelaten over die hartchirur gen. Dotteren, transplanteren... 'Dat doet maar', dacht ik. Nu houd ik mijn mond dicht." Lijden Hij vertelt over een rondreis door In dia, waar hij ellende, honger en dood zag. Waar hij vooral werd ver rast door het lijden in stilte. In Ne derland, zo schampert hij, mekkeren we over een rondje om de kerk. „Terwijl we tachtig worden en meer dan veertigduizend gulden per jaar verdienen." Hij zou willen dat mensen meer be seffen dat de natuur nog altijd ster ker is dan de technologie. Alle ver worven kennis geeft maai' een be perkte oplossing voor de grillen van de natuur. Met argusogen ziet Gal jaard hoe tienduizenden jonge echt paren jaarlijks met behulp van IVF proberen zwanger te worden. Hij heeft twijfels over de methode. Men sen verwachten er te veel van: „Drie op de vier behandelingen mislukt." Hij vindt dat er op dat terrein al ja ren bar weinig vooruitgang wordt geboekt. Volgens Galjaard is het een teken aan de wand dat veel echtpa ren het opgeven na twee behande lingen, terwijl zorgverzekeraars drie behandelingen toestaan. „Het is psychologisch ook zo belastend. Steeds weer die hormoonkuur, steeds weer die spanning. Toch weer ongesteld. Weer niet gelukt... Aan de andere kant: er worden met dank aan IVF elk jaar ook weer tweedui zend echtparen blij gemaakt." Kinderen, kleinkinderen - voorvader en opa Galjaard zijn ze prioriteit nummer één. En hij begrijpt de kin derwens wel. „Maar als het dan uit eindelijk niet lukt, besef dan dat hu welijken zonder kinderen over het algemeen de stabielste huwelijken zijn." Het gaat snel met de gentechnologie. Te snel? „Te snel om het nog goed te bevat ten. Iemand zei me: 'Gaat u nu niet te veel op de stoel van God zitten?' Maar als ik zie hoe mensen te vroeg hun geliefde verliezen, hoe Alzhei mer voor de volstrekte onttakeling van mensen zorgt.... Moedertje lief. Zoveel onopgeloste problemen. Ik zit in nog geen honderd jaar op de stoel van God." Is dit het juiste moment om op te stappen? „Dat gaat op deze universiteit heel gemakkelijk. Op een dag vinden ze je te oud. Dan gaat de slagboom niet meer open en kom je niet meer bin nen." Horen we ooit nog van Hans Gal jaard? „Ik ben niet iemand die van de ene op de andere dag thuis op zijn stoel gaat zitten. Ik kan niet eens zitten. Ik blijf wat advieswerk doen. En ik ga een boek schrijven. 'Gezondheid kent geen grenzen', zal het heten." En de televisie? „Alleen als mijn boek uitkomt. Maar niet meer als deskundige in de gene tica. Dat moeten jonge mensen nu maar doen. Joh, het is geen gezicht meer. Vroeger had ik krullend haar. Toen ging het nog wel. Maar nu...' "*""V I ans Galjaard behoort tot het kleine groepje gezaghebbende profs dat in begrijpelijke mensentaal kan vertellen over de wetenschap. Meer dan vijfentwintig jaar lang ver scheen de Rotterdamse hoogleraar op de buis en hingen kijkers aan zijn lippen. Nu treedt hij terug uit de schijnwerpers. De welbespraakte te levisieprof, de internationale topwe- tenschapper, de 'Man van de Vier honderd Publicaties', is sinds een dikke week met pensioen. Galjaard heeft altijd graag het woord tot de leek gericht, al was dat vol gens hem geen bewuste keuze. „De mensen beslissen zelf of het hen aanspreekt wat je zegt. En dat deed het blijkbaar. Niet omdat ik zo'n ori ginele geest ben, die allerlei prachti ge theorieën ontvouwt, maar omdat ze mij hoorden zeggen wat ze zelf al dachten. Ik ben in staat dingen te vertalen in vrij eenvoudig Rotter dams. Mensen die me horen praten zeggen: 'Ja, verdomd. Zo is het'." Geliefd bij het publiek, argwanend bekeken door vakgenoten. „Als je onderdeel bent van het grote pu bliek, word je niet erg serieus geno men door je eigen collega's, zeker niet in Nederland. In landen als de Verenigde Staten en Engeland vin den ze het geweldig als je als weten schapper ook nog een aardige partij kunt tennissen. Hier dachten colle ga's: 'Die Galjaard staat in de Libelle. Dat kan geen goede wetenschapper zijn'." Het is allemaal goed gekomen, con stateert Galjaard droogjes. Hij werd - hoewel laat - wel lid van de Konink lijke Academie voor Wetenschappen en hij kreeg - hoewel laat - de prijzen waarop hij dacht recht te hebben. Maar jarenlang proefde hij de kritiek van vakgenoten. „Wanneer ik in een gezelschap van wetenschappers kwam werd ik niet aangekondigd als de man die aan de wieg stond van het prenataal onder zoek. Nee, dan werd gezegd: 'Hier is professor Galjaard, die heeft geen in troductie nodig, we kennen hem al lemaal van de tv....' Ja, kom nou! Be oordeel me alsjeblieft op mijn we tenschappelijke kwaliteiten. Geluk kig is dat de laatste tien jaar veran derd. Nu krijg ik van de Academie de prijs voor het werk dat ik heb ge daan: de vertaalslag naar het publiek maken." IJdel In 1972 verscheen Galjaard voor 't eerst op de buis, toen Nederland nog maar twee, hoogstens drie tele visienetten had. De prof met de lijzi ge stem werd 'de wijze, betrouwbare hoofdonderwijzer' van miljoenen Nederlanders. Hij verscheen bij Koos Postema ('Een Groot Uur U'), Paul Witteman ('Alle mensen zijn ongelijk') en in de Libelle. Zo werd Professor Hans Galjaard: „Als ik zie hoe mensen te vroeg hun geliefde verliezen, hoe Alzheimer voor de volstrekte onttake ling van mensen zorgt.... Moedertje lief. Zoveel onopgeloste problemen." Foto: GPD/Cor Vos door Wessel Penning hij Bekende Nederlander. Bij een door het Rotterdams Dagblad uitge schreven verkiezing van de Rotter dammer van de Eeuw eindigde hij in de top vijftien. „Net achter Bep van Klaveren, haha." Hij is niet vies van beroemd zijn. „Ik ben een beetje ijdel. Dus toen ik on langs, bij de opening van het nieuwe Luxor, door Lee Towers werd aange sproken, vond ik dat wel leuk. Hij fluisterde in mijn oor dat hij respect voor me had en genoot van mijn te levisieprogramma's. Ik kon me niet eens voorstellen dat hij mij kende." De hele wereld, zegt Galjaard, is ge ïnteresseerd in klonen. „Toen ik be gon was het wetenschappelijk werk in de genetica heel kleinschalig. Te genwoordig stopt de commerciële sector er miljarden dollars in, ook om geneesmiddelen te ontwikkelen voor nu nog ongeneeslijke ziekten als Alzheimer en kanker." De vrees voor het overschrijden van ethische grenzen is groot. Maar de fascinatie voor de genetische kun sten is nóg groter. Galjaard verhaalt over de miljoenen verslindende commerciële biotech-bedrijven, die overal in de VS uit de grond schie ten. En de wetenschappers die in af gelegen streken - in China bijvoor beeld - onder het mom van gezond heidsonderzoeken bloed afnemen om DNA te winnen. De belangstelling voor de genetica gaat volgens Galjaard nooit meer over. Gezondheid vinden mensen de belangrijkste zaak in hun leven. En de wetenschap, die ervoor kan zor gen dat het leven langer duurt, wil len ze op de voet volgen. „Niemand wil aanvaarden dat de dood al vroeg komt. Bovendien zijn mensen gefascineerd door erfelijk heid. 'Kijk, hij loopt net als zijn va der', roepen ze. Want ze willen een kind altijd aan zijn vader of moeder relateren." Maar er is ook angst voor de moge lijkheden van de genetica. Mensen vrezen dat er grenzen worden over Generaties groeiden op met prof. dr. Hans Galjaard, de welbe spraakte televisieprof, de opper- geneticus van Nederland. Zijn the' orieën en voorspellingen over de genetica klonken soms als span nende science fiction, maar wer den voor waar aangenomen. We zullen een nieuwe leermeester moeten vinden, want Galjaard is met pensioen. Vorige week nam hij afscheid van de Erasmus Uni versiteit. schreden. „Prima, laat mensen maar komen met hun vragen en beden kingen. Ik heb een hekel aan men sen die het antwoord al weten." Galjaard wordt soms verweten dat hij mensen zelf hun keuze laat ma ken. „Ik ga niet zeggen wat ernstig genoeg is om een zwangerschap af te breken. Ik vind dat een echtpaar daarover zelf moet beslissen. Men sen kiezen echt niet lichtvaardig voor een abortus." Maar u heeft natuurlijk wel een me ning over de grenzen. Wat mag er niet? „Wat niet kan, is kloneren van men sen. Wat helemaal niet kan is het fu seren van vroege embryo's van die ren en mensen. Wat ook niet kan is experimenteren met mensen die daar niet zelf over kunnen beslissen, omdat ze geestelijk gehandicapt of dement zijn. Wat niet kan is experi menteel werken met mensen die in de gevangenis zitten of in coma lig gen. Zelfben ik er tegen, maar een grens geval is het doen van DNA-voorspel lende testen voor ziekten die niet te behandelen zijn, zoals Alzheimer. Ik denk dat die onderzoeken op ter mijn meer onrust dan zekerheden brengen." Hij is altijd een voorstander geweest van prenataal onderzoek bij ernstige aandoeningen van de embiyo. En hij laat de ouders graag bepalen wat zij ernstig genoeg vinden. Hij is huive rig voor genetisch onderzoek naar intelligentie, creativiteit, of seksuele geaardheid. „Stel dat op een dag ge constateerd wordt dat een bepaalde genenvolgorde homoseksualiteit bij mannen brengt, dan vind ik het on aanvaardbaar om daar prenataal on derzoek naar te doen. Want dat ge beurt onder het motto: wij willen geen homoseksueel kind." Een andere heikele kwestie: crimina liteit. Galjaard is er duidelijk over. „Ik zou het een zegen vinden als wij wetenschappelijk kunnen vaststellen dat ernstige vormen van criminali teit biologisch bepaald zijn en dat we die kunnen genezen. Maar ik zou het on-aan-vaard-baar vinden als we op grond van prenatale diagnostiek een abortus verrichten, omdat ik al tijd geloof dat je kinderen en volwas senen kunt begeleiden en genezen. Criminaliteit heeft volgens mij na melijk niets met genetica van doen, maar met normen en waarden, met opvoeding. Ik denk dat het gedrag van de zware misdadigers een biolo gische basis heeft." Hij gelooft dat zulk gedrag, na tijdro vend onderzoek kan worden gecorri geerd en noemt het een bewijs voor de stelling dat erfelijkheidsonder- zoek, als het zorgvuldig en humaan wordt uitgevoerd, niet tot excessen hoeft te leiden, maar zelfs 'een zegen voor de samenleving' kan beteke nen. Maar als je weet hoe criminele nei gingen ontstaan, kun je dus ook een criminele mens bouwen... „Dat zal niet meevallen. We probe ren bijvoorbeeld al jaren de zwak zinnigheid te doorgronden. We heb ben het gen gevonden. Maar iemand zwakzinnig maken, kan wel met een proefdier, niet met een mens. Je moet in een bevruchte eicel een be paald gen uitschakelen. Dan moet je een vrouw vinden die de abnormale vrucht wil dragen. Dat is zelfs in een totalitair systeem ondenkbaar. Want mensen blijven toch zelf grenzen stellen." Ooit sprak iemand tegenover Gal jaard de vrees uit dat wellicht in de toekomst dictators zullen worden 'gemaakt'. „Wees niet bevreesd, heb ik gezegd. In deze wereld worden dictators ofwel vermoord ofwel afge zet. Het maken van dictators.... Pfff. Dat is iets voor slechte science fic- tionfilms. Wij hebben in een demo cratische samenleving als de onze heel veel remmingsmechanismen. Een arts doet het allemaal niet in zijn eentje."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 56